Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
január 14. | 22:32
előzmény: #32092  ncseed
A múltkor én is beszóltam pitcairnnak, de szerintem sokat változott előnyére, nem csak ugyanazt mondja egy nap hússzor, hanem értelmesen hozzászól teljesen más témákhoz is és szerintem mostanában "az armageddon szöveg" is kevesebbszer van. Amúgy tartalmilag nem tudsz vele vitatkozni te sem, mert abban igaza van (én sem a tartalmába kötöttem bele anno). Hitelexpanzióval meg pénznyomtatással nem lehet tartósan jólétet teremteni, csinálták már sokszor a történelemben és mindig ugyanaz lett a vége, sőt a lefolyása is ugyanaz volt (először beindult a gazdaság és mindenki tapsikolt, aztán pár év után elszabaduló infláció). Ráadásul olyan hűdenagy jólét nem lett ettől a mostanitól sem a széles tömegeknek. A QE-vel létrejövő új pénz nagyrésze az amúgy is gazdagokhoz jutott. Ennél már akár az is jobb lett volna, ha az EKB simán csak átutal mindenkinek 10ezer eurót. A milliárdosoknak tökmindegy, de akinek ez sok pénz, az elkezdett volna költekezni, ugyanúgy beröffentve a gazdaságot és még jót is tettünk volna velük (és az áhított infláció is meg lett volna sokkal gyorsabban, mint most). Persze ez is nagy faszság lenne, de még mindig nem akkora, mint ez az "eszközvásárlási program", amivel az elmúlt években eszközárbuborékokat fújtak.
Ezt a "lekésték a gépet" dolgot kifejthetnéd bővebben, mert nemigazán látom, hogy jön ez a QE-hez.
január 14. | 22:26
előzmény: #32095  MrLajos
mert azok az emberek akik a szabolcsi zsákfaluból vágnak neki a nagy németországnak jellemzően nem rendelkeznek olyan képzetséggel, nyelvismerettel meg soft skillekkel, hogy ezt a forgatókönyvet végrehajtsák
sok videó van a neten, hogy milyen is ez a kalandor életforma, gyakorlatilag ágyat bérelnek, hogy aztán a pénzből otthon a saját ingatlanjukban a saját kulturális közegéhez képest jó életet élhessenek
kicsit olyan ez a feltevésed, hogy otthon valaki a való világot néz, aztán kimegy németországba és onnantól csak a berlini komolyzenei fesztivált hajlandó látogatni
más emberek, más szocializáció, más célok
január 14. | 22:01
előzmény: #32097  pitcairn2
Az oké, de ők nem is hagyják hátra a családot. Reggel elmennek dolgozni, aztán este hazamennek a családhoz. Meg azért Sopronban van lehetőség az asszonynak is dolgozni meg a gyereknek is tanulni.
január 14. | 21:50
előzmény: #32095  MrLajos
egyedül a nyugati határszélen több tízezer ember ingázik...
hogy mi ebben a jó?
kb. az hogy osztrák fizetésből élnek egy magyar faluban...
január 14. | 21:49
jut eszembe itt nem a "géplekésés"a probléma, hanem a 2008 óta tartó tivornya következményei...
azok ugyanis brutálisak lesznek...
január 14. | 21:48
előzmény: #32073  mage
Nézd, én nem akartam senkit megbántani, a kiszólásom nem a szegényeknek vagy a rossz helyzetben lévőknek szólt, hanem annak, hogy szerintem nem életszerű, hogy valaki valami lepra helyen él, eljut végre valami civilizált helyre, ahol pénzt tud keresni és a családját meg ott hagyja a kilátástalanságban. Mire jó ez? Ne mondd már nekem, hogy ha az asszony is csatlakozik hozzájuk, akkor 2 fizetésből ne tudnának nyugaton egy kis lakást bérelve megélni! A gyereknek is sokkal jobb egy gazdag német tartomány iskolájába járni, ahol nyelvet tanulhat stb, mint szabolcsban valami zsákfaluban. Németországban még akár egy magániskola is szóba jöhet, mert a magániskolák a tandíjaikat a szülők keresetéhez igazítják. A takarító gyereke ugyanoda járhat, mint a vezérigazgatóé, csak előbbi mondjuk havi 50 eurót fizet érte, utóbbi meg mondjuk 350-et (ezt nem az ujjamból szoptam, van kollégám, aki magánsuliba járatja a gyerekeit, ő mesélte). Ez a hátrahagyja a családot dolog szerintem inkább csak pár hónapig jellemző, amíg apu bedolgozza magát (letelik a próbaideje, látja milyen a hely tud-e tartósan ott maradni...) meg szerez egy lakást.
Ez a "végzetségénél alacsonyabb beosztásban dolgozik" szintén egy népszerű klisé (londoni mosogatók, ugye), de a többségnél ez is csak ideiglenes. UK-ben ismerek olyan magyarokat, akik ezt csinálták, de mindegyük tanult mellette helyben valami szakmát: pl csinált egy MSc-t a pizzafutárkodás mellett és a végzés után már a helyi végzettségével meg nyelvtudásával el tudott helyezkedni, azóta is a szakmájában dolgozik. Németországban meg - ha az eredeti végzettség valamiért nem elismertethető vagy nincs is, - alacsonyan kvalifikált munka helyett jobb elmenni egy Ausbildungra, mondjuk ápolónőnek, amiből óriási hiány van (de ez még többtucat másik szakmára is igaz) és a nyelvet sem kell C1 szinten tudni hozzá. A képzés megvan két év alatt, ami alatt végig kapnak fizetést is, még ha nem is annyit, mint egy rendes állással, de 2 évet ki lehet bekkelni vele (főleg ha ketten vannak és a másik teljes állásban dolgozik). Ezek csak PÉLDÁK, mielőtt valaki beleköt valami részletbe. Amit ezzel a bekezdéssel mondani akarok, hogy aki hajlandó tanulni, képezni magát, az idővel előre tud lépni bárhol, aki meg nem, az úgysem fog sehol, otthon sem.
január 14. | 21:47
az "armageddon" szöveg különben nem szokott "lájkvadász" lenni időnként igen kemény negatív kirohanásokat kapok néhány IQ-fighter kommertárstól itt is... 
január 14. | 21:45
egyszer nekimentem az "opusnak" is, ott nagyon sok negatív értékelést kaptam
PS.: továbbra is tartom, hogy az opus és a konzum végül csődbe fog menni
olcsó hitelekre alapozott buborék mindkettő
január 14. | 21:38
előzmény: #32091  pitcairn2
Azt áruld el nekem, hogy lehet a Népszerűségi mutatód "1" mikor fullba nyomod itt nekünk a likevadász armageddon szöveged amire lelkesen tetszikelnek azok a tömegek akik lekésték a gépet??? Én ugyanezt a teljesítményt hozom az első perctől holott a hideg kirázza őket hogy eddig végig bejött amit vártam, sőt!
január 14. | 21:13
előzmény: #32072  panczgab
ami ilyen gyorsan - és ilyen kierőszakoltan - megy fel az végül legalább ilyen gyorsan fog összeomlani
nominálértékben is...
január 14. | 21:09
előzmény: #32085  panczgab
enyhén csökkentek mínusz 3% feletti reál betéti kamatok mellett...
január 14. | 21:08
előzmény: #32085  panczgab
a KSH számítások a legvalósabbak mivel tényleges tranzakciókat tükröző NAV adatokon alapulnak...
január 14. | 20:46
Törölt hozzászólás!
január 14. | 20:44
Törölt hozzászólás!
január 14. | 20:44
előzmény: #32081  kishal321
És neked van igazad. Tényleg. Szóval akkor a KSH adatai szerint, már amennyiben a számításuk valós, volt némi csökkenés az utolsó negyedévben. Ettől persze lehetnek nagy területi különbségek - biztosan volt, ami emelkedett, más meg csökkent. Az én üzleti kalkulációmba belefér, nekem jó, ha az elkövetkező 5-6 év távlatában átlagban évi 5 százalékot mennek az árak (feltéve, hogy közben nem megy 2-3 százalé fölé az alapkamat). 
január 14. | 20:18
előzmény: törölt hozzászólás
ez nem az a bedőlt zuglói projekt?
január 14. | 19:22
Törölt hozzászólás!
január 14. | 19:20
Törölt hozzászólás!
január 14. | 18:39
előzmény: #32072  panczgab
Én  pont az ellenkezőjét olvasom a KSH módszertanában:
"Lakáspiaci árindex: ... A teljes átlagár változásából regressziós becsléssel elkülönítjük az ún összetételhatást, mely a minőségi összetétel változását mérő index. A teljes árváltozás és az összetételhatás hányadosaként áll elő a tiszta árváltozás indexe, mely az mutatja meg, hogyan alakulnának az árak változatlan minőségi összetétel mellett."
Vagyis az "tiszta árváltozásban" megpróbálják kiszűrni az összetétel-változás hatását.
Ez a tiszta árváltozás 2017. első negyedévében is negatív volt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE