Topiknyitó: Portfolio 2014. 02. 05. 17:06

Kiábrándultság miatt nem fáj a nyugdíjvagyon államosítása  

Ugrás a cikkhez
A héten meghatározó eseményre került sor Lengyelországban, az államhoz most került vissza a nyugdíjvagyon fele, amely a tavaly elfogadott nyugdíjreform fontos eleme. Az 1999-es nyugdíjreform visszafordítására azért kerülhetett sor egyesek szerint,...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=195020
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2014. 02. 05. 17:35
Előzmény: #1  portfolio
#2
Végre egy kicsit kiegyensúlyozottabb, többirányú megközelítést tartalmazó cikk a témáról!

(és még a cím sem túlzottan bulváros :-)
Törölt felhasználó 2014. 02. 22. 12:33
Törölt hozzászólás
#3
bigyula 2014. 02. 22. 16:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#4
Nekem sem lett volna kifogásom a magánnyugdíjpénztárak "államosítása" ellen, ha tényleg arra fordították volna az egészet, amire hivatkoztak! Nevezetesen az volt a "hivatalos" ok, hogy emiatt keletkezett az államadósság egy része. Ha az egészet az utolsó fillérig törlesztésre fordították volna - és nem csak az állampapírokat zúzták volna be kb. 1400 milliárd Ft értékben -, akkor az mondom, hogy rendben van. De, a nagyobbik részét - mintegy 1600 milliárd Ft-ot - elköltötték folyó kiadásokra, azaz feléltük!
kukutyinbenko 2014. 02. 22. 16:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#5
Érdekes hogy csak a lényeg maradt le az idézetből.

"de arra nem volt törekvés, hogy a befizetéseket valóban privatizálják, vagy a kieső állami bevételt pótolják"

Nos ez volt az egyik hiba. A kormányok ugyanúgy felelőtlenül költekeztek tovább, mint ha semmi nem történt volna. "Majd hitelből kipótoljuk..." kb ennyire foglalkoztak a kérdéssel.

Narancsék meg a felhalmozott vagyont eltapsolták, ...őőőő....izé megvédték. Eközben az adósság sem csökkent, a kötelezettség viszont az állam nyakába szakad, ahogy tömegesen elkezdenek nyugdíjba menni az érintettek. Ezt nyugodtan hozzá lehet csapni az államadóssághoz, csak ez most még nem szerepel az adatokban. Kivéve ha majd "elfelejtik" kifizetni.
Az ember aki sosem hazudott a választóknak...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 25. 22:06
Előzmény: #2  szivacs
#6
javaslok egy topikot, ennek a pontjait érdemes lenne egyesével átvennetek alomutassal, mert azok az érvek tényleg "leszerelik" az amúgy bénán "cselező" kurmányt az álságos érveivel együtt :)

a topik címe: "ti, idióták, akik..."

és nem kell mindenkinek magára vennie :)

sok az olyan (nincs rá jobb szó) fogyatékos, akik nem bírják felfogni, hogy az egyéni nyugdíjszámla KÖTELEZŐ, ha nem akar valaki "nyugdíjbombát", és hogy ennek a számlának akár az államnál is lehet papíron a helye, no persze ettől még a pénzt nem lehet elkölteni, de valamit valamiért...

mivel eleinte (főleg törvényi korlátozás miatt) a MNYP-ak szinte csak állampapírt vettek, a fenti megoldás már akkor is hatékonyabb lett volna, később pedig "csak" annyival, amennyivel jobban be tud fektetni egy ilyen nyugdíjalap a jövő vállalataiba (arról a másodlagos hozadékról nem is beszélve, hogy végre sok emberhez is elvitte volna azt a szemléletmódot, hogy az idős korra bizony félre kell tenni, mégpedig lehetőleg magas arányban a vállalati szektorba befektetve, mert az állampapír egy róka fogta csuka-befektetés ilyen esetekben...)
Törölt felhasználó 2014. 02. 25. 22:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#7
Ehhez képest most kaptam meg a 2013-as MNYP egyenlegértesítőt. Szerintem azért egészen jó megtakarítást hozott 2013-ban is bőven 7 % felett (tavaly 10% felett volt) Meglepetést nem okozott mert bármikor megtudom nézni az egyéni számlámon ( Ellentétben a nyögdíjvédelmi tündérke hazudozásaival az állami egyéni számlákról). Végül is jól megvédték a nyugdíjakat. kb 2040-től a nyugdíjaskorúak ha nincs egyébb megtakarítása akkor az egyetlen esélye a túlélésre az lesz ha előbb ér a kukákhoz az ételmaradékért mint a patkányok :-( Erre azért én nem lennék annyira büszke.
watson
watson 2014. 02. 25. 22:58
Előzmény: #6  upgrayeddAKS
#8
AKS, milyen vállalatokba fektessen a nyugdíjalap?
- bank? azt kinyírja a féreg a teljes gazdaságot romboló tranzakciós adóval spékelve
- energiacégek? azokat a nonprofit halálba tapossa a féreg
- telekom? külön telekom adóval, kábel adóval, telefon adóval sarcolja a féreg, nehogy profitot termeljen, rohadjon az infrastruktúra, és a kommunikáció

Szóval mibe? lehet elvinni a tőkét?

Féregirtásra van szükség. Viktoroknak a szemétdombon a helye, legyen az ukrán magyar, vagy román ;).
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 25. 23:49
Előzmény: #8  watson
#9
én speciel külföldi befektetésben gondolkodom egyénileg is meg ilyen téren is, a topikban is az egyik kunjani-féle ál-érvet úgy védtem ki, hogy nemzetközi befektetéseket kell eszközölni, és akkor nem gond, ha a romló demográfiai helyzet miatt nem lesz kinek eladni a részvényt, amibe a nyugdíjalap fektet... a részvénypiacok nemzetközi szinten szépen teljesítenek, lásd amcsik, csúcsra járó DAX, stb.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 25. 23:49
Előzmény: #8  watson
#10
"Féregirtásra van szükség. Viktoroknak a szemétdombon a helye, legyen az ukrán magyar, vagy román ;). "

ezzel viszont maximálisan egyet tudok érteni :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 00:37
Előzmény: #8  watson
#11
BÁRMIBE WAZZE, DE NE:
-közgépes állami kistafirungozásba...
-focistadionokba (mondom ezt fociszeretőként)
-stb...
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 07:53
Törölt hozzászólás
#12
ts3 2014. 02. 26. 08:27
Előzmény: #4  bigyula
#13
"Ha az egészet az utolsó fillérig törlesztésre fordították volna - és nem csak az állampapírokat zúzták volna be kb. 1400 milliárd Ft értékben -, akkor az mondom, hogy rendben van. De, a nagyobbik részét - mintegy 1600 milliárd Ft-ot - elköltötték folyó kiadásokra, azaz feléltük!"

Ennél sokkal rosszab a helyzet. Ugyanis az 1400 milliárd bezúzását követően, most nem kisebb az államadósság 5%-kal.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 26. 12:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#14
Hello!

Joker1 a rokonod lehet, vagy csak hasonlóan a stand-up comedy műfajban nyomultok :)
Mindenesetre annak ellenére is, hogy fáradt és morcos vagyok ma, sikerült kb. 5 percre megnevettetned, amiért köszönetet mondok :)

Vegyük akkor sorra a "dógokat":

"a topik címe: "ti, idióták, akik..."

és nem kell mindenkinek magára vennie :) "

ez szerinted mit jelent? Szerintem azt, hogy nem kell sem az idióta szót, sem egyebet magára vennie, de az idióta szót a fenti idézett szöveg egyenesen implikálja, tehát hogy azt nem kell...

Innentől kezdve nem tartozom bocsánatkéréssel, a köszönetemet pedig kinyilvánítottam már fentebb a nevettetésért.

folyt. köv.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 26. 12:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#15
"Nos, én nem érveltem. Egy aktuálisan megjelent portfolio hírt linkeltem be, semmiféle kommentár nélkül.
Azért tettem mert furcsának találtam, hogy eddig az EU azt mondta, hogy mekkora hiba volt, most meg magas rangú EU-s hivatalnokok mutatnak rá arra, hogy hibás volt a rendszer. Ezt találtam furcsának és ezért volt az idézet."

OK, tehát az ügy kapcsán nincs véleményed, semmi gond. Azért azt szögezzük le, hogy semmi furcsaság nincs abban, ha:
1. egy olyan nagy elemű halmazból, mint amilyen az EU bürokratáinak a halmaza, akad egyvalaki, aki rossznak találta az MNYP rendszert
2. esetleg több ilyen ember is akad
3. én is kifejtettem már (bár ez nem ide tartozik szorosan), hogy elég vacak egy rendszer volt, de még így, béna kacsaként is jobban "tudott repülni", mint a felosztó-kirovó rendszer
(nota bene: gazdasági szempontból is jobb volt, társadalmi igazságosság szempontjából meg fényévekkel megelőzte a F-K-rendszert)
4. mindezek mellett és "ellenére" sokan akadnak olyanok az EU-ban, akik a hibák ellenére is tudnák bevezetésre ajánlani, legfeljebb érdemes lenne "finomhangolni"

Remélem, mindegyik pontban egyetértünk - talán akkor nem, ha ezekről sincs véleményed :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 12:32
Törölt hozzászólás
#16
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 26. 12:43
Előzmény: #13  ts3
#17
sőt, az a kb. 360-400 mrd Ft/év a költségvetést gazdagítja, az ÁHT hiány mégsem csökkent ennek megfelelően...
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 12:43
Törölt hozzászólás
#18
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 26. 13:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#19
Látom, rá vagy kattanva erre a látnoki képesség ill. hivatalos álláspont témára :)

de lehet, hogy tévedek :)

Mivel nincs látnoki képességem / OKJ-s képesítésem, ezért inkább óvatosabban fogalmazok :)

De akkor nézzük ezt: "ha viszont hivatalos az álláspont, akkor pedig nem igazán érthető, hogy miért nincs konszenzus a hivatalok álláspontjai közt. Ez is furcsa."

Azért azt szögezzük le, hogy az EU sem egységes intézmény, vannak szervei, lásd Európa Tanács, Európa Parlament, stb.

Ez a fószer állítólag az Európai Bizottság foglalkoztatási főigazgatóságának nyugdíjszakértője, aki szakértőként valamit "megszakértett" (jó pénzért) az EU egyik szervének. Nem tudni (hacsak nincs valakinek látnoki képessége :) oder was), hogy nem esetleg egy freelancer-e, amolyan szabadúszó vállalkozó, aki megszakért mindent, amire felkérik (jó pénzért). Szakmai kvalitásait amúgy nem vonom kétségbe, sem a jelentésének ezen "paramétereit", de nem biztos, hogy ő egyben "spokesman", "director", vagy mi. Annyit tudni, hogy szekértő, aki az Európai Bizottság részére dolgozott valamikor ill. adott esetben még ma is ezt teszi. (Feltéve, ha a cikkíró információi pontosak...)

Röviden: lehet, hogy ez már hivatalos álláspont, de akkor sem az EU egészének a hivatalos álláspontja, csak egyik szervének. Ezzel akár Olli Rehn, akár másvalaki megfogalmazhat teljesen ellentétes véleményt. Valószínűleg egyébként van közös alap minden ilyen szakértői véleményben, hiszen a nyugdíj témában sok mindent el lehet durván kú..ni, és kevésbé durván is, de az szinte biztos, hogy tökéletes megoldás nincs, így még egy olyan rendszerbe is "bele lehet kötni", ami klasszisokkal jobb a mi MNYP-i rendszerünknél, a F-K-ról meg nem is beszélve...
Törölt felhasználó 2014. 02. 26. 13:42
Törölt hozzászólás
#20
Törölt felhasználó 2014. 02. 27. 14:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#21
Nem kell idekeverni Ukrajnát, az a szint jön ide magától is 2040-től amikor a lenyúlt MNYP pénz elkezd hiányozni a rendszerből. Nem baj majd lehet menni melegedni az amúgy üresen kongó stadionok" öltözőjébe.
Törölt felhasználó 2014. 02. 27. 16:27
Törölt hozzászólás
#22
Törölt felhasználó 2014. 02. 27. 16:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#23
"Egyébbként is ez a nyugdíj dolog is ott álságos, hogy leszoktatja az embereket arról, hogy gondoskodjanak magukról."

Ez erősen öngólos. Az ilyen állami segélycsomagként adott nyugdíj valóban ilyen. A saját magad által menedzselt nyugdíjtakarékosság (pl. MNYP) pont, hogy nem. Jó a szöveged, csak pont az ellenkezőjét sikerült igazolnod vele: az MNYP megszüntetésével eltávolodtunk az öngondoskodástól, tettünk egy nagy lépést visszafelé.
Törölt felhasználó 2014. 02. 27. 22:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#24
Azért ehhez pofa kell a szegény átlag polgárokat piszkálni akik egyszer már gondoltak a nyugdíjra csak éppen lenyúlták tőlük. Most meg pont őket piszkáln,i hogy miért nem gondolnak a nyugdíjukra? Pont Ők nem hibásak csak éppen nem bíznak ebben a rezsimben (igazából már egyikben sem)
Az egészben azért van sajnos némi analógia pont Ukrajnával. Ott a foci EB-re összekalapolt pénzt elsőre szépen ellopták, utána megint összeszedték természetesen nem azoktól akik ellopták hanem a közalkalmazottaktól nyugdíjasoktól egészen egyszerű módon: pl. a közalkalmazottak "önként" kötelezően felajánlották a fizetésük egyharmadát. Jó ötlet mi? Ugye tetszik, de nem akarom elhinni, hogy erre még nem gondoltak volna a mi kis tündérmese gyárunkban ....
dovan 2014. 02. 27. 22:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#25
"Ukrajnában azért halnak meg emberek, mert az oroszok egy rakás szarnak tartják az egész EU-t."

Az ám a vicc az egészben, hogy még az ukránok közül is sokan annak tartják. Egyszerűen azért, mert arrafele az olyan dolgok, mint együttérzés, tisztesség, őszinteség, bizalom mind a gyengeség jele.

Pl teszem azt, vezető vagy arrafele, akkor nem lehet egy normális munkahelyi légkört kialakítani, mert a fejedre szarnak és meglopnak. Májkromenedzsment meg központosított döntéshozatal. Magától senki sem tudja eldönteni, hogy rakjon-e egy csomag papírt a nyomtatóba napközben, de simán ellopja délután hazainduláskor.

A kultúra szintje meg az az oroszoknál és ukránoknál, hogy az a fasza gyerek, akinek több pénze van, az mindegy, hogy hogyan szerezte. A lényeg, hogy mindenki lássa.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 06:49
Törölt hozzászólás
#26
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 07:03
Törölt hozzászólás
#27
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 07:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#28
" Viszont az állami szempont is fontos."

És az ne lehetséges hogy az állam nagyobb hibákat követett/követ el mint az emberek ?
Gondolok itt a meglévő nyugdíjvagyon(MNYP) kivonására a nyugdíjrendszerböl, a munkáltató által fizetett járulék "átnevezéséről", az idén már a munkavállaló által befizetett nyugdíjjárulék is csökkenthető ?
Nem lehet hogy ez a nyugdíjrendszer tudatos szétverése (bűncselekmény ?)

Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 08:41
Törölt hozzászólás
#29
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 08:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#30
"Tudtommal nem lett kevesebb pénz a nyugdíjrendszerben, mint volt. "

Az MNYP vagyon a nyugdíjrendszer része volt.

" állami nyugdíjrendszer preferálása bűncselekmény lenne az egy kicsit demagóg"

Amire gondoltam : A nyugdíjjárulékként beszedett összeget nem nyugdíjra költeni.
Tudtommal a járulékot nem lehet másra fordítani. Ezért kellett a munkáltató által fizetett nyugdíjjárulékból adót csinálni. Az adót már nem kötelező nyugdíjra költeni.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 08:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#31
"Az állami nyugdíj működik évtizedek óta"

A kormányváltásig 34 % nyugdíjjárulék volt. Most 10 % és az is csökkenthető az adókedvezménnyel.
Phylaxa 2014. 02. 28. 09:07
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#32
Megteheted, hogy a 24% különbséget befizeted magányugdíjkasszába? Tedd meg és meg is oldottad a problémát.

Senkinek sincs tiltva, hogy magánnyugdíjkasszába is gyűjtsön. Az viszont, hogy a közösbe kevesebbet fizetek mint a többiek, az nagy hiba volt.

A másik, hogy ha elérkezik az idő és lófingot kap nyugdíjnak akkor mit csinál? Ja, hogy akkor jól jön a közös, amibe nem fizettem? Nevetséges.

A harmadik, hogy a mi 100 éves állandó inflációnkkal és pénzromlásunkkal számolt-e valaki. Gyanítom, hogy nem, mivel "ilyen messzire ne nézzünk előre!" Hja kérem. A tömegek pénzt akaranak majd ha elérik az időskort és nem azt, hogy "Ezt nem lehetett előre látni!"

Az én véleményem, hogy tessék a közösbe is befizetni azt a 10%-ot amit mindenki befizet és mellette a magánba is, vagy pedig saját maga menedzselje a magánt.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 09:11
Előzmény: #32  Phylaxa
#33
"A másik, hogy ha elérkezik az idő és lófingot kap nyugdíjnak akkor mit csinál? Ja, hogy akkor jól jön a közös, amibe nem fizettem? Nevetséges. "

Az a baj a 24%-t most is befizetik, csak másra költik.
A befizetés nem csökkent, csak átnevezték hogy ne a nyugdíjrendszerhez tartozzon.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 09:12
Előzmény: #32  Phylaxa
#34
"befizetni azt a 10%-ot amit mindenki befizet"

Pont erről beszélek. Már ezt se kell mindenkinek fizetni.
Phylaxa 2014. 02. 28. 09:48
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#35
Ki fizeti be? A munkáltató?
Phylaxa 2014. 02. 28. 09:52
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#36
Ezzel már megint ott vagyunk, mint ami a magánynyugdíjpénztáraknál volt. Én nem értem, hogy mi a fenének kell kavarnia minden egyes aktuális kormánynak a szart.

Egyéni nyugdíjszámlák kellenek és vezetni, hogy hány %-át fizette be a kötelezőnek. Ha leírta egy részét, mert másra kellett, akkor ok, jól járt a mostani időben, de ennyivel csökkent a befizetése is a jövő időben. Ez nagyon bonyolult? :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 09:53
Előzmény: #35  Phylaxa
#37
Igen. Ami régen nyugdíjjárulék volt most pedig Szociális hozzájárulási adó. Át kellett nevezni mert nyugdíjjárulékként csak nyugdíjra lehetett volna felhasználni.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 09:55
Előzmény: #36  Phylaxa
#38
"Ezzel már megint ott vagyunk, mint ami a magánynyugdíjpénztáraknál volt."

Még rosszabb, az MNYP-be fizetve a nyugdíjrendszerben maradt, most be se kerül a nyugdíjrendszerbe.
Phylaxa 2014. 02. 28. 10:19
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#39
Nem erre gondoltam, hanem, hogy már megint nem fizet mindenki be, de majd tartja a markát a teljesért.

Az, hogy egyáltalán nem kerül be a teljes pénz, ebben semmi furcsa sincs, hiszen mindig mindent valahonnan máshonnan pótolnak a jelenben. A legrosszabb, amikor hitelből pótolják.

Az lenne a furcsa, ha abból fizetnék a dolgokat, amikre beszedik. :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 10:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#40
"Az, hogy nagyon sok ember képtelen öngondoskodni az viszont annak is betudható, hogy nincs ilyen szándékú képzés."

Ezt sokszor leírtam már ide. Ez a legnagyobb baj.

És szerinted a jelenlegi kormányzat az öngondoskodó, felelős döntést hozni tudó, piacon, versenyen kiigazodó és arra felkészült lakosság irányába visz? Mert szerintem az ellenkező irányba haladunk. Minden kormányzati lépés mögött és az összes kommunikációjukban éppen az ellenkezője van. És ez a legnagyobb baj. Mert egyébként is le vagyunk maradva e tekintetben nagyon, márpedig felkészületlen, éretlen társadalommal soha nem lesz egy globalizált, kapitalista világban haladó gazdaság. Az alapja hiányzik hozzá. És ennek a kormánynak nem a lopás (mert nyilván a másik is lop), mégcsak nem is konkrétan egy-egy elbaszott lépése a legnagyobb baj, hanem pontosan ez a rettenetesen káros és visszafelé vezető attitűd, amit táplál az emberebe folyamatosan.

Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 10:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#41
"Viszont míg ezek az emberek nincsenek erre felkészülve, addig nem lehet őket hagyni úszni az árral mert nagyon sokan megfulladnak. A devizahitelesek példája a legjobb memento arra, hogy mi történik mikor felkészületlenül adnak egy eszközt a tömegek használatára."

De erre nem az a megoldás, hogy visszafelé haladunk... Mert most azt tesszük, lásd előző hozzászólásomat.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 10:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#42
"Az állami nyugdíj működik évtizedek óta."

Működik? Hát persze. A GDP 2% hiányt okoz ÉVENTE! Ez neked azt jelenti, hogy működik? Mert szerintem ez pont azt jelenti, hogy nem. Gondold csak végig, ha ez 25 évig nincs, akkor hol tartanánk most (pl. nem lenne 80% adósság).
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 11:00
Előzmény: #32  Phylaxa
#43
"Megteheted, hogy a 24% különbséget befizeted magányugdíjkasszába? Tedd meg és meg is oldottad a problémát.

Senkinek sincs tiltva, hogy magánnyugdíjkasszába is gyűjtsön."

A nyugdíj hozzájárulást vonják a béredből, nem döntheted el, hogy az államnak befizeted vagy nem.

Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 11:02
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#44
Demagóg rövidtávú előnyökért évtizedekkel vetették vissza a felelős pénzügyi gondolkodást a lakosságban. Lásd MNYP lenyúlás, készpénzhasználat forszírozása elektronikus fizetés helyett stb,stb . Ha a tempó marad 4 év múlva van esély elérni az őskori cserekereskedelem szintjét is akár. :-(
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 11:04
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
"Demagóg rövidtávú előnyökért évtizedekkel vetették vissza a felelős pénzügyi gondolkodást a lakosságban"

Pontosan. A legnagyobb kár, amit okozott ez a kormány éppen ez: amit a fejekben okozott. Mint a kommunizmus, annak is ez a legkárosabb öröksége, ami még mindig tart, sajnos.
Phylaxa 2014. 02. 28. 11:11
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#46
Olvasd el, hogy mire írtam! Előzmény!!!
Phylaxa 2014. 02. 28. 11:14
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#47
Tényleg! Ezt kinek írtad? :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 11:18
Előzmény: #47  Phylaxa
#48
Neked írtam. Azt írtad, hogy megtehetem, hogy a nyugdíjjárulékom egy részét magánba fizetem. Én meg erre írtam, hogy nem teheted meg.
Phylaxa 2014. 02. 28. 11:23
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
Te tényleg nem olvasod el, vagy nem érted meg az előzményeket! Próbáld meg, mert így lemaradsz!!!
Phylaxa 2014. 02. 28. 11:24
Előzmény: #49  Phylaxa
#50
Ugyanis nem azt írtam, ha elolvasod az előzményt! :) De akinek írtam az értette, ez a lényeg végül is.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 11:25
Előzmény: #49  Phylaxa
#51
Értem. A kérdésem az, hogy szerinted jelenlegi formájában az állami nyugdíjrendszer fenntartható vagy sem?
Phylaxa 2014. 02. 28. 11:46
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
Nem tudom, hogy pontosan hogyan áramlanak a pénzek jelenleg, de azt le tudom írni, hogy szerintem hogyan fenntartható:

Annyit kell beszedni, amennyit kiadnak. Nem kevesebbet, nem többet, mindig pontosan ugyanannyit. Mivel ez az összeg folyamatosan növekszik, ezért mindig többet kell beszedni. Ha ezt vállalja a társadalom, akkor fenntartható.

Akinek van fennmaradó pénze hónap végén, az pedig nyugodtan betehet belőle bármelyik magánynugdíjpénztárba. Ebből lehet neki több nyugdíja időskorára.

Azzal viszont, hogy nem fizeti be mindenki a kötelező %-ot és ez nem jelenik meg sehol, mivel nincs egyéni számlavezetés, azzal nem értek egyet, mint korábban le is írtam. Ez volt a problémám a korábbi mnyp-vel is.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 13:24
Előzmény: #52  Phylaxa
#53
"Annyit kell beszedni, amennyit kiadnak"

25 éve rettenetes hiányt produkál a nyugdíjkassza. Vagy durván járulékot kellene emelni a fentihez, vagy nyugdíjakat csökkenteni.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 13:26
Előzmény: #52  Phylaxa
#54
"Azzal viszont, hogy nem fizeti be mindenki a kötelező %-ot és ez nem jelenik meg sehol, mivel nincs egyéni számlavezetés, azzal nem értek egyet, mint korábban le is írtam. Ez volt a problémám a korábbi mnyp-vel is."

A korábbi MNYP-vel MINDENKI fizetett a közösbe és mindenki (a mindenki nyilván egy kezdő időponttól indulva) fizetett a magánba is. És a magánnak egyéni számlavezetése volt ugyebár. Szóval hülyeségeket írtál.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 13:27
Előzmény: #52  Phylaxa
#55
"Annyit kell beszedni, amennyit kiadnak"

25 éve rettenetes hiányt produkál a nyugdíjkassza. Vagy durván járulékot kellene emelni a fentihez, vagy nyugdíjakat csökkenteni.

A kérdésem: melyik legyen szerinted, csökkentsük a nyugdíjakat vagy emeljük a járulékokat?
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 13:47
Előzmény: #52  Phylaxa
#56
"Azzal viszont, hogy nem fizeti be mindenki a kötelező %-ot és ez nem jelenik meg sehol, mivel nincs egyéni számlavezetés, azzal nem értek egyet, mint korábban le is írtam"

Ebben tévedsz, a nyugdíjintézetnél pontosan megvan, mennyi járulékalapod volt, mennyi járulékot fizettél be, ill fizettek be utánad. Ki is kérheted a nyilvántartott adatokat, sőt érdemes is mert az utóbbi 2 évben nekem nagyon sok járulékom eltűnt, amit már előtte igazoltak. Én 2 évente rendszeresen kikérem.

Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 13:52
Előzmény: #52  Phylaxa
#57
"Azzal viszont, hogy nem fizeti be mindenki a kötelező %-ot és ez nem jelenik meg sehol, mivel nincs egyéni számlavezetés, azzal nem értek egyet, mint korábban le is írtam. Ez volt a problémám a korábbi mnyp-vel is."

Hát annyira nem kétezett az egyéni számlavezetés, hogy a reálhozamokat is ez alapján fizették ki (ja, azt a reálhozamot, ami ugye szintén nem létezett a kormányati hazugsággyár szerint).
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 28. 15:52
Előzmény: #32  Phylaxa
#58
tehát: dögöljön meg a szomszéd tehene is! gratulálok! :)

az esetleg nem jutott eszedbe, hogy ha ennyire kiváltságos réteg volt a MNYP-i tagok halmaza, akkor belépj egy MNYP-ba? ja, hogy az nem érte volna meg, igaz? akkor meg mi a fa..nak szólsz bele abba, hogy mások tagjai-e ennek a klubnak, vagy sem? én sem szólok abba bele, hogy xy fideszes majom melyik buziklubba jár :)

az állami nyugdíj meg 75%-ra redukálódott a tagok esetén, tehát amennyivel kevesebbet fizettek be, annyival kevesebbet is kaptak volna... vagy a matek sem megy? az a baj többek közt ezzel az országgal, hogy (ezt most ne vedd magadra) mindenféle jöttment szubhumán idióta hozzá nem értése és/vagy irigykedése miatt nem haladunk előre. egymást húzza vissza ez a sok alsóbbrendű majom, bár ez nem csak országos probléma... tisztára, mintha nem lennének problémák, ezért generálni kellene párat, hogy ne unatkozzunk! ezek az ürülékdobáló majomivadékok mikor tanulják meg, hogy először oldjuk meg a problémákat, utána lehet egymást szájbab..ni? :) garantálom, mire megoldjuk a valódi problémákat, addigra senkinek sem lesz kedve a másik ba..ogatásával foglalkozni :) (vonatkozik ez az ukrán-orosz, palesztin-zsidó, román-magyar, stb. konfliktusokra egyaránt.)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 28. 15:59
Előzmény: #32  Phylaxa
#59
"A másik, hogy ha elérkezik az idő és lófingot kap nyugdíjnak akkor mit csinál? Ja, hogy akkor jól jön a közös, amibe nem fizettem? Nevetséges. "

most látom, hogy tényleg nem megy a matek... számolj csak!

kinek fog felkopni az álla, ki fog állami apanázsért ácsingózni?

1. akinek csak az állam adja a nyugdíját, a "hivatalos" állami nyugdíja x Ft / hó, vagy

2. valaki, aki kevese(bbe)t kap állami nyugdíjat (0,75x / hó), de kap mellé életjáradékot is?

vedd észre, hogy az x és a 0,75 x törvényben rögzített arányok voltak!

szóval vagy a matekról nincs lövésed sem, vagy az MNYP-rendszerről, mindenesetre mindkét változat nagyon gáz!
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 20:08
Törölt hozzászólás
#60
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 20:25
Törölt hozzászólás
#61
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 20:30
Törölt hozzászólás
#62
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 20:57
Törölt hozzászólás
#63
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 21:25
#64
Ilyen késő este mi történt, hogy így megugrott a forint?
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 22:16
Előzmény: #64  Törölt felhasználó
#65
Biztos elment kuszaszem aludni, más idióta meg már túl lőtte magát ahhoz, hogy ártani bírjon éppen a Forintnak. Nem baj majd hétfőn munkaidőben bepótolják.

Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 22:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#66
Ez honnan van a Demagógia kézikönyv 2.0 kiadásból?

Két év alatt évtizedes megtakarítást élt fel ez a csodacsapat aminek 10-20-30 év múlva kellett volna visszakerülnie az akkori nyugdíjasokhoz kipótolva a csökkentett állami részt. Mert nekem úgy rémlik, hogy aki MNYP tag volt/van az nem annyit kap(ott volna) mint aki csak az államiban maradt volna. Így nincs semmilyen kamat különbözet amit az állam fizette volna.
Még szerencse, hogy "jó gazda állam" megmentette ezt a vagyont és jobbnál jobb befektetéseket eszközöltek belőle pl. 22eFt-os bekerüléssel Mol részvény ami most egy picit igaz kevesebbet ér stb stb.) :-(

De nekem végül is mindegy én továbbra is maradtam MNYP tag és sajnálom azokat akik vagy a zsarolás vagy pillanatnyi pár forintért beáldozták a jövőjüket. Nem baj, akik meg most vagy korábban is leghangosabban huhogtak a MNYP vagy az öngondoskodás ellen, azokból 1-2 jöhet majd füvet nyírni nyögdíjaskorában. Végül is emberek vagyunk, azért Ők se halljanak majd éhen , bár sokat tettek érte.
Törölt felhasználó 2014. 02. 28. 23:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#67
Amit leírtál az igaz lenne, ha nem használták volna fel a már felhalmozott nyugdíjvagyont.
A számításodból azt felejtetted ki hogy az MNYP már rendelkezett egy jelentős vagyonnal.

Magyarországon is tőkefedezeti rendszer volt induláskor. A második világháborúban azonban megsemmisült a fedezet, ezért találták ki a mostani rendszer . Az MNYP-vel részben megpróbálta visszaállítani a tőkefedezeti rendszert.
Ahhoz hogy javuljon a rendszer mindenképpen pótolni kell az elvesztett tőkét.
A mostani rendszer nem tudja kezelni ha bármilyen okból csökken a bevétel.(Pl. egy válságban azok nem kapnak nyugdíjat akik fizettek járulékot)
Tudtommal az MNYP indítása a Ratkó korszakhoz volt igazítva, mivel ezt válság nélkül is nehezen tudja kezelni a felosztó-kirovó rendszer.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 06:06
Törölt hozzászólás
#68
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 06:06
Törölt hozzászólás
#69
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 06:17
Törölt hozzászólás
#70
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 08:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#71
Még mindig nem érted. Ahhoz hogy rendesen működő nyugdíjrendszerünk legyen, valamikor vissza kell pótolni az eltűnt nyugdíjvagyont vagy legalább egy részét.
Gondolom azt fogod írni hogy máshol is működik. Viszont máshol nem volt Ratkó korszak, tehát mi nehezebb helyzetbe vagyunk.
A tartozás csökkentésről csak annyit hogy éppen új csúcson van.
link

Nem csökkent az államadósság és nagy valószínűséggel össze fog omlani a nyugdíjrendszer. Ez az eredménye a MNYP államosításának.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 08:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#72
"Tudtommal egy részével így is történt, de egy részével nem. De a részleteket nem tudom. "

Szerinted akkor miért nőtt a tartozásunk ?
Vagy ebből visszaadtunk és még többet felvettünk ?
Egy részére azt mondtuk hogy ezt nem fizetjük vissza (állampapírok), a többit pedig elköltöttük.

Phylaxa 2014. 03. 01. 08:40
Előzmény: #58  upgrayeddAKS
#73
Hűha! Te aztán tolod ezerrel az ideológiákat. :)

Na szóval a nyugdíj, mert én ehhez szóltam hozzá:

Tehát mégegyszer a véleményem az, hogy az állami nyugdíj, melyet mindenki egyenlő %-ban befizet az egyetlen stabil dolog minden történelmi időben. Ha akarsz mellé még pluszt, akkor léépj be egy magánynugdíjpénztárba vagy menedzseld magad! Az, hogy bizonyos rétegek kiszállnak és csak a magánnyugdíjba fizetnek, az nem tartható fenn. Ha pedig olyan helyzetbe kerül az ország, hogy a pénztárak egy időre nem tudnak fizetni, akkor odaállsz az államihoz? Ok, te nem. Én ezt el is hiszem neked. De hidd el, hogy sokan igen. EZért gondolom így, ahogy gondolom.

Figyelj, ezek a politikai cuccok, amiket beletoltál a hozzászólásodba. Egem nem érdekelnek. Ha másnak írta, akkor írd másnak. Nem érdekel, hogy ki ilyen és ki olyan. Nem érdekel a vallása, a nemi beállítottsága és tulajdonképpen semmi ami a magányügye mindenkinek. Ha te ilyen vagy és ezt próbáltad leírni, akkor sem érdekel. Megtennéd, hogy nekem nem firkálsz ilyeneket? Tényleg nem érdekel. :)
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 08:54
Előzmény: #73  Phylaxa
#74
Bocsi hogy én is válaszolok.
A politikát teljesen ki kell hagyni.
A mostani rendszer kényszerből jött létre és mindenki tudja nem jó. Az igazi a tőkefedezeti rendszer lenne.

Pl. hiába fizeted be a járulékot amíg dolgozol ha utána jön egy válság (vagy sokan mennek egyszerre nyugdíjba) és akkor nincs járulékbevétel.

(Igy is indult a nyugdíjrendszerünk). Az MNYP-vel 25%-ban vissza állt volna a tőkefedezeti rendszer.
Phylaxa 2014. 03. 01. 08:55
Előzmény: #59  upgrayeddAKS
#75
A matek az egyik kedvencem továbbra is. :)

x és 0,75x

Tökéletes. EZek azok a dolgok, amiket, ha bevezetnek, akkor bármikor megváltoztathatják. A problémám továbbra is, amit az előbb leírtam neked, hogy mit csinálsz, ha összeomlik. Mert ezzel csak segíted az összeomlást. Gondolom a válasz az, hogy "dögöljön meg akinek nincs megfelelő jövedelme!. Hát nem tudom hány éves vagy, de ebben az országban a többségnek soha nem volt megfelelő jövedelme és nem is tervezik, ahogy látom. Ennyit a te matekodról.
Phylaxa 2014. 03. 01. 09:00
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#76
Én örülök minden lehetőségnek ami magán. Ezt vártuk akkoriban. Aki vállalkozni akar az tehesse meg. Legyenek alternatívák.

Azt viszont látni kell, hogy az alapvető biztonságot ez nem veszélyeztetheti. Ha az alapvető biztonság eltűnik, akkor elsöpri a magánt is. Sajnos a múlt században többször előfordult ez.Én így látom.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 09:08
Előzmény: #76  Phylaxa
#77
"Én örülök minden lehetőségnek ami magán."

Nem azon van a hangsúly hogy magán, nyugodtan lehet állami is, de a legyen meg a nyugdíjrendszerbe a tőke.
A tökéletes a teljes tőkefedezeti lenne, amit befizetsz az tökeként kezelik és amikor nyugdíjba mész azt kapod vissza.
Aggódsz hogy mi történik ha összeomlik a magánnyugdíj rendszer.
Jelenleg az állami nyugdíjrendszer van összeomlóban, már régen csak hitelekből tudja a nyugdíjat fizetni.
Ezért akarták 2013-töl bevezetni a reformot. Valószinüleg politikai okok miatt maradt.
Ez lett volna a lényege:
----------------------------
A 2013-as év előtt nyugdíjba lépők nyugdíját a nettó átlagkereset alapján állapítják meg (nettó átlagkereset 80%). Magánnyugdíjpénztári tagság esetén az állami nyugdíj valamivel kevesebb lesz (75%), mivel a befizetése is kevesebb volt. A 2013-as évtől kezdődően a nyugdíj a bruttó átlagjövedelem meghatározott százaléka lesz, illetve a megállapított nyugdíjak adókötelesek lesznek!
Például: a nyugdíj 20 éves szolgálati idő esetén a bruttó átlagjövedelem 33%-a lesz, magánnyugdíjpénztári tagság esetén 24,4%. De 40 éves szolgálati idővel a bruttó átlagjövedelem 66%, és magánnyugdíjpénztári tagság esetén 48,8%.
Phylaxa 2014. 03. 01. 09:08
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#78
Akkor járulékot kell emelni.

Egy megjegyzés: én nem tudom, hogyan osztják szét a befolyó nyugdíjjárulékot. Ha az elosztásban van a hiba, akkor azon kell változtatni. Ha viszont egyszerűen kevés, akkor nincs más megoldás. Most 10%?

A korfa ami miatt szomorú a kép visszatükrözi azt, hogy valószínűleg rossz az itthoni szabályozás. Még mielőtt egyes kormányokat kiemelnél, a korfa nem egy és nem is néhány kormány befolyása alatt változik. Tudom, hogy karrieristák itthon az emberek. "10 millió karrierista miatt van ez", de hadd írjam le, hogy az ilyen sületlenségek miatt nem foglalkoznak a valós okokkal.
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 09:14
Előzmény: #78  Phylaxa
#79
"Akkor járulékot kell emelni."

Minél nagyobb a válság, annál jobban emelnéd a járulékot ? Szinte független a kapott nyugdíj a befizetett járuléktól ?

Most szüntették meg a munkáltatók által fizetett 24% nyugdíjjárulékot.
Én ezért írtam hogy szerintem ez így nem marad működőképes
Törölt felhasználó 2014. 03. 01. 09:15
Előzmény: #79  Törölt felhasználó
#80
ja, és a 10%-ot is csökkentheted 2014-töl.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek