Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
kbb
ma, 13:50
előzmény: #19763  farkasj41
Legutóbbi írása a témában: http://alapblog.hu/alakul-a-magyar-ingatlanbuborek/
"Úgy gondolom, hogy még nem vagyunk a hazai ingatlanciklus végén, mert amíg van gazdasági növekedés/bérnövekedés és van sok, olcsó pénz (márpedig van és megígérte az MNB, hogy még sokáig lesz is, és az ígéret valóban hihető), addig tarthat a buli. De azért érdemes nyitott szemmel járni, mert egyre több az érdekes jel (pl. 5 éve egy darab daru nem volt Budapesten, most meg már lépten-nyomon vannak), ez a befektetési alapos rangsor is az. Az ingatlanpiaci fellendülés is érett szakaszába érkezett. Lehet táncolni, de inkább jobb közel a kijárathoz…"
ma, 12:35
előzmény: #19763  farkasj41
2014 májusban indult a topic.... szóval felrobbanást várt és be is jött! 😉  Na persze nem mindenhol.
ma, 11:50
előzmény: #19762  kbb
az a kérdésem ,hogy fel vagy le  robbanást vár mer.....
kbb
ma, 08:56
portfolio.hu/ingatlan/lakas/az-egesz-orszag-lehagyta-gyort-a-lakasarak-emelkedeseben.271157.html
szombat, 22:02
előzmény: #19760  2345678
En egyetemeista(k)-nak biztos nem adnam ki az ingatlanomat. Ott az amortizacio tenyleg jelentos, a nyarrol ne beszeljunk, amikor nincsenek ott es nem is akarnak fizetni erte. Aztan juniusban elmennek, en meg keressek nyaron berlot, amikor 100 szamra uresednek meg a lakasok a nyari szunet miatt.
Anno Debrecenben a felesegem lakasat egyetemistaknak adtuk ki, de egy ido utan mar kovetni sem tudtuk hogy ki lakik ott. Az ott maradok mindig kerestek uj embert, de ember ezt kovetni nem tudja...
A masik, hogy lehet hogy most sokan jarnak Magyarorszagra, mert olcso, de ha az oktatas ara is felmegy itt, (miert ne menne, ha minden megy fel: fizetesek, ingatlan, stb.) szoval ha nyugati arak lesznek, a kutya nem akar ide jonni. Multokor voltunk Hong-kong-ban, es a hazigazdanak amiatt fajt a feje, hogy a lanya Londonba akar menni egyetemre, pedig Kanada fele annyi lenne, de a kiscsajnak az nem jo, mert Londonban jobbak a bulik...
Szoval, par ev mulva, ha arban felzarkozunk, akkor nem lesz itt annyi egyetemi hallgato (Sot a magyarok is inkabb kulfodre mennek majd), en nem fektetnek kollegiumba az biztos....
szombat, 19:12
előzmény: #19759  because
Ehhez a kollégium témához szeretnék hozzászólni :úgy tudom,hogy 2023-ig az állam 4000 új kollégiumi szobát épít országosan. Az államnak azért kell építeni,mert a hazai fejlesztő nem fog belekezdeni a 27% világrekord áfával.Kollégiumra nem vonatkozik a kedvezményes Áfa. És ami a legfontosabb az,hogy megjelentek a külföldi befektetők ezen a piacon és a jól fizető külföldi orvosi egyetemi hallgatókat pecázzák el . Az egyik osztrák befektető nettó 7 milliárdos beruházása nem messze a Klinikák megállótól mostanában nyílik meg a Tűzoltó utcában..A 418 db szoba  előfoglaláson szinte azonnal kiadásra került.A szobák 20 négyzetméteresek saját konyhával fürdőszobával. Állítólag nettó 120.000 Ft-tól indul a szoba.Három fajta szobából lehet választani. Házon belül bolttól kezdve edzőtermen keresztül a biztonságig minden megtalálható és benne van a bérleti díjban akárcsak az internet meg a többi rezsi is. Aztán még van egy történetem: a gazdag apa kérdezi a gyereket! Mivel járnak ott a többiek iskolába ? Hát busszal ! Miért ? Vegyek neked egy buszt ?-kérdi a tehetős apa.Ha nem is buszt,de a tehetős külföldi szülők is megveszik a gyereknek a lakást Budapesten akárcsak az itteniek.Persze annyira nem kell megijedni  azoknak akik egyetemistáknak szoktak bérbe adni mert csak Budapesten 22.000 kollégiumi férőhely hiányról beszélnek ,de tény,hogy a jól fizető külföldiekből  legalább 418 már a nagy befektetőnek fogja fizetni a bérleti díjat 2018-tól.
szombat, 14:21
előzmény: #19758  kbb
Ez a lakáskiadás egyetemistáknak biznisz is csak addig fog tartani, amíg el nem készülnek az egyetemi kollégiumok...
kbb
csütörtök, 20:24
Index Budai Bolero topik (linkelni nem engedi):
IFBBL: "beszelgettem anno egy boleros ertekesitovel. Azt mondta hogy a vasarlok 50%-a befektetesi cellal vette."
IDSx: "Nem kell ezen meglepődni, tetszőleges új társasházban ez a helyzet, ahol lakást néztem. Az elő-előértékesítési fázisra (az értékesítőnél lévő alaprajzon épp csak megszáradt a festék, a weblap még sehol nem volt) a jobb fekvésű lakások nagy része már elkelt "házon belül".   Attól azért én nem félek, hogy olyan helyzet alakulna ki, mint a Nagyvárad tér (orvosi egyetem) környékén lévő új építésűekben, ahol a lakók túlnyomó része külföldi vendéghallgató és tanévente cserélődnek."
50% befektető = 450 új kiadó lakás a kelenföldi lakótelep mellett...
Mondjuk én sem vennék itt saját részre, hosszú távra lakást... volt ipari negyed, két négysávos bevezető főtút közé beékelve. BME/ELTE hallgatóknak és fiatal infoparki dolgozóknak kiadni viszont jó lehet.
csütörtök, 18:38
előzmény: #19755  glala
Ez érdekes, egyszer bevándorlási hullám van a belváros felé, utána meg kivándorlási hullám az agglomerációba.
csütörtök, 16:39
előzmény: #19755  glala
Vagy kezdjen el havi 150-ért bérelni Józsi bácsitól, mert most nagyon olcsón lehet ugye lakást bérelni, aki bejelentkezni nem engedi, bármikor felmondja a bérletet, hogy a kisonoka beköltözhessen, és egy szöget nem enged beverni a falba, fizessen a parkolásért a lakása előtt, a lakás árát pedig fialtassa bitcoinban?
csütörtök, 16:27
előzmény: #19754  ncseed
Nem tudom mégis mire számítasz, 25 millióból nem fogja senki megváltani a világot, az akit az élete, munkája vagy csak a lustasága bpesthez köt.
Hozzárakhat még 10-et, kiköltözhet az aggloba, és havi 50-et még berak a közlekedésbe, és akkor is reggel csak áll a dugóban.
Vagy kiköltözik a XXIII, XVII-be, stb egy téglalakásba esetleg, és szintén szétközlekedi magát.
Milyen más alternatíva létezik ennyi pénzből?
csütörtök, 16:17
előzmény: #19753  settevoltesette
Látod... még most is várom a racionális magyarázatot attól akinek van, miért nem akarják eladni a panel lakásokat (keveset hirdetnek) mikor drágán és rövid idő alatt elmennek? Mikor sokak szerint annál rosszabb nincs is... meg holnapután össze dőlnek.
csütörtök, 15:34
előzmény: #19749  ncseed
megdöbbentő !
ilyen se vót még pedig az egekbe az árak
csütörtök, 15:19
előzmény: #19748  buyandhold
Te jöttél általanossagokkal Budapestre és vidékre, bár nyilván utóbbi sokkal nagyobb halmaz, ennek ellenére Budapesten is mutatok neked nyugis helyeket.
Egyébként a Balaton-Borsod összevetés is jó példa, a Balaton part legforgalmasabb, legsűrűbben lakott részeiről az atlagember azt mondana, hogy rosszabb levegő van, mint egy borsodi zsákfaluban, a valósag meg fordított.
csütörtök, 15:15
előzmény: #19750  terelemel
A szálló porhoz elég a fatüzelés is, persze nyilvan egy modern vegyestüzelésű kazán jobb, mint egy régi, rossz kályha, meg az sem mindegy, vizes-e a fa.
csütörtök, 13:55
előzmény: #19741  EnemyOfThePeople
Koszi, az azert mas, bar nincsenek tavol.
De csodak nincsenek, amig vannak olyan szarhaziak akik minden szart beledobalnak a kazanba, muanyagtol kezdve gumin at, a ht hulladekig, addig nyilvan okadni fogja a kemeny a merget, port, kormot, stb.
csütörtök, 12:35
előzmény: #19746  settevoltesette
Ha jobban megnézed akkor egész Bp-en alig van eladó panel lakás... 
Com-on 2.893 van meghirdetve és van kb 240.000 panel, azaz 1,2%-uk eladó csak! Nagyon kevés!!! 
csütörtök, 11:49
előzmény: #19747  buyandhold
Azert itt nagyon keveredik az a fogalom, hogy "videk". Ez tipikus pesti gondolkozas :)
De azert a videk es videk kozott is van kulonbseg. Nem mindegy hogy Borsodi falu, vagy Balatonparti varos. 
csütörtök, 11:44
előzmény: #19744  ncseed
A gazkazanod maskent mukodik, mint a szilard tuzeles. A tuzifat nem lehet beallitani, hogy mire hazaersz, tegye ra sajat magat... ez fizikai korlat, ha az emberek 5-ig dolgoznak, 6-ra hazaernek, akkor tudnak fat rakni a tuzre. Ha valaki hajnalban felkel, hogy meleg legyen mire elindul, egeszsegere. A gazkazan maskent mukodik, de nem is a gazfutesrol volt szo, mert az Pesten is jellmezo, es nem annyira szennyez. Itt kifejezetten a szilard tuzeelsrol volt szo. 
De a tapasztalat is az, faluhelyen este jon a fust, van is egy mondas, hogy: na a szomszedban befutottek :)
csütörtök, 11:38
az ingatlancomon mán alig van 15 millió alatti panel bp-en 40 m2 tűl felfálé
korábban fél éve még 4 szer annyi vót
minden nap emlekdnek az árak tovább és tovább
csütörtök, 11:18
előzmény: #19744  ncseed
Na meg a legszegényebb régiókban eleve nagy a munkanélküliség (a tényleges, nem a hivatalos), így sokan vannak egész nap otthon, míg a pénztelenség miatt mindenfélét, amit tudnak, elégetnek. A szmogtérkép sok esetben korrelál a szegénységgel a téli időszakban.
A völgyekben meg épp az a baj, hogy gyakran hajnalra sem fújja el a szél a szmogot.
csütörtök, 11:04
előzmény: #19740  buyandhold
"Videken a futesrol annyit meg, hogy nappal nem futenek az emberek. Este gyujtanak be, sotetedes utan, amikor hazaernek."
Hát, ha este bedurrantanak az tök jó mert éjszakára nagyon kell a meleg 🤔 de legalább másnap egész nap hideg lesz a ház, főleg mire délután hazaérnek... 😂😂😂
Az én gázkazánom is biztos hülye, hogy hajnalban indul el és 9-10-kor má nem megy. Kora délután ismét elindul kis időre, hogy amire hazaérünk 23 fok legyen.
csütörtök, 10:51
előzmény: #19740  buyandhold
Azt csak mellékesen írtam, hogy a budai agglomeració, egyébként én sem tekintem vidéknek. A szmogrekordokat viszont borsodi falvakban mérik évről-évre, emellett van még pár gócpont, amely gyakran veri Budapestet, pl. Miskolc, Pécs, Ajka. Még durvabb lehetett a helyzet, mikor még volt ezekben a városokban ipar és bányaszat, illetve még nagyobb aranya volt a szilárd tüzelésnek.
Egyébként a téli szmog nagyságrendekkel rosszabb, mint a nyári szmog, főleg szilard részecskék szempontjából, és nem csak azért, mert télen fűtés van, hanem azért is, mert sokkal gyakoribb az olyan időjarás, amikor megül a szmog, gondolok itt a ködös, hideg, szélcsendes időhárásra elsősorban.
csütörtök, 10:44
előzmény: #19738  terelemel
Bocs, most rákerestem, nem Sólymár volt, hanem Csobánka. Egyébként minden attól függ, mikor mérik, de a völgyekben fekvő településeken gyakran meg tud ülni a szmog, főleg ködös, szélcsendes időben.
csütörtök, 10:44
előzmény: #19737  EnemyOfThePeople
Nem hinnem, hogy Solymar barmilyen szempontbol videknek szamitana, ugyanazok az idegbeteg pesti emberek, csak meg jol fel is huzzak magukat, mire kizotyognek. A bp-i legszennyezest ugyanugy elviszi oda a szel. Az arak is magasak...
Masreszt a statisztika a legszennyezesrol egy nagy kamu. Par eve tettek csak bele a szallo port. Hirtelen megromlott mindenhol a levego minosege, pedig semmi nem valtozott. Olyan ez, mint hogy USAban most levittek a magasvernyomas hatarat, es rogtom lett 3millio uj beteg ember.
Videken a futesrol annyit meg, hogy nappal nem futenek az emberek. Este gyujtanak be, sotetedes utan, amikor hazaernek. Mire az kikerul a levegobe, este 7-8 ora van. Akkor tenyleg megno a levegoben a karos anyag, de akkor mindenki otthon van, zart terben, tehat a kinti levego nem erinti. Reggelre meg mar elviszi a szel. Csak hat ez nem derul ki a statisztikabol. Arrol nem beszelve, hogy ez csak telen aktualis. A pesti forgalom meg egesz eves...
Pesten az a durva, a tomeny benzingoz, telen-nyaron, a negyediken anno mindig arra ebredtem.Nagyon regen 5 evig a  Schonherzben laktam a 11. ker-en. Ott az is durva volt, hogy ejjel nappal dudorogtek az autok, folyamatos stresszek vannak kiteve az emberek, egyszeruen nem lehet hozzaszokni. Anno nem ertettem, miert laknak ott az emberek, ki vesz ott lakast egyaltalan? Most sem ertem. A pesti ember mar ehhez hozza igenytelenedett. 
csütörtök, 09:59
előzmény: #19738  terelemel
pfff...ennyit a Portfolio forum szerkesztojerol...
Szoval: Errol tudnal legyszi linket/forrast adni?
csütörtök, 09:59
előzmény: #19737  EnemyOfThePeople
miközben nemrég volt róla cikk, hogy pl. Sólymáron a legkisebb szemcséjű részecskékből, amelyek egyben a legkárosabbak is, több van, mint Pekingben
Errol tudnal legyszi linket/forrast adni?
csütörtök, 09:05
előzmény: #19730  kbb
Nagyjából ott van télen a legnagyobb szmog, ahol ez a kettő teljesül:
- A lakosság többsége szilárd anyag égetésével fűt, extrém eset a szemét, de elég a fa vagy a szén is.
- A domborzati viszonyok miatt a szilárd részecskékből álló szmog megül. Szóval elsősorban hegyek-dombok közötti völgyekben, medencékben fekvő települések vannak a legjobban kitéve.
Legviccesebbek azok, akik a jó levegő miatt költöznek a budai agglomerációba, miközben nemrég volt róla cikk, hogy pl. Sólymáron a legkisebb szemcséjű részecskékből, amelyek egyben a legkárosabbak is, több van, mint Pekingben. Az autóforgalom már csak bónusz.
szerda, 22:34
előzmény: #19731  johai
Orbanek kanaant teremtettek
A lakossag vagyona triplazodott
A ketesetek is majd triplazodtak
Olcsosag mogszunt
kedd, 13:20
előzmény: #19728  because
Gondolom ez szezonális hatás,tavasszal majd ismét csökken az eladási idő.
kedd, 11:36
előzmény: #19733  johai
Akkor mégis csak ugyanazt mondjuk. Nekem kicsit zavaros volt az első írásod, nem ezt értettem ki belőle.
kedd, 11:22
előzmény: #19732  ncseed
Nem ertem mit nem ertesz:))
Pontosan a lakossagi befektetes latszolag ugyanakkora hozamot produkal jelenleg mint a lakaskiadas.
Ezert ezen kotvenyek premiumat minimum felezni kene hogy ingatlanba fektessen a lakossag.
Nem csak a csokosok.
Az airbnrol most nem beszelek.
kedd, 09:08
előzmény: #19731  johai
"Majd ha a lakossagi inflakoveto kotvenyekre nem adnak akkora premiumot mint az infla,addig nem hogy duplazasrol,emelkedesrol se beszelhetunk."
Ezt most nem teljesen értem... Ha nem adnának ekkora kamatprémiumot (amit szerintem meg kellene végre tenni mert az állam talicskázza kifelé a pénz most) akkor még több pénz keresné a helyét és még egy opcióval kevesebb lenne ha befektetni szeretnél vmi haszonnal, ergó még vonzóbb lenne az ingatlan vásárlás! -> még nagyobb kereslet -> még magasabb árak...
kedd, 08:43
előzmény: #19729  buggyant
Majd ha a lakossagi inflakoveto kotvenyekre nem adnak akkora premiumot mint az infla,addig nem hogy duplazasrol,emelkedesrol se beszelhetunk.
Piac befagyasarol annal inkabb.....termeszetesen tovabbi allami stimulusokkal ez elodazhato 0%-os nemzetkozi kamatkornyezetben.
A baj csak az hogy az allamadossag nem csokkent 7 ev alatt ilyen kamatok mellett se.
kbb
kedd, 08:08
Friss vidéki levegő: http://index.hu/gazdasag/energia/2017/12/12/elkeserito_az_futeshelyzet_a_telepuleseken/
hétfő, 21:52
előzmény: #19728  because
Amig a Fidesz vezet addig boseg lesz
Es a lakasok ara duplazodhat
hétfő, 21:21
előzmény: #19727  gyula1971
A hírek szerint az eladási idő hosszabbodik.
hétfő, 13:39
előzmény: #19724  because
Akkor sokszor hírdetik ezek szerint. Az eladási idő rövidül vagy nem?
hétfő, 09:08
előzmény: #19722  EnemyOfThePeople
Nem vitatkoztunk, beszélgetünk 😀
itt egy cikk, kommentárom nélkül:
http://index.hu/gazdasag/penzbeszel/2017/12/11/draga_vagy_nem_a_budapesti_ingatlan/
hétfő, 09:02
előzmény: #19707  2345678
Bekapcsoltad-e a mindent egyszer mutat számlálót a lakásszámok összeadásakot? A lakásokat rengeteg ingatlanos hirdeti, 10-20-szor vagy akár többször is szokott kint lenni ugyanaz a hirdetés.
hétfő, 08:43
előzmény: #19721  ncseed
Amúgy meg pont hogy az, hogy te elköltöztél, mert tudtál, azt támasztja alá, amit pomperj írt. Mert nem mindenki teheti meg ezt.
hétfő, 08:42
előzmény: #19721  ncseed
A vitáink során engem is a "tégla hívők" közé soroltál, aztán pont hogy gondolkodok panelban is. Csak tudom a helyén kezelni, nem magasztalom az egekbe.
Egyébként szerintem az életciklus a fő ok, ahogy más is említette. Az 50-es, 60-as években épült tégla társasházak eredeti lakói meghaltak, legnagyobb részük az elmúlt 1 évtizedben, illetve még nagyon kevesen élnek ott, de már kisebbségbe kerültek. 80 feletti idősekről beszélünk. A lakások átlagosan kicsik, kisebbek a panelnál, ezért ha fiatalok megveszik, évek múlva költöznek is tovább. Ezért ezekből a lakásokból sok van a piacon. Na meg az újépítésűek is torzítanak, hiszen mostanában viszonylag sokat adnak át, ezeket is hirdetik az ingatlan.com-on. A panelok meg később épültek, az eredeti lakók jóval nagyobb aránya él még. Ezzel nem azt mondom, hogy a következő 10-20 évben esne majd az áruk, nyilván van ahol igen, de Budapesten, Győrben még ha nő is a kínálatuk, fel fogja szívni a piac.
hétfő, 08:29
előzmény: #19718  pomperj
Az biztos, hogy rengetegen (idősek) akkor sem akarnak váltani panelről ha esetleg még lenne is pénzük rá.  Nem vagyok biztos abban, hogy mind "penzugyileg vesztesek" lennének a panelben lakók... nézzél körül a parkolókban, van hogy a lakás felét/harmadát érő autók állnak... inkább racionálisak, főleg azok akik később vették nem a megépítésükkor. Mi is panelből mozdultunk családi házba amikor megvolt rá a pénzünk (úgy, hogy nem adtuk el), akkor mi is "penzugyileg vesztesek" lennénk?? 😂 Inkább csak addig takaróztunk ameddig a takarónk ért. 
"Nekem arra utal, hogy nincs eleg uj/ujszeru tegla lakas, es emiatt a panelt is keresik mert nincs eleg mas; tehat annak az ara kozeliti a teglat. " Nem hiszem. Ez a panel-tégla dolog már-már amolyan vallási kérdés: tégla hívőnek eszébe nem jut panelban gondolkodni! Ez itt a fórumon is lejött és az életben is ezt látom. 
Valóban ciklikus a lakáspiac (is), de nyerni csak az tud ezzel aki ~100% vételár KP-vel rendelkezik amikor az alja közelít a piacnak és elég bátor. Aki hitelből fedezi a nagyrészét a vételnek az amit nyer a vételáron elbukja a magasabb kamatokon.
hétfő, 08:15
előzmény: #19719  kbb
Két és félszer annyit?? Azért ez már a statisztikai hibahatáron túl van... szerintem.
kbb
hétfő, 07:13
előzmény: #19718  pomperj
Panellakások gyorsabban elkelnek, mert sok kötel egyforma van egyszerre eladó... a téglalakások egyedibbek, sokan taktikáznak azzal, hogy piaci fölé lövik be az árat, hátha valaki pont az övékbe szeret bele = átlagosan hosszaabb ideig hirdetik őket = adott pillanatban több hirdetést találsz a comon.
hétfő, 03:59
előzmény: #19705  ncseed

1)Arra, hogy miert a panel lakasokat hirdetik kevesbe, lehet mas ok is. Pl az, hogy a panelbe a tobbseg eredetileg a 1970-85 idoszakban koltozott be, tobbnyire akkori csalados kozepkoruak. Akik mostanra nyugdijasok lettek, es penzugyileg vesztesek;  eselyuk sincs mast venni;  es nem is akarnak. A gyerekeik elmentek sajat lakasba es kulfoldre, nem is akarnak mas lakast akkor sem, ha van ra penzuk. Igy lelassul a kinalati oldal.
EGyebkent: miert nincs "keresleti" hirdetes es hirdeto Website? Amikor veteli pozicoban vagyok, szivesen adnam  fel hirdetesben, hogy mit vennek meg.
2)Az a gondolatod, hogy a tegla-ar es panel-ar kulonbozosege, = olloja most zarodik, az nagyon erdekes. Nekem arra utal, hogy nincs eleg uj/ujszeru tegla lakas, es emiatt a panelt is keresik mert nincs eleg mas; tehat annak az ara kozeliti a teglat.  Igy nezve: amikor a ket lakasfajta "spread" ollo egyszer majd kinyilik az arra utal, hogy gyengul a piac, es par negyedev mulva esni fog a lakasok ara. Az ollo  zarodasa most meg arra, hogy szukosebb a kinalat, es prosperal a lakaspiac.
3)Mindannyian tudjuk, hogy a lakaspiac ciklikus mufaj. Az utolso 3 evtizedben az 1,2,3-al vegzodo evekben volt a lakaspiac melypont, konkeretan 93, 2001, 2012. Szoval a ciklus jellemzoen 10 ev, persze fugg a monetaris politikatol ( kamat) es a kormany osztonzo intezkedesektol. Ezekben az 1,2,3 vegu evekben volt jo idea olcson venni. A krizis a 7,8,9- el vegzodo evekben indult be; a legutolso krizis 2008-ban kezdodott. Azt gondolom, most is igy lesz.
4)Innen nezve mostanra vege van az arak "growth" idoszakanak. Mar a "plato" szakaszban vagyunk. Az arak emelkedese mar  lassul,  itt-ott tulfutas van (pl. V. ker). Meg vannak helyek, ahol lassu aremelkedes lesz, de a java megvan. Szokasosan a felmeno szakasz vegen jonnek a kulfodiek, es a luxi nyaralo epitesek. Amikor az ugynok nem er ra, mert uj vevoje  kulfoldi, es azok reszaranya 20% Bp-en, na akkor van arcsucs.
Fundasan is: a kamat super alacsony, a berek emelkednek, a HUF arfolyama nem is rossz, szoval meg eltarthat 1-2 evig a plato idoszak.
Meg nem tartunk a legvegen.  
vasárnap, 23:07
előzmény: #19714  buyandhold
Én nem állítom semmiről sem, hogy az a legjobb! Csak feltettem egy kérdést amire eddig senki nem tudott racionális választ adni! Továbbra is várom...
vasárnap, 22:35
előzmény: #19715  2345678
mi is hirdetunk most egy lakast, ismeroson keresztul kiadtuk egy kulfoldinek, de fenthagytuk kicsit a hirdetest, es furi, hogy a kutya se jelentkezik. szo szerint...
vasárnap, 22:29
Most láttam,hogy az 5.kerben kiadásra hirdetnek kb.1800 lakást. Lehet hogy egy kicsit túltolták itt ezt a befektetői lakásvásárlást, kiadás céljából.
vasárnap, 22:01
előzmény: #19709  ncseed
En nem jelentenem ki kategorikusan, hogy a pesti panel a legjobb. Inkabb, hogy sok fele ember van, van aki azt szereti, es van aki egy csaladi hazat balatoni kilatassal, kedves szomszedokkal. En elfogadom, ha valaki mast szeret, szerintem ez nem lehet vita targya... izlesek es pofonok...
szerintem tul lehetne lepni ezen a panel teman. Nem lehet egymast meggyozni, es nem is erdemes gyozkodni.
vasárnap, 20:41
előzmény: #19712  ncseed
Elmentem a hid ala de amikor Orbanek moggyuttek sinre kerult az eletem es ma egy szep csaladi hazban lakom
vasárnap, 17:20
előzmény: #19711  buggyant
És hová mentél? Mit fizettél rá?
Úgy látom ez a csótány probléma elég épület specifikus, én még nem is hallottam róla a saját lakásaim esetében...
december 09. | 22:39
En is szerettem a panelt de mogjelentek az egerek es csotanyok
december 09. | 18:51
Köszönöm az elismerő szavakat !
december 09. | 17:42
előzmény: #19707  2345678
Látod, látod, a piac sokszor nem a saját logikánk alapján működik! 🙂
Jól írtad, sokan nem is gondolkodnak azon hogy bárhová mozdulni kellene a panelből! Elfogadták, megszokták minden előnyével-hátrányával és nem fognak (nem akarnak) egy átlag 60nm lakás esetén kifizetni 60*(600-450)=9M forintot azért, hogy ugyanakkora téglában éljenek.  A mai kamatok mellek hitelből is tudnák fedezni ha akarnák... de a jelek szerint nem akarják!
december 09. | 17:32
előzmény: #19706  buyandhold
Tipikus "vidéki" gondolkodásra vall amit írtál és nem bántásból írom. Olyan vagy mint Lázár Jani aki azt hiszi mindenki családi házban akar élni és ezért bontsuk le a panelokat... azóta Ő megkapta a gyógyszerét és kiheverte a lázálmát.
Nem találtam pontos adatot, de a XI.-ban ~25.000 panel lakás van (csak Kelenföld 9500db) és hogy ebből csak 319 db hirdeti az több mint furcsa. Nem hiszem, hogy 1,28%-nak lenne csak pénze mozdulni bárhová! Az én magyarázatom sokkal nyilvánvalóbb: még mindig nem zárult eléggé össze az olló a tégla és panel között, azaz a panel még feljebb kell hogy jöjjön a téglára árban ahhoz, hogy további eladók lépjenek a piacra!
Mellesleg az én ismeretségi körömben pont a (10-15 éve épült) tégla lakásokban élők adogatják el és mennek kijjebb az aggloba családiba.
december 09. | 17:30
Most rászántam egy kis időt,hogy elgondolkozzak a kérdéseden:megállapítottam,hogy van 913.000 lakás Budapesten.Ebből a panelek száma Kb.200.000 db.A József Attila lakótelep a legnagyobb 17.000 lakással.Követi az Újpesti  lakótelep 16.840 lakással,Újpalota 15.886 lakással stb. A lényeg az,hogy 5613 panel van meghirdetve eladásra Budapesten a 200.000 panellakásból. Téglalakás 713.000 van,és ebből eladásra hirdetnek 47.848 darabot.Látszik ,hogy minimum  2X nagyobb az eladási kedv a téglalakásból,mint a panelből.Arra számoltam,hogy majd az jön ki,hogy menekülnek a panelból,vagy ugyanolyan arányban kerül piacra mint a tégla,de nem így lett.Vannak válaszaim a kérdésedrede nem igazán nyerő válaszok.Szerintem sokan a panelban szocializálódtak és szeretik,nem adják el.Másik érvem az eladása ellen az ,hogy mi értelme van eladni,hiszen a téglalakás átlagára magasabb mint a panel.Azért adjam el,hogy egy  jóval drágább ,de kb. akkora, de tégla éllettérbe költözzek ? Ennek nincs értelme.
december 09. | 17:12
Pestet mostanaban nem figyelem, nem tudom mi a helyzet.
2 videki megyeszekhelyet figyelek, ott pont hogy rengeteg elado panel van, nem is tul dragan, de tegla alig van, joval dragabban, es gyorsan el is kelnek...
A kerdesedre a logikus valasz az lehet hogy aki panelban lakik, az szegenyebb, es nem tudta eloteremteni a kulonbseget a csaladi hazhoz. A teglaban elok talan jobb anyagi helyzetben vannak, es igy most eladjak es dobbantanak, ki tudjak pengetni a kulonbseget.
december 09. | 12:50
előzmény: #19702  johai
Ne más példákkal gyere (amik egyébként nem állnak meg, de nem akarok kitérni a témából) hanem a kérdésre adjon bárki aki tud LOGIKUS magyarázatot: Miért hirdetnek olyan kevés panelt (a példámban konkrétan a XI-ben) mikor egekben az ára és az itteni okosok szerint tömegrohamnak kellene lenni panelből az aggloba... vagy bárhová. Meg menekülni mert holnapután úgyis összedőlnek...  De ha tetszik meg is fordíthatjuk a kérdést: Miért van arányaiban olyan sok szuper téglalakás hirdetve, hogy ha nincs is annál jobb??? 
kbb
december 09. | 10:39
előzmény: #19700  2345678
Az újépítésűnek lehet viszonylag jó megtérülése, de sosem a legjobb! Befektetésre annak érdemes venni újat, aki csak átmenetileg adná ki (pl. néhány év múlva beköltöznek a gyerekei).
december 09. | 09:38
előzmény: #19699  2345678
Az a sok negativ dolog nem kamu a panelnal.
Ezzel nem azt mondom hogy a panelt kerulni kell minden korulmenyek kozott.
Bizonyos szitukban jo megoldas,de ossze se lehet hasonlitani egy jo helyen levo csaladi hazzal!
A nm szam alapjan mar a duplajanak kene lenni,nem beszelve a telekrol,raepithethetosegrol,stb.
Ezeket a jelenlegi lakaspiac nem veszi figyelembe.
Azt se hogy saroktalek,vagy egymas melle epitett hazakrol van szo.
Nyugaton elbol tobbet er egy saroktelek kb 30%-al,ugyanis az erteket a ra huzhato felepitmeny nagysaga hatarozza meg.....
december 09. | 09:27
előzmény: #19698  ncseed
Ugyanilyen alapon kerdezhetned miert nem adjak el a bitcoint,vagy az mszaros papirokat,de akar a folyamatos ath-t csinalo ricsit.
Ugyanaz megy a lakaspiacon mint a rv piacon,a preferalt szegmensekbe aramlik a penz,nem csoda hiszen neponta tucatszor elmondjak mi a jo befektetes......egyaltalan ha valamit folyamatosan mondanak azt elhiszik az emberek,arra mozdulnak.
december 09. | 07:10
előzmény: #19700  2345678
Nem kell mindent elhinni, amit mások leírnak :) Hogy 7 év-e a megtérülés, az csak sokkal később derül ki. Ígérgetni mindent lehet.
december 08. | 22:59
Ma találtam a hirdetések között új építésű Rottenbiller utca 17 alatti lakásokat.Az érdekesség az amit írnak:"befektetés megtérülési ideje 7 év". Ez nem rossz !Könnyű megtalálni a hirdetések között,ha valakit érdekel.
december 08. | 12:32
előzmény: #19698  ncseed
Írta valaki nemrégen,hogy ha lenne belvárosi lakása ,akkor most eladná és venne  valahol másutt. Szerintem sokan  gondolkodtak és gondolkodnak így így. Eladták,meg eladnák ! Lehet,hogy eladásra  ez a az időpont egy jó időzítés. És hova mentek,mennének ? Egy kicsit kijjebb. Lehet,hogy panelba és még marad pénzük is.Nem is olyan régen azzal riogattak ,hogy a panelnek vége,mert csak ötven évet bír.Most csend van ebben a témában.Sőt már arról írnak,hogy még újabb ötven évet,de lehet,hogy 100 évet is kibír még ezután.Én halálos komolyan vettem ezt a sok negatív dolgot,amit összeírtak korábban a panelről,így maradtam ki a jóból.Azért nézegettem ezt a statisztikát,mert a belvárosban akartam nézelődni kb .20 25 négyzetméteres , nagy belmagasságú  galériázható lakások után.Nagyon jó belső kétszintes lakást lehet kihozni adott esetben.Korábban már csináltunk ilyet.De addig agyaltam rajta,míg  sikerült lebeszélni magamat.
december 08. | 11:57
előzmény: #19695  glala
XI ker: ingatlanszám: 78.500 lakás (2014) ebből eladó: 2,386 db  = 3%
Akkor menjünk tovább picit... ebből 319 (!) db panel van csak eladó ami röhejesen kevés tekintettel a rengeteg lakótelepre ami a XI-ben van!!!  Ez 5 db tízemeletesnek felel meg.. nulla kínálat! Pedig "aranyáron" lehetne eladni őket! Akkor miért még csak meg sem hirdetik??? Az itteni okosok szerint tömegrohamnak kellene lenni panelből az aggloba... vagy bárhová.
Másik: azért a 450e/nm panelár (423-479e range) befigyelt a grafikonon! 😂😂😂
december 08. | 11:08
előzmény: #19695  glala
kerületenkénti lakásszámot hol találtátok? csak hogy egyről beszéljünk..
december 08. | 10:58
előzmény: #19694  ncseed
Ugyanezt megcsináltam a XII-re, ott kb 3% az arány, ami 3-ad annyi mindent egyszer funkció mellett is, mint az V.-ben, de a XI-re, II-re is hasonlók az arányok.
A 10% még így is soknak tűnik.
december 08. | 10:34
előzmény: #19693  MethYou
ennyi...
december 08. | 10:29
előzmény: #19692  2345678
A belső kerületekben a sok albi, cég és az airbnb miatt látod így. Állandó lakos valóban kevesebb van, de a lakásokat attól még hasznosítják.
Ha belépsz az ingatlan.com-on, akkor működik a "minden lakást egyszer mutat opció" és mindjárt megfeleződik a számuk.
december 07. | 23:15
előzmény: #19691  kbb
Most néztem,hogy az 5 kerületben  van 19.706 lakás. Ebből eladó a legnagyobb hirdetőnél 3.480 lakás. Eladó a lakásállomány kb. 20%. Akkor beszélhetünk-e itt már túlkínálatról?Ebben a kerületben 1980-ban még 50.000 főnél is többen laktak,de ma már csak 25.857-en laknak.Ugyanez a csökkenő népességi statisztika van a 6 kerületben és a 7 kerületben is. A többi kerülettel nem fárasztottam magam.És természetesen ez a 20% körüli eladó lakásszám. A fórumon téma volt mostanában ,hogy majd sokan jönnek Budapestre.Összességében a statisztika is ebbe az irányba mutat.De a belső kerületekben ezt a statisztika nem tapasztalja.
kbb
december 07. | 21:07
http://becsuletesingatlankozvetito.blog.hu/2017/12/07/nyilik_az_ollo_magasabb_lakasarak_mellett_kevesebb_vasarlo
Érdekes írás... budatétényi lakótelepen épp a héten futott ki az utolsó 20M alatti panelprogramos hirdetés. :)
Tavaly decemberben 17M körül volt a legolcsóbb, most 20,5M, ez bizony bő 20% emelkedés egy év alatt... és nem, nincs sok beragadt eladó lakás, sőt! Évek óta alig volt ilyen kevés hirdetés... (jó, decemberben venni és eladni is kevesen akarnak, majd Q1-ben tisztábban látunk, de hirdetésszám alapján nekem egyáltalán nem tűnik túlkínálatosnak a piac).
december 06. | 22:19
előzmény: #19688  Lacock
Pedig latszolag egy jo hely
Profin elmondtad a hatranyokat
december 06. | 22:13
előzmény: #19688  Lacock
Ez nagyon tetszik,profi  környezettanulmányt készítettél.
december 06. | 22:04
előzmény: #19622  2345678
Nálam is versenyben volt (van) a József A. ltp., mert amúgy tetszene, ha csak a házak közvetlen környezetét nézem,  de van pár dolog, ami nem tetszik:
- az Üllői - Gyáli - Határ út háromszögben fekszik, ezek 200 m -es körzetében nem szívesen laknék,
- felette elszálló repülők (térkép alapján gondolom, tapasztalati infóim nincsenek),
- a déli sarkától kb. 800 m -re vannak az Illatos úti vegyi üzemek (ez közismert),
- az északi sarkától kb. 1400 m -re van a volt pénzverde üzeme, ahonnan a gyanú szerint a nyári szennyezés indult (ez nem annyira közismert):
https://hirtv.hu/ahirtvhirei/rakkelto-mereg-hompolyog-a-viii-keruleti-csatornakban-1392569
- adótorony a keleti sarkától kb. 500 m -re, ez sem egy egészséges távolság állítólag,
- a Budapest Park koncertjei is odahallatszanak nyáron:
http://9.kerulet.ittlakunk.hu/utcak-terek/150622/hangos-zene-nem-lehet-aludni-buliktol
"Szóval a Bp-PARK nevű  förtelem olyan hangosan szól reggel 5.30 ig, hogy a Máv Aszódi és a József Attila ltp. jó része nem tudott aludni. Este fejhallgatóval néztem filmet, mert máshogy nem lehetett... Persze a rendőrség semmit nem csinált a bejelentésekre..."
december 06. | 16:41
előzmény: #19686  glala
Számomra a hasonló vagyon/felnőtt értékű országoknál a magasabb MEDIÁN vagyon/felnőtt értéket felmutatók esetében kisebbek a vagyoni különbségek országon belül...  
Igazából a MEDIÁN vagyon per felnőtt / vagyon per felnőtt = x% lenne egy jó mutató eloszlás tekintetében.
december 06. | 15:36
előzmény: #19684  ncseed
Ugyanaz a wikipédia forrása, mint a cikknek, KÖSZI!
Tehát van ez a három feltehetően/köztudottan/az egyéb adatokból is látszóan kevésbé jól prosperáló ország, mely megveri a németeket mediánban, de azért örüljünk, hogy mi is megverünk másokat mediánban, na?
Kit kell miről megtéríteni?
december 06. | 15:20
előzmény: #19683  glala
"A németeknél gazdagabbak a görögök, olaszok, spanyolok."
MEDIÁN! Mond ez neked valamit??
december 06. | 15:20
előzmény: #19683  glala
Látom ami nem a te általad gondoltakat (hitteket) mutatja azt nem nagyon akarod befogadni! 😁
Teszek még egy kísérletet, talán a wikipédia megtérít 😂: 
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_wealth_per_adult
Amúgy google a barátod....
december 06. | 14:26
előzmény: #19682  ncseed
A németeknél gazdagabbak a görögök, olaszok, spanyolok.
Ez csak nekem gyanús?
december 06. | 14:19
előzmény: #19681  signal2
így van 🙂
Nem is az összege a lényeg, hanem az ARÁNYOK.... a többi országhoz képest. Én két dolgot is kiolvasok belőle:
1. Nálunk viszonylag kicsi a különbség a szegények és gyzdagok között (ellenpélda USA)
2.  Nem is vagyunk olyan szegények mint hisszük, illetve a K-EU régióban mi vagyunk a leggazdagabbak! Akkor is ha nem így érzik sokan!
december 06. | 13:50
előzmény: #19680  Sarpac
A többség a módusz. A medián az, ahol a mintaelemek 50%-a felette van, 50% alatta. Szokták középértéknek is nevezni.
december 06. | 13:48
előzmény: #19679  Sarpac
És persze medián tehát a többség! :D
Kíváncsi vagyok mit szívtak mikor összerakták ezt az elemzést, mert abban biztos vagyok, hogy a tiltott szerek között szerepel! :DD
december 06. | 13:45
előzmény: #19677  ncseed
Szóval egy átlagosan a családok 32millió forint vagyonnal rendelkeznek? :D
december 06. | 13:32
előzmény: #19673  ncseed
Nyilván arra gondoltam, hogy USA-ban a kocsi fenntartás olcsó a lakhatáshoz képest. Nálunk egy kocsi fenntartásából bérelsz egy lakást még Pesten is.
december 06. | 11:34

Lehet pislogni megint és kapkodni a levegőt!!
https://www.portfolio.hu/short/a-nap-abraja-ennyivel-vagyonosabbak-a-magyarok-a-szomszedoknal.270175.html
Mindig mindenki magyaráz amikor ÁTLAG bármiről van szó, mert hogy az torzít így, meg úgy. Most tessék itt egy MEDIÁN becslés az egy főre eső vagyonról az EU-ban!  Mellesleg megjegyzem egybevág az általam nemrég posztolt hírrel mi szerint vagyonosabbak a magyarok mint cseh/szlovák/lengyel/stb. barátaink holott nettó bérben vernek minket többnyire!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE