Topiknyitó: helosziaszevasz 2023. 03. 22. 17:45

UCITS ETF  

2024 január 1-től nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény Magyarország és az Egyesült Államok között. Ez azoknak a befektetőknek igazán fontos akik az amerikai piacot preferálják. Az európai bejegyzésű ETF-ek orvosolják a felmerülő problémákat. Ki milyen UCITS ETF-be fektet be, vagy tervez befektetni?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
helosziaszevasz 2023. 06. 23. 09:26
Előzmény: #159  Pipamocsok
#160
Elméletileg Németországban az osztalékadó 26.375 % (25%+szolidaritási adó).
Pipamocsok 2023. 06. 22. 20:12
Előzmény: #158  Duzzface
#159

Sziasztok!
Esetleg van e valakinek tippje vagy infoja mi a helyzet dividend tax withholding szempontból a Németországban (DE) bevezetett ETFekre? Már tudjuk hogy IE 15%, LU 30%, mennyi a DE%? EGK tehát 15%?
Sem a Justetfen vagy iShares saját leírásában nem találom. Vannak érdekes német ETF-ek is. Bármi tippet örömmel veszek.
Duzzface 2023. 06. 19. 14:44
Előzmény: #154  Amman
#158
Szóval akkor minden tekintetben felejtősek a LU  ETF-ek. 
Köszi szépen mindenkinek a választ.
maveryck 2023. 06. 19. 14:23
Előzmény: #156  helosziaszevasz
#157
The favourable tax treaty in the US is one of the key drivers for the move, with US equity ETFs domiciled in Ireland subject to a 15% withholding tax rate on dividends versus 30% for ETFs in Luxembourg and other jurisdictions. https://www.etfstream.com/articles/amundi-to-mirror-15bn-luxembourg-domiciled-etf-range-in-ireland
helosziaszevasz 2023. 06. 19. 13:55
Előzmény: #151  combo
#156
Ebben lehet, hogy igazad van, ezt külön nem néztem. Én jellemzően az amerikai piacot preferálom. Az amerikaiak a luxemburgi ETF-ek esetén 30%-os forrásadót vonnak le.
Ezért van az, hogy S&P 500 ETF-et luxuemburgban jellemzően swap verzióban (amitől én személy szerint ódzkodom) bocsátanak csak ki, hogy megkerüljék a forrásadó problémát. 
helosziaszevasz 2023. 06. 19. 13:20
Előzmény: #153  Duzzface
#155
Sajnos az ETF osztalékok után mindig adózni kell, hiába vonták már le valójában a forrásadót.
(A tbsz erre megoldás)
Ez miért van így?
Mivel nem te birtoklod közvetlenül a részvényeket (hanem az ETF szolgáltató), ezért a jövedelemszerzés csak akkor következik be, amikor az osztalékot az ETF szolgáltató kiutalja a számládra. Tehát amikor megkapod az osztalékot, akkor ez technikailag egy tiszta/100%-os osztaléknak minősül, ergo adóznod kell.
Amman 2023. 06. 19. 10:58
Előzmény: #153  Duzzface
#154
A forrásadót a kifizető vonja le.Tbsz-re is mindig az adóval csökkentett összeg érkezik meg.
Ha kint 30% a forrásadó,akkor annyit vonnak le.
Mivel itthon csak15% ,így elméletben a különbözetet visszaigényelhetnéd a kifizető államától,de a gyakorlatban ezzel nem szoktak foglalkozni ,mert macerás és nem éri meg.
Duzzface 2023. 06. 19. 10:29
#153
A NAGY kérdés még mindig az számomra, amihez tényleg nem értek: A kettős adóztatás elkerüléséről szóló adóegyezmény hatása: 
Ha van ilyen egyezmény (Magyarország és Luxemburg között), akkor én a Luxemburgban keletkezett osztalékomat jogosult vagyok itthon adózni?  Tehát ezzel elkerülhető a 30% forrásadó, mert TBSZ-re kapom, és ott elméletileg nem vonhatnak le semmit? 
Duzzface 2023. 06. 19. 10:24
Előzmény: #149  fpeter1982
#152
Köszi a válaszokat mindenkinek.
Igen, valóban TBSZ-re venném. Némely ETF-ből csak Luxemburgi illetőségűt találtam (Pl. a CHF alapúak, vagy a svájci large cap ETF). 
Én is úgy hallottam, hogy 30% a forrásadó Luxemburgban,  DE ez elvileg nem vonatkozhatna az ACC ETF-ekre, mert amibe fektet az ETF, az nem Luxemburgban van, tehát nem a luxemburgi forrásadó vonatkozik rá. Tehát a luxemburgi ETF is 15% forrásadóval adózza le az osztalékot, amit visszaforgat. 
Valószínűleg a Distributing ETF-eknél üthet be, mert maga azt ETF fizet osztalékot, ami luxemburgi, és ott vonhatnak le belőle helyben 30%-ot. Pont úgy, ahogy az amcsi cégeknél keletkezett osztalékból vonják jelenleg a 15%-ot (jövőre valószínűleg 30%-ot)
A TER mutatóban ezt nem hiszem, hogy feltüntetik. Javítsatok ki, ha tévednék. 
combo 2023. 06. 19. 07:02
Előzmény: #150  helosziaszevasz
#151
"De még a visszaforgatós verzióknál is az írek felé billen a mérleg, mert a 15% miatt több osztalékot tudnak visszaforgatni"
Ezt akkor látni kellene a chartokban: Ha összehasonlítunk két kb. azonos összetételű (pl. sima world) ír és luxemburgi accumulated ETF-et (azonos TER-rel), akkor az írnek szépen fokozazosan le kellene hagynia a luxemburgit. Nekem ez nem tűnt még fel.
helosziaszevasz 2023. 06. 19. 03:43
Előzmény: #147  Duzzface
#150
30% a forrásadó a luxemburgi ETF-eknél. (az íreknél 15%) 
Ha szükséged van az osztalékokra, akkor nem is kérdés, hogy miért jobbak az ír ETF-ek.
De még a visszaforgatós verzióknál is az írek felé billen a mérleg, mert a 15% miatt több osztalékot tudnak visszaforgatni, mint a luxemburgiak a 30%-os levonás után.
fpeter1982 2023. 06. 18. 23:24
Előzmény: #147  Duzzface
#149
Amúgy szerintem olyan nincs, hogy ETF -ben levonnak valamit adót árfolyamnyereségre hivatkozva. Az már a magyar jog, ha nem tbsz számla.
fpeter1982 2023. 06. 18. 23:22
Előzmény: #147  Duzzface
#148
Olyat kell venni / nézni ami acc, tehát visszaforgatják az osztalékot. Persze adóznak utána. De így az expense ratio alapján jól össze lehet hasonlítani két ETF-et, hogy melyiket mennyire drága. Btw ahogy néztem ha valami akár dupla annyira drága is mint egy alternatív ETF, 3/5/10 éves távlaton nagyon minimális lesz az eltérés hozamban.
Duzzface 2023. 06. 18. 13:59
#147
Luxemburgi ETF-ekről azt hallottam, hogy valamiért rosszabbak adózás szempontjából (magasabb forrásadó talán).
Valaki meg tudná erősíteni nekem, hogy ez mire terjed ki? Árfolyamnyereség, osztalék? 
Előre is köszi.
helosziaszevasz 2023. 05. 19. 11:26
Előzmény: #145  Törölt felhasználó
#146
Köszi. Akkor ez így még pontosabban. 
Törölt felhasználó 2023. 05. 19. 11:20
Előzmény: #144  helosziaszevasz
#145
Banki hátterű értékpapír forgalmazó teljesen megtéríti a károdat. Erre egyetlen példa volt idehaza, a Kulcsár ügy, minden kárt megtérítettek.
A Questor már más, ott BEVA térített.
A Bróker Marcsinál pedig még a BEVA is csak állami beleszólásra térített, hiszen semmi köze nem volt hozzá.
helosziaszevasz 2023. 05. 19. 11:13
Előzmény: #128  retrész
#144

Kicsit kutakodtam a téma után. Anno mindegyik bankban nekem ezt mondták. 
Tehát bankcsőd esetén visszakapsz minden értékpapírt. A BEVA arra szól, hogyha a bank nem tudja kiadni az értékpapírokat, mert nincsenek is ott. (ez praktikusan azt jelenti, hogy ellopták, soha nem is volt ott stb..). Ez komoly pénzintézetnél elképzelhetetlen. Annyit meg lehet persze tenni, hogy itt is diverzifikálsz több bank között az ördög soha nem alszik alapon. 
Az osztalékportfóliós link kapcsán: Igen, mondjuk a Cola valóban nem tudja, hogy te részvényes vagy. De ez itt nem is érdekes. A bank tudja, hogy az értékpapír a tied, hiszen a te értékpapírszámládon van. 
BEVA-Iranytu_oldal.pdf (bva.hu)
17. oldal:
Meglévő ügyfélvagyon kiadása: A felszámolás alatt álló befektetési szolgáltatónál talált meglévő (TEHÁT NEM HIÁNYZÓ) ügyfélvagyont (értékpapírok és összegek) a felszámoló adja át az ügyfélnek, a felszámoló által meghatározott módon és időben.
13. oldal:
Milyen összegű a BEVA által nyújtott kártalanítás? A 2016. január 1. után indult felszámolási eljárások esetén a BEVA a kártalanításra jogosult befektető részére a HIÁNYZÓ értékpapírok és pénzösszeg után, legfeljebb 100 ezer eurónak megfelelő forintösszegig fizet 1 millió forintig 100 százalékos, az 1 millió forintot meghaladó rész után pedig 90 százalékos kártalanítást (számítási példát lásd később)
helosziaszevasz 2023. 05. 19. 10:50
Előzmény: #139  fpeter1982
#143
Szia. Nem szoktam. Mivel minden hosszútávra van véve és minden hónapban veszek (amivel adott esetben leátlagolok), ezért nincs értelme. 
Cheplin
Cheplin 2023. 05. 19. 08:50
Előzmény: #141  fpeter1982
#142
-5% nagyon szűk szerintem. 
Illetve igazad van, nem lehet tudni, pont ez a lényeg :)
Vannak pro és kontra érvek, ahogy írtam.
fpeter1982 2023. 05. 19. 08:39
Előzmény: #140  Cheplin
#141
Nah jó, de sose lehet látni előre hogy mekkora reccs lesz. Tegyük fel teszel egy stopot -5%-ra, kiüti. Akkor onnan mi a terv? Nem lehet tudni, hogy tovább esik vagy pedig pont hogy innen elpattan. Stoppal szerintem megvan a esélye, hogy "aktív" kereskedésbe vált az ETF.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek