Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 09. 10. 10:14

Humet lehetőség: 64% hozam fél éven belül!!!  

Ugrás a cikkhez
Sok spekuláns számára okozhatott fejtörést az utóbbi napokban, hogy Civin János eladási megbízása milyen apropóból születhetett. A sokat látott Humet spekulánsok számára az már tényleg gyanús volt, hogy az elnök eladási megbízása után valóban esni kezdett az árfolyam. Nem azt szoktuk meg a papírtól, hogy racionálisan mozog, éppen ezért a tegnapi közel 100 m Ft-os forgalom már jelezte, hogy itt lehet a fordulat. De az okokat még mindig nem tudtuk. Most kiderült: a figyelmesen olvasó spekulánsok 64%-os hozamot realizálhatnak fél éven belül! Ehhez csak a Humet fizetőképességébe vetett bizalomnak kell meglenni.

A focipályákról kell kölcsönöznünk az elnevezést, ha Civin János tőkepiaci munkásságát szeretnénk egy szóval megítélni. A 80-as években nagy sikereket elért Verebes József után szabadon javasoljuk a szakmabeliek számára a "Mester", a kisbefektetők részéről pedig a "Mágus" megszólítást a Humet első emberének. Civin elnök úr megint csak elaltatta az egész piacot, s olyat mutatott, amivel ismét megcáfolta a régi elméletet, mely szerint egy rókáról csak egy bőrt lehet lehúzni. Civin Jánosnak egy még oly sovány rókáról, mint a Humet is sikerült már vagy tíz bőrt lehúznia. Ezt már Rodolfó is megirigyelte volna.

Lássuk a részleteket. Civin János szeptember 4-én jelentette be, hogy eladja a piacon közel 10%-os Humet részesedését. Egy napilapban meg is indokolta, hogy a céget sújtó adóhatóság miatt helyzetük ellehetetlenült, valamint megemlítette, hogy a névérték emelésnek és az ehhez kapcsolódó részvénycserének is az árfolyam csökkenés irányába lehet hatása. Civin ennél világosabban nem tudta volna mindenki értésére adni, hogy az árfolyamnak csökkennie kell, s a szükséges lendületet meg is adta, miután tényleg borítani kezdte papírjait a piacra. Azt természetesen nem tudhatjuk, hogy ki állt a vételi oldalon, ki az a vakmerő ember, aki egy deklarált bennfentes eladás útjába áll. Legnagyobb valószínűsége egy baráti kéznek lehet, erre utalnak a későbbi körülmények is.

Emlékezetes, hogy egyes részvényesek korábban úgy tudtak - teljesen szabályos, bár etikailag megkérdőjelezhető módon - extra jövedelemre szert tenni, hogy zártkörben, a piaci árnál lényegesen alacsonyabb árfolyamon jegyezhettek Humet részvényeket, majd azokat a piacon értékesítették. Most már ez egyre nehezebbé vált, mivel a likviditás csökkenés mellett az árfolyam is egyre jobban közelített a névértékhez, ami alsó korlátot jelent a tőkeemelés árfolyama szempontjából. Ki kellett találni egy új technikát, ami meglehetősen összetett. Ez pedig a névérték emeléssel indokolt részvénycsere. A névérték 15 Ft-ról 150 Ft-ra történő emelésének nem voltak racionális indokai, a hangsúly a részvénycserén van. Megszokhattuk, hogy a részvénycserék eddig jellemzően úgy működtek, hogy azokat a részvényeket, amiket nem nyújtottak be cserére, érvénytelenítették, s az újonnan kibocsátott papírokat pedig értékesítette a cég. Az eredeti tulajdonosok az értékesítésből befolyt összegre voltak jogosultak 5 évig. A Humet azonban csavart egyet a dolgokon, s meghirdette, hogy a be nem nyújtott papírok ellenértéke a 2002. június 1. és szeptember 6. közötti átlagár lesz, amely 36 Ft. A Humet kötelezettséget vállal arra, hogy az igényléstől számított 180 naptári napon belül kifizeti a részvényenkénti 36 Ft-ot a korábbi tulajdonosoknak.

Ez alapján aki tegnapi kereskedésben a 22 Ft-os átlagáron vásárolt részvényt, az "kockázatmentes" profitként 64%-ot tud realizálni 180 napon belül, ha nem adja le papírjait a részvénycserére. Az idézőjel azért indokolt, mert egyedül a Humet fizetőképességének a rizikóját kell vállalni a fél éves időtávon. Azaz az árfolyam csökkenése kimondottan érdekében álhatott egyes részvényeseknek, ha eladásaikkal párhuzamosan volt olyan baráti kéz, amely ennél több részvényt tudott megvenni. A tegnapi forgalmat nézve ez cseppet sem kizárt. Az egyszerű spekulánsok valószínűleg már megégették magukat a papírral, így óvatlanul nagyon kevesen mernek egy ilyen helyzetben Humet részvényt vásárolni. Eladó viszont annál több volt.

Mekkora kockázatot vállalunk most egy fél éves Humet pozícióval? Pro és kontra egyaránt vannak érvek. A féléves mérlegben mindössze 27 m Ft-os pénzeszköz szerepelt, s emellett még 1 m db sajátrészvény van, ami nem túl bíztató. Ugyanakkor az árfolyamot könnyen lehet mozgatni a Humet esetében (elég megvillantani mondjuk egy indiai export lehetőségét), s 36 Ft fölé lendítve a cég adott esetben eladhatja a nála maradt új papírokat. Civin János a likviditás kezelésnek egészen új értelmet adott az elmúlt években, ezért a 180 napos rendelkezésre álló idő alatt csodákat is tehet. A törvény egyébként egy évet ad a papírok eladására, vagy bevonására, s a be nem váltott papírok értékesítéséből befolyó összeg azért is kényelmes finanszírozást biztosíthat a társaságnak, mivel a tulajdonosi struktúra egy jelentős része most is homályban van. Ebben az esetben aligha jelentkeznek rövid időn belül az eltűnt tulajdonosok (jó példa erre az econet.hu Rt. esete, itt még mindig csak a töredéke jelentkezett az eltűnt részvényeseknek, s az ebből származó 40 m Ft kulcsfontosságú a társaság likviditása szempontjából). Azt természetesen nem nagyon lehet megjósolni, hogy hány befektető nem cseréli majd be papírjait, s így mekkora jövőbeni fizetési kötelezettséget vállalt magára a cég. Ez megítélésünk szerint ugyanakkor nem is lényeges tényező, mert ha van likviditás a papírban (mint például tegnap), akkor a teljes közkézhányadnak akár 30-40%-át is el lehet adni a piacon egy nap.

Összességében a pozíció felvállalásánál azt kell szem előtt tartani, hogy a szálakat egy ember mozgatja, s mindenki nyeresége/vesztesége azon az egy emberen múlik. Ha Ő érdekelt a papír emelkedésében (és közép távon miért ne volna az?), akkor a cég egy-két finanszírozási manőver után könnyen életben tud maradni, s teljesíteni kötelezettségeit. Az egész történetben ugyanakkor az a szép, hogy minden nyilvánosan zajlott a befektetők és a sajtó szeme láttára. A Humet meghirdette a részvénycserét, mindenki elolvashatta volna a feltételeket és learbitrálhatta volna a piacot. Csak senki nem gondolta, hogy a Mágus ennyire nagyvonalú, s ezúttal nyitott kártyákkal játszik. Az élet sajnos őt igazolja, még nyitott kártyákkal is nyert.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2002. 09. 17. 19:03
Előzmény: #19  Zseton
#20
Azt nem tudom hogy mi ez a tönkrement a humet duma, meg hogy már nem bíznak benne a befektetők...
Lehet hogy hülyén hangzik, de ez egy Magyarország méretű összeesküvés melyet nem kell komolyan venni és éppen az benne a poén, hogy ugyanolyan gyorsan többszörösére fog emelkedni mint ahogy lejött. Már mikor megírtam itt, mégy 100 körül volt, hogy le fog esni 15-ig, és ezt egyesek viccesnek találták. Hát most azt is megmondom hogy 300-ig meg sem fog állni jövőre, tehát tuti befektetés. Ismét lehet ezen mosolyogni, a tavasszal pedig meghökkenni, amikor a külföldi befektetők végre visszatérnek, mert megszűnik az adó...
Zseton 2002. 09. 17. 16:20
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
"és ha eladnak, akkor ugyanannyit vesznek is..."
Igen, igen! Ezt az eladó-vevő paradoxont még több év tőzsdézés után sem sikerült megfejtenem...:)
Törölt felhasználó 2002. 09. 17. 16:06
Előzmény: #17  Zseton
#18
Nekem van egy verzióm, de ezt csak az utolsó kereskedési nap után fogom leírni. Ezt csakis azért teszem -még mielőtt valaki támadna- mert véletlenül sem szeretném ha a beírásom miatt akár egy darab részvényt is adnának vagy vennének. Nem biztos hogy jól sülne el a dolog.
Egyébiránt -Zseton- egy ponton sántít a felvetésed, miszerint most szabadulnak meg a papíroktól. És hogy hol... Ott hogy vevők is vannak... Naponta -humethez képest- nem akármilyen mennyiség fordul meg, és ha eladnak, akkor ugyanannyit vesznek is...
Hogy mi állhat e mögött? Na ez az amit később...
Jah, és még egy. Ne várja senki azt hogy Civin -ilyen látványos bukással akarna eltűnni a BÉT-ről... Igaza van a Portfoliónak abban, hogy ezt sokkal csendesebben is megtehetné...
Zseton 2002. 09. 17. 15:58
Előzmény: #16  portfolio
#17
Portfolio!
Jók az észrevételeid.
Vélem ényem szerint most (vég)KIÁRUSÍTÁS folyik. A piac láthatóan nem bízik abban, hogy a cég képes lenne 36 Ft-ot kifizetni a régi papírokért (ha nem így lenne, legalább kis rally lett volna úgy kb. 28+ Ft-ig). Vagyis a piac szerint a Humet tönkrement, ill tönkre fog menni rövid időn belül. De ha a cég tönkremegy, akkor mi jót várhatnánk az árfolyamtól? Mivel lenne jobb a cserét követően? (És ez részben válasz arra is, amit ti pedzegettek a 2. pontban.) A részvénycsere körüli macera arra sarkallta a még régről bennragadt, lusta befektetőket, hogy megszabaduljanak utolsó darab papírjuktól is. Ezt látjuk most.
Egyébként szerintem a piac ezúttal téved (tudom, tudom, hanyan mondták már ezt előttem, és mennyit fizettek érte...:))
Portfolio
Portfolio 2002. 09. 17. 15:26
Előzmény: #15  Zseton
#16
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a papír mindjárt a névértéken van, azaz már nem lehet eljátszani többször a piaci ár töredékén zártkörűen jegyzünk részvényeket játékot. Pontosabban el lehet játszani, de most már nincsen rajta extra profit. Ha viszont nincs extra profit, akkor miért csinálnák? Ez alapján két kimenetel lehetséges: vagy ennél is nagyobb összeomlás, s az árfolyam konvergál majd az 1 Ft-hoz (ami gyakorlatilag a cég csődjével egyenlő), vagy irány felfelé. A cég csődbevitelét továbbra sem értem, de be kell látnom, hogy egyelőre azt sem látom, hogy mikor és miért emelkedne az árfolyam. Itt most valami nagyon nagyot kellene dobnia a mesternek.
Zseton 2002. 09. 17. 15:19
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#15
"az hogy mennyi mezei spekuláns fog próbálkozni fontos dolog, de a legfontosabb az, hogy civin mit csinál a saját papírjaival?"
Szeri ntem Civinnek most tényleg nincs több annál az 1,2%-nál, amiről legutóbb nyilatkozott. Az is világos, hogy Civinnek (és általában a nagy tulajdonosoknak) a 36 Ft-os kiszállási lehetőség nem alternatíva. Vagyis most Civinnek nincs papírja, viszont van pénze. Hogyan tud ebben a helyzetben keresni? Ha majd lesz papírja (vesz piacon, vagy tőkét emel ahol akar, persze 150 alá nem mehet, és aztán némi jó hír csepegtetéssel, némi piaci vásárlással fölnyomja megint az árfolyamot.
"és ki mikor jeletkezik a 36 forintért..."
Ez is jogos észrevétel. Véleményem szerint ennek az egész cserének az egyik legfőbb célja a "gazdátlan" papírok (érzésem szerint ebből lehet min. 1-2 millió db) tulajdonosait kirázni a befektetői körből.
Portfolio
Portfolio 2002. 09. 17. 15:18
Előzmény: #12  Zseton
#14
ez a Humi nagy talány, sosem lehet tudni, mit is csinál Civin mester. Nehéz megjósolni, hányan választják inkább a 36 Ft-ot. Érdemes átgondolni a lehetőségeket. Ha jól belegondolunk, igazából nem is éri meg nem átváltani a papírokat.

1. Tömeges be nem cserélés esetén a cég csak akkor tud túlélni, ha 36 Ft (vagy 360 Ft) fölé megy a papír, s akkor eladja a be nem cserélt részvények helyett kiállított új papírokat, s kifizetheti a régi tulajokat. Ha nem megy 36 Ft fölé, s nem tudja eladni, akkor nincs miből teljesíteni a kifizetést. Csődbe menne a cég.

2. Ha bízunk benne, hogy 360 Ft fölé húzzák az árat, akkor viszont érdemes inkább becserélni a részvényeket, s a piacon értékesíteni.

3. Ha sok papírt nem cserélnek be, s nem is tudják felhúzz árfolyamot, az azt jelenti, hogy szinte szándékosan vitték csődbe a céget (ellenkező esetben nem kellett volna meghirdetni a 180 napon belüli kifizetést, hanem a megszokott módon az értékesítési árfolyam mínusz a költségeket kapták volna meg a régi tulajdonosok). Ez azért érdekes, mert ezt szerintem senki nem feltételezné Civinről, mi érdeke lenne erre? Felesleges dolog lenne ilyen "nyilvánosan" véget vetni egy cégnek, oly módon, hogy nem is a hétköznapi gazdálkodáshoz kapcsolódó ok miatt történne, hanem sajátrészvény tranzakcióból adódóan. Ha csődbe "akarták" volna vinni, azt már eddig is megtehették volna pusztán gazdálkodási okok miatt, s nem forgatták volna vissza bele a pénzeket tőkeemelés révén.

No ki érti ezt? Ötletek?
Törölt felhasználó 2002. 09. 17. 14:58
Előzmény: #12  Zseton
#13
az hogy mennyi mezei spekuláns fog próbálkozni fontos dolog, de a legfontosabb az, hogy civin mit csinál a saját papírjaival?
és ki mikor jeletkezik a 36 forintért...
Zseton 2002. 09. 17. 14:51
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
Döme! :) Épp most akartam beírni én is, hogy már 100%! Megelőztél.
Egyébkén t szerintetek hányan fognak próbálkozni a 36 Ft-os beváltási lehetőséggel?
Törölt felhasználó 2002. 09. 17. 14:35
Előzmény: #10  Mendieta
#11
már 100 %...
egyébként akinek fizikaira van szüksége, az egyet megpróbálhat:
vesz holnapig 10 darabot, ami a csere után 1 db lesz. a becseréléskor lehet kérni hogy fizikailag kéred-e vagy sem.
azt sajnos nem tudom hogy így is van-e költsége (mivel nem a kelerbõl kéred ki), de megér egy próbálkozást.
maximu m a Humet szív egy sort a kinyomtatással... de hát õk akarták...
üdv,
döme
Mendieta 2002. 09. 13. 23:39
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
Sziasztok!
Én is bejelentkeznék kb 5 db-ért, és sokkal jobb hozammal veszem, mint 64% fél év alatt...!
Törölt felhasználó 2002. 09. 13. 15:38
Előzmény: #8  Zseton
#9
Szia Zseton,
akkor jó.nekem kéne 1 db a falra:) csak a fizikai kikérés elég sok.... (equitas min:50e)
Zseton 2002. 09. 12. 13:57
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Szia Veszka!
Nincs. És nem is értem miért nem dematerializálják egy füst alatt a cserével.
Törölt felhasználó 2002. 09. 12. 11:49
#7
Sziasztok!
a Humet papírja már dematerizálva vagyon?
Törölt felhasználó 2002. 09. 11. 10:11
Előzmény: #4  matgab
#6
szerintem semmi különös sincs az egészben, a kockázat-hozam összefüggés univerzális szabályként való működése itt is ugyanúgy érvényes; az orosz rulett - humet hasonlat kicsit a sebész főorvos és a befektetési bankár összehasonlítását juttatja eszembe, mindkettő tévedhet ...
Törölt felhasználó 2002. 09. 11. 09:50
Előzmény: #4  matgab
#5
Én tegnap autóskártyáztam és nyertem. Ma már az állampapírjaimat is értékesítem és irány az autóskártya...
matgab 2002. 09. 11. 09:37
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Tényleg így van, a casino mostanában sokkal jobban megy, mint a tőzsde...
Törölt felhasználó 2002. 09. 11. 08:54
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Matee,
a meglátás remek, abszolút éles szemű és tapasztalt befektetőre utal személyedben. Miért nem 5 golyó - ezt még nem értem, de gondolkozom. Szerinted a Humet kockázata mikor volt elhanyagolható az elmúlt 2 évben? Mikor nem volt orosz rulett? És mintha az írás a kockázatokra is kitérne - igaz nem ennyire esszenciálisan és velősen.
Törölt felhasználó 2002. 09. 11. 08:17
Előzmény: #1  portfolio
#2
Ennek a 64%-os profittal kecsegtető "üzletnek" az ellenoldala a kockázat, ami -100%, tehát a tőkécske teljes elveszítése, akár egy nap alatt, stop loss lehetősége nélkül. Ennél bizony a kaszinóban is sokkal jobbak az esélyek. Hívjuk inkább orosz rulettnek, 4 golyóval a 6-os tárban. (Három felkiáltójel helyett.)

Topik gazda

matee
4 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek