Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kardkovacsi 2018. 08. 21. 10:40
Előzmény: #25259  signal2
#25260
Egész Európában munkaerő hiány van. Ezért a sok multi ha otthon nem tud felvenni embert akkor inkább ide tolja még akkor is ha ezzel megborítja az itthoni bérstruktúrát. Egyes szakmákban már osztrákhoz közeli fizetések vannak mert annyira nincs ember.
signal2
signal2 2018. 08. 21. 10:23
Előzmény: #25257  kardkovacsi
#25259
A Ratkó-generáció ezekben az években megy nyugdíjba. Nekik jelentősnek mondható mértékben esik vissza a rendelkezésre álló jövedelme, és a lakás iránti keresletük sem lehet valami erős. A foglalkoztatottság a csúcson van, de nem azért, mert a konjunktúra van csúcson, hanem mert minden elérhető ember dolgozik. A következő években a 250 ezer fő tűnik el a munkaerő-piacról kiöregedés miatt.
kardkovacsi 2018. 08. 21. 10:22
Előzmény: #25245  kbb
#25258

Tegyük fel, hogy ennek a lóvénak csak az 5%-a vándorol az ingatlan piacra az 90 milliárd forint. Ezt megtolja 50% hitellel (azt simán fedezi a bérleti díj) az 180 milliárd forint. Átlag 35 milliós lakással számolva ez több mint 5e lakás. Mivel szerintem ennek a fele Budapestre koncentrálódik (a megtakarítások nagy része vagy Budapesthez vagy valamelyik vidéki nagyvároshoz kötődnek és ha valaki vidéki is könnyen lehet a gyerekének vesz valami ingatlant itt pesten az iskola idejére) akkor az 2500 lakás egy fél év alatt. Nem véletlen, hogy hiába építenek évente már 10e felett új lakásokat készleten gyakorlatilag pár száz darab van mivel a többi rég elfogyott a tervező asztalról. Nyilván ez nem mind újba egy sőt de akkor is brutális keresletet támaszt.
Csak példaként a volt szomszédom 70 m2-es budai luxus lakását (1M fölötti nm ár) is valami vidéki család vette meg a lányának ő meg be is fizetett belőle egy nagyobb új lakásra.
kardkovacsi 2018. 08. 21. 10:05
Előzmény: #25254  Törölt felhasználó
#25257
Szerintem az még 2-3 év. Jelenleg elég nagy a hiány szinte minden szakmában. Akkor lesz fordulat ha kint is fordulat van és a sok exportra dolgozó cég leáll a munkafelvétellel mert ők azok akik ezt a nagy béremelkedést generálják.
kardkovacsi 2018. 08. 21. 09:54
Előzmény: #25253  Törölt felhasználó
#25256
Mert a magyarok jelentős része Észak-Horvátországot preferálja mert az közelebb van. Viszont Zadar előtt (innen nézve) van egy nagy hegygerinc ami megfog minden csapadékot ami észak felől jön. Ha lemész Split környékére (ami olyan 200 km plusz azaz +1.5 óra utazás) ott szinte biztos nem fog esni. A környező szigeteken több szálloda is úgy hirdet nyáron, hogy ha nem süt a nap visszaadjuk a lóvét.
Törölt felhasználó 2018. 08. 21. 09:29
Előzmény: #25248  buyandhold
#25254
Én most már fordulatot várok az gazdasában, egyre több helyről hallok ugyanis leépítésekről, a gazdasági visszaesés pedig hatással lesz az ingatlanpiacra is.
Törölt felhasználó 2018. 08. 21. 08:58
Előzmény: #25243  Vortex
#25253
Ezt sosem értettem. Másfél hetet voltunk Szlovéniában és Horvátországban, és a hegyvidékeket leszámítva hasonló időjárási hullámok mentek ott végig arrafelé, mint itthon, nagyrészt itt és ott is kánikula volt, a 2 ottani esős nap meg késleltetve, de Magyarországra is ugyanúgy megérkezett.. A júniusi és az augusztusi átlagos csapadékmennyiség Rijekában magasabb, mint Siófokon, míg az augusztusi sokkal magasabb (Rijeka 100 mm körül, Siófok 60 mm körül). Az esős napok száma is ott magasabb. Aztán néha nyáron is előfordul a bóra.
Tudom én, hogy Rijeka egyetlen példa csupán, de a közhely, hogy a tengerparton kiszámíthatóbb, esőmentesebb a nyári turistaszezon, egy általánosan megfogalmazott közhely. Szvsz csak azért ne menjen valaki tengerpartra, mert hogy a Balatonon úgyis esni fog, mert amúgy mindkettőnek megvan a maga varázsa (bár szvsz a legszebb alpesi tavakkal egyik sem ér fel).
Törölt felhasználó 2018. 08. 21. 08:41
Előzmény: #25247  buyandhold
#25252
Te a 20% hozamot piaci árbecslés alapján számolod, vagy ugyanúgy, mint ncseed/realestate, beker ár alapján. Mert nagyon nem mindegy, 20% simán kijön egy 5 éve vett lakás kiadásából, ha beker ár 
babyboy 2018. 08. 21. 08:31
#25251
Mindig azt hiszem, hogy "nah most" pukkan ki a lufi, "nah most", mert tenyleg azt latom, h mindenki veszi esz nelkul, a szomszed neki, a kozertes Pista, es mindenki. Ezert varom mar jo ideje a tetozest. Nah meg azert is, mert nehany orszagban lassu trend#ordulas van, es mindig remenykedem, hogy begyuruzik Europaba is. De ugy latom, meg tenyleg 1-2 ev a tetozes....
kardkovacsi 2018. 08. 21. 08:22
Előzmény: #25247  buyandhold
#25250
Ezek szerint annyit emelkedtek az árak ,hogy három hónap alatt kitermel egy 10%-os hozamot egy nyaraló?
buyandhold 2018. 08. 21. 07:55
Előzmény: #25241  elemerorsos
#25249
" Én nettó 4-5%-kal nem vagyok boldog" En sem, de tudsz olyat, ami tobbet hoz, es nem ingatlan? Nem. Amugy en mar 5%al is boldog lennek, de sajnos olyan sincs. 
buyandhold 2018. 08. 21. 07:52
Előzmény: #25241  elemerorsos
#25248
van-e rajta hozam? nezd, kiadjak nyaron napi 40 ezerert, utanna meg alberletbe havi 120ert. Lehet hogy keves, de mi mast tehetnenek? tartsak a bankban a penzt?Egyebkent pont azt irom, hogy atlag emberek, megis  tele vannak loveval, nem is akarnak nagy hozamot, mert a fizetesukbol jol megelnek, nekik az a fo bevetel. egyszeruen csak be akarjak fektetni a felesleget, es most csak az ingatlan van...Pont azt probalom irni, hogy most mindenkinek megnyomjak a fizut, az emberek nem csak uj ruhat vesznek, hanem felreteszik, es mindenki ingatlanba tolja. Egyre tobben mondjak, hogy ingatlanba akarnak fektetni, azt latjak, hogy mennyire porog. Ha ezt nezem, szerntem az emelkedes felenel lehetunk szerintem. Eddig a befektetok vettek, most jonnek a haziasszonyok, akiket orban es az eu kitom jozza penzzel...
buyandhold 2018. 08. 21. 07:41
Előzmény: #25242  kardkovacsi
#25247
Ne abbol az egy apartmanbol indulj mar ki. Ha veszel egy olcsobbat, akkor mar 10%nal jarsz.
 Még 2007-ben nyilvan mas volt a helyzet, alberlet is fele annyit hozott mint az Allamkotveny. Nem is vett senki lakast. De most 2018at irunk, ebreszto...
Ha azt mondom, hogy iden nekem 20%, akkor mit szolsz? Igaz en 3 eve vettem a panziot, meg lent voltak az arak. A szomszednak mar megvolt a haza, csak identol kiadja a felso szintet, napi 30 ezeret. Nyaron minden nap, tavasszal,osszel  csak hetvegeken. Add ossze. Most ujra mindenki kiadja, akit ismerek. 
Az arakrol: mar 5 eve is adtunk ki, mi is a haz also szintjet, napi 30 euroert, 270 korul euronal. kb. 10 ezret hozott. Ugyanezt most 20 ezerert adjuk ki naponta(olcson), de van hogy felviszem 30ra, ha van 1 napos uresedes, es azt is kiveszik.
buyandhold 2018. 08. 21. 07:32
Előzmény: #25243  Vortex
#25246
Regen voltal a balatonon :) Ilyen mar nincs, hogy leugrok 2 napra. Nezem folyamatosan a kinalatot, es nyaron, amikor jo ido van, elozo nap mar nincs szallas. Sokan mar Veszprembe, Literre stb. mennek aludni, mint anno, pont a Balaton Retro cimu filmben volt ilyen. Naponta hivnak, hogy nekik barmi jo, ágy se kell, mondom: sajnos nincs...
kbb 2018. 08. 21. 07:09
Előzmény: #25240  kardkovacsi
#25245
Kapcsoló friss: https://index.hu/gazdasag/2018/08/21/tovabb_nott_a_haztartasok_vagyona/
Vortex 2018. 08. 21. 00:04
Előzmény: #25238  buyandhold
#25244
A belföldi turizmus tényleg nagyon felpörgött.
A szálláshelyek tele vannak. A három-négy éve döglődő szállodák ismét virágoznak.
Vortex 2018. 08. 21. 00:01
Előzmény: #25239  buyandhold
#25243
A Balaton arra jó, ha jó idő van, leugrik az ember.
Két hetes nyaralást előre tervezni az időjárás miatt nem lehet. Tengerparton kevesebb az esély a rossz időre.
Persze az út oda hosszabb, de egy két hetes szabadságnál már nem gond.
kardkovacsi 2018. 08. 20. 23:45
Előzmény: #25241  elemerorsos
#25242
Ezt a nyaralót kiadásra venni a Balatonon sosem értettem. Még 2007-ben voltunk egy tök jó apartmanban Balatonfüreden és mondta csaj eladó (volt egy egész sor nekik). Kérdeztem mennyi. Az árra nem emlékszem de az alapján amennyiért kiadták nekünk a hozama alacsonyabb volt mint a 10 éves állampapíré (akkoriban 7% körül voltak a hozamok) mert ez úgy megragadt.
elemerorsos 2018. 08. 20. 23:38
Előzmény: #25237  buyandhold
#25241
Mindez örömteli, de vajon van is hozam azon az apartmanon?? Én is vettem tavaly és idén is, de iszonyú nehéz jó vételt találni, és a jó vétel sem az már, mint pár éve. Én nettó 4-5%-kal nem vagyok boldog, a ma hirdetett lakások 95%-a pedig ezt tudja, az újaknak meg 99%-a.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek