Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mpagnes 2014. 12. 26. 16:44
Előzmény: #458  xmann
#460
22 % INFLA MELLETT.....ez is tény....
xmann 2014. 12. 26. 16:36
Előzmény: #458  xmann
#459
Budapesten pedig 145 ezerről 195 ezerre nőtt 2008-ról 2013-ra a nettó átlagfizetés. Ez több, mint 30% növekedés. KSH adatok:

link

link

Miközben a bérek 30%-ot nőttek, a lakásárak 10-20%-ot estek.
xmann 2014. 12. 26. 16:32
Előzmény: #455  Sarpac
#458
nem tudom mit értesz az alatt, hogy "amíg a fizetéseket nem rendezik" addig nem lesz itt semmi, de a 2008-as 121 ezerről 2013-ra 151 ezerre nőtt a magyar nettó átlagkereset. Ez 25% emelkedést jelent. A hitel pedig olcsóbb mint valaha. Nem biztos hogy ettől felmegy az ingatlanok ára, de azért foglalkozzunk a tényekkel is, ne csak lózungokat ismételgessünk
mpagnes 2014. 12. 26. 16:07
Előzmény: #454  Janku
#457
semmi logika nincs az áremelkedésben, főleg nem pénz nélkül.....ja, hogy 3-4 helyen emelkedik az 1000 helyből.....az lehet, de 100-szor annyi helyen meg esik az ára tovább
mpagnes 2014. 12. 26. 16:05
Előzmény: #455  Sarpac
#456
nem mesterségesen, hanem hitelből húzták fel az árat....
Sarpac
Sarpac 2014. 12. 26. 13:32
Előzmény: #445  Bekre_Pal
#455
A guru álomodozhat, de itt még 5évig biztos padló lesz, egy két helytől eltekintve. Magyarországon bizalmi válság van, mind a kormány mind a hitelezés terén. Amíg ezt helyre nem hozzák és a fizetéseket nem rendezik, el lehet felejteni itt bármilyen száguldást. 2001-től 2008-ig mesterségesen húzták fel az ingatlanok árát, ez egyszeri kör volt és a jelen generáció számára megismételhetetlen.
Janku 2014. 12. 26. 11:36
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#454
Szerintem se lesz ha lesz is az nem lesz drasztikus!

Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 22:50
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#453
Hathor minden bizonnyal annyira ért az ingatlanokhoz, mint a részvényekhez. Azt meg már tudjuk, mennyire.
Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 22:49
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#452
Egyetértek. Szerintem ez egy L alakú válság ingatlanpiacilag itthon.
Törölt felhasználó 2014. 12. 25. 21:32
Előzmény: #450  Hathor
#451
Szerintem olyan nagy emelkedés nem lesz. A válság előtti ingatlanárak hitelekből lettek felpumpálva és annak az időnek vége.
A magyar fizetések meg nem olyanok, hogy csőstűl rohanjanak az emberek lakást venni belőle.
Hathor
Hathor 2014. 12. 25. 21:29
Előzmény: #442  Hathor
#450
Drasztikusan drágulhatnak jövőre a lakások?
2014. december 25. 12:24


Bár számos körülménytől függ egyelőre a hazai lakáspiac sorsa, most már egyértelműnek látszik, hogy elhagytuk a gödör alját. Amennyiben a kamatok továbbra is alacsony szinten maradnak, és a bizalom sem veszik el, az idei év élénkülése 2015-ben is folytatódhat. A forgalom növekedés mellett a lakások és házak is tovább drágulhatnak.

link
Hathor
Hathor 2014. 12. 25. 16:49
Előzmény: #448  Sony123
#449
Nem mindegy mi hol van! Budapest belső kerületeiben indult az emelkedés, ahol elindul a kerelet. Valszeg nem frekventált helyen van a haz, nem keresett helyen... De ott is várható majd emelkedés, de miért pont ott kezdenének el vasarolgatni??
Türelem. Ingatlan befektetés szempontjából legfontosabb a hely!
Sony123 2014. 12. 25. 12:37
Előzmény: #447  Bekre_Pal
#448
Valóban ez baromság, mivel a statisztikák arról szólnak, hogy építőipar, hogy teljesít! persze, hogy teljesít: stadionokban, villamos vasút építésekben, útpályában, de nem privát lakásépítésben és főleg addig nem növekszik, ameddig a mára bedőlt 130e devizahiteles lakása nem kerül értékesítésre! Csak egy saját példa: nekem is családi házam van, két éve felbecsülték, aztán fél éve, na 15%-t csökkent az értéke! Ennyit BUMMMMM-ról
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 12. 24. 22:30
Előzmény: #446  Hathor
#447
nézd, korábban mi már beszéltünk ugyanerről és elmondtam, hogy szerintem max a kamatesés miatti átszállás zajlik meg a belvárosi buliturista szakos helyfoglalás, de ez nem átfogó és időszakos jelenség. gondolom, mások is rendelkeznek hasonló szkepszissel, itt lehet a kutya elásva

na viszont az a baj, hogy majdnem 2 hétig full el leszek vágva mindentől, offline stb, úgyhogy lassan el is búcsúzom
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 22:05
Előzmény: #445  Bekre_Pal
#446
Semmi vágy beszédem nincs. Egyik cikket sem én írtam. Arról nem tehetek, hogy egy éve csak fellendülési hírek jönnek. Ezért nem engem kell büntetni.
Tőzsdén meg BUX shortba léptem pont kedd záróban a napos dojira.
Így én elfogadom azt is. ,-)
Illetve jobban örülnek ha bull lenne hosszon, mint Bear, es a shortom ellenére jobban örülnék ha felfele mutató dolgokat olvashatnék.
Ettől én nem minuszolok le mkit, aki hírt másol be egy témához. Ráadásul itt mki kézzel lábbal tiltakozik az áremelkedés ellen, pedig a statisztika rajuk cáfol, hiába tiltakoznak évek óta a növekedéssel szemben.

Üdv.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 12. 24. 21:15
Előzmény: #444  Hathor
#445
ez hülyeség, mindenki abban érdekelt, hogy meginduljon az ingatlan, mert az gazdasági fellendülést jelezne

a tőzsdén két irányba lehet kereskedni, ezt sokan nem fogják fel, és a short ugyanolyan tisztességes irány, mint a long

a lakáspiacon nemigen, pontosabban csak nehézkesen lehet shortolni (eladom neked most a drága lakást amit majd később veszek meg olcsóbban), ezért nem reális a tőzsdével való összevetésed

viszont sokan lehetnek, akiknek az izzadságszagú ingatlanpiaci fel irányú vágybeszéded nem megnyerő. szerintem ezt érted félre.

na remélem, tudtam segíteni a tisztánlátásban, boldog karácsonyt.
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 20:27
Előzmény: #443  gyula1971
#444
Sok ember nem örül neki látod. Azt szeretnek mind a tőzsdén, mind az ingatlanpiacon ha minden zuhanna. Ez tanulságos. Én imádom a tömeg pszichológiajat.

Neked is kellemes karácsonyt!
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 24. 17:41
Előzmény: #442  Hathor
#443
Igen, már kicsit megindult a piac. Jövőre nyártól az új szocpol segít majd, a kamatok kicsit még lejjebb mehetnek.
Ezen kettős hatás 2016-2017-ben hoz dinamikus áremelkedést majd!

Kellemes Karácsonyt mindenkinek!
Hathor
Hathor 2014. 12. 24. 12:17
Előzmény: #441  gyula1971
#442
Nagy nehezen sikerül kimászni a gödörből!
2014. december 24. 11:12


Öt éve nem láttunk ennyi tranzakciót a hazai lakáspiacon, s lassan az árak is a növekedés útjára lépnek. Mi indította be a hazai lakáspiacot? Egyáltalán tényleg beindult? Mi történt 2014-ben a hazai lakáspiacon?

link
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 22. 19:14
Előzmény: #440  gyula1971
#441
A devizahiteles csomag most elterelte a figyelmet egy másik, szintén a lakáshitelezéshez kapcsolódó problémáról, a bedőlt hitelek mögötti ingatlanokról, aminek lakáspiaci hatásai sokkal közvetlenebbek, mint a devizahiteles csomagé. Az MNB adatai szerint 110 ezernél több ingatlan van a bankok portfoliójában, ami kényszerértékesítésre bocsátható. „Ez a mennyiség meghaladja az elmúlt évek 85-90 ezreses éves adásvételi számát, de még az idei évre várható 105 ezer adásvételnél is több” – mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. – „Tekintve az érintett ingatlanok nagy számát és a piac jelenlegi állapotát, a banki portfoliók kitisztítása több évet igénylő folyamat lesz, bár a lakáspiac magára találása felgyorsíthatja ezt. A bankoknak viszont nem szabad figyelmen kívül hagyniuk, hogy a növekedés most még törékeny, így a portfoliótisztításnak összhangban kell lennie a piac felvevőképességével.”

A portfoliók megtisztítása növeli a bankok hitelezési kedvét, ami egyértelműen pozitív a lakáspiac számára, a fő kérdés, hogy a megtisztításra melyik utat választják a bankok, és mennyi időt szánnak erre. Az árverési kvótarendszer hivatott a kényszerértékesítések árakra gyakorolt nyomását tompítani. A gyakorlatban ez eddig jól működött, a kvótarendszer azonban 2014 végéig van érvényben, az addig hátralévő idő pedig túl rövid ahhoz, hogy a banki portfoliók kitisztuljanak, így a helyzet megoldásához nagy valószínűséggel újbóli szabályozói beavatkozásra lesz szükség.

Nagyszámú ingatlan rövid időn belüli piacra dobása a bankoknak sem áll érdekében, hiszen az ilyen túlkínálati sokk az okozott árcsökkenés miatt a most még jól teljesítő hitelek mögötti fedezetek értékét is csökkentené, kockázatosabbá téve ezeket a hiteleket. A tipikus fogolydilemmát jelentő helyzet megoldását azonban nem feltétlenül szabad csak a piacra bízni - hívja fel az OC elemzésében.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek