Topikgazda: tokos. 2006. 11. 23. 11:39

Gázártámogatás: beleszámít a prémium, az árfolyamnyereség és az ösztöndíj is - Drámaian szűkülhet a  

Ugrás a cikkhez
Meglehetősen szigorúra sikerült a gázár támogatási rendelet, a mellékletként csatolt kitöltési útmutató részletesen szabályozza, hogy mely jövedelmek tartoznak abba körbe, ami alapján megállapításra kerül a gázártámogatás mértéke. A melléklet nevesíti azokat a jövedelmeket, amelyekkel nem kell számolni, felsorol olyan jövedelmeket, amelyeket be kell számolni, ugyanakkor van egyéb kategória, amely tartalmazza mindazt is, ami nem került felsorolásra. Az év végi prémiumok, vagy 13. havi bérek kérdése különösen érdekes, hiszen egyszeri jellegüknél fogva erőteljesen befolyásolhatják az átlagos jövedelmi szintet. 1 hónap prémium 3 hónapra elosztva (az utolsó 3 hónap átlagos jövedelme számít) akár 33%-kal is növelheti a havi átlagos jövedelmi szintet, amely akár könnyen vezethet a támogatás elvesztéséhez. A támogatási alap számításába bevezetésre kerül, minden SZJA bevallásban szereplő tétel, így értelmezésünk szerint a kamat és az árfolyamnyereségadó is. Az EVÁ-sok viszont megúszták.

Megítélésünk szerint a rendszer küzd a gyermekbetegségeivel , meglátjuk, hogy az APEH szúrópróba szerű ellenőrzései kimutatnak-e valamit. Ugyanakkor a rendszer erőteljesen szűkítheti a támogatottsági kört, amely megfelelhet annak a célnak, hogy csak a legrászorultabbak kaphassanak gázártámogatást. Havi 93,905 forinttól nem jár semmi, nagyon sokan kikerülhetnek a támogatási körből. Még azok is, akik most úgy gondolják, hogy jogosultak rá.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=76604
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2006. 12. 01. 19:55
#226
Épp most néztem a HirTV-t, ahol a Magyar Hírlap főszerkesztője (aligha jobboldali elfogultságú) mondta, hogy tán elköhhintették KÓKÁNYÉK (Kóka + Gyurcsány = KÓKÁNY) hogy eeefelejtettek tárgyaln iaz oroszokkal a gáz áráról. Nem alkudtak semmit. Az oroszok mondtak valamit, ezek meg vigyázba vágták magukat és kiabálták, értettem. Ezért drágább nálunk a gáz, mint tőlünk nyugatra.

Na ezek után megkérdezem, mivel két üzletemberről van szó, mikor a saját cégük érdekében tárgyalnak akkor is becuppantanak bármlyen árat?

Vagy ebben ez volt az üzlet (nekik?)
Törölt felhasználó 2006. 12. 01. 18:35
Előzmény: #224  tokos.
#225
Azzal egy időben foglalkoztam, ukrán és román, ha jól emlékszem.
tokos. 2006. 11. 30. 20:23
Előzmény: #223  Törölt felhasználó
#224
Műtrágya.
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 20:20
Előzmény: #221  tokos.
#223
Kedves Tokos!

Ha jól informált lennék tudnám az árakat. Sőt azt is tudtam volna, hogy a brit gáz is csővezetéken jön már át Belgiumba (még nagyobb a verseny, mint gondoltam északon, 3 forrás van)

Legyen Szlovénia és Horvátország is, csak tudjuk meg az árat.o)) (amúgy Ők ugyanazon az úton kapják, mint az olaszok, minket megkerülve:((

Kiváncsi lennék melyik iparágból volt az a földgázhasználó (cement, műtrágya,stb?).
Infóim nekem is régebbiek+ neten hozzáolvasott (főleg gázprom a bull miatt :o))
Amikor még ismertem pl osztrákról konkrét infom, volt hogy drágább és kb. ugyanaz a képlet mint nálunk a növekedésre. (de ekkor még nálunk is 80-90 $ volt az alapár.
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 19:24
Előzmény: #214  csuloktata
#222
Csuloktata!
A beetetés jogos, bár szerintem máshonnan jött (vezeték és erőmű építő lobby). Ez el van cseszve régóta, összes kormány által. (A hazai szenet sem kellett volna ennyire kiírtani)
Viszont ebben a nagy hazai készletekben még ne bízz. Ami a technológiailag már megoldott mélységekben van azt bányásszák. Ez látszik a MOL jelentéseken is, (átmenetileg?) megállt a termelés csökkenés.
Ami meg ez alatt van annak kitermelhetősége (és léte?) még nem bizonyított + irdatlan sok pénzt igényelne.
tokos. 2006. 11. 30. 19:24
Előzmény: #220  Törölt felhasználó
#221
Kedves Kanyisz,

Te marha jól informált vagy ilyen területen, tőled várnám a választ. Esetleg még érdemes Szlovéniát és Horvátországot is belevenni a körbe.

Egyébként egyszer beszéltem az egyik meglehetősen sok földgázt felhasználó cég egyik vezetőjével, és éppen arról panaszkodott, hogy rettenetesen rontja a versenyképességüket, hogy az összes környező országban alacsoyabb a földgáz "világpiaci" ára, mint nálunk.

Ez mondjuk nem most volt, de azóta csak drágult itthon.
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 19:17
Előzmény: #212  tokos.
#220
Tokos!
Csak arra gondoltam, hogy jobb az alku poziciójuk. Náluk nem lehet elzárni a csapokat, mert akkor Németo. sem kap.

Tőlem beveheted Szlovákiát is, a lényeg, hogy a cikkben szereplők nem mérvadóak.
csuloktata 2006. 11. 30. 13:06
Előzmény: #218  Törölt felhasználó
#219
Az a szomorú, hogy az utóbbi években jelentős készleteket találtak, tehát csökkenthető lenne az import gáz aránya, de nem vonják termelésbe (állítólag a hosszú távú szerződés miatt).
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 13:03
Előzmény: #209  csuloktata
#218
csuloktata ez alapján valóban neked van igazad, meakulpa!
Kicsit keresgéltem én is a neten, de nem találtam meg azt a Mol-os anyagot amiből én ezt az adatot vettem pár éve (mondjuk nem is a neten olvastam). akkor a hazai termelés és a fogyasztás 20-22 % között mozgott, látom most a hazai termlés csak 15 a fogyasztás viszont 25%.....
tokos. 2006. 11. 30. 12:58
Előzmény: #215  ujonc
#217
Az az ár a Gazprom és az importőr közötti ár lehet.

Erre jön némi haszon a szolgáltatóknak, meg az Áfa.
csuloktata 2006. 11. 30. 12:55
Előzmény: #215  ujonc
#216
Ez csak a beszár, ebből nagyker ár, majd ebből kisker ár. Működési költség, szállítás, tárolás, közüzemnek egy kis garantált profit. Ja és ÁFA, vagy az még a 100- ra jön?
ujonc 2006. 11. 30. 12:46
Előzmény: #214  csuloktata
#215
Ha a Magyar Állam 300 dodót fizet 1000 köbméter gázért az 230 forintos árfolyam mellett 690000 forint. Egy köbméter ára ebből 69 ft. Nagyjából nem ennyit fizettünk idáig is. Honan jött akkor ez a 100 forintos "világpiaci ár" ?
csuloktata 2006. 11. 30. 10:03
Előzmény: #213  tokos.
#214
Azért elég érdekesen állunk a kérdéshez. Azt próbáljuk megmagyarázni, hogy nálunk miért drágább, mint az EU átlag!
Talán fordítva kellen hozzá állni.
Ösztönzik az önkormányzatokat a gáz bevezetésére a településkre, a lakosság fogyasztását ennél az egy terméknél támogatták és ma is támogatják, ennek eredményeként lassan már az utolsó egérjukban is gázzal fűtenek. Mi történik? el kezdjük egyre drágábban kapni. Mintha egy klaszikus beetetés zajlana a gázszállító részéről a kormány hathatós közreműködésével! Ráadásul a hazai készleteket nem lehet kitermelni a hosszú távú szerződések miatt.
tokos. 2006. 11. 30. 09:53
Előzmény: #212  tokos.
#213
Ja, Szerbiába meg rajtunk keresztül meg a vezeték...
tokos. 2006. 11. 30. 09:47
Előzmény: #210  Törölt felhasználó
#212
"Szlovákia nem igazán jó példa, mert sajna ott megy a tranzit vezeték (és nem nálunk), ami kivételezett helyzetet jelent. "

Ezt nem nagyon látom, hogy mennyiben befolyásolja az árat, hozzánk sem tartálykocsival szállítják.

Vagy esetleg arra gondolsz, hogy elzárhatják a vezetéket? Hát szép lenne, ezzel nem a Gazpromot szivatnák, hanem a németeket, illetve Európát...

Ukrajna valóban nem a legjobb példa, azt hagyjuk ki.
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 09:46
Előzmény: #209  csuloktata
#211
Ez alapján a közvetlen lakossági szolgáltatásnak is csak 2/3-t biztosítja a hazai termelés. Kiváncsi lennék a közvetettel együtt (pl.:távhőszolgáltatók), mennyi ez.

Vajon a mi házunk minek számít? Társasház központi kazánnal, közvetett, vagy közvetlen?
Törölt felhasználó 2006. 11. 30. 09:36
Előzmény: #208  tokos.
#210
Szlovákia nem igazán jó példa, mert sajna ott megy a tranzit vezeték (és nem nálunk), ami kivételezett helyzetet jelent.
Ukrajna se jó példa, mert ott a SzU belső (szociálisan támogatott) árak érvényesülnek még mindig, a harc épp ennek megszüntetéséért/megszüntetése ellen folyik jől összekeverve az egyéb politikai harcokkal.

Románia és Szerbia az érdekes lehet.

Egyébként ha megnézed a Gázprom oldalt, abból kiderül, hogy majdnem mindenkivel hosszútávú (15 éves szerződésük van). Valószínüsítem, hogy a mostani hír igazából arról szól, hogy többet akarnak emelni, mint ami a szerződések szerinti képlet szerint jár.
csuloktata 2006. 11. 30. 09:16
Előzmény: #202  Törölt felhasználó
#209
Jehoo!

Az alábbi linken található a magyar energiapolizika tézisei tanulmány. A 21. oldalon a 9. táblázat tartalmazza a földgáz import és lakossági fogyasztás adatai.

link


tokos. 2006. 11. 30. 08:16
Előzmény: #206  Törölt felhasználó
#208
"A mi helyzetünkhöz az érdekes összehasonlítás sajnos Olaszo. (és Ausztria lenne, de ez utóbbit a "szagértők" nem vették bele a tanulmányba, helyette inkább a nem létező Spanyol példát hozták), annak meg magasabb az ára. "

Azért esetleg Szlovákia (gyakorlatilag termelés nélkül) és Románia is érdekes lehet egyeseknek. Sőt, akár Ukrajnát és Szerbiát is megnézhetnénk. Magasabb, vagy alacsonyabb ezekben az országokban a "világpiaci" gázár???
Törölt felhasználó 2006. 11. 29. 19:28
Előzmény: #206  Törölt felhasználó
#207
erről megfeledkeztem
link
Törölt felhasználó 2006. 11. 29. 19:27
Előzmény: #205  szivacs
#206
Felhívom a cikkel kapcsolatban a tisztelt fórumozók figyelmét néhány tényre.
(Ettől még elsülhettek, de azért nem árt tudni)

Spanyolország nem importál orosz gázt, legalábbis a spanyolok még nem szóltak a Gázpromnak ezért az nem tud róla.

A mi helyzetünkhöz az érdekes összehasonlítás sajnos Olaszo. (és Ausztria lenne, de ez utóbbit a "szagértők" nem vették bele a tanulmányba, helyette inkább a nem létező Spanyol példát hozták), annak meg magasabb az ára.

Az ok sajna igen egyszerű. Nálunk az orosz gáz 80%, Európában még csak kb 30%. Ami ennél is kellemetlenebb az igazi versenyforrása az orosz gáznak, egy-egy ország kisebb hazai termelését leszámítva, Norvégiában van. Ezért mindenki aki közelebb van a versenytárshoz nagyobb engedményre tudja kényszeríteni az oroszokat (mi sajna messze vagyunk.)

Hogy azért az összeesküvés elmélet híveinek is szolgáltassak adatot arra is felhívnám a figyelmet, hogy a Gázprom legnagyobb külföldi tulajdonosát (5%), aki egyben az egyetlen külföldi tagot delegálja az Ig-be sajna úgy hívják, hogy E-ON Ruhrgáz.

Üdv:
U.i.: egyben azért a cikk alapján revidiálom korábbi álláspontom, ez az ár a magyar határ ár ami ezen felül van az a belföldi szállítás és elosztás.
szivacs
szivacs 2006. 11. 29. 18:16
Előzmény: #204  csuloktata
#205
A bányajáradékból kb. 100 milliárdot vesz be a költségvetés évente, mivel kb. ennyivel olcsóbb a hazai kitermelésű gáz a világpiaci árnál. Mivel 2007-ben ennél kevesebbet kívánnak támogatásra elkölteni így az olcsóbb hazai gáz előnyét nem engedik rá a magyar piacra csak a világpiaci ár hátrányát. Korrekt ! A különbözet nyilván kell a propagandára, miszerint "a világpiaci gázárat nekünk is meg kell fizetnünk". Még szerencse, hogy futja a világpiaci fizetéseinkből!
csuloktata 2006. 11. 29. 17:56
Előzmény: #203  csuloktata
#204
Abban igazad van, hogy van bőven készlet, sőt az utóbbi 5 évben új mezőket is találtak, de ezekből nincs kitermelés, ennek a bányajáradéka az orsoz költégvetést gazdagítja...
A figyelőben azt olvastam, hogy 10 évre elegendő az új mezőkkel a teljes fogyasztásunkra a készlet, s még exportra is lenne.
csuloktata 2006. 11. 29. 17:51
Előzmény: #202  Törölt felhasználó
#203
Portfolion olvastam, hogy azért nem működőképes a jelenlegi (volt) rendszer, mert a lakossági fogyasztás növekedése és a kitermelés csökkenése következtében nem fedezi a kitermelés a lakossági fogyasztást. ennek következtében nem elegendő a befizetett bányajáradék fedezetként a lakossági fogyasztás ártámogatására.
Megpróbálom holnap utána keresek.
üdv
Törölt felhasználó 2006. 11. 29. 17:06
Előzmény: #194  csuloktata
#202
csuloktata nem akarok vitázni, de legjobb tudomásom szerint a hazai kitermelés igenis fedezi a lakossági fogyasztást (1-2 éve láttam az erre vonatkozóan adatokat), mondjuk attól lehet hogy azóta visszafogták a kitermelést a Gazprom szerz. miatt. Itt a Délalföldön több konkrét helyet (mezőt) is ismerek amin rajta a csap, olaj kiszedve, de a gáz még benne!
Abban viszont nagyonis igazad van hogy az erdészeti fát kár lelletálni, normális országokban max a bot- és papírfát aprítják erőműveknek....
csuloktata 2006. 11. 29. 14:43
Előzmény: #200  Törölt felhasználó
#201
Vaze, az nem ellenőrzött, hogy a telepítésre EU- s támogatás lesz 2007- ben. Még mielőtt valaki megkérdezné, hogy hol lehet letölteni.
na

Topik gazda

tokos.
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek