Topiknyitó: harlem 2020. 01. 25. 23:26

CoronaVirus  

Az alábbi linken olvasható bejegyzések alapján komoly egészségügyi problémával néz szembe a Világ, ami rövidesen jelentős hatással lehet a világgazdaságra is
https://mobile.twitter.com/hashtag/Wuhan?f=live
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 11. 07:29
Előzmény: #20158  fatihszultan
#20160
Sajnálom. Ezek szerint már akkor ennyire jelen volt a kórházi fertőzés probléma. Na azzal elég jó lenne ha kezdenének valamit, elképesztően sok áldozatot szed.
fatihszultan 2020. 09. 11. 06:13
#20158
Régóta gondolkozom, de úgy döntöttem elmondok egy személyes történetet. Anyám 17-18 éve halt meg vastagbél-végbél daganatban. 4,5-5 évig szenvedett a betegségben. Bár állapota többé-kevésbé stabil volt, azért folyamatosan gyengült. Halála előtt néhány héttel vittem el Bp-re Köves prof magánrendelésére. (Oszt. Vez. főorvos volt a Kékgolyóban). Akkor azt mondta, hogy az állapota stabil, a daganat "nyugvó" állapotban van, akár 1-2-3 évig is élhet még, nem tudni pontosan. Néhány hétre rá anyám állapota drámaian romlani kezdett. Elvittük a BM kórházba a kezelőorvosához. Azt mondta, valamilyen fertőzést kapott és ezért gyulladásos gócok alakultak ki a szervezetében. Anyám 1 héten belül halott volt. Az orvosa akkor magyarázta nekünk, hogy a súlyos, krónikus beteg általában így (úgy fogalmazott, hogy "valamilyen hirtelen halállal") halnak meg. Tehát viszonylag stabil az állapotuk és hirtelen, pl. egy egyébként akár ártalmatlan, vagy egészséges szervezet számára veszélytelen vírus, baktérium fertőzés elviszi őket. Nem akarok semmiféle tanulságot levonni. Mindenki tegye meg maga.
dmz 2020. 09. 11. 04:10
Előzmény: #20152  infin
#20157
4. Rengeteg cikk született a témában, tessék kettő:
https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2931142-9
https://journals.plos.org/plosone/article/file?id=10.1371/journal.pone.0237691&type=printable(a 11. oldalon levő grafikont érdemes külön is értelmezni)
dmz 2020. 09. 11. 03:53
Előzmény: #20153  infin
#20156
Ha azért ugrik meg az igazolt esetszám, mert túl sok tesztet végeznek, akkor a pozitív tesztek aránya csökkenne. Ha az adott járványügyi helyzethez képest pedig relatíve kevés tesztet végeznek, akkor a pozitív tesztek aránya emelkedik. Mivel ezek azonos dátumra mutatott viszonyszámok, amiatt még akkor is igazak lennének, ha az egyik felfutása megelőzné a másikat. De itt az történt, hogy az igazolt esetszám is meredeken emelkedik és a pozitív tesztek aránya is magasabb lett, magyarán a mintavételezett esetszám mögött valós emelkedő fertőzöttségi dinamika van. Miért most kezdtünk többet tesztelni? Mert kb augusztus utolsó hetétől látványosan több új esetünk van (részben még a külföldről hazaérkezők, illetve körülöttük közösségi átadással az itthoni terjedés miatt) és a több új esetnek több kontaktja van. Ha ez fordítva lenne, azaz a több tesztelés az oka a több igazolt esetnek, akkor ld első mondat.
infin 2020. 09. 11. 03:17
Előzmény: #20123  pitcairn2
#20155
Utolsó ma éjjelre aztán békén hagylak titeket egy időre :) Szóval milyen adatokra célzol, hivatkozás? Köszi előre is.
infin 2020. 09. 11. 03:15
#20154

Apropos idősek védelme egy nagy 0 továbbra is, fertőződnek meg szinte pontosan ugyanúgy az idősotthonokban, mint tavasszal
Nem látom azt a nagy hatékonyságot a járvány kezelésében.
infin 2020. 09. 11. 03:11
Előzmény: #20151  dmz
#20153

Nekem meg arról nincs elképzelésem, hogy a topicban linkelt grafikonokon nem tűnik fel, hogy hirtelen ugrott meg 5%-ra, meg hogy előbb kezdtek sok tesztet végezni, és utána ugrott meg úgymond drámaian az esetszám
Azt én elhiszem, hogy mondjuk most 1-2% az átfertőzöttség. De arra adjon nekem valaki választ, hogy miért most kezdtek ennyivel többet tesztelni. És kiket tesztelnek most, akiket korábban nem. Mert erről semmi infóm nincs és fura. És ezek mind befolyásolják a mért adatokat.
Ezért én igenis erősen kétségbevonom ezt a dinamikát.
infin 2020. 09. 11. 03:07
Előzmény: #20102  dmz
#20152

A világképünk ott jön a képbe, ahol az adatokkal akarunk valamit kezdeni a valóságban. Ott, hogy mit tartunk fontosnak, hogyan prioritizálunk, milyen döntéseket hozunk. Az adatokat magukat is lehet mondjuk vitatni, ahogy nézem. Ezek az adatok messze nem egy laboratóriumban szépen szabályozott kísérletből származnak, bárcsak úgy lenne, egyszerűbb lenne. :)
---
A pontokra válaszolva külön:
1.: lásd ugye a megnövekedett tesztelés -> megnövekedett esetszám
2.: lásd 1.
3.: láttam maszk nélküli embereket, de nem is erről írtam eredetileg
4.: nem tudom, hogy mennyire vinné le 1 alá a terjedés mértékét, de örülnék neki, ha ez bizonyítva lenne, hogy a maszkviselés ekkora csodaszer. (Annak ellenére, hogy az emberek nem úgy használják és hordják, ahogy kellene, de ahogy kellene, az a gyakorlatban amúgy sem megvalósítható.) Akkor még arra a tüntetésre is elmennék, ahol a maszkviselés mellett tüntetnek :) Addig is arra a két tüntetésre megyek el, ahol 1) a felesleges távolságtartás és hasonlók korlátozások ellen tüntetnek (az jöhet, aminek tényleg nincs túl nagy ára) 2) az idősek célzott védelmét követelik :)
dmz 2020. 09. 11. 02:57
Előzmény: #20149  infin
#20151
Elképzelésem sincs, hogy te most miről beszélsz. Tényleg nincs. Nyáron végig 2% alatt volt, amióta magasabb igazolt esetszám van augusztus utolsó napjaitól, azóta párhuzamosan megugrott 5%-ra a pozitív tesztek aránya is. Ez pedig azt jelenti, hogy a lent leírtakkal ellentétben nem a tesztelést végzők keresik túlságosan agresszíven a pozitív betegeket, túlságosan sok tesztet elvégezve. Magyarán az igazolt esetszám dinamikája a valóságot mutatja, talán még alá is becsüli azt. 
infin 2020. 09. 11. 02:47
Előzmény: #20130  algore
#20150
Ja az kemény, hogy csak Angliában 88 ezer esetet számolnak erre.
infin 2020. 09. 11. 02:46
Előzmény: #20118  dmz
#20149
Nem emelkedik, stagnál az 5%-on. És egyértelmű ebből a grafikonból (is), hogy műtermék van benne. Mert ilyen nincs, hogy hirtelen 1 nap alatt ugrik a 2% a 4-5%-ra aztán meg stagnál ott.
infin 2020. 09. 11. 02:44
Előzmény: #20138  Törölt felhasználó
#20148
Térjen vissza. Teljesen nyugodtan.
infin 2020. 09. 11. 02:43
Előzmény: #20135  algore
#20147

Durva, ezek a számok még engem is meglepnek most, bár nyilvánvaló, hogy a bezártság meg a munkanélküliség is nemcsak a fizikai, de a mentális egészségre is nagyon rossz hatással van, és tudjuk, hogy egyre több pszichiátriai gyógyszert írnak fel a karanténozás óta, nő az alkoholfüggőség, illetve egyre több a családon belüli erőszak. Nővérem (htb 4 kisgyerekkel) és férje teljesen ki voltak készülve, amikor a férje otthon maradt tavasszal. Ők is jó példa arra, hogy kellett a pszichiátriai gyógyszer felírása stb. Aztán pl tudok olyat, aki Londonban hónapok óta home office-ban van (Facebook-nál dolgozik, és ott év végéig már zárva maradnak az irodák elvileg, ezt mondta), és egyedül lakik, és az országok közötti utazások megnehezítése miatt a párkapcsolatának is lőttek egy időre. Most már ott tart, hogy erősen szorong, ha ki kell mennie az utcára akárcsak boltba, és kezd egyre inkább koncentrációzavara lenni, pedig imádja a munkáját, de ez elkezdte mostanra akadályozni a munkában (IT-s persze). De én amúgy is tudtam, hogy ha valaki otthon ül állandóan, akár dolgozik akár nem, hát az nagyon káros egy idő után.
Nevetséges ez az egész, igen. Az egész olyan, mintha valaki ülne az irodájában, kimatekozza, hogy most x szám, tehát ha feltételezzük y-t (aminek esélye valójában felderítetlen), akkor x-ből z lesz, ezért gyorsan szarjuk le, hogy milyen hatása lesz ennek, de állítsunk le mindent, erőszakoljunk meg mindent a társadalomban és stb.... És ott nem számolja ki x-et, y-t, z-t, semmit. Csak kezdjükk bele jó ÁTGONDOLATLANUL. Jó, tavasszal egy darabig kellett, de azóta már tényleg nem. Ez a szelektív szórakozás sem kell. Ki kívánja ezt a háta közepére most már a többi minden mellé ami eddig volt? És még mindig nincs ÁTGONDOLVA a dolog azok által, akik így számolgattak eredetileg. Ez nyilvánvaló. Hiába mondja a kormány, hogy ne lesz lezárva megint minden, ez a szelektív baromkodás máris sok. Ha lenne ellene meg az esetszámokkal való játék ellen tüntetés, esküszöm elmennék, mit mennék, rohannék, és én nem vagyok az a tüntető típus egyáltalán.
infin 2020. 09. 11. 02:31
Előzmény: #20145  algore
#20146
Igen, hát ez elég logikus. Nálunk sincs járvány definíció szerint. Nézegettem a linkelt grafikonokat, és látszik, hogy előbb a tesztelések számát növelték meg, és az esetszám növekedése közvetlenül azt követte. Igazából mindez gyönyörűen látszik a grafikonon. :) Már csak azt szeretném tudni, hogy ki és hogy és miért döntött úgy, hogy na akkor húzzuk fel a tesztek számát úgy kb aug. 25. után.... Megint jön, hogy becsapottnak érzem magam kicsit vagy nem kicsit. :) Na hát igen.
algore 2020. 09. 11. 02:12
Előzmény: #20143  infin
#20145
erre már van szakkifejezés, casedemic.
a pandemic lenne a járvány, az már rég nincsen (Németországban például egy percre sem volt járvány elérve). Esetszám van, azt próbálják kezelni a járvány helyett.
Ha 1000 teszt mellett van 10 fertőzött, és 1000x1000 teszt mellett van 1000x10 fertőzött, akkor hogyan változott a járvány? Sehogy, ugyanaz maradt, de lett 1000x annyi fertőzötted kimutatva, ami nagyon ijesztő biztos. De járvány eszkalálódás ettől nincsen.
Influenza járvány esetén kit mutatnak ki? A beteget, mert aki beteg, az orvoshoz megy, és ott majd kap tesztet.
Itt kit mutatnak ki? A kontaktnak a kontaktját. Meg aki tüsszent egyet.
Egy 'casedemic' esetén, aki pozitív lesz, az nem biztos, hogy beteg is.
Ha influenzajárvány esetén is letesztelnék a teljes lakosságot, biztos ott is ijesztően terjedő járványt kapnánk. Pedig beteg sincs több, meg járvány sincs, csak orrba-szájba tesztelés.
algore 2020. 09. 11. 02:04
Előzmény: #20142  dmz
#20144
teljesen más nyugaton a helyzet, ahol a műtéti ellátás 30-50%-a magánegészségügyben zajlik. A magyar budai kórházacska az ezernyi garázsrendelővel műtéti téren nem oszt nem szoroz.
Ja, persze, a budai magánklinika hadd döntsön, ahogy akar. Nyugaton nem ők döntöttek, hanem a politika.
Azt a logikai ellentmondást ezzel a felelősséghárítással nem oldottad fel, hogy a magánkórházban a személyzetet védjük bezárással is, a betegek kárára, az államiban nem kell bezárással védekezni. (ott csak a többi beteget tartjuk kinnt)
végeredményben mindkettő ugyanaz lesz, a többi beteg kárára védjünk valakit.
Stratégiai döntés? Miből mennyire lett volna szükség? A magánegészségügy bezárásával miből lett több?
infin 2020. 09. 11. 02:00
Előzmény: #20037  Törölt felhasználó
#20143
Na most jutottam hozzá, hogy utánanézzek pontosan. Igazad van. A halálozásszám nem növekedik már hónapok óta, ha a teljes világ adatait nézzük. Hónapok óta 4-5000 naponta. Nálunk is valamikor nyáron beállt a napi 0-3 közötti számra, azt hiszem. Illetve sokáig 0 volt. Említitek azt is, hogy a tesztelésszám növekedett nálunk pár hete, amikor megugrottak a napi fertőzésszámok, hát igen, az érdekelne, hogy miért növelték meg a tesztek számát. Erről lehet valamit tudni? Mert én még semmit nem olvastam erről.
dmz 2020. 09. 11. 01:19
Előzmény: #20141  algore
#20142

Egy veszélyhelyzetben hozott stratégiai döntést utólag mindig lehet kritizálni, mert utólag pontosan látjuk, hogy miből mennyire lett volna szükség. Ha nem láttuk volna az olasz példát, akár még igazad is lehetne, de nincs ember aki ilyenkor bevállalná, hogy nem szervezi újra a betegellátást.
Hadd döntse már el az adott magánklinika, hogy ilyen helyzetben mit lép. Ők ezt látták helyesnek, mert egyébként is zömében halaszthatóbb okokból keresik fel őket. Az állami kórházakban ez nem mérlegelés kérdése, mert a sürgősségi ellátást nem tudod egy járvány idején bezárni. Nincs Magyarországon magánegészségügy? Húsz éve nézted ezt utoljára, vagy mikor? Évi 1000 milliárd forintos bevételt generál az a magánegészségügy, ami szerinted nem létezik. 
algore 2020. 09. 11. 01:08
Előzmény: #20140  dmz
#20141
""kizárólag a koronavírus miatt'"
természetesen, így indítasz mindig, minden egyéb vélemény "nem érti"
személyzetet nem betegek életének árán védesz, hanem maszkkal, és védőfelszereléssel.
Az állami kórházak személyzetét miért nem bezárással védted? Ez egyszerűen nem kerek.
Magyarországon nincs magánegészségügy, nem oszt, nem szoroz, máshol van, és a bezárása a teljes egészségügy jelentős részének bezárását jelenti.

Topik gazda

harlem
harlem
4 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek