Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Az, hogy ez napi limit, nem volt meg. Ebben az esetben tényleg csak a legnagyobb vagyonnal rendelkezők ragadhatnak benn hosszabb ideig a kincstárnál. Bár gyanítom, hogy ők inkább privát banki szolgáltatóknál vannak, így ha nagy tételt akarnak visszaváltani olcsón, akkor valószínűleg transzferáltatni kell az államkincstárhoz. Nagy problémák ezek "szegény" milliárdos honfitársainknak :)
"Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. által meghatározott fenti árfolyamok a Fix Magyar Állampapír esetében napi maximum 50 millió Ft névértékű, a Magyar Államkötvények esetében
napi maximum 100 millió Ft névértékű állampapír visszavételére, valamint a rendelkezésre álló készlet, de napi maximum 100 millió Ft erejéig történő eladásra, Bónusz- és Prémium
Magyar Állampapír esetében napi maximum 50 millió Ft névértékű állampapír visszavételére jelentenek kötelezettséget."
"A Magyar Államkincstár maximum 50.000.000 Ft névérték vételére vállal kötelezettséget, kivéve az egyes sorozatok kamatjuttatásainak napját követő 5 munkanapot, amely időszakban összeghatártól függetlenül, 100% nettó árfolyam mellett vállal vételi kötelezettséget az érintett sorozatra." Ez a MÁP+ra vonatkozik, nem a PMÁP-ra.
Akik igazán nagy pénzeket tartanak benne, könnyen lehet, hogy nem fognak tudni visszaváltani annyit és olyan gyorsan, amennyit és ahogyan szeretnének: "A Magyar Államkincstár maximum 50.000.000 Ft névérték vételére vállal kötelezettséget, kivéve az egyes sorozatok kamatjuttatásainak napját követő 5 munkanapot, amely időszakban összeghatártól függetlenül, 100% nettó árfolyam mellett vállal vételi kötelezettséget az érintett sorozatra. Nagyösszegű készpénzfelvételi szándékát a fiókban kifüggesztett rendelkezés szerint kérjük jelezni. EHM: kormányrendeletben rögzített módon számított egységes hozammutató" Ez van az államkincstárnál apróbetűs részként. A bankok pedig szabadon dönthetnek úgy, hogy jóval drágábban veszik csak vissza a nagy privát ügyfelektől, mivel az általuk visszavett PMÁP-ok nagy valószínűséggel rajtuk maradnak és buknak rajta, hiszen 6.5%-os alakamat mellett 4-5% körül ketyegnek. Idén szinte borítékolható, hogy az ÁKK nem fog élni visszavásárlási opciójával, miért is tenné. Ki van ez találva :)
A tőke kb 1/6-oda 2031/I, ami május 21-én fordul, addig már látszik, mi merre megy. Ha így marad, ahogy most, akkor megy az is kifelé. 2029 és 2030 papírok pedig maradnak látraszóló bankbetétként, kamatfizetés után minden egyes nap egy döntési pont lesz, hogy mi legyen velük.
Alighanem ez lesz. Aztán érdekes hogy az “oroszok egy nap után abbahagyják, kína le lesz nyomva” kardcsórtetésből hogy lett “fél év múlva talán és no comment” miközben gazdasági háború lett kanadával és euval(grönland) és esetleg katonai is panamával és grónlandért. És még be sincs iktatva. Ekózben musk pártokat és kormányokat választ magának és itél bukasra az euban és britanniában. Kína és oroszok kapcsán nem emleget ilyesmit. De ez biztos csak a véletlenek öszjátéka és más lesz beiktatás után minden.
Hasonló a terv, annyi különbséggel, hogy nálam valószínűleg nemcsak a kamat hanem a tőke is kiutalásra kerül. Láttam ezzel az éves szinten eurohoz képest több mint 8%-os forintgyengüléssel nálad is elrúgták a pöttyöst a kretének.
Szerintem még bőven maradtak bent nagyok, valószínűleg nem kizárólag a kicsik pénzeiből adódik össze a jelenlegi több ezer milliárdos állomány. Vannak akik még kivárnak, hátha az utolsó pillanatban előrukkol valami elfogadható konstrukcióval az ÁKK.
tps://www.portfolio.hu/gazdasag/20250115/haveri-kapitalizmust-hozhat-trump-kivegezve-az-amerikai-versenykepesseget-734531 A cikk a következőket taglalja: 1) Trump vélhető hatása Amerikára és a világra - gazdaság, geopolitika. 2) Európa kívánatos / vélhető válasza. Felvetném: 1) Az Ilon Trumpszk elnökség úgy tűnik merít a magyar receptből - haveri kapitalizmus, vészhelyzeti kormányzás, migráció. A Nagy Tanítómester nem véletlenül dícséri annyira 2) Európa szerintem nem képes egységes érdemi választ adni. Már az Osztrák-Magyar Monarchia óta tudjuk, hogy a minimum a közös külügy, pénzügy, hadügy. Enélkül sosem lesz az EU egységes egészként fellépni és érdeket érvényesíteni képes szervezet. Ezeket a jó időkben kellett volna következetesen felépíteni. A kerékkötőket, trollokat is akkor kellett volna válaszút elé állítani. Ma az EU-t bénának látom, és félek, hogy a sokasodó kihívásnak egyre kevésbé képes megfelelni.
Kis érdekesség a KSH infláció kapcsán. Lengyelországban tavaly 3,6% volt az átlagos infláció, a KSH infláció pedig 3,7%. Közben a zloty 10% felett erősödött a forinthoz képest. Mindenki vonja le a konzekvenciát, hogy ez vajon mennyire lehetséges, és ha nem, akkor mi nem, és mennyi lenne az ami nem annyi.
EUR/HUF
Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Real:313 (ma volt 314,7 is)