Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
watson
watson 2008. 03. 03. 12:54
Előzmény: #399  Noir
#400
Írják hogy van valami MAN-Scania-VW tehergépjárműves együttműködés.
Kíváncsi vagyok rá, hogy a Meritoron keresztül ez nagyobb megrendelésekben is lecsapódik-e idén.

Mit gondoltok erről?
link

Amúgy nevetséges, hogy amikor a Rába számára jó irányba változnak a devizák (forintgyengülés) akkor is a tömeggel sodródunk... dehát ez van :)
Noir 2008. 02. 27. 17:25
Előzmény: #398  Törölt felhasználó
#399
Szerintem már rég a levegőben lógott. Most volt rá egy "ideális" helyzet. De hogy mennyit hat ez pl. a Rábára? A Rába költségei közül gondolom az egyetlen nagy tétel ami forintban jelentkezik az a munkabér. Az energia az acél mind Euroban van árazva, még akkor is ha regionális árazást alkalmaznak. A dollár meg sajna mindeközben tovább gyengült, tehát a forintgyengüléssel itt sem érünk sokat. Szóval én nem ebből vezetném le az eredményességet.
Törölt felhasználó 2008. 02. 25. 21:06
#398
Csak gondolkodtam a saveltorlessel kapcsolatban....
Ha egy komolyabb forint gyengules miatt talaltak ki,hogy igy az allamhaztartasi hianyt elinflaljak,akkor ez a papirnak jo.
Kerdes mi lehet a hatterben?
Mi ez a varatlan huzas?
Valahogy ugy erzem visszajon egyfajta Bokros stilus,elinflaljuk a penzt,felnyomlyuk a kamatokat,igy majd dolni fog a kulfoldi toke stb.
Lehet hogy hulyeseg az egesz hiszen ez egy meroben mas gazdasagi helyzet,de teljesen elkepzelhetetlen e egy ilyen szandek?
Mert ha nem,akkor ez a RABA szamara egy igen kedvezo fordulatot vehet.
Törölt felhasználó 2008. 02. 25. 18:35
Előzmény: #396  Törölt felhasználó
#397
ezt olvastátok már? Rába - 2007 Q4 gyorsjelentése: 4 milliárd feletti EBITDA, 10 milliárd alatti nettó hitelállomány

A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett győri Rába Csoport sikerrel zárta a 2007-es üzleti évet, a folyamatos hatékonyságjavulásnak és a sikeres stratégiai törekvéseknek köszönhetően pozitív üzemi és nettó eredményt ért el. A 2006-os évet masszívan meghaladó, 14, 6 százalékkal megnövekedett, 57,6 milliárd forintos árbevételt ért el a csoport, miközben a működésből származó profit 544 millió forintról 1.022 millió forintra emelkedett. A menedzsment prognózisának megfelelően a másik két üzletág mellett a futómű is pozitív eredménnyel zárta a negyedik negyedévet. A kedvező eredmények hatására a társaság eladósodottsága az öt évvel ezelőtti szintre mérséklődött.
Törölt felhasználó 2008. 02. 25. 07:10
Előzmény: #395  Noir
#396
2000 fölé ugrunk rövidesen?

link
Noir 2008. 02. 22. 19:58
Előzmény: #394  tigus7313
#395
Valahogy igy. Ez alapján egyébként ha csupán az inflációval diszkontálsz több mint a duplája jön ki a jelenlegi értékelésnek, persze a piac diszkontrátájában a megvalósulás valószinűsége is benne van.
tigus7313 2008. 02. 22. 18:26
Előzmény: #393  Noir
#394
A területek megvételekor van egy minimum ár, ami az infláció körül növekszik.
Ez 2008-ban kb. 14500 Ft/m2.
A jelenlegi szakasz esetében az Engel bevétel 11 %-a illeti a Rábát.
Azt nem tudom, hogy a következő szakaszra is érvényes-e ez.
Számításaim szerint 25.000 Ft/m2 árat ad a Rábára jutó rész ebből a szakaszból.
Noir 2008. 02. 22. 16:52
Előzmény: #392  watson
#393
A megállapodás valóban kompexebb de úgy rémlik csak annyiban hogy a megvalósulás különböző szakaszai/fázisai után fizet az Engel. De alapvetően a területért, és persze számoltak az inflációval. Elég ügyes volt a Rábás faszi aki letárgyalta. Az Engelt én sem tartom jó választásnak, de nem hiszem hogy bármely més cég megadta volna ezt az árat a területért. Innentől csak az a kérdés mennyire képesek egy ingatlanpiaci visszaesés közepette fejleszteni és eladni. Szerintem megvalósul, a kérdés az mennyi idő alatt.
watson
watson 2008. 02. 22. 15:51
Előzmény: #390  Noir
#392
Noir, tudtommal az Engelmegállapodás komplexebb, azaz van egy alapár és egy az eladási árhoz kötött kisebb összeg nagyjából az inflációkövetésre, ha jól emléxem.
Törölt felhasználó 2008. 02. 21. 14:38
Előzmény: #390  Noir
#391
Alakul ez.. A Quaestor árazását helyismeret hiányában nem merném megítélni, (nyilván van benne jó adag marketing is). Pusztán azt akartam felvetni (hátha valaki közelebbről is ismeri a viszonyokat), hogy árazásban nagyon nem mindegy hogy a Fény utcai késdobáló mellett van 1-2 h építési területem, vagy a Behemót 2 mellett. Az Engel-t inkább hagynám, csak nyitnák ki végre a buxát. Magam részéről elég sötét lónak tartom őket, és nem feltétlenül öröm, hogy pont velük bizniszel a rába, de a semminél ez is sokkal jobb.
Noir 2008. 02. 21. 13:56
#390
A Rábás ingatlanok kapcsán, a szálloda és a próbapálya csak akkor játszik ha van rá vevő. Alsó hangon 1,7 milliárdot érnek de még egyszer csak ha akad aki megveszi. Az Engel projekt értékelése 7-8 milliárdra nagyon konzervativ. Igaz az Engel elég balfék, és a projekt elég sokáig el fog húzódni, ezért a becslés szerintem reális. A Quastor csak szeretné ha 50 milliárdot érne a projektje, és azt sem szabad elfelejteni hogy az Engel projektben a Rába csak a területet adja, a kivitelezésben nem vesz részt, mig a Quastor végigviszi az egész projektet, már ha Tarsolynak lesz rá elég zséje.
Törölt felhasználó 2008. 02. 21. 10:36
Előzmény: #388  watson
#389
persze, majd vesznek az auditól....
watson
watson 2008. 02. 21. 10:13
Előzmény: #386  tigus7313
#388
srácok, ha a megrendelés állomány még pár évig ilyen ütemben folytatódik, mint tavaly, akkor még területre is szükség lehet nem? :)
Törölt felhasználó 2008. 02. 18. 20:13
Előzmény: #386  tigus7313
#387
oké....

7-8 millárd az nem 500-600 forint (csak hogy kötekedjek) hacsak a menedzsment nem számol máris csuklóból tőkeemeléssel...

az egésszel csak arra akartam rávilágítani, hogy addig kár elvárni a piactól, hogy beárazza az ingatlanokat. vagy gépipari céget vesznek, vagy ingatlanost.
tigus7313 2008. 02. 18. 20:08
Előzmény: #384  Törölt felhasználó
#386
Egyébként kérdéseid közül egyre van Rábától származó közelítő válasz, P. nyilatkozta 2007. októberben, miszerint:

"Legalább 10 milliárd forintra saccoljuk a projket cash-flow-ját, az értékesítési ár innentől kezdve attól függ, hogy mekkora diszkonrátával számolunk."
link

2008. februári MM cikkből már idéztem miszerint, áron alul nem adják el (gondolom, ezért nem kapja meg az Engel).

Így viszont 2010-re tolódhat az értékesítés (ez egyébként mindettő cikkben benne van)

Azt leszögezhetjük, hogy nekik van a legtöbb infojuk a saját projektjükről és elég konzervatívan becsülnek.
tigus7313 2008. 02. 18. 19:38
Előzmény: #384  Törölt felhasználó
#385
Bocsi, de Te írtad, hogy 500-600 Ft részvényenként az ingatlanérték.
Csak behelyetesítettem.....

Tehát Te gondolod, hogy ennyit ér.

(Miután mondtad, hogy hozam alapján van számodra értéke egy ingatlannak, ennek megfelelően áraztam őket)
Törölt felhasználó 2008. 02. 18. 19:17
Előzmény: #383  tigus7313
#384
miért gondolod, hogy ér 7-8 yardot az engel projekt???

mennyi idő alatt is valósul meg?

mennyi lesz belőle a cash-flow?

mekkora valószínűséggel?

milyen hozamkörnyzetben?

ha ér ennyit, akkor az engel miért nem veszi meg ennyiért mínusz diszkont?
tigus7313 2008. 02. 18. 18:48
Előzmény: #382  Törölt felhasználó
#383
Tehát 7-8 mrd az Engel projekt, az összes többi (győri belvárosi szálloda, balatoni üdülők, 160 ezer nm2 kapuvári telek, écsi próbapálya, győri közúti üzem, Rába ipari park telek) 0. (hozam alapon)
Nekem megfelel. megfelelően konzervatív az értékelés:-))
Törölt felhasználó 2008. 02. 18. 10:32
Előzmény: #381  Törölt felhasználó
#382
a rábás ingatlanállományról van egy kimerítő portfoliós elemzés 2006 őszéről, vagy nyaráról származik, archívumban meg tudod keresni. akkor asszem 650-750 forint közé tették a nem alaptevékenységhez kapcsolódó, eladandó ingatlanok értékét részvényenként. nem látok azóta olyan változást, ami miatt ezt felfelé kéne módosítani. inkább lefelé kéne vinni egy 20-25 százalékkal.

1. mert értékelhető értékesítés nem történt az elmúlt másfél évben, tehát a menedzsment valószínűleg túlbecsli az ingatlanok értékét

2. a subprime miatt minden ingatlanprojekt finanszírozása drágult, ezért felmentek az elvárt hozamok és lefelé a projektértékek.

ezeket az igazságokat sajnos fel kell ismerni a reális értékeléshez. úgyhogy szerintem a reális érték inkább 500 és 600 forint között van részvényenként jelenleg.
Törölt felhasználó 2008. 02. 18. 10:27
Előzmény: #379  Törölt felhasználó
#381
Ismeritek közelebbről a Rábás ingatlanállományt? A múltkor nézegettem a Quaestoros ETO park adatait, és töredék területen 50Mrd-s projektet csinálnak. Ez szerintetek hogyan hathat a Rába ingatalanok értékelési szintjére? Egy sikeres fejlesztés mindig növeli a környező területek értékeltségét is. Nincs ebben némi pozitív externália?
Egyébként tényleg nagy hiba lennehagyni parlagon heverni. Igaz, hogy nem vág a profilba, de a cél végül is a profit.

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek