Topiknyitó: Törölt felhasználó 2007. 04. 04. 10:27

Daytrading stocks & options  

Pár gondolat.. NYSE,NASDAQ, stocks, options....



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 12. 15. 10:15
Előzmény: #299  Törölt felhasználó
#300
Írjon nekem egy dolgozatot Árpád az ünnepek alatt kérem. Legyen a címe "Az árfolyam jellemző mozgása a nagygap után 30 nappal". Részletezze külön fejezetben a forgalom alakulását. Hivatkozzon chartokra, precedens tradekre. Forrásokat jelezze. Köszönöm.
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 23:08
#299
A szép chart erre enyhe kifejezés.....
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 23:07
Előzmény: #297  Törölt felhasználó
#298
Szép chart. Egyszer fogtam a z r.g-n 5% tdt-n a FIDESZ BESSZBEN.
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 22:40
Előzmény: #296  sly36
#297
Előre? Hogy ennyit megy?

Nem.

Akkor én lennék a Soros Gyuri.

De bizonyos startégiába beleillett.

Nap gap-al való kezdés - bár az igen gyakran visszaesik.
A nyitó érték fölé kitörés korán.
A szokott 300.000 napi forgalom helyett már korán több millió darabos forgalom (nap végére 30 millió darabos, 800 millió dollár érték..)
Gyógyszer-hír, az ilyen mindig esélyes...

Egyébként nem játszottam meg.
sly36
sly36 2007. 12. 13. 22:35
Előzmény: #295  Törölt felhasználó
#296
....és ezt tudtad előre is?
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 22:32
#295
Látja, buxerkém, ezért szép az amerikai tőzsde mag az opció.

A RIGL opciója nap végére MEGTÍZSZEREZTE az értékét...
1 nap alatt - +900%....

link
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 19:18
#294
Ha a blogon található RIGL chartot megnézi, akkor látja, hogy mi a belépési pont...

A RIGL 07 DEC 15 CALL értéke MEGNÉGYSZEREZŐDÖTT 2 ÓRA alatt... (1.10 -> 4.40...)

Segítsen már, buxerkém, nem emlékszem, hogy mikor négyszerezett a Richter egy nap alatt, talán Ön emlékszik rá... hogy mikor volt benne 300%-os potenciál.. 2 óra alatt...
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 17:27
Előzmény: #292  Törölt felhasználó
#293
Húsz Spade doki + tíz rabbi sem tudna épésszel lekereskedni egy ekkora mozgást Ápád! Nézze meg a Richtert, jut is marad is pénze a dolgozónak.
Törölt felhasználó 2007. 12. 13. 15:18
#292
RIGL 70% gap.....

" Rigel Pharmaceuticals Higher In Pre-Market On Positive Trial Results

(RTTNews) - Shares of Rigel Pharmaceuticals, Inc. (RIGL) were trading more than 84% higher in Thursday's pre-market session after the company reported that its oral syk kinase inhibitor, R788, intended to treat patients suffering from Rheumatoid Arthritis demonstrated significant results in a recently completed Phase 2 clinical trial. As of 8:42 am ET, the stock was trading at $14.62, up $6.62.

If the stock opens at pre-market levels, it will jump above resistance and will be on track to close at a new two-year high."

link
Törölt felhasználó 2007. 12. 11. 10:18
Előzmény: #290  Törölt felhasználó
#291
Buxerkém, az én gimnazista korom a hetvenes években volt...
Törölt felhasználó 2007. 12. 11. 10:13
Előzmény: #289  Törölt felhasználó
#290
Árpád gimnazista korod ota isszuk soraidat az usáról. Boldog névnapot, nem dölünk be az ilyen "Boldizsár a rendes nevem" szamárságoknak.
Törölt felhasználó 2007. 12. 11. 09:37
Előzmény: #288  spade
#289
Köszönöm.

Bár a nevem egyébként nem Árpád... :-))....

Ez csak a művésznevem... :-))
spade 2007. 12. 11. 09:33
Előzmény: #287  Törölt felhasználó
#288
Boldog névnapot :)
Törölt felhasználó 2007. 12. 10. 15:44
#287
CELG,AMGN....
Törölt felhasználó 2007. 12. 10. 09:31
#286
A nagy story mindig az, ami VÁRATLANUL jön....
Törölt felhasználó 2007. 12. 10. 08:35
Előzmény: #284  Törölt felhasználó
#285
Nyugodtan opciozhat Árpád, nagy pénzt csak nagy story-val tud keresni. Figyelje a Motorolåt.
Törölt felhasználó 2007. 12. 09. 21:04
Előzmény: #283  Törölt felhasználó
#284
Buxerkém, engem egyes részvények nem érdekelnek, bármi és bárki javasolja is őket, csak a chartnak hiszek, annak is csak az adott napon, megfelelő feltételek mellett...
Törölt felhasználó 2007. 12. 09. 19:32
Előzmény: #282  Törölt felhasználó
#283
Vegyen Árpád MOTOROLAT. Új story kezdődik egy tehnikai dobással. Forradalmi...
Törölt felhasználó 2007. 12. 07. 19:49
#282
Az IMAX megy...
Törölt felhasználó 2007. 12. 07. 10:23
#281
Új videók:

link
Törölt felhasználó 2007. 12. 06. 21:37
#280
Buxerkém, hun van?
Törölt felhasználó 2007. 12. 06. 14:55
#279
HOKU - +30% gap...
PTIE - +13% gap

link
Törölt felhasználó 2007. 12. 05. 22:08
#278
A mai napon jól szerepeltek:

FMD,CHNR
Törölt felhasználó 2007. 11. 30. 14:25
#277
DELL - -10% gap a pre-marketben...
Törölt felhasználó 2007. 11. 29. 14:45
#276
Gap-ek a pre-marketben:

NASDAQ:REGN - +35% gap
NASDAQ:SIGM - +10% gap

link
Törölt felhasználó 2007. 11. 29. 14:37
Előzmény: #274  Törölt felhasználó
#275
Az, legalábbis az indexeknek...
Törölt felhasználó 2007. 11. 29. 13:35
Előzmény: #273  Törölt felhasználó
#274
Na, igen Árpád. Remek nap volt. :-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 29. 11:56
Előzmény: #272  Törölt felhasználó
#273
No, mi újság, csak nem mekimámorban fetreng a tegnapi nagy COMPX és DJIA emelkedés után?
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 22:14
Előzmény: #270  Törölt felhasználó
#272
Nos, hogy hozott a kedvenc mekije?
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 16:12
Előzmény: #270  Törölt felhasználó
#271
MRVL esésre érdekes...
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 15:42
Előzmény: #269  Törölt felhasználó
#270
Nekem a májkőszoft, mekdonáldsz duó a kedvencem Árpád.:-) Régen mennyit elemeztük a THIR-en.
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 09:39
Előzmény: #268  Törölt felhasználó
#269
Tessen szorgosan olvasgatni a blogot, ott - ha van valami - akkor előtte kakukkolok...
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 09:32
Előzmény: #267  Törölt felhasználó
#268
5 perces tippeket tudnám érdemben lereagálni Árpád. :-) Meg tudja csinálni....
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 14:47
Előzmény: #266  Törölt felhasználó
#267
Itt látja a chartot...

link

Jól nézze meg, mert ilyent úgysem lát a honi kacsaúsztatóban... :-))
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 11:47
Előzmény: #265  Törölt felhasználó
#266
Buxerkém, azt csak 1 perccel előtte tudom megmondani - vagy akkor sem .. :-))

De a blogban láthat chartot, ami hétszerezett....
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 10:31
Előzmény: #264  Törölt felhasználó
#265
Szeretnék délután 3X-ozni Árpád. Lát valami szimpatikusat? :-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 20:11
Előzmény: #263  Törölt felhasználó
#264
Látja, buxerkém, ez például egy nulla nap.

De a hétfők már csak ilyenek..
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 09:51
Előzmény: #262  Törölt felhasználó
#263
Köszi Árpád.
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 09:19
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#262
Buxerkém, nekem fogalmam sincs, hogy merre negy a piac, én csak a gapperekre utazom, azok pedig csak nyitás előtt derülnek ki...
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 07:29
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#261
Jegenye majd kigooglézi a linket hozzá később. Amikor minden út pozi-ba vezet...


Valahol már lehet, hogy említettem (de lehet, hogy csak valamelyik fórumon írtam), hogy egyes forex brokerek kis statisztikai segítséggel kiszűrik azokat a trader-eket, akik várhatóan nemsokára (1-2 hónapon belül) elbukják a számlájukat, és elkezdenek ellenük tradelni, azaz velük ellentétes pozíciókat (pozi-kat) felvenni (amin az egyik veszít azon ugye a másik nyer).

Mi alapján mondják meg, ki lesz a vesztes? Nem annyira bonyolult, mint gondolnánk:
- A tőkéjéhez viszonyítva relatíve nagy lot-okkal trade-el,
- Viszonylag sok azonnali megbízást (market entry - rögtön poziba lép) ad és kevés előre beállított rendelést (order entry - csak az adott ár teljesülése esetén lép poziba;!! különböző kereskedési felületeken másként hívhatják ezen rendelés típusokat!!),
- Növekszik a megbízások száma, egyre szaporodnak a market entry-k

Ezeket a szempontokat mi is figyelhetjük és felhasználhatjuk saját kereskedésünk irányvonalának figyelésében:

- Az elsőt viszonylag könnyedén kiküszöbölhetjük. Egyszerűen NE csináljuk! Akinek ez nem megy az hagyja abba ....... a kereskedést.......... pár hétre, hátha utána már megy :)

- A második eset az részben kereskedési stratégia függvénye is, hogy ki mennyi azonnali, vagy előre beállított poziba lépést használ. Itt a lényeg, hogy a begyakorolt és bevált stratégiánkat betartjuk-e, vagy szép lassan (vagy gyorsan) egyre inkább áthágjuk valamilyen oknál fogva, azaz NEM TUDATOSAN, de változtatunk a kereskedési stílusunkon, ami valószínűleg bukóhoz vezet.

- Abszolút értékben is növekszik az egy napra eső trade-ek száma, holott nem vezettünk be újabb setup-ot (kereskedési jelzést, amire poziba lépünk) a stratégiánkba, azaz félő, hogy belépünk az OVERTRADING kategóriába.

A "szakma" overtrading-nek emlegeti azt, amikor valaki logikailag indokolatlanul gyakran nyit pozíciókat. Nem overtrading az, amikor egy scalper (aki kis mennyiségű pip-ekre játszik), amikor megy a piac igyekszik a számára megfelelő nagyságú hullámokat egymás után leskalpolni, mivel számára ez a megszokott. De amikor egy swing trader (swing, azaz hullám - nagyobb pár órástól 1-2 napos hullámokban gondolkodó) hirtelen elkezd ugyanazzal a gondolkodással és gyakorlat nélkül 10-15 pip-eket levadászni az overtrading.

Az overtrading-hez sokféle út vezet (itt egyes részletekben esetleg ismétlem magam, de ez most egy jóval gyakorlatiasabb megközelítése annak, hogy esetleges hibáinkat észrevegyük, mint az előző bejegyzés. Mindenkinek ajánlom, aki még nem olvasott erről máshol):

- Az "Akció-vadász" (off-topic-megj.: nekem Jackie Chan jut erről eszembe, akinek lelkesedése és energikussága számomra mindig is példa értékű volt a civil életben), alig várja, hogy pozícióba léphessen. Impulzív és nem tudja kivárni amíg a setup tényleg megmutatja magát, mert lelki szemei előtt már látja a setup lehetőségét és az ár további haladását az ő általa meghatározott irányba. Ez ugye egyértelműen túl sok és alacsony valószínűségű trade-hez ezet.

- A "Bosszúálló". Szerintem az "akció-vadász" tud legkönnyebben bosszúállóvá válni, amikor bukik egy nagyot és vissza akarja nyerni azt a piactól, de más mentalitású traderek is beleesnek ebbe a hibába (revenge trading). Amikor az hajt, hogy revansot vegyél a piacon, akkor megint nem tiszta fejjel gondolkodsz, és igyekszel mielőbb behozni a veszteséget, hogy elégtételt nyerj. (amúgy ha betartod a 2%-os szabályt és nem játszol akció vadászt, akkor lenne okod revansot venni? Tudnál akkorát veszteni egymás után 3-4 trade-en, ami miatt érzelmeidet már nem tudod kordában tartani?)

- A "félelem-trading". Ugye ez volt azokra jellemző, akiket a "görcsös-vesztes" fejlődési szakaszba soroltam. De ez szintén overtrading-ben nyilvánul meg, azaz a szűk stop-ok miatt nagyon sokszor vesztesen zárulnak a trade-ek és amikor nyerő, akkor is gyorsan sok kicsit kell nyernie, hogy haladjon.

- Az "euforia-trading". Röviden: nyerünk, istennek érezzük magunkat és könnyelműek leszünk, e-miatt nagyot bukunk.

- A "piac-üldöző". "Never chase the market!" azaz "Soha ne üldözd a piacot", mondja minden kereskedéssel foglalkozó könyv. Mit jelent ez? Ha már a számomra megfelelő kockázat és potenciális profittal rendelkező lehetőség (setup) elmúlt, akkor nem lépek pozícióba. Ha ránézeka chart-ra és látom, hogy megy a piac, mint "az állat", de még nem elemeztem ki a következő támasz és ellenállás szinteket és nem látom a stratégiámnak megfelelő belépési pontot, akkor nem lépek poziba! …..És igen, e-miatt a piac sokszor el fog menni előttem. De ezen gondolkodásmód véd meg attól, hogy ne váljon minden "szemétté" a kezeim közt. A nyerőnek látszó trade-ek ne forduljanak meg ahogy beléptem a poziba, hogy olyan pozi-kat nyithassak ahol a profit felülmúlja a vesztes pozikon begyűjtött mínuszt. Még ha időnként fájdalmas is nézni egy-egy hirtelen 100 pontos emelkedést, tudd, hogy aki üldöz, az eshet a legnagyobbat.

A "piac üldözés" amiatt is kialakulhat, hogy nem ismerjük fel, hogy a piac aznap nem olyan, mint ami a mi kereskedési stílusunknak megfelelő. Leginkább az angolul choppy-nak (apró hullámosnak) is nevezett piac az olyan, ami képes ledarálni az ember számláját, ha nem veszi észre időben, hogy stratégiát kell váltani, vagy távol maradni, ha az ilyen piacra nincs bevált stratégiánk. Ilyenkor az ember képes egymás után nyitni-csukni a tradek-et ahogy a piac táncoltatja őt, miközben igazán nem megy semerre, csak csapkod összevissza. Ilyen időszakokban sokszor még annyi forgalom sincs a piacban, hogy valami normális rangelő (sávozó) stratégiát meg lehessen játszani.

„Új cuccok, vágyak és irreális profit célok”: tegyük fel, hogy emberünk már profitot termel megszokott kereskedési metódusaival. De vagy saját ötlet vagy az asszony unszolására rájön, hogy venni kell egy új autót, házat, hajót stb. és kikalkulálja, hogy ehhez mennyi lóvé kell. Ezután rájön, hogy ennyit nem tud elég gyorsan kitermelni csak akkor, ha nagyobb pozíció méretet választ a megszokottnál, vagy többet trade-el egy nap, hogy az autó meglegyen, tehát nem előre megfontoltan változtat már megszokott és bevált kereskedési stílusán. Innen már gondolom látod az egyenes utat. Nagyobb tét, nagyobb veszteség, nagyobb érzelmi hatás, revans, overtrading….margin call (azaz a broker becsukja a pozíciókat, mert nincs elég fedezet a számlán)

Az overtrading egyértelműen romboló nem csak a számlánkra, hanem saját önérzetünkre nézve is. Egyre több időt töltünk a gép előtt. Úgy érezzük egyre keményebben dolgozunk a pénzünkért, és mégis egyre inkább nincs eredménye. Pontosan az ellenkezőjét érjük el annak, amit szerettünk volna. Szabadságra törekedtünk, minél kevesebb munkával és stresszel minél nagyobb profitra, ehelyett sok stressz-t és robotolást értünk el és emellett anyagi veszteséget.

Ezért érdemes heti rendszerességgel átnézni az előző heted trade-jeit, és megnézni, hány volt megalapozott és hány érzelmi indíttatású, milyen trendet követ a kereskedésünk.

És végezetül most szeretném újra definiálni a nyertes és vesztes fogalmát, ami sokak számára talán lelkesítőnek fog hatni:

Hosszú távon nem egyértelműen az a nyertes a kereskedésben, akinek jelenleg nincs vesztes trade-je és nem az a vesztes, aki jelenleg veszteséges. Hosszú távon nyertes az, aki kereskedési stratégiájának megfelelően, azt betartva kereskedik. Csak Ő tudja módszeresen megfigyelni hibáit és azokon javítani.

MINDEN TRADE NYERTES TRADE AHOL BETARTOTTUK ÉSSZERŰEN MEGALKOTOTT SZABÁLYAINKAT, még akkor is, ha kistoppolt minket a piac! Jutalmazd meg magad minden olyan trade-ért, amit előtte stratégiádnak megfelelően kielemeztél, kivártad a setup megjelenését, max 2%-ot kockáztattál, és kivártad a trade eredményét.

Valamelyik könyvben olvastam, hogy vannak trader-ek, akik felállnak és megtapsolnak minden olyan trade-et, ahol kistoppolódnak, de nem csinálnak semmi különöset, amikor nyernek, mert számukra sem nyerni a nagy megpróbáltatás, hanem időben levágni a veszteséget és nem engedni nagyra nőni a kockázatot. Ezzel a kis közjátékkal egyben el is oszlatják magukból a bosszúságot, ami az overtrading felé vezetne a már ismert úton.

Saját tapasztalatom, hogy minden igazi nagy bukóm érzelmi indíttatással kezdődött és overtrading-ben ért véget (a számlám egy jó részével együtt). Meggyőződésem, hogy ezen és a money management-en áll vagy bukik a kereskedés, mint befektetés és megélhetés sikere (röviden: mennyire tudsz hideg fejjel és fegyelmezetten kereskedni).

Ha másik oldalról közelíted ezt meg szintén logikus: Mivel a piacon más traderekkel versenyzünk, ezért mindig keressük azokat a dolgokat, amik „előnyt” (angolban „edge”-et szokták használni erre – my edge in trading=az én versenyelőnyöm/előnyt biztosító filozófiám a kereskedésben - ez nem "hivatalos" fordítás, nehéz magyarban megfogalmazni) nyújtanak a számunkra a többiekkel szemben. Tudjuk, hogy a civil életben az emberek döntéseinek 80-90%-a érzelmi alapokon nyugszik (még ha utána racionalizálja is miért kell neki új autó), miért lenne ez másként a kereskedésben? Micsoda előnyt jelent, ha mi a maradék 10-20%-ba tudunk tartozni (az esetek többségében J)?! Ha ebben képesek vagyunk fejlődni, akkor hosszú távú, mondhatni életre szóló, előnyhöz jutunk a többiekkel szemben. (Egy új indikátor meg lehet, hogy csak egy hétig nyújt előnyt.)

Viszont ha ezekben nem állunk helyt, akkor még egy 90%-os stratégiával is veszteni fogunk hosszú távon!!! Kereskedési stratégia van annyi, mint égen a csillag, egyszerű és gyorsan tanulható (csak egyet mondjak mi, ami 100%-os igaz J).

Úgy érzem egyelőre tőlem telhetően kiveséztem ezt a témakört. Bízom benne, hogy sok most indulóban megmarad valami belőle és ezáltal több sorstársam hamarabb feleszmél, mint én.
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 07:10
Előzmény: #259  Törölt felhasználó
#260
Árpád ma long vadra megyünk? Kérem erősítsen meg elképzelésem helyességében!
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 16:09
Előzmény: #258  Törölt felhasználó
#259
Super oldal, gratulálok!
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 14:23
Előzmény: #257  Törölt felhasználó
#258
Úgy van.

Apropó, zőccséges, látta már kiváló oldalamat?

link
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 14:05
Előzmény: #256  spade
#257
Sokkal elegánsabb amerikában elveszteni a pénzünket és az iderenszerünk stabilitását... :-)
spade 2007. 11. 25. 13:23
Előzmény: #255  Törölt felhasználó
#256
Szia jegenye :),

"Aztán nem értem, hogy egyes instrumentumok miért jók, mások miért nem? "

Bár nem engem kérdeztél de nyilvánvalóan vannak olyan instrumentumok amelyek bizonyos indikátorokra jól reagálnak másokra meg nem....tehát adott esetben nem árt egy filter mely csak a jókat hagyja lábon.....
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 13:10
Előzmény: #246  Törölt felhasználó
#255
A forrást azért én megjelöltem volna helyedben: www.solarcapital.hu.
Aztán nem értem, hogy egyes instrumentumok miért jók, mások miért nem?
Ha van értelmes, elfogadható indoklás azt bizonyára mindenki szívesen venné.
Köszi.
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 11:26
Előzmény: #253  Törölt felhasználó
#254
Kicsi, sárga, savanyú - de a miénk?
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 11:06
Előzmény: #252  Törölt felhasználó
#253
Nekem tetszik a bet. Mondhatni hazai pálya. Nem 500 millió USA dollárral tradelek Árpád!
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 10:57
Előzmény: #251  Törölt felhasználó
#252
15.50-kor?

Miért olyan korán?

A tőzsde akkor még 6 óra hosszat nyitva! :-)

(Legalábbis amit tőzsdének nevezünk... :-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 10:39
Előzmény: #250  Törölt felhasználó
#251
A DT is lehet nyereséges, ha nincs "kereskedési kényszerünk" azért mert nyítva a tőzsde... Én, hogy csinálom? Néha, beleadok az esésekbe sávosan, ha nincs nagyvevő. 15-50-kor zárok.
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 10:21
Előzmény: #249  Törölt felhasználó
#250
Hát, a határidő nem az én asztalom...
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 08:57
Előzmény: #248  Törölt felhasználó
#249
Még annyit fűznék hozzá Kinga és kedves Árpád, hogy kiemelten kezeljük a termék kiválasztást. Bux12 jó, kakaó, szója nem jó. Olaj , cink jó, buza tilos. Kukorica semleges. Deviza szigorúan tilos természetes fedezet nélkül! Ne szégyeljünk mini kontraktusokat hasnálni... Nem ciki.
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 21:06
Előzmény: #247  Törölt felhasználó
#248
huuuu Buxer, ezt köszönöm! Lesz mit olvasgatnom, ás rágcsálnom... -:)
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 20:56
#247
50 aranyszabály? Nem lesz az egy kicsit sok?
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 18:21
Előzmény: #245  Törölt felhasználó
#246
A határidős kereskedés 50 aranyszabálya

A John Walsh Agency felmérésében több mint ezer határidős brókert kérdezett meg Amerikában, szerintük milyen szabályokat kell követnie egy sikeres határidős befektetőnek. A több mint 5 000 válasz közül 50 pontba sűrítették a leggyakrabban megfogalmazott javaslatokat.


Ne félj a nyájjal menni

1. Kövesd a trendet! Ez valószínűleg a legnehezebben betartható szabály, mivel a tipikus határidős befektető személyisége nem tipikusan az „ egy vagyok a nyájból” attitűd. A határidős befektető sokkal inkább individualista, egész egyszerűen ilyen embereket vonzanak ezek a piacok. A sikeres spekulánsnak le kell győznie saját individualizmusát és természetes ösztöneit, hogy ne harcoljon a trenddel.

2. Mindig tudd, miért kereskedsz az adott piacon. Unaloműzésből? A nagy kasza reményében? Ha meg tudod válaszolni ezt a kérdést, máris sokat tettél, hogy a sikeres határidős befektető váljék Belőled.

3. Használj kereskedési szabályokat. Mindegy melyikeket, csak mindig tartsd be őket!

4. Használj Money Management technikákat!

5. Ne trade-ld túl magad!

6. Csak akkor nyiss pozíciót, ha tudod mekkora profitot akarsz elérni és mi az a veszteségszint, ahol mindenképpen kiszállsz a piacból. (stop loss)

7. Utazz a trenddel, ne próbáld eltalálni a piac alját vagy a tetejét!

8. Kis tőkével ne próbálj túl sok piacot trade-elni!

9. Óvakodj a volatilis piacoktól!

10. Mérlegeld a kockázat / nyereség arányt nyitáskor és ne tarts túl sokáig egy kockázatos pozíciót.

11. Állíts fel kereskedési tervet már a piacnyitás előtt az érzelmi reakciók mellőzésével. Határozd meg a céljaidat, a belépési és kilépési pontokat. A kereskedés ideje alatt döntéseidet csak csekély mértékben változtasd! A profit azoké, akik cselekszenek, nem azoké, akik reagálnak. Ne változtass, hacsak nincs rá nagyon nyomós érved!

12. Kövesd a tervet! Ha megnyitottál egy pozíciót és van egy stop szinted, ne szállj ki a piacból amíg az ár el nem éri a stop szintet vagy a pozíciónyitás alapvető indoka nem változik!

13. Használj technikai jelzéseket, grafikonokat az önfegyelem erősítésére -a legtöbb befektető érzelmileg befolyásolható és nem elég fegyelmezett külső eszközök segítsége nélkül.


Legyen erőd elkerülni az ötletszerű kereskedést

14. Legyen szigorú, részletes kereskedési terved minden egyes nyitáshoz (belépés, kilépés, cél stb.), amelyen ne változtass, amíg az alapok változatlanok. A fegyelmezett Money Management intelligens pozícióallokációt és kockázatkezelést jelent. A fő cél a hosszú távú eredményesség és nem az egyes pozíciók eredménymaximalizálása.

15. Ha van egy nyerő pozíciód, ne add vissza a piacnak a nyereséged!

16. Használj szigorú instrumentum kiválasztási rendszert: rendszerezett, szisztematikus eljárást, amely kizárja az impulzív, pillanatnyi ötlettől vezérelt érzelmeken alapuló kereskedést.

17. Terv szerint kereskedj! Ne a remény, a kapzsiság vagy a félelem vezessen. Tervezd meg hol szállsz be a piacba, mekkora kockázatot vagy hajlandó vállalni és milyen szinten söpröd be a profitot.


Fékezd meg a veszteségnövekedést és hagyd nőni a profitot

18. A legfontosabb! Fékezd meg a veszteségnövekedést és hagyd nőni a profitot. Egyszerűen hangzik, pedig közel sem az. Nézzünk néhány okot, amiért sok befektető nehézségekbe ütközik, amikor meg kéne fékeznie a veszteségnövekedést. Először is nagyon nehéz beismerni magunknak, hogy hibáztunk. Mondjuk, elkezd ellened menni a piac (veszteséged keletkezik), miközben az összes nyomós, jól kimunkált érved, amely miatt a pozíciót megnyitottad változatlanul indokolja a döntésedet. Mit mondasz magadnak? - Á ez csak egy átmeneti visszaesés (vagy emelkedés short esetén) Minél inkább ellenem megy, annál valószínűbb hogy hamarosan megfordul. Az esélyek egyre jobbak. De hát az ok, amiért nyitottam, még mindig megállja a helyét. Ekkorra már jócskán veszteséges a pozíció, amit további önámítással tetézhetünk: Még egy nap és… Könnyű belátni, hogy amikor ebbe a fázisba jut a befektető már rég nem tiszta fejjel gondolkozik a pozíciójáról. Ráadásul már annyit vesztett, mit számít még egy kicsi? A pánik elhatalmasodik és jön a legrosszabb, a leggyilkosabb, és egyben legfélrevezetőbb hárítás: Még egy pár hónap van hátra a lejáratig, azalatt muszáj, hogy megforduljon.

Így megy ez. Szóval időben fékezd meg a veszteségnövekedést! Sok tapasztalt trader szerint, ha egy pozíció három egymást követő nap ellened megy, akkor zárd le. Zárd le az ilyen pozíciókat minél előbb, mielőtt elkezd károsan befolyásolni, mielőtt túlzottan ragaszkodnál hozzá. Amit érdemes nagyon megjegyezni: Veszteséges pozíciót gyorsan kizárni! Rakjunk ki mindig stop loss megbízást!
Mindegy, hogy a maximalizált veszteségünk mondjuk 500 dollár egy kontraktuson vagy több, vagy akár kevesebb, a lényeg, hogy legyen.

Nézzük a másik oldalt: Hagyd nőni profitot. Ez talán még nehezebb döntés, mivel ki tudja meddig tart a nyerő trend? Természetesen senki nem tudja, de érdemes elgondolkodni néhány dolgon. Mindenekelőtt azon, hogy mindenkiben erős a vágy, hogy nyerjen, hacsak egy kicsit is de nyerjen. A legtöbbünket így neveltek.
Nyerni! Ha csak egy centivel, ha csak egy ponttal, ha csak a legkisebb különbséggel is, de nyerni. Ha ezt a filozófiát követed a határidős piacon szinte biztos, hogy veszteni fogsz, mivel a határidős kereskedés jellegéből adódóan általában több a veszteséges, mint a nyereséges ügylet. A nyerő ügyletek viszont gyakran nagyon nyerők, óriási profittal és nem csak néhány dolláros plusszal. Ennél a pontnál újból bebizonyosodik, hogy a legnagyobb leküzdendő akadály maga az emberi természet. Vegyük példának, hogy számos veszteséges ügyletet kötöttél a közelmúltban (mint a legtöbb befektető) és egyetlen pozíció sem tudott rendes pluszba fordulni. Óriási a kísértés, hogy kicsukd a nyerőt. Eleged van a sok buktából és végre itt a lehetőség, hogy végre csukj egy nyerőt. Nem akarod elszalasztani. Jó érzés nyereséggel zárni egy ügyletet és azt mondani magadnak (sőt talán a barátaidnak is): Hű de okos voltam! (főleg ha előtte a sok veszteség miatt már kezdtél kételkedni…) Az ilyen érzelmeken alapuló érvelésnek nincs helye a derivatív piacon! Ezért amikor legközelebb kizársz egy nyerő pozíciót kérdezd meg Magadtól: miért? Ha a megalapozott érvek, a száraz tények - amelyek miatt megnyitottad a ügyletet - még mindig a pozíció mellett szólnak, alaposan fontold meg a kiszállást! Természetesen használhatsz követő stop-ot, hogy védd a profitot, de amikor kiszállsz ne félelemből vagy kapzsiságból, ne türelmetlenségből vagy az egód miatt, hanem masszív fundamentális vagy technikai okokból cselekedj!

19. Kizárhatod az érzelmeidet, a gyötrő bizonytalanságot, az állandó reménykedést, ha alapos kereskedési terved van, amely tartalmazza a célárat, a be- ill. kilépési pontot, a nyereség/kockázat arányt, a stop-okat, az instrumentum múltbeli árszintjeit, a szezonális hatásokat, kormányzati jelentéseket, a releváns piacok ármozgását, technikai elemzéseket stb. A legtöbb befektető nem tűr beleszólást, inkább improvizál. Talán azt hiszik a terv elveszi a mulatságot. Ha ilyen vagy, szórakozásból kereskedsz, csak rajta. Terv nélkül szeretnél pénzt keresni? Felejtsd el! A jó terv jelenti a veszteségnövekedés megfékezését és a profit növelését.

20. Ne tarts túl sokáig egy jó pozíciót! Ha megteszed, egy rossz pozíciót is túl sokáig fogsz tartani!

21. Ne ijedj meg ha hibáztál, és főleg ne hagyd elhatalmasodni a hibák következményeit! A nagyon sikeres határidős befektetőknek általában több bukó, mint nyerő trade-jük van. Nem esnek kétségbe attól, hogy beismerjék: tévedtek. Meg van a képességük arra, hogy a veszteséges pozíciót gyorsan kicsukják.

22. Minden határidős pozíciót a teljesítménye alapján kell megítélni. Ha a pozíció nem nyereséges a nyitást követő harmadik napon: ki kell szállni!

23. Programozd magad arra, hogy sok vesztő pozíciód lesz! Programozd magad arra, hogy nyugodtan várj, amíg nagy nyerőbe fordul néhány befektetésed!


Tanulj meg shortolni !

24. A legtöbb ember jobban szeret birtokolni valamit (longolni), mint tartozni valamivel (shortolni). A határidős piacokon azonban nemcsak lehet, hanem sokszor érdemes is shortolni.

25. Figyeld a különböző piacok közötti divergenciákat: miért jut az egyik piac új csúcsra, míg a másik stagnál?

26. Lásd be, hogy a félelem, a kapzsiság, a tudatlanság, a nagyvonalúság, a butaság, a türelmetlenség vagy az önámítás óriási veszteségeket okozhatnak Neked. Ha piac ellened megy nincs az a fundamentális módszer, amellyel ezeket felismerheted magadon!

27. Ne kövesd vakon a számítógép generálta kereskedési ajánlásokat. A számítógép javaslatai éppen annyira jók, mint amennyire a gép ember által megírt programja az.

28. Tanuld meg a határidős kereskedés alapjait! Elképesztő hány ember nincs tisztában azzal, mit is csinál tulajdonképpen. Az ilyen befektető veszteségre van ítélve, hacsak nincs egy jó brókere, aki segít neki eligazodni a piacok útvesztőjében.


A partvonalon állni is egy pozíció. Türelem rózsát terem.

29. Nyitott ügylet nélkül figyelni a piacokat is egy pozíció!

30. Az ügyfél és a bróker között összhangnak kell lenni. Az ügyfél és az üzletkötő harmóniája nagyon fontos. A megfelelő kereskedő kiválasztása közel sem egyszerű. Saját magától kell megvédeni az ügyfelet: a kapzsiságtól, a saját egójától, a tudat alatti veszteségvágytól (előfordul néhány befektetőnél!). Kérdezz meg valakit, aki régóta aktív a határidős piacokon, ajánljon egy jó brókert. Ha találsz valakit, aki megfelelő, nyiss számlát a cégénél

31. Ha a dolgok rosszul mennek, és brókercéget akarsz váltani, előbb próbálj ki egy másik üzletkötőt cégen belül. Hívd fel a vezetőt és kérd meg javasoljon egy másik brókert! Ne aggódj, hogy bajba kevered a brókered; a cég inkább ajánl egy másikat házon belül, minthogy végleg elveszítsen egy ügyfelet.

32. A brókernek és az ügyfélnek egymáshoz kell hangolódnia, különben nem lesz tartós a kapcsolatuk. Folyamatosan hívják egymást, így amikor lépni kell, mindkét fél késlekedés nélkül tudja mi a dolga.

33. A legtöbb embernek sem elég ideje, sem elég tapasztalata nincs arra, hogy professzionálisan tudjon döntéseket hozni a határidős piacokon. Az ő számukra a legfontosabb lépés a megfelelő bróker kiválasztása.

34. Ha nagyon rossz szériát fogsz ki, hagyd ott a piacokat és pihenj egy kicsit! A határidős kereskedés igen kimerítő, az idegeket megfeszítő foglalatosság tud lenni, különösen, ha veszít az ember. Legyen erőd abbahagyni és feltöltődni egy kicsit!


Aki az izgalom kedvéért kereskedik, általában veszít

35. Aki a szerencsejátékok izgalmáért vállal pozíciót a határidős piacokon elég nagy valószínűséggel veszíteni fog. Számukra a pénzkeresetnél is fontosabb az izgalom. Csupán ezt felismerve sokkal megfontoltabb befektetőkké válhatunk és javíthatjuk az eredményességünket. Mindig üzletileg közelítsd meg a piacot! Bárki, aki hajlik arra, hogy határidős spekuláns legyen, pozíciójára üzleti befektetésként kell tekintsen és úgy is kell kezelje azt. Ne nézd tiszta szerencsejátéknak, mint ahogy jó néhány spekuláns teszi!


Döntsd el milyen időtávra szeretnél befektetni!

36. Amikor számlát nyitsz, ne csak azt döntsd el mennyi pénzt helyezel el rajta, hanem határozd meg azt is meddig akarsz kereskedni. Ez a megközelítés segít megvédeni a tőkédet és elkerülheted a „Las Vegas hozzáállást”: azaz, hogy addig tradelsz, amíg a pénzed el nem fogy. A tapasztalat azt mutatja, hogy aki ezt a szabályt betartja nem elveszíti, hanem gyarapítja a pénzét.

37. Ne kereskedj piaci pletykák alapján. Ha mégis, kérdezd meg Magadtól: Hosszú távon veszítettem vagy nyertem a piaci pletykákra hallgatva? Ugye! Na akkor fejezd be!

38. Óvakodj a tippektől és a belső információktól! Várd meg a piac reakcióit, azokból kiderül vajon helyesek-e azok vagy sem. Csak akkor nyiss pozíciót ha már egyértelmű a reakció!

39. Csak megfelelő letéttel nyiss pozíciót, így nem egy esetleges pénzügyi kényszer határozza meg, mikor zárj egy pozíciót. Ha nem megfelelő pénzügyi tartalékkal vágsz neki egy pozíciónak (másképp fogalmazva túl sok kontraktust nyitsz a számlán lévő összeghez képest) nem leszel képes a piacon maradni, ha a piac akár csak ideiglenesen is ellened megy. (kényszerlikvidálás)

40. Az okos embereknek fokozott óvatosság javasolt! Az „okos” befektető nagyon gyakran túl korán nyitja meg a pozíciót. Már akkor látja a piaci potenciált, amikor annak még nem jött el az ideje. A túl korai nyitás vaskos mínuszt eredményezhet mire a piac valóban irányba áll. A kapkodás azt is jelentheti, hogy likvidálni kell a pozíciót mielőtt a piaci várakozásunk teljesülne. Függetlenül attól, hogy végül igazunk lett.


Soha ne hígítsd a veszteséges pozíciót

41. Maradj ki a bajból! A kezdeti veszteség a legkisebb.

42. Elemezd a veszteségedet! Tanulj a veszteségedből! Drága lecke, Te fizettél érte! Legtöbben képtelenek tanulni a saját hibáikból, mivel még gondolni sem szeretnek rájuk.

43. Túlélni! A határidős piacon azok tudnak hosszútávon sikeresek lenni, akiket nem „rázz ki” a piac és akkor is pozíciót tudnak nyitni, amikor az igazán nagy mozgások jó belépési helyzetet eredményeznek.

44. Ha csak most próbálkozol először a határidős piacon, legalább egy évig csak kisebb összegeket kockáztass, majd elemezd a nyereséges és veszteséges ügyleteidet. Igazán sokat a veszteséges ügyletekből tanulhatsz.

45. Legyen nálad notebook és jegyezd fel az érdekes piaci információkat. Jegyezd fel a piacnyitást, a napi áringadozást, a teljesült megbízásokat, a stop megbízásokat, valamint a személyes megfigyeléseidet. Időről időre olvasd át a jegyzeteket, használd őket a saját teljesítményed elemzésére.

46. "Róma sem egy nap alatt épült fel”, a jelentősebb piaci elmozdulások sem egy nap alatt mennek végbe. Egy jó spekuláns mindig rendelkezik tartalékokkal, így a nagy mozgások idején is a piacon tud maradni.

47. Ha nincs igazi magyarázat a heves piaci mozgásból eredő hirtelen jött nagy nyereségre, vágd zsebre a profitot és szállj ki a piacból!

48. Időről időre gondold át milyen tőkét fektetsz be a határidős piacon. Ha anyagi helyzeted megváltozik, és a kockáztatható összeg helyett már a „másra szánt összeg” kerül veszélybe, ne várj még egy napot vagy még egy tick-et sem: azonnal szállj ki a piacból! Ha nem teszed meg akkor a fejed helyett a szíveddel tradelsz és szinte biztos, hogy veszteni fogsz!

49. A határidős piacokat ne az izgalmak utáni vágyad kielégítésére használd!

50. MINDIG HASZNÁLJ STOP LOSS MEGBÍZÁST! MINDIG! MINDIG!
Törölt felhasználó 2007. 11. 23. 19:41
Előzmény: #244  spade
#245
OK
spade 2007. 11. 23. 19:34
Előzmény: #242  spade
#244
naah örülök h megvagy akkor majd konzultálunk :)
Törölt felhasználó 2007. 11. 23. 19:14
Előzmény: #242  spade
#243
Úgy van.

Mint az ornitológiában.. várni a nagy sast... előbb-utóbb erre jár.. ha már röpült erre többször...
spade 2007. 11. 23. 19:13
Előzmény: #239  spade
#242
Igen, ülni és figyelni :)
Törölt felhasználó 2007. 11. 23. 19:07
Előzmény: #239  spade
#241
Igen, elárultam az arany készítésének titkát.. :-)

A stratégia találati aránya egészen jó, de ezt a leírás alapján egyszerű ellenőrizni, persze vannak finomítások, ami inkább a megérzés kategóriája, hogy most akkor ez az-e vagy sem?

Ezért kell a mindennapi gyakorlás.. éveken át...

Szerintem.

Topik gazda

arpiblog
5 4 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek