Topiknyitó: Törölt felhasználó 2012. 10. 11. 08:55

A Robot  

Rejtélyes szoftver bénítja a tőzsdét



Index

2012. október 10., szerda 20:45

|





Egyetlen algoritmus volt a felelős az amerikai tőzsdei üzletkötési megbízások 4 százalékáért a múlt héten - derült ki egy tőzsdei aktivitást elemző cég jelentéséből. A rejtélyes szoftver irányítója, és célja egyelőre ismeretlen, de maga a létezése komoly aggályokat vet fel pénzpiaci és informatikai szakértőkben is.



A titokzatos szoftver 25 ezredmásodperces csomagokban küld ki üzletkötési megbízásokat, egy ilyen csomag mérete 200 és 1000 üzletkötés között mozog. A megbízásokat aztán azonnal vissza is vonja, így valójában semmi nem történik, csak az adott részvény iránt tűnik nagyobbnak az érdeklődés a valódinál, illetve a sok adattó, amivel ezek a megbízások és visszavonások járnak, lelassul a rendszer. A tőzsdei informatikai rendszerek archívuma szerint egész múlt héten dolgozott az algoritmus, majd pénteken, New York-i idő szerint délelőtt hirtelen megállt, és azóta sem bukkant fel újra. Szakértők szerint a szoftver gazdája valószínűleg csak tesztelte a programot, illetve a tőzsdei rendszer reakcióját.



A szoftver több millió utasítást adott ki, becslések szerint a tőzsde üzletkötési megbízásokra használt sávszélességének tíz százalékát felemésztve. Abban egyelőre nem látszik semmilyen rendszer, hogy milyen papírokra ugrott rá a program, és az sem látszik, hogy a kereskedés minimális lelassulásával ki nyert - ez mind a tesztelés elméletét erősíti. Szakértők szerint ijesztő, hogy ilyesmire egyáltalán lehetőség van, hiszen az egész tőzsde online rendszerét be lehet dönteni, vagy komolyan manipulálni ezzel a módszerrel.



A szoftverek által folytatott, úgynevezett magas frekvenciás kereskedés a tőzsdei forgalom 70 százalékát teszi ki, a jelenleginél szigorúbb szabályozásáról régóta folynak már viták az amerikai tőzsdefelügyeletnél és a törvényhozásban.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ufo500
ufo500 2023. 05. 11. 15:33
#134
ufo500
ufo500 2023. 05. 11. 14:18
#133
_Macika_
_Macika_ 2023. 03. 09. 19:38
#131
A mesterséges intelligencia legnagyobb ellensége a természetes hülyeség
Törölt felhasználó 2020. 10. 03. 10:32
Törölt hozzászólás
#129
_Macika_
_Macika_ 2019. 08. 14. 10:07
#125
Robotok kezdték el kiszállítani a csomagokat egy kisvárosban
https://www.youtube.com/watch?v=peaKnkNX4vc
mikrobi
_Macika_
_Macika_ 2019. 05. 22. 15:13
#124
Metis_papa
Metis_papa 2019. 05. 14. 14:49
Előzmény: #122  _Macika_
#123
A többi dalt meg valami véletlenszám-generátor. :)
_Macika_
_Macika_ 2019. 02. 28. 10:22
#120
Megkezdődött a robotok "inváziója" az amerikai gyárakban
2019. február 28. 10:06     
 Minden eddiginél több robotot telepítettek tavaly az amerikai vállalatok. A robotok egyre olcsóbbak és sokoldalúbbak, így elérhetővé válnak a kisebb vállalatok számára is és megkezdődhet a térhódításuk az autógyárakon kívül. 
,
,
Tavaly összesen 28 478 darab robotot szállítottak le az Egyesült Államokban a Reuters értesülései szerint, 16 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Az értékesítések minden szektorban emelkedtek, amit a "Fejlett Automatizációért Szövetség" (Association for Advancing Automation) figyelemmel kísér, kivéve az autószektort, ahol a gyártók visszavágták a megrendeléseiket, miután lezártak a nagy fejlesztéseket az új teherautó modellekhez. Tavaly az értékesítések kevesebb mint fele, 49 százaléka ment az autógyártókhoz, szemben az egy évvel korábbi 60 százalékhoz képest és 2010 óta először fordult elő, hogy a szektor kevesebb mint a felét adta.
,
Az élelmiszer-és fogyasztási javak szektorban 60 százalékkal ugrottak meg a robotok értékesítései az előző évhez képest, a félvezetőgyárakban és az elektronikai gyárakban pedig 50 százalékkal.
,
A vállalatokon nő a nyomás, hogy csökkentsék a munkaerőköltségeiket a feszített munkaerőpiacon. Több amerikai vállalat tervezi, hogy visszatelepíti a gyártást Ázsiából az Egyesült Államokban, válaszolva Donald Trump kereskedelmi háborújára, ennek pedig legjobb módja, ha versenyképesek akarnak maradni a magasabb amerikai munkaerőköltségek mellett, az az automatizáció.
,
A szövetség alelnöke szerint az automatizáció már rég túllépett a "hagyományos" alkalmazásai területein, mint amit az autógyárak összeszerelési munkálatai, vagy a raktárakban való felhasználásuk. A Metro Plastics Technologies nevű, mindössze 125 főt foglalkoztató cég például, többek között hangulatgyűrűket készít, tavaly márciusban megvette az első robotját. a gép feladata, hogy az elkészült termékeket a futószalagról a minőségellenőrökhöz vigye. 
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2019. 01. 09. 10:34
#119
...The algorithmic trading use case remains the top use case among the 191 use cases identified by Tractica...
 
Előrejelzés az AI top 10 alkalmazási területéről 2025-ig
_Macika_
_Macika_ 2018. 12. 05. 13:28
#117
Már a gépek irányítják a tőzsdéket
2018. december 5. 13:14      
 Az idei részvénypiaci zuhanásokért nagyrészt a gépek voltak a felelősek - mondta el egy alapkezelő a CNBC-nek, hozzátéve, hogy már az amerikai tőzsdei forgalom 80 százalékát az algoritmikus kereskedés adja. 
Portfolio Online Tőzsde - részvénykereskedés biztonságban: stabil, banki háttér, BEVA garancia
Az amerikai tőzsdei kereskedési forgalom 80 százalékáért már a gépek felelnek - mondta el a Jupiter Asset Management alapkezelője a CNBC műsorában. Az algoritmikus kereskedés során fejlett matematikai modelleket használnak, amelyek gyors kereskedési döntések meghozatalára alkalmasak. Sokak szerint a 2018-ban látott részvénypiaci eladási hullámok nagy részéért már a gépek voltak a felelősek, amelyek az adatközlésekre azonnal reagálnak anélkül, hogy mélyrehatóbban végiggondolnák a jelentésüket, ahogy az emberek is teszik - tette hozzá.
Az elmúlt néhány évben egyre látványosabbá vált az algoritmikus kereskedés hatása. 2017-ben a JP Morgan becslései szerint a fundamentális kereskedők, vagyis azok, akik először megnézik a cég teljesítményét és a kilátásait és csak azt követően döntenek arról, hogy eladják vagy megveszik a részvényeiket, már csak 10 százalékot adtak a tőzsdei forgalomból.
Mindezt a tegnapi erőteljes amerikai esés kapcsán mondta el az alapkezelő. Az algoritmusokat arra programozzák, hogy eladjanak, amikor emelkedik a jövőbeli veszteségek esélye. Tegnap azt, hogy a rövid távú amerikai kötvényhozamok a hosszú fölé kerültek, egy eladási pontként azonosították, így az eladási hullámot generált a piacon.
_Macika_
_Macika_ 2018. 10. 10. 09:47
#115
Törölt felhasználó 2018. 04. 19. 10:20
#112
Elhunyt egy nagy magyar mérnök, a Homo Robo megalkotója
https://itcafe.hu/hir/meszaros_sandor_elhunyt.html
Törölt felhasználó 2018. 04. 03. 21:22
#110
Cristiano Ronaldo Meets Sophia the Human Like Robot
https://www.youtube.com/watch?v=JDE7yE5VUIQ
Törölt felhasználó 2018. 03. 26. 09:50
#109
Törölt felhasználó 2018. 03. 14. 13:28
#108
A zsarolóvírusok, azaz a ransomware-ek eddig főleg a számítógépek és az okostelefonok tulajdonosainak okoztak fejfájást, azonban a jövőben akár a robotok is áldozatul eshetnek, és addig nem fognak dolgozni, amíg az üzemeltetőjük nem fizet váltságdíjat.
A ZDNet beszámolója szerint az IOActive Labs biztonsági cég kutatói bebizonyították, hogy mind ez nem csupán feltételezés: a Softbank NAO nevű humanoid robotját fertőzték meg ransomware-rel, és úgy gondolják, hogy a gyártó Pepper nevű robotjánál is működne ugyanez a fertőzés. A szakemberek szerint a támadás egy olyan számítógépről vagy egyéb eszközről érkezhet, amelyik ugyanazon wifi-hálózathoz kapcsolódik, mint a robot.
.
© SoftbankA robot a fertőzés hatására leáll és csak váltságdíj (valamilyen kriptopénz) megfizetése után kezd újra dolgozni. A robotot használó vállalkozás számára pénzügyi veszteséget okozhat a leállás, tehát kénytelen mérlegelni a váltságdíj megfizetését – állítja az IOActive technológiai vezetője. Bár a robotok nem tárolnak olyan óriási mennyiségű értékes információt, mint a számítógépek, azonban a vállalatok a legtöbbször nem rendelkeznek megfelelő biztonsági másolatokkal a rendszerek helyreállításához, így ha egy robotot megfertőznek, akkor szinte lehetetlen visszaállítani a rendszert.
Ma még persze nem találkozunk lépten-nyomon robotokkal, azonban a jövőben egyre gyakoribbakká fognak válni a gépi segítők. Ha nem kezdenek már most foglalkozni biztonságuk megerősítésével, annak komoly anyagi következményei lehetnek – figyelmeztet a technológiai vezető.
Törölt felhasználó 2018. 01. 24. 21:19
#106
Yann LeCun (Facebook Mesterséges Intelligencia-kutatások igazgató) vs. Sophia (szaúdiak által állampolgársággal jutalmazott médiasztár robot). Yann: totál átverés az egész, ez nem egy mesterséges intelligencia, hanem emberek által irányított bábu. Nem érez, nem gondolkodik, nincs tudata, semmit nem ért abból, amit mond, szimpla átverés. Bullshit. PR-show.
Vannak előremutató mesterséges-intelligencia kutatások, de marha sok a szemfényvesztés is körülötte. Pláne a mostani tech-eufórikus hangulatban, az ilyen átverések pont a mánia tünetei, hogy el lehet adni őket.
Törölt felhasználó 2018. 01. 18. 09:23
#105
Egy brit startup, a Nuvo egy olyan mesterséges intelligenciával működő facebookos chatrobotot fejlesztett, amely segít a felhasználóknak megtalálni a legjobb jelzáloghitel ajánlatokat. 
A robot a jutalékokért dolgozó független jelzáloghitel brókerek és a hitelösszehasonlító oldalak egy új alternatívája. A felhasználó kérdését képes értelmezni, majd az algoritmus több mint 50 ezer hitelterméket vizsgál meg, majd felajánl néhányat mindössze egy percen belül.
A robot egyidejűleg több ezer párbeszédet képes kezelni illetve "emlékszik" a felhasználók adataira, hogy minél kevesebbszer ismételje magát egy beszélgetésben. A felhasználóknak küldött ajánlatokat bizonyos időközönként kérés nélkül újraellenőrzi, hogy nem érkezett-e új, a korábbinál jobb ajánlat - állítja a Nuvo.
A Nuvo nem számol fel közvetlen díjat a felhasználóknak, hanem a pénzintézetektől kapnak üzletkötési jutalékot, tehát lényegében véve ugyanúgy fizetik meg őket, mint a brókereket vagy a hitelösszehasonlító oldalakat.
https://www.portfolio.hu/vallalatok/it/elkeszult-a-robot-amely-hiteleket-osztogat.273927.html
Törölt felhasználó 2017. 10. 02. 21:04
#103
Kicsit sem ijesztő: önmagát védő és fejlesztő szoftverrendszert építettek Az Oracle fejlesztői konferenciáján Larry Ellison társ-alapító (nem mellesleg a világ hetedik leggazdagabb embere) bejelentette: olyan adattárházat fejlesztettek, amely önmagát képes automatikusan, leállás nélkül frissíteni, így folyamatosan képes frissen tartani a kibervédelmét. A hagyományos rendszerek védelmének frissen tartásánál az egyik legnagyobb probléma, hogy ahhoz, hogy egy frissítést végrehajtsanak, tervezett karbantartásra, offline módra való áttérésére van szükség. Az Oracle 99,5 százalékos rendelkezésre állást garantál, vagyis évente legfeljebb 30 percet állhatnak tervezetten vagy tervezetlenül a rendszerek. Az adattárház mélyén egy gépi tanulási folyamattal biztosítják, hogy az adatbázis emberi beavatkozás nélkül tartsa magát frissen. Ezzel egyébként bérköltséget is megtakaríthatnak a cégek. link
seri2 2017. 09. 21. 21:39
Előzmény: #101  Törölt felhasználó
#102
tudom,hihetetlen,de igaz.
Törölt felhasználó 2017. 09. 21. 21:28
Előzmény: #100  seri2
#101
illetve ahhoz hogy elmondd, előbb meg kellene minket ölnöd... ismerős. :))))
seri2 2017. 09. 21. 21:18
Előzmény: #99  seri2
#100
többet nem mondhatok lehet,hogy már ennyivel is veszélyben az életünk.
seri2 2017. 09. 21. 21:13
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#99
a MI terminátorunk most tanulja a kereskedést,nagyon ígéretes komoly döntésekre képes a múltbeli,valós adatok alapján.
Törölt felhasználó 2017. 09. 21. 19:13
Előzmény: #97  szarvasvadasz
#98
A videóban látott termékpromóció valóban ezekkel a "feature"-ökkel kecsegtet. Látni kellene magát a kész terméket is, hogy mi a valóság.
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2017. 09. 21. 17:49
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#97
De itt nincsenek szenzorok és fixen rögzített programozott tudás, fizikai térben végzett valós folyamatirányításnál mindkettő mindig van. Itt AI van a háttérben, ami kamerákon keresztül látott példákon keresztül folyamatában megtanulja, hogy is működik a parkoló, hol vannak a parkolóhelyek, hogy néz ki a parkolás folyamata, hogy viselkednek az autók a parkolóban, hogy néz ki egy parkolás, mennyi időt töltenek ott, stb. és a parkoló valós működése során látott példákon keresztül végül kellőképpen okossá, érzékennyé és képessé válik a látott szituációk függvényében preemptív döntéseket is hozni és optimálisan irányítani a forgalmat, kapukat, kijelzőket. Ez a tudás nem előre programozott tudás, nem szenzorok százai által adott jelek kiértékelés alapján dönt egy véges funkcionalitást tartalmazó megírt szoftver. Itt a fix szoftver tudása az öntanulás képessége, ez van leprogramozva. A program által szerzett tudás és a problémamegoldó képesség (konkrét esetben a parkoló irányítsa) pedig a tanulási folyamat eredménye. Idővel folyamatosan okosodik, változik - tehát tisztán mesterséges intelligencia alapú megoldásról beszélünk ebben a formában.
Törölt felhasználó 2017. 09. 21. 17:34
Előzmény: #92  szarvasvadasz
#96
etikai kérdések már most vannak, de minek? ott azért még nem tartunk. viszont! a legdinamikusabban fejlődő ágazat, robbanás előtt áll. szóval lesznek itt még piszok nagy meglepetések a következő évtizedekben, csak kellene valami hardver is alá, mert a mai processzorok számítási kapacitása még kevés, de minden más adott elvileg egyébként fantasztikus matematikai dolgokat láttam nem rég a tévében ebben a témában, ahol merőben új megközelítéssel álltak a témához: öntanuló kis robotok már elérték a cserebogár szintet ))
Törölt felhasználó 2017. 09. 21. 17:16
Előzmény: #94  szarvasvadasz
#95
Mert ez nem AI, hanem pusztán automatizálás, jobban mondva valósidejű folyamatirányítás... még egyszerűbben ipari robotika. Semmi köze az intelligenciához. Észrevehető, hogy manapság a robotika (mennyiségi) fejlődésével párhuzamosan igyekeznek ezekkel az eszközökkel kapcsolatban egyre inkább sulykolni az "intelligencia" kifejezés használatát... holott ezek a rendszerek nem intelligensek, hanem csak (viszonylag) magas fokon automatizáltak. Az intelligencia nem programozható, nem "rakható bele" valamibe kívülről... bár az eleve-megléte esetén kétségkívül (tovább)fejleszthető.
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2017. 09. 21. 16:56
Előzmény: #93  Törölt felhasználó
#94
Nem értelek, mi a parkolós történetben a vicc kategória? Tökéletes példa a gépi tanulásra egy egyszerű kamerainputtal. Az, hogy pl. hogyan változik a napszak függvényében a parkolók kihasználtsága, milyen méretű autó hol szokott parkolni, hol fér el kényelmesen; hány autót szabad egyszerre beengedni egy parkolóterületre, hogy ne hátráltassák egymást parkoláskor / kiálláskor, van-valahol ne mvárt probléma / hosszabb pakolás, ahová nem kellene ráengedni újabb autókat, stb, stb, és hogy ez alapján hogyan lehet hatékonyabbá tenni / optimalizálni a parkoló működését emberi beavatkozás és szenzorok nélkül?
Törölt felhasználó 2017. 09. 21. 16:40
Előzmény: #92  szarvasvadasz
#93
"Amikor pl. úgy beszélhetsz egy nyelvet, hogy nem is tanultad, hanem képességként készen kapod." Ez csupán technikai (implementációs) részletkérdés, hiszen maga az információ (pld. az adott nyelv), minden egyes ép (mármint testi-szervi értelemben) emberi egyed számára előhívható a megnyilvánulás határvonala alól, de természetesen csak elvileg... ugyanis számtalan dokumentált eset létezik, ahol valamilyen külső fizikai vagy mentális behatás következményeként emberi személyek korábban soha nem tanult vagy ismert/hallott nyelven kezdtek el folyékonyan beszélni. Az, hogy az emberek mellett mindezeket robotokba is beletegyék, semmiféle minőségi ugrást nem jelent az ékhez, vagy emelőhöz, mint egyszerű gépekhez képest, csupán mennyiségit. A minőségi ugrást az jelentené, ha valóban létre lehetne hozni mesterséges intelligenciát a Turing-teszt és a Loebner-prize kritériumai alapján. Ettől még messze járunk. Az öntanuló smart parking rendszert pedig talán még te is csak viccnek szántad az AI-val kapcsolatban... :)
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2017. 09. 21. 16:08
Előzmény: #91  Törölt felhasználó
#92
És ez még csak a jéghegy csúcsa. Az igazán döbbenetes dolgok vizuálisan nem is öltenek majd formát. Amikor pl. úgy beszélhetsz egy nyelvet, hogy nem is tanultad, hanem képességként készen kapod. Nagyon durva dolgok jönnek - etikai kérdésekkel együtt. Van egy nagyon jó könnyen emészthető előadás "The Best Comprehensive Introduction of Artificial Intelligence" -címmel, jó alkalmazási példákkal (pl. öntanuló smart parking rendszer, amely kutya közönséges meglevő köztéri kamera képét használja a tanuláshoz szenzorok / egyéb eszközök és költségek nélkül). A teljes előadást sajna időközben levették, pedig az utolsó negyedórában súlyos etikai kérdéseket feszegetett. de így is jó áttekintő anyag. link
Törölt felhasználó 2017. 09. 20. 15:47
#91
Amikor egy humanoid robot magyarázza el, hogy mit jelent a mesterséges intelligencia az emberiségnek A UBS hamarosan Hong Kongban megrendezendő konferenciájának nyitóelőadását nem egy ember, hanem egy ember kinézetű, humanoid robot tartja majd meg: a mesterséges intelligenciával működő robot arról fog beszélni, hogy mit jelent az emberiségnek a mesterséges intelligencia megjelenése. link
Törölt felhasználó 2017. 06. 08. 18:06
#90
Mestersége: intelligencia – Jaksity György írása Valószínűleg utolsó szakaszába lépett a verseny természetes és mesterséges intelligencia, illetve evolúció között. Szuperintelligencia ugyanis nemcsak mesterséges, hanem az emberi intelligencia fejlesztésével is létrejöhet. Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. alapítójának írása. link
Törölt felhasználó 2017. 05. 22. 11:58
Előzmény: #88  Vortex
#89
Az automatizálás lesz a jövő kereskedési eszköze. A robot nem egyenlő az automatizálással! Van erről egy jó cikk, hogy miben különbözik a kettő! link
Vortex 2017. 05. 22. 10:59
Előzmény: #87  Törölt felhasználó
#88
Ha mindenki robottal fog kereskedni, akkor a robotok fejlettsége dönti el ki nyer és ki veszít.Viszont mi lesz, ha egy sikeres robotot egyre többen használnak. Nem nyerhet mindenki.
Törölt felhasználó 2017. 05. 22. 10:45
Előzmény: #73  Törölt felhasználó
#87
Pontosan erről szól a jövő. link
pitcairn2 2017. 05. 21. 18:30
Előzmény: #85  Törölt felhasználó
#86
a robotizálásnak csak akkor vannak negatív hatásai ha az élőmunkára rakott magas adóterhekkel, illetve adminisztratív korlátokkal (pl. minimálbér) kiszorítják a legkisebb hozzáadott érték előállítására képes munkavállalókat a munkaerő-piacról a munkaadó a minimálbér szuper-bruttóját nézi... további negatívum az ha a jegybanki kamatmanipulációnak köszönhetően elárasztja az olcsó pénz az üzleti világot, melynek révén lényegében mesterségesen szubvencionálják a magas adóterhelés és a minimálbér miatt túlzottan drágává váló munkaerő automatizálással való kiváltását... és itt még nem is beszéltünk olyanokról, hogy egy robot sohasem fog mondvacsinált okok mentén munkaügyi pert indítani a munkaadója ellen
Törölt felhasználó 2017. 05. 21. 17:06
#85
A Bloomberg szerint súlyos következményei lehetnek a robotizációnak a fejlődő piacgazdaságokra illetve a gazdasági nagyhatalmak által kiszervezett gyáraknak otthont adó periférikus és félperiférikus országokban. A hírügynökség a Moody's Investors Service jelentésére hivatkozva azt írja azzal hogy az Egyesült Államok, Japán és Németország egyre nagyobb súllyal támaszkodik az automaziálódó technológiákra, egyre kisebb igényük jelentkezik arra, hogy gyáraikat olyan országokban működtessék, ahol képzett, de az otthoninál érzékelhetően olcsóbb munkaerőt tudnak foglalkoztatni. (Az USA, Németország, Kína, Japán és Dél-Korea, tehát a legmodernebb tecnológiák gyártói hajtják végre a robottechnológiai beruházások 75 százalékát.) A jelentés külön kiemeli a közép-európai országok, Magyarország, Csehország és Szlovákia kitettségét, az ázsiai térségből Vietnámot, Malajziát és Thaiföldet említi. A Moody's szerint a gyári exportra berendezkedett országokat üti majd meg leginkább a technológiai átalakulás, mert ugyan az automatizált üzemek komoly befektetéseket igényelnek, működtetésük sokkal olcsóbb, mint Kelet-Európában vagy Délkelet-Ázsiában létesíteni gyárakat, ezért ezeknek az országoknak érdemes lehet újragondolni a foglalkoztatási- és gazdaságpolitikájukat. 2013 és 2015 között Magyarországon, Szlovéniában, Csehországban és Szlovákiában a GDP átlag fele származott a különböző technológiai termékek exportjából vagy ahhoz kapcsolódó tevékenységből, míg Thaiföld GDP-jének 30, Malajzia GDP-jének 35, Vietnám GDP-jének 31 százaléka származott ugyanebből a forrásból. Az, hogy mely országok járnak jól majd a változásokkal, a Moody's elemzői szerint azon is múlik,miként reagál arra az adott ország kormánya, hogyan alakulnak a magáncégek befektetési stratégiái és mennyire rugalmas az érintett munkaerőpiac. (Bloomberg)
Törölt felhasználó 2017. 03. 01. 17:45
Előzmény: #83  Törölt felhasználó
#84
Jogászok 360 ezer munkaórányi feladatát végzi el egy algoritmus másodpercek alatt a JPMorgan-nél

Évi több százezernyi munkaórát jelentett a JPMorgan Chase & Co jogászcsapatának, hogy elemezzék azokat a pénzügyi megállapodásokat, melyeket egy tanulásra képes algoritmus most másodpercek alatt fésül át.
A COIN névre keresztelt program a kereskedelmi hitelmegállapodásokat tudja pillanatok alatt átnézni és értelmezni. Ezt a feladatot a korábbi években becslések szerint 360 ezer munkaórával lehetett elvégezni.
A COIN sikere is jól mutatja, merre tart a pénzügyi szektor: az egyre megbízhatóbb tanulóalgoritmusok és az egyre nagyobb teljesítményű számítógépek kevesebb hibát ejtenek, gyorsabbak és sosem mennek szabadságra.
A Bloomberg cikke szerint a COIN ráadásul csak az első lépés a JPMorgan-nál: folyamatosan keresik a lehetőségeket, hogy a bigdata és az automatizáció révén új területeket hódítsanak meg.
A JPMorgan a tervek szerint a felhőalapú technológiáját az év során kereskedelmi forgalomba is fogja hozni, intézményi ügyfeleik előfizethetnek majd az évek óta épített, Gaia névre keresztelt rendszerükre.
A nagybank vezetősége kedden ismertette a befektetők felé a gazdasági kilátásokat, itt is kiemelt helyen szerepelt, hogy élen akarnak járni a technológiai változásokban.
Egy másik programjuk, az X-Connect január óta éles, ez emaileket fürkész át, hogy a a bank alkalmazottjai megtalálhassák azokat a kollégákat, akik a legközelebb állnak egy potenciális ügyfélhez és segíthetnek az összeköttetés megteremtésében.
A bank emellett egyre több területen alkalmaz botokat, például a legalapvetőbb rendszergazdai feladatokat ma már szintén algoritmusok végzik: várhatóan idén ezek 1,7 millió hozzáférési igényt fognak kezelni a rendszerükhöz, 140 ember munkáját kiváltva ezzel. (Bloomberg)
Törölt felhasználó 2017. 02. 20. 15:43
Előzmény: #82  exmnbs1
#83
Nem érdekelnek a robotok? - Igazad van, a munkahelyek felét meghagyják!
2017. február 20. 15:28
nyomtatás

Napjaink technológiai fejlődése sokszor észrevétlenül, de jelentős változást hozott az emberek mindennapjaiba. Ma már nem lepődünk meg, ha egy mesterséges chatbot válaszol az ügyfélszolgálatot felkeresve, de már az is kezd természetessé válni, hogy egyes autók önmagukat irányítják. Ez mind a megállíthatatlan automatizáció következménye, amely teljesen átalakíthatja az egyes gazdasági szektorokat.

link
exmnbs1 2016. 11. 17. 21:09
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#82
Wells Fargosokat , bcasheseseket, questorosokat, hungarias okát ilyenek nelkul is elkaptak, csak soká
exmnbs1 2016. 11. 17. 21:09
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#81
Wells Fargosokat , bcasheseseket, questorosokat, hungarias okát ilyenek nelkul is elkaptak, csak soká
Törölt felhasználó 2016. 11. 17. 21:01
Előzmény: #79  Törölt felhasználó
#80
Matematikust, fizikust és vegyészt keres a világ egyik legnevesebb pénzintézete

Felértékelődött a kockázatelemzés a pénzügyi szektorban.

A pénzintézeteknél kiemelt szerephez jut a kockázatelemzés és a matematikai modellezés. „A Morgan Stanley budapesti irodája már több száz szakembert foglalkoztat ezen a területen, a pénzügyi termékek árazásánál alkalmazott kockázatelemző munka felértékelődött, ezzel párhuzamosan a felelős működés által megkövetelt matematikai modellek nagyságrendekkel komplexebbé váltak” – mondta Fogarasi Norbert, a Morgan Stanley budapesti irodájának vezetője egy konferencián.

„Kockázatkezelési divíziónk, valamint matematikai modellezéssel foglalkozó csapataink folyamatosan bővültek az évek során. A matematikus, fizikus, vagy akár vegyész diplomával rendelkező munkavállalók számára kiemelkedő perspektívát kínál ez a terület, ami nem mellesleg izgalmas és intellektuálisan is kihívást jelent” – tette hozzá.

Az rendezvény szűkebb témája a partnerkockázat volt, vagyis annak a kockázata, hogy adott ügylet másik oldalán álló fél nem fizet. Ezzel a kockázattal számolni kell az ügylet árazásánál, a számítás azonban, mint arra Damiano Brigo, a londoni Imperial College pénzügyi matematikai tanszékének vezetője rámutatott, nem írható fel egyszerű képletekkel. „Bár sokan mindenáron szabványosítani akarják ezeket a számításokat, azt kell látnunk, hogy itt komplex folyamatokról van szó, és a felelős tevékenységhez ennek megfelelően holisztikus modellalkotásra van szükség” - mondta Damiano Brigo.
Törölt felhasználó 2016. 07. 31. 15:14
#79
link
Jó film, kb közepétől a lényeg
Törölt felhasználó 2016. 07. 25. 13:28
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#78
Komoly bajban vannak a hedge fundok: folyamatosak a befektetési guruk körüli botrányok az Egyesült Államokban és még a piac ikonjai is gyengén teljesítettek az elmúlt években. Az ügyfelek egyre inkább az olcsó, passzív alapok felé kacsintgatnak és egyre több vagyonkezelő szakember találja magát munka nélkül. Tony James, a Blackstone alternatív befektetési alapkezelő-óriás vezetője a piacot veszélyeztető kihívásokról beszélt a cég negyedéves jelentésében - írja a Business Insider.

Nem ez az első eset, hogy sötét képet fest a befektetési guru a piacról, májusban azt mondta, hogy a hedge fundok a kezelt vagyonuk 25 százalékát veszíthetik el hamarosan.

Most, cégének negyedéves jelentésében kicsit árnyalta a helyzetet, a hedge fundok előtt álló kihívásokról beszélt:
Az emberi vagyonkezelők szerepét egyre inkább átveszik az automatizált kereskedési algoritmusok, amelyek a jelenlegi turbulens piaci időszakban jobban teljesítenek az emberi versenytáraiknál, májusban például a nyolc legjobban teljesítő alap közül hat "kvant", vagyis valamilyen számítógépes algoritmussal kereskedő alap volt.
Az ügyfelek az egyre olcsóbb befektetési lehetőséget keresik, ezért pedig a likviditást is hajlandóak feláldozni. Olyan befektetéseket is bevállalnak, mint az ingatlanok, a problémás hitelek, vagy a közvetlen hitelezés.
Szerinte az, hogy 2 százalékos vagyonarányos költséget és 20 százalékos sikerdíjat számítanak fel az alapok, nem indokolt, ha egyébként alulteljesítik a befektetések az olcsóbb versenytársaikat.

A hedge fundok átlagos hozama júniusig 1,6 százalék volt a Hedge Fund Research adatai szerint, ami kevesebb mint fele az S&P 500 teljesítményének.

Maga a Blackstone is szenved, a Senfina Advisors, 1,9 milliárd dolláros alapjuk például 15 százalékot vesztett eddig idén, a cég vagyona ennek ellenére emelkedik, 356 milliárd dollárt kezelnek már.
pitcairn2 2016. 07. 11. 18:31
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#77
élőmunkát sújtó adóterhek + minimálbér = a legszegényebb társadalmi csoportok kizárása a munkaerőpiacról

"jóléti" állam = rafinált FASIZMUS
pitcairn2 2016. 07. 11. 18:30
Előzmény: #75  szivacs
#76
b.) (logikusabb...)

nem kéne adózás címén kirabolni az embereket:)

szivacs
szivacs 2016. 07. 11. 18:17
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#75
A dolgozó robotoknak is kellene adózniuk, nem csak az embereknek
2016. július 11. 08:45

Ha a robotok elveszik az emberek munkáját, akkor indokolt, hogy meg is adóztassák őket. A Deutsche Post vezérigazgatója, Frank Appel szerint a digitalizáció hatalmas lehetőségeket rejt, viszont azt is jelenti, hogy sok jelenlegi állás elveszik. A technológiai fejlődéssel elképzelhetetlen, hogy 50, vagy 100 év múlva még mindig emberek álljanak a futószalagok mellett és például okostelefonok összeszerelését végezzék.

Viszont ez nem feltétlenül káros, hiszen az így felszabaduló emberi munkaerő sokkal értékesebb és így jobban fizetett munkát végezhet. A robotok megadóztatásával befolyó összeget pedig az oktatás és a képzések fejlesztésére lehetne fordítani, így lenne teljes a kör - véli a német posta vezére.

(Welt am Sonntag)
Törölt felhasználó 2016. 07. 11. 15:24
Előzmény: #73  Törölt felhasználó
#74
Robotok viszik az ételt London utcáin
2016. július 11. 14:58
nyomtatás

A Skype alapítói újabb nagy dobással álltak elő, önműködő robotjaikkal árasztják el London utcáit, melyek ételt szállítanak házhoz. A startup cég a robotokat már 9 hónapon át tesztelte, ami során több mint 8000 kilométert mentek a robotok és több mint 4000 emberrel találkoztak bárminemű baleset nélkül London, Berlin, Tallin, és Észtország utcáin. A rendelést 30 percen belül teljesítik a robotok, úgy hogy a járókelőkkel azonos sebességben közlekednek. A megrendelő a rendeléséhez csak kóddal tud hozzáférni, amit a rendelés folyamán kap meg. A robot 2 perccel az érkezés előtt, valamint megérkezéskor is üzenetben értesíti a vásárlót. A gyártók nem tartanak a lopástól, mivel a robotok 61 centiméter magasak és 18 kilogramm nehezek, emellett 360 fokban mutatják a környezetüket. A robotok nem 100 százalékban tekinthetőek önállónak, Tallinban és Londonban is van irodája a Starshipnek, ahol a robotokat figyelik és átmeneti akadály esetén egy ember közvetve irányítja őket.

A startup cég 6 robotját Európa egyik legnagyobb étel kiszállító applikációja, a Just Eat fogja kipróbálni London központjában néhány hónapon át. 2016 második felében, a próbaüzem után növelni szeretnék majd a robotok számát a cégen belül, remélve hogy a kezdeti 1 fontos, azaz 368 forintos kiszállítási költség csökkeni fog. A Just Eatnek 14 millió aktív felhasználója van Európában, kiszállítói, akiket nem direktben alkalmaz a cég, 64 000 étteremből szállítanak ki ételt. Just Eat vezérigazgatója szerint a Starship robotok nem fogják elvenni a munkát az emberektől, mivel a robotokat este, a csúcsforgalomban fogják használni, amikor a rendelésektől túlterheltek az éttermek.
Robotok viszik az ételt London utcáin

Forrás: Europress/Getty

Starship jelenleg egy német kiszállító cégnek, a kiskereskedő Metro Groupnak és a londoni ételkiszállító startupnak, a Prontonak adja el a béta verziót. A Just Eat vezérigazgatója szerint a robotok használata több ezer étterem számára jó megoldás lenne, mivel rendkívül hatékonyak a házhoz szállítás hosszú távú biztosítására és a hagyományos kiszállításhoz képest olcsóbb is.
(Forbes)
Törölt felhasználó 2016. 06. 30. 09:07
Előzmény: #72  Törölt felhasználó
#73
Finanszírozás » Alapkezelők
A robotok kaszáltak a legnagyobbat a Brexiten
2016. június 30. 08:39

nyomtatás

Azok a hedge fundok, amelyek automata kereskedési algoritmusokat használnak, túlteljesítettek az emberek által kezelt alapokat átlagosan a Brexit utáni napokban, ami az algoritmus-alapú kereskedés népszerűsödése mellett újabb érvként szolgálhat - írja a The Street.

A brit népszavazás után az a volatilis környezet keletkezett, amelyben elvileg a hedge fundok saját bevallásuk szerint a legjobban teljesítenek, most azonban a részvényalapú stratégiákat követő alapok alig teljesítették felül a piacot pénteken: átlagosan 2,13 százalékot estek az S&P 2,6 százalékos esésével szemben.

A Hedge Fund Research adatai szerint a CTA futures alapok, amelyek nagyban az algoritmus-alapú kereskedésre támaszkodnak teljesítettek a legjobban: átlagosan 0,71 százalékot növekedtek pénteken és 0,73 százalékot hétfőn, pedig mindkét nap durván megviselte a piacokat.

A CTA-alapok nagy frekvenciájú kereskedéssel követik a piaci trendeket, ami általában azt jelenti, hogy olyan részvényeket vesznek, amelyek emelkednek és olyan részvényeket adnak el, amelyek esnek. Ezek az alapok a volatilis piacokon teljesítenek a legjobban.

Az automatizált kereskedés egyre népszerűbb: a Wall Street nagyágyúi, mint Steven A. Cohen, vagy Ray Dalio is kifejezte érdeklődését az algoritmus-alapú kereskedés iránt. Idén a hongkongi Aidiya és a San Franciscói Sentient Investment Management nyitott olyan alapokat, amelyeket csak számítógépek kezelnek.
Törölt felhasználó 2015. 10. 11. 15:43
Előzmény: #71  Törölt felhasználó
#72
A gépeké a jövő a befektetések piacán?
2015. október 11. 14:12


Egy olyan ember, aki a modern technológia innovációit kedveli, aligha mehet el a befektetések piacán az úgynevezett "algoritmus alapú" alapok mellett, amelyek gyakorlatilag a vagyonkezelő személyét több-kevésbé helyettesítik egy robottal.

Az algoritmus-alapú (vagy számítógép-vezérelt) alapok előnye, hogy:
A piacon elérhető legjobb áron veszik és adják el az értékpapírokat,
gyorsan, jól időzítve bonyolítják le a tranzakciókat,
a megadott kritériumok alapján gyorsan és hatékonyan elemzik ki a piacokat,
kizárják az érzelmi tényezőket, amelyek miatt egy emberi kereskedő könnyen hibázhat.

Az algoritmusalapok leggyakrabban ezeket a taktikákat követik:
Trendkövetés: lényegében a piac mozgásait követi le, mindenféle előrejelzés használata nélkül. Mozgó átlagok, árazások, árfolyamok alapján hoz döntéseket az alap.
Arbitrázs lehetőségek keresése: árazási anomáliákat keres, például az alap egy adott részvényt megvásárol egy piacon, egy másik piacon pedig eladja drágábban.
Matematikai alapú modell: egy előre megírt, matematikai eszközökkel alátámasztott stratégiát követ az alap, amely segítségével a jövőben várható változásokat, a piaci tényezők helyzete alapján igyekszik megjósolni az alap.

Ezekre a kockázatokra érdemes figyelni:
Rendszerhibák, kapcsolódási hibák, egyéb technikai hibák felboríthatják az alap működését,
ha egy algoritmus nem tökéletes, az egész befektetési stratégiát akár egy rosszul elhelyezett pontosvessző is elronthatja,
bizonyos jelentések arra is figyelmeztetnek, hogy egy apró algoritmushiba az egész piacot leránthatja (pl. a 2010-es úgynevezett "villám összeomlás" történt ilyen),
ellenőrzés nélkül durva veszteségeket szenvedhetünk el, ha az algoritmus hibás, többnyire az alapkezelők azért ellenőrzik folyamatosan az algoritmus-alapú alapokat is, mert ezt a kockázati tényezőt igyekeznek elhárítani.
Törölt felhasználó 2015. 08. 17. 14:03
Előzmény: #70  Törölt felhasználó
#71
Most akkor csaltak-e a magyarok, vagy sem?

Fellegi Tamás, 2015. augusztus 17., 12:40
Privátbankár

Múlt héten nagy port kavart a hír, hogy három magyart büntetés fizetésére kötelezett egy londoni bíróság. Nem is kicsire: több millió angol fontra. A vád a tőzsde manipulálása, és így történő haszonszerzés. Az indoklásban leírtak azonban meglehetősen nehezen minősíthetőek, hisz azok sok tőzsdén sokan csinálják, köztük robotok is, és senki nem tiltja.

Az online tőzsdék korában teljesen mások a kereskedési módszerek, és főleg a lehetőségek, mint egykor, a nyílt kikiáltásos időszakban. Ott csak bekiabáltak, valahogy párosították az ajánlatokat, de az összes vételi és eladási szándékot lehetetlen volt egyszerre követni, így sorban meg kellett kötni, amit épp meghallott a levezető.

Mindenki hozzáfér

Most azonban a legtöbb tőzsde ott áll nyitva mindannyiunk, és számtalan robotunk, azaz gépesített kereskedési algoritmusaink számára. Mindenki látja a betett vételi és eladási ajánlatokat (már amit láttatni akarnak), és mindenki betehet maga is ilyeneket, amennyit csak akar, és ahányszor csak akar, feltéve, hogy ajánlatának megvan a pénzügyi fedezete.

Így persze időnként óriási ajánlatok is megjelennek, hisz néha valaki nagy tételben akar venni vagy eladni, vagy sokan akarnak egyszerre, és ez felboríthatja a piacot. Ez persze csak a kisebb, illikvidebb részvényeknél jellemző, hisz egy likvid papírnál nincs az a mennyiség, ami zavaró lenne. Erre találták ki az ún. iceberg, azaz jéghegy típusú ajánlatot, melynek lényege, hogy a jéghegynek csak a csúcsa, vagyis az ajánlatnak csak kis része látszik, és ha azt megkötötték, egy újabb darab fog látszani belőle.

Spekuláció régen és most

Amióta a világ a világ és létezik a tőzsde, sokan akarnak pénzt keresni rajta, többek között azon, hogy a kisebb árfolyam elmozdulásokat próbálják megnyerni, vagy a kisebb eltéréseket kiegyenlíteni. Amióta korlátlan a hozzáférés a rendszerhez, nyilván sokkal többen foglalkoznak ezzel. Ez viszont elvileg egyáltalán nem baj, sőt: ez adja a piac likviditását, ez teszi lehetővé alapesetben, hogy egy befektető bármikor megvehessen egy részvényt vagy eladhassa azt, nagyobb árelmozdulás nélkül. Spekuláció nélkül szinte állna a kereskedés, néha egy komoly eladónak napokig kéne várnia egy érdemi vevőre és fordítva.

Nos, ilyen körülmények között felmerül a kérdés, hogy mi a spekuláció, a normál kereskedés, és mi a piacbefolyásolás? Mi alapján mondhatják valakiről, hogy egy adott vételi ajánlatot nem lett volna szabad betennie, ha egyszer volt rá pénzügyi fedezete? Márpedig most a bíróság azt mondta, hogy a három úriembernek nem lett volna szabad, mert ők nem ténylegesen venni akartak, hanem az árat feljebb tolni, ezzel vevőket előcsalogatni, és úgy eladni.

Úgy adok, mintha vennék

A probléma ezzel a következő. Eleve nem lehet kijelenteni, hogy valaki nem akar venni, ha egyszer vételi ajánlatot tesz be, ugyanis ha ő ezt az ajánlatot megtette, akár csak rövid időre is, az eladó odaadhatja neki a papírt, és akkor már meg is történt a vétel. Most akkor akart vagy nem akart venni? Nyilván ha az volt a fő célja, hogy magasabb áron eladjon (úgy ad el, mintha venne, szoktuk mondani), akkor is futotta azt a kockázatot, hogy nemhogy nem adja el papírját, de vesz hozzá még egy nagy adagot.

A konkrét esetben, amennyit tudunk az ügyről, az történt, hogy illikvid, kisforgalmú részvényeket kerestek az urak. Lehet, hogy a papírra már napok óta nem is kötöttek. Most hőseink betettek egy viszonylag nagy vételi ajánlatot, amire reményeik szerint nem ugrott elő egy eladó és nem adta oda nekik. Reményeik szerint valaki más, leginkább egy buta robot, meglátta a nagy vevőt, ezért gyorsan ő is venni akart, úgy érzékelvén, hogy nagy vevő van, így ő elhalássza előle a papírt. Vagyis a gép ugyanazt teszi: spekulál, olcsón akar venni, drágán adni. Csak neki szabad.

Nos, embereink a korábban csendesen megvett részvényeiket gyorsan rámérik az ostoba robotra, és megvan a profit. Utána esetleg betesznek egy nagy eladást is, hogy a robot visszaöntse a sok papírt, és ők azt újra megvegyék.

Miért gond?

Az üggyel kapcsolatban két dolog merül fel: az egyik, hogy a piac korrigálja önmagát, vagyis ha valaki meglátja, mi történik, sőt ha veszít rajta, akkor megváltoztatja viselkedését. A robotot gyorsan átprogramozzák, hisz bukót csinált, és akkor embereink máris nem tudják ezt a módszert alkalmazni. Kell akkor korlátozni őket?

A másik tisztán etikai kérdés: milyen alapon mondjuk, hogy egy ajánlat jóindulatú vagy rosszindulatú? A robot mikor rosszindulatú, és kit terhel érte a felelősség? Egyáltalán: hová vezethet az, hogy valaki szubjektíven határozza meg, ki milyen ajánlatot tehet és milyet nem? Nehéz kérdések: a szabályozásnak még alkalmazkodnia kell a globalizált, bárki által elérhető piacok megfelelő és egységes szabályozását illetően.
Törölt felhasználó 2015. 08. 13. 12:29
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#70
Három magyar manipulálta a londoni tőzsdét
MTI

Több millió font megfizetésére kötelezett a brit bíróság három magyart a londoni tőzsde manipulálásáért.

A londoni felsőbíróság szerdai ítéletében összesen 7,6 millió font bírság és a kereskedésből származó befagyasztott profit megfizetését rendelte el a pénzügyi felügyeletnek - írta a The Times című lap csütörtökön.
A háromtagú magyar csoport a vád szerint kifinomult komputerprogramokat használva manipulálta az árakat a londoni tőzsdén: illegális kereskedői technikák egész sorát alkalmazták az árak mozgatásához attól függően, hogy eladni vagy venni akartak részvényeket. A bíróság a három magyar kereskedő mellett a Da Vinci Invest nevű svájci alapkezelőt is bűnösnek mondta ki.
A spoofing néven emlegetett manipulációs technikára Michael Lewis amerikai újságíró Flash Boys címmel tavaly megjelent könyve révén vetül nagy figyelem a tőzsdéken. A leleplezés szerint a tisztességtelen technikát több kereskedőcég is alkalmazza. A lényege az, hogy megpróbálják elhitetni más befektetőkkel, hogy egy-egy részvény iránt a valóságosnál nagyobb a kereslet vagy épp nagyobb belőle a kínálat. Amerikában is vádat emeltek már ilyen ügyben.
A londoni tárgyaláson a három magyar közül egyik sem volt jelen. A bíróság fejenként 290 és 410 ezer font közötti bírság megfizetésére kötelezte őket, az általuk a Seychelles-szigeteken bejegyzett Mineworld Limited nevű céget pedig ötmillió fontra büntették. A Da Vinci Investet - amely nem tudott a magyarok üzelmeiről - 1,5 millió fontra bírságolták, mondván, hogy szigorúbban kellett volna ellenőriznie a kereskedők tevékenységét.
Törölt felhasználó 2015. 04. 01. 08:40
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#69
Ex-Goldman programmer faces second U.S. trial on code theft charges

az orosz robotlopó ))
link
Törölt felhasználó 2015. 01. 05. 17:33
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#68
A hedge fund robotok győztek újra.
link

Törölt felhasználó 2014. 10. 30. 20:05
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#67
Mi ebből a tanulság?
Az, hogy a robotok – legalábbis műveleti szinten ezt bizonyították – idejekorán felismerték a pénzügyi cégek rendkívüli anomáliáit, amelyekre az ember, az értékpapír-kereskedő csak megkésve eszmélt rá. A robotok azonban mégiscsak emberek által kifejlesztett programok alapján tevékenykednek, e létező és kiszámíthatóan létrejövő programok valós és várható viselkedésén – mindent egybevetve – könnyebben kiigazodunk, mint az emberén. Mondhatjuk azt is, hogy a robotok tulajdonképpen kiszámítható „lények”, kiszámíthatóbbak, mint az emberek.
Nagyjából arról lehet szó, hogy minél nagyobb teret nyer a tőzsdei kereskedelemben a robottechnológia, annál eredményesebben támaszkodhatunk a mi modellünkre, annak „üzeneteire” – például nagy tőzsdeesések prognosztizálásánál.
Az is igaz viszont, hogy az algoritmusok csak egészen rövid távra cselekednek, amelyek elméletileg – sőt egyszer már a gyakorlatban is tapasztaltuk, amikor négy évvel ezelőtt a New York-i tőzsde percek alatt valós fundamentális okok nélkül, 10 százalékot esett – elképesztő gyorsasággal eladási (vagy vételi) pánikot generálhatnak, akár tőzsdekrachhoz is hozzájárulhatnak.
Törölt felhasználó 2014. 10. 30. 19:59
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#66
Ezt végképp nem értem. Ha igaz, hogy az amerikai piacokon nyolcvanszázaléknyi az ügyletek lebonyolításában, végrehajtásában az intelligens, ultragyors robotok részesedése, s Európában is több, mint negyvenszázalékos ez az arány, akkor minden történeti, pszichológiai alapon végzett modellezés értelmét kell, hogy veszítse.

A mi modellszámításunkban ezért integrálódnak mind az emberi viselkedések, mind pedig a robotviselkedések terén folyamatosan végzett megfigyelési eredmények. Mára bátran kijelenthetjük, hogy a tőkepiacokon, főként a devizakereskedelemben, az arbitrázs műveletek terén, s egyre nagyobb részben minden egyéb szegmensben is globális háború zajlik egymással – sebességben, a végzett műveletek mennyiségének nagyságában – konkuráló kereskedő robotok, az azokba táplált programok között. Az elmúlt nyolc évben csaknem húszezer olyan nagyfokú árkilengést dokumentáltunk és dolgoztunk fel, amelynek bekövetkezte egyenes összefüggésben volt a piacok egy részén elhatalmasodó roboturalmi helyzetnek.
És bár távol áll tőlem, hogy kijelentsem, az ultragyorsasággal, algoritmikus alapon ténykedő robotok alapvetően hozzájárultak a nagy pénzügyi-, hitelválság kialakulásához, de egy ahhoz kapcsolódó megfigyelésünk tudományosan bizonyítottnak tekinthető. A modellezésünk kezdetekor, már 2006-ban megállapíthattuk, hogy a robotok folyamatosan bonyolítanak le eladásokat egyetlen jól körülhatárolható szektorban, az ahhoz tartozó cégek, vállalatok részvényárait nyomják le – mégpedig fokozódó ütemben. Az e részvényekből való kiszállások száma messze meghaladta a beszállásokét, a végén nem is szálltak be, csak eladtak. A pénzügyi szektortól szabadultak meg, olyan cégeket vettek egyébként célba, mint a Lehman Brothers vagy a J.P Morgan és az AIG. A robotok tevékenysége hozzájárult a szektor rendkívüli áreséséhez.

link
Törölt felhasználó 2014. 07. 23. 12:11
Előzmény: #62  szarvasvadasz
#65
Lecsapnak a tőzsdén kívül kalandozókra
2014. július 23. 12:02


Az elmúlt egy hónapban több visszásságra is fény derült a hatóságok jóvoltából Amerikában, méghozzá azoknál a kereskedési platformoknál (dark pooloknál), amelyeket az alapkezelők is szívesen használnak, hogy megszabaduljanak a tőzsderobotoktól. A Financial Times piaci forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a dark poolok nincsenek veszélyben, a feltárt problémák (befektetők megtévesztése, bizalmas információkkal való visszaélés) miatt viszont több alapkezelő is váltott, sőt egyesek már saját kereskedési rendszer kialakításán fáradoznak. A befektetők a szigorúbb szabályozásig egyet tehetnek, megpróbálják a legjobb szolgáltatókat megtalálni. Ami nem lesz egyszerű, mert nagyon sok a nyitott kérdés.

Az alternatív rendszerekre szegeződik a figyelem

A tőzsdén kívüli kereskedési platformokat előszeretettel használják az intézményi befektetők Amerikában és Európában. A becslések szerint Amerikában a teljes piaci forgalom 40%-a nem a tőzsdén bonyolódik le. Európában az alternatív platformok részesedése 10% körül van, de a valós értékek az amerikaihoz közelebb lehetnek, mert azt is ide kellene számítani, amikor egy bank egy ajánlatot a házon belüli kereskedési platformján hajt végre. A dark poolnak becézett rendszerek azért lehetnek olyan népszerűek, mert anonimitás társul hozzájuk és segítségükkel az intézményi befektetők könnyedén kereskedhetnek a nagyobb pakettjeikkel, anélkül, hogy az árfolyamokat jelentősen elmozdítanák.

Csakhogy, a rendszerek alulszabályozottsága megbosszulta magát, olyan hiányosságokra és visszaélésekre derült fény, amely a szabályozókat is szigorúbb rendelkezésekre ösztönzi. Múlt hónapban a New York-i főügyész azért perelte be a Barclayst, mert az állítólag megtévesztette a befektetőket, amikor a saját alternatív rendszerének (LX) működését interpretálta. Az angol bankóriás úgy tálalta a platformját, mintha annak használatával a befektetők nyugodt vizekre evezhetnének, miközben a valóságban ez a piac tele volt ragadozókkal. A legnagyobb ragadozó a villámgyors kereskedő robot, a Tradebot volt, ezt viszont a marketinganyagban nem tudatták az intézményi ügyfelekkel.

A Barclays LX-platformjáról viszonylag gyorsan elpártoltak nagyobb intézményi ügyfelek, közöttük volt nagyobb bankok mellett az AllianceBernstein alapkezelő is. De itt még nem állt meg a sor, egy héttel a Barclays perének bejelentését követően az amerikai hatóságok megbírságolták 800 ezer dollárra a Goldman Sachsot is, mert nem az amerikai befektetővédelmi előírások szerint jártak el, az ajánlatok végrehajtásánál nem a legjobb piaci árat kapták meg az ügyfelek. A kérdőjeleket csak fokozta az elmúlt egy hónapban, hogy a Liquidnet független brókercég is 2 milliót fizetett a SEC-nek, mert megosztottak bizalmas információk leendő ügyfelekkel, azért, hogy elnyerjék a megbízásokat.

Az alapkezelőknek elakadt a szavuk

A platformokat világos, hogy gyakorta használják az alapkezelők is, a szabályozói változásokkal kapcsolatban a lap több nagyobb piaci szereplőt is megkeresett, azonban a témában egy sem állt kötélnek. A Create Research tanácsadó cég vezetője szerint vélhetően azért nem nyilatkoztak a kérdésben, mert nem akarnak olyan benyomást tenni a végbefektetőkre, mintha a szolgáltatók kevésbé lennének informálva, mint azt elvárnák tőlük. Az igazság az, hogy az alapkezelők egyedül azért mentek át az alternatív rendszerekbe, hogy megszabaduljanak a kereskedő robotoktól, viszont a helyzet itt sem lett jobb, ugyanúgy jelen vannak ezek a robotok itt is. Nem csoda, hogy nem akarnak beszélni, hiszen naivnak tűnnének.

A fentebb említett példák, amelyek a rendszer hibáira és gyengeségeire mutattak rá, nyilvánvalóvá tették, hogy az alapkezelőket a szűkszavúságuk ellenére veszteség érte. Különösen nagy problémát jelent, hogy a dark poolba beadott megbízások bizalmas adatok, sokan attól tartanak szakértők véleménye alapján, hogy mi lesz, ha ezek az adatok kiszivárognak illetéktelen kezekbe. A GMEX startup derivatív tőzsde vezetője, Hirander Misra szerint kellemetlen lenne, ha az alapkezelők által beadott nagyobb tételekről szóló információ kikerülne. Az árfolyam éppen számukra kedvezőtlen irányba menne el az ellenük játszó szereplők miatt, így akár a végén rosszul is kijöhetnének a sztoriból.

Piaci információk szerint a nagyobb alapkezelők meg akarják vitatni, hogy miként is kellene választ adni az utóbbi egy hónap eseményeire, azonban a jelek azt mutatják, hogy a vagyonkezelők egyre diszkriminatívabban állnak a kereskedési rendszerekhez. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy a Barclays LX forgalma harmadával 197 millió dollárra esett a per bejelentését követően. Misra hozzátette, hogy ez azért is következhetett be, mert sok alapkezelő úgy használta a rendszereket, hogy alig volt információjuk arról, miként is teljesítik a beadott ajánlatokat. Az biztos, hogy egyre többen akarnak tisztán látni, mi is történik a beadott ajánlataikkal égészen a teljesülésig.

Egyes szakértők azt mondják, hogy egy vagy két szereplőt ért vádak nem fogják az egész piacot destabilizálni, hiszen az csak a piac egy részét teszi ki. Megnőhet azonban az igény arra, hogy a szektor maga intézze az ügyes-bajos dolgait. A Fidelity Investments több alapkezelővel közösen azon dolgozik hónapok óta, hogy egy saját kereskedési rendszert hozzon össze, amely le tudná váltani a dark poolokat. A Fidelity szóvivője szerint a cél, hogy az alapok teljesítményét javítsák a befektetési jegy tulajdonosok számára, ugyanekkor magasabb szintű transzparenciát, likviditást és kontroll tudjanak a portfólió-menedzserek számára adni.

Addig is a befektetőknek az alternatív platformok üzemeltetői esetében azt kell kideríteniük, hogy mely dark poolnak van a legjobb ajánlat-végrehajtási politikája, hogyan hajtják végre pontosan a beadott ajánlatokat és hogyan tudnak a végrehajtásról szóló jelentésekbe bepillantást nyerni. A szabályozás mindenképpen szigorodni fog, 2017-től például a Mifid-direktíva alapján közzé kell majd tenni, hogy milyen formában hajtották végre az értékpapír adásvételi tranzakciókat és meghatározott sapkát is bevezetnek a "sötétben" végrehajtott tranzakciókra.
link
Törölt felhasználó 2014. 07. 10. 19:00
Előzmény: #62  szarvasvadasz
#64
nem csak meghekkeltem a pf szerver óráját
vadi: akkor beírhatom a mai zárókat? )))))

amúgy ez egy érdekes téma, mert mostanában időutazásban vagyok tényleg
link

s ez többször volt pl a brazil meccsen 3:0 volt, de már nekem 5:0-t írt
sajna nem mentettem ki

valami térerő van vagy mi ))
lukskypoker
lukskypoker 2014. 07. 10. 18:34
Előzmény: #62  szarvasvadasz
#63
Széles Gábor új találmánya működik!)))
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2014. 07. 10. 18:27
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#62
Maci, te időutazó vagy ;-)

link
Törölt felhasználó 2014. 07. 10. 18:10
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61
Chicago Fed Calls for Curbs on High-Frequency Trading
link
Törölt felhasználó 2013. 11. 05. 22:15
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#60
henryhub robot
200e kontival 4 perc alatt - az átlag 100 darab
gizi robot
200e konti 4 perc alatt ))) az átlag 100 drb helyett )))))))))
link
jumbo2 2013. 10. 13. 20:18
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#59
Goldman Sachs says that its program trading software can be used to manipulate markets:

"The bank has raised the possibility that there is a danger that somebody who knew how to use this program could use it to manipulate markets in unfair ways."

Given that Goldman obviously knows how to use its own program – which it paid many millions for – isn’t that a virtual admission that Goldman has been manipulating markets?
Törölt felhasználó 2013. 10. 13. 18:03
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
Az átláthatóság jegyében
Bejegyezte: Vendégszerző , 2013. október 10. csütörtök
A bejegyzés szerzője dr. Szimornyi Tamás trader, banki szakjogász.

Ha „köszönhetünk” valamit a legutóbbi válságnak, az a szabályozói törekvés a magasabb fokú piaci átláthatóságra. Ennek jegyében tettek meg egy jelentős lépést az Egyesült Államokban tegnap. A transzparencia célja a fogyasztóvédelem és a piac megóvása a rendkívüli, sokkszerű megrázkódtatásoktól. Annak megítélése, hogy az alábbiak milyen mértékben fognak hozzájárulni a fenti célok megvalósulásához, valószínűleg hosszabb időt fog igénybe venni.
A SEC (észak-amerikai tőzsdefelügyelet) tegnap útjára indított egy új weboldalt a részvénypiac szerkezetének mélyebb áttekintésére. Ahogy egy sajtótájékoztatón a szervezet elnök asszonya, Mary Jo White fogalmazott: „Olyasmit indítunk el, ami hitünk szerint megváltoztatja majd a játékszabályokat azáltal, hogy a piac szerkezetéről folyó vitákat az anekdoták szintjéről az adatok analízisére helyezi át. … A cél kettős: a piaci információk könnyebb hozzáférhetősége és ezáltal a piaci innovációk elősegítése.”

HFT, Dark-pool likviditás és társaik

Elgondolkodtató, hogy a piaci forgalom (részvény- és árupiaci) több mint felét produkáló résztvevői körről és a tevékenységükről sem a szakma, sem a szabályozó hatóságok, s különösen a közvélemény szinte semmit sem tud – ami több lenne puszta anekdotáknál. Pedig hosszú évek óta a piacon lévő szereplői körről van szó és évről évre hatványozottan növekvő szerepvállalásukról szólnak a hírek (a legutóbbiak – éppen az ébredező szabályozói hatósági aktivitás miatt – már a csökkenéséről):

Az ún. magas frekvenciájú kereskedés (HFT) piaci aktivitása előtt egy, 2007-ben elfogadott jogi norma (SEC Regulation NMS) nyitotta meg az utat: ma már a szupergyors számítógépek dominanciája ténykérdés a részvénypiacokon, ez adja az USA több mint egy tucat tőzsdéjén a forgalom 50-70 %-át. 2013-ig a SEC-nek sem technikája, sem kellő hatósági akarata nem volt a tőzsdei részvénypiaci forgalom 50-70 %-át adó piaci szereplői kör ellenőrzésére (ld. HFT-kereskedés és egyéb, a nyilvánosság előtt nem látható „dark pool likviditás”) (a felügyeletről, a szankcionálásról és a szabályozásról nem beszélve). Végül, 2012-ben a szabályozó hatóság (SEC) egy HFT-céget kért fel, hogy segítsen neki a HFT-cégek ellenőrzésében… Ennek gyümölcse a tegnap elindított új honlap, amelyről a megalkotásában résztvevő HFT-cég vezetője is csak annyit mondott: „Adhatsz a villanyszerelőnek eszközöket a kezébe. Ám nem az eszközök fogják őt villanyszerelővé tenni.”

A HFT-k szerepéről megoszlanak a vélemények, s a témában készült néhány kutatás sem jutott konszenzusra a piaci hatásait illetően (lehet utalni a 2010. május 6-i ún. „flash crash”-re, amikor rövid idő alatt óriási esés volt a részvénypiacokon).
A SEC lépése beleillik a világ főbb pénz- és tőkepiaci felügyeletei által már követett politikába: a HFT-cégek holland és brit piaci jövedelmezősége meredeken zuhant 2012-ben, Olaszországban adóteher, Németországban szankciók, Ázsia néhány piacán pedig erősen korlátozó szabályok (magas díjak) igyekeznek kordában tartani a további piaci burjánzásukat (az USA tőkepiacán is jelentős csökkenés jelentkezett a HFT-k mutatóiban az utóbbi hónapokban). A SEC munkáját a friss hírek szerint az FBI is segíteni fogja, közös ellenőrzésük alá vonják azokat a nagy intézményi kereskedőket és fedezeti alapokat, amelyek algoritmusos kereskedésben érdekeltek.

A SEC új rendszere az ún. MIDAS (Market Information Data Analytics), amely a hatóság számára élő adatokat biztosít a napi többmilliárd részvény- és opciós megbízásról.

További vizsgálatok után – ha lesz gyakorlati értelme is – még visszatérhetünk a témára.
link
_wasp
_wasp 2013. 09. 25. 14:10
Előzmény: #56  Denever
#57
"Saját tőzsdei robotot szeretnék, de hogy kezdjek hozzá??

Azt hiszem, ezt a kérdést sok hozzám hasonló spekuláns is feltette magának. Lássuk be, egy izgalmas témáról van szó, mégis a kezdeti lelkesedés nagyon könnyen elapadhat. Sajnos ez a tapasztalatom, de talán van arra is megoldás, hogy a kezdeti nehézségeken túljussunk. Nem könnyű, minden esetre a saját tapasztalatomat megosztom. Bízom benne, hogy segítséget nyújtanak a következő sorok."

link
Denever 2013. 09. 25. 13:31
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
"A legtöbben ilyenkor már nem is emberi kezekkel, hanem robotokkal kereskednek – egy algoritmus olvassa be és értelmezi a hírszolgáltatónál a hírt, és adja le egy pillanat alatt a megbízást."

Ezen azért meglepődtem.
De legalább választ kaptam arra, hogy miként lehet az, hogy a hír megjelenésének pillanatában(az ember még fel sem fogja az adatot) azonnal hatalmas elmozdulások történnek.
Törölt felhasználó 2013. 09. 25. 13:15
Előzmény: #54  szarvasvadasz
#55
Valakik hatalmasat bennfenteskedhettek
,
A Federal Reserve sorsdöntő bejelentését legalább 7 ezredmásodperccel hamarabb tudták meg valakik, akik dollármilliárdos üzleteket kötöttek az arannyal – írja a Nanex piackutató elemzésére hivatkozva a CNBC és a Quartz.

A bizonyíték csak közvetett, mégis egyértelmű. A chicagói árutőzsdén sok milliárd dolláros megbízásokat küldtek valakik egészen pontosan – ottani idő szerint – 2 órakor. Viszont a döntés 7 ezredmásodpercig utazik a kibertérben, amíg Chicagóig elér (New Yorkig csak 2-t), a megbízások mégis bent voltak a rendszerben már 2:00:00:00000-kor. A kereskedőnek tehát már korábban ismernie kellett a döntést – arról nem is beszélve, hogy értelmeznie is kellett azt, hiszen maga a döntés egy egyoldalas szöveg, amit elolvasni még a legfelpörgöttebb brókernek is több másodpercig tart.

A piacok, mint akkor megírtuk, hatalmasat mozdultak a hírre. Az amerikai részvénypiaci mutatók pillanatokon belül történelmi csúcspontra emelkedtek, az arany árfolyama pedig unciánként több mint húsz dollárt ugrott. Ez nem is meglepő, hiszen a Federal Reserve eszközvásárlási politikája az, ami a legeslegjobban mozgatja az összes globális tőkepiaci termék árfolyamát.

A Federal Reserve döntése már 2 óra előtt valamivel ismert, de csak az amerikai jegybank épületében, egy leárnyékolt helységben tartózkodó riporterek előtt. Nekik van egy kis idejük idejük, hogy átnézzék a döntést, megfogalmazzák a cikkeiket, majd a lényeget elküldjék a nagy hírszolgálatokhoz. Így a Bloomberg, a Reuters és a Dow Jones hírügynökségek pontosan 2:00:00-kor már kiküldhették, hogy „NO TAPER”, ami ebben az esetben az jelenti, hogy „VEGYÉL MEG MINDENT!”.

Aki viszont a többieket akár néhány ezredmásodperccel megelőzve birtokában volt az információnak, az jóval nagyobbat hasíthatott ki a többieknél a döntést követő emelkedésből. A Nanex szerint csak egy kereskedő több mint egymilliárd dollár értékben vásárolt határidős aranytermékeket. A legtöbben ilyenkor már nem is emberi kezekkel, hanem robotokkal kereskednek – egy algoritmus olvassa be és értelmezi a hírszolgáltatónál a hírt, és adja le egy pillanat alatt a megbízást.
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2013. 09. 16. 21:49
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#54
...Ha már a darabokról beszélek: az egyik legrosszabb metafora az, hogy az ember valamilyen gép. Nem tudunk pontosan rájönni arra, hogy az ember miért nem pontosan olyan, mint egy gép, pedig valójában nagyon egyszerű: minden gépet darabokból raktak össze. Egy gépnek vannak darabjai. Az embereknek nincsenek darabjai. Nagyon fontos, hogy erre komolyan ráébredjetek. Az ember úgy keletkezik, hogy az apa és az anya valamit csinálnak, és két sejtjük összetalálkozik... Az az egy sejt minden most bennem lévő sejt ősapja vagy ősanyja. Én abból az egy sejtből nőttem. Senki nem rakott össze...

...Ha ismerek egy jó szerelőt, akkor az autómat rá merem bízni. Ha esetleg elrontja az autómat, az nem zavar annyira. Engem azonban nem lehet megjavítani. Olyan nincs! A testemet meg lehet javítani, bár még ezzel kapcsolatban is vannak kételyeim. (Vannak olyan törzsek, akik az ő világukban nem választják el a testet a lélektől.) Azt azonban senki sem tudja, hogy milyen egy jó Feldmár András. Ha például eltöröm a karomat, akkor szívesen elmegyek egy olyan orvoshoz, aki tudja, hogy milyen egy jó kar, hogy hogyan kell elhelyezkedni a csontoknak. Örülök annak, hogy vannak ilyen orvosok. De nincs olyan tervrajz, amely megmutatná, hogy milyen egy jó Feldmár András. Ha valaki azt mondja, hogy „nincs ugyan ilyen tervrajz, de azért csak bízz bennem, én majd megjavítalak és akkor egy nagyon jó Feldmár András leszel”, akkor ezt nem fogom neki elhinni...
Törölt felhasználó 2013. 09. 16. 14:13
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
Szoftver fogja a tőzsdeguruk kezét

A hedgefund-menedzserek helyes döntéseinek meghozatalát segítené egy cég programja, amely azt vizsgálja, milyen körülmények között tudja az adott szakember a legjobb befektetési döntéseket hozni. Már több vevő is akadt a szoftverre.

A Man Group, a világ egyik legnagyobb nyilvánosan jegyzett hedgefund-kezelő cége és több más, magát megnevezni nem kívánó a cég az iparágból gyorsan ráharapott a szolgáltatásra, amelyet az Essentia Analytics fejlesztett ki számukra. A cég szoftveres szolgáltatása abban segít, hogy a hedge fund menedzserek ideális körülmények között tudják meghozni a lehető legnagyobb haszonnak kecsegtető befektetési döntéseiket - írja a Financial Times.
A program lényege, hogy az adott hedgefund-menedzser, portfóliókezelő esetében rögzíti a megkötött üzleteket, valamint azokat a körülményeket, amelyek mellett az adott befektetési döntés megszületett. Nem csak arra kíváncsi a program megalkotója, hogy egy adott részvény megvásárlását, eladását mekkora elemzői munka előzte meg, de arra is, hogy a döntéshozó milyen lelki és fizikai állapotban hozta meg a befektetési döntést. Rögzítik például az illető munkakörülményeit, étkezési szokásait és azt, hogy mennyit edz rendszeresen. A program kifejlesztésében a lap szerint pszichológusok és pénzügyi viselkedéstan (behavioural finance) szakértők is részt vettek.

Az Essential Analytics alapítója maga is korábban a szakmában működött: Clare Flynn Levy a 90-es években sokáig dolgozott a Morgan Grennfellnél, ahol a sztár alapkezelők egyike volt. Mint mondta, azt már korábban felismerte, hogy a döntéshozó hangulata és érzelmei fontosak a jó hozamok elérésében. Alapkezelő koromban nagyon hasznos lett volna, ha segítségemre van egy hasonló program - állítja. Mindenki különböző, s a legjobb teljesítmény eléréséhez fontos, hogy mindenki ismerje önmagát, mikor képes jó döntéseket hozni. Ebben segíthet ez a program - tette hozzá.
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 30. 19:48
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
Informatikai hiba miatt fizet rekordbírságot egy brókercég
MTI2013. augusztus 30. 19:10


Kína egyik legnagyobb brókercégét, a sanghaji Everbright Securities-t 523 millió jüanra (19,5 milliárd forint) büntették pénteken, volt vezérigazgatóját pedig egy életre eltiltották az szakmától - jelentette a kínai média.

Hszü Hao-ming a napokban kényszerült lemondásra. Az övéhez hasonló büntetést kapott még a cég három másik vezetője, valamint Hszü tanácsadója. Valamennyiüknek fejenként 600 ezer jüan (22,3 millió forint) büntetést is ki kell fizetniük. Bennfentes kereskedéssel, félrevezető információszolgáltatással és az igazgatási szabályok áthágásával vádolták meg őket.

Az Everbright Securities (ES) saját kereskedési jogát megszüntetik, s új benyújtott kérelmeiket az új engedélyekig felfüggesztik.

A cég korábbi becslések szerint körülbelül 50-65 millió dolláros (11-14 milliárd forint) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni mindössze két perc során, miután az egyik kereskedési szoftverük meghibásodott.

Augusztus 16-án ebben a két percben az ES 26 082 darab vételi megbízást küldött 23,4 milliárd jüan (3,82 milliárd dollár) értékben a sanghaji értékpapír tőzsdére 5,6 százalékos erősödést okozva a Shanghai Composite index értékében. Kína legnagyobb vállalatai közül többnek a papírjai elérték a maximális 10 százalékos napi árfolyamemelkedési limitet. A kereskedés összértéke ezen a napon az előző napinak a másfélszeresére nőtt.

Ahogyan ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai tőzsdén, úgy ez minden idők legnagyobb összegű büntetése is, amit a Kínai Értékpapír Szabályozó Bizottság (CSRC) szabott ki. A hongkongi South China Morning Post azt hangsúlyozza, hogy Kína ezzel jó példát mutatott az Egyesült Államok és más országok szabályozóinak.
Törölt felhasználó 2013. 08. 26. 20:54
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Hétfőn reggel technikai hibák miatt szünetelt a kereskedés az Eurex-en. A Deutsche Börse leányvállalata az időintervallumok szinkronizálásának hibája miatt kényszerült leállásra reggel 08:20 és 09:20 között. Az összes termék árfolyamát visszaállították a tőzsdei nyitást megelőző árfolyamszintre. Az Eurex utoljára 2011. október 11-én állt le szerverhiba miatt. Akkor több órára szakadt meg többek között a DAx-future kereskedése is. A múlt héten a Nasdaq állt le 3 teljes órára, szintén technikai problémák miatt.
Törölt felhasználó 2013. 08. 26. 19:10
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#50
Egy elütés okozott óriási riadalmat
2013. augusztus 26. 18:59


Egy elütési hiba oda vezetett az izraeli részvénypiacon, hogy az egyik legnagyobb tőzsdei cég elveszítette piaci értékének közel 100%-át. A riadalom azonban csak pár percig tartott.

Az Israel Corporation, a tel-avivi tőzsde legnagyobb holding cégének árfolyama vasárnap 167 200 sékelről 210 sékelre zuhant, miután a tőzsde egyik alkalmazottja rossz számot ütött be a gépébe - számol be a CNBC. A tőzsde tájékoztatása szerint az alkalmazott eredetileg egy másik cég papírjait akarta eladni és véletlenül választotta ki az Israel Corp. részvényeit.

A hiba egy mini összeomlást okozott az izraeli részvénypiacon vasárnap. A cég részvényeivel 5 percen keresztül kereskedtek a mélyebb szinten, miután a tőzsde megállította a kereskedést.
Egy elütés okozott óriási riadalmat

Kép forrása: CNBC

A tőzsde szóvivője a CNBC megkeresésére kifejtette, hogy az érvényben lévő szabályok szerint a megbízást törölték és az 5 perces periódusban kötött ügyleteket is semmisnek nyilvánították. Hozzátette: nem ez az első ilyen eset az izraeli tőzsdén, néhány havonta előfordul ilyen elütési hiba. Az alkalmazottat 10 ezer izraeli sékelre büntették (ami 2 777 dollár).
.
hahahaha
seri2 2013. 08. 25. 18:37
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
investor.hu :
"
Csilliárdokat kell Japánnak kifizetni

"

Kár hogy nem létezik olyan hogy csilliárd,valójában billiárdnak hivják ha hivják,illetve angolszász területen kvadrilliónak.
Ez egy magyar "szaksajtó" még a mértékegységeket sem ismerik.

ENNYIT,MONDJUK AZ INVESTORRÓL.
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:07
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
Mennyi pénzt lehet keresni egy szempillantás alatt?
SARKADI ZSOLT

Az amerikai tőzsdén létrejövő ügyletek 84 százalékát nem élő emberek, hanem programok kezdeményezik. Rövid távon már a gépek a legjobb és legmegbízhatóbb kereskedők, de azért csak aprópénzt bíznak rájuk.
A Terminátor, az Én, a robot vagy a Mátrix világa még nincs itt, de a tőzsdéken már ott vannak a robotok. A Morgan Stanley áprilisban közölt jelentése szerint az Egyesült Államok részvénypiacán tavaly lebonyolított ügyletek 84 százalékát gépek (high frequency trading - HFT algoritmusok - korábbi cikkünk a témában) végezték. Ezek a brókerrobotok persze sokkal jobb fejek a 2001 Űrodüsszeiában az űrhajó legénységének életére törő HAL-nál vagy a Terminátor-filmek Skynetjénél, de azért az meglepő, hogy a világ legnagyobb pénzügyi központjaiban 10 tőzsdei ügyletből átlagosan több mint nyolcat nem élő emberek, hanem számítógépes algoritmusok végeznek.

Harder, better, faster, stronger

Egyre több cég állít üzembe olyan programokat, melyek nemcsak ezredmásodpercek alatt képesek komplett ügyleteket lebonyolítani, de több millió új és archív adatot folyamatosan figyelve elemzik is a piacot. A HFT világában az algoritmusok szorgalmas iparosokként minimális, 1-2 centes haszonnal adnak és vesznek, azonban olyan sokat kereskednek, hogy ebből a kis haszonból is szép summa kerekedhet. Emellett - mivel igyekszik mindig biztosra menni - egy ilyen algoritmus szinte soha nem zárja veszteséggel a napot.

A programok piaci dominanciája elsősorban az általuk kötött üzletek nagy számának köszönhető, nem pedig a nagy nyereségüknek. A tőzsdei robotok egyetlen - de nem lebecsülendő - előnye a gyorsaság, arra képtelenek, hogy részvények hosszú távú megtartásával igazán nagyot szakítsanak. Az emberi agy helyét tehát nem holnap fogják átvenni a gépek, ultrarövid távon azonban már most is verhetetlenek, hiszen nem csak nagyon gyorsan tudják megváltoztatni a piaci környezetet, de a piac változásait is ők érzékelik a leghamarabb, erre néhány ezredmásodperc is bőven elég nekik.

Human after all

A gépek viselkedése ezért sokszor megzavarhatja az élő brókereket, hiszen az algoritmusok világában szabad szemmel láthatatlan gyorsasággal történik a kereskedés. Arról, hogy pontosan milyen gyorsan is kereskednek a robotok, alább látható egy videó, melyen lassítva követhető nyomon egy nagyjából fél másodperces időszak gépi forgalma.

A gépi kereskedés sebessége - a videó alján, középen látható az óra, alig fél másodperc alatt voltak ennyire aktívak a gépek ajánlattétel terén

Valószínűleg a gépek által felerősített tőzsdei krízis volt 2010. május 6-án az úgynevezett flash crash is. Ekkor a Dow Jones amerikai tőzsdeindex hirtelen óriásit zuhant, 9 százalékot esett majd 20 percen belül visszaállt az összeomlás előtti szintre. "A robotok nem gondolkodnak, nem veszik észre azt sem, ha hiba van a rendszerben. Míg a flash crashnél egy élő bróker észrevette volna, hogy valami nem stimmel, ők nem érzékelték, hogy a tőzsde árkiszolgáló rendszere akadozik, nem mérlegeltek, csak azt tették, amire programozták őket. Ez pedig az volt, hogy ha nem kapnak árat, leállnak a kereskedéssel. Az nem érdekelte őket, hogy ezzel csak mélyítik a krízist" - mondja Radnai Márton, a tőzsdei programok fejlesztésével is foglalkozó Ramasoft Kft. ügyvezetője.

Az algoritmusok Európában (40%) és Ázsiában (nagyjából 10%) is egyre inkább elterjednek. "Ahhoz képest, hogy Európában a HFT-ügyletek száma nem olyan magas, mint az Egyesült Államokban, érdekes, hogy Amszterdam és Hollandia egésze kifejezetten fontos központja az ilyen cégeknek. Itt a brókerek még az elektronikus kereskedés elterjedése előtt tettek szert komoly tudásra az összetett matematikai hátteret igénylő opciós árjegyzésben, amit most tovább kamatoztatnak" - mondta Somi András, az Investor.hu elemzője.

Get lucky

"A HFT algoritmusok már Magyarországon is jelen vannak, igaz, a tőzsdei kereskedésben betöltött arányuk meg sem közelíti nem hogy az amerikai, de még a nyugat-európai számokat sem" - állítja Radnai Márton. Hozzátette, hogy mivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elektronikus tőzsde, külföldről is éppúgy felléphetnek rá brókerrobotok, mint itthonról.

A BÉT-en ugyanakkor egyelőre nem kereskedhetnek kisbefektetők, tehát ha valaki már tervezte, hogy jól megírt algoritmusokat szabadít a Budapesti Értéktőzsdére, el kell hogy keserítsük. A devizapiacra viszont már itthon is be lehet lépni algoritmusokkal kiskereskedőknek is, ez azonban kis kezdőtőkével többnyire nem éri meg. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is óva inti a kishalakat a HFT algoritmusok használatától - emlékezet Radnai.

Doin' it right

A HFT hatása tehát egyik részről kifejezetten üdvös, ugyanis eddig elképzelhetetlen mértékű likviditást nyújt a piacoknak, mindezért cserébe pedig csak a nagyon rövid távú ügyletek terén kellett az élő brókereknek a gépeknek átadniuk az előnyt. A HFT-től való mind erősebb függés azonban könnyen vissza is üthet, az algoritmusok ugyanis mindig azt teszik, ami rövidtávon a leghelyesebb, így pedig tőzsdéket tudnak pillanatok alatt teljes pánikba dönteni, ahogyan ezt a flash crashnél is tapasztalhattuk.

Emellett az a veszély sem hagyható figyelmen kívül, hogy a HFT miatt elképesztően felgyorsuló piacokat egy jól megírt algoritmus könnyen és gyorsan manipulálhatja is. Az amerikai hatóságok is tisztában vannak e fenyegetés nagyságával, az ottani tőzsdefelügyelet nemrég társult az FBI-jal az ilyen manipulációs ügyletek hatékonyabb felderítése érdekében.

Someting about us

A szakértők egy másik része szerint azonban marginális a biztonsági kockázat, ha a tőzsdei ellenőrzés érti a dolgát. A gépek maximum akkor tudnak nagy károkat okozni, ha a részvények zuhanásba kezdenek, mert ilyenkor ők is leállítják a kereskedést azon a piacon. Ez azért gond, mert a tőzsdék hozzászoktak a robotok által biztosított likviditáshoz. Ha pedig az algoritmusok azt veszik észre, hogy nem éri meg kereskedni, és leállnak, ezredmásodpercek alatt eltűnhet a tőzsdéről a likviditást addig biztosító tőke- és megbízásállomány jelentős része.

Radnai Márton szerint a brókerrobotok megjelenése óta az emberi hibák is súlyosabb következményekkel járnak. A Knight Capital nevű cég például tavaly véletlenül kiengedett a piacra egy más algoritmusok tesztelésére szolgáló programot, mely a spekulánsok viselkedését utánozza. A hibát későn vették észre. "A robot csinálta, amire tervezték, folyamatosan kötötte az üzleteket, a nap végére meg 440 millió dolláros veszteséget hozott össze az őt elindító cégnek, amely így azonnal csődbe is ment".
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:04
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:03
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#46
-3%-s falsh crash a zsidóknál
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:00
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
lefagyasztották a Nasdaq-t a robotok,
a szerverek nem bírták a hajtást

link
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 18:15
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt
2013. augusztus 22. 16:31


A kínai Everbright Securities 11-14 milliárd forintos (50-65 millió dolláros) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni kettő perc alatt azt követően, hogy az egyik kereskedési szoftverük meghibásodásából kifolyólag több mint 26 ezer darab vételi megbízást adtak ki a sanghaji értékpapír tőzsdén, ami igazi "flash ralit" indított el, mintegy 5,6 százalékos erősödést okozva a Shanghai Composite index értékében. Ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai tőzsdén, amit követően átfogó vizsgálatot rendeltek el az ország brókercégeinél - írja a Reuters.

Minden idők legnagyobb kereskedési hibája Kínában

A Kínai Értékpapír Szabályozó Bizottság (CSRC) úgy döntött, hogy kibővíti az ország összes brókercégére átfogó vizsgálatát azt követően, hogy egy kis sanghaji alapítású cég high frequency trading szoftvere hatalmas galibát okozott az Everbright Securitiesnél.
Mi az a high frequency trading?
A high frequency trading (HFT) olyan számítógépes kereskedést jelent, amely során programozott számítógépek emberi beavatkozás nélkül automatikusan kötnek ügyleteket, helyeznek el-, és törölnek megbízásokat óriási adathalmok feldolgozása alapján. Villámkereskedőknek azért hívják a robotokat, mert a felvett pozíciókat sokszor a másodperc töredéke alatt le is zárják. Egy-egy ügyleten elért nyereségük minimális (tipikusan részvényenként kevesebb mint 1 cent), és a jó ügyletek száma alig haladja meg a rosszakat, azonban olyan volumenben kereskednek, hogy a tőkéhez viszonyítva így is komoly profitokat érhetnek el. Bár a HFT 5 éve még szinte ismeretlen fogalom volt, napjainkban egyes piacokon a forgalom akár felét is adhatják.

A szoftver meghibásodása ugyanis azt eredményezte, hogy az Everbright augusztus 16-án mintegy 26 082 darab vételi megbízást küldött (3,82 milliárd dollár értékben) a sanghaji értékpapír tőzsdére kettő perc alatt. Ennek hatására pedig úgynevezett "falsh rali" kezdődött, hatalmasat lendítve (5,6 százalék) a Shanghai Composite értékén, amit még aznap el is veszített a legnagyobb tőzsdén jegyzett cégeket magában foglaló index. Ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai részvénypiacon, amin az Everbright 50-65 millió dollárt bukhatott. A cég vezetőjét az eset után azonnal elbocsátották a társaságtól.
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt

Az eset kapcsán a CSRC szóvivője elmondta, hogy az Everbright által alkalmazott és meghibásodott szoftvert kizárólag az említett brókercég alkalmazza, ugyanakkor az eset hatására vizsgálat alá vonják a többi brókercég által használt rendszereket is annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset Kínában. A cég árfolyama a hibás ajánlati sorozatot követően mintegy 17,5 százalékot zuhant az értéktőzsdén.
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt

Az IT fejlesztéseken spórolnak a kínai brókercégek

Az eset reflektorfénybe helyezte a kínai brókercégek IT fejlesztéseit, melyekre évről évre egyre kevesebbet áldoznak a társaságok. A csökkenő IT kiadások elsősorban az iparág csökkenő jövedelmezőségének a számlájára írható, a társaságok ugyanis ott spórolnak ahol tudnak. Ez pedig azt eredményezte, hogy 2010 és 2012 között a kínai brókercégek átlagosan 13,4 százalékkal költöttek kevesebbet az IT beruházásokra.

Korábban a japán börzén hibázott a bróker

A Mizuho Securities brókercég egyik kereskedője 2005-ben óriási hibát vétett, amikor ahelyett, hogy egyetlen J-Com részvény eladására adott volna megbízást 610 ezer jen áron, 610 ezer J-Com részvény eladását kezdeményezte 1 jen áron.A félreütött megbízást természetesen azonnal észlelték a brókercégnél, azonban a tokiói tőzsde kereskedési rendszerében bekövetkezett hiba miatt nem lehetett visszavonni a megbízást. A szarvashiba következtében 40 milliárd jenre rúgó veszteséget szenvedett el az értékpapír-kereskedő cég.

2009-ben alsóbb fokon a bíróság úgy döntött, hogy a tőzsde a veszteség körülbelül negyedét, 10,7 milliárd jent, valamint további kötelezettségmulasztási bírságokat köteles megfizetni a Mizuhónak. Ennek következtében a TSE 2009 végén 13,2 milliárd jent utalt át a brókercég részére. A Mizuho fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen, azonban a legfelsőbb bíróság helybenhagyta az ítéletet.

Az ügy láttán 2006-ban 50 japán brókercég megegyezett arról, hogy 20 milliárd jenből létrehoznak egy alapot, amelyből a tokiói tőzsde kereskedési platformját korszerűsítik.

A svédek is tudnak hibázni

Hatalmas értékű, 69 ezer milliárd dollár értékű megbízást adtak be az OMSX30 decemberi lejáratú future termékre 2012 novemberében a stockholmi derivatív tőzsdén, ezt követően a tőzsdét üzemeltető Nasdaq OMX leállította a kereskedést az ügylet felderítésének kivizsgálásáig. Az említett eszközből, amely a svéd tőzsde 30 legnagyobb vállalatának részvényárfolyamát követi, több mint 4,2 milliárd darabra tartottak igényt a megbízás szerint, ennek összértéke a svéd GDP körülbelül 131-szerese.

A megbízás "valahogyan" bekerült a könyvekbe, ez pedig káoszt okozott a brókerek körében. A helyi média értesülései szerint a tőzsde működtetője kivizsgálja az esetet, és nem indítják újra a kereskedést addig, amíg ki nem derítették, hogy mi is történt pontosan. A megbízási könyvekbe kerülő megrendelések egy szűrőn futnak keresztül, amely az extrém, normálistól eltérő megbízásokat nem engedi át, ebben az esetben sajnos azonban ez a védelmi gát nem működött. A tőzsde szerint a megbízás mögött nincs valódi vételi igény, valószínűleg a börze rendszerében keletkezett technikai hiba hozta létre a megbízást, amelyet már érvénytelenítettek. A problémát elsősorban az jelenti, hogy a kivizsgálás még tart, ezért a kereskedés továbbra is szünetel.
Törölt felhasználó 2013. 08. 21. 10:02
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
A Goldman hajmeresztő informatikai hibája okozott zavart a piacon
2013. augusztus 21. 09:40


Százmillió dollárba vagy akár még többe is kerülhet egy számítógépes hiba a Goldman Sachs számára. Kedden a befektetési bank téves megbízásai okoztak komoly zavarokat a részvényopciók piacán - számolt be a Reuters.
Legközelebbi Portfolio.hu Klub rendezvényünkön a legaktuálisabb magyar részvénypiaci sztorik kerülnek terítékre. Főként az OTP-vel foglalkoznak a meghívott előadók. Részletekért kattintson ide!

Több származékos piaci platform, többek között a CBOE Holdings, a Nasdaq OMX Group és az NYSE Euronext által működtetett is jelezte, hogy a keddi kereskedés első negyed órájában a piaci áraktól jelentősen eltérő megbízások zavarták meg a H és L közötti betűk valamelyikével kezdődő vállalatok részvényeire épülő opciók kereskedését.

Amennyiben a tőzsdék hibát észlelnek a megbízásokban, lehetőségük van azok árának módosítására, kinullázására vagy törlésére. Az NYSE Euronext által működtetett NYSE Amex Options jelezte: náluk az utóbbira került sor a megbízások nagy része esetében.

Egy bennfentes jelezte: számítógépes hibáról van szó, az ár helyett más adatokat közölt a Goldman Sachs rendszere. A hiba olyan részvények opcióit érintette, mint a Johnson and Johnson, a JP Morgan, a Kellog, és olyan tőzsdén kereskedett alapokat, mint az iSheres S&P Small Cap Fund.

A Goldman Sachs közleménye szerint nem éri jelentős veszteség a társaságot, és azonnal javítják a hibát. A bank veszteségét a malőr miatt egyes források azonban százmillió dollárra vagy még többre
Törölt felhasználó 2013. 06. 04. 21:13
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
Az adat előtti őrület

Az alábbi videó jól mutatja, hogy mennyire őrült kereskedés folyik közvetlenül a fontos adat megjelenése előtt.
link

A múlt héten volt néhány különös kereskedési aktivitás a májusi fogyasztói bizalmi adatok megjelenése előtt. Egy robbanás volt a SPY ticker kódú papírban (SPDR S&P 500 ETF Trust), az eMINI (elektronikusan kereskedett határidős termék) és több száz más részvény 1 / 4 másodperccel az adat közzététele előtt.
A kereskedésben ez örökkévalóságnak tekinthető.
Eric Hunsader a Nanex piackutató társaság vezérigazgatója azt nyilatkozta a Business Insidernek, hogy ez a különös tevékenység olyan, mintha valaki ”megrázza a méhkast”.
Gyakorlatilag az történik, hogy egy high frequency trader (számítógépes algoritmusok által vezérelt, nagy gyakoriságú kereskedés) megbízások össztüzét küldi ki közvetlenül egy adat megjelenése előtt, ezáltal befolyásolja az árat és a piacon mindenkit arra kényszerít, hogy módosítsák a pozíciójukat.
Ez egy igen vad dolog, sőt még annál is vadabb! Csütörtökön a Nanex közzé tett egy videót a SPY kereskedéséről, hogy mi is történt közvetlenül a fogyasztói bizalmi adatok megjelenése előtt. A lenti hivatkozáson megtekinthető a videó. A videó fél másodpercet mutat közvetlenül az adat megjelenése előtt, 5 perc 39 másodpercben visszalassítva.
link
Törölt felhasználó 2013. 05. 24. 13:06
Előzmény: #40  szarvasvadasz
#41
megnyílik a magyar piac és új kereskedési technikák (saját számlás kereskedők, magas frekvenciás kereskedés, HFT-k) jelenhetnek meg.
.........
Xetra-bevezetés

Az eredeti terveknek megfelelően december 6-án indul a Xetra rendszer az új platform az előző évtizedekben használt MMTS rendszert váltja. Az új platformra 18 országból 250 bank és brókercég van bekötve, 4500 üzletkötő éri el a platformot, ezen keresztül lehetőség van 11 ezer részvény, 900 ETF és 800 ezer strukturált termék kereskedésére.

A Xetra előnye, hogy ezen keresztül a Xetrát használó piaci szereplők számára megnyílik a magyar piac és új kereskedési technikák (saját számlás kereskedők, magas frekvenciás kereskedés, HFT-k) jelenhetnek meg. Várhatóan bővül majd a tőzsdei kereskedők száma, a növekvő likviditás jobb árazást, olcsóbb kereskedést hozhat. A magyar részvények forgalmából közel 28 százalékot ad az OTC, vagyis a tőzsdén kívüli kereskedés, a BÉT abban bízik, hogy a Xetra bevezetésével ennek a forgalomnak egy része a tőzsdei forgalomban jelenik majd meg. A rendszercsere azonban költségeket, élesedő versenyt is jelent a szekciótagok számára, de mivel a piac mérete nőhet, a szekciótagok bevételei is emelkedhetnek.

A Xetra bevezetése az azonnali piacot érinti, a származékos piacon marad az MMTS kereskedési rendszer. (Az azonnali piacon a forgalom nagy részét külföldi szereplők, a származékos piacon a forgalom oroszlánrészét belföldi befektetők adják) A rendszercsere nem érinti a jogi környezetet, hiszen továbbra is magyar jog alatt, PSZÁF felügyelete mellett zajlik majd a kereskedés, valamint továbbra is a BÉT által, a BÉT szabályzatai szerint zajlik a piaci üzemeltetés. A kereskedési időtartamban a részvények esetében nem, a certifikátok, a hitelpapírok, befektetési jegyek és a T-kategóriás jegyek esetében azonban lesz változás, az első kategória (prémium és standard részvények, BUX ETF, BÉTa Piac) esetében marad a folyamatos kereskedés, a certifikátok esetében folyamatos aukciók keretében lehet majd kereskedni, a hitelpapírok, befektetési jegyek és T-kategóriás részvények esetében a többaukciós modellt vezetik be.
link

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek