A korábbi várakozásoknál jóval gyorsabban növekednek idén a fizetések a versenyszférában, az elsõ félévben már több mint 11 százalékkal magasabban járt a bruttó átlagbér, mint tavaly ugyanakkor. Az OTP elemzõi szerint nemcsak a
A termelékenység növelésével a kereslet és a beruházási kapacitás is növekedik és csökken az adott szektor munkaerő létszáma. Az összhatás inkább pozitívnak tűnik, ami gazdaságpolitikailag biztosan irányítható. Bocsánat, lehet, hogy pontatlan voltam, azt akartam kifejezni, hogy az európai munkaerőpiac megsegítette a magyar béreket, ami lehet, hogy egyébként időlegesen visszatartotta egyes nyugati országok béreit. A robozitáció az egy új kihívás, amire új eszközök kellenek majd(pl.:alapjövedelem)
Ha nő a termelékenység, akkor nagy valószínűséggel meg is térül, mert jut mindenkinek(vállalkozók, munkavállalók, állam), ráadásul most a források kivételesen olcsók.
a termelékenység fokozásával kevesebb munkavállalóra van szükség
akkor pedig csökken a bér
:)
hol látsz te nyugaton béremelkedést?
konkrétan 20 évvel ezelőtt ausztriában dupla volt a bér a mostanihoz képest
értékben pedig még nagyobb a különbség
most sincs munkaerőhiány pusztán néhány szektorban, amik jó része eltűnik a robotizcióval
magyarországon ez a bérkiáramlás a kis és mikrocégeket konkrétan tökreteszi
Az európai munkaerőpiacnak köszönhető, hogy a bérek elindultak felfelé rendesen. Ez elvileg kikényszerítheti a termelékenység növekedését, ami több szempontból is fontos lenne. Egyrészt a munkerőhiányt oldaná, ami az elöregedő társadalmunk miatt hosszú távon is fontos, ezeken túl pedig egy jó termelékenységű munkavállaló nem használódik el, kreatívabb és bátran költ is. Úgy gondolom, hogy a magyar gazdaságpolitikában ennek van kulcsszerepe. Most fel akarják mérni a munkavállalók képességeit, holott sokkal fontosabb lenne a vállalkozók ilyen természetű multiplikátori(mivel ő kombinálja a tőkéket) képességeit fokozni. Ezen a területen a kényszeres motivációk szoktak hatékonyak lenni, ami azt is felvetheti, hogy az üzletágához képest alacsonyabb termelékenységű vállalkozó fizessen pótlólagosan adót. Kemal Dervis már 2011-ben jelezte, hogy a vállalkozókat a globális térben valahogy rá kellene venni a termelékenység fokozására. Ennek már nagyon itt az ideje, nálunk pedig hatványozottan. Ha tartósan fennmarad ez a munkaerőhiányos helyzet a piac is képes lehet rá, de jobb lehet arra egy kicsit rásegíteni.
Árnyoldala is van a gyors bérnövekedésnek
Ugrás a cikkhez