Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 21. 06:20

Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?  

Ugrás a cikkhez
A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fxboy
fxboy 2013. 12. 11. 11:55
#280
zotyó 2013. 12. 10. 22:10
Előzmény: #278  zotyó
#279
Divatja lett a Bitcoin majdani értékének kalkulálása:
"Eddig mintegy 5,8 milliárd uncia aranyat bányásztak ki. A Bitcoin végső mennyisége 21 millió „érme”. Ennek aránya nagyjából 270:1-hez. Ekképp, ha a Bitcoint egyszer majd úgy kezdjük használni, mint az aranyat, akkor minden egyes Bitcoin körülbelül 300000 dollárt fog érni, az arany mostani árával számolva. (Ez mindössze egy egyszerű kalkuláció, nem előrevetítés.)"

Kérdések a Bitcoinnal kapcsolatban
link
Üdv:
zotyó 2013. 12. 10. 11:06
Előzmény: #277  zotyó
#278
Egy bitcoin=37 815 dollár?

... "Arra a kérdésre, hogy mennyit is ér majd a jövőben a bitcoin, híveinek egy része azt a választ adja, hogy attól függ, mennyire terjed el fizetőeszközként, mert annál nagyobb lesz iránta a kereslet. A Fool.com idézi az említett SecondMarket hedge fundot, amely kiszámolta, mekkora árfolyamot indukálna a bitcoin széleskörű elterjedése, méghozzá már létező fizetési rendszerek példáján keresztül.

Egy bitcoin=37 815 dollár?

Eszerint, ha a Bitcoin akkora fizetési forgalmat bonyolítana le, mint a nemzetközi átutalásokat bonyolító, nálunk is ismert Western Union társaság, az 11,5 milliárd dolláros Bitcoin-összértéket és 966 dolláros árfolyamértéket indokolna. Ezt már sikerült ma és tegnap meghaladni. Ha pedig a Paypal internetes fizetési rendszernek megfelelő szerepe lenne, az már 1916 dolláros árat eredményezne.

Ha a Bitcoin Törökország pénzmennyiségét (monetáris bázisát) érné el, az 95 milliárd dolláros összértéket és 7983 dolláros darabonkénti értéket eredményezne. A legmeglepőbb viszont az, hogy ha a bitcoin csak a forgalomban levő arany értékének öt százalékát tenné ki, az is már 450 milliárd dollár lenne, ami darabonként 37 815 dollár. Ennek jelentősége azért lehet nagy, mert a bitcoin mennyisége korlátozott, sokan áremelkedést várnak tőle („hiperdeflációt”), és ezért rengetegen vásárolják megtakarítási, „kincsképzési” célzattal."
(privatbankar.hu)
link
Üdv:
zotyó 2013. 12. 09. 22:56
Előzmény: #276  zotyó
#277
A Bank of America értékelése:
link
Üdv:
zotyó 2013. 12. 09. 22:48
Előzmény: #275  jumbo2
#276
" A Bank of America pedig kiadott egy tanulmányt, melynek végkövetkeztetése az, hogy a bitcoin az e-kereskedelem meghatározó fizetőeszközévé és a hagyományos pénzátutalási szolgáltatók komoly vetélytársává válhat. Kijelentették továbbá azt is, hogy nézetük szerint komoly gyarapodási perspektíva áll a bitcoin előtt."
link
Üdv:
jumbo2 2013. 12. 09. 20:35
Előzmény: #272  Törölt felhasználó
#275
Szerintem nincsen komoly szerepük azon kívül, hogy pl. egy kongresszusi meghallgatáson megkérdezik őket a technikai dolgokról vagy pl. security gondok esetén tesznek valamit. De lehet, hogy még ennyi szerepük sincsen.
Törölt felhasználó 2013. 12. 09. 16:39
#274
zotyó 2013. 12. 09. 15:49
Előzmény: #272  Törölt felhasználó
#273
Bitcoint elfogadó magyar üzletek:
link
Üdv:
Törölt felhasználó 2013. 12. 09. 11:22
Előzmény: #271  Törölt felhasználó
#272
Ahogy nézem, ezekkel a kérdésekkel zotyo sincs tisztában. Pedig pont ezeken áll vagy bukik a dolog szvsz.
Törölt felhasználó 2013. 12. 09. 11:21
Előzmény: #270  jumbo2
#271
Én sem.

Pedig ahhoz, hogy tisztán lássunk bitcoin ügyben fontos lenne tudni, hogy kinek, milyen jogai vannak ezzel kapcsolatban...
jumbo2 2013. 12. 09. 11:08
Előzmény: #269  zotyó
#270
Nem értem a bitcoin foundation szerepét a belinkelt írások alapján sem.
zotyó 2013. 12. 09. 09:29
Előzmény: #267  Törölt felhasználó
#269
Ezeket az írásokat találtam a Bitcoin Foundation (Bitcoin Alapítvány) témában:
link
link
Üdv:
takika200 2013. 12. 09. 08:57
Előzmény: #267  Törölt felhasználó
#268
Jó reggelt ! Online kereskedési platformokkal mi a helyzet ? Mindenkinél vannak hibák ???
Törölt felhasználó 2013. 12. 09. 08:56
Előzmény: #266  zotyó
#267
Áthoztam az OTP topicból.

"Létezik egy Bitcoin Foundation amely meghatározhat és eldönthet dolgokat"

Mégis miről dönthet, mit határozhat meg ez? És ugyan miben is különbözik ez mondjuk egy jegybanktól? És ha nem különbözik, akkor ugyan mitől is lesz olyan merőben új és független ez a "pénz"?

"A mindent eldöntő kérdés nálam az, hogy az emberek elkezdik-e használni a mindennapokban pénzként vagy sem. A többi probléma szerintem másodlagos."

Egyáltalán nem másodlagosak ezek a kérdések, mert éppen ezek kérdőjelezik meg, hogy valaha pénz lesz-e ez a termék vagy sem.

zotyó 2013. 12. 08. 23:31
Előzmény: #265  Törölt felhasználó
#266
"A Pepole’s Bank of Chine lényegében szabad jelzést adott a bitcoin kereskedelem és a bitcoin tőzsdék számára. A bitcoin kereskedelmet megpróbálják a pénzügyi rendszer többi részétől külön tartani, hogy ha a bitcoin kipukkad, akkor semmi rossz ne történjen. Azt hiszem, egy Lehman-szerű helyzet aggasztja őket, amikor a derivatívák kipukkadása az egész gazdaságot padlóra küldte."
Josph Wang
A kínai szabályozás hátteréről bővebben:link
Üdv:
Törölt felhasználó 2013. 12. 08. 19:14
Előzmény: #264  MKY
#265
Kb. 150-en volt, amikor a BAIDU elfogadta fizetoeszkozkent, addig siman visszamehet. Ha eleg tokos vagy, 70 helyett beszallhatsz 150-en. En kozel sem vagyok ilyen tokos...

link
MKY 2013. 12. 08. 14:10
Előzmény: #262  watson
#264
Amit írsz az tényleg így van. De aki tudot vele 5-6X nyereségre szert tenni az másként látja. De kell tudni időben kiszállni is...
MKY 2013. 12. 08. 14:05
Előzmény: #258  Törölt felhasználó
#263
Áprilisban én is betudtam volna szállni még 70 körül volt, de sajnos én sem hittem benne. Valóban nyíotottnak kell lenni az ilyenkre, ahogy irtad. De továbbra is azt mondom, hogy ez egy nagy lufi, és piramis játék.

Sokszor az meber akkor keres a legtöbbet, ha nem fektet sehova.- így nincs bukta.
watson
watson 2013. 12. 08. 11:22
Előzmény: #261  zotyó
#262
Jó a riport, jók a Bitcoin jelentőségén kívüli megjegyzések.

- A mennyiségi lazítások elértéktelenítik a dollárt

- Görögországban keresik a lehetőséget a gazdasági visszaeséstől való függetlenedésre más elszámolóeszközzel

de ettől a Bitcoin egy fos, értéktelen tulipánhagyma, nincs mögötte semmi és senki ;)
míg egy deviza mögött egy ország és annak teljesítőképessége van, vagy egy Paypal mögött egy deviza ;)
zotyó 2013. 12. 08. 10:37
Előzmény: #252  jumbo2
#261
Rick Falkvinge (svéd politikus, informatikai vállalkozó) elemzése 100.000-1millió dolláros árfolyamot jósol:
link
(12 perces videó magyar felirattal)
Üdv:
jumbo2 2013. 12. 07. 23:14
Előzmény: #257  MKY
#260
A daytrade egy hülyeség, a brókereket tartod el belőle.
jumbo2 2013. 12. 07. 23:12
Előzmény: #256  MKY
#259
Bitstamp.net-en lehet kereskedni, de nehéz a regisztráció. Nekem el is ment a kedvem, miután a számlanyitásomra 3 nap múlva válaszoltak.
Törölt felhasználó 2013. 12. 07. 20:24
Előzmény: #256  MKY
#258
"Utólag kónnyű okosnak lenni"

Ezt úgy írod, mintha bármi olyat mondtam volna, ami utólagos okoskodás. Nem tettem ilyet (amúgy sem szokásom), sőt sokkal inkább magamnak is szólt a dolog, hogy már korábban foglalkozni kellett volna vele (és itt nem 2009-re gondolok, nem vagyok hülye, aki azon görcsöl, hogy 1 dolláron miért nem tolta be a házát is ebbe, hogy 1000-en kiszálljon, nem, ez tényleg utólagos lenne, elhiheted, hogy 16-17 évnyi tőzsdei tapasztalat alatt ilyeneken rég nem görcsölök, de a tanulsága a sztorinak, hogy nyitottabbnak kell lenni minden akár először hülyeségnek is hangzó újítással kapcsolatban, a konkrét esetben kb. idén év eleje, koratavasz óta teljesen adott volt már a sztori, erre gondoltam, szóval én is csak ennyit állítok, mint te is).
MKY 2013. 12. 07. 19:57
Előzmény: #256  MKY
#257
dec 7 két oldal: Max: 900.95
Min: 567.50

Ezzel kereskedni éltveszély! Lehet ezzel daytradelni valahol ?
MKY 2013. 12. 07. 19:52
Előzmény: #255  Törölt felhasználó
#256
Utólag kónnyű okosnak lenni, BITCOIN 2009 óta létezik gyakorlatilag csak most 2013 nyarától indult meg jelentősebben az árfolyam. Persze jó lett volna októberben beszállni 100-on, de akkor is túl értékeltnek tartottam.
Valahol lehet tőzsde modon kereskedni vele. mert jók benne ezek a hektikus mozgások lehetne daytradelni . Ti hol kereskedtek vele?
Törölt felhasználó 2013. 12. 07. 18:29
Előzmény: #254  jumbo2
#255
Az azért eléggé kétessé teszi a pénzfunkcióját, hogy 2 nap alatt simán feleződik. Ilyen vola mellett nem tud pénz lenni, ha pedig kétséges a pénzfunkció, az ugye az egyetlen értékét teszi semmissé... Ördögi kör. Szóval én a bitcoinnal kapcsolatban továbbra is óvatos vagyok, de az tény, hogy speki szemmel azért mindenképpen követni kellett volna már korábban (és kell most és ezután is) és az is igaz, hogy az ilyen jellegű új ötletekre mindenképpen nyitottnak kell lenni, mert egy ilyen vagy ehhez hasonló új technológia akár idővel könnyen paradigmaváltást is hozhat a pénz tekintetében a későbbiekben. (most én leginkább a várható kormányzati, pénzügyi hatalmi negatív hozzáállás miatt vagyok konkrétana bitcoinnal kapcsolatban kissé szkeptikus, nem hiszem, hogy az első új ilyen innováció azonnal forradalmat ír és lesöpör mindent).

jumbo2 2013. 12. 07. 16:35
Előzmény: #253  MKY
#254
Ezért esik:

link
MKY 2013. 12. 07. 13:03
Előzmény: #252  jumbo2
#253
Mi van ilyen kor amikor 1 éjszaka 1100-ről 580-ra esett árfolyam?
Ez egyértelműen piramis játék! Mivel nincs mögötte semmi érték és percről perce termelődik a forgaloban lévő darabszám.
jumbo2 2013. 12. 07. 11:19
Előzmény: #250  zotyó
#252
GDP-vel számolni értelmetlen, inkább az M0 lehet viszonyítási alap.
Ha befutna a bitcoin és csak az USA M0 10%-át vesszük, mint reális cél, akkor is elég magas bitcoin árfolyamot kapunk.
Törölt felhasználó 2013. 12. 07. 09:28
Előzmény: #250  zotyó
#251
Csak az elmélet kedvéért:
no igen, de mennyit érne a dollár, ha csak dollár lenne? Mert ugye dollárt sem mindenki használ.
(Ez az elméleti ár kérdés annyira a végtelenségig le van butitva, hogy nem is mond semmit.)

Ugyanakkor a számításban lecserélni sem tudjuk a dollárt bitcoinra, mert ez a gdp nem is csak dollárból jön össze (noha arra van átszámolva).

Tegyük fel, hogy kivonnánk mondjuk az eurót a forgalomból, akkor a világ gdp-je rögtön nem 71 000 milliárd dollár lenne.

Tehát így ebben a formában ennek az idézetnek elméletben sincs semmi értelme.

Csak úgy van értelme, hogy, ha dollár helyett mindenki bitcoint használna, akkor (várhatólag) 3 millió (jelenlegi - mert akkor már nem létezne) dollárt érne egy bitcoin.
zotyó 2013. 12. 06. 23:05
Előzmény: #249  zotyó
#250
Szerintem ez a valaha volt legmagasabb érték, amit a Bitcoin elméleti (!) maximum árára mondtak:
"Mivel 21 millió bitcoin lehet, és a világ GDP-je 71 000 milliárd dollár, így ha mindenki bitcoint használna, akkor egy bitcoin értéke simán lehetne 3 millió dollár." (Zsiday Viktor)
Üdv:
zotyó 2013. 12. 06. 11:14
Előzmény: #248  Törölt felhasználó
#249
Zsiday Viktor írása a Bitcoinról:

"A hit pénzhegyeket mozgat meg
2013, December 3 - 09:24

Mostanában mindenki azt kérdezi tőlem, hogy mi ez a bitcoin és mennyit ér? Szerintem a válasz az, hogy csak a Jóisten tudja, de azért ezt egy kicsit részletezném.

A pénznek, bármilyen pénznek azért van értéke, mert elfogadjuk egymás között csereként és értékőrzőként. A modern pénz, a papírpénz azért funkcionál, mert az állam kikényszeríti használatát, kötelez minket arra, hogy bármiféle tartozás fejében elfogadjuk. Ezért van a dollárbankjegyekre is ráírva: "this note is legal tender for all debts, public and private", magyarul ez a papírfecni felhasználható mind a magánadósságok, mind az állam felé történő adósságok (adók) kifizetésére. A modern pénz értékét tehát az adja, hogy az állam ennek használatát írja elő. Ugyanakkor az emberiség történetében sokáig voltak spontán pénzeszközök, amelyeket mindenki elfogadott csereeszközként, értékőrzőként (kagylóhéj, marha, arany, stb.). Ezek közül nyilván az arany az érdekes, mert legfőbb érdeme az, hogy nem rozsdásodik, nem tűnik el, nem könnyen olvad, azaz sokáig megmarad, és korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre. Ezért volt sokáig az arany a legfőbb pénzeszköz - pedig valódi haszna nincs.

Természetesen arany helyett bármit használhatnánk, DE, és itt jön a lényeg, a legfőbb feltétel, hogy ezt a közös értékmérőt mindenki elfogadja. Ha mindenki elfogadja pénzként, akkor pénzként funkcionál. Nagyon fontos, hogy bármi lehet pénz, nem kell, hogy belső értéke legyen, de valamilyen oknál fogva mindenkinek, vagy sokaknak el kell fogadnia. Tehát a pénz értéke leegyszerűsítve attól függ, hogy mennyien hisznek benne. Ha hisznek benne, hogy megtartja értékét, stabil értékőrző, s legfőképp mások is elfogadják, akkor lehet pénz. Ebből látszik, hogy a rendszerben komoly tehetetlenség van: nehezen válik valami pénzzé, mert ahhoz az kell, hogy sokan elfogadják, de ha meg már sokan elfogadták, akkor senki sem kérdőjelezi meg, és pénz marad sokáig.

És itt jutunk vissza a bitcoinhoz. Ez pont olyan, sőt még olyanabb, mint az arany, mivel valódi értékét az adja, hogy mások azt gondolják, hogy mindenki más értéket tulajdonít neki. A bitcoin értéke a belevetett hittel arányos, hasonlóan az aranyhoz. Ha kialakul egy ilyen közös fizetőeszköz - bármi is legyen az - akkor a tehetetlenség miatt már nem tud egy új képződni. Tehát az első, amit mindenki elfogad lesz a nyerő, a többi eltűnik - ha lesz egyáltalán első. Ugyanis a kormányok valószínűleg nem nézik jó szemmel a BTC terjedését, mert ezzel elveszítik a pénz ellenőrzése feletti jogot. Mivel 21 millió bitcoin lehet, és a világ GDP-je 71 000 milliárd dollár, így ha mindenki bitcoint használna, akkor egy bitcoin értéke simán lehetne 3 millió dollár. Aki bitcoint vesz, az arra fogad, hogy idővel ebbe az irányba mennek a dolgok, s ebben az esetben nyilván még nagyon komoly emelkedés állhat a pénz előtt. Azonban mivel a BTC értéke pusztán a hitre támaszkodik, így nem lehet előrejelzést tenni, mert az is könnyen lehet, hogy valamilyen váratlan fordulat miatt eltűnik a süllyesztőben. Hol van például ma már az iWiW? Nincs, csak Facebook van. A közösségi média pont olyan hiten alapuló dolog, mint a BTC, amit mindenki elfogad, az válik működő modellé, és az, hogy melyik lesz a nyerő, nem feltétlenül előrelátható.

Tehát mennyi ér a bitcoin? Fogalmam sincs. Bármi elképzelhető nulla és a sokezer dollár között. Viszont úgy vélem - és lehet hogy nagyot tévedek - hogy a kormányzatok ellenezni fogják a virtuális pénzeket és fel fognak lépni terjedésük ellen, mert nem áll érdekükben, hogy ilyenek legyenek. A bitcoin egy lottószelvény, és egyelőre az is marad. Értem, hogy miért emelkedik, értem, hogy mi történhet vele, de nem tudom megmondani a jövőjét, mert a folyamat abszolút reflexív: a percepciótól, a belé vetett hittől függ, és annak a valóságra való visszahatásától... "
link
Üdv:
Törölt felhasználó 2013. 12. 06. 11:06
Előzmény: #247  zotyó
#248
ebböl en arra következtetek, hogy az igazi felfutas csak most kezdödik. :-)
zotyó 2013. 12. 05. 14:15
Előzmény: #242  Törölt felhasználó
#247
Azért lassan áttöri a bitcoin az érdektelenség falát Magyarországon, ami néhány hónapja még jellemző volt.
Tegnapi RTL II Híradó (14:15-től):
link
Egy cikk az Origoról:
link
Az Index ma is írt róla:
link
A Portfolio egyenesen két írást is lehozott ma:
link
link
Üdv:
qwertz77 2013. 12. 05. 14:09
Előzmény: #238  zotyó
#246
Így van, már nagyját visza is hozta.
Sokkal érdekesebb a dec 1. esti esés, ami után csak nagy nehezen ment vissza a korábbi csúcsra. Ez új elem, az elmúlt egy hónapban nem volt ilyen. Lehet, hogy idén már nem lesz nagobb rally, karácsonyra készülnek a népek... Sőt ha tömegesen kezdik feltörni a bitmalacperselyt, akkor még lehet esés is.
Törölt felhasználó 2013. 12. 05. 14:07
Előzmény: #244  qwertz77
#245
Világos. Általános érvénnyel írtam, amit írtam.
qwertz77 2013. 12. 05. 14:02
Előzmény: #242  Törölt felhasználó
#244
Nem itt, hanem Kínában.
Attol lett most "lufi", hogy keleten rengetegen rákaptak.
Törölt felhasználó 2013. 12. 05. 13:53
Előzmény: #242  Törölt felhasználó
#243
Én biztos nem veszek egy darabot sem belőle. Kivéve, ha rákénszerítenek, mert még az én életemben az Egyesült Földi Államok egységes fizetőeszközévé válik.

Felőlem aztán adhatnak érte akár 100 ezer v. 1 millió $-t is...csak értetlenkedtem egy csöppet.

Törölt felhasználó 2013. 12. 05. 13:48
Előzmény: #239  Törölt felhasználó
#242
Amíg ennyi a szkeptikus, addig ez még nem lufi... Majd ha sorra jelennek meg a cikkek, posztok és itt is a topicok, hogy milyen tuti dolog, na akkor kell kiszállni.
zotyó 2013. 12. 05. 13:44
Előzmény: #239  Törölt felhasználó
#241
Szerintem annak a lehetősége, hogy az emberek megkedvelik és használják, mint praktikus, kényelmes, biztonságos és költségmentes fizetőeszközt. Ebben az esetben lesz rá szükség, s ez adja meg az értékét.
Üdv:

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek