Hathor Hathor
4
4
1
2014. április 09. | 17:46

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés
Hozzászólások oldalanként
ma, 15:18
előzmény: #18599  johai
16-ra írtam a másfelet. Csúcsforgalomban kocsival simán.
még pestújhelyről is a XIII-ba 45-67 perc közötti időket futottam eddig reggel és meló után. A hajam kitéptem. Hétvégén 6-8 perc...
ma, 15:15
előzmény: #18587  sakal83
minden további nélkül jöhetnek ilyen külső körülmények
ma, 14:55
előzmény: #18580  sakal83
Ne viccelj,masfel ora utazas?
15 -bol20 percVorosmarty ter,27 perc a parlament,kenyelmes,kulturalt tomegkozlekedessel.
Pestulyhely belso resz,gyakorlatilag zuglo alsorakos szint,csak ocsobb.
Kozlekedes ugyanaz,hanem jobb.
ma, 14:41
előzmény: #18597  ncseed
Az euro bevezetését a következő négy évben fogja előkészíteni az Orbán kormány. Abban a ciklusban, a migránsozás mellett az lesz a kampánytéma.
ma, 14:37
előzmény: #18595  sakal83

Pedig én hasonló forgatókönyvre fogadok! Pont ezért vásároltam be korábban....
Nézz körül mi van nyugaton: az amit felvázoltál, csak a bérlőknek ott marad pénze normális életre a lakbér után. Tömegeknek ugyanolyan elérhetetlen a saját lakás mondjuk a fővárosban, legyen az akármilyen általatok lesz@rozott ,leretkesezett panel! 
A folyamat már a válság előtt elindult (falvak, községek elértéktelenedése), 2014-től meg már kristály tisztán kirajzolódott a jövőbeli trend! Ha mer eurónk lesz belátható időn belül akkor főleg ez az irány marad!
ma, 13:32
előzmény: #18584  pitcairn2
Persze a befektetok meglevo lepusztult gyartelepek helyen levo  uj lakotelepekben erdekeltek,ahol mar fak sincsennek,hiszen a profiit az elsodleges,ki nem szarja le hogy az emberek egymas pofajaba bamulnak,ha kilepnek a teraszra.....meghogy 10% profit,ha-ha-ha.
Min 50%.
Raadasul etkurjak,mert szakember nincs.
Sok epulet siralmas,mar az atadaskor latszik rajta.
Van egy olyan gyanum hogy a vegen,atba@ak a jo nepet,es szepen tetotert epitenek az olcson felvasarolt csaladi hazakra  csok 3-4 ,azon is meglesz az 50% a fijjuknak,hiszen belegondolva a dolgokba minek menjen egy 5 tagu csalad 60-80nm lakasba?
ma, 13:27
előzmény: #18591  ncseed
"HOSSZÚ TÁVON MINDKETTŐ EMELKEDÉSRE VAN ÍTÉLVE, csak a mértéke kérdéses! "
Nagyon helyesen hozzátetted a mértéket! Nyugaton a fizetések szintje emelkedő, de messze nem olyan mértékű lesz ezentúl, mint eddig Magyarországon volt, mert a cocializmus ledolgozása történik egy másik világrendbe.
Reál fizetésemelkedés csak és kizárólag a termelékenység növekedésből lehetséges már. MInden egyéb esetben inflációhoz vezet, ha ki van mutatva, ha nincs. Ehhez a 0-ás kamat öngyilkosság, mert a társadalomba két réteg fog lenni. Aki tud és aki nem tud megtakarítani. És a megtakarítások hitelre is !!! szépen mennek bele az ingatlanokba, az árak pedig az egekbe. Az albi díjak pedig stagnálni fognak, mert a fizetések határozzák meg, Így az ingatlanok hozama kicsi lesz. Persze ez akkor lesz így, ha továbbiakban marad ez a trend.
Na ez társadalmilag KO lesz... Köszönjük Gyuri bácsi... legalább ki tudod mutatni majd, hogy milyen nagy nettó vagyona van a lakosságnak :) Közben ugyanabban a retkes panelban fognak rohadni, csak kerül majd 40 millába:)
ma, 12:29
előzmény: #18593  kbb

Ha van kedved kitúrhatod a netről az adatokat az összehasonlításhoz de nekem nincs :P
Amúgy meg 1990-1999-ig durva reál leértékelődés volt a lakásárakban a magas infla miatt (hiába nőttek nominálisan).  Lehet ehhez hasonlítgatni, de nem nagyon lesz megint 15-35%-ig terjedő infláció évente a jövőben... főleg ha 5-10 éven belül eurónk lesz ;)
kbb
ma, 12:03
előzmény: #18591  ncseed
A reál csúcs nem 2008-ban volt, hanem 2003-ban (Matolcsy-féle támogatott lakáshitelek kivezetése), sőt előtte volt egy még nagyobb csúcs is 1990-ben (szocpol szigorítás).
Következő csúcs nagy eséllyel a CSOK szigorításához fog kötődni - na akkor lesz igazán érdemes eladni, ha ezt bejelentik, mert a jogosultak előrehozzák a vásárlásukat, így  átmenetileg kilőnak az árak.
kbb
ma, 11:58
előzmény: #18587  sakal83
Hasonlót várok én is.
ma, 11:24
előzmény: #18589  sakal83

1. Csúcsot (2008) a csúccsal (2017) hasonlítunk, így korrekt!
2. Valóban, elsődlegesen nem a fizetésből vesznek az emberek lakást, hanem megtakarításból (gondoljunk csak a befektetői vásárlásokra). Ezért a rövid távú (1-3 év) lakásár megugráshoz nem kell feltétlenül ugyanilyen fizetésemelkedésnek is társulnia (mint ahogy a 2008-2013 lakásáresésnél sem csökkentek a fizetések), DE hosszú távon emelkedő lakásárakhoz igenis szükséges, hogy a fizetések is emelkedjenek! Nem feltétlenül ugyanannyit mint a lakásárak, de a trendnek emelkedőnek kell maradnia!
3. Ha messzebbről (1990-) nézed mind a fizetések trendjét, mint a lakásárak trendjét akkor talán neked is kirajzolódik a kristálytiszta kép: HOSSZÚ TÁVON MINDKETTŐ EMELKEDÉSRE VAN ÍTÉLVE, csak a mértéke kérdéses!
ma, 11:08
előzmény: #18588  ncseed
illetve eddig azt mondtad, hogy nem a fizetésektől függ az ingatlan és az albérleti ár:)
Akkor most miért hozod össze? :)
Vigyázz, mert már figyelek:)
ma, 11:07
előzmény: #18588  ncseed
akkor most hasonlítsd össze a 2011/2012-es ingatlanadatokkal... és jövedelmi adatokkal...
ez a Sales gondolkodásmód valami elképesztő:)
ma, 10:21

Azoknak akik szerint irreálisak a mostani lakásárak mert nem követik a fizetések!
http://24.p3k.hu/app/uploads/2017/10/download-11-800x653-800x653.jpg
vállalkozásokban NETTÓ ÁTLAGKERESETEK
2008: 119.155 Ft
2017: 201.533 Ft  (+69% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Mindez ~30% infláció mellett, azaz +39% REÁL KERESET NÖVEKEDÉS!
DH barométer szerint 2008-hoz képest az országos lakásárak +30%-on vannak (reál 0%),  a legmagasabb növekedést mutató BP panel index is csak +64%-on (reál +27%) áll most, a többi meg alatta!
ma, 08:47
előzmény: #18585  pitcairn2
Én az áresésben nem hiszek. Ahhoz külső körülmény kell, ami kiszállóra késztetné a tulajokat. Ahhoz pedig nagy reccs kellene, nem kamatemelés és társai.
A bérek fognak hozzáigazodni majd, ami inflációt okoz.
Az rak stagnálni fognak jó darabig, nyugaton is ez van.
ma, 00:18
előzmény: #18575  sakal83
Koszi
szerda, 23:31
előzmény: #18582  sakal83
akkor várj a mostani lakáspiaci kokszolásnak biztos meglesz a böjtje
szerda, 23:29
előzmény: #18583  sakal83
nálunk egész pofás házat adtak el 28 milliárt, mondjuk felújítandó kategória volt az tény
mindenesetre az un. "befektetők" nem házakat és házrészeket keresnek
ergo 
ott jóval kisebb volt az áremelkedés, és jobban lehet alkudozni
szerda, 23:22
előzmény: #18581  pitcairn2
Hat igen. De én házról beszeltem:) ezek bontando olak. Raadasul beépítésre alkalmatlan telekresszel.
szerda, 23:19
Ja az utazás elvesz havonta 60 orat csak a meloba... Az 7;5 munkanap per ho. Vagany évente 90 nap!!! Ehhez mar kellene a 900nettoper ho:)ez minden csak nem életminőség. Bar nem vagyok oreg de Ennyit nem vesztegetek el az életemből. A vegen qvara hianyozna:)
szerda, 23:18
két házzal odébb adtak el ennyiért néhány hónappal ezelőtt egyet (Zugló, Alsórákos)
de most se nehéz ilyet találni
https://www.oc.hu/ingatlanok/lista/felhasznalas:elado/tipus:house/hely-ertek:budapest14-kerulet/hely-id:budapest14-kerulet,/ar:~30
szerda, 23:15
előzmény: #18579  pitcairn2
Hanyas evet irnak?
Max a 16ban olyat amire 2 milla a bontás kb 3 a kerítés terv a kegli pedig 22milla összesen 55milla plusz 2 a csúszás akkor 57millio 100nm ami 1;5 ora kocsival meló előtt es meló után is. Maga a kanaan:) A tobbi reszet meg kihagytad amit irtam.
szerda, 22:31
előzmény: #18578  sakal83
28 millióért Zuglóban is kapsz házat
szerda, 22:29
előzmény: #18577  ncseed
Nem a panelre es egy 50es lakásra gondolok. Egy 100-120as hazat hazat ha ügyes az ember 25-30bol felhúz az ember 6-7 percre a belvárostól friss levegőn a szomszéd seggetol relatív tavol. na ez pesten meg pesti távolságokat nézve is lehetetlen jelenleg 100milla alatt. Minosegibb értsd cigomentes óvoda iskola 5 percre sportolási lehetoseg koloknek ingyenes akar professzionális szinten. Elitgimnaziumba való bejutás csak az eszetol fugg nem ugy mint pesten ahol bekerülni nem lehet.Ezek szamomra megfizethetetlen értékek. Pesten szo szerint:) Ez világváros lett/lesz annak minden elonyevel hatranyaval. Ha szarasig vagy loveval illetve van par ingatlanod akkor ok. Ha nem hat csaladoskent nem a kanaan:) bar ha lenne 3-4 keglim tuti dobbantanek videkre:) ha pestet akarnam latni eleg lenne felszedni az albipenzt
szerda, 21:29
előzmény: #18576  sakal83

Azé közel nem ekkora a gap BP és Győr között...
Másfél - kétszeres a szorző, attól függően hogy Pest, vagy Buda.
szerda, 20:16
előzmény: #18575  sakal83
Illetve latom hogy ha sikerul Győrben melót találni akkor lepek ebből az élhetetlen szarból. Iletve nagyon csóró vagyok ahhoz hogy megfelelő eletminoseget biztosítsák magamnak. Kellene hozza vagy 100-150 milla kp... Ami viccesGyőrben ezt elerem 28 millabol...Nagyon draga lett ez a varos. Családdal itt ELNI lehetetlen átlagos jovedelemszinttel. Ertem ezaltt anetto 7-800k/csalad/hotul sok idő megy el az utazással gyerekbuzulassal vásárlással stb. Egy gyerek normalis neveltetése meg esélytelen. Nincs hely normalis iskola sportlehetoseg plusz a villamosok közé lehet csak kirakni:) azert meg buntetnek:)
szerda, 20:02
előzmény: #18574  Láma
15 pestulyhely. Magamnak csináltattam sajnos csaladi okból de eladásra kerül mert nem latom ertelmet illetve hal isten megoldható máshogy a kialakult problema. Aránylag normalis vityillo nem gagyi burkolat es szaniterrekkel.
szerda, 19:43
előzmény: #18573  sakal83
Hol lesz, ha szabad érdeklődni?
szerda, 19:35
előzmény: #18570  gyula1971
Arrol gozom sincs. Par honapon belul hirdetek meg egy új ikerház felet. Kivancsi vagyok es ideges is:)400/nmert dobom fel kiderul hogy mennyire száguld az ingatlan. Mindenki nyugtat hogy qva olcsón adom fel pillanat elmegy. Persze nem az o 50 millajuk áll benne... Addig mindenki okos amig kívülről nezi:)vannak aggasztó jelek. A bpi ingatlanhitelek nagysága rohamosan no. Egyre többen nem fizetnek a munkásoknak idoben mert a bankra varnak. Illetve ismeros xivben lakást es aglomeracioban hazat dobott fel piaci aron 3 hete es a telefonja meg sem nyikkan. Csak ingatlanhienak. Es ami a legdurvább hogy a kornyeken a hirdetett lakasok sem törlődnek...mar csak par balek es hiteles lehet a piacon ami aggasztó... Konnyen bukoba allhatok...
szerda, 19:18
előzmény: #18569  glala
Akkor az elenyésző kisebbséghez tartozol :). Mit értesz országos elterjedésen? Ha hosszabb útra mész akkor amúgy is egyszerűbb annyi napra kibérelni egy kocsit.
szerda, 18:03
előzmény: #18566  MethYou
Ez volt a baj-össze-vissza hiteleztek,még jövedelem igazolás nélkül a bankok. Akár szociális ellátáson lévőt is finanszíroztak jelzálog alapon,ha nem volt a BÁR-listán és volt megfelelő ingatlan fedezete.
A bankrendszer deregulációja ez!
szerda, 17:44
előzmény: #18561  sakal83
És a családi házak ára,hogy változott?
szerda, 17:36
előzmény: #18568  mage
Nem kell ehhez önvezető autó, ha a greengo el tudna terjedni országosan, én az elsők között adnám el az autómat, úgy gondolom, de ha más BPesten 100% lenne a lefedettsége, valószínűleg akkor is.
szerda, 17:19
előzmény: #18540  kbb
Önvezető autó alatt a teljesen önvezető autót értem, tehát az utas ha akar se tudd beavatkozni. Addig még ez nem valósul meg és nem tudsz jogsi nélkül utazni és a kocsi magától nem tudd A pontból B-be menni addig kellenek a garázsok. Erre nem véletlenül nincsenek még céldátumok, mert törvényileg is tisztázni kell ilyenkor kié a felelősség és mi szabható ki büntetésnek. Nyilván lesznek balesetek és például az USA-ban nem lennék annak a szoftvergyártónak, vagy autógyártónak a helyében akinek a kocsija megöl egy embert. Volkswagen talán 2025-re ígér ilyet, de ők most lehazudják a csillagokat is az égről, hogy vezekeljenek. Mostanában Elon Musk se ígérget teljes önvezető autót, pedig ő a legnagyobb ígérgető.  Volt nem rég kísérlet arra, hogy megváltoztatták kicsit a közlekedési táblákat a kocsik szoftverének 90% elbukott a teszten. Egyenlőre mindenki Kaliforniában tesztel ahol jellemzően szép idő van. De mi lesz, ha nem a legideálisabbak a látási viszonyok? Este, szmogban, ködben, esőben és hófúvásban mit csinál majd az önvezető kocsi, ha egyenlőre a napfényben autópályán se mindig ismeri fel a fehér kocsikat, felfestéseket, táblákat? Képfeldolgozás szempontjából kb 100X bonyolultabb feldolgozni egy olyan képet ami nem tiszta és nem kis hardvert is fog majd ez igényelni.
Magyarországon az ubert is elkaszálták,  nem hiszem, hogy a kormány nyitott lesz az önvezető taxikra (szegény taxisoknak megszűnik a munkahelye, az emberek garázsai elértéktelenednek). Arról nem is beszélve, hogy sokan szeretnek vezetni, ők nem lesznek túl nyitottak, aztán vidéken a kocsi a státuszszimbólum, ha nincs kocsid senki vagy.
Én nagyon örülnék, ha minél hamarabb elterjedne, de nem vagyok túl optimista. Olyan nekem ez kicsit, mint a Marsra szállás, 50 éve tervezik és már most jól látható, hogy 15-20 éven belül nem lesz Marsra szállás.
szerda, 16:28
előzmény: #18566  MethYou
Kicsit mást olvastam és másról szól, amit írtam, de mindegy:)
szerda, 16:03
előzmény: #18564  glala
"A válság alatti arányt a felső 30-40%-ra tippelném."
Inkább ennyien képzelték oda magukat és kapták a hitelt számolatlanul:)
Legszebb, mikor az új építésű lakásban nincs rendes bútor évek múlva sem, mert arra már nem futja a törlesztő mellett. Ugyanezek az emberek vettek 120 hónapos hitelre új autót 0 önrésszel, aztán tankoltak 1500-ért.
szerda, 16:01
előzmény: #18563  sakal83
Az úgynevezett extraprofitért(sic!) cserébe ez a egyik legkevésbé likvid befektetés, nem tudod részben értékesíteni, nagy bekerülés költsége van, 5 éven belüli értékesítéssel jó eséllyel bukni fogsz az egészen(nyilván nem egy 2014-es beszállóról beszélek), tőkevédelemről nem is beszélve.
szerda, 15:42
előzmény: #18561  sakal83
Arról feledkezel el, hogy 2008-2014 szinte nem, de azóta is még mindig csak harmada-fele mennyiségben épülnek újak a válság előttihez képest, és azokat is valóban sokkal kevésbé halandók veszik, inkább a felső 15%.
A válság alatti arányt a felső 30-40%-ra tippelném.
szerda, 15:32
előzmény: #18555  ncseed
Azért írtam, mert panelban utazol...
De mondom 50 nm újépítésű XIII 16-17 milla 2006 és 2007. évben. Kiadási ár 80k. Emberünk beszállt 6%-os hozammal. Kibaszott nagy válság kiadási ár 70k. 5,25%-os hozam. A lakás ér 12-13 millát 2012. évben
2017 lakásár 28 milla minimum. Kiadás 150k. Profit a vételárhoz képest 11,25%.
Miről is beszélünk? Mi volt a szívás. Tudod ki szívott egyedül és miért épült be az agyakba? Aki devizahitelre akarták eljátszani a kiadom annyiért amennyi a törlesztő...
szerda, 15:28
előzmény: #18558  MethYou
Egy Gozsdu lakásról van szó:a családnak végül 2014 őszén sikerült találni agy külföldi egyetemi hallgatót. És bérlővel ,aki euróban fizetett el tudták adni.Nem jött ide a tulajdonos és felesége,hanem közvetítőn keresztül történt az értékesítés.Előbb úgy volt,hogy jön,aláírja a szerződést és utána megisznak egy sört a vevővel.Ki javítottam az  időpontot,elnézést elírtam.
szerda, 15:27
előzmény: #18553  glala
180-200k/nm volt a panel most 360-450k/nm
új 300-330k/nm volt most 600k/nm
Ugyanaz az arány. Nézd meg az árverezett panelek számát. Elég sokan vitték. Most azért viszik, mert a többi halandónak elérhetetlen.
szerda, 15:25
előzmény: #18558  MethYou
Egy Gozsdu lakásról van szó:a családnak végül 2017 őszén sikerült találni agy külföldi egyetemi hallgatót. És bérlővel ,aki euróban fizetett el tudták adni.Nem jött ide a tulajdonos és felesége,hanem közvetítőn keresztül történt az értékesítés.Előbb úgy volt,hogy jön,aláírja a szerződést és utána megisznak egy sört a vevővel.
szerda, 15:20
előzmény: #18557  MethYou
Éppen 2017 tavaszán történt szigorítás,most már nem éri meg  általában .Ez a helyzet  ugy tudom senkinek nem jó,nem jó az adósnak ,mert tovább nő a tartozása ,nem jó a hitelezőnek mert piaci áron senki nem akar venni zsákbamacskát és nem jut hozzá a követeléshez,nem jó a végrehajtónak sem mert nem megy a bolt.Nem értek hozzá, olvastam.
szerda, 15:10
előzmény: #18554  2345678
"A lakást 2007 körül vásárolták több mint 700.000Ft négyzetméter áron."
Csöppet drágának érzem főleg úgy, hogy akkoriban a Király utca inkább a csöves belvárost jelentette, nem pedig a bulinegyed központját virágzó airbnb-vel.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 4 1

aktív fórumozók

friss hírek

AZ OLDAL TETEJÉRE