Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
Figyelj, ha a mostani generációt kiszorítják a lakáspiacról irány külföld, hagyjuk az izomféle hazaszeretet mantrát, ott az otthon, ahol jól érzed magad. Majd vesznek ott és kész, másodpercig nem fognak keseregni.
Szóval az természetes, hogy a munkáltató szükséges minimumon fizet de a gond ha cserébe ezért a munkavállalók "a szükséges vagy kikényszerített minimumot teljesíti". Na ez a baj az itthoni NER-cégekkel....
Ha valaki vett 2016ig 5db panelt hitelre es kiadta. Kiadott kezdesnek mondjuk 15m ftot. A vagyona jelenleg 250-300m ft. Tartozasa kb 20m ft. A havi bevetele meg 1m+. Es jelen allas szerint a havi bevetele 2 havi bpi atlagber forever... 15m ftbol... FIRE. Kar hogy nem csinaltam h megtartottam oket, de a jovobeli karogas rajuk illetve a szoveg hogy majdd meglatjuk, kisse vicces... A csaladjuk eletet megalapoztak generaciokra. Es ujra. 15m ftbol!!!!
Nyugaton nyugati fizetés van és így kijön a 2%os hozam mondjuk. A végeken meg keleti fizetés és nyugatias árazás, szóval 1% hozam lesz. Ezekszerint az ingatlanpiac elérte a platót kishazánkban és érdemi emelkedés (reál) innentől nem várható? Hosszú-hosszú oldalazás vagy a reálbérekkel való emelkedés? Mi a prognozis?
""Egy n+3as lakas normalisabb helyen 1200-1600 euro kozott van. Az n+2 800 es 1100 euro kozott" Itt albi dijrol irtam. Elerkezett a nyugati arszint, keleti fizetessel. Ennyi. Akik szarul keresnek nem vesznek, berelnek, akik meg kvazi nyugati berszinten vannak azok vesznek eletuk vegeig nyogve. A tobbi meg lakastulajdonos, es epitheti szepitheti az otthonat. Sokan kirohogtek itt a lakashalmozokat. Igazuk lett. Pont. Szarra kerestek magukat es olyan poziba kerultek ami kimozdithatatlan a mai viszonyok kozott. Nekik van lakasuk a kimaradoknak nincs. Aki bpen akar elni vagy elfogadja vagy marad ott ahol van. Eljottek a 3%os kiadasi hozamu idok mint nyugaton.
Huh. Mar 3 ev sem volt eleg? Nezz a tablara. A mediannak kiarazodas jott el a lakaspiacon gyakorlatilag. A kinalati arak az egekben, a kinalat padlo. A panelekert az aljan sorban allnak 1m+/nm arert. A fejlesztok 27re mar 3millio feletti nm arat araznak. Az arabok 100 ha teruleten csinalnak 4-5m/nm aron lakasokat, mert a NER kiarusitotta bpet mint londont anno, akik hozzak magukkal a keresletuket/vevokoruket. A masik felet kinaiak veszik. Egy n+3as lakas normalisabb helyen 1200-1600 euro kozott van. Az n+2 800 es 1100 euro kozott. Az eredmenyhirdetesedre egy lakasvasarlo nem tud varni, mert elnie kell... De kibaszott vele az orszag egesze. Mindezt 8.5%os hitelkamatnal. Mi lesz ha lecsokken es ilyen arszinten? 26ban mindenki nezeget ki majd a fejebol ha nem csokken. Ott halsz ahol szuletsz bpen... Igazi jo tanacs volt 23ban h nem kell venni sajat celra...
Igen. A problémák zöme az új bevándorlók miatt van, azokat alkalmazzák külföldön a raktárakban ügyfélszolgálatokon, 10 ügyből 2vel van gond. De ettől még a rendszer hatékony. A magyar munkavállalók nagy része az jó de sokan- főleg a fiatalok- inkább csak alibiznek a munkahelyen, a szükséges vagy kikényszerített minimumot teljesítik. A nyugatnak a hatékonyságát és a gazdagságát nagyrészt a robotizáció és a hatalmas piacok adják. Ezekre a piacokra nagy súllyal nekünk esélyünk sincs bekerülni. Sokan azt felejtik el az alkalmazott egy fogaskerék a gépezetben a cég nem az övé hanem a tulajdonosoké a részvényeseké, nem az övé a termelőeszköz ő csak kölcsönadja a tudását és munkaerejét ezt fizetik meg a szükséges minimumon.
“ Nem is a median veszi a lakasokat, illetve az dem akinek nincs penze. Se balra se jobbra nem vesz akinek nincs penze ” Mindezt ugyanattól aki szerint hitelre venni a világ hetedik csodája. Szerintem várjunk ki amúgy mindenirányú eredményhirdetés helyett egy minimum öt évet (ami lakásvételre az alap,ugye adózás) de inkább kicsit többet, lassabbak azok a ciklusok mint egy-másfél év. 2008 előtt is ment a habzás hogy rakéta örökre hulye aki nem ül a lehető legmélyebbem lakások hiteleiben. Aztán 2013ban a lakás lett az örök rössz befektetés és zsiday volt a hulye hogy szerinte emelkedhet. (Lásd topikindító) Én visszafognám a pezsgőpukkantgatást hogymegindult témakörben, persze elismerve hogy lehet nem nekem lesz igazam. Annyira nem vagyok benne biztos hogy nincs is befektetési ingatlanom, és 90% devizabefektetésben vagyok. Magyar ngatlanban nem is igen leszek, de majd szólok ha mégis.
“ A Telex kommentelői közül többen be is tiltanák az 1 milliónál nagyobb béreket, hiszen szerintük már így is túl nagyra nyílt az olló. :)” És ezek ugyanazok akik az egykulcsos jövedelemadót hozzák fel mint fő érv a kedvenc csapatuk támogatasa mellett.
Jó, ez ismerős, aki anno behúzta a zűrzavaros időszakban a relatíve olcsó belvárosi gangos lakásokat, az most hirtelen megvilágosodik, hogy ez luxusövezet. Csak a rövidtávot kéne betiltani és hirtelen 180 fokot fordulna a történet. Ha már jöttök a nyugateurópai példákkal, akkor ne csak az ingatlanokat, hanem mindent is igazítsatok hozzá, ha lehet kérni. Közlekedés, oktatás, bölcsödék-óvodák, eü stb és természetesen medián átlagbér. Az ugye megvan, hogy T. kormány is belátta, hogy lakhatási válság van.
"Minden nyugateurópai városban az a "rend" a város belső részén a gazdagabb rétegnek vannak lakásai azok adják ki a alsóközép az a város 2. 3. övezetében bérel lakást vagy a város 20-50km-es vonzáskörében vesz lakást házat." Így van, de ezen sokan még ma meglepődnek. Felháborítja őket, hogy a szegények miért nem élhetnek tömegesen a város legdrágább részein. :) Ezt az elégedetlenséget szítja a magyar média jelentős része, meg is van az eredménye: sikerül tovább mérgezni az egyébként is frusztrált társadalmat. slash Ők is csak emberek, ugyanez megy mindenhol. Az emberek többsége okosabb a főnökénél. A munkavállaló a bérét túl alacsonynak találja, emiatt szidja a munkáltatóját. A bérlő a lakástulajdonost tartja kapzsi szemétládának, amiért "túl sokat" kér tőle és "nyerészkedik" rajta. A 40-es plus size modell nők pedig azt nem értik, hogy a korban hozzájuk illő "jó pasik" miért éppen a fiatal szexbombákkal kavarnak, amikor már annyi cikk volt a testpozitivitásról. :) Mindenkinek oka van az elégedetlenségre. :)
Munkavállalói hatékonyság... több EU-s országból vannak megrendeléseink, alvállalkozóink. Megkeresésekre baromi lassan reagálnak vagy értelmetlen válaszokat adnak, állandóan szabadságon vannak vagy külföldi csapatépítőn. A kiadott munkák hemzsegnek a hibáktól, javítások lassan és körülményesen készülnek el. IT terület ez is.
Mesélnék neked a vállalkozást birtokló "elit rétegről". Nyáron dögmelegben kint vagyok a medencénél és hallom hogy a szomszéd cégtulaj nő az ő medencéjénél intézi a céges telefonokat illetve mindent. Övék a fél utca kb... Köv. témák hangzanak el: - lusta disznó alkalmazottak akik lógnak alibiznek és nem tesznek meg mindet a cégért.. az ő cégéért .. -könyvelőt hívni hogy lehet okosban mindent amit lehet -beszállítók emelnek, a szállítók késnek. anyázás -napelemes támogatás illetve mindenféle támogatás elnyerése ennek módja -ebből kifolyólag a háznál lévő e BMW és egyéb e autók töltése hatótáv baszakodás ez jó hosszú -háziállatok tutujgatása ebből származó sok milliós költségek .. -családtagok lehordása egymás mögött ki nem dolgozik stb. - kertész, medencés , szakiparos szidása -szomszédok fikázása mindenki paraszt.
Ez nem igaz. IT-ban dolgozom és pontosan ugyanazt a munkát végeztem mondjuk 10 éve mint amit a svájci irodában végzett a kollégám. Akkor én kerestem bruttó 600ezret, számlára (forintra átszámolva) kifizetett a megrendelő utánam havi 7-8 millió forintot (!), a svájci munkavállaló meg keresett bruttó 3-4milliót. Ezek valódi, konkrét számok. Ennyivel hatékonyabb volt nálam? Tegyük fel kétszer okosabb volt és ügyesebb (nem). Mi indokolja ezt?
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link