Topiknyitó: Hathor 2022. 12. 08. 14:35

Magyar Állampapír tulajok  

Magyar Állampapír tagoknak
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2022. 12. 18. 14:30
Előzmény: #258  ostyascukor
#260

DKJ nem lakossági papír, te nem tudsz jegyezni, csak venni. Akár banknál, akár a MÁK-nál. (Illetve a bank lehet hajlandó neked jegyezni.)
MÁK-nál vásárláskor ki van írva a lejárat és a hozam. Miután megvetted, pontosan ekkora hozamot fogsz kapni lejáratkor. Azért diszkont, mert van egy névérték, és egy alatt lévő diszkont ár amiért megveszed/jegyzed. A hozamod lejáratkor = névérték - vásárlási ár.
A hozamod csak akkor lehet más, ha eladod korábban. Már rögtön a vétel után kevesebbet fog érni, mert van egy spread a vételi és eladási ár között. És az eladási ár is nagyon tud fluktuálni napról napra. De ez mind teljesen irreleváns, ha te lejáratig tartod. Ha lejáratig tartod, tuti fix hogy annyit kapsz, amennyi a névérték.
TLDR: Megnézed a MÁK Webkincstárban a hozamot, megveszed, lejáratig tartod, és megkapod lejáratkor pontosan a névértéket, illetve azt a hozamot ami oda volt írva.
Lejárat előtt meg nem parázol rá ha csökken az értéke, mert az csak akkor számít, ha eladnád idő előtt.
Törölt felhasználó 2022. 12. 18. 14:28
Előzmény: #258  ostyascukor
#259
1. Is-is. MÁK egyszerűbb, nincs rá adó, nincs számlavezetési és egyéb díj.
2. MÁK-nál is és értékpapír cégnél is igaz. Az árfolyam eltér, de valószínűleg ott fogod eladni is, ahol veszed, ellenkező esetben transzferálnod kell.majd, ami pénzbe kerül. MÁK 100 millióig egyszerűbb megoldás.
3. A dkj egy bizonyos fix összeget fizet vissza. Olcsóbban veszed meg, ezért célszerűbb hozamnak hívni a nyereséget, nem kamatnak. Pl fizet 10 ezret februárban, most megveszed 9800-ért, így képzeld el.
4. A lejáratkori összeg fix.
5. Igen, diszkontáron veszed.
6. Mert így nevezték el. Ez egy állampapír fajta.
7. Nem kamat, hanem hozam. Olcsóbban veszed, azért jó neked. A napi árfolyam tábla mutatja a hozamokat 
8. A Mák folyamatosan adja veszi, ezért tudsz tőle venni vagy neki eladni. Az árfolyam idővel változik, ha közeledik a lejárat vagy ha változik a piaci hozam. De lejárat napján visszakapod a névértéket.
ostyascukor 2022. 12. 18. 14:12
#258
Köszi szépen az eddigi válaszokat!
.
Még lenne néhány amatőr kérdésem a DKJel kapcsolatban:
1 - Pl veszek 1 éves DKJ-et, azt a másodlagos piacon tudom venni, vagy közvetlen a MÁKtól?
2 - Ha másodlagos piacon akkor van neki egy eladási ára ami a kibocsájtási ártól eltér.
3 - Ha ott veszem meg és várok amíg lejár, akkor a kibocsájtási árat kapom plusz a kamatot ugye?
4 - Amikor azt írod pl Hator hogy 1 éves 13% kamattal, akkor ott az a 13 % az fix ugye? Tehát amikor ki van bocsájtva a papír, akkor ott fityeg rajta a 13%os kamatcédula és az úgy marad a végéig (vagy a köv kibocsájtásnál az aktuális kamatcédula). Úgy is kérdezhetném hogy az hol látszik egyértelműen hogy fix a kamat és nem változik erre-arra (hol van ezeknek a papíroknak a hivatalos definiciója)
 Olvasom a DKJ definicióját, de inkább csak több kérdés marad bennem mint kevesebb:
5 - Pl miért diszkont (miért névérték alatt) áron kerül kibocsájtásra?
6 - Miért kincstárjegy a neve, miért nem állampapír (talán így jobban megértem mi is ez)
7 - Az allampapir.hu-n azt írja hogy nem kamatozik, akkor a (pl) 13% kamat(?)az miből keletkezik, hogy kerül oda?
8 - Azt is írja a fent említett honlap hogy aukció útján kerül kibocsájtásra, és hogy az elsődleges forgalmazók vehetnek részt, és befektető (az volnék én) csak az elsődleges forgalmazón keresztül tehet aukciós ajánlatot.
Ki(k) az elsődleges forgalmazók, és mi az útja módja az aukciós ajánlat tételnek.
Lentebb ír forgalmazókat, bár nem írja hogy elsődlegesk, ezek szerint a MÁK is ilyen elsődleges forgalmazó?
.
Nekem az is tökéletes ha linkel valaki egy oldalt ahol ezek el vannak magyarázva :)
.
Köszi szépen a türelmet és a megértést a kevésbbé szerencsés képességű forumtársakkal szemben :)
Nemecsek 2022. 12. 18. 12:36
Előzmény: #256  Dave110
#257
Egy hónapja néztem úgyhogy már nem biztos hogy helyes az amit írok . Akkor az a megoldás tűnt a legjobbnak,hogy a hat éves Pmap és egy év után kiszállni belőle . Az egy százalék buktával lehet forduló napon vagy héten tehát a kamat 0.5+ infla.
Dave110 2022. 12. 18. 10:11
#256
Sziasztok. Két ünnep között tudnék állampapírt vásárolni. 1 éves (dkj veszek erre az időtávra) és 3-5 éves érdekelne. Tudnátok tanácsot adni, melyik most amivel a legjobban járok? Továbbá 2-3 ezer eurot gondoltam Pemáp ba is tenni, hosszabb távra. Köszönöm
Hathor
Hathor 2022. 12. 18. 09:05
Előzmény: #254  Törölt felhasználó
#255
En 13%ost vennek, majd 1ev mulva korbeneznek mit tudik venni.
10-12-15-17%is lehet akkor, de a 20is elofordulhat addig. Senki nem tudja jovot. De postai 7%os is lesz akkor, mert jovore szinten 15%ot varnak inflaciora..
Bar ezt en nem veszem keszpenznek
Törölt felhasználó 2022. 12. 18. 08:20
Előzmény: #252  Hathor
#254
Vagy 1 év múlva lesz jo aron otp
Rincewind2 2022. 12. 18. 05:48
Előzmény: #232  roland75
#253
Elmúlt 10 évben nem sok aggódni valóm volt az euró huf árfolyam miatt. Jelenleg 25% euró, 5% dollár alapú  befektetésem van a többi forint. A legkisebb hozama a forint alapú befektetéseimnek volt eddig. Természetesen a folyó kiadásaim forintban vannak, ezért csak a hosszútávú befektetésre van értelme az eurónak.  A dollárnak az árfolyam ingadozása nem nagyon zavar még alacsony (290Ft) árfolyamon szálltam be. Eurókat 310-350 között vásároltam befektetve PEMÁP és részvények mindkettő jól hozott eddig.
Hathor
Hathor 2022. 12. 18. 00:39
Előzmény: #247  ostyascukor
#252
Vegyel 1eves DKJt 13%, majd egy ev mulva biztosan lesz 1eves 7%os is
wantuu 2022. 12. 17. 22:34
#251
Abban igaza van a kollégának, hogy érdemes megnézni a kicsit alacsonyabb hozamú papírokat is. Ugyanis lehet, hogy azok 2019. június 1. utáni papírok, ezért nincs már rájuk kamatadó, így összességében jobb lehet a hozam.
https://www.allamkincstar.gov.hu/hu/gyik/tartalom/4973/
wantuu 2022. 12. 17. 22:30
#250

2024/B pl. 10 éves papír. Igazából teljesen mindegy hány éves, te most veszed meg, neked csak a lejárat és hozam számít, ami könnyen látszik a Webkincstárban az Új Tranzakció -> Vétel lapon. (Ezek már futó papírok másodpiaci vásárlásai, nem új papírok jegyzései.)
A hozam meg piaci, attól függ épp milyen áron adják-veszik. Ha most megveszed, le tudod fixálni a 10% körüli hozamot lejáratig. De ha januárban veszed, más lesz az árfolyam. Lehet hogy már csak 8%-os hozamon tudod megvenni, de az is lehet, hogy 12%.
Az, hogy milyen egyéb papírok jelennek meg másodpiacon a közeljövőben, szintén nem tudni tudtommal, de szerintem 1 hónap alatt ne számolj azzal, hogy sok új lehetőség lesz.
BMÁP nem fix, hanem a 3 hónapos DKJ hozamához van kötve, azt követi egy kis bónusszal. Ha marad a magas kamatkörnyezet, jó lesz, de nem garantált az évi 10% hozam. Viszont ami itt pozitívum, hogy új papír, úgyhogy kamatmentes, nincs rá 15% SZJA.
Gondolkodhatsz abban is, hogy rövidebb DKJ-ket veszel, aztán ha lejár, megint újat. Ezzel az a rizikó faktor, ha elkezdenek csökkenni a kamatok.
combo 2022. 12. 17. 22:26
Előzmény: #248  ostyascukor
#249
Nem sikerült. A BMÁP-nak 3 havonta változik a kamata (a DKJ-akciók eredményétől függ, nem részletezem). Most egy jó darabig még 10% fölött lesz, az tuti, de hogy mi lesz egy év múlva, azt senki nem tudja.
Neked a 2025/C papír jön szóba, azt figyeld, 2025. nov. 26-án jár le. Most épp 10% alatt van a hozama, de volt az 13% is... Ha azt látod a Kincstár felületén, hogy a hozam neked szimpatikus (ez napról napra változik) pl. 11%, akkor vedd meg. Sajnos a korábban lejáró fix kamatozású államkötvények mind kamatadósak, a 2023/C kivételével, de neked az meg túl rövid.
ostyascukor 2022. 12. 17. 22:09
#248

https://telex.hu/gazdasag/2022/09/26/jonnek-a-11-szazaleknal-is-tobbet-fizeto-lakossagi-allampapirok
.
Ez pl ha jól értem 3 éves papír (BMÁP) és 2022 szept 29től van, és ha 3 éves akkor 2025 szept 29én jár le.
Végül is ez még beleférne, ha fix a kamata neki (cikk szerint az)
.
Ezt ha veszek pl januárban (addigra csak elintézem a MÁK-os épapírszámlát) akkor ez teljesítené az évi legalább 10% fix kamatot és ha nem is 2025 elején, de októberre le is járna.
.
Jól sikerült kiokoskodnom vagy még ezt se sikerült? :)
ostyascukor 2022. 12. 17. 21:49
#247
Aham, akkor ezek 5 éves papírok.
.
4 éves papírok nincsenek is? :)
.
Lehet akkor érdemes kivárnom annyi időt hogy 2019 június 1 utáni papír legyen és legalább 10%ot adjon. Az a néhány hónap nem oszt nem szoroz, igazából 2025ben járjon le valamikor, de június 1 után is megteszi :P
.
Köszi szépen a válaszokat!
wantuu 2022. 12. 17. 21:25
Előzmény: #244  ostyascukor
#246

Ha tényleg fixet akarsz, akkor a Webkincstár ezeket dobja ki per pill:
2024/B 11.45%, lejárat: 2024.06.26.
2024/C 11.41%, lejárat: 2024.10.24.
2025/B 10.67%, lejárat: 2025.06.24.
Ezek mind 2019. június 1. előtti kibocsátásúak, szóval 15% SZJA lejön a fenti hozamokból, kivéve ha TBSZ-en csinálod. (Gondolom nem, mert akkor hosszabbat vennél.)
Ebben az időtávban szerintem meggondolandó a BMÁP, ami nem fix kamatozású. Volt ennél jóval magasabb kamatozású Erste vállalati kötvény, 2 év körüli, de nem vagyok benne biztos, de lehet ilyen már nem lesz többet mostanában.
Törölt felhasználó 2022. 12. 17. 21:16
Előzmény: #244  ostyascukor
#245
Erstenek van
ostyascukor 2022. 12. 17. 21:09
#244
Sziasztok újra!
.
Egyszer már kérdeztem, de lehet elveszett a sok beírás között.
Még egyszer próbát teszek hátha :)
.
Tudtok olyan 2 éves, vagy már futó de 2 év múlva (kb 2025 eleje) papírt ami évi fix 10%-ot, vagy afelett ad (de a hangsúly a fixen van, nem a többön)?
.
Annyiféle papír van mint kutyán a bolha, Ti meg ki be ugráltok, biztos jobban látjátok ha van ilyen papír.
.
Köszi szépen az esetleges válaszokat előre is :)
kkv14 2022. 12. 17. 21:08
Előzmény: #239  Törölt felhasználó
#243
Igen, de figyelni kell , mert nagyon gyors lesz a változás , sokan mondják majd ,- pedig tudtam....
Pelikan_Jozsef 2022. 12. 17. 20:51
Előzmény: #241  wantuu
#242
Ez a 16-17%-os kamat jól hangzik de én óvatos lennék a helyedben.Járd jól körül őket.
wantuu 2022. 12. 17. 20:37
#241

SaxoBank-al van tapasztalata valakinek?
HUF egyenlegre úgy látom 14.95%-ot adnak, illetve nagyobb összegnél 15.95%-16.95%.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek