Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
ma, 18:03
előzmény: #18566  MethYou
Ez volt a baj-össze-vissza hiteleztek,még jövedelem igazolás nélkül a bankok. Akár szociális ellátáson lévőt is finanszíroztak jelzálog alapon,ha nem volt a BÁR-listán és volt megfelelő ingatlan fedezete.
A bankrendszer deregulációja ez!
ma, 17:44
előzmény: #18561  sakal83
És a családi házak ára,hogy változott?
ma, 17:36
előzmény: #18568  mage
Nem kell ehhez önvezető autó, ha a greengo el tudna terjedni országosan, én az elsők között adnám el az autómat, úgy gondolom, de ha más BPesten 100% lenne a lefedettsége, valószínűleg akkor is.
ma, 17:19
előzmény: #18540  kbb
Önvezető autó alatt a teljesen önvezető autót értem, tehát az utas ha akar se tudd beavatkozni. Addig még ez nem valósul meg és nem tudsz jogsi nélkül utazni és a kocsi magától nem tudd A pontból B-be menni addig kellenek a garázsok. Erre nem véletlenül nincsenek még céldátumok, mert törvényileg is tisztázni kell ilyenkor kié a felelősség és mi szabható ki büntetésnek. Nyilván lesznek balesetek és például az USA-ban nem lennék annak a szoftvergyártónak, vagy autógyártónak a helyében akinek a kocsija megöl egy embert. Volkswagen talán 2025-re ígér ilyet, de ők most lehazudják a csillagokat is az égről, hogy vezekeljenek. Mostanában Elon Musk se ígérget teljes önvezető autót, pedig ő a legnagyobb ígérgető.  Volt nem rég kísérlet arra, hogy megváltoztatták kicsit a közlekedési táblákat a kocsik szoftverének 90% elbukott a teszten. Egyenlőre mindenki Kaliforniában tesztel ahol jellemzően szép idő van. De mi lesz, ha nem a legideálisabbak a látási viszonyok? Este, szmogban, ködben, esőben és hófúvásban mit csinál majd az önvezető kocsi, ha egyenlőre a napfényben autópályán se mindig ismeri fel a fehér kocsikat, felfestéseket, táblákat? Képfeldolgozás szempontjából kb 100X bonyolultabb feldolgozni egy olyan képet ami nem tiszta és nem kis hardvert is fog majd ez igényelni.
Magyarországon az ubert is elkaszálták,  nem hiszem, hogy a kormány nyitott lesz az önvezető taxikra (szegény taxisoknak megszűnik a munkahelye, az emberek garázsai elértéktelenednek). Arról nem is beszélve, hogy sokan szeretnek vezetni, ők nem lesznek túl nyitottak, aztán vidéken a kocsi a státuszszimbólum, ha nincs kocsid senki vagy.
Én nagyon örülnék, ha minél hamarabb elterjedne, de nem vagyok túl optimista. Olyan nekem ez kicsit, mint a Marsra szállás, 50 éve tervezik és már most jól látható, hogy 15-20 éven belül nem lesz Marsra szállás.
ma, 16:28
előzmény: #18566  MethYou
Kicsit mást olvastam és másról szól, amit írtam, de mindegy:)
ma, 16:03
előzmény: #18564  glala
"A válság alatti arányt a felső 30-40%-ra tippelném."
Inkább ennyien képzelték oda magukat és kapták a hitelt számolatlanul:)
Legszebb, mikor az új építésű lakásban nincs rendes bútor évek múlva sem, mert arra már nem futja a törlesztő mellett. Ugyanezek az emberek vettek 120 hónapos hitelre új autót 0 önrésszel, aztán tankoltak 1500-ért.
ma, 16:01
előzmény: #18563  sakal83
Az úgynevezett extraprofitért(sic!) cserébe ez a egyik legkevésbé likvid befektetés, nem tudod részben értékesíteni, nagy bekerülés költsége van, 5 éven belüli értékesítéssel jó eséllyel bukni fogsz az egészen(nyilván nem egy 2014-es beszállóról beszélek), tőkevédelemről nem is beszélve.
ma, 15:42
előzmény: #18561  sakal83
Arról feledkezel el, hogy 2008-2014 szinte nem, de azóta is még mindig csak harmada-fele mennyiségben épülnek újak a válság előttihez képest, és azokat is valóban sokkal kevésbé halandók veszik, inkább a felső 15%.
A válság alatti arányt a felső 30-40%-ra tippelném.
ma, 15:32
előzmény: #18555  ncseed
Azért írtam, mert panelban utazol...
De mondom 50 nm újépítésű XIII 16-17 milla 2006 és 2007. évben. Kiadási ár 80k. Emberünk beszállt 6%-os hozammal. Kibaszott nagy válság kiadási ár 70k. 5,25%-os hozam. A lakás ér 12-13 millát 2012. évben
2017 lakásár 28 milla minimum. Kiadás 150k. Profit a vételárhoz képest 11,25%.
Miről is beszélünk? Mi volt a szívás. Tudod ki szívott egyedül és miért épült be az agyakba? Aki devizahitelre akarták eljátszani a kiadom annyiért amennyi a törlesztő...
ma, 15:28
előzmény: #18558  MethYou
Egy Gozsdu lakásról van szó:a családnak végül 2014 őszén sikerült találni agy külföldi egyetemi hallgatót. És bérlővel ,aki euróban fizetett el tudták adni.Nem jött ide a tulajdonos és felesége,hanem közvetítőn keresztül történt az értékesítés.Előbb úgy volt,hogy jön,aláírja a szerződést és utána megisznak egy sört a vevővel.Ki javítottam az  időpontot,elnézést elírtam.
ma, 15:27
előzmény: #18553  glala
180-200k/nm volt a panel most 360-450k/nm
új 300-330k/nm volt most 600k/nm
Ugyanaz az arány. Nézd meg az árverezett panelek számát. Elég sokan vitték. Most azért viszik, mert a többi halandónak elérhetetlen.
ma, 15:25
előzmény: #18558  MethYou
Egy Gozsdu lakásról van szó:a családnak végül 2017 őszén sikerült találni agy külföldi egyetemi hallgatót. És bérlővel ,aki euróban fizetett el tudták adni.Nem jött ide a tulajdonos és felesége,hanem közvetítőn keresztül történt az értékesítés.Előbb úgy volt,hogy jön,aláírja a szerződést és utána megisznak egy sört a vevővel.
ma, 15:20
előzmény: #18557  MethYou
Éppen 2017 tavaszán történt szigorítás,most már nem éri meg  általában .Ez a helyzet  ugy tudom senkinek nem jó,nem jó az adósnak ,mert tovább nő a tartozása ,nem jó a hitelezőnek mert piaci áron senki nem akar venni zsákbamacskát és nem jut hozzá a követeléshez,nem jó a végrehajtónak sem mert nem megy a bolt.Nem értek hozzá, olvastam.
ma, 15:10
előzmény: #18554  2345678
"A lakást 2007 körül vásárolták több mint 700.000Ft négyzetméter áron."
Csöppet drágának érzem főleg úgy, hogy akkoriban a Király utca inkább a csöves belvárost jelentette, nem pedig a bulinegyed központját virágzó airbnb-vel.
ma, 15:06
előzmény: #18556  hangvillanegyed
Vedd úgy, hogy nem mehetsz be (általában nem sikerül), teljesen felújítandó lesz, és akár egy év is eltelhet, hogy birtokba vedd. Ha ezek után még mindig megéri egy bizonyos árig, akkor éri meg foglalkozni vele, de mostanában piaci áron is licitálnak, úgy meg egyáltalán nem jó üzlet.
ma, 14:58

Árverési lakást hivatalosan csak az MBVK és NAV oldaláról lehet vásárolni, igaz? Az összes hirdetményben ez áll:
"Az ingatlant külső szemrevételezéssel bármikor, belülről pedig közvetlenül a tulajdonossal (bentlakóval) előre egyeztetett időpontban lehet megtekinteni."
A végrehajtó sosem adja ki a benne lakó adatait. Hogyan egyeztessek előre időpontot akkor? A becsöngetésen/szomszédok megkérdezésén kívül van illedelmesebb módja a bent lakóval való kapcsolat felvételnek? Legalább fényképeket szeretnék látni a lakás belső állapotáról, hogy ne látatlanban licitáljak. És azt meg lehet-e az adóssal beszélni, hogy igen, vinni fog mindent ami csak mozdítható (konyhabútort, radiátort is), de a parkettát azért nem szedi fel és nem fogja az ablakokat kitörni...? Akik rutinosabbak ebben, hogy szokták megoldani az árverés előtti informálódást?
ma, 14:56
előzmény: #18549  sakal83

Szélsőségből indulsz ki, és természetesen olyan szélsőségből ami neked lejt....  indulj ki egy 60nm-es vadiúj lakásból akkor, na?
A példám megállja a helyét általánosságban és csak azt hivatott bemutatni, hogy aki 2005-2008-ban vett valamit kiadásra az utána megszívta 2009-2015-ig. Ennyi, nem több. Számok nélkül is érthető, csak nem annak aki értetlen....
ma, 14:32
2008-14 között kerestem eladó lakásokat Budapesten.Ebből az időszakból megmaradt valahogy egy eladói ajánlat .Konkrétan 46 négyzetméteres Király utcai lakásukat kínálták 95.000 euróért.A lakást 2007 körül vásárolták több mint 700.000Ft négyzetméter áron.Ettől a lakástól szívesen megváltak volna 7 évvel később 2014-ben 30 millio 510 ezer forintért. Miért ? Nem volt értéknövekedés. Nem volt bérlő.Mi volt akkor ? Fizették a hitelt.Fizették a közös költséget ,itt van előttem,pontosan 42.751 Ft havonta."A Társasház zavartalan működése érdekében kérjük,értesítésünk szíves tudomásul vételét és fizetési kötelezettségei időbeni teljesítését."
Azt gondolom 2008-14 tényleg nem lehetett móka és kacagás annak aki bevásárolt.
ma, 14:28
előzmény: #18552  sakal83
úgy, hogy meglátásom szerint akkoriban a régebbi házak, panelek alul voltak értékelve, mert nem volt annyira keresett, mint most, mindenki jobbat akart még akkor is, ha amúgy józan belátással nem futotta volna neki.
ma, 14:23
előzmény: #18551  glala
Ez hogy jött ide?
ma, 14:15
2002-2008 között az új ház agglóban, és az új építésű lakás IX-ben, XIII-ban volt a divat, "mindenki" lenézte a panelt, vagy a 100 éves gangos bérházat, és úgy gondolta, hogy fedezet nélkül is tud 30-40 éves futamidővel venni az előbb felsoroltakból.
ma, 14:06
Ja, és mindezt úgy, hogy a legkonzervatívabb és hosszútávon a legkisebb kockázattal járó ingatlanbefektetésnél gondolod ALAP-nak...
Nem korrekt szerződés, ahogy a devizahitelesek mondanák: egyódalú, hát a bankok mindent megtehetnek:)
Valahogy nem reagálsz a külföldi árakra soha, csak azt, hogy hagyjuk, mert más :)
ma, 14:02
előzmény: #18547  ncseed
Abszolút nem mindegy, hogy milyet! Ezek a számok teljesen falsok Tőled.
2007. éveb egy Béke téri 58nm-es panel 9-10 milla volt. Nem több nem kevesebb. A bérleti díja 2007. évben 60-70k volt. Semmiféle 110k-ról nem volt szó akkoriban. Max lecsökkent a díj 50-60k-ra, mert a kereslet kisebb lett. Megint elnagyolsz tényeket, de elég durván.
Ha Te akkor 110k-ért adtad ki, akkor megint csak eláraztad magad, és utána sírsz, hogy lecsökkent...
A fenti számok esetén a LEGROSSZABB esetben is 6%-os volt a hozam...
Most az emberünk pedig inflációt leszámítva 18% százalékos profittal!!!! dolgozik. Tehát 5 év alatt kitermeli az árát. Mondj már egy olyan nem szellemi vállalkozást, ahol tőkebefektetési megtérülésed 5 év.... (hozzáadott érték nélkül)
Te úgy gondolod, hogy egy 60 éves élettartam során normális jelenértékben!!! számolva a 12X-es megtérülés?
Ez azt jelenti, hogy 10 milla befektetéssel az életciklusa végére egy ingatlannál normális a JELENÉRTÉKBEN a 110 millió profit?
Ez az extraprofit, és szabályozatlan.
ma, 11:39
előzmény: #18547  ncseed
Jó  ez a kitekintés,köszönöm,hogy megosztottad.
ma, 10:54
előzmény: #18545  sakal83

Vagy nem érted, vagy nem akarod érteni amit írtam...
Példa: Megvetted 2007-ben a lakást (most itt mindegy milyet) 20M-ért, kiadtad azonnal 110e/hóért. ki volt adva egy évig és beütött a válság, onnét már csak 70e/hóért tudtad kiadni ÉVEKIG, míg el nem jött 2015 amikor megindultak kicsit a bérleti díjak, és eljött 2017 amikor már 140-ért is ki tudtad adni.
Na, ha szerinted nem szívott a tulaj 2008-2014-ig , akkor nem tudok mit mondani neked...  ekkor bérelni érte meg jobban, nem tulajdonolni. Most meg tulajdonolni jobb pár évig, jópárig remélem. Egyszer fenn, egyszer lenn! Ha korábban nem sírtak a bérlők az olcsó bérletért akkor most se sírjanak a drágáért!   
ma, 09:12
előzmény: #18541  ncseed
És miért szívnának ezzel? Bruhuhu:)
Te szoktad mondani, hogy az ára nem számít, illetve a piac ennyit fizetett érte, tehát adómentes bevételre tett szert...
AZ ára irreleváns.
Nem bukott rajta semmit, csak a hozamelvárása nem volt reális. Lásd Questor. Értsd nem volt utasa a taxishiénának 10k-ért, miközben mindenki 3k-ért fuvarozott...
Pár kommenttel lejjebb TE írtad, hogy az aktuális árhoz kell viszonyítani az albérleti árat. Ha nemcsak írta, hanem így is gondolod, akkor nem értem, hogy az akkor 7 milláért dobált panelek után bevételezett 70k/hó miért is volt kevés a maga 12-13%-os hozamával...
+ pár nappal ezelőtt hülyézted le a főbérlőmet, aki 170 lakást ad ki (3-4 milliárdos vagyon!!!), hogy hülye, hogy ennyiért kiadja, mert Te kimaxolnád. Na, ők is kimaxolva akarták. Így jártak... Érdekes a főbérlőmnél ilyen gond nem volt és 100%-on futott a ház albérleti díj csökkentés nélkül...
Ha a válságért sírnak, akkor az árazásukkal volt probléma... még elkezdem sajnálni őket, mert hiénák, és nincs extraprofit :)
ma, 08:33
előzmény: #18543  Vortex
Tóth Géza mai cikkéből idézet:'Mi értelme van beszállni akkor a lakáskiadási bizniszbe ha már mindenki ezen próbál  keresni. Elárulom:nem sok". Elgondolkodtató :lehet,hogy már is túltolták a vevők nemcsak a lakásárat hanem sok mást is.
ma, 00:04
előzmény: #18524  sakal83
Ez a cikk tényleg egy baromság :)
Úgy látszik kell még pumpálni a piacot.
Egyszer egy olyan összehasonlítást szsretnék látni, mennyire elég az átlagkereset.
A magyar átlag a 200 ezres albérletre és éhenhalsz. Még a rezsit sem tudod kifizetni.
Németországban 200 ezren felül kifizetik a rezsit, nem halnak éhen és még nyaralni is el tudnak menni.
Ennek fényében mi az olcsó és a drága? 
kbb
kedd, 22:11
Zsiday most épp inflációt vár: http://alapblog.hu/swapokkal-intervenial-az-mnb/
kedd, 22:07
előzmény: #18533  sakal83

"kiadókra akik jó része szívott 2008-2014 között....
ezt fejtsd ki nekem lécci hogy miert szivtak? De komolyan erdekel?"
Megvetted akkori csúcsáron a kérót aminek az ára és bérleti díja beesett mint állat a válságban.... kell még kifejtenem??
kbb
kedd, 21:32
előzmény: #18539  mage
"10-15 múlva fognak talán jönni az első tényleg önvezető autók amik már a sofőr beavatkozása nélkül tényleg elközlekednek." - szerintem kevesebb...
"Nyilván Nyugaton is idő lesz még elterjed, aztán még 10 év még nálunk elterjed." - igazán elterjedni akkor fog, ha havi/éves szinten olcsóbb lesz az átlagembernek a használatért fizetni, mint fenntartani egy saját hagyományos kocsit, ami az idő 90-95%-ában kihasználatlanul áll. Ez pedig ugyanakkor fog bekövetkezni nyugaton, mint itt... sőt, nálunk talán még gyorsabb is lesz az átállás, mert kevesebb embernek van saját autója.
kedd, 21:17
előzmény: #18537  kbb
10-15 múlva fognak talán jönni az első tényleg önvezető autók amik már a sofőr beavatkozása nélkül tényleg elközlekednek. Nyilván Nyugaton is idő lesz még elterjed, aztán még 10 év még nálunk elterjed. Amúgy én se vennék garázst.
kedd, 20:58
előzmény: #18511  ncseed
Értem,akkor csak a bérleti díj és érték aránya,tehát a hozam érdekelt volna ott.
kbb
kedd, 20:32
előzmény: #18535  2345678
Pár év, és az utakon lesznek az első önvezető autók, ha pedig tömegesen elterjednek, nullára csökken a garázsok értéke... ez 10-15 év alatt jó eséllyel bekövetkezik, addig pedig a garázs bekerülési ára sem jön vissza bérleti díjból.
kedd, 20:20
Mit szóltok a garázshoz ? Mostanában azon agyalok,hogy milyen is ez a piac ? Erre eddig még nem is gondoltam.És olcsó is,legalábbis olcsóbb mint lakást venni..A bérlő nem tud felhalmozni rezsit,nem tud nagy kárt okozni stb. Amit lehet mindent megnéztem ezzel kapcsolatban.De hát a tapasztalat mindennél többet ér. Ha valaki próbálkozott már garázs befektetéssel,kiadással ,sokat segítene ha megírná,hogy mire jutott vele.Érdemes ezen agyalni,vagy legjobb elfelejteni ?
kedd, 20:18
előzmény: #18532  ncseed
"Külföldel ne gyere, "
Epp Te linkelted a bullshit cikket külföldről. Akkor miert ne jöjjek azzal?:)
kedd, 20:15
kiadókra akik jó része szívott 2008-2014 között....
ezt fejtsd ki nekem lécci hogy miert szivtak? De komolyan erdekel?
kedd, 20:14
előzmény: #18530  sakal83

Pár dologban tévedsz...
1. "mar ingatlan jelenertekbol szamoljatok a hozamot nem befektetett összegből sajat magatok onigazolasara"
a profit mindig a beker árból számolódik, csak az aktuális bérleti díj meghatározása szokott jelenértékből számolódni igazodva az aktuális lakásárakhoz (ami igazodik az aktuális gazdasági helyzethez). Ez igaz akkor is amikor csökkennek a lakásárak, de a keresetek nem, lásd 2008-as válság (viszont a bérleti díjak csökkentek).
2. "egyedul a fizetőképes kereslet hatarozza meg az albérleti es ingatlanarat is."
Az ingatlanok árát főleg a MEGTAKARÍTÁSOK határozzák meg és nem a keresetek! Az pedig a csúcson van most (meg a fizuk is BTW)! A keresetek valóban szabnak gátat a bérleti díjaknak, csak nem azon a szinten mint te gondolod. A piaci ár attól piaci, hogy SOKAN MEGFIZETIK, értsd ezen az áron van egyensúlyi helyzet. Ha neked ez sok/drága akkor te piac alatti vagy ;)
3. "Meg Sydney is olcsobb"
Külföldel ne gyere, mert ott más az alapkamat, más a valuta, más az elvárt hozam %, más a bérlakások száma, mások a törvények nemfizetés esetén, más minden... 
4. "Pont ilyen hozzáállás miatt volt a devizahitelroblema es a questor is"
Ne aggódj, engem nem mentettek meg egyiktől sem, de még állami támogatást sem vettem igénybe egy lakásnál sem pedig van gyermekem.
kedd, 20:05
előzmény: #18529  mamoka47
Panelben laksz?:)Gratulalok a befekteteshez. Azt azert hozzateszem hal isten szamomra nem az ingatlantulajdonlas okoz elvezetet. Bármennyit veszek feszít az érzés hogy drágábban adjam el:) es örömmel adok birtokba.
azt azert bevallom hogy csóró es smucig is vagyok hogy pesten olyan ingatlanom legyen ott ahol lennek szivesen. De hal isten megkeresem azt a penzt epp ebből a lufibol hogy videken ezt megvehessem kvázi ingyen es Ugyanazon szinvonalon eljek:) 5kt meg kibirok hogy elugorjak a pályán az operttszinhazba:)
kedd, 19:57
előzmény: #18527  ncseed
Ez nem fujas hanem realitás. Mindenfele hozamelvarasrol beszeltek meg befektetett toke albi díj aranyrol. Azt követően mar ingatlan jelenertekbol szamoljatok a hozamot nem befektetett összegből sajat magatok onigazolasara. Mikozben egyedul a fizetőképes kereslet hatarozza meg az albérleti es ingatlanarat is. Semmiféle hozamelvaras nincs csak a kepzeletben:) kulfoldhoz kepest a bpi albi árak a fizeteshez viszonyítva szerintem top 3 egyes speciális helyzetet leszámítva. Meg Sydney is olcsobb. Ez a szabalyozatlansagnak es az elmult 2 ev mesterséges termelékenység noveles nélküli fizetesemelesnek koszonheto. Ennyi. Ha feljebb menne az ingatlanar akkor sem tudna érdemben noni az abi ar jelentős fizetesemeles nelkul. Ha no akkor a beszedett albipenz is inflalodik:) Tévedsz abban hogy egy kicsit is ideges vagyok emiatt vagy irigy mert az életminőség ettol meg nem no.Egyertelmu hogy a magyar emberek kapzsisaga egyedülálló az egesz vilagon ezert is szar a hangulat ebben az orszagban.:) az általad linkelt cikk szerzője is egy rosszindulatú szardarab. Nem is ertem hogy miert írta? Az biztos hogy totál ostoba amirol nem tehet de az meg furcsabb hogy hivatkozási alap lehet. Pont ilyen hozzáállás miatt volt a devizahitelroblema es a questor is. De erdekes modon a kapitalizmus önfeledt hirdetői nem tuntettek az adoforintokbol torteni megmentesukkor pedig az az igazi cocializmus:)
kedd, 19:57
Örömmel jelentkezem újra. Megvettem 4.kiadó panel lakásomat. Én ritkán ,de évek óta kommentelek,2013-óta vásárolok. Igazi "panel proli" vagyok.  2013...vásárolsz   ..hülye vagy!    2014..vásárolsz..hülye vagy! 2015..vásárolsz..hülye vagy!    stb ...stb..        Ti akik várjátok az összeomlást ,ti vagytok a hülyék!
kedd, 19:49
előzmény: #18526  sakal83
Nyugodj meg,ebben a hónapban is megy a tulaj a bérleti díjért! Ne aggódj, ha fizetsz biztosítva van a lakhatásod.
kedd, 18:50
előzmény: #18526  sakal83
Rosszul mérted fel a helyzetet és beszorultál, emiatt fújsz a kiadókra akik jó része szívott 2008-2014 között....
kedd, 18:08
Jelenleg bpi lakaskiadok jo resze=taxishienak=fesztivalkolbaszarusok szintje:)
kedd, 18:01
előzmény: #18524  sakal83
Meg zurichet is idehozza a nyomorek otthoncentrum ahol 2-3 milla a ber. Ezeket azonnal lelovernem a nepbutitasert.
kedd, 17:59
előzmény: #18522  ncseed
Ne nyugtasd mar magad:) linkeled ezt a faszsagot. Bemutatják hogy draga es leírják hogy olcso...Az albérleti dijat a berek hatarozzak meg. A kibaszott becsben 2500-3000 euro az atlagfizu nettóban es 700 euro az 50es kegli. Pesten 220 a netto es 150k az albi díj...
kedd, 16:45
előzmény: #18521  ncseed
Egy neméig olvasott elemzésben olvastam erről a befektetői jelenléti különbségről Pest meg Buda vonatkozásában.Egy másik elemzés pedig azt írta a bérleti díjak alakulásáról,hogy ha stabil a piac  és a gazdaság akkor nem alakulnak ki olyan helyzetek,mint most van,hogy gyorsan kopasszunk meg akit tudunk,mert ki tudja meddig lehet még ezt,vagy azt csinálni.Tehát ott és akkor  a lassan járj tovább érsz  elv érvényesül.Nekem tetszett ez a szöveg  és megjegyeztem.
kedd, 15:40
előzmény: #18520  2345678

Ki mondta, hogy a befektetők nem mennek Budára?  Azért mert a pesti oldalon a belvárosban keresletet meg az árakat az rbnb felnyomta attól még a hosszútávú bérbeadási vásárlók ugyanúgy jelen vannak mindkét oldalon.
Bérleti díj "lemaradás" tekintetében meg az az álláspontom (amit párszor leírtam már ide), hogy a hozamelvárás le fog csökkenni a tartósan alacsony kamatkörnyezet miatt, azaz lassabban követi a lakásárak növekedését. Lásd külföld ahol jó ha 2-3%-ot ki tudnak termelni és mégsem mondják rossznak (negatív kamatok mellett).
kedd, 15:33
Most vettem észre egy érdekességet,gondoltam  megosztom veletek.Van egy dalocska:Felmászott a nyúl a fára,szálka ment ..stb. A lakásárak is jól felkúsztak már a magasba.És van szálka is. Szálka lehet a kérdéses minőség is. És szálka lehetne,hogy a bérleti  díjak mintha lemaradtak volna. 
kedd, 15:10
előzmény: #18518  2345678
Szerintem Wáberer Gyuri bácsi ezen bukni fog, de ne legyen igazam.
kedd, 15:07
előzmény: #18515  settevoltesette
Szoktam mászkálni a mostanában induló projektek környékén.Szeretem látni,hogy csinálják amit csinálnak,bár analfabéta vagyok az egészhez.És most elzarándokoltunk a feleségemmel szerintem Budapest legdrágább  lakóépület projektjéhez.A budai oldalon levő  1970-ben lett szerkezetkész SZOT szállóhoz.A beruházó azt nyilatkozta,hogy 2 millio  lesz az önköltség négyzetméterenként.És akkor vajon mennyiért fogják kínálni eladásra,amikor elkészül.Ki veszi meg,amikor állítólag a befektetők egyáltalán nem mennek át Budára vásárolni. Mondjuk ezen csodálkozom,hogy nem mennek át Budára,amikor mindenütt ott vannak.Hát nagyon kíváncsi vagyok ki veszi meg és majd mikor, ezeket a 100 négyzetméternél nagyobb lakásokat.
kedd, 14:27
előzmény: #18516  settevoltesette
azé dolgozzak romboljam az egészségem ,hogy ezeket a szar egészségesnek sem mondható lakásokat megvegyem , fenntartsam inkább a tanya
kedd, 14:26
előzmény: #18515  settevoltesette
hajléktalanszáálura mennék inkább ott ha szerencsém van kapok külön szobát 15 ezerért
kedd, 14:24
előzmény: #18513  ncseed
venni ?
azért hülye nem vagyok
mondom még egyszer szinte harmadát érik az én mércém szerint ezek és még fálfálé mennek
de bombáznak ajánlatokkal internet szórólap stb
kedd, 14:22
előzmény: #18512  settevoltesette
egyébként a kínálati árakat elnézve még mindig felfelé csörgedeznek az árak.
valahogy nem akar abbamaradni ez az őrület
kedd, 14:22
előzmény: #18512  settevoltesette
Csak nem venni akarsz valamit??? Ha már ajánlatokat kapsz..... 
hogy áll a saját eladása? 😃
kedd, 14:19
nem győzöm kapkodni a fejem kapom az ajánlatokat
mester u. szar konvektoros 1 szoba 20 milcsi
eötvös utca VI ker 85 m2 70 milcsi
csak azt tudnám kiknek hírdetik ezeket meg a többit gyakorlatilag a harmadát érik
vagy van olyan örült aki elmegy 30 m2 re egy konvektorosba 20 millióért a mesterbe ?
kedd, 13:49
előzmény: #18510  gyula1971
Fogalmam nincs, Párizs más tészta mint a többi főváros. Itt a lakás ára háromszorosa a következő legnagyobb francia városénak, pedig az sem koszfészek....  szóval BP a maga másfeles szorzójával még növekedhet bőven.
kedd, 12:00
előzmény: #18509  ncseed
Mi a vélemény erről a bérleményről Párizsban egy 30 m2 üzlethelység.
Ennek mennyi lehet az értéke egy eladás esetén?
http://www.agorabiz.com/annonces/location/boutique/paris-11eme/75011/124841181-1.html
szombat, 09:04
Mostanában egyre többet foglalkozik a média az euró zónába való belépéssel. Előbb-utóbb bekövetkezik.Azt gondolom ez sem lefele fogja vinni a lakás árakat.
péntek, 19:44

Szuper régi építésű téglalakás.... :DDDDD  a TUTI!
Negyedik hónapja nincs fűtés egy 196 lakásos budapesti társasházban
http://www.origo.hu/itthon/20171013-negyedik-nincs-futes-egy-budapesti-tarsashazban.html
péntek, 10:32
előzmény: #18502  ncseed
Elnézést,csak odaugrottam a gép elé,meg siettem a munkába és nem értelmeztem annyira az előzményeket,ezért volt részemről ez a félreértés a témát illetően. 
péntek, 10:23
előzmény: #18504  pitcairn2
A " preferálják a gyors építési megoldásokat"  kifejezés ragadta meg a figyelmemet:mert  ezt a saját szememmel látom. Szoktak megállni és időzni egy-egy épülő társasháznál a belvárosban.És azt látom,hogy a toronydaruval kész betonelemeket emelgetnek és helyeznek be falak gyanánt..Akkor ez most olyan mint a panel vagy csak hasonló hozzá? Mert ezeken az  általam megfigyelt épitkezéseken nem láttam olyat ,hogy téglával dolgoznának.De akkor ez még lehet jobb mint a panel,vagy csak olyan ?Semmit nem értek hozzá,de azt látom,hogy egészen gyorsan haladnak ezzel a betonnal.
péntek, 09:27
előzmény: #18500  ncseed
az építtetők vannak talán leginkább tisztában a kockázatokkal (nem véletlenül, hiszen úgy összességében ők vannak a legrégebben a piacon)
pontosan ezért - sok keserű lecke után - ők akarnak a leggyorsabban megszabadulni a kockázatoktól
és nekem úgy tűnik, hogy előszeretettel preferálják most a leggyorsabb építési megoldásokat 
pl. nem foglalkoznak pinceásással, szimplán egy betonplatformra építkeznek, a zuglói kertvárosban hihetetlen ütemben építik a lakásokat
és persze menet közben árulják is ezeket, mivel "betegesen félnek" attól, hogy a nyakukon marad
péntek, 09:01
előzmény: #18498  kbb

Nagyjából jól írod! Én 150hó alatt maradtam még úgy is, hogy illetéket, ügyvédi díjat és az esetleges felújításokat is belevettem a beker árba... mondjuk ha a mostani lakásárakat nézem akkor én is 170 körül járok, de ennek három oka van:
1. nagyon jól adtam ki anno 
2. jó a bérlő és nem emeltem eddig, ha elmennek emelek az újnak
3. csökkentek a hozamelvárások a lakáskiadás piacán általánosan 
péntek, 08:31
előzmény: #18501  2345678
Nem az üzemeltetésről beszéltünk, az teljesen más sztori. Persze, az építtetők azzal a csalival akarják eladni a "befektetőknek" a lakásokat, hogy azonnal hoznak rá bérlőt X% hozammal. Ami akár igaz is lehet és működhet is, de attól a pillanattól, hogy a vevő kifizette a lakást MINDEN KOCKÁZAT NÁLA VAN! Az építtető köszöni szépen örül a hasznának a megépítésen és már megy is tovább újat építeni... mert hogy ahhoz ért. A vevő meg izgulhat, hogy a bérlő fizet-e rendesen, csökken-e a kereslet, lelakja-e a lakást, stb.  semmi garancia nincs semmire a jövőre nézve!
péntek, 07:42
előzmény: #18500  ncseed
Az építő cégek  szívesen vállalják a lakás menedzsmentet,most általában 17 %-ot kérnek a bérleti díjból havonta Csak tíz százalékot ha csak a bérlőt kell beszerezni. Bérleti díj beszedése, stb. tovább emeli a bevételüket.Megy a beetetés is ezerrel. Nagyon jó befektetés lesz,persze hogy kiadható. A beruházó sem adja el az összes lakását, 20%-ot megtart,Ő is ki fogja adni,mert az olyan jó..Aztán amint lehet eladja az összeset,én ezt személyesen tapasztaltam.
péntek, 07:18
előzmény: #18497  pitcairn2

Részben erre gondoltam, másrészt meg arra, hogy az építtetők döntő többsége nem érdekelt az üzemeltetésben mert:
1. Alacsony a hozam belőle (értsd a folyamatos építésen és eladáson SOKKAL több pénzt tud keresni)
2. Nem vállalja a kockázatot, hogy nem adja el az általa épített lakásokat (nulla haszon mert nem adja el)
3. Bérlés (alacsony haszon) közben a lakásárak esetleg le/fel mennek.... ami óriási kockázat neki.
Ha mindig csak felfelé mennének a lakásárak akkor az építtetők banki hitelből először közel készre építenék a házakat és 90%-nál kezdenék el értékesíteni amikorra már drágábbak az árak. De nem ezt teszik ;)
kbb
péntek, 05:53
előzmény: #18490  sakal83
HR-esek nálunk is hasonlóra panaszkodnak, azzal a különbséggel, hogy a bérfeszültséget elkerülendő inkább kókler kezdőket vesznek fel a távozó rutinos húzóembereknél alig kevesebbért... a minőség meg persze zuhan.
Ennek nem összeomlás lesz a vége (miért is lenne?), sokkal inkább infláció...
kbb
péntek, 05:48
előzmény: #18487  sakal83
Ebben az ársávban ökölszabályként ~200 havi bérleti díjat kell kicsengetni, ha meg akarod venni a lakást... olcsóbbaknál (pl. panel) kevesebbet, akár 150-et, cserébe tőkearányosan több a munka velük.
péntek, 00:09
előzmény: #18496  ncseed
ha arra gondolsz, hogy nem ítélem azt, hogy "aratnak" akkor egyetértek
ennek a "kokszolásnak" ugyanis nagyon nagy ára lesz
én nem sajnálom tőlük azt a pénzt amit most beszednek
különösen az építőiparban dolgozóktól nem
csütörtök, 23:41
előzmény: #18495  pitcairn2
ugyanazt mondod mint én, nem?
csütörtök, 23:35
előzmény: #18493  ncseed
az építtetők nagyon jól tudják, hogy a mai masszívan destabilizált "piaci" rendszerben a "hoppot" jó nagy "kopp" követi...
2007 után alaposan megtanulták a leckét...
persze már az aki a piacon maradt közölük...
szóval most megérdemelten aratnak...  és készülnek a következő "koppra"...
csütörtök, 23:33
előzmény: #18489  sakal83
Ja,és ne keverd már ide a külföldet ahol teljesen mások a hozam elvárások - évtizedik óta -  EUR-ban.... ez lámaság lenne még tőled is. Meg más a bérlakások aránya a teljes lakáspiacon belül. meg más MINDEN.
csütörtök, 23:29
előzmény: #18485  sakal83

Ilyen ember a földön nincs mint írod... persze, az építkezéseken maximalizál, hogy utána meg jótündér legyen. Na ne röhögtessél már! 20%-al piaci ár alatt lenni még OK ha régi bérlő és megbízható, na de 40-50%-al???? Ha létezik a te embered akkor mondom, SOSE VEGYÉL LAKHATÁSRA MAGADNAK LAKÁST! Ha most eladná mindenét és berakná PMÁK/BMÁK-ba akkor is hoznak 3,6%-ot!
HA 8000 lakásom lenne akkor sem adnám lejjebb profit elvárásban! Amúgy meg nem nagyon van olyan építtető aki ne rakná el a hasznot az építésen, hanem helyette irgalmas szamaritániust játszva piaci ár feléért kiadja a lakásait :DDDDD Valami qrvára nem kerek a sztoridban...
csütörtök, 23:22
előzmény: #18490  sakal83
gratula, de ettől az átlag még 300 marad, a medián meg még annál is alacsonyabb
csütörtök, 23:20
inkább a közel mínusz két százalékos inflációval kiigazított alapkamat következményei...
azaz
a piac destabilizálása... 
mert az efféle kierőszakolt dolgok nem érnek szép véget
csütörtök, 23:14
A melohelyemen a hrsnek megjegyztem hogy a bpi pofátlanság miatt sajna a 14es béreket korrigálni kellene egy 60-70%kal es akkor is ugyanott lennek jelenertekben. Mosolygott rajta egyet azt hitte viccelek. Ma mar nem mosolygott mikor bedobtam a felmondast:) februárban jelentkezett egy ceg akinek megmondtam a berigenyt mire mondtak hogy Ennyi nincs. Elbucsuztam hogy sok sikert de picit draga lett pest. Na most jelentkeztek az akkori ajanlatomnal ey 100assal többért. Vegen kinyogtek hogy én voltam meg igy is a legolcsóbb... Panaszkodtak hogy mar szoba sem állnak veluk 850 alatt az elmult honapban:)jo lesz ez a pest es olcso is:) én szoltam:) sikerul elerni az ongatlanlufival lassan az igaz csoosagot:)
csütörtök, 23:02
előzmény: #18484  kbb
Plusz ez a 180k ho 60nmre mintha egy kicsit pofátlan lenne:) peste az atlagkereset 220/ho na ez azt jelenti hogy egy ember a rezsit mar nem tudna kifizetni.Németország 1800euro az atlagber egy ilyen kegli 700euro rezsivel 850. Marad egy ezres. Naszoval. Mirol is beszelunk? Magyar magyarnak farkasa. Kapzsi penzhajhasz népség penz nelkul:) de persze a valsagainkat a hatterhatalom okozza meg az elnyomó. Nyugat:)
csütörtök, 22:51
előzmény: #18486  kbb
13
csütörtök, 22:51
előzmény: #18484  kbb
En lepnek mert van lovem. Az utannam levonek meg nem lenne mert ha lenne akkor venne:) es elkezdodne a nem fizetek behajtás kilakoltatas stb. Mind veszteség. Ez mar itt lezajlott es ebből tanult. Jelzem most 36 milla. 3 eve 20 milla. Ha jovore 30 lenne akkor adja 150ert? Az lenne az igazi vicc. Kikoltoznek 30 nap a felújítás aznnal bukna havi 10kt plusz a felújítás költsége...kicsit ecceruen gondolkoztok.:) csak a piiizz:)komoly ember nem fillereskedik ilyennel. Egyik kollegam barátnője berel egy keglit 150ert 40nmest. A tulajnak volt 3 lakása es kepes volt 2500fttal megemelni a dijat. A csaj kirohogte a nivotlansagat es vett egy lakást. 3 hónapi próbálta kiadni a faszjancsi 160ert. Vegul 130ert vettek ki. Na az ilyenre azonnal rakuldenem a navot es foglaltatnam le a keglijet.A csaj 650nettot keresett. Van az az ugyfelkor akit nem erdemes elveszteni mert hosszútávon melytorok lesz:)
de miert 180k a bérleti díj egyebkent? Komolyan kérdezem? Miert nem 179?:)
kbb
csütörtök, 22:42
előzmény: #18485  sakal83
Melyik városrészben van ez?
csütörtök, 22:39
előzmény: #18482  ncseed
Hat szeretnek én ilyen lúzer lenni. Közben építi a tobbi tarsashazat eladásra es mosolyog.Te profitmaximalizalo vagy mert kicsi a portfoliod hozza kepest. Az epiteseken maximalizal. Itt meg állandó bevételre tesz szert. Egy ideig o is próbálkozott maximalizalassal de rajott hogy a fix bérlő a legnagyobb kincs. Csak ebben a lépcsőházban a 16 lakásból 7 ember 10 eve berel. Nincs gondja veluk. Nem is emel nekunk annyit. Egyik ismeros most huzott fel 8db sorhazat bekerkoltsegen maganak nem eladásra es elmegy nyugdjba. Mondta hogy piaci ar minusz 20%ert kiadja es hatradol:) Az értéke megmarad olcsón jutott hozza es nem lesz vele gondja:)Magyar virtus az a hozzáállás hogy mindenbol a maxot. Nemeteknel elképzelhetetlen hogy 6-7%os hozamert adjak ki. A jelenleg 700k eurós kegli is kb 1200euro/ho. Kényelmes bevétel. Nem a számokat nezik hanem az erteket
kbb
csütörtök, 22:28
előzmény: #18480  sakal83
Egy 36 millás lakás bérleti díja 180e körül van.
Ha profink felemelné 160e-re, mekkora lenne a fluktuáció? Annyiért nem találnak máshol hasonló kategóriájú bérlakást... max. az költözne ki, akinek kisebb is elég, vagy megvan a pénze sajátra.
csütörtök, 22:01
előzmény: #18481  sakal83
5000 lakása is lehet mert 10%-ért ezer cég van aki szívesen üzemelteti.... de te 50%-al olcsóbban bérled mint kellene... Mondom, SOSE vegyél sajátot amíg ilyen madarak vannak mint a bérbeadód!
csütörtök, 21:59
előzmény: #18480  sakal83

hát ha ez a profi akkor én mágus vagyok! :PPP
Ha profi lenne akkor nem azt nézné neki miben voltak a lakások, hanem hogy adott piaci környezetben mennyi a maximum kitermelhető lóvé elfogadható fluktuációval és kockázatokkal.... na mármost havi 110ezret kérni egy 36millás lakásért az RÖHELYES! Persze a te oldaladról nézve ő egy "profi" lúzer.
csütörtök, 21:58
előzmény: #18478  ncseed
Ja. Es 1xx lakas kezelése nem epp halas. Ha mindig profitmaximalizalna akkor nem menne igy az üzlet. Hosszutavban gondolkozik nagyon helyesen. Itt soha nem csökken az ár. Max nem no. Nagyon jol tudja mit jelent az állandó fix bevétel.
csütörtök, 21:54
előzmény: #18478  ncseed
Felepitett 2 tarsashazat 2005ben. Ezeket adja ki . Mindig piaci ár alatt hogy mindig fullhaz legyen. Gyakorlatilag mar megterult neki mert sajat maga volt a kivitelező. Minden fillér profit neki nagyjabol meg evtizedekig:) Aranytojast tojó tyúk. A békét ara kb 140k volt neki telekkel egyutt per nm.aremelesre csak módjával hajlando mert nem eri meg a fluktuacio miatt. Igazi profi.
kbb
csütörtök, 21:17
Jó sokára, de kikerültek a 2017.01.01-i hivatalos települési lakosságadatok. :)
http://www.ksh.hu/apps/hntr.main?p_lang=HU
Budapest -6700 fő! Agglomeráció viszont durván nőtt, Érd csak egymaga +1000 főt szívott fel...
A számokat nézve azt mondhatnánk, hogy újra divatba jöttek a zöldövezeti kertes házak, és menekülnek az emberek a városból, de a környezetemből kiindulva most ebben inkább kényszert látok - huszonéves egyedülállók is szép számban laknak városhatáron túl, de nem a madárcsicsergés miatt, hanem mert nem tudják megfizetni a várost...
Izgalmas kérdés, hogy a kevesebb ember több üres lakást jelent-e Budapesten. A 2016 őszi mikrocenzus, ha jól emlékszem azt mutatta ki, hogy kevesebb az üres lakás Budapesten, mint a 2011-es népszámláláskor, ebből kiindulva inkább a válság alatt szülőknél élő huszonévesek költözhettek külön nagyobb számban (köszönhetően a javuló foglalkoztatottságnak), tehát az emberek helyigénye nőhetett meg.
Ha ez a helyzet, akkor az új lakások átadásával meg fog indulni egy kisebb visszaáramlás az agglomerációból (ami megtámasztja a használt lakások árát, aminek az új lakások piacra kerülésével csökkennie kellene).
csütörtök, 18:39
előzmény: #18477  sakal83

Ezt most bontsd ki mert nem tudom értelmezni...
Lehet, hogy "jobban ért hozzá itt bármelyikünknél", de 3,66%-os bruttó hozamot elérni a lakás aktuális árán az minden csak nem profi! Mínusz 15% SZJA, mínusz 14% EHO (hacsak a fizetésével/mással nem éri el a határt). Még ha olcsóbban is vette valamikor akkor is lámaság emiatt fillérekért kiadni! ;)
Hát ez tényleg kasza.....  te is ilyen "tuti" vételt keresel kiadásra??? Mert akkor nyugodtan vegyél meg BÁRMILYEN panel lakást a hirdetett áron és ennél garantáltan magasabb hozammal fogod kiadni!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE