Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
Törölt felhasználó
január 05. | 10:29
előzmény: #31517  elemerorsos
Másképp látom, szerintem ez egy kiváló üzenet lenne, ami kellően populsta és kellően sok elkeseredett embert lehet vele megszólítani. 
január 05. | 10:24
előzmény: #31518  2345678
A BUX a mindenkori csúcsa környékén van, az OTP-MOL szintén. USA-ban tegnap mentek a tőzsdék 1 nap alatt 3.5-4.5%-ot. Lehet tegnap menekültek vissza :-)
január 05. | 10:17
Új hír,hogy 9 hét alatt január 2-ig, összesen 175 milliárd dollár friss pénz érkezett az USA pénzpiaci alapokba. A FED kamat emelésének köszönhető . És az elemzők ,2008 óta nem láttak ilyen menekülést az eszközökből.
január 05. | 10:16
előzmény: #31516  Törölt felhasználó
Választást nyerni gazdasági intézkedésekkel? Attól egyszerűbben is lehet :-)
Törölt felhasználó
január 05. | 10:11
előzmény: #31512  elemerorsos
Ezzel választást lehetne nyerni mellesleg... :) vajon mikor jut valakinek eszébe?:)
január 05. | 10:06
előzmény: #31511  elemerorsos
Így van. Jövő évi költségvetés lyukait már kezdik tömni szerintem azzal, hogy a TAO támogatásokat 50 mrd forintra korlátozzák :D Persze ők nem ezt fogják mondani. De lehet ez kampánycél, hogy lám-lám a fidesz kevesebbet fordít stadionokra és több millóba kerülő amatőr balkáni focisták fizetésére:D
január 05. | 10:03
előzmény: #31508  pitcairn2
Bp-en már 3 éve csökken a tranzakciók száma, kvázi a befektetők száma is.
január 05. | 09:56
a
január 05. | 09:53
előzmény: #31511  elemerorsos
Plusz intézkedések: a növekvő társadalmi elégedetlenség (recesszió, csökkenő bérek) betiltják a rövid távú lakáskiadást Budapesten, és maximálják a lakásbérleti árakat. Ne legyen igazam :-)
január 05. | 09:52
előzmény: #31509  elemerorsos
De én ezt nem tartom túl valószínűnek, sokkal inkább azt, hogy kis inflációval recesszió lesz. Elég már 4-5%-os alapkamat itthon ahhoz, hogy megszorítások kelljenek, és itt fog szerintem elindulni a spirál. Úgy ahogy most lökték az ingatlanpiacot, ellentétes lépések lesznek sorban. Először a magas kamatok miatt lelassul a hitelezés, aztán pedig a költségvetési lyukak betömésére be fogják vezetni az egységes ingatlanadót. Mindezt akkor amikor a növekvő munkanélküliség miatt egyre több ember lakáshitele és fogyasztási hitele dől be, és elkezd rohamosan nőni a CSOK-kárusultak száma is (akik bevállaltak 3 gyereket de végül nem születnek meg).
január 05. | 09:49
SDB6541H
január 05. | 09:48
előzmény: #31500  buyandhold
Kis inflációnál így van ahogy írod. De magasabb (8-10+ %) inflációnál nem így működik, mert az adott devizában levő eszközökből elkezdenek menekülni, eladva mindent, amennyiért lehet. Márpedg magas inflációnál és alapkamatnál a hitelezés is bedől, tehát hiteles vevők nem lesznek, a kp-s vevők pedig nem lesznek bolondok hogy egy zuhanó devizában levő eszközbe fektessenek, biztonságos devizában fognak ülni és befektetni.
január 05. | 09:24
előzmény: #31506  Törölt felhasználó
sokkal nagyobbat zuhanhat a kereslet, mivel pl. a mai budapesti lakásvásárlások több mint 40%-a önbevallás alapján is un. (kényszer...) befektetés... 
jelentősebb MNB alapkamat emelés esetén egyszerre tűnhet el a ""befektetési" és a hitelalapú kereslet...
január 05. | 09:22
előzmény: #31503  ncseed
az 1990-es évekkel szemben most de facto az Eurozóna tagjai vagyunk...
a forint szabadon átváltható euróra
kb. hatványozott mértékben fogjuk követni az Európai Központ Bankot
különösen akkor ha szigorítani kezd...
Törölt felhasználó
január 05. | 09:20
előzmény: #31501  subzero444
Nylván nem az infláció miatt veszélyes most az ingatlan. A következő a helyzet. Jelenleg 4% alapján árazódik 96%-nyi nem meghirdetett ingatlan mértéke. Az infláció növekedése és a hitelkamatok növekedése azt eredményezi, hogy nehezebben kapnak a vevők hitelt. Emiatt a 4% kereslet már csak 3% lesz (tegyük fel, hogy eladói oldalról nézve optimistán nézem a dolgot, és még mindig vannak kp-s vevők), ennyi ingatlant tud / szeretne megvenni. Sok hitelfizetőnek és albérlőnek lesznek megélhetési problémái, csúsznak a fizetéssel, az albérlet már nem tűnik olyan jó üzletnek, lesz egy minimális munkanélküliség, faragnak az egyetemi férőhelyek számából, nehéz lesz fizetni a hitelt: összességében megjelennek az eladók a piacon, mondjuk 4-ről 6 százalékra emelkedik a lakásszámhoz viszonyított arányuk. Ez összességében azt jelenti, hogy a kevesebb potenciális vevő számára sokkal nagyobb lesz a választék... milyen hatást fog ez okozni?
január 05. | 09:19
az a releváns kérdés, hogy hol fogják ezt engedni...
az EKB az alapstatútuma miatt harcolni fog a CPI infláció ellen...
https://www.ecb.europa.eu/mopo/strategy/pricestab/html/index.en.html
szvsz
emiatt néhány éven belül 10% fölött lesz az MNB alapkamat
január 05. | 09:16
ez a sztori egy kissé bonyolultabb ennél, mivel nem feltétlenül az Eurozónában és annak környékén fog elszabadulni a CPI infláció...
az EKB-nak ugyanis a fő célja az árstabilitás védelme...
inflációs robbanás szerintem az USÁ-ban lesz, az EU-ban és nálunk inkább a kamatok fognak felrobbanni
az euró nagyobb ralit fog csinálni mint a 2000-es évek elején
január 05. | 09:07
Nem egészen... ha visszanéztek a múltba akkor látható, hogy amikor magas volt az infláció akkor jellemzően a lakásárak nem tudták tartani a lépést velük, azaz reál értelemben csökkent az áruk de nominálisan továbbra is nőttek.  Ezért is emlegetem az 1990-2018-ig terjedő időszakot, hogy 5 év volt csak amikor csökkentek az árak (válság) és 23 amikor nőttek... Pont ezért is mondom én folyamatosan, hogy HOSSZABB távon további áremelkedést várok még akkor is ha közben lehetnek évek amikor akár csökkenhet is ilyen-olyan okból. Szigorúan csak az árakról beszélek abszolút értéken! 
**
Az már más kérdés, hogy befektetésként nézve az ember általában az inflációhoz viszonyítja a hozamot (reálhozam) ami mindeközben csökkenhet hiába nőnek az árak, de én nem erről beszéltem. Persze akik egyszerűek mint a faék azok mindig megpróbálnak olyan kijelentést nekem tulajdonítani amit előtte sosem mondtam... 
**
Ami még fontos, hogy akiknek nincs komolyabb megtakarításuk azokat nem vígasztalja a reál árcsökkenés ha nőnek a  lakásárak mert nincs megtakarításuk amit befektethetnének mellette... Tudják ezt ők is pont ezért tepernek ők MOST a saját lakásért! Nemrég vezettem le... csak az itteni 'sztárbefektetők' nem fogják fel, hogy a többség nem olyan anyagi helyzetben van mint ők és ezért más logika mentén döntenek a lakásvásárlásról!
január 05. | 08:55
január 05. | 08:45

+1
Pont ezt akartam ma megfogalmazni.
Nem értem a logikát abban, hogy "simán kétszámjegyű inflációt fogunk látni a következő évtizedben" és közben ne vegyél lakást, mert lufi van. Oldjátok fel ezt az ellentétet bennem: Nem pont akkor kellene venni lakást/bármit ha ilyen méretű inflációra, azaz pénz értéktelenedésre számítok?
Egyébként általánosságban: Légyszi mindenki hagyja a személyeskedést, nem vezet előre, nem tesz jót a forumnak. Itt a véleményütköztetéseken, vitákon kellene lennie a hangysúlynak szerintem.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE