A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Gondolom a proof of stake ötlete régebbi így régebb óta is kezdték el használni a PoS rövidítést. Szóval én alapból ezt értem rajta, hacsak a kontextusból más kinem derül.
Nem egy egyszerű dolog. Az ethereum fejlesztői 2-4 évet töltöttek el kutatással és fejlesztéssel. Szóval ha doge-t is PoS-re akarják vinni, az nem egyik napról a másikra fog történni. Hacsak nem valami centralizált 21 kis node számú (21) dolgot csinálnak, de akkor azt már minek? - Ethereumnál vannak kockázatok, de több klienst fejlesztenek egyszerre, más más programozási nyelvben így, ha az egyikben lenne hiba, akkor a többi még attól tud futni. Persze az is lehet, hogy az összesben van hiba átváltáskor, de ez a kliens diverzitás és a tesztelések csökkentik a lehetőségét. - Megvan a lehetőség, hogy a PoW bányászok nem frissítik a szoftvert, hogy már az új menjen, viszont onnantól kezdve már a közösségen múlik, hogy melyiket fogadja el Doge vagy Ethereumként, a kettő egymás mellett fut. Ethereumnál annyival másabb a helyzet, hogy ott közel 0% az esélye, hogy a PoW chaint bárki is elfogadja, mert nagy a fejlesztői aktivitás rajta, akik a PoS-et támogatják, emellett a stable coinok (usdc, usdt...) nem futhat két chainen, így ők is tuti a PoS chaint fogják elfogadni.
ha a 3 betűs rövidítés van használatban, mi különbözteti meg a Proof of Stake-et a Proof of Space-től? csak hogy tudjam mit látok amikor PoS-t látok. lehet hogy jól látom hogy semmi?! némi kutakodás után a neten, erre jutottam.
Ez a PoWről PoSre átállás mennyire várható simának? Nem fog hard forkolással együtt járni? Leginkább az ether és a doge esetén érdekelne. Ugye Elon ha nem akar végképp segget csinálni a szájából, most már át kell állitsa a Doget PoSre. A PoS általánosságban gondolom nem jó a bányászoknak, és ha a nodeokat üzemeltetők többsége bányászik is, akkor nem fogják beemelni a PoS szoftver verziót.
Az Ether " Ethash " algoritmust mig a doge "Scrypt" -el bányásszák. Össze se lehet hasonlitani a kettő teljesitményét. Az Ether mérfőldekkel veri a Doge hálozatát. Ha mindenáron összeakarjuk hasonlítani a Doge kapacitását akkor LTC lesz a befutó mivel ugyanazt az algoritmust használja : https://bitinfocharts.com/comparison/hashrate-doge-ltc.html
ASIC= aplication specific integrated circuit. célhardver, ami egy dologra jó, de arra nagyon. Ha szigorúan vesszük a CPU vagy a GPU vagy a memória is egy-egy ASIC, mert integrált áramkör, aminek célja van de ASIC pl a hálózati adatforgalmat irányitó chip a routerekben. Egy bányász ASIC per silicon lap és per kw ra vetitve sokkal több (mondjuk 100x több) hasht tud összehozni, mint ugyakkora területű és fogyasztású GPU. A GPU és a CPU közt megint van egy 100x ugrás. Bányász ASICet csak az vesz, aki bányászni akar és valszeg az ASIC még algoritmus függő is, tehát ha BTCt tudsz vele bányászni, akkor ethert már nem biztos hogy tudsz. De sose láttam még bányász ASICet, uh nem tom. Viszont az ASIC elméletben sokkal drágább, mint egy hasonló technológiával készült CPU vagy GPU, mert a chipgyártás költségeinek nagy része fix és az ASICek kis sorozatszámúak. Kicsit leegyszerűsitve az első chip legyártása kerül 100 millió dollárba mondjuk a legmenőbb csikszélességen, a második és az összes következő csip meg 1 dollárba.
Mit[l van a globális csiphiány? Gyanitom a bányászás elég erősen belejátszik. Ethereummal gyakorlatice egy év alatt vissza lehet hozni egy GPU árát, hardware nagykerben dolgozó ismerősöm szerint az összes GPUt, ami érkezik azonnal elviszik. Nyilván ez Muskot is kedvezőtlenül érinti, szóval szerintem ő inkább a csiphiány miatt ált ki a BTC mögül. Mondjuk pont a BTC az, amit már nem érdemes GPUval sem bányászni, csak ASICel. A DOGE network hashrateje majdnem ott van mint az etheré, de más technológie, nem tudom HW igényben mi a különbség. Illetve DOGEt is lehet ASICel bányáaszni, ha nem téved a guglim, az ETHban valamiért nem divat az ASIC, talán a nagy RAM igénye miatt?
különben, az ADA-soknak üzenem: idén téma lesz az ADA a Blockchain Budapest rendezvényen... nyilván okkal. ami így újabb bíztató jel mellette. ma pedig felfelé esik, a többivel ellentétben :D
'Musk ma hajnali posztjában a környezetvédelmi aggályokra hivatkozott a Twitteren és azt mondta, hogy a Tesla "aggódik a fosszilis tüzelőanyagok gyorsan növekvő használata miatt, ami szükséges a bitcoin bányászathoz és a tranzakciókhoz". Külön kiemelte a guru a szént, amelynek a legrosszabb a kibocsátása minden üzemanyag közül.' Tehát a németeket nem szabad csesztetni az atomerőművek bezárása és a szénerőművek beindítása miatt, mert az tabu. Esetleg még megvonják a támogatást a berlini Gigafactory-tól. A német állampolgár és a német politikus mindig bölcsen dönt, igazi Übermensch, csak azok a fránya bányászok teszik tönkre a bolygót. Az emberi fajnak tényleg elmentek otthonról. Ennyi ostoba, megveszekedett kretént...
Ráadásul a tweetben úgy fogalmaz, hogy olyan kriptokat néz, amelyek a energiafelhasználás/tranzakicó 1% alatti bitcoinhoz képest. így lehet még a PoS-re való váltást se kell megvárni, amire ethereumot megismeri, mert ma jelentette be az arbitrum team (layer 2 rollup scaling technológiát fejlesztők), hogy május 28án jönnek a mainetre, ami kb 2000 tps körül tud az ethereumon.
Vitalik úgy fogalmazott, hogy az optimisták már idén év vége felé látják, hogy átvált, a pesszimisták meg jövőév elején. Ehhez hozzá jön az is, hogy youtube-on live streamelni szokták az etherum core dev meatingeket, ahol valaki mondta, hogy nem olyan változtatás kell hozzá, inkább majd a tesztelésen lesz a hangsúly. Ebből gondolom, hogy simán benne van a pakliban az év vége. - Nem is tudom mennyire éri meg bányászgépet venni most, mert amikor átvállt az ethereum, akkor egy csomó GPU bányász felszabadul, azok meg keresni fogják, hogy mit lehet bányászni, így felhigítva a hozamokat. Hacsak nincs már most valakinek meg a bányászgépe, akkor tuti nem fektetnék bele.
de ha ezt leírod néhány hete, keresztre feszítettek volna Téged itt a fórumtársak :D érted a dolog röhelyes mivoltát :D most megy a belemagyarázás hogy: jah, amúgy Musk igazából így gondolja, meg ezt akarja tenni, meg ez a terve.... :) és lehet hogy így van. csak még sokan nem látják hogy a pojácáskodása végül fájdalmat is fog okozni bizonyos embereknek. a DOGE-t úgy tudom elsősorban a fiának vette vagy ilyesmi? :D tehát 10 plussz évig simán tarthatja ha úgy van. nem fog neki fájni. mármint igaz ez a hír, hogy poénból a családnak szánta eredetileg. a bitcoinból se gondolom hogy kihátrál, max tovább csökkenti a kitettségét, és egyet értek Ether felé fordulhat el jobban a portfoliója. és amúgy etherrel miért ne lehetne venni teslát...idővel. attól mert nem konkrétan arra szánták mint mondjuk a bitcoint, még ugyanúgy lehet vele fizetni mint bármelyik hottentotta coin-al is. mármint technikailag lehetséges! más kérdés hogy nem éri meg, vagy drága kiépíteni a fizetési felületet vagy bánomisén mi miatt...
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046