Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2019. 06. 12. 15:29
Előzmény: #41918  Törölt felhasználó
#41920
nagyon sokat lehet tudni abból, ahogy ezt a ralit összegründolták
totálisan helytálló itt az alkesz analógia
egy ideig a taccsrészeg alkesz is felettébb szórakoztató és vidám látvány, de az nem szép amikor végül a detoxikálóban teszik rendbe...
pitcairn2 2019. 06. 12. 15:27
Előzmény: #41917  Gaguse
#41919
az un. "boom" leginkább a megtakarítás ellehetetlenítésnek köszönhető...
Törölt felhasználó 2019. 06. 12. 15:26
Előzmény: #41908  berlini
#41918

Azt senki nem tudhatja, hogy mi fog történni a lakásárakkal csak ráteszi a zsetont a pirosra vagy a feketére és ha éppen eltalálja amit a rulett kipörget majd, akkor két féltéglával veri a mellét, hogy ő megmondta és ő tudta és az ő tudása milyen hatalmas.
A csodavárás helyett, hogy megy-e feljeb lesz egy nagy tartalékom állampapírban, hozzácsapom a meglevő tartalékaimhoz. Évente annyit kamatozik, mint most amennyi lakáskiadással bejön.
Nem fogok ész nélkül költeni, de van több vágyam, amit teljesíteni fogok. Több várost is szeretnék megnézni európában és ennek a pénznek egy kis részéből meg is fogom ezt tenni. Meg van pár dolog még, amit meg teszek ennek a pénznek egy kis részével. Új autó nem lesz, mert minek.Vonjunk egy mérleget mondjuk 2 év múlva mostantól, hogy ki is jár majd jól. Én biztosan jól járok, mert az utazások érdekelnek, de nem sok jutott rájuk eddig. Maximum egy virtuális veszteséget számolhatsz majd ki nekem, ami engem egyáltalán nem fog érdekelni, de kíváncsiságból meg fogom nézni évente, hogy mi lett volna ha.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 15:20
Előzmény: #41916  berlini
#41917
azért a 2 év alatti nettó 30% os fizuemelést jó lenne látni is, mert mindenki csak mondja csak senki nem látja. Az hogy mennek az ingatlanok azok a hiteleknek köszönhető (tudom van még tér felfelé) én csak azt mondom, hogy már látszanak a felhők, az okos ilyenkor összepakol és beáll a tető alá. Aztán vagy fog esni vagy nem :D
berlini
berlini 2019. 06. 12. 15:13
Előzmény: #41914  Gaguse
#41916
A jelenlegi 5%-os növekedésünk az tény.
Tény az is, hogy az elmúlt 2 évben a budapesti nettó keresetek 30%-kal nöttek.
Tény az új bővitett CSOK, amely a fizetőképes keresletet megdobja.
Egyenlőre tény az amerikai növekedési ütem, pedig folyik a kereskedelmi háború KINÁ-val.
A kinai lassulással való ijesztgetés már folyik 2008 óta folyamatosan. Igen le is lassult KINA, most már csak 6%-os az ütem a kereskedelmi háború ellenére. Mi lesz ha megegyeznek a nyáron?
"A lakásárcsökkenés nekem nem amerikától függ, de a globális trendeket nem tudjuk kikerülni főleg nem összeszerelő üzemként..."
Ez a mondat ellentmondásos. Persze, hogy végső soron kihat a magyarországi konjunktúrára az amerikai gazdaság alakulása. Igy bármennyire is furcsa a budapesti lakásárakra is.
A németeket szokták emlegetni mint a visszaesés jelzőgazdaságát. Igen, ott már épp hogy van GDP növekedés. És igen az autóipar az egyik oka ennek. Nagy átalakulásban vannak a német gyártók. A Teslához képest elmaradtak vagy 6 évet az elektromos autók fejlesztésében és a Toyotához képest pedig a hybrid autók fejlesztése területén.
Én azonban nem féltem őket. Plusszos költségvetésükből nagyon nagy mozgásterük van a konjunktúra felkurblizálására.
És a legjobb úton vannak az új elektromos autók  fejlesztésében.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 14:54
Előzmény: #41913  Batiszkáf
#41915
én nem biztatok senkit sem eladásra sem vételre, csak beszélgetünk de ez szvsz már a kőkemény marinéni időszak---
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 14:52
Előzmény: #41912  berlini
#41914
Nem dőlök be mindenféle portfolió cikknek, ez nem erről szól. szerintetek meddig fog menni a végtelen pénznyomtatás időszaka? a  másik, hogy sajnos rálátok a multis bevételekre és a német régiókban is megy a panaszkodás. a környező multiknál már megy a HC alignment, de az autóipar már térden. Van ahol már 4 napos a munkahét (autóipari) beszállítóknál főleg. hidd el, már nincs az a jóvilág mint volt nemrég. A lakásárcsökkenés nekem nem amerikától függ, de a globális trendeket nem tudjuk kikerülni főleg nem összeszerelő üzemként...
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 06. 12. 14:47
Előzmény: #41907  Gaguse
#41913
 Kétségtelen, hogy gyűlnek a felhők viszont a legutóbbi válság előtt több mint két évig tartott a mostanihoz hasonló átmeneti időszak, ami néhány feltörekvő gazdaságban akár még lokális csúcsokat is hozott. 
berlini
berlini 2019. 06. 12. 14:41
Előzmény: #41910  Gaguse
#41912
Ez évre irtam a +10%-os ingatlanáremelkedést. (Tehát nem a következő évekre.)
Miután jól irtad: érett szakaszban van minden.
De:
a vállalati árbevételek nem stagnálnak. 
Nem kell minden bombasztikus portfolió cimnek bedőlni. 
Nyugat-európában legalább 1%-os a régiónkban 3-5%-os GDP növekedés. Hogyan jönnek ebből ki a stagnáló sőt csökkenő megrendelések?
Azt nem mondom, hogy nem megy nyögvenyelősen a dolog. Különben nem kellene fenntartani a null alapkamatos helyzetet. De fenntartják!
Amerikában 3%-os volt az első negyedéves GDP növekedés.
Honnan veszed a jövő évi recessziót?
Amennyiben ott a növekedés üteme lassul, akkor megkezdik újra a kamatcsökkentést és kurblizzák a gazdaságot.
Igen, ez azzal jár, hogy a dollárt mesterségesen gyengitik. Ez azoknak nem fog tettszeni akik a szuper biztonságos amerikai államkötvényekben tartják a pénzüket. 
És igen, ezek ujra megindulnak a kockázatosabb eszközök felé. (ingatlan, részvény)
Csak azt nem értem, hogy ebből hogyan jön majd ki a magyarországi ingatlanár esés?
Criscito 2019. 06. 12. 14:30
Előzmény: #41910  Gaguse
#41911
2018-ra 15%-ot mért az MNB országosan, 22,9%-ot pedig a fővárosra. Budapesten ráadásul gyorsult is az ütem 2017-hez képest (15,8% volt). És ez átlagos áremelkedés, a panelek ennél is gyorsabban drágultak! Az előzetes adatok szerint az első negyedévben 20% körül volt az évesített drágulás a fővárosban, ennyit is vár az MNB 2019-re ... Ez lassabb, mint a 2018-as, de csak minimálisan. Szerintem is lesz a fővárosban  minimum 15%-os áremelkedés 2019-ben. Nem történt olyan esemény szerintem ami miatt befékezne a piac. Mindenki dolgozik, tehát hitelképes, kamatemelés nem volt, jön a babaváró is július 1-től. 
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 14:05
Előzmény: #41908  berlini
#41910
évi 10% áremelkedés? már igencsak az érett szakaszában (sőt) van minden. Minden honnan vészjósló jelek és vészjelzések. Vállalati árbevételek stagnálnak, megrendelések csökkennek.  2020 ban recesszió az USA-ban, Kína lassul, de nálunk még mindig 10% al megy majd fel az ingatlan :D Okééé...
berlini
berlini 2019. 06. 12. 14:03
Előzmény: #41908  berlini
#41909
pontositok:
A kamatbevételed csak kb a tényleges inflációt fogja elérni.
berlini
berlini 2019. 06. 12. 14:01
Előzmény: #41903  Törölt felhasználó
#41908
"Mostanra ért el kritikus pontot a lakás ára, amikor kamatbevétel eléri sőt kicsit meghaladja a kiadással elérhető összeget az én esetemben"
Leforditva számomra ez azt jelenti, hogy az elérhető hozam feléről lemondasz.
A kamatbevételed csak kb annyival lesz magasabb mint a tényleges infláció és a hivatalosan publikált közti különbség.
A lakások értéknövekedése pedig hosszútávon szinte biztosan tartja majd a tényleges infláció ütemét.
A bónusz pedig az ez évi még mindig igen magas 10% feletti ingatlanáremelkedés lesz.
De ez csak az én véleményem.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 13:59
Előzmény: #41906  Criscito
#41907
most tegye a szívére a kezét mindenki! ki vesz most ingatlant? max 1-2 csokos de ennyi. Ugyan azok a kecók vannak fent állandóan, legalábbis itt vidéken. Már nagyon nem gurul úgy a szekér szerintem és itt nem a babaváróra várnak az emberek hanem arra hogy lejjebb menjenek az árak mert ez  már embertelen!!
Criscito 2019. 06. 12. 13:51
Előzmény: #41904  Gaguse
#41906
Egyébként marketingben baromi erős a MÁPP. Tőlem olyan emberek is érdeklődtek a papír felől, akik eddig életükben nem fektettek állampapírba (inkább tartották 0%-on a bankban, stb.) ... Mindenki hallott felőle innen-onnan, sokan beszélnek róla, és el is lett ültetve a fejekben, hogy mennyire "jó", mennyire megéri. *
Én nem gondolom, hogy most elkezdenének kiszállni az ingatlanból tömegével az emberek, de ha ne adj Isten sokan gondolnák így, ahogy írod, akkor a kijáratnál nagy lesz a tömeg, és az ajtó másik oldalán nem fogják őket várni a vevők. 
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 13:23
Előzmény: #41903  Törölt felhasználó
#41905
és milyen jól teszed ;)
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 13:21
Előzmény: #41902  Batiszkáf
#41904
most fog szépen a sok ingatlan speki kiszállni és betalicskázzák a pénzt a Vargáéhoz ;) nem hülye senki 
Törölt felhasználó 2019. 06. 12. 13:10
Előzmény: #41896  elemerorsos
#41903
Megnéztem az ingatlancomon, de a 7. kerületi garázsok 6-8 millióba kerülnek :) Vicces árak, de ha azt mondod, hogy ennyire könnyen kiadhatóak és jobban megéri, mint állampapírban tartani, akkor megérheti, talán.
buyandhold: van infláció követő állampapír is, bár tudom, hogy az inflációt sem tudják pontosan számolni, de nekem az állampapírban tartott pénz stresszmentesnek számít. Ha felmegy még 10m-t a lakás ára közben, akkor is örülök, mert a vevőm ismerősömön keresztül jött és rendes ember. Ha ő nyer rajta 10m-t, akkor legyen vele boldog, nekem bőven elég az, amennyit eddig nyertem a lakással.
 
sakal83: 2008-as átadású volt, angyalföld, Kika közelében.
ypsilon: biztos, hogy lehet jobban csinálni a garázs és lakáskiadást is, mint ahogyan én tettem. Ami azért objektív tényező, hogy itt a környéken nagyon nagy volt a mozgás az elmúlt 5 évben, nagyon gyakran láttam költöztetőt. Emiatt se lehetett hosszú távra bérlőt találni vagy csak béna voltam, ez is lehet. A házon belüli konkurrencia is erős, 5-6 emberről is tudom, hogy kiadja a mélygarázsát vagy a felszíni beállót. Az üzenőtáblán is folyamatosan van legalább 1 hirdetés. Ha neked nem állnak a helyedre, akkor szerencséd van, mert itt mindenki panaszkodik emiatt, a szomszéd házakban is. Az én esetemben amolyan sunyi megoldásokat láttam, kifigyelték, hogy mikor üres a parkoló hely és olyankor használták, de így is sokszor kellemetlen volt. A felszíni beállók még rosszabbak, ott már nagyon komoly balhé is volt, mikor hozták haza az újszülöttet és valaki beállt pofátlanul a helyére szokás szerint sajnos. A bérlőm mondta, hogy hatalmas ordítozás és balhé volt belőle. Ha a te társasházadban tiszteletben tartják más parkolóhelyét, akkor az jó helyzet, nekem nem volt ilyen szerencsém.
Ma már foglalóztunk, mindenképpen megveszi, akkor is ha nem kapja meg a babavárót. Mostanra ért el kritikus pontot a lakás ára, amikor kamatbevétel eléri sőt kicsit meghaladja a kiadással elérhető összeget az én esetemben. Nem gondolkodtam az eladásban, mert a kiadással is elvoltam és amúgy sincs elképzelésem, hogy merre mennek a lakásárak, de kaptam egy korrekt és komoly ajánlatot és átszámolva a dolgokat, egyszerűbb lesz az életem, ha állampapírba teszem át a lakás árát.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 12. 10:32
Előzmény: #41900  masseduction
#41901
biztos hogy idén ;)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek