Megállapodást írt alá az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. az ELMŰ-ÉMÁSZ Csoport tulajdonában lévő Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft. megvásárlásáról - olvasható az ALTEO közleményében.
A most elindított akvizíció révén az ALTEO erőművi portfóliója 41,25 megawatt villamosenergia- és 226 megawatt hőtermelő kapacitással bővül. A felvásárlás érinti a Sinergy 11 leányvállalatban meglévő részesedését is, így további kilenc projekttársaság teljesen, kettő pedig részben az ALTEO tulajdonába kerül. Az ügylet zárására a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szükséges engedélyeinek megszerzését, illetve a szerződésben foglalt egyéb jóváhagyások és jellemzően adminisztratív feltételek teljesülését követően kerül majd sor, várhatóan 2015 első negyedévének végén.
"A ma elindított tranzakció szervesen illeszkedik az ALTEO hosszú távú üzleti stratégiájához. A Sinergy által kínált erőművi eszközpark és szakmai know-how lehetővé teszi, hogy még teljesebben ki tudjuk használni üzletágaink - a megújuló és az azt kiegészítő hagyományos energiatermelés, valamint az energiakereskedelem és a komplex ipari, energetikai szolgáltatások - szinergiáit. Az ügyletnek köszönhetően egy új területtel, a vízenergia hasznosításával is bővül megújuló-energetikai portfóliónk" - emelte ki a megállapodás legfontosabb hozadékait Ifj. Chikán Attila, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. vezérigazgatója.
A Sinergy csoport megújuló energiaforrások hasznosításával és hagyományos energiatermelő rendszerek működtetésével foglalkozik, valamint komplex energetikai szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek, amely kiterjed a meglévő rendszerek fejlesztésére, működtetésére és új energetikai rendszerek tervezésére és telepítésére. A társaság rendelkezik egy közel 40 megawatt villamosenergia-kapacitású virtuális erőművel, amelyhez jól illeszthetők lesznek az ALTEO már meglévő áramtermelő kapacitásai is. A Sinergy Csoport megvétele lesz az ALTEO első nagyobb olyan akvizíciója, melynek finanszírozási hátterét részben a sikeres idei kötvényprogramok során befolyt források biztosítják.
Alteo: kedvezőek az adottságok a depóniagáz és a termálmetán hasznosítására
Magyarországon a hulladéklerakókban képződő depóniagázt és a termálvíz-kitermelés melléktermékeként felszínre kerülő termálmetánt tekintve is kedvezőek a lehetőségek, mégis nagyrészt kihasználatlanok ezek az energiaforrások - állapítja meg az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.
A cég összefoglalója szerint a kelet-közép-európai régióban csaknem 250 megawattnyi villamosenergia-termelő kapacitást lehetne gazdaságosan kiépíteni a depóniagázra alapozva, ebből Magyarországra 20-40 megawattnyi kapacitás juthat. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója jelezte: ennél jelentősen nagyobb depóniagáz-kapacitásokkal rendelkezik az ország, de a többlet kiaknázása közvetlen áramtermelésre már nem feltétlenül költséghatékony.
Könnyebbséget jelenthet a beruházónak, ha az erőmű villamos energia mellett hőt is termel, de ehhez valós hőigényre van szükség a telephely közelében. Magyarországon körülbelül 1200 termálkutat tartanak nyilván, ezek 45-50 százalékánál a termálvíz mellett metán is képződik. A termálmetánt az esetek döntő többségében érdemes már a kitermelés helyszínén felhasználni. Mivel a termálvízkutak közvetlen közelében a fürdőknek, a mezőgazdasági telephelyeknek vagy a távfűtési rendszereknek hőigényük is van, így már a 200-300 kilowattos, párhuzamosan hőt és villamos energiát is termelő rendszerek telepítése is megtérülő beruházás - hívják fel a figyelmet az elemzésben.
Ha a helyszíni hasznosítás nem megoldható, Chikán Attila szerint jó megoldás lehet a depóniagáz, illetve a termálmetán hasznosítására a hálózatba történő betáplálás vagy gépjárművek meghajtása. Ezektől a megoldásoktól azonban a szigorú előírások miatt tartanak a fejlesztők, mert egy tisztítóberendezés telepítése több tízmillió forintba kerül, miközben az üzemeltetés maga is jelentős költségekkel jár. Az ilyen hasznosításnak - miként az energiatermelésnek is - elsősorban a kelet-magyarországi, magasabb és tisztább metánt felszínre hozó termálvízkutak esetében lenne értelme - jegyzik meg.
A vezérigazgató szerint az alternatívgáz-hasznosítás szempontjából fontos lenne egy új megújulóenergetikai támogatási rendszer bevezetése, a meglévő újragondolása. A depóniagáz már most is szerepel a támogatott megújuló energiaforrások között, a termálmetán viszont a jelenlegi rendszerből kimaradt, még emelték be a támogatandó technológiák közé - áll az Alteo összegzésében.
Az ALTEO Nyrt. 2013. III. negyedévére vonatkozó időközi vezetőségi beszámolója link
tipp-topp mint eddig mindig
.
Árbevétel szintjén a 2013-as első három negyedévében a Csoport megközelítette a 4,5 Mrd forintos
szintet, amely az előző év azonos időszakához képest 15% feletti növekedést jelent. Az árbevétel
tevékenységek közötti megoszlása lényegesen eltér a két időszakban, főként a szélerőművek
csoportba kerülése és a győri, soproni erőművek villamosenergia-termelésének külső fél felé történő
értékesítése miatt az energiatermelés részesedése jelentősen megnőtt a tavalyi évhez képest, amikor
is a villamosenergia-kereskedelmi árbevétel arányát növelve csoporton belül értékesítették a
villamos energiát. Az idei első kilenc hónapban az energiatermelés adta az árbevételek 24%-át, míg
egy évvel korábban mindössze 7%-ot. Ezzel párhuzamosan a tavalyi évhez képest mind a
hőértékesítés, mind pedig a villamosenergia-kereskedelem aránya csökkent, 47%-ról 40%-ra, illetve
44%-ról 34%-ra. A negyedik negyedévben a fűtőerőműveknek köszönhetően várhatóan ismét a
hőtermelés felé tolódik majd kissé a súly.
Olyasmi történt idén nyáron a német árampiacon, ami néhány éve elképzelhetetlen volt: az elektromos energia ára megawattóránként mínusz 100 euróra zuhant, azaz az áramtermelő cégeknek ennyit kellett fizetniük a hálózatüzemeltetőknek, hogy átvegyék tőlük a megtermelt energiát.
Németországban egy hűvös júniusi vasárnapon kettő és három óra között annyi energia érkezett a szél- és a napenergia-forrásokból, hogy nem volt szükség a hagyományos erőművek termelésére, így az áram nagykereskedelmi ára a negatív tartományba, mínusz 100 euró/MWh-ra süllyedt - írja a Napi Gazdaság. A megújuló forrásokból származó áram olcsó, és az európai szabályok szerint az olcsó energia elsőbbséget élvez a hálózatba kerüléskor - emlékeztet a francia Cap Gemini tanácsadó cég tanulmányában. Emiatt fordulhat elő, hogy ha az északi-tengeri szélfarmokat viharos erejű szél hajtja, akkor Németország egy részén feleslegessé válik a gáz-, szén- és atomerőművekben termelt áram. link
"A tavalyi évhez képest kiemelendő változás, hogy a győri és soproni erőművek idén nem a saját Alteo mérlegkörbe, hanem egy virtuális erőmű (VPP Ertőmű Zrt.) részére értékesítik a villamos energiát"
miután ezt a céget Dicső Gábor (volt Kontrax) fémjelzi, elsőre nem tűnt olyan biztatónak, de utánaolvasva: link
"A tavalyi évhez képest kiemelendő változás, hogy a győri és soproni erőművek idén nem a saját Alteo mérlegkörbe, hanem egy virtuális erőmű (VPP Ertőmű Zrt.) részére értékesítik a villamos energiát"
miután ezt a céget Dicső Gábor (volt Kontrax) fémjelzi, elsőre nem tűnt olyan biztatónak, de utánaolvasva: link
ez azért nem kis tétel.
a győri 3MW gázmotor egység bővítése 500 millióba került.
az eladás, gondolom részben a Sopron Holdinggal folytatott vita (nem fizetés) kockázatának lecsökkentése.
másrészt, ahogy írták csökken a cég (2012 végén 554 ezer euro: 1,6 mrd Ft), egyben a csoport hitelállománya, illetve ezáltal növekszik a megújuló energiával kapcsolatos akvizicíók finanszírozási lehetősége is.
Ráadásul a gázmotor hasznosításában a cég továbbra is részt vesz, illetve vételi joga van rá. (bármikor visszacsinálhatja az ügyletet, ha úgy alakul)
ez azért nem kis tétel.
a győri 3MW gázmotor egység bővítése 500 millióba került.
az eladás, gondolom részben a Sopron Holdinggal folytatott vita (nem fizetés) kockázatának lecsökkentése.
másrészt, ahogy írták csökken a cég (2012 végén 554 ezer euro: 1,6 mrd Ft), egyben a csoport hitelállománya, illetve ezáltal növekszik a megújuló energiával kapcsolatos akvizicíók finanszírozási lehetősége is.
Ráadásul a gázmotor hasznosításában a cég továbbra is részt vesz, illetve vételi joga van rá. (bármikor visszacsinálhatja az ügyletet, ha úgy alakul)
KÖZLEMÉNY
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (székhely: 1138
Budapest, Váci út 175., cégjegyzékszám: Cg.01-10-045985) („Társaság”), a tőkepiacról
szóló 2001. évi CXX. törvény, valamint a 24/2008. (VIII. 15.) PM rendelet alapján fennálló,
konszolidációba bevont társasággal kapcsolatos rendkívüli tájékoztatási kötelezettségének az
alábbiakban tesz eleget:
A Társaság tájékoztatja a tisztelt befektetőket, hogy a Társaság egyedüli tagságával működő
Soproni Erőmű Korlátolt Felelősségű Társaság (székhelye: 9400 Sopron, Somfalvi u. 3.
[4303 hrsz.], cégjegyzékszáma: Cg.08-09-019412; a továbbiakban „Soproni Erőmű”),
értékesítette 6 MWe névleges villamos energia teljesítményű, 5,8 MWth névleges hőenergia
teljesítményű gázmotor termelő egységét, és annak közvetlen tartozékait.
A Társaság a jelenlegi gazdasági környezetet értékelve úgy döntött, hogy energiatermelő
portfolióját a megújuló energiaforrások irányába szeretné kiterjeszteni, mert ezen a területen
lát magasabb megtérülési lehetőségeket. A Soproni Erőmű, az értékesítésből származó
bevételt banki hitelállományának csökkentésére fordítja, aminek segítségével a Társaság a
fosszilis energiahordozó alapú termelésből a megújuló szegmensbe csoportosíthat át tőkét,
illetve a cégcsoport tőkéjét, és javuló hitelfelvételi potenciálját magasabb megtérülésű
projektekre fordíthatja.
A hagyományos energiahordozókra épülő termelés területéről a cégcsoport nem tervezi a
kivonulást, az értékesített gázmotoros egység további energetikai hasznosításában a Soproni
Erőmű a jövőben is részt vesz. Az értékesítéssel egy időben, a Soproni Erőmű vételi jogot
szerzett az értékesített gázmotor tekintetében, így tartva fenn annak lehetőségét, hogy a
hagyományos energiahordozókra épülő termelését – amennyiben az a megújuló projektekhez
viszonyítva versenyképes hozammal párosul – ismét bővítse.
Budapest, 2013. szeptember 6.
az ALTEO Nyrt. Igazgatósága link
2013-ban az Ebidta meghaladhatja az 1 mrd-ot,
ami kb. 600 Ft részvényenként.
ami azonban lényegesebb, növekedési fázisban van a cég. (66%-os növekedésnek felel meg év/év alapon)
A szélerőművek javították a fedezeti hányadot az üzemi eredményt, és az Ebidtát (ami a hátrányuk, hogy a viszonylag magas értékcsökkenés csökkenti a nettó eredményt, így optikailag torzul az eredményesség megjelenése: nettó eredmény alapján még jó ideig nem lesz kecsegtető)
Mindenesetre a növekedésre nem lehet panasz, és úgy néz ki maradt még 2014-re is puskapor.
Egyrészt a jelentésben már most jelezték, hogy a villamosenergia kereskedelem területén a szerződésállomány már 25%-kal nőni fog 2014-ben.
másrészt 2014-ben a napenergia projekt is beáll a termelésbe: a Graboplast kecskeméti telephelyén naperőmű (napelem) segítségével történő áramtermelés.
A projekt beruházási értéke 146 millió, melyhez 50%-os támogatás társul, vagyis a megtérülés alapja feleződik.
(A támogatás az értékcsökkenés arányában kerül feloldásra, így a nettó eredményre is jótékony hatással lesz)
Mérleg szempontjából az eszköz oldal legjelentősebb tétele az erőművek,ingatlanok,gépek 6 mrd értékben. A kézzel kevésbé fogható immateriális javak (kibocsátási jogok, goodwill, egyéb) jóval kisebb, 0.4 mrd.
A pénzeszközök 774 millió Ft (366 millió elkülönített betét adósságszolgálatra, 408 millió szabad pénzeszköz), ami a szezonalítás miatt a legalacsonyabb szint.
A saját tőke 1,93 mrd (1147 Ft/részvény), emellé viszonylag nagyobb hitelállomány társul:
4,2 mrd hitel+1 mrd kötvénytartozás.
felsejlhet előttűnk a hulló csillag negatív példája, de ez a hitelállomány kezelhetőnek tűnik.
226 millió hitelt törlesztett vissza 2013 első félévében.
a kamat negyedévente 50 millió.
Az 1 mrd Ebidtából így kb. 650 millió megy adósságszolgálatra (450 millió hitel+200 millió kamat).
Egyelőre működik a hitelből történő növekedés.
A rezsicsökkentés nem érinti jélentős mértékben a céget, lévén magánszemély fogyasztó a soproni erőmű 5%-át teszi ki mindösszesen.
A stratégia fő íránya is biztató: a cél a megújuló energiatermelő portfólió (szél,nap) bővítése, a célcsoport a Kát rendszeri átvételen kívül pedig főként a KKv szektor.
A gyorsjelentések színvonala kiemelkedő (érdemes ránézni egyre, a "szektortársak"nak lenne mit tanulni belőle, illetve azt gondolom a gyorsjelentés minősége egyenes arányban áll egy cég komolyságával), pedig a közkéz egyelőre igen minimális.
Ebidta közel 80%-kal nőtt. (487 millió-ra a 272-ről)
ami elvileg még több, mert 2012-ben volt 77 millió Ft egyszeri nyereség Co2 kvóta értékesítés, plusz 19 millió kapott kötbér. (ez 96 millió összesen)
a szélenergia mellett elindulnak a napenergiát hasznosító projektek is.
még egy pozitív előrejelzés is belefért:
A csoport villamosenergia kereskedelmi részlege már most rendelkezik akkora szerződésállománnyal a 2014-es évre, ami az idei állományt 25%-kal meghaladja.
Rekordot ért el a nap- és szélenergia részaránya a múlt hét végén a németországi elektromos áramellátásban - számol be az MTI az IWR szervezetre hivatkozva.
Június 16-án, vasárnap a szél- és napenergia erőművek első alkalommal fedezték több mint 60 százalékát az elektromos áramellátásnak - közölte kedden Münsterben az IWR (Internationale Wirtschaftsforum Regenerative Energien) az EEX áramtőzsde adataira hivatkozva.
A közlemény szerint már a szombaton elért 59,1 százalékos arány is rekordnak számított, ami a következő nap már meg is dőlt.
"A világ egyetlen más országában sem képesek szél- és naperőművek az áramtermelésre rendelkezésre álló erőmű-teljesítmény 60 százalékát biztosítani" - mutatott rá az IWR igazgatója, Norbert Allnoch, hangsúlyozva, az adatok rácáfolnak azokra az aggodalmakra, amelyek szerint egy olyan erősen iparosodott ország, mint Németország áramellátásában nem lehet megbízható módón szél- és napenergia forrásokra támaszkodni.
))) olvastam!
nekem is nagyon korrektnek tűnik és egyben példamutatónak hogyan kell(ene) egy beszámolónak kinéznie.
szépen terjeszkedik a cég, és remélem szép jövő előtt áll.. remélhetőleg
Ebidta 44%-kal nőtt (370 mFt:256 mFt-ról), a szélerőműveknek, és az erős költségkontrollnak köszönhetően.
igaz, az adózás előtti eredményben nem látszik,az egyszeri hitelátértékelés vesztesége (181 mFt) miatt.
a februári akvizicíó hatására további növekedés várható.
EBIDTA 591 millió a 2011-es 453 millióval szemben.Ez 30%-os növekedés.
a jövőbeni tervek:
irány a megújuló energia: szél, nap (Keop támogatással).
romániai tapogatózások (ezzel csak óvatosan)
A rövidtávú célok között szerepel külföldi projekt sikeres zárása is.
Úgyúgy :)
Akkor kezdték adni. Egyből vettem én is, amint lehetett. Remélem tudok gyűjtögetni amíg lehet. Nagy szavak nélkül, szerintem a zöld energia lesz a jövő tech szektora.
Szerintem is ígéretes,még így is, hogy a METÁR rendszer bevezetését megint kitolták.
Ebben a korm. ciklusban már nem lesz bevezetve.
Öröm az ürömben, hogy addig lehet olcsón gyűjtögetni.
Sztem jó cég (lesz).
Én is beszálltam, de nem nagy összeggel még. Viszont azt tervezem,hogy bővíteni fogom a pakkot ahogy tudom.
Ha nem holnap akarsz belőle pénzt, akkor sztem jó befektetés.
ez igaz, de túl azon, hogy szezonálisan gyenge negyedévről van szó,
a vállalalt fejlődését célszerű inkább az Ebidta alakulásán keresztül nézni.
a szélkerekek Q2-ben történő megvásárlásával jelentősen nőtt a bef. eszközök értéke (ami amúgy is magas és csak nőni fog) és emiatt az értékcsökkenés is.
EPS szempontjából valóban nem lesz olyan attraktív a cég jó ideig, mert az értékcsökkenés és a kamatok miatt nem lesz kiugró ez a tétel.
kicsit olyan ezzel, mint a GSPark, csak a növekedési lehetőségek nagyobbak, persze emiatt kockázatosabb is.
valóban ígéretes jövő, természetesen kockázatokkal.
Azért azt érdemes megjegyezni, hogy a féléves eredménykimutatásban az EPS 128,17Ft volt, a mostani (3. negyedéves kimutatás) 73,85Ft.
Vagyis a 3. negyedévben az EPS -54,32Ft.
(Netto eredményre kimutatva: féléves kimutatás 220 M Ft, 3. negyedév 156M Ft vagyis 3 negyedév netto eredmény: -64 M Ft)
A társaság bizonyára szép jövő vár, de azért csak óvatosan....
Q3
tovább folytatódott a EBIDTA növekedés, bár főleg a szélerőművek által.
2 gyengébb, és egy erősebb negyedév után az 600 millió Ft feletti Ebidta borítékolható (bázis:453 millió).
Én is nézegetem már egy ideje. Jónak tűnik. Jövőre tervezik az ipo -t.
Még egy pozitívum: a megadott telefonszámon a megadott személy vette fel a kagylót, azonnal. Ez sem megy mindenhol...
Alteo Nyrt.
egész magas színvonalú, és meglehetősen informatív (Wallis jelenlét ellenére).
a menedzsment is jónak tűnik.
ez az év már komolyabb EBIDTA-t és eredményt sejtet.
A METÁR életbelépése mérföldkő lehet a cég életében.
ugyan még illikvid, de 3 befektető kapott kb. 160 ezer db-ot a Wallistól, lasssan kezdenek forgalmat és közkézt csinálni.
Ez persze kell is, hiszen tőkeemelést terveznek. (Magyarországon kívül szeretnének terjeszkedni, ami a jelenlegi helyzetben inkább pozitívum)
Tevékenységileg E-Starhoz hasonlítanak (másban nem), de alternatív energiák felé mennek, kevesebb önkori és lakossági, több ipari ügyféllel.
A kötvényekből befolyó pénzből jelentős Ebidtát tereme4lő cégeket vettek eddig.
A Wallis miatt nem valószínűsíthető az E-Starhoz hasonló végkimenet.
Kérdés, mennyire akarnak kisbefektetőket is beengedni.