Topikgazda: bpmcwap 2006. 01. 03. 13:50

Humet: működik a Varázspálca, ugranak a spekulánsok  

Ugrás a cikkhez
Nem mindennapi a Humet mai teljesítménye, az eddigiekben 45 és 61 Ft között, 35%-os sávban forogtak a papírok a kereskedés során. A kötélidegekkel rendelkező spekulánsok igen szép napot élhetnek át, főleg ha jókor adtak-vettek.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=63143
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 11. 30. 11:59
Előzmény: #38073  Törölt felhasználó
#38080
1. Nem hülyítek senkit
2. Senki ne vegyen Soha se Humetet, se egyéb papírt, tegye a pénzét bankba, de manapság párnába.
3. 11 és 150 között bármi lehet, legyen a második:)
4. Ló... pénzt teszek bele, mert kispályás vagyok
5. Az érzelmeket ne itt...
roy 2008. 11. 30. 11:45
Előzmény: #38078  Törölt felhasználó
#38079
Gratula Civin úr , ez a hónap hozzászólása volt:))))
Igaza van minek az a sok készpénz.
Törölt felhasználó 2008. 11. 30. 10:11
Előzmény: #38077  Törölt felhasználó
#38078
Tisztelt Robbaj,

igen, érdemes egy ilyen számítást elvégezni. Valaki mondja meg, hogy… mennyi az annyi!?

Amint írtam, a HUMET® esetében a számolgatás megkezdése előtt van egy fontos döntés, amelyben azt kell eldönteni, hogy hány részvény az, amit a price érték meghatározásánál figyelembe vesz az ember, 60 millió, vagy 32 millió.
Legyen bizalmatlan és a 60 millióval számoljon. A 2-es P/E-szel a várható ár 11 forint. Ha ugyanezt a 32 millióval számolja, akkor az ár 20 forint. Mint említem 2-es P/E-szel.
Bizalmatlan ember tehát 60 millió darab HUMET® részvénnyel és optimistán 10-es P/E-szel számolva 53 forintot kap, mások, aki bíznak Kivin cégvezető stratégiájában, azok persze 32 millió darab HUMET® részvénnyel és 10 P/E-szel számolnak, azok eljutnak a 100 forinthoz.
Nem kizárt, hogy vannak annyira optimista emberek, akik megreszkíroznak egy számítást 15-ös P/E-szel is. Ekkor az eredmény 80 forint, illetve 150 forint.
Ez a legutóbbi szám alliterál a HUMET® 2007-2008-as akvizíciói során kialakult árhoz (erről többször írtam már).

Szóval a jelenlegi körülmények között, amikor a 2-es sem szokatlan, de 15 is lehet a P/E mutató, a prognózis lehet 11 és 150 között bármi.

Ez így túl tág. Szűkíteni kell a kört. Feltételezésekbe kell bocsátkoznunk.

Képzeljük el a legrosszabb esetet, amikor Kivin, a cégvezető kb. 12 millió részvényt igen gyorsan el akar adni, ekkor (12 milliószor 11 forint) 132 millió forinttal (le adó) itt hagyja az egész HUMET®-et. Ez így igen ostobán hangzana, hiszen, ha likvidálja a HUMET®-et, akkor egy igen alapos vizsgálat után kialakult közel 3.000,000.000,- forint saját tőke 20%-át kótyavetyélné el csupán az ötödéért. Kivin cégvezetőnek sok hibája van, de nem hülye, ezért ez a verzió kizárt.

A 3.000,000.000,- forintos saját tőke értékét több tényező is igazolja. Egyrészt a várható eredmény, ami 320,000.000,- forint/év, mert ez 10-es P/E-t prognosztizál.

Ekkor az elképzelhető minimum, ami Kivin cégvezető célára lehet, az nem kevesebb, mint 53,- forint.
Vélelmezve, hogy ez a lehetőség lebeg a szeme előtt, mi történhet: Kivin cégvezetőnek van 600,000.000,- forint a bankszámláján, amiből 120,000.000,- adót ki kell fizessen, marad neki 480,000.000,- forintja. Mit csinál vele? Berakja a bankba és él a kamatokból, ami reálisan, hosszú távú lekötéssel, éves kamatozás figyelembe véve 5%-ot hoz, ez 24,000.000,- forint/év jövedelem lenne, de erre is kell 20% kamatadót fizetni, azaz Kivin cégvezető 19 millióból él évente, mint Marci Hevesen. Kivin cégvezető nem vágyik extra dolgokra, ezért ez a havi másfél millió nettó már kényelmes nyugdíjat biztosít a számára.
De itt álljunk meg egy szóra! Ha 5% a bankkamat, akkor a P/E 20-nak veendő! Ebből a logikából kiindulva (mert sok hibája van, de nem hülye) Kivin cégvezető a 10 és 20 közötti P/E-re áll be. Ez esetben azt kell, hogy mondja (hiszen logikusan gondolkozik) akkor inkább a 15-ös P/E-nél száll ki, akkor sem egyszerre, mert bedönti az árfolyamot, azaz a 80 forintot megvárja és nem önt, csak pötyögtet, havonta 20-30 ezer darabot - ez kiteszi a Kivin cégvezető által elvárt (lásd fennebb) szükséges havi másfél millió nettóját.

Addig is dolgozik és irányítja a HUMET® csoportot és a csoport meglévő nettó készpénzállományából (erről a múltkoriban írtam, közel hétmillió USD-nek felel meg) növeli a piacát (árbevételét) és racionalizálja a csoportszintű költségeket. A hétmillió dollárral Kivin cégvezető vesz időközben 13,9 millió dollár (közel újabb három milliárd forint) saját tőkét és az árbevétele egyrészt megduplázódik, másrészt a költségei 10%-kal csökkennek, azaz a HUMET® csoport eredménye kb.: 700 millió forintra rúg évente.
Persze tudjuk, hogy Kivin cégvezető nem hülye és világválság van, tehát a HUMET® csoport meglévő készpénzéért talán még jobban is vásárol mostanában (cash is king), mint 2008-ban; ezt valóban nem zárhatjuk ki, de megmaradunk a tényeknél.
Emlékeztetőül: még minden számítás 60,000.000 darab részvénnyel megy.

Kivin cégvezető eszerint a számítás szerint 2010 nyarán rendelkezik változatlanul 12 millió részvénnyel (a HUMET® nem bocsát ki indokolatlanul újabb részvényeket), azaz Kivin cégvezető bízhat abban, hogy kiszállása esetén 6.000,000.000,- forint 20%-át szedi be (le adók).
Ez 100 forintos árfolyamot jelent.
Ha még nem kábult a számolástól, Kivin cégvezető azt mondja magában, hogy nem tud mit kezdeni ennyi készpénzzel (nem kell neki ennyi, lásd fentebb) ezért kiszámolja, hogy 100 forintos árfolyam mellett elég, ha hatmillió részvényt ad el és megvan a nyugdíjalapját biztosító tőkéje (lásd fentebb). Ezért a hatmillió darab HUMET® részvénnyel további saját tőkét (piacot) vesz és a HUMET® csoport teljesítménye 120 millió forint éves eredménnyel (saját tőkéje további 1,2 milliárd forinttal) növekszik. Ekkor viszont a reális árfolyam nem 100 forint, hanem több annál…

Szóval barom ez a Kivin cégvezető, aki „önti az ócsót”?... Ha nincs válasza erre a kérdésre, Tisztelt Robbaj, akkor kérdezze Puritánt…

A végére két axióma, két feltételezéssel:
(a) Axióma: Mindenki azt szereti csinálni, amihez legjobban ért. Feltételezés: Kivin cégvezető a vállalatfejlesztéshez ért a legjobban.
(b) Axióma: A lóversenyen a legjobb tippet mindig a ló adja. Feltételezés: Most a tőzsdén egy nem végleges állapot, manapság dagonyázás van… értsd: a ló futna, csak nagy a sár, mély a talaj…

Őszinte híve
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 23:58
Előzmény: #38069  Törölt felhasználó
#38077
egy a gond: néhány ny-eu-i, menő, brutál nyereséggel előrukkoló cég P/E-je 3 körüli. További figyelmet érdemel, hogy az egész orosz piac is átlag 3 alatti P/E-vel van árazva. Ezért kérem, aki így saccolná meg a humet értékét, számítson 2-es P/E-vel (is). Érdekes eredmény jön majd ki.....
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 21:54
Törölt hozzászólás
#38076
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 21:23
Előzmény: #38073  Törölt felhasználó
#38075
Huminsav vigyázz a Kivin róka kiénekli a szádból a sajtot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ja, hogy a Bori mami belevett nagy szó nektek, - de én tudom nagyon jól, hogy amit Ő a konyhapénzből a humi vételére költött, nekem annál nagyobb volt a bukóm a humiból ha a két számlámon összeadom a humet bukót, tőlem a Kivin róka már többett
vett el mint amennyit a "Bori mami" humira költött.

Bori névtől amúgyis kivagyok, a telkem mellett a a szomszédom egy ..........nő, aki egy bak kecskét tart és borinak hivja. Ott terelgeti az időnként elviselhetetlen szagú bak kecskéjét, borika, borika............ Ha el akarnám adni a telket, a büdös bak kecske és a gazdája miatt milliókat buknék rajta.
Más sem kell, hogy még a telekre menetben is a humi jusson eszembe. Még jó, hogy valszeg az idén már úgy sem megyek oda.
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 19:18
Előzmény: #38073  Törölt felhasználó
#38074
huminsav!

Nem kell hülyíteni itt senkit!!!!!
Az, hogy mennyi lesz, jövőre azt senki nem tudja, így Te sem és a cégvezető sem!!!
Ez függ attól is, hogy mennyi 6 Ft-os papírt dobnak a piacra, valamint jövőre mennyi új 6 Ft-os papírt nyomtatnak zárt körben.

Mit is írt a cégvezető egy kicsit lejjebb?
„A részvények darabszámának indokolatlan emelése ellen, mint részvényes tiltakozom/tiltakoznék.”
Nem rossz szöveg, pontosan ez várható el a cégvezetőtől!!!
Hogy mikor indokolt a részvényszám növelése, azt éppen ő dönti el!
Arról nem is beszélve, hogy az emelésről már született pár éve döntés!

Nem szabad megtéveszteni senkit!!!
Teljesen felesleges előre prognosztizálni, mert csak megtéveszti azokat, akik nem ismerik a Humit, a cégvezetőt.

Ha nem jön be, akkor elnézést kérsz? Mi van azzal, aki pont az írásod hatására vásárol Humit? Majd X idő elteltével azt mondjátok, mint "csa-csi", hogy okold magadat, mert hülye voltál, hogy hittél a cégvezetőnek, vagy éppen Neked.

"Civin János ha jól emlékszem talán dupla ennyi árfolyamon vásárolt,..." írod

Az, hogy a cégvezető és a felesége vásárolt valójában nem jelent az égadta egy világon semmit.
Ez is megtévesztés!!

Akkor lettél volna korrekt, ha megemlíted, hogy a cégvezető a 2008.09.16-án, átlagban 66,39 Ft-ért vett, 152.903 db Humi papírja mellett van még neki 11.705.193 db, 6 Ft-os papírja is. Így a cégvezető bekerülési ára nem is olyan rossz!!!! Az, hogy a felesége is vett az sem jelent semmit. Add hozzá az előző számokhoz a feleség papírjait, majd gondolkozz el!!!
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 17:03
Előzmény: #38072  Törölt felhasználó
#38073
Civin Úr, köszönöm válaszát!

Aki hosszú távú befektető, sztem nem fog csalódni a papírban. Civin János ha jól emlékszem talán dupla ennyi árfolyamon vásárolt, de nem biztos. Magánvéleményem szerint 150 Ft fölé nem megy, inkább 70-110 között lesz, ha a válság véget ér
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 16:54
Előzmény: #38071  Törölt felhasználó
#38072
60 és 100 között lehetünk jövőre:)
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 16:44
Előzmény: #38070  exmnbs1
#38071
számolna valaki? érdekelne leginkább a realis árfolyam
exmnbs1 2008. 11. 29. 14:17
Előzmény: #38069  Törölt felhasználó
#38070
"J.P. Csutka Elek alapítvány 2005 Karácsonya. Küldj mailt, Spade elérhetetlen.
Darwin"

Azt hiszem ennek itt a helye.
Partnerkeresés gigarallira?
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 12:46
Előzmény: #38068  Törölt felhasználó
#38069
1. MENNYI A HUMET RÉSZVÉNYEK ÉRTÉKE FUNDAMENTÁLIS ALAPON (P/E)?

A számítás módját az előbb rosszul írtam le. A mód az alábbi.
A negyedéves jelentésekben leírt mérleg szerinti eredményt megszorozza 4-gyel (első negyedév), 2-vel (félév) 4/3-dal (szeptember 30-iki jelentés), ezekből átlagot számít. Ez az „E”= earnings; a nevező.
Ezek után döntenie kell két kérdésben. Vagy elfogadja a részvény-kibocsátási stratégiát vállalatfejlesztési alapelvnek, ekkor a számláló egyik tagja 32 millió; ha nem akkor a számláló 60 millió. Ezt a döntést követően megvan a „P”=price érték egyik szorzandója (legyen ez a P1).
A másik kérdés, amit el kell döntenie, hogy a „P/E” értékre mekkora számot választ. Ez lehet bármennyi (még negatív is), de általában a bankkamatokhoz szokták viszonyítani, ha a bankba tett pénze évente 10%-ot hoz, akkor a „P/E” értékét 10-nek veszi, ha évente 5%-os bankkamat várható, akkor ez a szám 20. Lehetséges, hogy a bankba tett pénze évi 20%-ot hoz, akkor a „P/E” legyen egyenlő 5-tel.
A művelet eddig kicsit bonyolultnak tűnik, de most már adva van a képlet:

A P/E érték (nyereséges vállalkozás esetén választható 5-től 20-ig belátása szerint, azaz 5-től 20-ig bármi) egyenlő – az árfolyam (P2) és HUMET® esetében választható - (P1= a részvények darabszáma) szorzatával, majd ez a szorzat osztva az „E” értékkel.
A fenti képletet P1-re kell rendeznie és máris tudja, hogy mennyi a fundamentális alapon elvárható árfolyam.
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 12:37
Előzmény: #38064  Törölt felhasználó
#38068
Tisztelt Huminsav,

akkor sorjában:

1. MENNYI A HUMET RÉSZVÉNYEK ÉRTÉKE FUNDAMENTÁLIS ALAPON (P/E)?

A számítás módja az alábbi.
A negyedéves jelentésekben leírt mérleg szerinti eredményt megszorozza 4-gyel (első negyedév), 2-vel (félév) 4/3-dal (szeptember 30-iki jelentés), ezekből átlagot számít. Ez az „E”= earnings; a nevező.
Ezek után döntenie kell két kérdésben. Vagy elfogadja a részvény-kibocsátási stratégiát vállaltfejlesztési alapelvnek, ekkor a számláló egyik tagja 32 millió; ha nem akkor a számláló 60 millió. Ezt a döntést követően megvan a „P”=price érték egyik szorzandója (legyen az a P1).
A másik kérdés, amit el kell döntenie, hogy a „P2” értékre mekkora számot választ. Ez lehet bármennyi, de általában a bankkamatokhoz szokták viszonyítani, ha a bankba tett pénze évente 10%-ot hoz, akkor a „P” második tagját (szorzandó) 10-nek veszi, ha évente 5%-os bankkamat várható, akkor ez a szám 20. Lehetséges, hogy a bankba tett pénze évi 20%-ot hoz, akkor a „P” második tagja 5.
A művelet eddig kicsit bonyolultnak tűnik, de most már adva van a képlet:

A P/E érték (választható 5-től 20-ig belátása szerint, azaz 5-től 20-ig bármi) egyenlő – az árfolyam (P2) és HUMET® esetében választható - (P1) szorzatával, majd ez a szorzat osztva az „E” értékkel.
A fenti képletet P1-re kell rendeznie és máris tudja, hogy mennyi a fundamentális alapon elvárható árfolyam.

2. ÖN SZERINT MILYEN IDŐTÁVON VÁRHATÓ A MAGYAR PIACON JÓ FUNDAMENTUMOKKAL RENDELKEZŐ CÉGEINEK "TALPRA ÁLLÁSA"?

Álláspontom rendíthetetlen, a tőzsdei cégek működését nem befolyásolja, hogy adott esetben az általuk kibocsátott részvényeknek mennyi az értéke. Ennek csak akkor van jelentősége, ha a cég saját részvényt kíván a tőzsdén, vagy tőzsdén kívül vásárolni, vagy eladni. Tehát a cégeknek e tőzsdei mélyrepülés miatt a gazdálkodásában nem lehet zavar – az említett feltételeket leszámítva –, azaz nincs miért „talpra állniuk”.

3. LÉTEZIK-E JELENLEG HIVATALOS ÁRFOLYAM PROGNÓZIS? (RÉGEN 101 FT VOLT)

A HUMET® esetében nincs.

4. ÖN A RÉSZVÉNYEK DARABSZÁMÁT VAGY AZ ÁRFOLYAMOT SZERETNÉ INKÁBB NÖVELNI?

Én magam, mint a HUMET® legnagyobb részvényese érdekelt vagyok abban, hogy az árfolyam a nem extrém határok között legyen.
A részvények darabszámának indokolatlan emelése ellen, mint részvényes tiltakozom/tiltakoznék.

5. A HUMET MIÉRT NEM TERVEZ SAJÁT RÉSZVÉNY VÁSÁRLÁST? AZ EREDMÉNY ÉS A HITEL ELÉG LENNE AZ ÁRFOLYAM STABILIZÁLÁSÁHOZ A KORÁBBI 60 FT KÖRÜLI SZINTEKEN, ÍGY JOBB ÁRON TUDNA CÉGEKET FELVÁSÁROLNI, VALAMINT AZ EREDMÉNYRE IS HATNA TALÁN...

A kulcsszó a kérdésében a „talán”. A cég eredményét „talán” növeli a saját részvény vásárlása, „talán” nem. Ennek a kockázatát egy válsághelyzetben, amikor a „készpénz a király (cash is king)” vállalni jelentős felelősség lenne és a cég működése szempontjából semmi sem indokolja (lásd a 2. kérdésre adott válaszomat).

6. A JÖVŐ ÉVBEN A HUMET ÁRBEVÉTELE ÉS NYERESÉGE A GAZDASÁGI VÁLSÁG ELLENÉRE NŐHET?

Igen, mindkettő lehetséges.

7. MI A FELESÉGE CÉLÁRA?

A befektetés célja, hogy nagyobb összeget keressen a papírok majdani eladásával, mint az időközben eltelő időszakban realizálható bankkamatok.

8. ÖN SZERINT A NAGY PAPÍROK KORÁBBAN FOGNAK RALLIBA?

Nézze, én nem vagyok spekuláns. Én magamat menedzser-befektetőként definiálom. Soha nem vásároltam részvényeket (kivéve HUMET®-et), tehát engem ez nem érdekel, számomra nem fontos információ, ezért nincs véleményem.

9. MIT HOZHAT A BÉT-RE A MIKULÁS?

A BÉT-tel különleges a kapcsolatom, ezért a múltra való tekintettel úgy vélem, hogy a Mikulás helyesen döntene, ha egy nagy virgács mellé egy kis csokimikulást vinne.

10. ÉS AZ ÚJ ÉV ÖNNEK?

Az új évvel kapcsolatban idén még döntéseket kell hoznunk, amelyek nagyban befolyásolják, hogy „nekem mit hoz” a 2009-es esztendő. Egy biztos, sok függ a CT vizsgálatok (félévente) eredményétől, mert mint az közismert, gyógyulófélben lévő rákbeteg vagyok.
Az én munkaidőm az első infarktusig tart. Tekintettel arra, hogy ma, 2008. november 29-én kiváló egészségi állapotban vagyok és boldog családi környezet(ek)ben élek, itt és most semmi nem mond annak ellent, hogy egy kellemes és harmonikus, szeretetben megélt esztendő áll előttem.

A jókívánságait köszöni, őszinte híve
Törölt felhasználó 2008. 11. 29. 08:39
Előzmény: #38066  Törölt felhasználó
#38067
köszönöm!
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 20:07
Előzmény: #38065  Törölt felhasználó
#38066
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 20:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#38065
Honnét gondoljátok, hogy Civinné vett?
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 20:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#38064
Tisztelt Civin János!

Örömmel értesültem arról, hogy a mai naon kedves felesége Humet részvényeket vásárolt. Ennek a kapcsán kérdeznék Öntől néhány dolgot. Jelenleg rendelkezem Humet papírokkal, ezek darabszámát növelni is fogom, nem ekkora mértékben :)

Kérdéseim:

1. Mennyi a Humet részvények értéke fundamentális alapon (P/E)?

2. Ön szerint milyen időtávon várható a magyar piacon jó fundamentumokkal rendelkező cégeinek "talpraállása"?

3. Létezik-e jelenleg hivatalos árfolyam prognózis? (régen 101 Ft volt)

4. Ön a részvények darabszámát vagy az árfolyamot szeretné inkább növelni?

5. A Humet miért nem tervez saját részvény vásárlást? Az eredmény és a hitel elég lenne az árfolyam stabilizálásához a korábbi 60 Ft körüli szinteken, így jobb áron tudna cégeket felvásárolni, valamint az eredméyre is hatna talán...

6. A jövő évben a Humet árbevétele és nyeresége a gazdasági válság ellenére nőhet?

7. Mi a felesége célára?:)

8. Ön szeint a nagy papírok korábban fognak ralliba?:)

9. Mit hozhat a BÉT-re a mikulás?:)

10. És az új év Önnek?

Sok sikert eddigi és jövőbeni munkájához
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 19:24
Törölt hozzászólás
#38063
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 18:19
Előzmény: #38061  Törölt felhasználó
#38062
Ez a papir lesssz 50 ft. fölött 1éven belül!!! Csak tudni kell időben kiszálni belőle!
Törölt felhasználó 2008. 11. 28. 16:56
Előzmény: #38060  Törölt felhasználó
#38061
Annak a valakinek ez az összeg nem sokat jelent!
Ez inkább csak egy újabb gesztus a családtól.

Topik gazda

bpmcwap
bpmcwap
5 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek