Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2023. 01. 23. 15:54
#84800
lassan elfogadom, hogy az nyert, aki a borrt rigre cserelte... de itt en mar nem veszek riget, ilyen emelkedok utan MINDIG hatalmasat zuhant teljesen ok nelkul. most se varok mast. max nem lesz igazam es nem nyerek rajta, de bukni nem tudok tobbet
Mek-Elek 2023. 01. 23. 15:53
#84799
SQM rést töltött. Megy felfelé vagy lefordul? Ez itt a nagy kérdés? Tesla megy akár követheti is.
kozi723
kozi723 2023. 01. 23. 15:38
Előzmény: #84797  Brent56
#84798
CPE is átvitte a decemberi topot. Irány 48. 
Brent56 2023. 01. 23. 15:15
Előzmény: #84786  kozi723
#84797
Figyelem,korábban volt már egy jó köröm benne.
A múlt heti  nagy  zakó miatt ovatós vagyok.
Nem láttam hírt miért esett valamennyi US napelemes.(talán a költségvetés várható bizonytalansága miatt?)
Zedisdead 2023. 01. 23. 15:00
Előzmény: #84795  kozi723
#84796
A fizikai olajpiac jó formában van. Mind a finomítói spreadek, mind a fizikai piacon alkalmazott prémiumok a határidős benchmarkokhoz erőteljesen emelkednek Szueztől nyugatra. Kelet felé kicsit gyengébb a piac az orosz olaj dömpingje miatt, dehát minket a WTI és a Brent izgat.
Hamarosan kezdődik az orosz késztermek embargo, úgy érzem a piac most teljesen más üzemmódban megy bele ebbe az embargóba, mint a decemberi nyersolaj embargóba.
kozi723
kozi723 2023. 01. 23. 14:39
#84795
PBR ma szépen kitörhet. Nem látni különösebb akadályát, hogy akár 13,40-ig bírja lendülettel. 
WTI is hajszálnyira a múlt szerdai csúcstól.
Minden adott ahhoz, hogy az energia papíroknak szép hete legyen. 
szieszta 2023. 01. 23. 14:38
Előzmény: #84793  AlonsoRenault
#84794

Pontosan ezért kell a 4 ezer műhold, hogy legyen lefedettség. Persze nem csak ez fogja vezérelni.
Az lenne a legegyszerűbb megoldás, hogy az összes autóban lenne okos rendszer és megosztanák a tudományukat. Akkor már régen működhetne, csak valahonnan elő ne kerüljön egy buta ifa. :-)
Szerintem sokkal nagyobb gond  a jogi háttérrel van, ki lesz a hibás baleset esetén. Mert ugye egy autót nem lehet bíróság elé állítani, bírságot kiróni rá, meg börtönbe csukni.
Az én ford galaxym már elég okos, a sávtartója , az adaptív tempomat és a figyelő rendszerével már mentem 20 km-t, hogy nem fogtam a kormányt. Persze folyamatosan csipog, rázza  a kormányt, hogy ez nem automata rendszer, ne aludjak, ő nem vezethet, nincs rá joga, azonnal tegyem vissza  a kezem a kormányra. :-)
AlonsoRenault 2023. 01. 23. 14:24
Előzmény: #84790  szieszta
#84793
Azt felejted e, hogy a Teslának is van pénze és mire lemásolják nem fognak ők sem egy helyben járni. Kétlem hogy múhold alapon menne, egy önvezető autónak minden körülmények között tudnia kell menni offline is, gps lefedettség nélkül is.
AlonsoRenault 2023. 01. 23. 14:22
Előzmény: #84791  retektoni
#84792
Jajj, hagyjuk már ezt a level  3 Mercit, ez hónapokkal ezelőtt téma volt. Németországban és csak bizonyos autópálya szakaszokon tudja ezt. Tesla meg évek óta tudja ezt a szintet. Tudom azt csak level 2 nek nevezik, de aki összehasonlítja a rendszereket ég és föld a kettő. De marketingnek nem rossz. Majd ha városban is tud menni full vadidigen szakaszokony, feltérképezés nélkül a Merci akkor térjünk rá vissza.
retektoni
retektoni 2023. 01. 23. 13:40
Előzmény: #84789  AlonsoRenault
#84791
szieszta 2023. 01. 23. 13:36
Előzmény: #84789  AlonsoRenault
#84790

Biztosan igazad van. Én csak azt tudom, hogy nincs olyan, amit nem tudnak lemásolni.  Csak pénz kell hozzá.
Én már azt is hallottam, hogy Musk a műholdjain keresztül fogja megoldani az önvezetést, na akkor tényleg van előnye. Amíg valaki más tele nem szórja még több műholddal az "eget".
AlonsoRenault 2023. 01. 23. 13:22
Előzmény: #84780  szieszta
#84789
Aha. Csak hol vagyunk még ettől. Ebből max. 2025 re lesz valami. A Tesla legnagyobb előnye nem is feltétlen az aksik jelenleg sem hanem a gyártástechnológia amit kb. mindenki másnál gyorsabban újít meg, gondol át. Szoftverben meg kb. 10 év az előnye. Önvezetést senki em fog tudni előrántani a semmiből, brutál fejlesztőcsapat és adatok nélkül. Önvezetést hamarosan sztem fel is adják a riválisok, inkább licencelik majd Teslától.
szieszta 2023. 01. 23. 13:20
Előzmény: #84784  pic
#84788

Az alommal és a trágyával kapcsolatban nekem vannak kétségeim. Mi is az alom? Szalma, és ürülék keveréke, amit gyakorlatilag  a földről lehordnak, azt viszik vissza. Tehát, ha a szalmát otthagyjuk, akkor a nagy része visszakerül a körforgásba. Ha pedig odajuttatunk hasonló baktériumot, amit a kaki tartalmaz, az valamilyen szinten pótolja ezt  az összetevőt is. Már csak  a termény hiányzik, amit eladtunk.
:-)
A trágya is egy kis szemfényvesztés, mert azt adjuk vissza , amit lehordtunk. Azért látjuk a jótékony hatását, mert az ötévente megtrágyázott föld a trágyázás után tényleg erőre kap, de csak azért, mert amivel kizsaroltuk 4 évig a földet, azt abban az évben egyszerre adjuk vissza.
Az anyag nem vész el, csak átalakul.
kozi723
kozi723 2023. 01. 23. 13:13
Előzmény: #84786  kozi723
#84787
kozi723
kozi723 2023. 01. 23. 13:13
#84786

SPWR-t hogy látjátok? W1, D1 charton jó beszállót lesek 15,0-15,5 között. Valakinél figyelőn? 
.https://www.tradingview.com/x/ouQuptAp/
szieszta 2023. 01. 23. 13:11
Előzmény: #84784  pic
#84785

Nagyon örülök, hogy van valakinek véleménye, mert ugye a mezőgazdaság is nagyon gyorsan fejlődik és befektetésnek sem utolsó. Csak arra akartam rámutatni, hogy már nem is annyira biztos, hogy a sok termőföld lesz az ellátás alapja.
A lakosság egy része nem azért éhezik, mert nincs, hanem ingyen nem adják.
Azon is nevetgéltem, mikor a szarvasmarhások sírtak, hogy nincs takarmányuk, mert a szárazságban nem termett. Most csak az  a kérdés, hogyha kapnak támogatást, akkor mégiscsak termett elég?
Minden van, csak meg kell fizetni.
pic 2023. 01. 23. 12:58
Előzmény: #84783  szieszta
#84784
Kicsit úgy érzem magam, mint egy svájci bicska, hogy ehhez is hozzá tudok szólni :) A high-tech baromfi jelenlegi legnagyobb gondja az alom kérdése. A fa-pellet eldrágult és egyszerűen nincs belőle. Kénytelenek voltak visszatérni a szalmához, de az meg ketyegő bomba, mert ha elrepül felette egy csapat vadmadár és csak egy madárinfluenzás, akkor egy adag ürülék lefertőzhet egy teljes állományt. Mégis szalmát használnak, mert jelenleg nincs  másra lehetőség. Ugyanakkor a nagyok (Csányi, Lölő, Bárány) olyan mértékben nőnek, amelyien ütemben zárnak be a kicsik - itt is a méretökonómia és a gazdaságosság a kulcs, mint a növényházas termesztésnél. Amúgy az alomk hatalmas érték, mégis csak egy cégcsoport van, ahol high-tech gyárban elkezdték pelletálni és szervestrágyaként értékesíteni. 2 évre előre el van adva a teljes mennyiségük!
szieszta 2023. 01. 23. 12:50
Előzmény: #84779  pic
#84783

Ha már ennyire csend van, az általában hétvégi agro-t merem folytatni.
Hasonló a nagyüzemi csirketenyésztés is. A kollégám oroszoknál volt egy farmon, ahol teljesen steril körülmények között megy a csirketenyésztés. Állítólag nincs trágyájuk, mert azt is feletetik, visszakeverik a takarmányba. Mivel betegség gyakorlatilag nincs és a csirkeszarban nagyon sok tápanyag van, így ezt megvizsgálják a laborban és feljavítás után megy vissza.
Az egyik nagyobb malomban is így van, teljesen mindegy, hogy milyen minőségű búza érkezik. Persze nem penészes és rothadt, hanem kenyér, vagy takarmány. Aztán amilyen lisztet csinálnak, olyan adalék kerül bele. Azért van már csomagolt pizza liszt, kenyér liszt, rétesliszt.....stb.
A malomban több laboros van, mint molnár. :-)
szieszta 2023. 01. 23. 12:26
Előzmény: #84779  pic
#84782

Ezzel nem tettél semmit helyre,  én is tudom. Ez a jólét annyira elkényeztetett minket, hogy meg vagyunk sértődve, hogy télen nincs ez- az és nyáron is emez meg amaz.
Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy a cherry paradicsomból azért nincs kilós csomagolás, mert arany áron van. Ki adna lecsóért ennyi pénzt?
Abban is igazad van, hogy patikamérlegen kimért tápanyagok szinte teljesen megegyeznek a növény által a talajból felvettekkel, az ízt meg inkább a nemesítés és az érési folyamat határozza meg.
Nálunk a kertben a cherry paradicsom gyomként nő. Tavasszal kihajt a tavalyi lehullottakból, csak ki kell egyelni. Azt nem nagyon tudom, hogy a paradicsom hibrid -e, de ha valamelyik nagyon ízlik, egyet feláldozunk vetőmagnak, csak kipiszkáljuk a magjait és kiszárítjuk, majd megy palántának. Ez az egyetlen növényünk, ami szinte  fél évig ingyen (öntözés nélkül) biztosítja  a reggelizni valót. Petrezselymünk még soha nem volt fogyasztható, a gazdaboltban vett borsó vetőmag sokszor ki sem kel. Egy zöldséges gazdától kaptunk vetőmagot, akkor ahány mag, annyi növény. Profik nem hibázhatnak. :-)
mereszZenesz 2023. 01. 23. 12:20
Előzmény: #84776  AlonsoRenault
#84781
Nekem tetszik. Figyelni fogom !
szieszta 2023. 01. 23. 12:10
Előzmény: #84776  AlonsoRenault
#84780

Ilyenkor nekem mindig az jut az eszembe, mikor valakik azt írják, hogy a teslának behozhatatlan előnye van.
Nagyon sok cég elhiszi ezt magáról, hogy lekörözhetetlen, aztán reggel arra ébrednek, hogy többen már előttük járnak.
Végül kiderül, hogy egy teljesen más út volt a rövidebb.
pic 2023. 01. 23. 12:01
Előzmény: #84775  szieszta
#84779
Ezt a gondolatmenetet, ha nem bánod, gyakorló szakemberként a helyére szeretném tenni. Nem hallottam innen-onnan info alapján, hanem ebben dolgozok 20 éve. A szántóföldi zöldségtermesztést nem a növényházas termesztés teszi tönkre... Ott már rég nem termelnek első osztályú, piacos árut, pláne nem akkor, amikor kereslet van rá. Mivel egész évben keresik a vevők a jó minőségű, finom zöldséget, ezért ehhez alkalmazkodott a termelés is, bár a magas energiaárak most pont szíven szúrták a téli megvilágított termesztést. Szóval aki szeptember és június között friss zöldséget eszik, az mind a modern termesztési irányt támogatja. A szántóföld megmarad a nyersanyag termelés helyszínének, pl. ketchup alapanyag, mirelit áru, konzervipar stb. Amúgy a növényházas termesztés messze a leginkább környezetkímélő és víztakarékos. Például a víz, amit nem használ fel a növény, tisztítás, fertőtlenítés után újra kiöntözésre kerül. És nem, nem ízetlenek, legfeljebb akkor, ha a kertész nem érti a dolgát! Az ízanyagok ugyanúgy elemekből épülnek fel, mint bármilyen más vegyület egy növényben - ha minden ott van optimumban, akkor a végeredmény is annak megfelelő lesz. A "nagymamám paradicsoma jobb volt" szöveget rengeteget hallottam, vakteszten meg bukott az összes talajos zöldség, ha egy TÉNYLEG jó minőségű növényházas terméssel lett összehasonlítva. Ez nem emócionális dolog, hanem mérés - Brix-érték (cukor), savak, likopin, vitaminok stb. Ilyen népesség és egész éves igény mellett egyszerűen nincs alternatívája a növényházas termesztésnek - ezt el kell fogadni!
ALANFED
ALANFED 2023. 01. 23. 11:54
Előzmény: #84775  szieszta
#84778
a kapitalizmus lényege a legkisebb befektetéssel a legnagyobb profit 
Feketefoton1
Feketefoton1 2023. 01. 23. 11:38
#84777
mi ez a nagy csend fórumtársak?
AlonsoRenault 2023. 01. 23. 11:12
#84776
szieszta 2023. 01. 23. 10:31
Előzmény: #84771  vvince
#84775

Hollandiában 15 hektár szántóföldi salátatermelést cseréltek le üvegházasra. Ezzel megtízszerezték a terméshozamot. Nagyon hasonló a paradicsom is, az állandó termést biztosító üvegházakban. Ezért mennek tönkre a szántóföldi zöldségtermelők, mert ezek kinyomják őket a piacról.
Epret is már fóliasátrakban termelnek, mert ez első az még drága, az utolsó eladhatatlan.
Láttam már cukorborsót is így termelni, háromszor fordították meg a szezonban.
Nem függenek az időjárási körülményektől, öntözés is automata.
Már dinnyével is kísérleteznek, lugason termelik, mint az uborkát, A természet hihetetlen, mikor a 4 kilós dinnye lóg a saját szárán, ami saját maga kapaszkodott fel a lugasra. Igaz, most előjön az, hogy a nemesítőknél nem volt szempont az erős szár, mert a dinnye a földön feküdt, de ezt is majd megoldják. A gazda ismerősöm a nagyobb egyedeket  hálós zsákkal segíti, hogy ne szakadjon le.
A szántóföldi növényekből meg túltermelés van, persze ingyen nem adjuk az éhezőknek, inkább üzemagyagot "főzünk" belőle, amit drágán el lehet adni.
Enzo
Enzo 2023. 01. 23. 10:22
Előzmény: #84771  vvince
#84774
Csak hát már nem magyar kézen van az ásványvízpiac nagy része. : ( Olaszoké a Kékkúti és a Szentkirályi is.
VUK1980
VUK1980 2023. 01. 23. 10:22
Előzmény: #84772  nyuszibroker
#84773
Folytatja tovabb!
nyuszibroker 2023. 01. 23. 10:21
#84772
Cisco-rol mit gondoltok? Elég nagyot esett az utóbbi napokban. 
vvince
vvince 2023. 01. 23. 09:51
Előzmény: #84764  VUK1980
#84771
+1. szakertok szerint a kovetkezo 50 ev legnagyobb kihivasa az emberiseg szamara az elelmezes lesz (-> tulnepesedes). Kovetkezeskepp hosszabb tavon varhatoan az a food, agro, crop business erosen felertekelodik majd, ahogy a termofold, illetve az ivoviz is. funfact: Mo. regionalisan es globalisan is az egyik legnagyobb ivoviz keszleten csucsul, ami a jovo aranya is lehet akar. Komoly potencial lehetne ez szamunkra a felemelkedeshez (akar norveg mintara), remeljuk addig nem tekozolja el mindenkori kormanyunk...
szieszta 2023. 01. 23. 09:29
Előzmény: #84764  VUK1980
#84770

A fejlődés nem áll meg, nem hiszem, hogy a mezőgazdasági termelés a csúcson járna. Az EU-ban eléggé jól ki vannak használva  a termőhelyek, de máshol sok sok ezer négyzetkilométert nem használnak, illetve csak nagyon extenzíven.
A műtrágya megjelenésével volt egy óriási ugrás, mivel trágyával csak a termőföld töredékét tudták haszonnal megművelni. Ha megnézed, körülöttünk mindent felszántottak és tudnak termelni rajta. Régen csak  a jó termőterületeket használták csak ott lehetett nyereséget elérni.
Például az oroszoknál még mindig óriási területek vannak ugaron, de Ukrajnában sem művelik a legjobb földek elég nagy részét. Egy ismerősöm volt ott, ő mondta, hogyha ott elkezdenének intenzíven termelni, mi jobb ha felhagyunk a termeléssel.
 :-)Akkora egybefüggő parcellájaik vannak, hogy reggel elindul a traktor és mire a másik felére ér, már letelt a munkaidő. Ott megalszik  a traktorista, másnap meg elindul vissza. :-)......és ez lehet, hogy nem vicc, mert ha kiszámoljuk, hogy a szántásnál kb 8km/h a sebessége, akkor 8 óra alatt ugye 64 kilométert tesz meg, ami csak nálunk tűnik soknak.
KrisztinaI 2023. 01. 23. 07:30
#84769
Erről mi a véleményetek?
„…The European Union’s temporary gas price cap could result in a reduction of market liquidity, yet significant effects on trading activity couldn’t be identified so far, according to conclusions from the bloc’s financial market regulator seen by Bloomberg.
The European Securities and Markets Authority will say on Monday that while effects of the cap — due to start from Feb. 15 — can’t be enumerated, that doesn’t mean that there won’t be any. It’s likely trading could move off-market when the cap is put in place, they added.
“It is entirely possible that some of the potential effects in the trading and clearing environment might only unfold” once activation of the price control mechanism is imminent, the authority will conclude:
“It could trigger significant and abrupt changes of the broader market environment, which could impact the orderly functioning of markets, and ultimately financial stability.”
The EU agreed in December to put in place a temporary price cap on gas prices to avoid the kinds of extreme swings seen last year, but there are concerns it could jeopardize the bloc’s supplies or disrupt market functioning…“
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-22/what-are-the-possible-market-impacts-of-the-new-eu-gas-price-cap#xj4y7vzkg
KrisztinaI 2023. 01. 23. 06:38
Előzmény: #84767  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#84768
Amit én hallottam: a helyzetnek nincsen katonai megoldása, jó eséllyel megegyezés lesz.
Putyin kezdte a háborút, ő is tudja befejezni.
Mi küldjük még Ukrajnának az ilyen-olyan fegyvereket, ami arra lesz elég, hogy stabilizálódjon a front.
Pont ez az, hogy semleges volt, és Putin kezébe tette a megoldást, ő pedig a saját szája íze szerint fogja befejezni. Nem véletlen, hogy ő már üzent, hogy hajlandó tárgyalni, mert a fentieket ő is tudja.
Lesz bikapiac meg egy ideig nem félj, csak nem biztos, hogy mi is sokáig fogunk örülni neki.
De adja Isten, hogy ne nekem legyen igazam! :-)
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2023. 01. 23. 00:22
Előzmény: #84765  KrisztinaI
#84767
Szerintem rosszul értelmezed és a pontok alapján mások szerint is. Kiált, elmondta mik a lehetőségek. Inkább fenyegető volt, mint engedékeny, de jóval közelebb a politikai semleges állásponthoz. Jó éjt, holnap (ma) folytatódjon a bika piac 😄
KrisztinaI 2023. 01. 22. 23:15
Előzmény: #84765  KrisztinaI
#84766
Lásd, amit pomperj mondott tegnap.
KrisztinaI 2023. 01. 22. 23:10
Előzmény: #84760  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#84765
Nekem ha valaki kiáll, és ilyesmit kezd ilyen magas rangban mondani, akkor az jelent valamit.
Nem vagyok abban biztos, hogy bármilyen tárgyalásból jól jönnénk ki.
A tábornok azt mondta, hogy Putyin indította a háborút, ő is vethet véget neki.
Ő pedig akkor fogja befejezni, amikor megvan, ami neki kell, neki mi is kellünk...neki az sem, tetszett, hogy mi Nato tagállamok vagyunk
.Az én olvasatomban US lemondott ezekről az emberekről, és közvetve rólunk is, ha Putin ezt akarja.
VUK1980
VUK1980 2023. 01. 22. 22:30
Előzmény: #84761  szieszta
#84764
Ez vissza fordul majd!!! Elertuk a termelesi plafont! Ez mar.csak kevesebb lesz!!! A.termofold lesz a kovetkezo Bitcoin!!! 
VUK1980
VUK1980 2023. 01. 22. 22:25
#84763
1618$ jelenleg az ETH!
szieszta 2023. 01. 22. 20:51
Előzmény: #84752  JackOne
#84761

Annak idején olyan keveset termeltek, hogy bizony minden egyes szem aranyat ért. Ami megtermett, alig volt elég a következő betakarításig.
A gazda az gazdálkodott a meglévőkkel, maximálisan kihasználva a lehetőségeit. Aki ezt rosszul csinálta, éheztek és szépen eladósodtak.
Most már teljesen más világ jött, akkora túltermelés van, hogy valami megoldást kellett találni a feleslegnek.

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek