Topikgazda: Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 15:16

Jelentős forinterősödés a 2 éves mélypont után - Járai megszólalt (3.)  

Ugrás a cikkhez
A tegnap délutáni szakadás után a befektetők ismét a vételi oldalon kerültek túlsúlyba, a forint számottevő mértékben erősödött az euróval szemben. Ez azonban még korántsem biztos, hogy azt jelenti: lecsendesedtek a kedélyek, a piac megnyugodott. A feltörekvő piacokat sújtó eladási hullám fő mozgatórugói (a fejlett piaci várható további kamatemelések) továbbra is megmaradtak, a carry trade folyamat jövedelmezősége várhatóan tovább szűkül. Ez fokozatosan, vagy hullámszerűen további pozíciócsökkentések irányába mutat a feltörekvő piacokon. A folyamat a rosszabb makrogazdasági fundamentumokkal rendelkező gazdaságokat (azaz pl. Magyarországot) fokozottabban érintheti.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=65994
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2006. 03. 13. 13:03
#28
srácok, a szlovák politikai életben más a helyzet mint írjátok: Fico nyeri a választásokat,de kormányt nem alakít, Meèiar viszont nagyot nyitott a jelenlegi kormány irányában, s annyira kezdenek együttmûködni, hogy Dzurinda lobbizott Európában Meèiar érdekében! Ez annyit jelent,hogy érdekes kormányunk lesz itt Szlovákiában, de a reformok meg nem akadnak,eltörlésüket pedig a lakosság többsége nem támogatná! Mindenkinek tetszik a gazdaság mutatta trend, és hát a populista Ficónak valahogy semmi sem akar összejönni:a ´98-óta indított változások kezdi meghozni eredményeiket szemmel láthatón,pénztárcával érezhetõen!
elemes
elemes 2006. 03. 13. 12:18
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#27
nem a farok csóválja a kutyát.
Törölt felhasználó 2006. 03. 13. 12:08
Előzmény: #25  elemes
#26
Persze, a jelenlegi szlovák pénzügyminiszter azóta van a posztján, amióta Meciar eltávozott. Viszont Fico vagy Meciar urak, ha ők győznek júliusban, mint ahogy jelenleg erősen vezetnek, nem különösebben valószínű, hogy a helyén hagynák, már csak azért sem, mert a politikáival egyáltalán nem értenek egyet.
elemes
elemes 2006. 03. 13. 11:28
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#25
"Ez rendben is volna, mert a költségvetéssel nincsenek komoly bajok, csak választás lesz ott is, és nem a szigorú fiskális politika hívei állnak jól."

A szlovákoknál ez másképp működik. Nálunk egy kormány átlag három pénzügyminisztert fogyaszt. A hivatalban levő szlovák pénzügyminiszter viszont már nyolcadik éve koptatja a bársonyszékét.
elemes
elemes 2006. 03. 13. 11:26
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
"A szlovák folyó mérlegben az a tréfás, hogy a deficit igen gyorsan nő és 2005-ben a GDP 7,6%-át érte el, vagyis éppen akkora, mint a hasonló magyar adat."

Talán az az apró eltérés a szlovák folyómérleghiány oka: az autógyárak hozzák befele a berendezéseket az épülő gyáraikhoz (persze, irreálisan magas belső árakon, hogy az ÉCS révén megúszhassák a társasági adót.)
Törölt felhasználó 2006. 03. 13. 10:58
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#23
Pedig érdekes. A szlovák folyó mérlegben az a tréfás, hogy a deficit igen gyorsan nő és 2005-ben a GDP 7,6%-át érte el, vagyis éppen akkora, mint a hasonló magyar adat. Kicsit ráléptek a pedálra odaát (is) és megszaladt a felhasználási oldal, a februári infláció pedig (ma reggeli adat) 4,4%, vagyis emelkedik, 3,5%-os jegybanki kamat mellett. Mindez csak annyit mutat, hogy az egykulcsos adórendszer nem old meg minden gondot, ami persze triviális, de a hazai nyilatkozatokat figyelve azért úgy látszik, nem mindenkinek.
Törölt felhasználó 2006. 03. 12. 22:10
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
Kösz. Azért kell egy kis türelem az eligazódáshoz (folyómérleget nem is találtam).
Törölt felhasználó 2006. 03. 11. 20:34
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
kanyisz!
Minden a neten van, ezek pl. a szlovák statisztikai hivatal oldalán - a link (www.statistics.sk) itt a portfolion, a makrogazdaság oldalon is megvan. A pénzügyi adatokra javaslom a szlovák jegybankot (www.nbs.sk).
Törölt felhasználó 2006. 03. 11. 11:28
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#20
analyst!
az adatokat Te honnan szerzed? Szakmai kiadványokból, vagy van valahol olyan hely ahol ezek megnézhetőek?
Törölt felhasználó 2006. 03. 11. 11:11
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#19
lehet, de az ellenkező irányú spekuláció sem hiányzik.
Törölt felhasználó 2006. 03. 10. 13:55
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#18
Kedves czg1982! A szlovák példa tényszerűen nem stimmel, mert a fogyasztói infláció ott legutóbb már 4,1%-os volt, vagyis a reálhozam a jegybanki kamatlábbal mérve negatív. Ennél fogva kell is emelniük, már feltéve hogy tényleg be akarnak kerülni az eurózónában két éven belül, ahogy tervezik, mert az a jelenlegi inflációval nem fog menni. Ez rendben is volna, mert a költségvetéssel nincsenek komoly bajok, csak választás lesz ott is, és nem a szigorú fiskális politika hívei állnak jól. Meg a munkanélküliség is igen magas (15,3%), bár sokat csökkent, de ha emelik a kamatot, a korona is felértékelődhet és akkor fogy az olcsóság okozta versenyelőny. Vagyis az se egyszerű történet. Egyébként a szlovák folyó fizmérleg deficit ráta tavaly csontra ugyanaz volt, mint a miénk, csak az övék gyorsan romlik, így igazság szerint van is okuk az eurózónát erőltetni, amíg még szét nem esnek a dolgok. Mert hogy olyan nagy egyensúlyról egyelőre szó sincsen.
Törölt felhasználó 2006. 03. 10. 12:22
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
Tovabbra sem ertem mire lenne jo egy negyed vagy egy fel bazispontos , netalan meg 1 bazispontnal nagyobb kamatemeles?? Eddig semmi valasz nem jott erre. Valaki itt azt irta, hogy az 1/4 , vagy 1/2 bazispontos az lehutene es a bizalmatlonkodokat kisse megnyugtatna. Szerintem meg csak a spekulacio es a forro toke ujra rajlasat hozna magaval, amibol van itt rendesen, nem tudom, hogy keves ? vagy sok?, de foloslegesen nem hianyzik.
Törölt felhasználó 2006. 03. 10. 11:31
Előzmény: #15  elemes
#16
strukturalis problemakra nem lehet monetaris gyogyszert szedni...a forint mikormenedzselese hibas es eredmenytelennek bizonyult a multban. bar ezzel nem mondtam ujat...es mar meg is van a 260.
elemes
elemes 2006. 03. 10. 00:22
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#15
A deviza árfolyamának stabilan tartása nincs kapcsolatban a forintban mért reálhozammal.

Az árfolyamot a forintkereslet és a forintkínálat egyensúlya adja. A forintkereslet főbb forrásai:
- exportőrök devizabevételeinek forintra konvertálása (muhaha)
- devizában felvett hitelek forintra konvertálása
- külföldi befektetők forint értékpapírokra adott vétei megbízásai (illetve az ehhez szükséges forint megvásárlása)

A külföldi befektetők a hozamot nem forintban hanem a saját "folyószámlájuk" pénznemében számolják ki. Az alapkezelő számára a forint gyengülésének lehetősége kockázat, ennek kompenzálására magasabbak a forinthozammal szembeni elvárásai. Ezt a kockázatot fizetjük meg a magyar devizakötvények és a magyar forintkötvények kamatkülönbségében.
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 22:54
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#14
Én max 25 bázispontra gondolok egy lépésben, és utána se gyorsan kapkodni hanem kivárni. Semmi többet nem várok tőle mint idegnyugtatást, pánik elkerülést.
Üdv
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 21:17
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
Szia czg1982!

Valóban rosszul fogalmaztam, a forint védelmével kapcsolatban, ez mögött az infláció követésre gondoltam. Sorry a pontatlanságért!
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 20:51
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#12
Kedves kissa33!

Az MNB elsődleges célja az inflációs célkövetés (inflation targeting). Amiből következik, hogy stabil nem gyengülő forintban érdekelt az MNB. Tehát az MNB célja nem az hogy ne gyengüljön a forint. A gyengülő forint megdrágítja az importot ezáltal keltve inflációs nyomást a gazdaságban. Tehát forint stabilan tartása nem cél, hanem eszköz amivel elérhetik az alacsony inflációt, azaz az árstabilitást.
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 20:45
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#11
A szlovákok azért emelték a ref.kamatukat 25 bp-tal 3,5%-ra, mert féltek a gyorsuló gazdaságuk keltette infláció nyomásuktól. 1,5% reálhozammal stabilan tudjuk tartani a devizájukat.

Erre mi azon filózunk, hogy 3,5% reálhozam sem elegendő a stabil devizához. És a pénzügyi stabilitás érdekében vajon kell e emelni a ref.kamatot.

Szeretnék én a szlovákok helyében lenni ilyen téren. Meg megengedhetik maguknak hogy a Hankuk gumigyárat is elszalasszák.
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 20:39
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
Üdv!

"Valutaválság" alatt nemcsak az árfolyam leértékelődésének szintjét kell érteni, hanem az leértékelődésének dinamikáját is. Szóval ez a két nap alatti gyengülés dinamikája plusz a leheletnyi erősödés még nem túl biztató. Szerintem ez fog maradni a választásokig.

Az elmúlt napok eseményei meg tök egyszerűek szerintem. Egyrészt 1 hónap van a választásig, első 2 havi áh.hiány 445 milliárd, ami az éves tervezett hiány 1500 milliárd 30%-a. A pártok kampánytervei nem biztatóak. Kamatemelési várakozások az euró övezetben. Egyszóval nő a kockázat. Ezért a befektetők eladják a részvényüket lenyomva ezzel a BUX-ot. Az eladásból származó bevétellel két dolgot tehetnek. 1. Kimennek az országból azaz átváltják a forintot euróra ezzel nyomás alá helyezik a forintot. Minél több forintot kell adniuk egy euróért, hogy meggyőzzék az eurotulajdonosokat, azaz a forint gyengülni kezd. 2. Rövid DKJ-ket vesznek, ami mutatja a hirtelen túljegyzés is. Ehhez kapcsolódóan kell megjegyezni, hogy a hazai alapkezelők is veszik ezeket a papírokat, hogy így csökkentsék portfoliójuk átlagidejét, azaz hozamváltozásnak kitett kockázatukat.

Nektek mi a véleményetek ezzel kapcsolatban???
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 20:34
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
Esetleg valaki megirna , hogy mit var egy (vagy tobb ) es milyen merteku ? kamatemelestol ? Hogy az mire is lenne jo hatassal ?
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 19:34
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Sziasztok! Az MT-nek 3 eszköze van a forint védelmére, és törvényi kötelessége védeni azt. 1. verbális intervenció, 2. soha nem volt ennyi devizatartaléka, amit másodsorban bevethet, 3. kamatemelés, de ez már brutál lenne. Szóval szerintem az első két megoldást fogja alkalmazni, v. már alkalmazza, amíg van hatása. 280 felett? Gáz!!
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 19:20
Előzmény: #6  elemes
#7
Udv,
Onnan gondolom, hogy nem ezekkel a "hagyomanyos" modszerekkel kene ezt a beteg gazdasagot gyogyitani. Pradoxon -tudom- hogy betegnek es fejlettnek, rugalmasnak nevezem a magyar gazdasagot. Azt nem allitanam , hogy nem gazos ami folyik, de nem gondolom, hogy kene egy plussz knock out. Minek fizetni azokert a papirokert nagyobb kamatot. Ez a gazdasag mar nem az a gazdasag mint 10 evvel ezelott, de mar az sem mint 3 evvel ezelott, es ezert nem kene olyan konzervativan gondolkozni , iranyitani, befolyasolni - nem is tudom melyik a helyes megfogalmazas erre - amikkel korabban ,azokban a korabbi evek beli gazdasagai allapotokban. Azt , hogy egy gazdasag mit igenyel a maga javara, idovel valtozik, es ez ellen csak tenni lehet, de nem erdemes.
elemes
elemes 2006. 03. 09. 17:20
Előzmény: #2  oszlopos
#6
elég a zsé az intervencióhoz -- 324 HUF/EUR-nál.
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 17:14
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#5
JP!
Nem értem miért gondolod, hogy egy szolíd akamtemelés olaj lenne a tűzre? Szerintem az MNB-nek alssítani kell a folyamatot, hogy ne lgyen pánik. Ugyanezért a piacnak jelezni kell, hogy az MNB tesz majd valamit, egy
túl gyors leértékelődés ellen.
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 16:41
#4
Járai úr, azt is mondhatnám, hogy megint meg tetszett fogni, a szarva közt a tőgyét!
Törölt felhasználó 2006. 03. 09. 16:03
Előzmény: #2  oszlopos
#3
Hat, ha nincs modom ujra kezdeni, akkor folytatom amivel kezdeni akartam.

Szerintem sincs Oszlopos itt semmi nagy baj, csak a Jarai mondta, hogy kozeleg a kamatemeles.Szerintem az lenne a nagy baj, mert semmi szukseget nem latom 280HUF/Euro alatt.Semmi ertelmet. Es meg csak nem is a HUF/EURO arfolyam fuggvenyeben gondolom, hanem a regio kamatkornyezetehez kepest. A Magyarpaicgazadasag mar elegge fejlett ahhoz , hogy bizonyos rugalmassagokat gyakoroljon , tobbek kozott mint egy forint gyengules. Viszont a gazdasag maga elegge knoc out-olt a magas koltsegvetesihiany, meg allamhaztartas hiany-okkal , szoval ezeket nem kellene terhelni kamatemelesekkel, mert csak az a boxmatch jelenet jut eszembe, amikor az egyik akkorat vert a masik kepebe, hogy az mar borult is hanyatt, de mikozben borult, es csak a levego tartotta mas semmi, akkor a kemeny ficko bevert megegyet ennek dolteben, a biztonsag kedveert. :))) Muris jelenet volt, de ez jutott eszembe, hogy itt most kamatemelesekkel akarnak probalkozni MNB-jek. Egyelore mint verbalis intervenciot, elfogadom, de mint egy kozelgo lepes megtetelet mar korantsem. Lebegtessek be a forintot, 280 folott, es hagyjak a piacgazdasagra. Vagyis a paicgazdasagot, meg magat a magyar gazdasagot ne hagyjak magukra, de szerintem folosleges ennek az eldolo "instrumentumnak" a tovabbi puffolese.
oszlopos 2006. 03. 09. 15:44
#2
nincs nagy baj, van zsé elég az intervencióhoz...sőt...egy csomóan shortok, meg itt a repülőtérlóvé, honkook, mol, stb... a piac ilyen, mozog....

Topik gazda

JP
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek