Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 22. 15:59

Hogyan tovább a magyar nyugdíjrendszerben?  

Ugrás a cikkhez
A kormány a miniszterelnök szavai szerint rövid időn, akár heteken, belül is megteremtheti az átlépés jogi lehetőségét a magánnyugdíjpénztárak felől az állami rendszerbe és nem kérdés, hogy a kabinetnek az a célja: minél többen éljenek is ezzel a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=140340
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:35
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#20
Körte, de rég "láttalak" errefelé:) És az jó szerinted?
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:31
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#19
Úgy bizony, a pénz ott lesz jó helyen nézett megy. Bármikor hozzá lehet nyúlni és abból finanszirozni az állam bácsit, ha megszorul, márpedig meg fog!
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:24
Előzmény: #13  elemes
#18

"2. a manyupoknak utalt pénz az ONYP bevételi oldalán hiányzik, hitelfelvételből kell pótolni, most évi 360 milliárd és növekszik. " ez csak 2006-ig volt igaz, a 7,5%-s járulékemelés (3,5%+ 4% az egészségügyi járulékból) legalább ennyi pénzt hozott a rendszerbe. Persze a rokinyuggerek egy része is már az állami kasszából kapja a nyugdíját.
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:23
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#17
Nesze neked struktúrális reform. A pénz kell. És vissza a fenntarthatatlan államhoz.
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:23
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#16
Nesze neked struktúrális reform. A pénz kell. És vissza a fenntarthatatlan államhoz.
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:22
Előzmény: #13  elemes
#15
tessék mondani, ez már a strukturáls reform?
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 19:17
Előzmény: #13  elemes
#14
Igen, az átállásnak van költsége. Ezt senki nem vitatja. Csakhogy az állami rendszer ha nincs MNYP, akkor is FENNTARTHATATLAN már a jelenben is. Idén kb. 5-700 mrd a nyugdíjkassza hiánya. Tehát a hiánynak csak a fele az, ami az MNYP-k felé áramló pénz miatt van. És a helyzet rosszabb.

A kérdést tehát nem statikusan kell megnézni egy adott pillanatra, azaz pl. a mostani helyzetre. Hanem HOSSZÚTÁVON. És különösen a hosszútávon várható végeredményre figyelemmel. Az állami rendszer ilyen korfával (márpedig a korfa felfelé már nem módosul, tehát biztosan bekövetkezik, amit most látunk rajta) egyre nagyobb mínuszt produkál. Ez nem feltételezés, ténykérdés.

Az egyik esetben most átmeneti nagyobb mínuszt kell finanszírozz egy jövőben fenntartható/fenntarthatóbb rendszer érdekében. A másikkal meg a jelen kevesebb mínuszát az idők végezetéig fizetheted egy jelen korfa mellett még 50 évig BIZTOSAN egyre fenntarthatatlanabb rendszerben (azaz nagyobb hiánnyal).

A te és a Fidesz szövege szimpla csúsztatás. Az igazi kérdés az előbb leírt 2 közüli választás, ill. azok valamilyen kombinációja.

És mégegyszer: jelenleg még SEMMI tervet nem tudunk a jövő nyugdíjrendszerére vonatkozóan. De a jelen átmeneti rendszerének egyik fő pontját már szétverik éppen. Ez így biztos hülyeség. Illetve nem az, az ő szempontjukból, mert ez árulja el, hogy itt nem a rendszer megreformálása, átalakítása volt az elsődleges céljuk, hanem a pénz megszerzése. Nekem meg ez a problémám. Vagy érted vagy nem, vagy akarod érteni, vagy nem.
elemes
elemes 2010. 10. 22. 18:55
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
látod. megy ez.

nézzük mit jelent az országnak a manyupok működése - ceteris paribus.

1. a felhalmozott vagyonnal szemben áll egy ugyanekkora növekmény az adósságállományban ami után évi 6-8% kamatot kell fizetni -- ez önmagában 150-200 milliárd kamatterhet jelent évente.

2. a manyupoknak utalt pénz az ONYP bevételi oldalán hiányzik, hitelfelvételből kell pótolni, most évi 360 milliárd és növekszik.

3. a magasabb eladósodottsági ráta megjelenik a fennálló adósságállomány újrafinanszírozásának kockázati prémiumában.

a manyupoknak igen jól kellett volna teljesíteniük ahhoz hogy ezt ellensúlyozzák.
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 18:32
Előzmény: #10  elemes
#12
Nem sok értelme van ennyire elveszni a részletekben. Egyébként nem utálom Orbánt, csak egy sor lépésével (főképpen azok módjával) nem értek egyet. Ennyi. Az érzelmeimet ki tudom kapcsolni, ahogy a tőzsdén is. Se szerelmeskedni, se gyűlölködni nem szoktam politikusokkal, minek. Ezeket meghagyom az olyan vallásos pártpolitizálóknak, mint pl. te.
elemes
elemes 2010. 10. 22. 18:30
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#11
elolvastam amit írtál.

volt már példa arra, hogy a magyar állam kezében részvények voltak? volt. lásd ÁPV Zrt vagy hogy a tökbe nevezik most.

volt már példa arra, hogy a magyar állam eladta a tulajdonában levő részvényeket? volt. ennek mechanizmusairól lásd a porftolió archívumát.

működik a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer? működik. járulék be, nyugdíj ki, részvényeknek árnyéka sem látszik rajta.

szóval lehet kötekedni, de érdemes a valóság próbájának alávetni az érveket :-)
elemes
elemes 2010. 10. 22. 18:24
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
pont ugyanott, mint ahol az van benne, hogy az "ázsiai részvény eszközalap" révén 25.1 darab Wuliangye Yibin részvényt birtoklok, meg 191 darab Guangxi Liugong Machinery részvényt.

érdemes a felvetéseket próbára tenni valamilyen politikailag semleges közegben. ha ott nem állja meg a helyét, akkor egyszerűbb azt írni, hogy utálod orbánt, nem kell hozzá szofisztikált közgazdasági tanulmányt köríteni :-)
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 18:16
Előzmény: #6  elemes
#9
"ha kaptál már bármilyen bef alaptól egyenlegértesítőt, azon megláthatod.

választott befektetési struktúra: B4, ami egy adott állampapír - privát kötvény - részvény mix, magyar, európai, emerging, nyugati, ázsiai stb. valamilyen arányban. az állampapír-alap egységértéke 1.14 forint, a magyar részvény alap egységértéke 0.79 forint, az ázsiai részvént alap egységértéke 0.88 forint, a számlámon van valahány százezer magyar állampapír, másvalahány százezer magyar részvény és kb egymilló ázsiai részvény egység, az összesen annyi mint valamennyi forint."

Igen, és ebben hol van benne, hogy akkor van mondjuk a 2 millió MNYP számlán lévő nyugdíjmegtakarításod mögött 25.2 db MOL, 98.7 db OTP, stb. és 1.3 db RFV papírod?
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 18:13
Előzmény: #7  elemes
#8
Nyilván nem, de olvasd el mégegyszer, amit írtam, mert elsőre nem fogtad fel.

Ha megtartja, akkor pont azt teszi, amivel az MNYP-k ellen kampányolt. Ebben az esetben az MNYP-k elleni támadás hazugság volt.

Ha eladja, akkor meg ugyanaz a hatás, mintha az MNYP-k adnák el. Ekkor tehát a mai szövege hazugság.
elemes
elemes 2010. 10. 22. 17:58
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#7
"Ha megtartja, akkor az állam tőzsdézik, azaz pont azt teszi, amivel indokolta az MNYP vagyon államosítását, hogy azt ne tegyék az emberek pénzével. Ha piacra szórja, akkor ugyanaz van, mint az MNYP-k esetében."

talán nem példa nélküli eset sem az, hogy az állam kezében vállalati részvények vannak, sem az, hogy privatizálja ezeket a részvényeket :-)
elemes
elemes 2010. 10. 22. 17:56
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#6
[i]Hogyan lehet egyéni szintre lebontani egy kvázi alap birtokában lévő eszközöket.[/i]

ha kaptál már bármilyen bef alaptól egyenlegértesítőt, azon megláthatod.

választott befektetési struktúra: B4, ami egy adott állampapír - privát kötvény - részvény mix, magyar, európai, emerging, nyugati, ázsiai stb. valamilyen arányban. az állampapír-alap egységértéke 1.14 forint, a magyar részvény alap egységértéke 0.79 forint, az ázsiai részvént alap egységértéke 0.88 forint, a számlámon van valahány százezer magyar állampapír, másvalahány százezer magyar részvény és kb egymilló ázsiai részvény egység, az összesen annyi mint valamennyi forint.
elemes
elemes 2010. 10. 22. 17:50
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
lényegében mindegy.

a nyugdíjrendszer egy szociális mechanizmus arra, hogy az aktív népesség által megtermelt javakból részesüljenek az önmagukat (munkából) eltartani már nem képes öregek is.

mivel a pénzt nem lehet megenni, csak a megtermelt reál-javakat lehet újraelosztani. ebben az újraelosztásban nyilván jutalmazzuk azokat, akik aktív korukban nagyobb mértékben járultak hozzá az (akkori) nyugdíjasok jólétéhez, vagyis aki több járulékot fizetett, annak magasabb lesz a nyugdíja, mint annak, aki kevesebbet.

de a lényeg akkor is az, hogy mindegy, milyen formában keletkezik majd nyugdíjjogosultságod harminc év múlva -- csak azt a GDP-t lehet elosztani majd, amit az akkori aktív népesség megtermel. a mostani demográfiai mutatók alapján ez igen sovány jövőt sejtet a nyugdíjasok számára.
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 17:31
Előzmény: #2  elemes
#4
A legfontosabb itt is kimaradt: MILYEN LESZ A NYUGDÍJRENDSZER MAGA HOSSZÚTÁVON?
Törölt felhasználó 2010. 10. 22. 17:30
Előzmény: #1  Portfolio
#3
Ez azért további kérdéseket vet fel.

1. Hogyan lehet egyéni szintre lebontani egy kvázi alap birtokában lévő eszközöket. Ráadásul egy MNYP-nél több portfólió is volt, változtatni is lehetett. Akkor most melyik tagnál milyen részvények/papírok vannak? Ez nem tűnik kivitelezhetőnek.
2. Ha kivitelezhető is. Az államhoz kerül egy csomó részvény. Az állami kezelő mit és hogyan kezeli ezt majd? Ha megtartja, akkor az állam tőzsdézik, azaz pont azt teszi, amivel indokolta az MNYP vagyon államosítását, hogy azt ne tegyék az emberek pénzével. Ha piacra szórja, akkor ugyanaz van, mint az MNYP-k esetében.
elemes
elemes 2010. 10. 22. 17:20
Előzmény: #1  portfolio
#2
végre egy korrekt elemzés.

arra nem is gondoltam, hogy a kormány úgy stoppolná le a 8%-ok manup felé utalását, hogy ezt ne kompenzálná az érintettek állami nyugdíj-elszámolásánál (szolgálati évek, járulékok stb) -- ez annyira alkotmányellenes lenne, hogy az AB \"ex nunc\" megsemmisítené, ami tripla szívás a kormánynak.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek