Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 18. 16:27
Előzmény: #52297  Bandi_ujonc
#52300
Nyugaton fel sem merül a hitel nélküli vásárlás. Nálunk is egyedül a korábbi generációk önfeláldozása és a kilencvenes évek lakásprivatizációja miatt alakult másképp a világ. 
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 15:57
Előzmény: #52298  sakal83
#52299

Munka híján? Ismerősöm azt mondja, hogy a brexit miatt korlátlan mennyiségű szagembert felszív jelenleg frankfurt környéke, annyi építkezés van és qrva jól kereső pénzügyes melók mennek oda. Ennyit még egy egy burkoló is tud, úgyhogy nem szívbajosak és német viszonylatban is megkérik a bért.
Mindenki nem mehet ki nyilván, de főleg idősebb szakik maradnak, ha így alakul. Ráadásul rengeteg elmaradt felújítási munka van. Csak itt a környéken tudok mondani 10-15 házat, amelyiknek rohad a fal és ázik a fürdőnél de egy részük igénytelenségből más részük viszont azért mert nem talál szabad szakit, mert egymásra épülő munkák vannak, brigád kell egy fürdőhöz. Van olyan is, aki nem tudja őket megfizetni.
Annyi elmaradt felújítási munka van és a fiatalabbak vagy akik hajlandóak mozdulni, több évre találnak munkát nyugaton.
Sajnos, nem várható nagy javulás a munkabérekben. A burkoló gyerek mondta nekem, hogy 2008 után annyira nem volt munkája, hogy elment biztonsági őrnek, de szerintem ez nem ismétlődik meg újra. Egy nem túl nagy fürdő teljes felújítására kapott ismerősöm ajánlatot egy csapattól 4-4,5m forint és persze adjuk hozzá a szokásos többletet, ami úgyis jönni szokott. Ha lecsökenne 3-3,5m-ra, annyi pénz sincs jelenleg és még ez is bizonytalan, hogy ennyire lecsökkenne.
sakal83 2019. 11. 18. 14:12
Előzmény: #52296  sakal83
#52298
Itt meg az a nyitott kerdes hogy a szakik es a kivitelezok munka hijan mikor allnak vissza a napi 15-20ks munkadijra a telekarusok mikor unjak meg a sok funyirast es az alapanyaggyartok mikor nem tudnak mar mit kezdeni a szabad kapacitassal:)
Erdekes evek jonnek. Fokent ha a fentiek meg is valosulnak akkor az arcsokkenes az allam zsebebe vandorol az afaval.
Bandi_ujonc 2019. 11. 18. 14:11
Előzmény: #52295  sakal83
#52297
valahol lakni kell, ugye.
a kiadási oldal szépen tervezhető ezekkel a viszonylag jó hitelekkel, a kérdés mindig a bevételi oldal.
Vajon a hitel teljes futamidejére mindenki annyira biztos a munkahelyében/jövedelmében?
Vannak akik igen, ügyesek, sokan nem.
Csak a sokan nemből vajon mekkora réteg gondolja át ezt? Mindez azért érdekes, mert ilyen érzéssel ezekre az árszintekre beszállni nem biztos, hogy egyszerű.
Mondjuk nincs itt semmi baj, Matolcsy szerinte ugye még csak most kezdődik az aranykor.
sakal83 2019. 11. 18. 14:00
Előzmény: #52287  vincit
#52296
Jo ez a cikk. Tobbe esetben mintha a szambol vettek volna ki a szót:) valos elemzés. Mind az uj regi epitesu viszonyrol mind a kizarolag a hozamkornyezettol fuggo arak mind a telekarak mind az alberleti piac. Vegre egy hitelesebb cikk.
sakal83 2019. 11. 18. 13:49
Előzmény: #52293  bendeguz_sly
#52295
Az areses soha ne erdekeljen elso lakasnal mert nem lenyeg. Mivel nem realizalod soha vagy csak akkor ha cserelsz. Akkor meg az uj ingatlan aranyaiban ugyanakkora tavolsagra lesz. Mindig a cash flowt kell nezni elso lakasnal. Tudode fizetni vagy nem:) 
sakal83 2019. 11. 18. 13:45
Előzmény: #52291  bendeguz_sly
#52294
Leegyszerusitem: az albidijnal a hiteles lakas hosszutavon sokkal jobb:) tartsd meg es add ki.
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 11. 18. 13:44
Előzmény: #52292  sakal83
#52293
Köszönöm, én is így gondolom, Ausztriában a válságban se estek az árak, stabilan növekszik a népesség, az ipar, jók az egyetemek, innováció van és kis bürokrácia, nagyon támogatják a vállalkozásokat. 
sakal83 2019. 11. 18. 13:41
Előzmény: #52291  bendeguz_sly
#52292
Azt akartam irni; hogy ha valakinek nincs ingatlanja az egy nagy lepeshatranyt jelent. Ha hitelre van ha nem. Az ingatlan ara hosszutavon mindig emelkedik es mindig az elethez szukseg alap. Ha te eladod akkor lesz egy kicsit tobb penzed. Semmi mas. Fizetheted az albit ami tiszta buko. Ez nem azt jelenti hogy nem erne meg albiban lakni akkor ha van ingatlanod kiadva mert az olyan mintha a sajatodat fizetned. Tobb ismerosom lathato osszeggel a befektetesben hitt es albit fizetett. Hosszutavon mind rajott hogy nem erte meg. Ezert a portfoliodban az ingatlan legyen az elso. Ha valaki nem hisz az ingaltambefektetesben az EGY kotelezo akkor is mert masnak adod oda a jovedelmed.
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 11. 18. 13:20
Előzmény: #52290  sakal83
#52291
bocs, kicsit nehezen értelek. ha jól értem, azt tanácsolod, hogy inkább minden nyűggel együtt is tartsam meg és vagy hagyjam üresen, vagy adjam ki? a maslow-piramis aljával nagyon betaláltál, valóban ott vagyok, nincs semmi, ez az első lakásom, nagyrészt a banké... gondoltam ezzel majd az öreg kor legalább biztosítva lesz.
sakal83 2019. 11. 18. 13:06
Előzmény: #52286  bendeguz_sly
#52290
Ne kovesd el azt a hibat hogy nincs egy ingatlanpozid ha megteheted. Tobb ismerosom raszaladt mar erre es azota az egy! ingatlanba hisznek. Hiaba nyug a maslow piramis alja! Szukseges rossz. Vol olyan aki azt tervezgette hogy meg 5 ev es nyugdij. Helyette szopoagra kerult. Ne ulj fel olyan tanacsanak aki ingatlanpoziba ul! Kicsik vagyunk mi ahhoz hogy befektetesbol lavirozzunk. De a Te dontesed! Es it nem arrol beszelek hogy a 2. 3. 10mert vett panel realizalasat nem javaslom. En az adnam elfele:)
elemerorsos 2019. 11. 18. 12:42
Előzmény: #52287  vincit
#52289
Jó kis sztori. Szélhámos eladó (naponta emelgeti az árat...), meg egy hatalmas mostani érték, ami persze nyilván szintén csak a tulajdonos vágyaiban él :-) Ettől már csak az az ingatlanos a hülyébb aki egy ilyen, a piachoz (valós kereslet-kínálati viszonyok alapján létrejött tranzakciók) semmilyen hasonlóságot nem mutató esetet hoz fel a PIAC bemutatására :-)
elemerorsos 2019. 11. 18. 12:40
Előzmény: #52286  bendeguz_sly
#52288
Van ilyen lakás, ha ezt érzed add el. De előtte még keress meg 2-3 profi helyi ingatlankezelő céget akár csak emailben is, hátha van ötletük és menedzselik a lakást pl. rövid távra, vagy irodaként, stb (nem tudom hogy alkalmas-e egyáltalán erre...).
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 11. 18. 12:02
Előzmény: #52284  Deliver12
#52286
köszönöm, ez a B, vagy inkább C terv. eredetileg azt gondoltam, hogy amíg itt lakom, addig jobban járok, mintha másnak fizetném, utána pedig törlessze más, majd lesz itt egy vésztartalék vagyon, ami akár nyugdíjnak is jó lesz, pláne ha folyamatosan ki van adva. egyre inkább érzem azt, hogy a tulajdon inkább nyűg, sok a kockázat, felelősség és kicsi a haszon
johai 2019. 11. 18. 11:49
Előzmény: #52279  rudooollf
#52285
Mindegyik kerulet elszallt.
Olcsobb a delpesti ovezet,kicsit dragabb az eszak pesti peremkeruletek.
En az utobbit ajanlanam,de nem most,van meg tere az esesnek,nem is kicsi!
Deliver12 2019. 11. 18. 11:39
Előzmény: #52280  bendeguz_sly
#52284
Még soha ki sem adtad?
Ilyen árú dolgokért nagyon gáz bérlő is lehet aki durván lelakja és nem fizet és te évekig semmit sem tudsz csinálni. Akkor közben ugye még eladni se tudod... 
Az elmúlt években mindenhol ment fel az ingatlan ár, Ausztriában ez elsősorban a még mindig csökkenő kamatok miatt van. Én eladnám és eltenném a nyereséget. Tartani ezt színtiszta spekuláció, pláne hitelest. Ha kiadod para tud lenni ahogy írtam, amit csak súlyosbítja hogy ha ott se laksz elég nehézkes és drága lesz/lehet pár dolog. Ha nem adod ki a teljes értéknövekményt elviszik a havi költségek. És ha meg kamatot emelnek jó nagyot buknál rögtön.
Hasonlo cipőben voltam nemrég, hitel nélkül, mégis eladtam.
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 10:38
Előzmény: #52275  rudooollf
#52283
16 ezer akkori áron, de ez már 5 éve történt.
Törölt felhasználó 2019. 11. 18. 10:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#52282
Szerinted akkor mennyiben relevans amit impudent ir?
Mennyi fogalma van arról, hogy a többségnek mire van pénze és milyen kompromisszumot hajlandó kötni?
Ncseed se hiányzik annyira, max kevesebbet ül le a fórum, de szokták volt mondani a kevesebb néha több.
impudent 2019. 11. 18. 10:25
#52281
Varga Misiszerint a vilagon a legjobban fejlodunk de vicces hogy a farhatosok es rokkantak a leggyorsabban szakadnak le.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek