Topiknyitó: Portfolio 2014. 08. 27. 12:20

Jacenyuk: az oroszok télre elzárhatják a gázcsapot  

Ugrás a cikkhez
Az ukrán miniszterelnök nyilatkozata szerint tudnak Oroszország tervéről, hogy leállítják az európai uniós országokba irányuló gázszállítást a télen - állítja a Reuters. "Nehéz helyzetben van az ukrán energiaszektor. Tudunk Oroszország terveiről,...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=202907
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
totoro
totoro 2014. 08. 28. 10:53
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#40
A lényeg az, hogy hiába szívóznak az oroszok, kellünk nekik, jobban mint fordítva. Az eu egészében elhanyagolható kárt tenne ez a lépés, míg az orosz büdzsében komoly lyukat ütne. Mi max. drágábban kapunk gázt, de náluk nem telik majd Szergejnek vodkára és ha Szergej elégedetlenkedni kezd, akkor Putyin megszívja.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 10:52
Előzmény: #38  elemes
#39
Olvastam, hasonlóan gondolkodok ;-) Az új házamba egyébként én már be sem köttetném a gázt. Bár az orbáni paksi áram sem túl megnyugtató.
Kétségtelen, a jelen függés szar dolog és jó, ha lesz LNG is, talán árban is közelíthet később a normál gázhoz, csak addig valahogy okosan kéne.
elemes
elemes 2014. 08. 28. 10:42
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#38
én a magam részéről igyekszem csökkenteni az EU függését az orosz gáztól :)

az LNG nyilván drágább, de a diverzifikáció nyújtotta ellátásbiztonságnak vannak költségei.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 10:34
Előzmény: #36  totoro
#37
Bocs az offért !
On
Tehát pár év, és az oroszok szalonnát süthetnek a fákjáikon, mert nem kell a kutyának sem a gázuk. Közben mi vidáman mosojgunk rajtuk az "olcsó" katari cseppfolyós gázzal nyomatott vackainkban ?
Kétségtelen, kell idő kiépíteni a vezetékeiket (4-6 év múlva lesz kész elvileg), de ha jól sejtem azok a gázterminálok sem haladnak valami jól.
A horvát 2019-re van ígérve, a tranzithoz pedig egyéb bővítések is kellenek majd, így egyenlőre csak a Lengyellel számolhatunk. Addig én remélem, lesz esze eu-ruszki párosnak.
totoro
totoro 2014. 08. 28. 09:26
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Mit rugóztok ezen a hülyeségen köze nincs a gázhoz. A szeparatisták lőtték le, tök egyértelmű, hiszen közvetlenül utána el is dicsekedtek vele, hogy lelőttek egy katonai repcsit. Aztán gyorsan visszavonták. Egyébként a kormányerők miért lőnének le bármit is, hiszen övék a légtér, csak a sajátjaikat tudnák.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 09:20
Előzmény: #32  Bekre_Pal
#35
Szvsz a lelövés csak egyik részről lehet melléfogás. A repülés iránya árulkodó. A gép átrepülte egész Ukrajnát, majd az orosz határ elött lőték le. Ezt az Ukránok nem nézhették be ennyire, mikor több mint 1000 kilóméteren át mozizhatták a fejük felett. Így ők csakis direkt lőhették le, ha ők tették, rákenve a szepákra. Ez nem is zárható ki, mert tényleg nagyon erölködnek, hol saját hazugságokkal, hol nyugati sajtó hazugságra bólogatva (lsd. kilőttek egy behatoló orosz páncélos hadoszlopot.)
A szeparatisták viszont lelőhették hülyeségből. Annyi biztos, hogy sosem derül ki az igazság holmi feketedobozból. Ütegek jöttek-mentek, ha eddig nem derült ki, nem is fog. Majd zengi mindkét fél a számára előnyösebbet, aztán az erősebb média b.szik alapon el lesz könyvelve orosz gaztettnek.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:31
Előzmény: #33  elemes
#34
igen, ez az egyik lehetséges szcenárió.

na jó éjt, túlteljesítettem a virrasztási tervet
elemes
elemes 2014. 08. 28. 01:24
Előzmény: #32  Bekre_Pal
#33
senkinek nem állt érdekében, balfogás volt.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:22
Előzmény: #31  elemes
#32
elég nagy a jelentősége

nyilvánvaló, hogy az oroszoknak ez bazira nem állt érdekében, amerika meg már majd összehugyozza magát az erőlködéstől, hogy fogást találjon, a majdan óta egy nagy sötét provokációsorozat megy. európa meg nagyokat asszisztál persze, de tudnám, minek
elemes
elemes 2014. 08. 28. 01:08
Előzmény: #30  Bekre_Pal
#31
csak deduktívan, a szakadárok uralta területre ilyen mélyen aligha tudott volna behatolni ukrán légvédelmi rakétaegység, szóval azt gyanítom, hogy az ukrajna területén harcoló, orosz nemzetiségű szakadárok, oroszországból kapott légvédelmi rakétával.

egyébként ennek tényleg akkora jelentősége van? szarkazmusnak szántam a kiszólást is, a hidegháború idején a távolkeleten lelőtt gépekre utaltam.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:01
Előzmény: #29  elemes
#30
nem hol, kik
elemes
elemes 2014. 08. 28. 00:39
Előzmény: #28  Bekre_Pal
#29
ország szerint?
ukrajnában, a szakadárok uralta területen.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 00:11
Előzmény: #27  elemes
#28
ország szerint
elemes
elemes 2014. 08. 28. 00:08
Előzmény: #26  Bekre_Pal
#27
név szerint? nem.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 27. 23:58
Előzmény: #23  elemes
#26
te már tudod, kik lőtték le a gépet?
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 23:38
#25
"Az ukrán miniszterelnök ma arról beszélt, hogy Oroszország az Európába irányuló gázszállítások leállítását tervezi a télen. Habár Jacenyuk kijelentése vélhetően csak a két ország közötti kommunikációs hadviselés része, az érintett uniós országok többsége már nyár óta igyekszik felkészülni egy esetleges ellátási krízisre.

Az ukrán miniszterelnök mai kijelentése szerint Ukrajna tud Oroszország azon terveiről, ami szerint a Gazprom a tél során leállítaná az Ukrajna felé irányuló gázszállítást. Ez egyben azt is jelenti, hogy sérülnének az EU-ba irányuló gázszállítások is, hiszen tavaly a Gazprom teljes EU-ba irányuló exportjának közel 60%-a haladt keresztül Ukrajnán.
2014.08.27 12:20 Jacenyuk: az oroszok télre elzárhatják a gázcsapot

A bejelentés mindenképpen nyugtalanító, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a két szomszédos ország közötti helyzet finoman szólva is problémás. A háborús kelet-ukrajnai események mellett komoly kommunikációs háború zajlik mindkét fél részéről. Korábban már a Portfolio is több alkalommal felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz-ukrán földgázellátással kapcsolatos jelenlegi rendezetlen helyzet, komoly kockázatot jelent Európa és különösen térségünk gázellátására .

Afelől nem lehet sok kétségünk, hogy az elmúlt hónapokban a Gazprom főhadiszállásán vagy egyenesen a Kremlben készültek olyan forgatókönyvek és hatástanulmányok, amelyek a 2009-eshez hasonló gázcsapelzárás lehetőségeit és hatásait vizsgálták. Ezen túlmenően az sem elképzelhetetlen, hogy a jelenlegi "harcias" orosz vezetés erőt demonstrálna - a gázellátás terén télen alapvetően kiszolgáltatott - Ukrajna és az Európai Unió felé.

Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy egy ilyen lépés komoly pénzügyi és reputációs veszteséget jelentene Oroszország számára, a 2009-es esemény például számos, az orosz érdekeknek szembemenő szabályozási és piacfejlesztési változást hozott az EU gázpiacán. Az EU, Ukrajna és Oroszország a gázbiznisz kapcsán kölcsönösen egymásra van utalva: az egyik termel és elad, a másik a vezeték túlsó végén fizet és fogyaszt, a harmadik pedig felügyeli a másik kettő közötti szállítások egy részét, illetve szintén fogyaszt. Vagyis a gázüzlet szempontjából minden fél abban érdekelt, hogy mielőbb rendeződjön a jelenlegi helyzet.

Az EU közvetítőként már tavasszal, illetve a nyár elején is igyekezett közbenjárni Ukrajna és Oroszország között, de június elején végül megszakadt a tárgyalások. Moszkva a korábban felhalmozott, számításai szerint 5 milliárd dollárt is meghaladó ukrán gáztartozás rendezését követeli Kijevtől, míg az ukrán vezetés arra hivatkozva bojkottálja a számlatartozás rendezését, hogy álláspontja szerint a Gazprom aránytalanul magas gázárát állapított meg számára a tavasz folyamán.

Az EU szempontjából a jelenlegi helyzet már csak azért is kezd kritikussá válni, mert ahhoz, hogy a tél folyamán zavartalanul áramolhasson az orosz gáz Ukrajnán keresztül az uniós gázpiacokra, az ukrán tárolóknak 18-20 milliárd köbméteres töltöttségi szinten kell lenniük. Ezzel szemben a jelenlegi készlet 15,6 milliárd köbméteren áll, és Ukrajna nem tud olyan mennyiségű földgázt beszerezni nyugati határvégein, mint amekkorákkal korábban számolt. Pontosan emiatt Jacenyuk, a múlt hét végén arról számolt be, hogy Ukrajna 5 milliárd köbméter földgázt vásárolna Oroszországtól a megfelelő téli felkészülés érdekében. Az, hogy ukrán miniszterelnök most az oroszok előre megtervezett téli csapelzárásáról tett bejelentést, semmiképpen sem jelenti azt, hogy a tárgyalásokat sikerült volna konstruktív mederbe terelni.

Térségünk számára igen veszélyes ez a helyzet

Magyarország és a környező országok különösen kitettek a jelenlegi helyzetnek, hiszen a legtöbb helyen hiányoznak az alternatív beszerzési lehetőségek, és a földgázellátáson belül az Ukrajnán keresztül érkező orosz földgáz dominál. Míg az európai gázellátáson belül a Gazprom súlya kb. 30%-os volt tavaly, addig a térségben Románia kivételével mindenhol 60% vagy a fölötti értékekkel találkozhatunk.

Az európai gázpiac egy, a 2009-eshez hasonló gázkrízist már bizonyosan jobban lenne képes kezelni, mint akkor, de hosszabb csapelzárás még most is komolyabb aggodalomra adna okot. Az elmúlt négy évben számos összekötő-vezeték épült, stratégiai készleteket alakítottak ki, illetve kész forgatókönyvek is rendelkezésre állnak az ellátási zavarok kezelésére (pl. különböző fogyasztói csoportok lekapcsolás, stb.), de megfelelő alternatív források hiányában hosszabb távon már nehezen lenne kezelhető az Ukrajnán keresztül áramló orosz gázbetáplálás elapadása.

A mellett, hogy a mögöttünk lévő enyhe tél miatt viszonylag magas készletek maradtak tavasszal az európai gáztárolókban, az elmúlt időszakban jelentős készletépítéseket lehetett megfigyelni az uniós gázpiacon. Míg tavaly ilyenkor az EU gáztárolóiban összesen 53,6 milliárd köbméternyi mobil készlet állt rendelkezésre, addig most 70 milliárd köbméter. Térségünk országai szintén erőteljesen tárolnak, van ahol 70-90%-kal több földgáz van a tárolókban, mint tavaly ilyenkor.

A nyár eleje óta történtek semmiképpen sem vetítenek pozitív jövőképet az előttünk álló fűtési időszakra nézve, így csak reménykedni lehet abban, hogy a "józan ész" végül mégiscsak diadalmaskodik, és sikerül érdemben csökkenteni a jelenlegi kockázatok az európai gázellátás terén. Ha nem, és elsül az "orosz gázfegyver", akkor a főkérdés az marad, hogy az oroszok milyen időtávon merik megkockáztatni az ukrán tranzit leállítását."
elemes
elemes 2014. 08. 27. 22:31
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
most az ukrajnába irányuló reexporttal egy kicsit fellélegezhet lekötött fölös mennyiség miatt az ország, neme?

én azért veszek egy kandallót az emeletre is, biztos ami biztos.
elemes
elemes 2014. 08. 27. 22:29
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#23
ne becsüld le őket, 98-ban még orosz államcsőd volt, most meg utasgépeket lövöldöznek le, mint a régi szép időkben.

amikor a németek körülzárták szentpétervárt, azt gondolták, pár hónap után éhesen megadják magukat. közel három évig volt bojkott alatt a város, már fűrészport ettek, de nem adták fel.

nem kell a magyar tehetetlenségből kiindulni, a vodka sok problémát megold.
totoro
totoro 2014. 08. 27. 21:18
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#22
Ez nem így van. Kína és India még évekig nem lesz komoly orosz gáz fogyasztó, csak 2020 utánra várnak jelentős növekedést, ráadásul Indiába csak az LNG jön szóba, oda meg az USA és Kanada is készülődik.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:14
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
Csak addigra már az oroszok halottak lesznek... ha élhetek ezzel a műferdítéssel.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek