Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 11. 21. 09:24
Előzmény: #39  egyveleg
#40
+ igen is ott vannak az oroszok közvetve.

Észt alap kelet europai piacokon, hagyjuk már a suket dumát :) Fognak még zsákolni keményen szerintem, január februárban. Akkor még kapnak olcson, ezt ok is tudják, nem hulyék.
egyveleg 2007. 11. 21. 09:22
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#39
Attól függ honnan nézzük !

Én például jövő év végére 3000-re várom, szerintem tartogat meglepetéseket.
A management jó, globális para van és ez viszi az egészet arra amerre.
Véleményem szerint nagyobb előrelépés az árfolyamban csak a következő gyorsjelentés után lesz.
Addíg 2000+-100
Törölt felhasználó 2007. 11. 21. 09:14
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#38
én is ezt gondolom, 2008 megalapozhatja a management unokáinak is a jővőjét...:)

Minnezt tudja Pintér is, teljesen kezd megváltozni a kommunikáció a cégnél, alapok egyre szivesebben elemzik már kulfoldon is !! + funda alapján simán benne lesz jővőre + 1000 ft ha a piac is megnyugszik végre.

Bizok benne, jobban mint bármelyik papírban.
Törölt felhasználó 2007. 11. 21. 09:03
Előzmény: #36  tigus7313
#37
köszi a topicért tigus!

felvásárlásról:

szerintem volt vevő, csak a menedzsment elhajtotta.
ennek egyszerű oka van, a menedzsment opcióinak jelenetős része csak 2009 tavaszán válik lehívhatóvá. szerintem addig nem akar a menedzsment felvásárlást, hisezn nem nyer rajta addig, csak keveset. így nekik egy mostani felvásárlás nem érdekük, csak egy másfél év múlva esedékes. úgyhogy szerintem a Rába csúcséve 2008 lesz, és ezekkel az eredményekkel kerülhet sor 2009 első-második felében egy felvásárlásra, viszont a jelenleginél sokkal magasabb áron. a tigus féle EV/EBITDA számokat használva (én régóta úgy gondolom, hogy az ingatlan és a hitel kiüti egymást) szerintem 2500 lehet a cég fair ára MOST, két év múlva elérnedó 5,5-6 milliárdos EBITDA-val ez kb 1000 forinttal feljebb lesz egy-máséfl év múlva. dehát addig még sok mindent csinálhat az árfolyam, láttunk már Rábát ennél jóval drágábban és olcsóbban is.
tigus7313 2007. 11. 21. 08:10
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Felvásárlásról

Vadvirág írta a másik topikban, hogy ez a topik eddig túl fundás. Ez igaz, erre is törekedtem, mert eddigi életem során megtanultam, hogy a számok nem hazudnak:-).
Abban egyetértünk, hogy a Rába nem kerülheti el a felvásárlást. Csak az időtáv kérdéses. A mostanában történő (fél éven belül) felvásárlás ellen az szól, hogy azért meg kell jelenni a kiszemelt cégnél, csinálni egy átvilágítást (due dilligence): megismerni az orosz piacon mégis mekkora a pontos piaci részesedése, a hosszú távú szerződéseknek mi a pontos tartalma, az európai piacon milyen tárgyalások folynak a piaci részesedés növelése érdekében, mi a helyzet az USA piac fedezetének alakulásával a dollár mélyrepülése miatt.
Ezek a kérdések fontosak a cég további életével kapcsolatosan és nem lehet meg kerülni a menedzsmentet (azaz a menedzsment tudni fog róla). Információk nélkül nem hiszem, hogy célpont lehet az a cég, aki nemrég még az alaptőke felét elérő veszteséget is produkált.
Ami viszont mellette szól, a piac nem látja, illetve nem fogadja el a cég jövőbeni növekedési pályáját, azaz jelenleg olcsón lehet felvásárolni. Tehát, ha van olyan gazdasági entitás, amely tervezi a cég felvásárlását valóban ez az a pillanat. (én most nem hallottam ilyenről)
Ugyanis a következő egy-két évben, amennyiben az árbevétel és a fedezeti hányad is emelkedik, át kell értékelni (szerintem a piac át is fogja) a céget, így a felvásárlás ugrásszerűen drágábbá válik (bár kevesebb kockázatot is jelent).
Nagyobb tőkeerővel, esetleg ingatlan nélkül (ld. Graphisoft) a Rába szerintem már nem kerülheti el a sorsát. Ez viszont két-három évbe is beletelhet.
Összefoglalva a felvásárlás fél év (olcsó)-három év (drágább) között valóban megtörténhet.
Azt gondolom, hogy a nekünk a minél későbbi felvásárlás lenne jó.:-))
(A játék kedvéért elkezdtem a 2008-as várható, illetve az utána következő évek eredményének a becslését. Húha……….)
Törölt felhasználó 2007. 11. 21. 07:37
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
udv

holnap tudom elkuldeni, majd szolj rám, kössz.
Törölt felhasználó 2007. 11. 21. 00:50
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#34
Boston, at tudnad kuldeni az emlitett Raiffeisenes elemzest?
borussia@index.hu
koszi
Törölt felhasználó 2007. 11. 20. 21:00
Előzmény: #32  tigus7313
#33
Tigus !

Ez atért egy nagyon jó hír! Köszi
tigus7313 2007. 11. 20. 20:57
Előzmény: #31  tigus7313
#32
Tulajdonosi szerkezetről

Még három hónapot kell várni, hogy legalább közvetett adatokat kapjunk, hová került a Wamsler és az ÖK pakk. Mindkettő októberben csökkentett, ezért a mostani gyj-ben még nem látszik a hatásuk.
Annyi azért megállapítható, hogy a harmadik negyedévben 293 ezer db-bal csökkent a belföldi magánszemélyek részesedése, 5 ezer db-bal a saját részvények száma, és értelemszerűen 298 ezer db-bal nőtt az intézményi befektetők (belföldi:213 ezer db, külföldi: 85 ezer db) tulajdoni hányada.
tigus7313 2007. 11. 20. 19:35
Előzmény: #30  tigus7313
#31
Hitelekről

A menedzsment deklarálta, hogy csökkenti az eladósodottságot, a hitelállományt 10 milliárd alá szeretnék csökkenteni (2010-ig). 2007-ben ez eddig nem sikerült. Mik az okai?
A Rába a 2006-os évet (beszámoló) 14,9 milliárd hitelállománnyal fejezte be. Ebből közel 2 milliárd vevőkövetelés finanszírozása miatt alakult ki. Q1-ben ez el is tűnt a hitelállomány lecsökkent 12,9 milliárdra. Ezután azonban folyamatosan nőtt (szintén vevőfinanszírozás okán) és Q3-ban már 15,7 milliárdra emelkedett. A fedezete ott rejlik a követelések ugrásszerű növekedésében (közel 2,25 milliárd két negyedév alatt). Véleményem szerint az Engel, illetve az ingatlanértékesítések elmaradása miatt nem csökkent a hitelállomány.
12 milliárdra várom a nettó hitelállományt (hitel-pénzeszközök) 2007 végére.
2007-ben szerkezetileg átalakult az állomány, a hosszú lejáratú hitelek aránya jelentősen nőtt, főleg beruházási hitelek révén (q3-ban meghaladta a 10 milliárdot).
tigus7313 2007. 11. 19. 22:24
Előzmény: #29  tigus7313
#30
Mérlegszerkezetről

Elemezzük a legfrissebb adatokat (q3). A befektetett eszközök értéke (Engellel együtt) majdnem 20 milliárd ( ezzel szemben áll 16,8 milliárd saját tőke, vagyis már csak 3,2 milliárd tartós eszközt finanszíroznak hitelből.
A forgóeszközök (26,7 mrd) közül kiugróan magas és jelentősen nőtt (13 milliárd) a követelés állomány (gyj-ben szereplő vevő finanszírozás miatt), ennek párjaként nőtt a hitelállomány (15,7 mrd) is.
A készletállomány (9,5 mrd) pedig egész évben magasabb az átlagosnál (gondolom a megnövekedett forgalom miatt).
A pénzeszközök az utolsó két negyedévben szintén növekedtek (1,2 mrd).
Jelentősen csökkent (több, mint egy milliárddal) az utolsó negyedévben a rövid lejáratú kötelezettség (gondolom nagyrészt a szállítók).
Érdekes, hogy az utolsó negyedévben jelentősen megugrott a hosszúlejáratú hitelek állománya, azon belül is a beruházási hitelek.
tigus7313 2007. 11. 19. 22:13
Előzmény: #28  tigus7313
#29
Helyesbítés:
A Concorde a bevétel esetében természetesen mai áron számított 6 milliárdról beszélt. (véletlenül kihagytam)
tigus7313 2007. 11. 19. 22:09
Előzmény: #27  egyveleg
#28
Engelről, Ingatlanokról

A Pf cikk 2006-ban jól összefoglalta a Rába ingatlanállományát, 6,7 milliárdos jelenértékre becsülte az Engel projektet (500Ft/ részvény)
Az Engelre én is számolgattam: elég egyszerűen. Az I. ütemből várhatóan 25 ezer Ft/ m2 ár adódik. Számoljunk ezzel 403 ezer m2* 25.000 Ft= nagyjából 10 milliárd Ft. (infláció megegyezik a diszkontrátával)
Pintér István nemrég nyilatkozta, miszerint a projekt cashflow-ja 10 milliárd körüli, a diszkont a kérdéses.
Az így kapott összeg eredményhatása kb. 8,2 milliárd, de számoljunk adóval is, így a tényleges eredmény (de nem a pénzbevétel) 6.6 milliárd, részvényenként 490 Ft.
Egyben értékesítés esetén természetesen kevesebb a bevétel és az eredmény.
Concorde szerint „az Engel projektből a következő 10 évben várható bevétel nem haladja meg a 6 milliárdot”

A többi ingatlan (Kapuvár, hotel, próbapálya) sajnos nehezen értékesíthető, több éve hirdetik, eladásuk tervezhetetlen és megjósolhatatlan.
egyveleg 2007. 11. 19. 14:15
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#27
tigus nekem a Questoré tetszik .
Addíg el sem adom

Hopli mennyiért vásároltál be?
Törölt felhasználó 2007. 11. 19. 14:11
#26
Érdekes ez a RÁBA .Nekem elég sok van belőle,kiváncsi vagyok mikor indul meg....
tigus7313 2007. 11. 19. 14:10
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
Elemzői célárakról:

Tudjuk, hogy az elemzőket mindig érdekek mozgatják, de ráadásul még nem is voltak megalapozottak, zárójelben szerepel:
Erste: 1500-2000 Ft (EPS 2007 148 Ft, 2,5 milliárd üzemi) 2007. január 26-án
Capital Bank: 2.713 Ft (2007-es EBIDTA várakozás 4,9 milliárd!!) 2007.08.30-án
Quaestor: 3.199 Ft (286 EPS 2007-re, 6.887 EBIDTA (valószínű ebbe a hedget is belerakták), de csak 555 millió üzemi eredmény) 2007. szeptemberében
Raiffeisen: 2.840 Ft (2007 EPS 336, 3.7 milliárd EBIDTA, nettó profit 4,3 milliárd!!) 2007.október 25.
Budacash elemzője 2007.07.06-án 700 milliós üzemi eredmény (ő van a legközelebb)
Concorde: 1900 körül, bár az eufória idején 2370-re emelték, majd most visszatértek az 1900-hoz (Egyiket sem indokolták, bár az Engel-projektet ők csak 6 milliárdra becsülték))…….
Még egy példa: két elemzésben is szerepelt az ingatlanok között a kispesti irodaház, amit 2006 III. negyedévben értékesítettek!

Szóval eddig is tudtuk, ezután is, mindenkinek saját magának kell kialakítani a gazdasági alapokon fekvő célárát, nem kell hinni bekötött szemmel semelyik elemzőnek.
Én nem találtam olyat, amelyik megfelelő, reális számokat tartalmaz (bár a Concorde nem avatott be)
egyveleg 2007. 11. 19. 14:01
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
Én még ott sem adnám el :-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 19. 13:48
Előzmény: #22  TrendMan
#23
tigus

Raiffeisen elemzését olvastad? ( 2840-es célár, "vétel" )
A teljes 19 oldalas anyagra gondoltam, nekem csak angolul van meg sajnos.

Mit szolsz hozzá?
TrendMan 2007. 11. 18. 23:21
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
Jó a topik, de nem tudom a Rába eltart-e kettőt?
Ebbe írhatnánk hét végén, a másikba meg az aktuális aggodalmakat hét közben.

Neo:
Az elemző úgy érti, valahova az 1960-alá tegyél stoppot.
Bár szerintem aggodalomra semmi ok, ha esik is kicsit, utána úgyis felkapaszkodik. Év végéig akár karba tehetjük a kezünket:-)

Belső info:
A Csepel nem fog önteni a Rábának, nem az ő profiljuk. De állítólag igen jól megy az öntöde más tipusú öntvényekkel:-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 18. 22:53
Előzmény: #16  tigus7313
#21
Üdv Tigus,

Jó a topik, gratulálok! Ha vannak adataid, akkor egy kis nemzetközi/iparági kitekintőt is mellékelhetnél az árazási szinteket illetően!

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek