Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 04. 08. 12:39

Irak 30 napra felfüggeszti az olajexportot!!!  

Ugrás a cikkhez
Bekövetkezett amitõl az olajpiac tartott. A közel-keleti izraeli-palesztín konfliktus a környezõ arab országokat sem hagyta érintetlenül. Az izralei illetve közvetve az amerikai magatartás elleni tiltakozásul Irak 30 napra embargót hirdetett olajexportjára. A bejelentés után a határidõs árak a júniusi szállításra New Yorkban 3.3%-kal emelkedtek, a jegyzések 26.35 USD körül alakulnak. A brent ára Londonban 1.44 USD-s emelkedést mutatott, az elszámolóár 27.43 USD körül mozog (+5.5%).

Irak csak akkor hajlandó visszaállítani a normál exportot, ha Izreal kivonul a megszállt palesztín területekrõl. Irak az OPEC 4. legnagyobb kõolajexportõre, napi kitermelése 2.5 millió hordóra becsülhetõ. Ez az OPEC teljes exportjának közel 10%-a.

Az iraki bejelentés után Líbia éa Irán is jelezte, hogy hajlandó csatlakozni az iraki akcióhoz. Líbia napi kitermelése 1.3 m hordóra, Iráné 3.4 millió hordóra becsülhető. Ezek együttes keresletszűkítő hatása az OPEC tekintetében megközelítheti a 18%-ot.

Elemzők szerint ha Irán és Líbia is csatlakozik az iraki kezdeményezéshez, annak még drámaibb következményei lehetnek. Bár Szaúd Arábia és Kuvait is rendelkezik fölös kapacitásokkal, az említett országok többlettermelése biztosan nem tudná ellenesúlyozni a korlátozó lépések hatásait.

A világ napi kőolajteremlése napi 76.7 m hordóra becsülhető. Az említett 3 ország embargója a globális kínálatot kb. 10%-kal csökkentené.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 10. 07:29
Törölt hozzászólás
#6
Törölt felhasználó 2002. 04. 12. 14:10
#5
Az elnök azt nyilatkozta, hogy a sztrájk nem akadályozza a termelést (erre én is kíváncsi lettem volna). Azóta azonban lezajlott egy véres puccs, így az ország legnagyobb olajfinomítójának munkásai nemsokára munkába állnak.
Ugyanakkor viszont az orosz kőolajkitermelés múlt hónapban elérte a 7,1 millió hordót, ez a Szovjetunió felbomlása óta a legmagasabb érték. (Az olajból szeretnék előteremteni a pénzt a gazdasági szerkezetváltáshoz.) Nem véletlen tehát az olajárak ma reggeli zuhanása
Törölt felhasználó 2002. 04. 10. 13:25
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Csak egy kis kiegészítés. Ha jól tudom a venezuelai exporttal is van egy kis gond, ugyanis hatalmas sztrájkok bénítják a kitermelést. Az ország kivitele a 0-t közelítette az elmúlt időszakban.
Törölt felhasználó 2002. 04. 10. 13:13
#3
A gazdasági hatás valóban nem jelentős, pláne, hogy nemrég még az oroszoknál "könyörgött" Amerika, hogy ne engedjék leesni az árakat. Viszont érdemes figyelni a hangvételre, jól jelzi a két ország viszonyát.
Törölt felhasználó 2002. 04. 08. 14:03
Előzmény: #1  portfolio
#2
Érdekes! Mintha a piaci kofa azzal fenyegetőzne, hogy nem adja el a krumpliját. Ha jól tudom embargóval pont ezeket az országokat szokták "jutalmazni". Most hát megkaphatják saját kérésükre! Szerintem lesz ennek még böjtje is.

Topik gazda

Sz.Gy.
4 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek