Itt a határozat! 2014.06.16 12:56
A jogegységi tanács határozattal zárta mai ülését - jelentették be a sajtótájékoztatón. Ennek tartalma:
1. A lakossági devizahitelek azon rendelkezése, amely szerint a fogyasztó viseli az árfolyamkockázatot, a főszolgáltatás körébe tartozik, így tisztességtelensége kizárólag akkor vizsgálható, ha az átlagos ügyfél számára a tartalma a szerződéskötéskor nem volt világos, érthető. Ha a tájékoztatás nem volt egyértelmű, vagy a tájékoztatás elmaradt, lehet részben vagy egészben érvénytelen. (Ez az összevont válasz a Kúria 1. és 2. kérdésére)
2. Az egyoldalú szerződésmódosítás akkor tisztességtelen, ha nem felel meg a Kúria által korábban meghatározott elveknek. Akkor nem tisztességtelenek, ha azok a fogyasztó számára világosan és egyértelműen meghatározzák, hogy az egyes körülmények változásai milyen módon és mértékben hatnak ki a fogyasztó fizetési kötelezettségére. Az arányosság, a ténylegesség és a szimmetria elvét kell itt figyelembe venni.
3. A vételi és az eladási (különnemű) árfolyamok alkalmazása, vagyis az árfolyamrés tisztességtelen, emögött ugyanis nem áll szolgáltatás, illetve alkalmazásuk gazdasági indoka a fogyasztó számára nem világos, nem érthető, nem átlátható. A szerződés részeként az MNB hivatalos árfolyamát kell használni, amíg előíró jellegű törvényi rendelkezés nem lép a helyébe.
Mindjárt itt a bejelentés 2014.06.16 12:47
Teljes készültségben várja a sajtó a bejelentést. Ebben a pillanatban közölték, hogy 10 percen belül érkeznek a bejelentők.
Még így is mérföldekre vagyunk attól, hogy megállítsuk a globális felmelegedést. De legalább valami történt. Obama a kongresszus megkerülésével akarja csökkenteni az erőművek kibocsátását.
A múlt héten jelentette meg az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) azt a tervet, hogyan szabályoznák a meglévő erőművek CO2-kibocsátását. 2030-ra 30%-kal csökkentenének a 2005-ös szinthez képest. Ez a legnagyobb kibocsátású szektor, az USA kibocsátásának közel 40%-áért felelős.
captainplanetobama.png
Captain Planet (alias A bolygó kapitánya)
A kongresszusban biztosan nem ment volna át semmilyen hasonló terv, ezért kellett Obamának ezt a kerülőutat választani. Így is kérdés még, hogy a kongresszus vagy a bíróságok nem kaszálják-e el a tervet.
Így működne a megkerülős csel
Az EPA ölébe egy korábbi legfelsőbb bírósági döntés miatt hullott a jog (illetve kötelesség), hogy szabályozza az erőművek kibocsátását. Már korábban készült szabályozás az új erőművekre, amely praktikusan lehetetlenné teszi, hogy a jelenlegi technológiák mellett új szenes erőműveket építsenek.
A most javasolt lépés a meglévő erőművek kibocsátására vonatkozik. Nem egyes erőművek, hanem az egyes államok kibocsátására ad célt. Az államoknak elég tág teret ad abban, hogy mivel valósítják meg a csökkentést (energiahatékonysággal, megújulókkal vagy atommal, az erőművek felújításával, de akár klímakereskedelemmel is). De konkrét terveket kell adniuk az EPA felé, hogy hogyan akarják megvalósítani a csökkentést, egy iteratív folyamatban.
Ez látszólag markánsan különbözik az EU (jelenleg eléggé döglődő) kvótakereskedelmi rendszerétől: nem bízzák pusztán a piacra, hogy ott dőljön el, mi történjen. Igazából az EU rendszere sem volt ennyire piaci, a megújulóknál mindenki azt választotta, amit jónak látott. Részben ez is okozta a döglődést.
Nem vagyunk kint a vízből
A 30%-os csökkentés ugyan drasztikusan hangzik, de ezzel még nem vagyunk kint a vízből. Amerika ugyanis csak a globális kibocsátások kevesebb, mint 20%-áért felelős. Kína már most több mint másfélszer annyi szén-dioxidot bocsát ki, mint az USA.
ezek a klimatikus szélsőséges változások sztem a következő években egyre fontosabbak lesznek..........
érdemes végiggondolni a folyamatokat, mert a piacokra is kihatnak majd előbb utóbb.
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?