Topiknyitó: Portfolio 2014. 08. 27. 12:20

Jacenyuk: az oroszok télre elzárhatják a gázcsapot  

Ugrás a cikkhez
Az ukrán miniszterelnök nyilatkozata szerint tudnak Oroszország tervéről, hogy leállítják az európai uniós országokba irányuló gázszállítást a télen - állítja a Reuters. "Nehéz helyzetben van az ukrán energiaszektor. Tudunk Oroszország terveiről,...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=202907
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 10. 04. 22:08
Előzmény: #72  szivacs
#82
Ha nincs gáz, nincs pénze az oroszoknak. Fenyegetni persze tudnak vele.
Lajos50
Lajos50 2014. 10. 04. 20:16
Előzmény: #72  szivacs
#81
A gázkorlátozási sorrend. Intézmények kivéve korház, iskolák.
Legvégén a lakosság. Jobb felkészülni fával.
Törölt felhasználó 2014. 10. 04. 19:59
Előzmény: #79  Bekre_Pal
#80
Tehát valamit rosszul értek ? Vagy elírtak ? Én köbmétert láttam mindenhol.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 10. 04. 19:49
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#79
biztos tonna
Törölt felhasználó 2014. 10. 04. 19:42
Előzmény: #73  szivacs
#78
Ez a "oroszok félmilliárd köbmétert tárolnának az Európai gázellátás biztosítása érdekében" sajtóinfó valahogy nagyon sántít. Félmilliárd ugyanis semmire nem elég. A mi éves igényünk kb 10 milliárd, a téli kb 7.
"A fűtési idény alatt mintegy 7-7,5 milliárd köbméter gázra van szüksége az országnak. (2012-ben 7,3 milliárd köbméter volt a téli időszakban a gázfelhasználás.)"
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 10. 03. 22:46
Előzmény: #73  szivacs
#77
"Egyre több jel mutat egy újabb gázválságra"

örülök, hogy nyár végén kurvasok fát vettem
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 10. 03. 22:45
Előzmény: #75  szivacs
#76
nincs meg a hsz vége, úgy látom
szivacs
szivacs 2014. 10. 03. 20:15
#75
"..(az oroszok) egy olyan jogszabályon dolgoznak, amely megtiltaná az olyan országokba irányuló olaj- és gázszállításokat, amelyek tartoznak Oroszországnak (itt vélhetően jelentős olaj- és gáztartozásról van szó). A tervezet szerint olyan országoknak sem lehetne szállítani, amelyek az adós országokba "virtuálisan" " pf
szivacs
szivacs 2014. 09. 18. 14:32
Előzmény: #73  szivacs
#74
"A GSE adatközlése szerint a hazai tárolókban szeptember közepén kb. 3,6 milliárd köbmétert földgáz volt, ami közel 60%-os telítettségnek felel meg. Az elmúlt időszak napi betárolási mennyiségeit nézve, októberre ez az érték kb. 4 milliárd köbméterre növekedhet, és vélhetően erre jönne rá a Gazprom további félmilliárd köbméterje. Magyarország a térség legnagyobb tárolói kapacitásával rendelkezik, amelynek mértéke 6,2 milliárd köbméter"

Először talán fel kellene tölteni a tározóinkat saját célra!
A Gazprom, nyilván a saját érdekei szerint akarja az itt tároltatott gázát felhasználni majd adott esetben és korántsem biztos, hogy azt nekünk adná el, ha hiányunk lesz.
Ráadásul a kitározási kapacitásunk szűk és ha annak egy részét nem saját célra használjuk fel, akkor napokon belül hiány keletkezhet a korábbi hírek szerint.
szivacs
szivacs 2014. 09. 18. 14:26
#73
"2014. szeptember 18. 11:50

Hatalmas betárolási időszakot tud felmutatni Magyarország, az idei nyár során az ukrán helyzetből fakadóan háromszor annyi földgáz került eddig a magyar tárolókba, mint az elmúlt nyáron. Ráadásul tegnapi sajtóinformációk szerint a Gazprom is igénybe venné a hazai tárolói infrastruktúrát, és további félmilliárd köbméter földgázt áramoltatna Magyarországra. Ez egyben azonban azt is jelzi, hogy a Gazprom nagyon készül egy újabb ukrán gázválságra.

Tegnap lapértesülések számoltak be arról, hogy Oroszország a tervek szerint még a tél beköszönte előtt kb. milliárd köbméter földgázt helyezne el a Magyarországi tárolókban. A beszámolók szerint erről Seszták Miklós fejlesztési miniszter és Anatolij Janovszki, Oroszország helyettes energiaügyi minisztere egyeztetett.
2014.09.17 10:28 Magyarországra hozna félmilliárd köbméter gázt a Gazprom?

A téli gázellátás szempontjából a bejelentés mindenképpen üzenet értékű, hiszen azt a forgatókönyvet erősíti, amely szerint a Gazprom a tél folyamán az ukrán tranzit leállításával számol. 2009-ben az akkori ukrán-orosz gázválság során közel két hétre már elzárták a csapot az oroszok arra hivatkozva, hogy az ukránok megcsapolják az EU-ba irányuló tranzitszállítmányokat. Az akkori válság jelentős reputációs és anyagi veszteséget okozott a Gazprom számára, és érdemi fordulatot hozott az EU energiapolitikájában is. Habár Magyarországon sikerült kezelni a válságot, a Balkánon számos háztartásban megszűnt a gázellátás, és más területeken is korlátozásokat kellett bevezetni.

Az elmúlt napok hírei szerint a Gazprom főhadiszállásán komoly lehetőséget látnak arra, hogy az idei télen ismét leállhat majd az ukrán tranzit, ami semmiképpen sem pozitív jövőkép az európai, de főként az ukrán fogyasztók számára. Amennyiben valóban megvalósul ez a forgatókönyv, akkor az vélhetően a 2009-es indokhoz hasonló okból történhet meg, vagyis hogy az "ukránok megcsapolják az EU-s szállítmányokat". Ezt a kockázatot erősíti, hogy Ukrajna komoly energiahiánnyal várja a telet, hiszen a Gazpromtól június közepe óta nem vásárol földgázt, míg a legnagyobb széntermelő kelet-ukrajnai térségeiben a harcok miatt leállt a bányászat. Ettől függetlenül persze az oroszok tisztán politikai megfontolásból is dönthetnek úgy, hogy az ukránokat vádolva leállítják az európai szállításokat Ukrajnán keresztül.

Az alaphelyzet tehát korántsem kecsegtető, ami mellett az elmúlt napok híreiben megjelent, hogy a Szlovákián keresztüli szállításokat a Gazprom igyekszik átterhelni az Északi Áramlat gázvezetékre. Ezt egészítette ki az a tegnapi értesülés, hogy Oroszország tárolói kapacitást bérelne hazánkban, és kb. félmilliárd köbméter földgázt helyezne el a magyar tárolókban.

Hogy állunk a tárolókkal?

A GSE adatközlése szerint a hazai tárolókban szeptember közepén kb. 3,6 milliárd köbmétert földgáz volt, ami közel 60%-os telítettségnek felel meg. Az elmúlt időszak napi betárolási mennyiségeit nézve, októberre ez az érték kb. 4 milliárd köbméterre növekedhet, és vélhetően erre jönne rá a Gazprom további félmilliárd köbméterje. Magyarország a térség legnagyobb tárolói kapacitásával rendelkezik, amelynek mértéke 6,2 milliárd köbméter, vagyis a Gazprom akár jóval nagyobb mennyiséget is tároltatni tudna hazánkban.

A hazánkban tárolt földgázból a magyar igények kielégítésén túl lehetőség lenne Horvátország, Szerbia és Románia irányába földgázt indítani. A 2009-es gázválság idején pl. Szerbiába érkezett földgáz magyar tárolókból, és egy hasonló krízis esetén most is szükség lehet ennek az alternatív betáplálásnak a biztosítására.

Amennyiben megvalósul a félmilliárd köbméteres bértárolás, akkor kb. 4,5 milliárd köbméteres készlettel várná az ország a telet, ami rekordot ugyan nem hozna, de egy viszonylag magas készletértéknek minősülne a hazai tárolás szempontjából.

Egyre több jel mutat egy újabb gázválságra

Az idei nyár folyamán egyébként jól láthatón igyekeztünk felkészülni az esetleges ellátási zavarra. Március és szeptember közepe között mintegy 2,3 milliárd köbméter földgáz került be a hazai tárolókba, ami háromszorosa a tavalyi hasonló időszak adatainak, és az elmúlt évek tekintetében is kiemelkedő mennyiségnek számít.

Egyre több jel mutat egy újabb gázválságra
szivacs
szivacs 2014. 09. 09. 10:18
Előzmény: #71  szivacs
#72
Alakul.

"FT: Oroszország a gázszállítások megvágásával fenyeget
2014. szeptember 9. 08:50

Oroszország kevesebb földgázt szállítana Kelet-Közép-Európába annak érdekében, hogy megakadályozza Ukrajna nyugati irányú gázbetáplálását - számol be a Financial Times.

A lap beszámolója szerint az újabb uniós szankciók hatására Oroszország keresi annak lehetőségét, hogy megakadályozza uniós gázszállítmányok Ukrajnába történő reexportját.

Mint ismeretes, június közepe óta Ukrajna árvita és tartozás miatt nem kap földgázt Oroszországtól, amely korábban az ország fogyasztásának közel felét biztosította. Június közepe óta Ukrajna az EU-ból igyekszik pótolni a kieső gázmennyiségeket, ami a legtöbb esetben az Ukrajnán keresztül az EU-ba irányuló szállítmányok visszafordítását jelenti. Ukrajna az elmúlt két hónapban főként Lengyelországból és Magyarországtól kapott földgázt, de Szlovákián keresztül is elindultak a szállítások.

A Gazrpom már korábban is felemelte a hangját az ilyen jellegű reverz szállítások ellen, mondván hogy ez a gyakorlat az érvényes szerződések megszegésének lehetőségét veti fel.

Az orosz fenyegetés azt követően került ismét a középpontba, hogy tegnap az EU újabb szankciók kivetését helyezte kilátásba, amelyek az ország meghatározó állami olajvállalatait, a Rosneftet, a Gazpromneftet és Transneftet érintenék - jelentősen korlátozva a társaságok tőkepiacokhoz való hozzáférését.

A FT beszámolója szerint a Gazprom szóvivője tagadta, hogy a gáztársaság korlátozni készülne az EU keleti felébe irányuló szállításait, azonban az egyik közép-európai EU-s követ szerint az oroszok igen nyíltan beszéltek erről. A portál hozzáteszi, hogy egy ilyen lépés tovább nehezítené a télen egyébként is energiaválság elé néző Ukrajna helyzetét, miközben az EU gázpiacán növelnél az ellátási zavarok kockázatát, és ezen keresztül a földgáz árát is."
szivacs
szivacs 2014. 09. 09. 10:15
Előzmény: #69  _pampa
#71
és vajon Európa irányítói látják-e, hogy mi az európai emberek érdeke?!
szivacs
szivacs 2014. 09. 09. 10:08
Előzmény: #69  _pampa
#70
"Ausztria felkészült egy újabb orosz-ukrán gázválságra
MTI 2014. szeptember 9. 07:54

Ausztria téli gázellátása akkor is biztosított, ha Oroszország elzárja a gázcsapokat - mondta Walter Boltz az osztrák energiafelügyelet (E-Control) vezetője a Kurier című osztrák napilapnak.

Az osztrák földalatti gáztárolók teli vannak, összesen 8,1 milliárd köbméternyi gázkészlet áll rendelkezésre - írja a lap. Boltz korábban úgy nyilatkozott: az Ausztriai gáztárolók kapacitása az ország éves fogyasztásának 110 százaléka. A lap úgy tudja, a felső-ausztriai Haidachban tárolt egymilliárd köbméter az orosz állami olajvállalat, a Gazprom tulajdona. A német gáz- és áramtársaságnak, az E.ON-nak is vannak osztrák tárolókban tartalékai, azonban a pontos mennyiség üzleti titok.

Európa további tárolók, alternatív energiahordozók és új szállítási útvonalak segítésével tudná elkerülni az orosz gáztól való függését. Ha az ellátás leállna, Ausztria az Északi Áramlat és az Opal vezetékeken át Németországon keresztül juthatna gázhoz - mondta Boltz és emlékeztetett: a Kaszpi-tenger felől érkező Albánián át vezető Adria-gázvezeték (angolul Trans Adriatic Pipeline, TAP) 2019-re készül el.

Boltz szerint Nyugat-Európa a következő öt-hat évben cseppfolyósított gáz és palagáz felhasználásával is meg tudná oldani a gázellátást, és már nem lenne szüksége orosz importra.

A felügyelet vezetője szerint a jelenlegi alacsony gázárak is azt mutatják, hogy a piac nem számít pánikra. A gáz ára tíz éve nem volt olyan alacsony a nyugat-európai piacokon, mint most - mondta Boltz a lapnak.

A felügyelet vezetője korábban elmondta: a 140 európai tárolóban összesen százmilliárd köbméternyi gáz van. Összehasonlításképpen 2013-ban a Gazprom 162 milliárd köbméter gázt szállított Európába, ebből 40 milliárd köbmétert Németország, 25 milliárd köbmétert Olaszország, 27 milliárd köbmétert Törökország és 5,23 milliárd köbmétert pedig Ausztria kapott.

A Kurier továbbá utalt az Európai Unió (EU) által végrehajtott gáz-stressz-tesztre, mely az egyes tagállamok által előkészített vészhelyzeti tervek alapján megakadályozná, hogy minden tagállam egyszerre használja ugyanazt a csővezetéket. Másrészt az unió arról is kíván gondoskodni, hogy szükség esetén nyugati országok tartalékaiból részesülhessenek azok az országok, amelyek különösen függnek az orosz gáztól, például Magyarország. A teszt eredményeinek részleteit októberben hozzák nyilvánosságra."
_pampa 2014. 09. 09. 09:30
Előzmény: #68  szivacs
#69
Nem biztos,hogy lesz gáz. Az új szankció még inkább azt valószínűsíti.

hogy ez túl nagy bevételkiesést okozna a Gazpromnak. A helyzet azonban az, hogy az európai eladásokból származó 4-4,5 milliárd euró (5,2-5,8 milliárd dollár) bevétel csupán éves forgalmának 3,5 százaléka."

Ettől nem lesz pánik a cégnél.

"
"Kijev ötmilliárd dollár körüli összeggel tartozik a Gazpromnak, miközben minden forrást figyelembe véve a tavalyi téli fogyasztás alapján 5-10 milliárd köbméter újonnan szállított gázra lenne szüksége jövő tavasz előtt. Ezt csak akkor remélheti Oroszországtól, ha kifizeti adósságát. A helyzet azonban az, hogy legfeljebb az IMF-től számíthat pénzre decemberig, mármint ha a Valutaalap ígéretéhez híven átutalja az Ukrajnának megítélt 17 milliárd dolláros hitelkeret 2,8 milliárdos részletét.

Nem elég

Papíron az IMF-től idén Ukrajnának kifizetett forrás - az előző és az esedékes részlet együtt - ugyan éppen elég lenne az orosz követelés kiegyenlítésére, ám ez azt jelenté, hogy a kijevi kormány nem törleszti az államadósságot, nem fizeti ki a szociális juttatásokat és a nyugdíjakat, nem finanszírozza a bankok feltőkésítését és egy fillért sem fordít a Dombasz néven ismert, háború sújtotta kelet-ukrajnai régió helyreállítására. Más szóval Kijev nem tudja kifizetni gázadósságát.

A tárolókra, a Lengyelországon, Magyarországon és Szlovákián át érkező importra és a hazai termelésre alapozva Ukrajna fedezni tudja nyári gázigényét, amikor naponta 80 millió köbmétert fogyaszt. Télen azonban ez felmegy 210 millióra - derült ki egy nemrégiben megjelent uniós tanulmányól. Mindent figyelembe véve a kijevi vezetésnek azzal kell számolnia, hogy a jelenleg rendelkezésre álló források teljes felhasználása esetén 16 milliárd köbméter gáz hiányzik a téli ellátás biztosításához. Szlovákián át további 10 milliárd köbméterhez juthat, így - a vezetékben lévő úgynevezett technikai gázt is figyelembe véve - végső soron 10 milliárd köbméteres lyuk tátong az ellátáson.

Megoldható, de...

Ez a hiány elég kicsi ahhoz, hogy ha Ukrajna 20 százalékkal csökkenteni tudja idei téli fogyasztását a tavalyihoz képest és megkapja az utánpótlást európai barátaitól, akkor ki tudja húzni a telet újabb orosz gázszállítás nélkül - állítják egy nemrégiben megjelent német tanulmány szerzői. Ha egyik feltétel sem teljesül, akkor Ukrajna már november közepén kifut gáztartalékaiból.

Ha mérséklik a fogyasztást legalább ötödével, de nem kapnak gázt Szlovákiától, Magyarországtól és Lengyelországtól, akkor január végéig húzhatják, ha nem tudják visszavenni a felhasználást - az ukrán energiafelhasználás hatékonysága a legrosszabb Európában -, akkor attól függően tarthatnak ki január közepéig vagy végéig, hogy mennyi gáz jut el hozzájuk Európából.

Mi lesz, ha...?

Egy orosz gázbojkott esetén Európa Ukrajnához hasonló helyzetben találná magát: a tartalékok és az egyéb források csak egy ideig pótolhatják az orosz gázt. A Gazprom szállította Európa éves gázfelhasználásának 30 százalékát 2013-ban. A Kölni Egyetem Energiagazdasági Kutatóintézete ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a legsérülékenyebb fogyasztók Finnország, Lengyelország és Törökország.

Ha az orosz gázszállításokat három hónapra felfüggesztenék, akkor ezt a három országot kivéve a többi európai állam ki tudná bekkelni a telet. Hat hónapos bojkott esetén Franciaország és Olaszország kivételével minden országban ellátási hiány alakulna ki. Kilenc hónapos moratóriumot egész Európa megszenvedne: 46 milliárd köbméteres hiány alakulna ki.

Megtehetik

A folyékony gáz (lng) behozatala, amelyhez sokan nagy reményeket fűznek, nem megoldás. Először is jelenleg csak Ázsiából érkezhetnének tankhajók, az USA leghamarabb 2015-re építheti ki a szükséges töltőkapacitást. Ha öt hónapig nem jön orosz gáz, akkor 45 milliárd köbméter, ha hét hónapig, akkor 65 milliárd köbméter lng-re lenne szükség. Lengyelországon és Törökországon azonban ez sem segítene, mivel nincs meg a kirakodáshoz szükséges infrastruktúrájuk. Emellett egy ilyen kereslettöbblet az égbe lökné az lng árát.

Sokan azzal hessegetik el egy orosz gázembargó lehetőségét, hogy ez túl nagy bevételkiesést okozna a Gazpromnak. A helyzet azonban az, hogy az európai eladásokból származó 4-4,5 milliárd euró (5,2-5,8 milliárd dollár) bevétel csupán éves forgalmának 3,5 százaléka. A maradék a hazai piacról és a volt szovjet tagköztársaságokból származik. Az elmúlt hónapok alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy a jelenlegi moszkvai vezetés habozás nélkül kész lenne feláldozni ezt az összeget, ha úgy látná, hogy ez Oroszország nemzeti érdeke."
szivacs
szivacs 2014. 09. 02. 14:56
Előzmény: #48  szivacs
#68
"128 millió köbméter földgázt kapott Ukrajna hazánkon keresztül
MTI 2014. szeptember 2. 08:47

Ukrajna augusztusban 13 százalékkal, 250 millió köbméterre növelte gázimportját Európából júliushoz képest, az ország második hónapja nem kap orosz földgázt.

Az Unian ukrán hírügynökség honlapján olvasható jelentés szerint Ukrajna Lengyelország felől 122 millió köbméter, Magyarországon át 128 millió köbméter földgázhoz jutott.

Ukrajna május elsején újította fel a földgáz behozatalát Magyarországon át.

Magyarországon keresztül maximum napi 16 millió köbméter földgáz juthat el Ukrajnába, így a szállítási kapacitás még messze nincs kihasználva. Augusztusban napi átlagban 4 millió köbméter földgáz jutott Ukrajnába Magyarországon át."

Ezzel a 70% helyett már 75% lehetett volna a tárolóink töltöttsége.
Reméljük nem pont ez a 128 millió m3 fog hiányozni a télen.
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 19:33
Előzmény: #60  gyula1971
#67
Feltankolunk tüzifával, mert itt lehet gázhiány még.
A gáz árt a rezsicsökkentés nem engedi emelni, legfeljebb fűtőértékében lesz kevesebb.
szivacs
szivacs 2014. 09. 01. 19:30
Előzmény: #61  Bekre_Pal
#66
:-)
eiő-elő - node ilyen gyakran...?
szivacs
szivacs 2014. 09. 01. 19:29
#65
"pf 2014. szeptember 1. 17:35

Miközben egyre növekvő kockázatok mutatnak egy újabb orosz-ukrán gázválság irányába, az EU újabb vészforgatókönyvek kidolgozásába kezdett. Ellátási zavar esetén az EU korlátozná az ipari fogyasztók fogyasztását, és megtiltaná a földgáz reexportját - olvasható a Reuters beszámolójában.

A hírszolgálat meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számol be, hogy az EU-ban újabb energetikai vészforgatókönyvek kidolgozásba kezdtek annak érdekében, hogy a háztartások gázellátását még egy újabb orosz-ukrán gázválság esetén is biztosítani lehessen.

Oroszország az elmúlt évben az EU teljes gázigényének kb. 30%-át biztosította. Ukrajnán keresztül az export több mint fele haladt keresztül. A portál hivatkozza az ukrán elnök múlt heti kijelentését, ami szerint Kijevnek tudomása van arról, hogy az oroszok a tél folyamán leállítanák az Európába irányuló gázszállításokat .

A portál forrása szerint rövidtávon leginkább Délkelet-Európa ellátása miatt lehet aggódni. E mellett a beszámoló - már nem a forrásra hivatkozva - kitér Magyarországra is, amely szintén a leginkább érintett országok között lenne egy gázválság esetén. Idézik az NFM korábbi közleményeit, amelyek szerint a tárca folyamatosan figyelemmel követi az eseményeket, és ezek alapján növeli az ország tárolói készleteit, illetve szabályozási változtatásokkal is igyekszik ösztönözni a gáztárolást.

Egy újabb ellátási krízis esetén az EU alapvetően két dolgot tehet. Egyrészt korlátozhatják az ipari fogyasztók gázhozzáférését, másrészt megtiltanák az EU-ba irányuló földgázszállítmányok reexportját. Utóbbi az EU-ba irányuló cseppfolyós-földgázszállítmányok (LNG) továbbértékesítésének tiltását célozná, ugyanis a szállítmányokat sok esetben továbbküldik a jobban fizető piacok felé (Ázsia). Hozzáteszik, a jelenlegi feszült helyzetben a földgáz európai tőzsdei jegyzésára 35%-kal emelkedett július óta."
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 30. 13:50
Előzmény: #63  Jussi
#64
hogy érdemben helyettesítsem a kollégát...

a németek annyira rá vannak szorulva, hogy ha nem akarják, hogy működjön a frigy, akkor el kell fogadniuk obamáék análbeültetését

amúgy egy erős jóléti állam, de pont ezért rengeteg a vesztenivalója
Jussi
Jussi 2014. 08. 30. 11:04
Előzmény: #62  totoro
#63
Ezzel aztán jól megválaszoltad a kérdéseket.
totoro
totoro 2014. 08. 30. 09:05
#62
link

Nem is írok ide többet, mert őszinte leszek, nem tudom kezelni, hogy egyre többen áldozatul estek az összeesküvés elméleteknek és az ostoba EU és Nyugatellenes hazugságoknak, és már itt is ezt olvasom minden második hozzászólásban. Agyrém ami ebben az országban folyik, a magyarnak nagy tehetsége van az önsorsrontásra, úgy látszik erre van a többség beprogramozva, és igaza volt Adynak:

Ha van Isten, ne könyörüljön rajta:
Veréshez szokott fajta,
Cigány-népek langy szivű sihederje,
Verje csak, verje, verje.

Ha van Isten, meg ne sajnáljon engem:
Én magyarnak születtem.
Szent galambja nehogy zöld ágat hozzon,
Üssön csak, ostorozzon.

Ha van Isten, földtől a fényes égig
Rángasson minket végig.
Ne legyen egy félpercnyi békességünk,
Mert akkor végünk, végünk.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 29. 22:55
Előzmény: #52  szivacs
#61
függetlenül gondolkodom, úgyhogy óhatatlanul előfordulhatnak átfedések :)
gyula1971
gyula1971 2014. 08. 29. 15:16
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
Balti-tengeri hadgyakorlatra küld 600-katonát az USA.-hogy nyugtassa a kedélyeket.

DE ez inkább egyfajta demonstráció és beavatkozási lehetőség.
Törölt felhasználó 2014. 08. 29. 15:06
Előzmény: #58  szivacs
#59
Ezt a hülye eut az USA nekiugrasztotta az oroszoknak persze, hogy azok meg visszacsapnak.
HÜLYE EU.
szivacs
szivacs 2014. 08. 29. 15:00
Előzmény: #54  totoro
#58
majd februárban rőzsegyüjtés közben fejtsd ki a konkurens rőzsegyűjtőknek, hogy mit is nem engedhetett meg a "demokratikus" eu...
szivacs
szivacs 2014. 08. 29. 14:58
Előzmény: #56  Jussi
#57
Elkerülte neki.

Merkel ezzel tisztában van, tótörő meg nem - ezért is Merkel a kancellár.
Jussi
Jussi 2014. 08. 29. 13:44
Előzmény: #54  totoro
#56
Tán elkerülte a figyelmedet a német gdp erőteljes visszaesése.
Ha elzárják a csapokat,a német vegyipar honnan szerez be alapanyagokat?
És akkor még az üzemanyagokról,fűtésről egyébről nem is beszéltünk.
Szóval azért elég nagy az egymásra utaltság.
gyula1971
gyula1971 2014. 08. 29. 12:54
Előzmény: #48  szivacs
#55
100%-ra feltölteni a tárolókat, akkor pedig 90-100 napra lesz elég,

Ez fele fűtési szezon kb.- Ez húzza magával a tüzifa árának növekedését.
totoro
totoro 2014. 08. 29. 12:51
Előzmény: #52  szivacs
#54
Ne röhögtess már ezekkel az ostoba összeesküvés elméletekkel. A demokratikus Európa egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy bűntetlenűl hagyja az Orosz rezsimet kibontakozni.

A német ipar meg köszöni szépen, jól elvan ruszkik nélkül is. A ruszki gazdaság egy nagy darab nokedli, az energiexport nélkül egy törpeállam. Tudod mekkora az orosz GDP? Gazpromostól, olajmilliárdostól, mindenestűl? Kisebb mint az olasz! Nem tényező.
szivacs
szivacs 2014. 08. 29. 12:14
#53
"Az ukrán gáztározók feltöltését sürgette az orosz energiaügyi miniszter 2014.08.29 11:58

Az orosz energiaügyi miniszter az ukrán gáztározók feltöltését sürgette és visszamenőleges árengedményt ígért az ukrán félnek az Európai Bizottság energiaügyi biztosával Moszkvában pénteken folytatott tárgyalása után.

Alekszandr Novak kijelentette, hogy az ukrán félnek október 15-ig, a téli szezon kezdetéig még legalább 10 milliárd köbméter földgázt kellene szivattyúznia gáztározóiba, különben hiány lép fel. Novak úgy tudja, hogy Ukrajna eddig 16 milliárd köbméter földgázt raktározott el.

A Gazprom orosz gázipari cég június 16-án leállította az Ukrajnába irányuló gázexportot, miután a Naftohaz ukrán állami gázvállalat nem fizetett és több mint 5,2 milliárd dolláros tartozást halmozott fel vele szemben. Az orosz energiaügyi miniszter most ezer köbméterenként 100 dolláros engedményt helyezett kilátásba. (MTI)"

Na, akkor talán nekünk is megengedik majd, hogy a saját tározóinkat töltsük a kárpátontúli ukrán pajtásoké helyett...
szivacs
szivacs 2014. 08. 29. 11:40
Előzmény: #32  Bekre_Pal
#52
Mi van itt?? Már megint egyetértünk! :-)

"európa meg nagyokat asszisztál persze, de tudnám, minek"
ha nem lenne képzavar, azt írnám, hogy az usákok erősen szorongathatják Merkel tökét, hogy még a gázkimaradást is megkockáztatja.
Nagyon szeretne jóban maradni Putyinnal, mert a német ipar kinyírása a tét. Még egy Merkel-tervet is összehozott, amelyben elfogadná a Krím bekebelezését. Ám az usákok résen voltak és kezdik lehetetlenné tenni a békés megoldásokat :-(
Úgyhogy a német export hamarosan nem fogja megelőzni az usáét...
Törölt felhasználó 2014. 08. 29. 08:51
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Szia ! Talán azért vétettem ezt a hibát többször, mert mobilon valóban nem használok. Rossz szokás.
Törölt felhasználó 2014. 08. 29. 08:15
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#50
Szia, a te gépeden nincs "ly"?
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 23:22
Előzmény: #48  szivacs
#49
"Jó lenne tudni, hogy el tudjuk-e érni a 100%-os feltöltöttséget vagy az ukrán pajtásokat kell inkább ellátnunk a töltés helyett??"

majd megmondja az usa, akiknek a lőcsén lógunk szótlanul, mint gyümölcs a fán
szivacs
szivacs 2014. 08. 28. 19:37
Előzmény: #46  szivacs
#48
"Nagyobb a gáztartalék tavalyhoz képest
2014. augusztus 14. csütörtök 13:57
Napi Gazdaság Online

Az egy évvel korábbinál 16 százalékkal több, összesen több mint 3 milliárd köbméter a betárolt földgáz mennyisége." link

link "A mintegy 4,2 milliárd összkapacitású hazai tárolókban"
"a hideg téli időszakban szokványos napi 70 millió köbméteres gázfogyasztás mellett a gázkivételi kapacitások korlátai miatt csak napokig garantált az ország teljes körű ellátása, ha az orosz beszállítások korlátozása vagy leállítása miatt kiesik a napi 15-20 millió köbméteres, vezetéken érkező import. Ilyen krízishelyzetben néhány nap után már a fogyasztás korlátozása válhat szükségessé."
"a hazai gázkitermelés a néhány évvel ezelőtti napi 10-11 millió köbméterről 8 millió körülire esett vissza"

Tehát
- most van 3 milliárd köbméter a betárolt földgázunk,
- ez kb. 70%-os töltöttségi szintet jelent,
- hiányzik még 1,2 milliárd m3,
- 70 millió m3 napi fogyasztás - 8 millió m3 hazai termelés = 62 millió m3 hiány,
- nem találtam adatot a napi gázkivételi kapacitásra, de ha a "napi 15-20 millió köbméteres, vezetéken érkező import" mellett működött tavaly, akkor eszerint napi 42-47 millió m3-t ki tudnak venni a tárolókból,
- ha viszont nem jön 15-20 a csövön, akkor tavaly azt mondák rá, hogy napokon belül korlátozásokat kell bevezetni, mert a gázkivételi kapacitás korlátos.
Kérdés, hogy tavaly óta növelték-e ezt a kapacitást? Kérdés az is, hogy nem néhány napig, hanem huzamosabb ideig bírja-e a rendszer a csúcsra járatást?
Továbbá az is kérdés, hogy a hazai termelés is képes-e a napi 8 milliót tartósan produkálni egy hideg télen is?
- a napi 42 milliós kivétel mellett a 3 millárd m3 kb. 71 napra elég, 47 mellett pedig 63 napra,
- ha sikerülne 100%-ra feltölteni a tárolókat, akkor pedig 90-100 napra lesz elég, ha a fogyasztás napi 70 millió köbméter.

Jó lenne tudni, hogy el tudjuk-e érni a 100%-os feltöltöttséget vagy az ukrán pajtásokat kell inkább ellátnunk a töltés helyett??
Jussi
Jussi 2014. 08. 28. 19:10
Előzmény: #40  totoro
#47
És honnan kapsz gázt helyette?
szivacs
szivacs 2014. 08. 28. 18:59
Előzmény: #40  totoro
#46
"hiába szívóznak az oroszok, kellünk nekik" - azért ezt nem kellene kipróbálni, hogy ki kinek kell jobban - fagyott emberek már senkinek nem kellenek akármilyen ajropéerek is.

"Mi max. drágábban kapunk gázt" - mégis kitől és milyen csövön kapsz te gázt februárban amikorra kiürülnek a még fel sem töltött tárolóink??

Az orosz muzsik meg híres arról, hogy bármiből tud vodkát csinálni!
totoro
totoro 2014. 08. 28. 13:03
Előzmény: #44  elemes
#45
Nem is a konkrét intézkedés, hanem az irány. Próbálnak egy olyan rendszert felépíteni minden téren, ami teljesen független a nyugati világtól. Ez a bezárkózás, és keletre fordulás teljesen abszurd öngól.
elemes
elemes 2014. 08. 28. 12:10
Előzmény: #43  totoro
#44
azért annyira nem rossz a helyzet, bár én nem ismerem a bankközi piacot, de szerintem az országon belül nálunk sem swift van, hanem giro zrt.
totoro
totoro 2014. 08. 28. 11:35
#43
Nem normálisak, teljesen elszigetelik magukat:

link

Ezek után az a véleményem, hogy nem is kell elzárniuk semmit, így is sikerült egy teljesen életképtelen különutat találniuk, ami egyenesen a csődbe viszi őket.
elemes
elemes 2014. 08. 28. 11:11
Előzmény: #40  totoro
#42
"kellünk nekik, jobban mint fordítva"

bizony, az orosz költségvetés bevételeinek kb 80%-a lényegében az olaj- és gázeladásból befolyó pénztől függ. 98-ban is azért lett orosz államcsőd, mert a mainál sokkal kisebb kiadási oldalt sem lehetett finanszírozni a 10 dollár körüli brent árszint mellett.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 11:00
Előzmény: #40  totoro
#41
A mértékkel nem értek egyet, talán ha csak a gázt nézzük picivel rosszabbul járna a ruszki, de ha a teljes oda-vissza szankciót nézem, inkább mi szívunk majd. Az ukrán importot meg tényleg feldughatja az eu, nem értem mit jótékonykodnak Kelet-Eu kárára.
Most elnézést, de mennem kell a Bükkbe pisztrángozni. Ha már lemaradtam a shortról.
totoro
totoro 2014. 08. 28. 10:53
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#40
A lényeg az, hogy hiába szívóznak az oroszok, kellünk nekik, jobban mint fordítva. Az eu egészében elhanyagolható kárt tenne ez a lépés, míg az orosz büdzsében komoly lyukat ütne. Mi max. drágábban kapunk gázt, de náluk nem telik majd Szergejnek vodkára és ha Szergej elégedetlenkedni kezd, akkor Putyin megszívja.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 10:52
Előzmény: #38  elemes
#39
Olvastam, hasonlóan gondolkodok ;-) Az új házamba egyébként én már be sem köttetném a gázt. Bár az orbáni paksi áram sem túl megnyugtató.
Kétségtelen, a jelen függés szar dolog és jó, ha lesz LNG is, talán árban is közelíthet később a normál gázhoz, csak addig valahogy okosan kéne.
elemes
elemes 2014. 08. 28. 10:42
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#38
én a magam részéről igyekszem csökkenteni az EU függését az orosz gáztól :)

az LNG nyilván drágább, de a diverzifikáció nyújtotta ellátásbiztonságnak vannak költségei.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 10:34
Előzmény: #36  totoro
#37
Bocs az offért !
On
Tehát pár év, és az oroszok szalonnát süthetnek a fákjáikon, mert nem kell a kutyának sem a gázuk. Közben mi vidáman mosojgunk rajtuk az "olcsó" katari cseppfolyós gázzal nyomatott vackainkban ?
Kétségtelen, kell idő kiépíteni a vezetékeiket (4-6 év múlva lesz kész elvileg), de ha jól sejtem azok a gázterminálok sem haladnak valami jól.
A horvát 2019-re van ígérve, a tranzithoz pedig egyéb bővítések is kellenek majd, így egyenlőre csak a Lengyellel számolhatunk. Addig én remélem, lesz esze eu-ruszki párosnak.
totoro
totoro 2014. 08. 28. 09:26
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Mit rugóztok ezen a hülyeségen köze nincs a gázhoz. A szeparatisták lőtték le, tök egyértelmű, hiszen közvetlenül utána el is dicsekedtek vele, hogy lelőttek egy katonai repcsit. Aztán gyorsan visszavonták. Egyébként a kormányerők miért lőnének le bármit is, hiszen övék a légtér, csak a sajátjaikat tudnák.
Törölt felhasználó 2014. 08. 28. 09:20
Előzmény: #32  Bekre_Pal
#35
Szvsz a lelövés csak egyik részről lehet melléfogás. A repülés iránya árulkodó. A gép átrepülte egész Ukrajnát, majd az orosz határ elött lőték le. Ezt az Ukránok nem nézhették be ennyire, mikor több mint 1000 kilóméteren át mozizhatták a fejük felett. Így ők csakis direkt lőhették le, ha ők tették, rákenve a szepákra. Ez nem is zárható ki, mert tényleg nagyon erölködnek, hol saját hazugságokkal, hol nyugati sajtó hazugságra bólogatva (lsd. kilőttek egy behatoló orosz páncélos hadoszlopot.)
A szeparatisták viszont lelőhették hülyeségből. Annyi biztos, hogy sosem derül ki az igazság holmi feketedobozból. Ütegek jöttek-mentek, ha eddig nem derült ki, nem is fog. Majd zengi mindkét fél a számára előnyösebbet, aztán az erősebb média b.szik alapon el lesz könyvelve orosz gaztettnek.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:31
Előzmény: #33  elemes
#34
igen, ez az egyik lehetséges szcenárió.

na jó éjt, túlteljesítettem a virrasztási tervet
elemes
elemes 2014. 08. 28. 01:24
Előzmény: #32  Bekre_Pal
#33
senkinek nem állt érdekében, balfogás volt.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:22
Előzmény: #31  elemes
#32
elég nagy a jelentősége

nyilvánvaló, hogy az oroszoknak ez bazira nem állt érdekében, amerika meg már majd összehugyozza magát az erőlködéstől, hogy fogást találjon, a majdan óta egy nagy sötét provokációsorozat megy. európa meg nagyokat asszisztál persze, de tudnám, minek
elemes
elemes 2014. 08. 28. 01:08
Előzmény: #30  Bekre_Pal
#31
csak deduktívan, a szakadárok uralta területre ilyen mélyen aligha tudott volna behatolni ukrán légvédelmi rakétaegység, szóval azt gyanítom, hogy az ukrajna területén harcoló, orosz nemzetiségű szakadárok, oroszországból kapott légvédelmi rakétával.

egyébként ennek tényleg akkora jelentősége van? szarkazmusnak szántam a kiszólást is, a hidegháború idején a távolkeleten lelőtt gépekre utaltam.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 01:01
Előzmény: #29  elemes
#30
nem hol, kik
elemes
elemes 2014. 08. 28. 00:39
Előzmény: #28  Bekre_Pal
#29
ország szerint?
ukrajnában, a szakadárok uralta területen.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 28. 00:11
Előzmény: #27  elemes
#28
ország szerint
elemes
elemes 2014. 08. 28. 00:08
Előzmény: #26  Bekre_Pal
#27
név szerint? nem.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 27. 23:58
Előzmény: #23  elemes
#26
te már tudod, kik lőtték le a gépet?
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 23:38
#25
"Az ukrán miniszterelnök ma arról beszélt, hogy Oroszország az Európába irányuló gázszállítások leállítását tervezi a télen. Habár Jacenyuk kijelentése vélhetően csak a két ország közötti kommunikációs hadviselés része, az érintett uniós országok többsége már nyár óta igyekszik felkészülni egy esetleges ellátási krízisre.

Az ukrán miniszterelnök mai kijelentése szerint Ukrajna tud Oroszország azon terveiről, ami szerint a Gazprom a tél során leállítaná az Ukrajna felé irányuló gázszállítást. Ez egyben azt is jelenti, hogy sérülnének az EU-ba irányuló gázszállítások is, hiszen tavaly a Gazprom teljes EU-ba irányuló exportjának közel 60%-a haladt keresztül Ukrajnán.
2014.08.27 12:20 Jacenyuk: az oroszok télre elzárhatják a gázcsapot

A bejelentés mindenképpen nyugtalanító, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a két szomszédos ország közötti helyzet finoman szólva is problémás. A háborús kelet-ukrajnai események mellett komoly kommunikációs háború zajlik mindkét fél részéről. Korábban már a Portfolio is több alkalommal felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz-ukrán földgázellátással kapcsolatos jelenlegi rendezetlen helyzet, komoly kockázatot jelent Európa és különösen térségünk gázellátására .

Afelől nem lehet sok kétségünk, hogy az elmúlt hónapokban a Gazprom főhadiszállásán vagy egyenesen a Kremlben készültek olyan forgatókönyvek és hatástanulmányok, amelyek a 2009-eshez hasonló gázcsapelzárás lehetőségeit és hatásait vizsgálták. Ezen túlmenően az sem elképzelhetetlen, hogy a jelenlegi "harcias" orosz vezetés erőt demonstrálna - a gázellátás terén télen alapvetően kiszolgáltatott - Ukrajna és az Európai Unió felé.

Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy egy ilyen lépés komoly pénzügyi és reputációs veszteséget jelentene Oroszország számára, a 2009-es esemény például számos, az orosz érdekeknek szembemenő szabályozási és piacfejlesztési változást hozott az EU gázpiacán. Az EU, Ukrajna és Oroszország a gázbiznisz kapcsán kölcsönösen egymásra van utalva: az egyik termel és elad, a másik a vezeték túlsó végén fizet és fogyaszt, a harmadik pedig felügyeli a másik kettő közötti szállítások egy részét, illetve szintén fogyaszt. Vagyis a gázüzlet szempontjából minden fél abban érdekelt, hogy mielőbb rendeződjön a jelenlegi helyzet.

Az EU közvetítőként már tavasszal, illetve a nyár elején is igyekezett közbenjárni Ukrajna és Oroszország között, de június elején végül megszakadt a tárgyalások. Moszkva a korábban felhalmozott, számításai szerint 5 milliárd dollárt is meghaladó ukrán gáztartozás rendezését követeli Kijevtől, míg az ukrán vezetés arra hivatkozva bojkottálja a számlatartozás rendezését, hogy álláspontja szerint a Gazprom aránytalanul magas gázárát állapított meg számára a tavasz folyamán.

Az EU szempontjából a jelenlegi helyzet már csak azért is kezd kritikussá válni, mert ahhoz, hogy a tél folyamán zavartalanul áramolhasson az orosz gáz Ukrajnán keresztül az uniós gázpiacokra, az ukrán tárolóknak 18-20 milliárd köbméteres töltöttségi szinten kell lenniük. Ezzel szemben a jelenlegi készlet 15,6 milliárd köbméteren áll, és Ukrajna nem tud olyan mennyiségű földgázt beszerezni nyugati határvégein, mint amekkorákkal korábban számolt. Pontosan emiatt Jacenyuk, a múlt hét végén arról számolt be, hogy Ukrajna 5 milliárd köbméter földgázt vásárolna Oroszországtól a megfelelő téli felkészülés érdekében. Az, hogy ukrán miniszterelnök most az oroszok előre megtervezett téli csapelzárásáról tett bejelentést, semmiképpen sem jelenti azt, hogy a tárgyalásokat sikerült volna konstruktív mederbe terelni.

Térségünk számára igen veszélyes ez a helyzet

Magyarország és a környező országok különösen kitettek a jelenlegi helyzetnek, hiszen a legtöbb helyen hiányoznak az alternatív beszerzési lehetőségek, és a földgázellátáson belül az Ukrajnán keresztül érkező orosz földgáz dominál. Míg az európai gázellátáson belül a Gazprom súlya kb. 30%-os volt tavaly, addig a térségben Románia kivételével mindenhol 60% vagy a fölötti értékekkel találkozhatunk.

Az európai gázpiac egy, a 2009-eshez hasonló gázkrízist már bizonyosan jobban lenne képes kezelni, mint akkor, de hosszabb csapelzárás még most is komolyabb aggodalomra adna okot. Az elmúlt négy évben számos összekötő-vezeték épült, stratégiai készleteket alakítottak ki, illetve kész forgatókönyvek is rendelkezésre állnak az ellátási zavarok kezelésére (pl. különböző fogyasztói csoportok lekapcsolás, stb.), de megfelelő alternatív források hiányában hosszabb távon már nehezen lenne kezelhető az Ukrajnán keresztül áramló orosz gázbetáplálás elapadása.

A mellett, hogy a mögöttünk lévő enyhe tél miatt viszonylag magas készletek maradtak tavasszal az európai gáztárolókban, az elmúlt időszakban jelentős készletépítéseket lehetett megfigyelni az uniós gázpiacon. Míg tavaly ilyenkor az EU gáztárolóiban összesen 53,6 milliárd köbméternyi mobil készlet állt rendelkezésre, addig most 70 milliárd köbméter. Térségünk országai szintén erőteljesen tárolnak, van ahol 70-90%-kal több földgáz van a tárolókban, mint tavaly ilyenkor.

A nyár eleje óta történtek semmiképpen sem vetítenek pozitív jövőképet az előttünk álló fűtési időszakra nézve, így csak reménykedni lehet abban, hogy a "józan ész" végül mégiscsak diadalmaskodik, és sikerül érdemben csökkenteni a jelenlegi kockázatok az európai gázellátás terén. Ha nem, és elsül az "orosz gázfegyver", akkor a főkérdés az marad, hogy az oroszok milyen időtávon merik megkockáztatni az ukrán tranzit leállítását."
elemes
elemes 2014. 08. 27. 22:31
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
most az ukrajnába irányuló reexporttal egy kicsit fellélegezhet lekötött fölös mennyiség miatt az ország, neme?

én azért veszek egy kandallót az emeletre is, biztos ami biztos.
elemes
elemes 2014. 08. 27. 22:29
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#23
ne becsüld le őket, 98-ban még orosz államcsőd volt, most meg utasgépeket lövöldöznek le, mint a régi szép időkben.

amikor a németek körülzárták szentpétervárt, azt gondolták, pár hónap után éhesen megadják magukat. közel három évig volt bojkott alatt a város, már fűrészport ettek, de nem adták fel.

nem kell a magyar tehetetlenségből kiindulni, a vodka sok problémát megold.
totoro
totoro 2014. 08. 27. 21:18
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#22
Ez nem így van. Kína és India még évekig nem lesz komoly orosz gáz fogyasztó, csak 2020 utánra várnak jelentős növekedést, ráadásul Indiába csak az LNG jön szóba, oda meg az USA és Kanada is készülődik.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:14
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
Csak addigra már az oroszok halottak lesznek... ha élhetek ezzel a műferdítéssel.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:11
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#20
Évek óta rohamosan nő az exportjuk Kínába és ez a folyamat nem fog leállni. Ugyan ez a helyzet Indiával is ami szintén epekedve várja az orosz gázt.
A vezetékek folyamatosan épülnek és újabb és újabb hosszútávú szerződések köttetnek. Az égvilágon semmi bajuk nem lesz az Oroszoknak az Eu kiesésétől.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:11
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#19
Ráadásul ott a probléma, hogy az oroszok előre lekötött gáz és olaj üzleteket csináltak... így egy lezárással még saját maguk számára előnyös szerződés egyoldalú bontásának következményeit is vállalnák... és ez negatív, ill. negatív.

A hülyébb országok, mint Mo, ráadásul többet kötöttek le, mint amennyit el bír az ország fogyasztani. (Évek óta könyörgünk nekik, hogy hosszabbítsák meg a felhasználási időt, ugyanis egyre kevesebb és kevesebb gáz fogy... ráadásul szívás, mert, ha ilyen marad az életszínvonal stb, addig kevesebb fog fogyni, ha pedig életszínvonal emelkedés és paradigma váltás történik, akkor meg amiatt lesz lehetőség és késztetés a takarékosságra.)
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:09
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#18
Ha normálisan állnának a dolgokhoz az Oroszok az EU és az Ukránok mindegyik virágozhatna.
De ettől az USA hülyét kapna, és inkább keveri a szart.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:06
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#17
Persze, azért megy az EU-ba a teljes olaj és gázexportjuk 80%, mert Kína, meg India mindent megvesz. ;)
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 17:03
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#16
"Évekig ellenne export nélkül, max felmenne az adósságuk európer szintre."

Ha csak az Európába irányuló nyersolaj és földgázexportról beszélünk, akkor vagy 5 év az az "évekig".
Persze ez a teljes exportnak a 40%-ának a 80%-a.
Így export nélkül 1-2 év az az "évekig".

És persze azt nem kalkuláltuk bele, hogy egy ilyen esetben nem évi 1%pont lenne (ezen kívül) a növekmény (mint az utóbbi időben), hanem jóval több.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 16:42
Előzmény: #14  Bekre_Pal
#15
Rezsicsökkentés.
Ha kevés lesz, kevesebb fogy ;-)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 27. 16:31
Előzmény: #13  szivacs
#14
ezt mondjuk nem értem, hogy mikor akarják megtölteni a tározókat, majd ha nem lesz mivel?

és az ukránok vajon fizetnek a szállításokért? mert nem szokásuk!
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 16:12
Előzmény: #10  totoro
#13
Szerinted ma Magyarországon csurig vannak a gáztározók? Akkor el vagy tévedve!
Nincsenek. Mégis szállítjuk a gázt az ukrán testvéreknek, akik persze meg is hálálják. Például újrafestik a magyar emlékműveket: link
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 16:12
Előzmény: #1  portfolio
#12
Az \"lemaradt\" a cikkből ,hogy a Gazprom a gáz tranzit diját előre átutalta kb 1 hónappal ezelőtt amit az ukránok visszautaltak .Ezért is próbálja már most Jacenyuk az oroszokra kenni az esetleges gáz leállítást .Majd ismét elkezdik megcsapolni az EU szállítmányokat közben mutogatnak ,hogy nem jött meg a tranzitdij és \"joguk\"van ennek fejében gázt vételezni(LOPNI) a másokéból.Az EU természetesen az oroszokat fogja hibáztatni ismét mert az ukrán barátokat nem lehet.Ime a szép nagy politika
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 08. 27. 16:06
Előzmény: #4  totoro
#11
haha, ez jó, kár, hogy nem így van
totoro
totoro 2014. 08. 27. 16:03
Előzmény: #8  szivacs
#10
A tartalékok nagyjából mindenhol sok hónapra elegendők. Amióta faszoznak, azóta mindenki csurig tartja a vésztározókat.
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 16:03
Előzmény: #7  totoro
#9
Ami az eunak nem kell, majd megveszi Kína és India.
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 16:01
Előzmény: #4  totoro
#8
"azzal is tökön szúrnák magukat, hogy felgyorsulnának a Lengyel és Horvát LNG terminálok beüzemelései, aztán veszünk Katartól csepfolyós földgázt,"
Attól, hogy felgyorsulna (milyen pénzből is?) az LNG terminálok építése, még ezen a télen sokan simán megfagynának és aki nem, az is eléggé haragos lenne, hogy fával vagy árammal kell fűtenie a gyerekszobát.

Jövő télen -vagy ki tudja mikor- mire ideérne az LNG, meg fizethetné a mostani többszörösét az, aki még tudja.

A többiek meg lógathatnák ki a kályhacsövet panelházak ablakain: link

totoro
totoro 2014. 08. 27. 16:00
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#7
Az orosz növekedés kifulladt, a nyersanyagárak meg túl nyomottak ahhoz, hogy a jóléti rendszereiket szinten tartsák.
seri2 2014. 08. 27. 15:53
Előzmény: #4  totoro
#6
"papírkutyák" :DDD
Törölt felhasználó 2014. 08. 27. 15:40
Előzmény: #4  totoro
#5
"mert nincs pénze"
Bocs, de ez hülyeség. Évekig ellenne export nélkül, max felmenne az adósságuk európer szintre.
totoro
totoro 2014. 08. 27. 15:34
#4
Nem fogja elzárni a gázt, hiszen ezt az egész ostoba háborút azért generálta, mert nincs pénze, és el kell valamivel terelni a nép figyelmét. Az oroszok papírkutyák, ezek a cikkek meg hatásvadász bulvártalálgatások. Ha a ruszkik nem küldenének, akkor azzal is tökön szúrnák magukat, hogy felgyorsulnának a Lengyel és Horvát LNG terminálok beüzemelései, aztán veszünk Katartól csepfolyós földgázt, ők meg égessék a fáklyáikat és süssenek szalonnát.
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 15:27
Előzmény: #2  szivacs
#3
"Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság
Patkó Gábor
2014. augusztus 14. 12:06

Egyelőre nyoma sem látszik annak, hogy az ukrán-orosz válság rendeződhet a közeljövőben, miközben a jelenlegi helyzet igen nagy kockázatot jelent a téli gázellátás biztonsága szempontjából. Térségünk országai kiemelkedő függésben vannak a Gazprom szállításaitól, így ha az orosz vezetés a jelenlegi népszerűségét meglovagolva úgy határozna, hogy a "gázfegyvert" bevetve megmutatja az EU-nak és Ukrajnának, hogy ki az úr a háznál, akkor azt hazánk és szomszédjai éreznék meg a leginkább.

A nyár vége felé közeledve egyre inkább közeledünk a fűtési időszakhoz, miközben az Európa gázellátásra komoly kockázatot jelentő orosz-ukrán szembenállás a legkevésbé sem látszik csillapodni. Ukrajna június közepe óta nem vásárol földgázt keleti, nyújtózkodó szomszédjától, miközben saját tárolt földgázkészlete elmaradni látszik attól, ami a téli ellátás zavartalan biztosításához szükséges. Az ország jelenleg nyugatról, tehát a hagyományos ellátási útvonallal ellentétes irányból igyekszik földgázt beszerezni, hazánkon és Lengyelországon keresztül áramlik földgáz Ukrajnába, de a várakozások szerint a "nyugati ellátásba" Szlovákia is bekapcsolódik majd.

Az ukrán földgáz-infrastruktúra ugyanazt a vezetékrendszert használja saját a belföldi szállítások lebonyolítására, mint az EU-ba irányuló orosz földgázszállítmányok továbbítására, ami által a tranzit könnyen megcsapolhatóvá válik. A 2009-es orosz-ukrán gázválság alkalmával Moszkva pont arra hivatkozva határozott a csapok elzárásáról, hogy "az ukránok megcsapolják a tranzitszállítmányait".

Nem véletlen, hogy az EU a két ország közötti szembenállás feloldását sürgeti, különös tekintettel a gázellátási kérdésekben. Az EU energiaügyi biztosa a várakozások szerint a hónap végén Moszkvába utazik, hogy elősegítse a június közepén megszakadt tárgyalások felújítását. A Gazprom 5 milliárd dollárt meghaladó gáztartozást követel Kijeven, míg az ukránok az oroszok által tavasszal két alkalommal megemelt földgáz árát nem tartják elfogadhatónak. A korábbi diszkontok megszüntetésével a Gazprom ezer köbméterenként 485,5 dollárért értékesít(ene) Ukrajna számára, amivel szemben például tavaly a Gazprom az EU-ba 380 dolláros átlagáron értékesített.

Ukrajna a Lengyelországon keresztül futó Jamal-vezeték, és a pár éve kiépített, egyenesen Németországba tartó Északi Áramlat gázvezeték ellenére is meghatározó tranzitútvonalnak számít az Oroszország és az EU közötti gázkereskedelemben. A Gazprom adatközlése szerint tavaly 161,5 milliárd köbmétert értékesített nyugati irányba, amelyből közel 135 milliárd köbméter került az uniós gázpiacra, miközben az ukrán útvonalon kb. 80 milliárd köbméter ment keresztül.

Az EU keleti végein, így hazánkban is szinte egyeduralkodónak számít az orosz földgáz az importon belül. A legtöbb esetben még a nyugati határponton belépő szállítások is - kerülő úton érkező - orosz molekulát rejtenek magukban. Hazánk esetében például a valódi alternatív forrást csak a 2015 elején átadásra kerülő szlovák-magyar interkonnektor fogja elhozni, de az is csak inkább elméleti jelleggel.

Függők

A környező országok energiaellátásán belül még mindig Magyarország rendelkezik a legnagyobb földgázkitettséggel. A BP adatai alapján 2013-ban a teljes primer energia-felhasználáson belül közel 38%-os súllyal rendelkezett a földgáz hazánkban, ami egyébként teljes európai összevetésben is kiemelkedően magas értéknek számít. Ezt a kitettséget fokozza, hogy a belföldi termelés (tavaly kb. 1,8 milliárd köbméter) csak az igények kisebbik részének fedezésre alkalmas. A teljes EU szintű átlag 23,5% volt, a térségben e felett Magyarország mellett Szlovákia és Románia található. Előbbi helyzete hasonló hazánkéhoz, míg utóbbi érdemi belföldi földgáztermeléssel bír. A térségben lévő többi EU-s ország energiamixében 15% körüli volt a földgáz súlya az energiaellátáson belül tavaly.

Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság

Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság

Visszaeső fogyasztás

Az abszolút volumenek tekintetében a vizsgált országok közül Lengyelország számít a legnagyobb fogyasztónak, mi több az egyetlen, amelynek gázfogyasztása növekvő tendenciát mutat. Az alábbi grafikonon a 2010-es, 2007-es és 2013-os fogyasztási adatokat tüntettük fel, amiből jól látszik, hogy a térség legtöbb országában a földgázfelhasználás csökkenő pályán mozog, ami mögött takarékossági, hatékonysági, illetve - főként - gazdasági okok vannak. A földgáz alapú villamosenergia-termelés például az Európa-szerte nyomott áramárak mellett folyamatosan szorul ki a piacról.

Az EU keleti országainak összesített földgázfogyasztása 54,2 milliárd köbméter volt 2013-ban a BP adatai alapján, ami az EU teljes fogyasztásnak kb. 12%-át tette ki.

Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság

Tűzistenünk, a Gazprom

Az orosz állami gázvállalat, a Gazprom, minden évben közli, hogy mennyi földgázt értékesített a partnerországai számára. Ezek és a fogyasztási adatok alapján jó tájékoztató jellegű adatokat lehet kapni arról, hogy az egyes nemzetgazdaságokon belül milyen fontos szerepet töltenek be az orosz gázszállítások. A BP és a Gazprom adatainak összevetéséből az látszik, hogy 2013-ban a vizsgált országok közül kettő teljes egészében közvetlenül a Gazpromtól érkező földgázzal elégítette ki szükségleteit, de Románia kivételével az összes ország gázellátásában meghatározó szerepe volt a Gazpromnak. Ahogy arról korábban már szó volt, Romániában a szükségletek meghatározó részét belföldi termelésből elégítik ki.

Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság

A gázellátási kockázatok növekedésével ismét felértékelődtek a tárolói készletek is, hiszen egy orosz csapelzárás esetén viszonylag kevés eszköz van, amihez nyúlni lehet: belföldi termelés, alternatív útvonalak és források csúcsra járatása, tartalékok felélése, illetve a fogyasztás mesterséges csökkentése, korlátozása.

A rövid ellátási zavarok esetében a gáztárolókban elraktározott földgáz jelent elsődleges "segélyt". Itt az éves fogyasztási mennyiségek és készletértékek mellett fontos szempont az is, hogy mekkorák a napi fogyasztási csúcsigények, illetve a tárolók kitárolási kapacitása. Most szintén csak tájékoztató jelleggel bemutatjuk, hogy az aktuális készletek a teljes éves fogyasztási mennyiséghez miként viszonyulnak. Az adatokból az látszik, hogy Szlovákia a tárolóit szinte csúcsra járatva már az éves fogyasztásának felét kitevő mennyiséget spájzolt be. Hazánk és Csehország szintén érdemi készletekkel rendelkezik.

Visszaszámlálás: egyre inkább fenyeget a gázválság

A jelenlegi helyzet egyik érintett félnek sem kedvez, így alap esetben minden fél abban érdekelt, hogy újra kiegyensúlyozott körülmények között áramolhasson földgáz Oroszország és az EU között. Ennek ellenére a jelenlegi folyamatok inkább egy újabb gázkrízis irányába mutatnak. Az ukrán törvényhozás egy olyan szankciócsomag bevetésén dolgozik, amely a Gazpromot is tiltólistára tenné. Ennek megvalósulása az európai gázvállalatok és a Gazprom közötti szerződések azonnali módosítását vonná maga után, hiszen az EU-s importőröknek már Ukrajna keleti határán át kellene venniük az orosz földgázt. Habár az orosz exportbevételek közel 14%-a kötődik a földgázexporthoz, és egy csapelzárás igen kellemetlen hatna a Gazprom reputációjára, nem lehetetlen, hogy a jelenlegi orosz belpolitikai helyzetben Moszkva úgy dönt, hogy 2009-et követően ismét elsüti a gázágyút, és leállítja az ukrajnai betáplálást. Egy ilyen lépésnek persze a kieső bevételeken túl is komoly költségei vannak, az egyébként sem feltétlenül jó állapotban lévő vezetékhálózat számára komoly "műszaki sokkot" jelentene, de a kitermelési szint ilyen hirtelen változtatása sem szerencsés megoldás. A másik oldalon viszont egy "jó időpontban" végrehajtott csapelzárással Moszkva érdemi válaszcsapást adhatna az EU szankcióira, illetve átmenetileg az európai tőzsdei gázáraknak is komoly lökést adhatna, miközben az ukrán gázellátást is érdemben megbolygathatná.

Ha Moszkva ilyen lépésre szánná el magát, annak hatásai leginkább az EU keleti felén csúcsosodnának ki, így egyelőre abban kell reménykednünk, hogy a fűtési időszak előtt valamilyen módon sikerül rendezni, stabilizálni az orosz-ukrán (gáz)kapcsolatokat."
szivacs
szivacs 2014. 08. 27. 15:26
Előzmény: #1  portfolio
#2
\"Jacenyuk: az oroszok télre elzárhatják a gázcsapot

2014. augusztus 27. 12:20





Az ukrán miniszterelnök nyilatkozata szerint tudnak Oroszország tervéről, hogy leállítják az európai uniós országokba irányuló gázszállítást a télen - állítja a Reuters.

\"Nehéz helyzetben van az ukrán energiaszektor. Tudunk Oroszország terveiről, hogy még az unió elől is elzárja gázcsapjait idén télen\" - mondta Jacenyuk a mai kormányülésen.

Tavaly az orosz gázexport fele Ukrajnán keresztül jutott el az EU-ba. A Gazpromot és az orosz energiaügyi minisztériumot egyelőre nem tudták elérni a hírügynökség munkatársai.

Korábbi cikkeinkben már kitértünk arra, hogy az orosz-ukrán konfliktus elmélyülése esetén Oroszország elzárhatja az Európába irányuló kőolaj- és földgázvezetékeket, ugyanakkor ennek súlyos gazdasági ára és műszaki következményei is lennének. Alapesetben minden fél abban érdekelt, hogy újra kiegyensúlyozott körülmények között áramolhasson földgáz Oroszország és az EU között. Ennek ellenére a jelenlegi folyamatok inkább egy újabb gázkrízis irányába mutatnak.

Az Európai Unió tagországai közül a KKE-régiónak a legnagyobb a gázkitettsége. Ha az orosz vezetés a jelenlegi népszerűségét meglovagolva úgy határozna, hogy a \"gázfegyvert\" bevetve megmutatja az EU-nak és Ukrajnának, hogy ki az úr a háznál, akkor azt hazánk és szomszédjai éreznék meg a leginkább. Erről bővebben itt olvashat.\"

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek