" hát ha a szárnyaló USA államháztartási hiányt, 350%-os GDP arányos teljes eladósodottságot, a hatalmas külkereskedelmi deficitjüket és az extrém eszközpiaci buborékjaikat elnézem, akkor továbbra is a FED lazítás tűnik a legsanszosabbnak… "
.
Folyton azt feltetelezed, hogy a FED mindennel erosebb, es azt csinal amit akar.
Nos, nem igy van. A mediak hatasara ez ugyan elterjedt es szokasos tevedes. A valosagban a FED a bond piacot koveti. Ha ujra szulethetneek es azt akarnam hogy en legyek a legerosebb, akkor nem kiralynak hanem bond piacnak szuletek legkozelebb.
.
A FED elso dolga, hogy finanszirozza az USA nevu allamot. Ebben a munkaban valoban van eleg nagy szabadsagfoka. De ugy kell mindent tennie, hogy kozben semmit nem tehet a bond piac elleneben; ami nem mas, mint amit maga a FED hozott letre, a korabbi USA-finanszirozasa kovetkezteteben letrejott oriasira nott adossag. Azt fenn kell tartania. Minden aron (!). Es annak kamatait mar regen nem a FED, hanem a piac diktalja. Mert ami mar kinnt van adossagkent, azt tovabb kell gorgetni, mert visszaadni vegkepp nem tudja a penzt … es nem is lehet, mert katasztrofa lenne.
Amint a piac nem ad penzt annyiert mint a FED szeretnee, akkor nem tehet mast, mint felemeli a kamatot oda, ahol mar ad a piac. Es ez minden mas allammal is igy van.
.
Lenyeg? Ha a piaci kamat felfele megy mint most, akkor a FED egyet tehet: szinten emeli. A lazitas szoba sem johet: ez olyan delibab, amit soha nem lehet megfogni. Ez a 37 ev kamatcsokkenesi trend letrehozott egy ilyen delibab latszatot, hogy a FED iranyitja a kamatokat lefele. Es valoban: a latszat mukodott 1980 ota, de tavaly tavasszal, nagyjabol masfel eve vege lett.
Uj idok vannak: a kamatok emelkednek, a FED sem tehet semmit ellene. Ha tehetnee, mar regen tette volna. De a latszatot, hogy meg mindig a FED a kiraly, nos, azt szeretne fenntartani.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.