Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 11. 12. 17:14
Előzmény: #51978  Batiszkáf
#51980
Hét generáció?
70 év?
Ez kb olyan tűpontosnak tűnő előrejelzés, mint a születéskor várható élettartam.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 17:04
Előzmény: #51978  Batiszkáf
#51979
Igazán szerkeszthetővé tehetnék a hozzászólásokat. 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 17:03
Előzmény: #51977  johai
#51978
Valószínűleg mindenki fel tud sorolni ellenpéldákat, de társadalmi léptékben ennek nem sok jelentősége van. Mivel egy meglehetősen alaposan kutatott területről van szó, így azért általánosságban kijelenthető, hogy rendkívüli mértékben meghatározza a lehetőségeidet, és úgy általánosságban az egész életedet az, hogy hova és mikor(!) születtél. Ha mindkét kritériumnál elhasaltál, akkor kevés esélyed van arra, hogy behozd a lemaradásod. Alkalmazottként esélytelen. 
johai 2019. 11. 12. 16:32
Előzmény: #51976  Batiszkáf
#51977
Generaciokat nemigen latok,lehet a mult alapjan szamolnak.
7 generaco elore?
En ugy latom akiben van keszseg,ma is elorejuthatna ha az idiota vezetes idiota gazdasagpolitikajaval nem lehetetlenitette volna el ezt.
A kozeposztaly amerikai alma egyszeruen rohej,hiszen az egyenlotlensegen alapul,massz a masik hatara,es rugd el magadrol,igy juthatsz magasra.
Tisztelet a kivetelnek.....valjuk be a globalis vezetes is alkalmatlan valsagkezelesre,ugyanazt csinaljak ami a 2008-as krachoz vezetet,felfujjak a lakaspiacot......igy aztan lehet sopankodni a kozeposztalynak:)
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 15:55
Előzmény: #51974  johai
#51976

https://444.hu/2019/10/22/adossagok-es-meregdraga-lakasok-kozt-fulladoznak-a-fejlett-vilag-kozeposztalyai
"Egy elképzelt, ideális esetben semennyire nem befolyásolná az ember jövőjét, előrelépési lehetőségeit, hogy milyen családba születik. Ilyen persze sehol nincs, még a skandináv országokban is 2-3 generációba telik, mire egy család felküzdi magát a társadalom legszegényebb 10 százalékából az átlag környékére."
johai 2019. 11. 12. 15:54
Előzmény: #51974  johai
#51975
Nagyon is van lehetoseg,csak turelem kell hozza,nem bekapni a csalit.
Az hogy egy picit csokkentek a lakasarak nem jelent semmit,hiszen brutal nagyot emelkedtek.
En,ha szuksegem lenne lakasra meg varnek,es amikor a jelenlegi szintrol esik (csucsrol),30% korul akkor lepnek.
Tehat pesten 20 korul,budan 23 korul,allapottol fuggoen,hasznalt panel vonatkozasaban.
johai 2019. 11. 12. 15:49
Előzmény: #51973  Batiszkáf
#51974
Dehogy kisernek vegig egy eleten at a vagyoni kulonbsegek!
Jol neznenk ki,elvegre nem kasztrenszerben elunk.....bar vannak olyan erok akik ezt hoznak vissza,a regi szep idoket.....mindegy ki van felul a lenyeg hogy a lentebb levokbe jol bele lehesse rugni,maradjanak ahol vannak.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 12. 12:48
Előzmény: #51972  sakal83
#51973
"az a baj, hogy aki nem nyomta, az tényleg szopóágra került jelenleg sajnos. "
A különböző okból kifolyólag lemaradók-kimaradók közül sokan most abba a vágyba kapaszkodnak, hogy valamilyen felsőbb, személytelen erő közbenjárása folytán (lakáspiaci Armageddon) helyreáll majd a sérült igazságérzetük, mint valami tanulságos népmesei történetben. Sajnos a valóságban a vagyoni különbségek egy életen át végigkísérnek. 
sakal83 2019. 11. 12. 12:27
Előzmény: #51969  Bandi_ujonc
#51972
Pontosabban nem írnám le, de déli agglóban párszáz méterre a Bp táblától. :) Sajnos a 18 kerület volt a scope de az 5%-os arány nem volt meg. Nagyon kompromisszumos számomra, mert nincs közel sétálva a kötöttpálya, sajnos csak 12-es szobák vannak, illetve ikerház kis telekkel, de ár-érték arányban korrekt, ahogy méretben és kivitelezésben is optimum, 400as nm áron illetve átadáshoz közeli, illetve van fejlődési potenciál a helyben pár éven belül.Már nem mertem tovább várni - lehet megérte volna -, mert 4 éve nyomom a vétel-eladást, és mégegy1X nem akarom megélni a na "mégegybiznisz" érzést és megvan a cél:) Önvizsgálatot is kellett tartanom, mert már volt mire visszatekintenem, és bizony "hibáztam" párszor, illetve a céljaim - ahogy forgattam - egyre jobban változtak:) először 50nm-es lakás, majd n+2-es, majd 60 majd 80nm, majd ház lett a célom:) Nagyon nehéz leállni, de be kell látnom, hogy le kell. 4 év alatt pár millió híján összedobtam a cserélgetésből egy aglós kis új házacskát meló mellett. Nem dicsekvésként írom le, nem is a pénzzel kérkedek, de ami jó volt benne, az a qva sok tapasztalat, amit összeszedtem:) persze a pénz se mellékes:) és rohadt nagy szerencsém volt! nem tudás! de rengeteg időt áldoztam rá, és az a baj, hogy aki nem nyomta, az tényleg szopóágra került jelenleg sajnos. 
Bandi_ujonc 2019. 11. 12. 11:39
Előzmény: #51941  sakal83
#51971
Visszatérve erre, akkor már lehet nézelődni. De egy két tompa kés a fiókból fél éve is ugyanazt fújta mint most, pedig akkor tényleg extrém árazás volt, azt hiszem ebben egyetértünk. 
johai 2019. 11. 12. 11:24
Előzmény: #51962  Criscito
#51970
Statisztika szerint nem csokkent a lakasok berleti dija az utobbi 20 evbeneltekintve a valsag eveit,de akkor se nagyon.
Viszont a statisztikaban nincs benne az uresjarat,amikot nem lehet,nem tudod kiadni.
Es ez mondjuk 2009-2014 kozott 5 ev.
A hivatalos arat siman csokkenteni lehet min 30%-al a holtidok miatt,tehat ezen idoszakban 100e helyett csak 70e jott be egy atlagos tulajnak,jo esetben.
Bandi_ujonc 2019. 11. 12. 11:20
Előzmény: #51967  sakal83
#51969
Hol vettél végül? 
sakal83 2019. 11. 12. 11:06
Előzmény: #51967  sakal83
#51968
Ez pl, ha 30-ba el lehetne hozni, akkor vevős. Egy ilyen itt 40m volt nyáron!!
https://ingatlan.com/xvi-ker/elado+lakas/panel-lakas/budapest+16+kerulet/306610156-7-ből felújítod, és egy jó nyugodt helyen lévő belülbről újszerű élhető terekkel rendelkező kégli lenne 37m-ból, a 460e ftos nm áron, ami bőven az átalg alatt van. És felújítva ez szerintem értékesíthető portéka bármikor
sakal83 2019. 11. 12. 10:58
Előzmény: #51966  Bandi_ujonc
#51967
Nem, mert jobban hiszek az új mindig jobb elvbe, ezért a lokációból adtam le, de erőteljesen, illetve én már magam részére is opcióként vásároltam - 35 felett vagyok- , mert szerintem kifújt a piac, és eljött a beragadás időszaka. Ebben a korban az N+3szoba a minimum. Ez lakásban pedig horror ár. És jobb beragadni egy minőségibbe, mint egy rosszabba. De 20-28 évesként a panel is opció lenne az biztos. Jól megcsinálva el lehet ott lazulni esténként :), ha komolyabb lesz az élet akkor meg lecserélni, ha van cash. Egyébként már opció volt a 80nmes  4 emeletes panel, de horrorisztikus áron voltak nyáron, és az állapotuk is az volt, valamint a magáneladókkal valamiért nem tudok szót érteni, valószínű azért, mert nem egy nyelvet beszélünk:) (). A házat pedig panel ár alatt vettem..., persze kompromisszimus, de ez van. Az 5%-os elv nálam a MÁP óta alap. Alatta nem veszek senkitől semmit, mert annyira ostoba nem vagyok.
Bandi_ujonc 2019. 11. 12. 10:46
Előzmény: #51948  sakal83
#51966
Persze, csak gondolom te sem panelt vennél. 
Criscito 2019. 11. 12. 10:25
Előzmény: #51963  sakal83
#51965
20 millióért én azonnal venném a panelt egy jó környéken saját célra. Sőt, XI-ben már 25-ért is gondolkodás nélkül vennék egyet. De befektetői szempontból nézve is: 150e Ft körül ki lehet adni egy 50nm-es panelt a XI-ben, 25 millió (+költségek) esetén a megtérülése ennek bruttó ~7%, tehát befektetésnek sem lenne utolsó. Ennél lejjebb nem nagyon mehet szerintem az ára, mert ezen a szinten már bőven vannak beszállók. Persze, ha a gazdaság is viszonylag stabil lábakon áll. 
sakal83 2019. 11. 12. 10:22
Előzmény: #51962  Criscito
#51964
Igen 2010-től 2014-től csökkenés volt, de azokra volt jellemző, amik eleve nem az alsó 3adban voltak kategórián belül. Az alja az stagnált évekig.
sakal83 2019. 11. 12. 10:20
Előzmény: #51959  Törölt felhasználó
#51963
Pontosan. Lassan, de adott esetben gyors döntést igénylően lassan bizonyos lakásoknál akár beszállói pozik is lehetnek januárig. 20m ft egy 50-es panelnál szerintem a határ, ameddig lecsökkenhet a mai környezetben. És az már egy nagyon jó befektetési pont! 400eft/nm-es ár vagy az alatt már erősen vételre javasolt kategoria saját célra.
Criscito 2019. 11. 12. 10:18
Előzmény: #51958  1kor13
#51962
Miattam ne izgulj, az éves értékelésemen kiváló minősítést kaptam eddig minden évben. :) Egyébként abból a szempontból normális ez, hogy a technológiai fejlődés miatt egyre kevesebbet kell dolgoznia az embernek, ezért kerül egyre inkább előtérbe egyre több helyen a 4 napos munkahét lehetősége, vagy a heti 1-2 nap home office stb. 
*
Egyébként a kérdésem továbbra is ez: Csökkent-e bármikor az elmúlt ~20 évben a lakások bérleti díja nominálisan (Budapesten pl.)? Én mindössze néhány éve figyelem az ingatlanpiacot, tehát erre nem merném rámondani biztosan azt, hogy nem, ráadásul megbízható statisztika sincs erről. Az elmúlt ~20 év alatt volt 10% körüli is a munkanélküliség, kérdés, hogy hatással volt-e ez a bérleti díjakra? 
Törölt felhasználó 2019. 11. 12. 10:12
Előzmény: #51960  Batiszkáf
#51961

Ismerősöm amikor munkanélküli lett egy időre, akkor megegyezett a bankkal, befizetett 2 misit valami speciáls bef számlára, ahol a banknak volt engedélye lehúzni a havi díjat, ha nincs a folyószámlán elég, nem tudom pontosan a részleteket, de a bank békén hagyta utána, csak a kamatkedvezmények egy részét bukta, amit a havi bankszámlára érkező fizetésre kapott.
Ezért is érdemes minél több hitelt felvenni és inkább megtartani az önerőből, amennyit csak lehet, mert ilyenkor jól jön. A jelenlegi kamat és hozam környezetben legalábbis.
A törlesztési biztosítás is jól jön ilyenkor, amikor egykeresősek voltunk, nejem gyesen, akkor hitelt csak törlesztési biztosítással vettem fel. 2 keresőnél talán nem ilyen fontos ez.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek