Topikgazda: Törölt felhasználó 2007. 12. 28. 11:28

A kómába zuhant gazdaság esete a Gyurcsány-csomaggal (TOP10 sztori 2007-ben - 2.)  

Ugrás a cikkhez
Bár a kormány kiigazítási csomagja megkezdte az egyensúlyi bajok gyógyítását, ám mindennek komoly mellékhatásai vannak: végletesen lelassuló gazdaság, felpörgő infláció. Pontosabban kicsit úgy vagyunk ezzel, mint House doktor az üvegkalitkában: a sok tünet közötti pontos összefüggéseket nem látjuk, így attól félünk, hogy hiába sikerül esetleg a műtét, a beteg mégis kómában marad.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=91593
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 14:36
Előzmény: #59  minden6ó
#60
Minden6o, a kerdesed ervenyes az utobbiegy hetben kibocsatott , mondjuk 10 eves allamkotvenyekre is? :-)
Ariadne fonala, jajj hol van az mar ?! :-))
minden6ó 2007. 12. 30. 14:27
Előzmény: #58  Tbarna
#59
Valójában a "pénteremtést" maguk a bankok csinálják, amikor pl 1 forint kötelező tartalék mellett kihelyeznek 5 forintot(persze ez több lépés eredménye), tehát lényegében meg 5X -özik a forgalomban lévő pénzt.
El tudjátok képzelni, hogy hogy átrendeződne a világ, ha most mindenki mindenkinek azonnal kifizetné(ha tudná) az összes tartozását?
Na akkor derülne ki, hogy nincs annyi pénz a világon valójában.
Tbarna 2007. 12. 30. 13:53
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#58
Öreg vagyok én mán ehhez Öregem!
:))
Innentől kezdve csak az utolsó beírásokra koncentrálok. De asszem, Így úgy is elvesztem a fonalat.
:))))
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:45
Előzmény: #53  Tbarna
#57
Tbarna örülök , hogy a zűrzavar bábeli....

hát ez ? :))

Hűség meg jutalompont....ez többletfogyasztás, pénz nélkül. Valóban.
Vagy legyen árengedmény, egy elfogyasztott mennyiség után. Ahogy tetszik.

Áltváltható kötvények... hitelek... jelzáloghitelek... ezek kőkemény pénzek, melyek egy jövőbeni teljesítményt feltételezve a jelenben el lettek fogyasztva... szerintem.
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:33
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
Ezt a hülyeséget :))
A nevükben is benne van hogy aszongya "nemzetközi" meg "világ", , már hogy is lehetnének bármely nemzet jegybankjai?

No, várom a kérdéseimre a választ, több is volt, ott van lent.
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:30
Előzmény: #52  guildenstern
#55
Már elnézést guildenstern ki a fene mondta a Nemzetközi Valutalapra és a Világbankra, hogy ezek Központi Jegybankok?
Most te vagy ilyen ... vagy engem nézel annak? Csak mert egy sorba írtam őket?
Ne viccelj már....

A közös nevező a pénzkibocsájtás monopóliuma, ezt kérdeztem, amire persze nemv álaszolsz. meg úgy semmire sem, amit kérdeztem.

Ezen monetáris jogokat ezzel a mondatoddal el is ismerted, mint valóban létező közös nevezőt :

"ezen intézmények támogatásaiknak likviditásbővítő jellegét a jegybankok szabályozásuk szerves részeként fogják fel, "

Na.. sztem lépjünk túl azon, hogy rendre hülyének nézel, inkább válaszolj , ezzel az ócska ürüggyel ne hátrálj már ki a lényeg mögül :))
Tbarna 2007. 12. 30. 13:26
Előzmény: #53  Tbarna
#54
Hóó wazzeg! Ez aztán a Bábeli zűrzavar!:)))
A dologban az a legszebb, hogy a társalgás
-elvileg- egy nyelven folyik.
Miről is beszélünk emberek?
:)))
Tbarna 2007. 12. 30. 13:23
Előzmény: #52  guildenstern
#53
Spade!
Értem én.
De pont ez az, amit megkérdőjelezek..
Ma, amikor tököm-bököm hűség meg jutalom pontokkal vásárolni tudok, azaz fogyasztok(!) Igazából már az is tisztázásra szorul, hogy mi tekintünk egyáltalán pénznek.?!
És akkor az átváltható kötvényekről, hitelekről még nem is beszéltem.
Hiszen az idei év slágere éppen ez. A fasza jó kis jelzálogpiaci termékek.
Azt nem tudják megmondani, hogy mennyi az annyi. Hidd el, alapvetően nem sumákolnak, mikor újabb és újabb számokkal állnak elő a jelzálogpiaci veszteségek kapcsán.
Valójában gőzük sincs arról, mennyi pénz áll egyáltalán benne, nemhogy a veszteségeiket kit tudnánk mutatni..
Felteszem a kérdést akkor mit is karunk mi itt képletekkel meghatározni?!

Hol van ettől a szükséges mennyiség ?! A forgási sebességről meg ugye ne is beszéljek.
guildenstern
guildenstern 2007. 12. 30. 13:19
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#52
már elnézést, de a valutaalap meg a világbank mióta jegybank? itt azért nagyon nagy keveredések vannak a fejben - ezen intézmények támogatásaiknak likviditásbővítő jellegét a jegybankok szabályozásuk szerves részeként fogják fel, ld. pl. sterilizáció és társai. de most már olyan zavaros ez az egész sztori, hogy itt abbahagyom :)
guildenstern
guildenstern 2007. 12. 30. 13:16
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#51
de igen, komolyan mondom, és még azt is állítom, hogy ez olyan triviális, hogy vélhetően minden itteni hozzászóló tudja.
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:15
Előzmény: #48  minden6ó
#50
Kezdem úgy érezni magam, mint aki egy feneketlen szakadékba ordítozik, és a visszhang lassan órák múlva visszaér, mint önálló vélemény :))
minden6ó .... igen, az MNB - re ez pontosan igaz, ezt mondtam az elején is, erre hívtam fel a figyelmet, most mondom másodszor.
Igen, nem lehet pénzt "nyomni". Tilos. Ennyi.
Ezzel kezdtem.

De igaz ez a FED-re? Igaz ez a Nemzetközi Valutalalapra és a Világbankra?
És újfent leírom, ne keverjük ide szegény MNB-t, mint kis hazánk monetáris jogokkal bíró intézményét, mert kb annyi joga van ilyesmihez , mint nekem. ( A pénzhamisítást a törvény bünteti ... vmi ilyesmi van írva a pénzekre)
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:14
Előzmény: #48  minden6ó
#49
miazhogy???
nagyon is!
olyan macskajancsikat ültetek bizonyos helyekre hogy itt már semmin se csodálkozok!
minden6ó 2007. 12. 30. 13:07
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#48
Én nem tudok sokat, de a jegybank tényleg nem finanszírozhatja közvetlenül az államot, ezért nem vehet például elsődleges piacon állampapírt, nem nyújthat hitelt a költségvetésnek....
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 13:04
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#47
Rendben. Szívesen elolvasom, ha leírod, pontosan miféle csatornákon zajlik a jegybankok pénzteremtése ma már? (te írtad így, ezért kérdem) Szerinted....

Az alábbiak főleg érdekelnének

1, mely országok (nemzetgazdaságok )adósok ? ( ha az a kevesebb melyek nem?)

2, Kinek adósok (tartoznak) ezek a nemzetgazdaságok és nagydurván mennyivel (mondjuk dollárban)

Ui : az MNB nincs önálló pénzkibocsájtó helyzetben, pont erre hívtam fel a figyelmet,amire ez a nagy jövés-menés lett itt :)) tehát ne keverjük össze a FED-el, vagy az EKB-val. A Világbankkal főleg ne.
Phylaxa 2007. 12. 30. 13:04
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#46
Ezt én is bírom. Egy tiltást csak akkor hoznak meg, ha legalább kettő másik új csatornát meg tudnak rá nyitni. Így a gasdaságtan filozófiai síkokon folyhat tovább, míg maga a gazdaság pedig a maga valóságában. A nyerő az lesz aki ismeri és használja is a valóságot. A többiek pedig filózhatnak ideológiákon.
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 12:52
Előzmény: #44  guildenstern
#45
"adják a fenét, már elnézést. az tiltott finanszírozás lenne. ilyen nincs. "

ugye ezt nem mondod komolyan?
guildenstern
guildenstern 2007. 12. 30. 12:46
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#44
"Az infláció MAGA a rendszerben keringő pénz mennyisége a reálgazdaság teljesítményéhez képest. "

ezt gondolták kb. 20 évvel ezelőttig. aztán rájöttek, hogy ez így nem igaz. instabil pénz forgási sebesség, bizonytalan számlapénz-teremtő képesség, a gazdasági folyamatok erőteljes monetizálódása - nem véletlen, hogy a jegybankok is leálltak a pénzmennyiség alapú inflációszabályozással.

"A központi bankok ezt kamatra adják a kormányoknak."

adják a fenét, már elnézést. az tiltott finanszírozás lenne. ilyen nincs.

"A kölcsön kamata milyen pénzből van fizetve?Ugyanabból a központi bankok által még több kibocsájtott pénzből. Ami ugye szintén kamatra van odaadva,"
még egyszer: ilyen nincs. a jegybankok pénzteremtése ma már egészen más csatornákon keresztül zajlik.

és ebben nincs semmiféle neoliberális halmazmítosz. ez nem ideológiai kérdés, erre utaltam már az elején is. ez működési mechanizmus - tény. ezt már minősítheti mindenki úgy, ahogy ideológiai ízlése diktálja, de ennek ellentmondó mechanizmussal indokolni valamit nem helyénvaló.
spade 2007. 12. 30. 12:34
Előzmény: #30  Tbarna
#43
Tbarna,

leirtam hogy miért nem értek egyet a mondással.
A monetáris rendszer alapösszefüggése

(Velocity)*(money supply)= (real GDP)* (GDP deflátor)
ezt fel lehet differenciá egyenlet formájában is irni de ezt hagyjuk

ennek a lényege hogy ha pénzforgási sebesség állandó -sokan annak veszik bár nem- az akkor ha a pénzmennyiség gyorsabban nő mint a GDP akkor infláció lesz. Ennek a közelítő képlete amit irtam.

%P = %M + %V - %Y

Tehát egyértelmű hogy az infláció függvénye a pénzmennyiségnek, persze nem csak annak. Lásd több változós függvények :)
AZ M-t több úton tudja a jegybank szabályozni vannak direkt eszközök (pl. tartalék ráta) és indirekt eszközök is (pl. nyílt piaci műveletek) és hát a pénzpiacnak van endogenitása különösen a globalizálódó világban.
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 12:34
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
infláció:

link
Törölt felhasználó 2007. 12. 30. 12:30
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#41
vagy nem emlékeztek még mikor piros volt a papír 100-as?
vagy kék az 500 as ,és zöld a 1000?

most csak annyibban változott a világ hogy több nullát használunk! :)))
de nem kell félni, nullákbol el vagyunk látva még vagy 50 évig! :)))

Topik gazda

rapista
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek