2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
augusztus 11. | 11:43
előzmény: #16909  ncseed
Nana hogy panelt szivesen hiteleznek a bankok!A kockazat nem az ovek,es tanultak a multbol,a kockazat a vevoe.Irod felment a panel....bizonyos szekvencakban igen,nagyreszt arkitartas van kinalati oldalon szvsz.Pontosan arrol irtam hogy az emberek azt hiszik hogy az infla feletti beremelessel mostmar nyeregbe kerultek,lehet hitelt felvenni az idokozben duplikalodo lakasokra.
augusztus 11. | 11:35
előzmény: #16909  ncseed
Ja, amit írtam nem vélemény vagy jóslat, hanem TÉNYEK. Érzelmektől, pozíciótól mentesen...
augusztus 11. | 11:33
előzmény: #16908  johai
"Fizetokepes kereslet nem emelkedik."

Mondod te. Igen, rengeteg hely van ahol tényleg nem, de olyan is akad bőven ahol VAN! Annyi pénz van a lakosságnál mint még SOHA!!! Reál értéken is durván sok!! link

"Ami van az csokos,azaz tamogatott,azaz hitelbol megy igy vagy ugy."

Erről jó lenne leakadni már. 96%-a a forgalombak HASZNÁLT lakás ott pedig alacsony a CSOK és nem kötelező a hitel!

"Panelt nem adnak hitelre,ezert az ara se mehet fel,most van maxon"
Mivan? Boldogan meghitelezi bármelyik bank a panelt mert az legalább forgalomképes nem úgy mint a községekben, falvakban bármi. Más kérdés, hogy akkora rájuk a kereslet, hogy a kp-s vevők levadásszák seperc alatt. Egy éve is azt mondták a hozzád hasonló okosak, hogy itt a panel vége és tessék, legutóbbi riportok alapján már csak a panel ára nőtt, a tégla stagnál...
augusztus 11. | 11:22
előzmény: #16906  ncseed
Fizetokepes kereslet nem emelkedik.Ami van az csokos,azaz tamogatott,azaz hitelbol megy igy vagy ugy.Panelt nem adnak hitelre,ezert az ara se mehet fel,most van maxon.Hiaba beszelunk penznyomtatas miatti aremelkedesrol,az csak egy szuk reteget erint,a nyomtatott penz naluk landol sajnos.
augusztus 11. | 09:32
előzmény: #16905  kbb
Kovács Úr milyen távon gondolkozik?
augusztus 10. | 19:44
előzmény: #16905  kbb
Hol lakik Kovács úr? Mert Pestről vidékre járni pénzt beszedni, ha elromlik valami, stb. elég macerás. Én vidéken csak megyeszékhelybe tennék pénzt azon belül is a már most is jól futó nyugati régióba, esetleg még pár felkapottabb városba. Amúgy az 5 lakás jó lesz talán háromnak is arrafelé...

Új lakásba biztos nem tennék 40 millát kiadásra, ott már nagyon szűk az a réteg aki kifizet 250e+rezsit.

A két panel előnye ha bármiért kell pénz el tudod adni az egyiket a másik meg futhat tovább. Kárt is abban lehet a legkevesebbet okozni szerintem. Ha jön valami panelprogram szerű megint (mert jön) akkor megint emelkedhet az értékük és az ázsiójuk is.
kbb
augusztus 10. | 17:44
előzmény: #16898  buyandhold
Kovács úrnak van 40 milliója, amit ingatlanba fektetne. Melyik portfólióval jár legjobban?

- 1 db budapesti újépítésű
- 2 db budapesti panel
- 5 db vidéki lakás

A %-os hozam valószínűleg fentről lefelé növekszik - de a kiadással járó munka és a nemfizetési kockázat is.
augusztus 10. | 13:55
előzmény: #16900  buyandhold
álum álum de jó visszatérni belétek !
augusztus 10. | 10:29
előzmény: #16900  buyandhold
Szerintem pontosíthatjuk úgy, hogy a jó állapotú, forgalomképes ingatlanok ára mehet tovább fel, míg a rossz állapotúak mennek a kukába, bontandó állapotba kerülnek, és telekáron lehet őket eladni.
augusztus 10. | 10:25
Győzött a józan ész! Ilyen is van Magyarországon.... :)

Megmenekülnek a panelek - Már nem akarják lebontani őket link
augusztus 10. | 07:52
előzmény: #16899  johai
az a baj, hogy a zero kamat vege is osszeomlas, csak meg nagyobb durranas lesz...
augusztus 10. | 07:47
előzmény: #16896  kbb
vidéken meg gyakorlatilag mindenhol fogy a lakosság...
addig, amig meghirdetek egy lakast, es aznap 10-en hivnak, es hozzak a kauciot masnap, addig ez nem nagyon izgat....
Fajo, de itt areses nem lesz... Tovabbra is ugy gondolom, hogy nem az ingatlan arak mentek fel, hanem a forint erteke csokkent(elsosorban a beremelesek miatt). Ha nem forintban nezed a lakasrakat, hanem mondjuk OTP reszvenyben, vagy euroban/dollarban, akkor bizony nem mentek fel az ingatlanarak....
Ha tovabb emelkednek a berek, marpedig ez evidens, akkor a berleti/lakasarak is....kerdes meddig mennek fel a berek.... a jelenlegi lendulettel szerintem olyan brutto 500ezerig felmegyaz atlagber par even belul....
tegnap itt a Balcsinal kikerult az elado tabla, egy regi vorosko hazra...regota nezegetem, szep haz, van egy hangulata... felhivom a tulajt: -vizes pince, felujitando 100nm foldszint, nem beepitheto tetoter...->71milla
visszakerdeztem: mennyi??? van ilyen is, kicsit zizzent az oreg... neten nem lattam a hirdetest, keritesre irta ki, hatha valaki arra setal :)
augusztus 10. | 07:38
előzmény: #16894  kbb
3-4% realkamat vege az osszeomlas!Anno volt 30% infla szinten is azt koveto AK de a premium csupan 1,5% volt.
augusztus 10. | 07:37
előzmény: #16896  kbb
Azert nem rohanok eladni a lakasokat ( es mas sem) A berleti hozam videken meg igy is 8% korul van. Bekerulesi arral szamolva 12% folott. + az ingatlan felertekelodese, ami eves szinten 2 szamjegyu...
Annyira nem kell az allamkotveny, sem a forint...
A 4% illetekrol ne beszeljunk, komoly befekteto nem vesz lakast 1-2 evre,de 5-re....
Most a hozamokat ujra befektetem, de oszinten eszembe sem jutott az allamkotveny....Egyelore maradok az ujabb ingatlannal....
kbb
augusztus 10. | 06:20
link - a szöveg eléggé ellentmond a címnek...
kbb
augusztus 09. | 18:55
előzmény: #16895  gyula1971
Reál felértékelődésnél igen. De Budapesten már a hosszú távú egyensúlyi szint fölött vannak az árak, vidéken meg gyakorlatilag mindenhol fogy a lakosság...
augusztus 09. | 18:41
előzmény: #16894  kbb
De ha az ingatlan árak főleg vidéken tovább nőnek,akkor többet hozhat az állampapírnál?
kbb
augusztus 09. | 18:10
link - továbbra is száguld a lakossági állampapírpiac, régen túl vagyunk az éves eladási terven is... innen borítékolható a további prémiumcsökkentés, ami alternatívaként vonzóbbá teszi a lakáskiadást.

Én ezt egy jó kiszállást pontnak tartom a lakáspiacról, míg van 2026/N, ha rendeződnek a kamatok, 3-4% reálkamatot fog hozni.
augusztus 09. | 17:54
előzmény: #16883  ncseed
Ja, a legutolsó felmérés szerint 70 M ft-os vagyonnal a felső 5 %-ban vagy.
augusztus 08. | 11:58
előzmény: #16889  terelemel
Kövezzetek meg, de akinek van pénze annak szerintem eszébe sem jut ilyen faház...
Ahogy írták az előbb:Telek ehhez is kell, alap is, kerítés+el. kapu, térkő, közművek, kertesítés...

Ha mindent összeadsz közel ott vagy költségben mint egy normál téglával, csak a tégla 30-50 év múlva is ér valamit a készházad meg szinte semmit.

Topik gazda

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE