Nemrég végeztem az ország legjobb gazdasági egyetemén, alap és mesterszak. Kortarsaimhoz képest kiemelkedően jol keresek. Ha 10 evig egy kis pár negyzetmeteres 'szobat' berlek, akkor kB 10 év múlva le tudom rakni a kezdő tőkét ahhoz h egy normális helyen házat vegyek, ami Pest környékén 50 millatol indul.. És utána pár évtizedig fizethetem a hitelt..
Lakásárak !! 80 as évek elejétől szakmunkás fizetésből ha 10 évig félreteszi a pénzt
1990 ben1,5-2 szobás panelházi lakást tudott venni Budapesten.Mostani szakmunkás
fizetésből ha félreteszi ugyan ezt meg tudja tenni. Nőttek az ingatlan árak de a
fizetés is.
nem tudom mennyire releváns ebben a kérdésben, de egy tavalyi cikk alapján a vagyoni egyenlőtlenséget mérő Gini-együttható (The Gini index, Gini coefficient) adatai szerint a legjobb
mutatókkal világszinten az Európai Unió országai és Kanada rendelkezik... és mi van a többiekkel?
Talán egy terület van, ahol a real gazdaságban kézzel fogható a penznyomda hatása: a lakásárak szaguldasa, emiatt idősek versus fiatalok ellentét. Időseknek van ingatlana, ami felertekelodik, míg a fiatalok lakáshoz jutasa ellehetetlenul
Ráadásul a tisztánlátást erősen nehezíti a becsvagyo, főként balos, "közgazdászok" serege, akik nagyívű tanulmanyokban kimutatja, h milyen súlyos társadalmi szetszakadas van, a gazdagabbak és a társadalom többi része közt, minek hatására trónra emelik őket. Csak a lábjegyzetet nem olvassak el az ujsagirok: mindig úgy számolnak, h purely a nettó jövedelem, azaz ha kap vki ilyen olyan jogcímen támogatást, adovisszaigenylest, szolgáltatást, azt nem veszik hozzá. Pedig azt bekalkulalva ugyanott vannak a nyugati országokban a különbségek, mint 50 éve.
Hát én most határozottan másképp látom a szitut mint a jelenlevők 😉 Édes mind1 h milyen gazdasági rendszer van, van e penznyomda v nincs, ha jön egy ilyen vilagjarvany, akkor földbe áll a vilaggazdasag. Akár van globalizmus, akár nincs. Lásd régebben is vltak járványok, sokkal sulyosabbak is. Vagy karanten+gazdasági összeomlás, de kevesebb halál, v kisebb összeomlás és jóval több halál. Demokráciákban egyértelmű a politikusok választása, főleg rövid távon. A jelenlegi válság kizárólag ennek a következménye, a penznyomtatas igazán káros hatásai 10 év alatt még nem tudtak komolyan elburjanzani, lettek persze negatív hozamon forgó kötvények, reszvenyindex száguldás meg kripto mánia, de a realgazdasagban ez kevésbé okozott szetterjedo problémákat. Legalábbis ennek jeleit nem látni. Manapság sokan, és egyre többen szidják a kapitalizmust, globalizációt, miközben ezeknek köszönhetően az elmúlt évtizedekben százmilliók emelkedhettek ki a nyomorbol, és duplazhattak meg a szuleteskor várható elettartamukat. Alternatív rendszert pedig senki nem tudott még felvazolni, ami hosszú távon is jó lehet, és nem teszi tönkre a környezetet. Az egyetlen alternatívája a globalizmusnak a nyomor.
úgy látom, egy átlagember nem tudja h a 2008-as válság hogy lett megoldva, és azt sem, h mi zajlik éppen makro szinten. az azért rémisztő lenne, ha a sok nyugdíjcélú megtakarítás komoly mértékben ledarálódna.
ELLI(o)TT KLUB