Topiknyitó: Portfolio 2014. 09. 11. 05:00

5+1 égető kérdés és válasz az agyonvert forintról  

Ugrás a cikkhez
Idén eddig nem volt még olyan, hogy ne 300 fölött zárt volna egy hónapot a forint az euróval szemben, sőt minden jel arra utal, hogy egyhamar már nem is lesz. Nem régen még annyira ijesztően magasnak tűnt ez a szám, hogy a politikusaink rögvest...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=203527
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 09. 13. 09:37
Előzmény: #119  elemes
#120
nézd, nem vagyok vonalas hívője egyik irányzatnak se, úgyhogy rám ez nem vonatkozik, nyugodtan győzz meg
elemes
elemes 2014. 09. 13. 09:21
Előzmény: #118  Bekre_Pal
#119
a racionális érvek súlya az érzelmi alapú meggyőződésekkel szemben nulla.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 09. 13. 08:55
Előzmény: #116  elemes
#118
hát lehet, de akkor segíts racionális érvekkel másképp emlékezni
elemes
elemes 2014. 09. 13. 08:46
Előzmény: #109  Törölt felhasználó
#117
"És arról, hogy az embereknek mire van szüksége bizony az elit igenis tehet"

elvileg igen. gyakorlatilag meg az a mechanizmus, a demokrácia sajátossága: a választott kormány minősége a nép igényeit tükrözi.

de eszemben sincs felmenteni az elitet, és nem csak a politikai hanem az értelmiségi elitet sem, mert a passzív szenvedő attitűd ugyanúgy jellemző rájuk is. viszont én továbbra is azt gondolom, hogy érdemi változást elérni csak úgy lehet, ha azonnal és teljes mértékben abbahagyom a felelősök keresését, megnevezését és szidalmazását. full stop. azt nézem, hogy én magam mit tehetek.

a szocializmus egy ködös fogalom. a magyarok összekeverik a kádárizmussal. nálunk kádárizmus volt. cseszlovákiában, lengyelországban, romániában nem. ott is torz feltételek között éltek, de másként, és ezek a különbségek rányomták a bélyeget arra, hogy a piacgazdaságba milyen túlélési stratégiával érkeztek az emberek.

nálunk a kádárizmus gyakorlatilag minden stratégiát elfojtott: apánk mindent megold (és amíg kapott hiteleket, meg is oldott), önállóskodásért fejbevernek. romániában csau nem oldott meg semmit, ott a túlélés feltétele az önállóskodás volt és ezek a túlélési stratégiák generációról generációra öröklődnek, még ha torzulnak is.
elemes
elemes 2014. 09. 13. 08:38
Előzmény: #107  Bekre_Pal
#116
tényleg, bajnai, az egy meglepően racionális időszak (egy év) volt, csak forgattam a fejem: hogy tudja ezt átnyomni a parlamenten?

a 98-02 időszak kapcsán: a világért sem akarlak megbántani, de ebben a felsorolásban a szubjektív elemek dominálnak, vagyis az érzelmi emlékek felülírják az írásos emlékekkel alátámasztható dolgokat.
wgl 2014. 09. 13. 07:23
#115
Még egy kis adalék, hogy valójában nem 2002 után adósították el az országot, ugyanis minden 4 éves cilkusban kb 50%-al nőtt az adósság, kivétel a 90-94 mert ekkor 250%-al !!!!! nőt az adósság és meglepő, de 2006 és 2010 között csak 40%-al nőtt az adósság.

Nem a szocik 8 éve a bűnös, hanem a 20 éve görgetett antalli 250%.

Az meg pláne röhej, hogy a fidesz most 4 év alatt annyi hitelt vett fel, vagy alakított át magasabb kamatúra mint a szocik 8 év alatt!!
Hetente kb 70 -100 mrd Ft kötvényt bocsátanak ki piaci kamattal,

A manyup ellopása és elszórása és PAks2 pedig elképesztő dolgokat fog még produkálni később.

Manyuppal, Paks2 vel bőven 100% felett van az államadósság.
wgl 2014. 09. 13. 07:15
#114
Az újabbkori eladósodás meg 2001-ben indult újra, aztán nagyot lökött rajta a lakáshitelek állami támogatása amit megyóék hamar észrevettek, az évi majd 500 mrd hiteltámogatást nem bírja a büdzsé.
Ez volt a fidesz hagyatéka.

A másik: 2002-ben azt harsogták: 500 mrd-ot hagyott a fidesz a kasszában, - párna már mondták ez hazugság,- valójában 300 mrd hiánnyal adták át, mert ügyvzető kormányként is kiszórt a fidesz még 500 mrd-ot a csókosoknak.

Nem a közalkalmazotti béremelés vitte el a bügzsét hanem a 800 mrd különbözet! (+500 mrd helytt -300 mrd a kasszában)

A barom, seggfej Megyó csak sok évvel később vallotta be hogy tényleg 300 mrd hiánnyal vette át a kasszát.
Ha azonnal bevallja, talán másképp néznek rá.
wgl 2014. 09. 13. 07:10
Előzmény: #112  wgl
#113
"A Bokros-csomagot a politikai baloldalról és jobboldalról és közgazdász szakmai körökből egyaránt súlyos kritikák érték. Ezek általában nem a forint-leértékelést vagy a vámpótlék bevezetését, mint stabilizációs eszközöket, hanem a szociális kiadásokat érintő lefaragásokat bírálták (mint a tandíj, az egészségügyi szolgáltatások területén bevezetett díjak, a családi támogatások szűkítése stb.). "

Azóta a szociális jutattásokat mégjobban leszűkítették, alkotmányt átírták és jó rész kitették mint alapvető jog.

Szóval Bokrost szidni ezért egyszerűen röhej és pláne gusztustalan, mert amit akart az nagy részben meg is valósult, ill. átalakult.
wgl 2014. 09. 13. 07:02
Előzmény: #108  Törölt felhasználó
#112
A Bokros csomag:
link

Fő elemei:

8%-os vámpótlék bevezetése az energiahordozókon kívül minden árura (március 20-tól).
A forint 9%-os egyszeri leértékelése, illetve a forint csúszó leértékelésének bevezetése (kezdetben havi 1,9%-os mértékben).
Főképp a leértékelés és a vámpótlék bevezetése következtében felpörgött az infláció, jelentősen csökkentve a bérek reálértékét.
A nominálbérek emelkedésének korlátozása az állami szférában (ami a magánszféra béreire is hatott).
A felsőoktatás, a fogászati ellátás ingyenességének megszüntetése. A felsőoktatásban munkaerő-leépítési normákat határoztak meg. A gyermekgondozási segélyre, családi pótlékra, gyermeknevelési támogatásra jogosultak körének szűkítése. Csökkentették a gyógyszerek állami támogatását, felemelték a nyugdíjkorhatárt.
Nem tartozott a Bokros Lajos által márciusban bejelentett intézkedések közé, de tágabb értelemben a kiigazítás részét képezte a privatizáció felgyorsítása (mivel a külső egyensúly helyreállításához ez is hozzájárult).

Megsemmisített elemei:

A Bokros-csomag egyes elemeit az Alkotmánybíróság részben vagy egészben megsemmisítette.
-Az anyasági- és gyermektámogatási juttatások megkurtítását a testület csak az újonnan született gyermekekkel kapcsolatban tartotta alkotmányosnak.
-A családi pótlék és a táppénz szűkítését és -a honoráriumokra kivetett 44%-os társadalombiztosítási járulékot megsemmisítette.
-Törvényellenesnek mondta ki a felsőoktatási létszámleépítések elrendelését is (ezt azonban az egyetemek a forráselvonások miatt végrehajtották, csaknem kilencezer embert elbocsátva).

[3] „Az Alkotmánybíróság döntései 40 milliárd Ft-ot vittek el a 170 milliárd Ft-os csomagból, körülbelül annyit, mint amennyit háromnegyed évvel korábban maga a kormány faragott le Békesi László pótköltségvetéséből.
Az AB határozatai a lakáskamatok, a baleseti járulék, betegszabadság, a rászorultság elvű családi pótlék, a tb-fizetési kötelezettség kiterjesztése mellett olyan kérdésekre is kiterjedtek, mint a személyi szám használata (több milliárdos költségkihatással) vagy a Televízió kormány által elhatározott létszámleépítése” - írta később Antal László közgazdász.[4]

Mint látható a Bokros csomag hatását minden ellenkező híreszteléssel szemben csak kb 25%-ban semmisítette meg az Ab, de még a megsemmisített részből is hajtottak végre valamennyit.
Az terjedt el, szinte teljesen megsemmisítette az Ab.
Látszatra, mert sok kicsit, de a lényeget meghagyták!!

A személyi szám használatának Sólyom javaslatára történő megtíltása - Aaj és Tsz bevezetése - meg egy baromság volt, ráadásul hazudtak, mert az APEH-nál igenis összekapcsolták a három számot és minden adat átláthatóvá vált. A 20 év alatt legalább 40-60 mrd Ft felesleges pénzkidobás volt az azóta is megtartot 3 szám.
Törölt felhasználó 2014. 09. 13. 01:56
Előzmény: #110  jumbo2
#111
"Az egykulcsos adó pont nem kádárista. A rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata sem."

Ez a kettő valóban nem. Rengetegszer le is írtam már ide ezt. Így aztán a szöveged vége teljesen alaptalan.
jumbo2 2014. 09. 13. 00:21
Előzmény: #109  Törölt felhasználó
#110
Az egykulcsos adó pont nem kádárista. A rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata sem.
Kár, hogy ismét csak az egyik oldalról nézed a dolgokat.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 23:47
Előzmény: #106  elemes
#109
"csak a magyar népnek nem jó gazdpolra van szüksége, hanem kádárra."

Sajnos ez is nagyon igaz. Én is sokszor leírtam már.

De ez jó így? Mert szerintem nem. És arról, hogy az embereknek mire van szüksége bizony az elit igenis tehet, mert nyilvánvalóan alakítja, formálja a közvéleményt, hozzáállást, stb.

Jelenleg pont e tekintetben rontottunk legtöbbet az eddig is szar helyzeten. Neokádárista politika folyik.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 23:46
Előzmény: #106  elemes
#108
"ennyi. az összes többi ötletét az alkotmánybíróság (TELJES JOGGAL) megsemmisítette."

Ez sem igaz. Egy részét megsemmisítette, de maradt pl. a tandíj is.

Bokros valóban nem művelt rettenetes nagy közgazdasági csodát, csak jókor lépett jókat.

Ami viszont azóta is példanélküli: hazugságok nélkül meglépte a szükséges, de kemény lépéseket. És ami szintén egyedülálló, hogy ahogyan írod, erről meg tudta győzni az egyik nagy pártot.

Sajnos most mégjobban visszakanyarodtunk a hazugságpolitizálásba. Így méginkább felértékelődik Bokros. Még akkor is, ha abban tényleg sok igazság van, amit írtál.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2014. 09. 12. 22:35
Előzmény: #106  elemes
#107
tény, hogy a bajnai szakasz kivételével már 3 ciklus óta szopó a gazdpol, de nyugodtan csapd hozzá az első orbánság idejét is. akkor lett beindítva a nagy magyar hitellufi, amikor emberek a lakbért áttolták hiteltörlesztőbe, csak ugye most már másban hisz a vezér és ezért másképp emlékszünk

emellett orbán maga mellé vette torgyánt és csurkát hogy szélesítse a bázisát, ez kissé gusztustalan ígéretszegés volt

ekkor lett alanyivá visszaállítva a purdésegíly is, amit hornék jövedelemhez kötöttek

a tőzsde ugyanolyan fos volt, mint most

már akkor se mentek a szomszédba populista megoldásokért, pl. eltörölték azt a tandíjat, amit ma bármelyik egyetemista visszasírna

nekem most sokkal több a már akkor is jelentős arroganciánál és darutollas urizálásnál nem jut az eszembe, ja koronaúsztatás meg miegymás, de ez csak a kezdődő elmebaj néhány első tünete volt, hogy utána már hátrafelé nyilazzon a tf-en meg kossuth téren, amikor veszni látszott a drágaszág. úgyhogy fasz tudja, mi volt abban olyan kurvajó, de ha neked bejött, már megérte.
elemes
elemes 2014. 09. 12. 21:36
Előzmény: #104  kiegyezo
#106
"Korábban álltunk fenntarthatatlan pályára (a Bokros által elindított fenntarthatóról)."

Bokros körül kialakult egy kultusz, meg a múlt megszépíti az emlékeket, de Lajosunk azért nem volt akkora ász, amekkorának látszik. volt néhány múlhatatlan érdeme, de ezek közül leginkább az, hogy meg tudta győzni Horn Gyulát a helyzetről.

a bokroscsomagból lényegében két dolog marad meg: a vámpótlék + forintleértékeléssel elinflálta a ktgvetés kiadási oldalán lógó szociális ballasztokat (nb 15%-ra tervezték az inflációt, lett vagy 30%), a másik, hogy a privatizációs bevételeket tényleg adósságtörlesztésre fordították.

ennyi. az összes többi ötletét az alkotmánybíróság (TELJES JOGGAL) megsemmisítette.

98-ban a szocik csináltak egy kis választási osztogatást, de ezt orbánék már nyáron visszavették (meg is szívták az önkormányzati választásokon). a fidesz 98-02 között kifejezetten jó gazdpolt csinált, és nem csak az utódok teljesítményének fényében, hanem a régiós versenytársak közötti pozíciójavulásunk tükrében is.

csak a magyar népnek nem jó gazdpolra van szüksége, hanem kádárra. meg is választották - 2002 óta minden választást kádár nyer. ha élne az öreg, forogna a sírjában.
kiegyezo 2014. 09. 12. 18:03
Előzmény: #99  signal2
#105
"Abból, hogy az MNB nyer a tartalékain, miért is következik, hogy bankok is nyernek a Ft gyengülésén?"

Kis kiegészítés:
Abból, hogy az MNB _átmenetileg_ nyer ...

Nem csak virtuális ez a nyereség? Nem arról van szó, hogy valahonnan van neki devizája, amit egyszer vissza kell majd adnia? Mert ha igen, akkor ezt játssza:
2005-ben kaptam X-től 1 eurót, ekkor 265-ön állt a forint.
2014-ben eladom 315-ért, kaszáltam 50-et.
2023-ban visszaadom X-nek a mit is? Ja, veszek eurót. Basszus, 413?

Hm?
---
A bankok közvetlenül triviálisan nem nyernek az árfolyamváltozáson, sem oda, sem vissza: volt semmijük, kaptak devizát, átváltották forintra, odaadták a forintot, visszakapják a forintot, vesznek devizát, visszaadják, nincs semmijük. Amin nyernek a költségek és a kamatok. Hát, most majd nem.

Üdv:
kiegyezo 2014. 09. 12. 17:54
Előzmény: #87  elemes
#104
"aztán 2002 április közepén a dolgok megfordultak, azóta is fizetjük a jóléti rendszerváltás számláját."

Én úgy gondolom, hogy gazdaságilag és a fejekben is korábban romlott el a dolog. Korábban álltunk fenntarthatatlan pályára (a Bokros által elindított fenntarthatóról). Persze, lehetett volna korrigálni, végül is Megyó kísérletezett is ilyen lépésekkel. Pl. csökkentette a lakáshitelek támogatását. Tudjuk, milyen reakciók voltak és mi lett az eredmény.

'99-ben vagy 2000-ben vezették be azokat a forintos lakáshiteleket, amiket a különböző (adó)kedvezmények miatt nominálisan sem kellett visszafizetni (volt ilyenem, tudom, mit beszélek!)

Talán 2001-ben lett meg a devizahitelek törvényi háttere.

Ekkor hitették el a zemberekkel, hogy 3 gyerek, 3 szoba, négy kerék. Hogy ez jár nekik. Hát, nem.

Üdv:

gyula1971
gyula1971 2014. 09. 12. 17:43
Előzmény: #102  gyula1971
#103
Ez a jobb link!
Angliai hitelexpanzió 1988.-hatása az ingatlan árakra.
1988-1998.-ig érdekes!

link
gyula1971
gyula1971 2014. 09. 12. 17:37
Előzmény: #95  Janku
#102
Igen a hitelexpanzió miatti ingatlan-árcsökkenés a fő ok!

Angliában 1988.-ban volt jegybanki kamatemelés-(mivel Reagan az USA.-ban kamatot emelt, áramlott oda a pénz, Anglia is kénytelen volt emelni.
Úgy voltak, mint most mi, rengetegen nem bírták fizetni...
Hitelexpanzió az ingatlanárak csökkentek a válság előtti 1988.-as ingatlan árakat 1998.-ban érték el újból. Tehát 10.-év a kifutása ennek...
link
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 17:11
Előzmény: #97  elemes
#101
Járj utána. KSH.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek