Topiknyitó: Portfolio 2014. 09. 11. 05:00

5+1 égető kérdés és válasz az agyonvert forintról  

Ugrás a cikkhez
Idén eddig nem volt még olyan, hogy ne 300 fölött zárt volna egy hónapot a forint az euróval szemben, sőt minden jel arra utal, hogy egyhamar már nem is lesz. Nem régen még annyira ijesztően magasnak tűnt ez a szám, hogy a politikusaink rögvest...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=203527
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:52
Előzmény: #78  cumi01
#80
"Milyen faszságokra gondolsz?"

Az összes piacellenes baromságra.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:52
Előzmény: #75  nemoland
#79
"2001-2002-ben még úgy volt, hogy 2004-ben lesz euro Mo.-n ekkor (54%-os államadósság mellett) persze, hogy a belépésnél erős FT kell mindenkinek."

2004-es euró céldátum SOHASEM volt, hiszen 2004. május 1-én lettünk egyáltalán EU tagok...
cumi01 2014. 09. 12. 11:51
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#78
Milyen faszságokra gondolsz?

Az MNB is vásárolhat nagyvonalúan devizát (pl Forintot nyomtat), azzal is gyengíthet. A hitelek forintosítása is gyengíthet.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:49
Előzmény: #75  nemoland
#77
"2001-2002-ben még úgy volt, hogy 2004-ben lesz euro Mo.-n ekkor (54%-os államadósság mellett) persze, hogy a belépésnél erős FT kell mindenkinek."

Járai 2007-ig volt jegybankelnök...
cumi01 2014. 09. 12. 11:48
Előzmény: #72  Törölt felhasználó
#76
...ami szerintem is faszság volt.
nemoland 2014. 09. 12. 11:46
Előzmény: #72  Törölt felhasználó
#75
2001-2002-ben még úgy volt, hogy 2004-ben lesz euro Mo.-n ekkor (54%-os államadósság mellett) persze, hogy a belépésnél erős FT kell mindenkinek.

A 2005-2010 devizahiteles 'nem kicsit, nagyon' elQ-sok után már esélytelen volt az 'erős FT' hiszen a folyamatosan növekvő FT eladások/átváltások miatt

tehát most azért 'szidod' őket, mert más piaci pozicíóban máshogy viselkedtek...

dicsérd inkább a a másik oldalt a 2002-től korrektül folyamatosan egyformán vezette az országot a (elQ-va a csődbe...)...ők következetesek (de buták) voltak :o)
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:46
Előzmény: #68  cumi01
#74

"Ezzel (meg a többivel is) én teljesen egyetértek, de szerintem akkor is szándékos a Ft gyengítése."

2 módon lehet Ft-ot gyengíteni (ezt már 2010-ben is leírtam).
- Faszságokkal;
- Kamatcsökkentéssel.

Ebből az utóbbi abszolút rendben van, sőt kívánatos is. Teljesen helyesnek is
tartom, hogy a jegybank intenzív
kamatcsökkentést végzett (én mondjuk 3 alá nem mentem volna).

A faszságokkal való Ft gyengítés értelmetlen, káros és drága. És bizony ez a kormány igencsak gyengítette faszságokkal is a Ft-ot.

Megjegyzem, a bankellenes uszítás is pont ilyen: értelmetlen, drága és mindenkinek káros (gazdaságnak, hiteleseknek, bankoknak és még az állam se nyer vele).

Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:40
Előzmény: #68  cumi01
#73
"Ezzel (meg a többivel is) én teljesen egyetértek, de szerintem akkor is szándékos a Ft gyengítése."

2 módon lehet Ft-ot gyengíteni (ezt már 2010-ben is leírtam).
- Faszságokkal;
- Kamatcsökkentéssel.

Ebből az utóbbi abszolút rendben van, sőt kívánatos is. Teljesen helyesnek is tartom, hogy a jegybank kamatcsökkentésbe kezdett (én mondjuk 3 alá nem mentem volna).

A faszságokkal való Ft gyengítés értelmetlen, káros és drága. És bizony ez a kormány igencsak gyengítette faszságokkal is a Ft-ot.

Megjegyzem, a bankellenes uszítás is pont ilyen: értelmetlen, drága és mindenkinek káros (gazdaságnak, hiteleseknek, bankoknak és még az állam se nyer vele).
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:31
Előzmény: #66  cumi01
#72
"Meg hát ugyen ellenzéknek/kíbicnek semmi sem drága..."

Orbánék kormányon is az erős Ft dumát nyomták 2001-2002-ben. És ami rosszabb, Járai jegybankelnökként is ennek jegyében folytatta a monetáris politikát 2007-ig...
signal2
signal2 2014. 09. 12. 11:17
Előzmény: #68  cumi01
#71
Persze, hogy szándékos a gyengítés, szerves része a mostani (olcsó) munkaalapú gazdaság építésének.
Én azonban azt mondom, hogy ha már eldöntöttük, hogy forintosítjuk a devizahiteleket (mellesleg csak a lakosságiakról van szó), akkor dolgozni kellene egy erősebb forinton, amíg meg nem történik a váltás.
Másrészt fizetési késedelmben csak kb 20% van, tehát igenis számítana néhány %-os erősödés is a vásárlőerőben.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 11:02
Előzmény: #68  cumi01
#70
"Az eladósodott devizahiteleseknek "már úgyis minden mindegy""

Te tényleg azt hiszed csak erről van szó?
Szerinted az import költsége nem változik ha gyengül a forint?
Nem lesz drágább a benzin és azzal együtt minden?
Ááá... De minek is magyarázom mikor sík hülye vagy....
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 10:57
Előzmény: #66  cumi01
#69
"Én akkor sem értettem egyet a populista szlogenekkel."
Dehogynem mert akkor azt mondta Orbán és neked az volt jó,ma pont az ellenkezőjét és most az a jó.
A lényeg,hogy ne kelljen gondolkoznod mert nem is menne.
Van különbség a között ha egy okos hülyéskedik vagy egy hülye okoskodik.
Találd ki melyik vagy.
Esetleg kérdezd meg Orbánt melyiket válaszd.
cumi01 2014. 09. 12. 10:54
Előzmény: #63  signal2
#68
"Esetleg kisebb lenne sok családnak és vállalatnak a tölresztője, de még az állam devizaadóssága is. Ezáltal nagyobb lenne a belső fogyasztás.
Ha már leépítettük a devizaadósságot, jöhet a gyenge HUF, addig talán relatív erősen kellene valahogy tartani."

Ezzel (meg a többivel is) én teljesen egyetértek, de szerintem akkor is szándékos a Ft gyengítése.

Szerintem az állam devizaadósságának a forintosításán is dolgoznak (arányban csökkenjen). Mert igen, ha sok a deviza kötvény, gyengüléssel nö az adósság.

Az eladósodott devizahiteleseknek "már úgyis minden mindegy", a 5-10% erösödés se segitene rajtuk, sem a vásárlóerejükkel. Nem hinném hogy miattuk erösen tartanák a Forintot... Meg hát jöhet még egy olyan törvény 400 €/Ft-nél hogy a devizahiteleket 200 €/Ft-ért kell visszaszámolni. Láttunk már hasonlókat.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 10:51
Előzmény: #62  cumi01
#67
Nekem nincs fóbiám,nem keresek ellenségeket és nem járok birkamenetre.
Azt hiszem te voltál aki elkezdett itt Bajnai-Gyurcsányozni.
Mondjuk a szenilitás a legjellemzőbb a fideszfanokra.
Már arra sem emlékszetek mit mondott a pocakos tegnap,éppen ezért ne aggódj mert az itteni égésedet is elfelejted holnapra.
cumi01 2014. 09. 12. 10:48
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#66
Én akkor sem értettem egyet az erös valuta stratégiájával vagy a populista szlogenekkel.

Az erös valutás szlogenek nekem a 3,60-as sör/kenyérhez hasonlítanak.

Meg hát ugyen ellenzéknek/kíbicnek semmi sem drága...
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 10:42
Előzmény: #53  cumi01
#65
"Persze, mindig jól hangzik, ha erös a saját valuta. Csak úgy dagad a májunk a büszkeségtöl. A mi valutánk!"

Az megvan, hogy 2001 és 2007 között ez volt a Fidesz szlogen: erős országnak erős pénze van? Meg erre emlékszel?

"A kormány a felelős a 300 forintos euróért"

"Az a Miniszterelnök, akinek a kormányzása alatt az Euro árfolyama 300 Ft fölé emelkedik, nem tud kormányozni és le kell mondania"

Fidesz.hu

elemes
elemes 2014. 09. 12. 10:39
Előzmény: #47  elemes
#64
másutt más okokból vannak porblémák.
és azért nem egész európában.
ahol most dolgozom, ott azért kellemes.
signal2
signal2 2014. 09. 12. 10:31
Előzmény: #53  cumi01
#63
Esetleg kisebb lenne sok családnak és vállalatnak a tölresztője, de még az állam devizaadóssága is. Ezáltal nagyobb lenne a belső fogyasztás.
Ha már leépítettük a devizaadósságot, jöhet a gyenge HUF, addig talán relatív erősen kellene valahogy tartani.
De sajnos az MNB nagyon megnövelte a forintlikviditást az NHP-val, majd korlátozta a likviditást lekötni hivatott eszközét azzal, hogy kötvényről betétre váltott, így sokan kiszorultak belőle. Most ott kering a sok forint a bankrendszerben, nyomja le a rövid hozamokat. Akinek pedig nem megfelelő a hozam, az megy át másik pénznembe. A HUF gyengül.
Ráadásul a kormány év végére nyilván próbálja majd lenyomni a KESZ egyenlegét, hogy csökkentse a bruttó adósságát, akkor az a lóvé is bekerül a bankrendszerbe (most az MNB-nél parkol), ami további mennyiségi lazításnak felel meg, és valószínűleg a forintot is gyengíti. Ezzel viszont pont az adósságcsökkentés ellen hat, és jól megnehezíti majd a Karácsonyt a devizahiteleseknek.
Aki jól jár a gyenge forinttal, az az MNB. Van ugyanis 37 mrd EUR tartaléka, amit a korábbi kormányok voltak szívesek felhalmozni, a jelenleginél erősebb forint mellett. Ezen most árfolyamnyeresége van, amit nem átall szorgosan költeni.
cumi01 2014. 09. 12. 10:30
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
Kezeltettned kellene a fóbiáidat.
Törölt felhasználó 2014. 09. 12. 10:27
Előzmény: #59  cumi01
#61
"Húúú barátom (barátaim)"
Már úgy is beszélsz mint Orbán.
Gondolom már pocakot is növesztettél és a hajad is úgy viseled mint Orbán.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek