Topikgazda: Törölt felhasználó 2007. 08. 22. 05:55

Baloldali kormány, év közepi választások: ez a hiány titka?  

Ugrás a cikkhez
Ma már könyvtárnyi a szakirodalma annak, hogy milyen gazdasági, politikai és intézményi tényezők vezetnek a demokráciában a károsan magas költségvetési hiány kialakulásához. A probléma valamivel gyakorlatiasabb megközelítésére vállalkozott Vítor Castro, a Warwicki Egyetem közgazdásza, aki az Európai Unió 15 tagállamában vizsgálta, milyen tényezők magyarázhatták az elmúlt 37 évben az állami túlköltekezést. (Vítor Castro : The causes of excessive deficits in the European Union.) A kézenfekvő magyarázatok mellett akad néhány meghökkentő eredmény is.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=86851
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2007. 08. 28. 08:34
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#40
Nem voltam indulatos, és haragos sem.

Nálam egy oldal volt az egész, most pedig meg sem tudtam nyitni. Valamit valszeg elbaltáztam.

Egy havi adatot kiemelni egyébként nem szerencsés, jobb lett volna az 1-5 havi mindkét esetben, a tisztánlátás miatt.

Abban igazad van, hogy az Orbánék is elég keményen osztottak, ezt kisebb súlyúnak gondoltam korábban, elsősorban azért, mert valahogy sokkal kevesebb köztisztviselőről élt bennem a kép, így nem tűnt olyan nagy tehernek a béremelésük. Az volt, nincs vita.

Ami viszont furcsa, hogy a 2002-es közalkalmazotti béremelést 50% alattinak írta a statisztikai hivatal, holott meggyőződésem volt, hogy ezt be is váltották. A személyes tapasztalatok egyébként 50% körüli emelést mutattak, egyes területeken jóval felette volt, más területeken meg alig valamivel alatta, úgyhogy én személy szerint kételkedek az egészségügy ill. oktatás 40%-os emelésében. Ehhez asszem jogom van, te viszont emiatt nézhetsz hülének.

Mindenesetre a személyes tapasztalataim mást mutattak. És abban jobban hiszek, mint a statisztikában.
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 01:02
#39
neomodel 2007. 08. 28. 00:50
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#38
Én is elgondolkodtam.
Még tavaly kilátogattam amolyan katasztrófa turistaként a Kossuth téri happeningre, és kissé nehézkesen elvegyültem gyermekeimmel a szélsőségesen hullámzó tömegben. Szemügyre vettem a társulatot, szagmintát vettem, megnéztem mit esznek, mit isznak, mit vesznek, mit hallgatnak. Szóval büdös volt a tér is meg a tisztelt résztvevők is. Olyan húgy- és hónaljszagú. A szinpadon Petőfi-Gazember-Sámán-nagybányai-Ho-Ho-Horgász játszott herrmónikán, olyan súlyos mélységekben, hogy elképesztő, lyukas magyar zászlókba burkolozó emberek haladtak el mindenfelé, Wass Albert hatodik kiadást lehetett venni, plusz nagy-Magyarország öntapadós H-betűs matricát, benzinkútinál magasabb áron, és sültek a húsok meg rotyogtak a bográcsokban a marhák. Nem töltődtem föl. Nem futott össze a nyál a számban. Aztán elmentünk réges-régi munkahelyemet is megnézni, a Magyar Televízió összerongált, felgyújtott bejáratát, azt is megmutattam a gyerekeknek. Nem értették, hogy akik a téren háborítatlanul főzőcskéznek meg odapisálnak, meg sátoroznak esetleg lehetett némi közük a bejárat állapotához. A játszóteret már helyreállították, kicsit bementünk oda pihenni, játszani. Érdekes kontraszt volt a füstös falakat nézni egy csomó rendőrrel a teljesen elkerített terület mögött. Aztán játék után lassan hazaautóztunk. Ez a kép azóta sem megy ki a fejemből.
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 00:24
Előzmény: #36  Törölt felhasználó
#37
Persze, mint mondani szoktam, ezt a sanszot agyon lehetne csapni egyszerűen, ha OV képes lenne letenni a lantot. Úgy nehéz orbánozni, hogy nem ő a vezír.

Abbahagyom már, még megárt ez :)
Törölt felhasználó 2007. 08. 28. 00:21
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Én azt sem zárnám ki, hogy megismétlődik a 2002-es helyzet, abból a szempontból, hogy a szavazók többsége, vagy egy része kevésbé fogékony az ÁHT-ra, meg reformokra, ellenben egy jó kis radikálisozós, szélsőségezős orbánfóbiára inkább, amihez a különféle gárdák szép felületet adnak.
Ha így folytatja Orbán, és a Jobbik, akkor még várni kell a 3. útra, mert megint újrázhat ez a koalíció. Most megnőtt a sanszuk.

Lesz itt fasisztázás a komcsizás mellé, a kérdés egyedül az, hogy mennyi alapja lesz valójában.
Már nem a választások szempontjából, hanem úgy egyébként...

Az biztos, hogy minden "alternatív" csoport a két táboron kívül most több lehetőséghez juthat.

Na mindegy, csak elgondolkodtam én is...
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 22:49
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
AKS, ez teljesen egyértelmű. És a Fideszt szorítja az idő, mert most lett szarabb az embereknek úgy, hogy még nem látszik igazán a kiút. Szóval vagy most sikerül meggyőzni őket, hogy reménytelenül szar nekik, vagy lekéstek erről. Gyurcsány meg ott szúrta el, hogy szvsz nincs 2.5-3 év alatt csoda. Hiába számolta ki, hogy másfél évig nem csinál semmit, megnyeri a választásokat, utána majd ráér gyorsan tüzet oltani. Egyrészt mint látjuk, a tűzoltás hibákkal, áldozatokkal jár. Másrészt kicsit lassabb folyamat, mint az ellenkezője. Ilyen régiós környezetben példa nélkülien gyenge a magyar teljesítmény, egy esetleges nemzetközi stagnálós, pláne recessziós helyzetben még durvább visszaesésben lehet részünk, így akármilyen pozitív folyamatot indít el az ÁHT rendbetételével, választásokat aligha tud nyerni. Személy szerint ő szvsz biztos nem, de egy lecserélt vezérrel is elég bukóesélyes. Márpedig a helyzet nem egyszerű, mert az a várt 3. út, amit sokan keresünk és várunk sajnos közép helyett egyelőre úgy tűnik, jobbszélről érkezik. Akik előbb felismerték az űrt, a hiányt a rendszerváltásban mára egyébként is csalódott emberek sokasága mellett szemmel láthatóan radikalizálódó társadalomi csoportokra támaszkodva. Ez a helyzet a szélsőségesség önmagában vett megerősödésén túl sokkal veszélyesebb lehet: egyrészt parlamenti tényezővé válhatnak, másrészt rossz de még mindig kedvezőbb (=szélsőségeseket elutasító) esetben patthelyzetet, rosszabb esetben akár kormányra kerülésüket eredményezheti.

- nem ezt akartam írni, csak úgy elgondolkodtam:)
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 20:36
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#34
sztem amúgy elemi feszkó van a fideszben, mióta gyf meglépte a reformokat. vagy csak szimplán ágálnak, mert már hozzászoktak, vagy eljutott a tudatukig, hogy a reformok többé-kevésbé helyrerázzák ezt az elfuserált ÁHT-t, és minden erejük megfeszültével ellene lázítanak, hátha kútba esik, mert az emberek ellenállása keményebb lesz... akárhogy is van, nekem utóbbi tűnik valószínűbbnek. dupla vagy semmit játszanak, mint a "rosszabbul élünk..." kampányban

(hehe, a T-rexes nagyon ott van. Aki nem látta: a képen egy T-rex, a szöveg: rosszabbul élünk, mint 65 millió éve)
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 20:29
Előzmény: #30  Knight Tyris
#33
Köszi, KT:)
A lényegen nem változtat (de egyébként még akkor sem, ha történetesen az jött volna ki, hogy így több). A lényeg ugyanis az, hogy Sokatosztogató Péter elhíresült bérugrasztása nagyságrendileg max. annyival terhelte meg a költségvetést, mint Választáselőttosztogató Viktor nem annyira elhíresült bérnövelése (ami ráadásul a közszférában még bérfeszültséget is okozott).
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 20:25
Előzmény: #21  tokos.
#32
Tokos, egyébként az átlagokra:
2002. jan-máj / 2001. jan-máj br. +29% (és ahogy írtad, 2003. jan-máj / 2002. jan-máj br. +24.8%)
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 20:23
Előzmény: #30  Knight Tyris
#31
...vagyis Megyó kevesebbet osztott szét erre a tételre.
Knight Tyris 2007. 08. 27. 19:13
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#30
Egye fene. :o)
Csak azt az egy mondatot hiányoltam, a "bevágásod" végéről, hogy mást is figyelembe kell venni, nem csak a "százalékot". Bár nem csodálom, hogy lehagytad a másik fél kiinduló társalgási stílusát szemlélve. :o)

Viszont engem is érdekelt a dolog és számolgattam egy kicsit, az eredmény:

A nettó értékeket vettem alapul, hisz úgyis ez marad az emberek zsebében.

Nettó

75 909 -130.5%
58168

17741 Ft az emelés mérétke

92 397 - 121,7%
75909

16488 Ft az emelés mérétke

Az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben, 2002. május

Költségvetési intézmények összesen: 794.400 fő változás: 100.4%

794.400*17741 Ft =

Nettó: 14.093.450.400 Ft

Az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben, 2003. május

Költségvetési intézmények összesen: 827.100 fő változás: 104,1%

827.100*16488 =

Nettó: 13.637.222.800 Ft

Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 18:48
Előzmény: #27  Knight Tyris
#29
KT, természetesen igazad van, amikor azt írod, hogy a létszámot is és még sok más statisztikát is meg kell nézni. Igen, egy átfogó értékeléshez valóban. De, ahogy írtam az előbb, én egy nagyonis konkrét állítást írtam, és ehhez kerestem bizonyítékot, amit meg is találtam. Részletesebb vizsgálatra nem volt időm. Bocsánat érte:)
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 18:22
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#28
Operator, bár megfogadtam, hogy a személyeskedésre és/vagy a nyilvánvaló butaságokra nem reagálok, most kivételt teszek:
"1998-2002 -ig volt a fidesz!
2002 májusban már Medgyesi!"
A Medgyessy-komrány (így írák egyébként) 2002 május 27-én alakult meg. A májusi béreket (egyébként még a júniusi, júliusiakat sem) még nem ők alakították...

"Ez mi???? 2002 május/ 2001 május ez a dátumjelzés ,egy nagy baromság!(parasztvakítás)
1998-2002 májusig nézed,és 2002-2006-ig!"
Kerestem azt a kifejezést a statisztikai szótárban, hogy parasztvakítás, de nem találtam. Én mindösszesen azt írtam, hogy az Orbán-kormány utolsó évében (engem is meglepett, amikor a múltkor megnéztem a statisztikákat, mert én se tudtam) NAGYOBB béremelés volt, mint a híres Medgyessy osztogatásban. És ez tény. Kár vitatkozni vele.
Knight Tyris 2007. 08. 27. 18:21
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#27
Operátor nyugi, nem kell egyből lekapni a másik fejét, anélkül is leírhatod a kifogásaidat, véleményedet.
.

Mondjuk egy stat. adat csak önmagában nézve tényleg kevés, többet kell egyszerre mérlegelni, mert pl. az sem mindegy, hogy hányan kapták az adott béremelést:

Az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben, 2002. május

Költségvetési intézmények összesen: 794.400 fő változás: 100.4%

-

Az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben, 2003. május

Költségvetési intézmények összesen: 827.100 fő változás: 104,1%

.

és tényleg egy teljes ciklus vizsgálata lenne a megfelelő, hogy objektíven lehessen ítélni.
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 18:16
Előzmény: #21  tokos.
#26
Tokos. Nézd meg jobban a statisztikát, főleg, ha már ilyen nagy indulattal és nagy hanggal (mondjuk tőled megszoktam) véleményezel. Ugyanis 2 különböző adatsor van mindegyikben: jan.-máj. átlagának változása és máj. / előző máj. Gondolom, nem kell megmagyarázni, mi a különbség közöttük. Én a máj./máj. adatokat néztem, de a másikból írtad ki a számokat.
(segítségül: az egyik a 17. oldalon van, a másik a 18-adikon).
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 16:55
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#25
Na látod ez a baj ,hogy te az életet ,csak csúsztatott statisztikákból látod!!
1998-2002 -ig volt a fidesz!
2002 májusban már Medgyesi!
Májusban meghírdete a 100 napos programot ,és megemelte
a közszféra béreket 50% kal!
Ez mi???? 2002 május/ 2001 május ez a dátumjelzés ,egy nagy baromság!(parasztvakítás)
1998-2002 májusig nézed,és 2002-2006-ig!
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 16:22
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
az megjegyzendő, hogy ad1 túl nagy G/Y aránynál túl nagy a mozgástér a lopáshoz, mondjuk 40% sztem már túlzás egy ilyen országban. Jobb lenne mondjuk 20, ami fokozatosan konvergálna a svéd kb. 50%-hoz, ahogy mi is kinőjük a gyermekbetegségeket.
ad2 nálunk akkora a korrupció, hogy G szinte 100%-ban azonos a lopással. Sajnos...
Törölt felhasználó 2007. 08. 27. 16:18
#23
Ha már a matekleckéknél tartunk :)

Sztem mindegyik kormány esztelen módon osztogatott az adófizetők pénzéből nagy pofátlanul.
Az, hogy ki osztogatott többet, az jó kérdés.
Abból, hogy egy részletet kiemelünk, még nem derül ki, bár persze az összes részletet tételesen elemezve eljutnánk oda, hogy kiderülne: ki osztogatott többet.
(Megj.: természetesen a kérdésre nem ad választ önmagában, hogy kinél volt kisebb/nagyobb az ÁHT hiány, mert G nem = osztogatás, ám
csuloktata 2007. 08. 27. 15:02
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#22
Akkor ez az 50 %- os közszférai béremelés is hazugság volt?
Ezt a böszmeséget.
De akkor hol a pénz, ha nem is osztogattak?
tokos. 2007. 08. 27. 14:10
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
H a matekleckénél tartunk.

A költségvetési szféra átlagkeresete 2003 jan-máj-ban 150 300 Ft, ugyanez 2002 jan-máj 120 400 FT.

A kettő hányadosa 1.248.

Azért érdekes ez a dolog, mert ezek ugyanazok a tények, mint amiket beírtál, de a tények nem egyeznek meg a tényekkel, vagy mi van.

Ezek után érdekes lenne megnézni, hogy a KSH mit írt 2001 jan-máj-ról, alighanem van arra is valami jó kis linked.

Mindenesetre ezek szerint nem árt némiképp kételkedni a tényekben.

Bökj már be valami okosságoz, lássunk tisztán, mennyi az annyi.

Topik gazda

piszkosfred1
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek