Topiknyitó: Törölt felhasználó 2022. 03. 04. 17:49

Fától az erdőt - gazdaságról vegyesen  

Bármilyen gazdasági elemzés, gondolat, kereskedési és befektetési ötlet megosztható személyeskedés nélkül. Az alternatív megközelítések is helyet kapnak.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bandi_ujonc 2023. 01. 05. 08:34
Előzmény: #21198  kajli_man
#21200
Egyre olcsóbb forintban, lassan venni kell.
Bandi_ujonc 2023. 01. 05. 08:23
Előzmény: #21177  Placi82
#21199
A szivar itt egy anomália, mert én is kiszűröm:)
kajli_man
kajli_man 2023. 01. 05. 08:20
Előzmény: #21170  Bandi_ujonc
#21198
Jelenleg dollárban elérhető a részvények nagy része, tehát marad a dollár részemről is.
Madeinhungary 2023. 01. 05. 07:31
Előzmény: #21193  upgrayeddAKS
#21197
Há' de te az egyik orákulumról írsz rosszat. Még hogy nem jós?? Lehetett tudni, hogy lesz devizakötvény kibocsátás? Most elillant humm varázsa. 🤪
Placi82 2023. 01. 05. 01:48
Előzmény: #21193  upgrayeddAKS
#21196
Nekem, tudod, ez feher folt. Akkor Humi megsem jos :). De egyszer ebbe is beleásom magam.:)
Placi82 2023. 01. 05. 01:46
Előzmény: #21192  upgrayeddAKS
#21195
Jol dekodolsz engem. :). Akkor meg egy dolog eppen hogy erintolegesen. Nem akarom kifejteni. Dekódold:). Tudod volt van az a 'jatek" ,hogy " A dollar a mi penzunk, de a ti problematok!!" J. Connally. Na ennek a bulinak szerintem mar most vege van. Most mar, az aruk, es nyersanyagok felol fog fujni az Eurus. De nem eppen ugy ahogy Janos az FF topikban kifejti. 2022 elejeig   minden szavaval egyet ertettem. Szinte ittam. De az uj anomaliak miatt mar mashogy latom. Szvsz. 
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 01:12
Előzmény: #21193  upgrayeddAKS
#21194
Na, ezt már nem fogom kijavítani :) my bad :) ad2. kicsit pontatlan...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 01:03
Előzmény: #21191  Placi82
#21193
Nem kellett hozzá jóstehetség, mert... ad1. régóta ezt csinálják orbáncék is: amikor épp drágának tűnik az EUR, USD stb. a gyenge HUF-hoz képest, akkor mindig bocsátanak ki egy-egy nagyobb pakkot és ad2. van egy impossibility trinity nevű elmélet, ami szerint kis, nyitott gazdaság nem tud eladósodni hosszú távra saját devizában. A 3-ból 1 minimum nem teljesül, azaz HUF-ban el tudunk adósodni (kis, nyitott gazdaságként) rel. RÖVID távra, de hosszú távra csak devizában.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:53
Előzmény: #21187  Placi82
#21192

Tökéletesen értem, hogy miket írsz, de ez még mindig csak az volt eddig, hogy miért akarná Kína a "helyet magának a Nap alatt" :) a.k.a. "einen Platz unter der Sonne" :) mint anno a Német Császárság. Ez tiszta sor, volt már ilyen, sőt... lásd még pun háborúk a Római Birodalom idején, stb. Amúgy ha már így felhoztam a törit... mennyi volt az arány, amiben a feltörekvő hatalom végül úgymond legyőzte az őt "terelgetni, nyesegetni" vágyó nagyhatalmat? Nem lehetett rossz, azért az ókorban bőven "megbuktatták" a nagyhatalmakat, még a perzsákat is több ízben szívatták a hellén népek :)  Szóval visszatérve Kínára, az okok érthetőek, sőt. Nem is azt vitattam, hanem azt, hogy mivel tudna lépni. Szerintem MOST nincsenek meg az eszközei, de mondjuk 10+ éves távlatban már reális lehet egy kvázi-kétpólusú világ. Most amúgy multipoláris van, csak a "módusz" az USA és szövetségesei... talán a legesélyesebb forgatókönyv, hogy bizonyos területeken Kína elhúz az USA előtt, akár Japán anno, aztán hogy ez meddig fog tartani, az jó kérdés... az is, hogy ez mire lesz elég, tehát ha fent is marad az előny, akkor mennyire fog sokat jelenteni. A számok hosszú távon kedveznek Kínának, pl. a felsőoktatásban évente kb. 7 millióan végeznek, és ez elég régi adat, azóta még rá is tudtak kapcsolni... Ha ebből levesszük a könyvtár-ruhatár-büfé :) szakosokat stb. ( ez nem bölcsész-ellenes poén volt, szimplán csak tény, hogy extrém ritkán lesz belőlük fejlesztő, mérnök, stb.), akkor is marad egy halom műszakis tehetség. Csak idő kérdése, hogy MIKOR kerül át az innováció "súlypontja" a térségbe, bár azért az USA még ki tud húzni néhány "dugót" bizonyos technológiáknál, amikre rá vannak csatolva a kínaiak... azonban ezek ideig-óráig hatnának szerintem... ahhh... mindjárt 1 óra, jó éjt, és...
MINDENKINEK BÚÉK utólag is :)
Placi82 2023. 01. 05. 00:49
Előzmény: #21190  upgrayeddAKS
#21191
Te is eszrevetted, hogy elbulvarosodott, mainstreamelodott? De neha felbukkanak regi jo irasok, villam csapas szeruen. Amugy en csak azert linkeltem Huminak, mert azt josolta nekem egyszer hogy majd jonnek a devizakotvenyek, ev elejen. En ezt  nagyon nagyon ketelkedve fogadtam, hisz az volt a cel, hogy ne legyen deviza kitettseg. Erre irtam Huminak, hogy egy kis jós. Biztos madarcsontokat vet, meg keselyuk roptebol josol mint az okori Romai  pontifex maximusok.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:34
Előzmény: #21119  Placi82
#21190
Bakker, még a cikkben is írják, hogy el van swappolva :) Ki sem néztem volna a portfolióból :) Csak nem a régi motorosok írták, pl. Madár István? :)
Placi82 2023. 01. 05. 00:34
Előzmény: #21186  upgrayeddAKS
#21189
Hu, na ezt folytassuk holnap:)). Jo éjt!:)
Placi82 2023. 01. 05. 00:33
Előzmény: #21187  Placi82
#21188
Az igy oldottak meg alatt az altalad emlitett kiuldozest, vagy "kardot" ertettem.* javitva
Placi82 2023. 01. 05. 00:29
Előzmény: #21184  upgrayeddAKS
#21187
Ertem.:). Oke. Masikban   amugy nem is  sarkitottal. Ezert nem.volt a sotet kozepkorban bankrendszer az Europaban Mert az uzsora kamatos hitelek visszafizeteset , sok four, nemes, vagy kiraly igy oldotta meg. Ezt a Fuggerek hidaltak at, de ok papiron katolikusok voltak,:) es letrehoztak az EUn ativelo bankrendszert,es valtot! De ez is egy masik mese. A SWIFT ben most mennyi is a juan utalasok aranya.? Kb 2%? Nem eppen tukrozodika gazdasaguk.. A masodik, legnagyobb olaj importalo Kina, de dollarban.megy az elszamolas,nem.juanban. A legnagyobb az EU, de ők nem akarnak petroeurot, mondjuk buta modon nem.is kerik.meg az arat.Na mindegy. Erre mi tortenik?  Az oroszok a gazert, olajert meg mit  kernek.....? Na mindegy, nem részletezem. A lenyeg, Kina nem turi tovabb az egypolusu hegemoniat. Reszt ker az asztalnal, de nem kapta meg. Folytatasa pedig...........
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:22
Előzmény: #21183  Placi82
#21186
Aha. Szóval nincs ideológia... csak amikor mégis van :) Amúgy hogy lehet az, hogy Japán átmenetileg a világ 2. számú gazdasági "powerhouse"-ává vált? Hogy lehet, hogy japán cégek amcsikat vásároltak fel? Pl. SONY - Paramount (ami már rég SONY Pictures) stb.? Hogy lehet az, hogy Japán volt egy ideig a világ első számú félvezető-gyártója? (Egyébként mindegyikben, főleg a félvezetőkben vastagon benne volt az USA, nekik kedvezett, hogy Japán ilyen szépen fejlődik a chipgyártásban...) De nem azért tudta visszavenni az USA a vezető szerepet, mert a japánok nem akartak "kezet emelni" az őket legyőzőre... "Japan soha nem emelt volna kezet amerikara, meg gazdasagilag erdekeire se!  Ez mas mese." Ez eléggé ideológiának tűnik nekem, nincs benne gazdasági racionalitás. Ettől még lehet, hogy igaz, csak kétlem. Én úgy látom, hogy bizonyos FONTOS kulcspozíciókat az USA mindig megtart magának, ahogy a Brit Birodalom tette anno, csak nekik sem sikerült véglegesen, talán a jenkiknek sem fog. Azonban nem állnak rosszul, a legtöbb válságból megerősödve kerülnek ki, sok más gazdaság pedig meggyengülve. Van is egy olyan mondás, igaz inkább tőzsdés, de a gazdaságra is igaz szokott lenni, hogy ha Amerika tüsszent, a fél világ náthás lesz...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:11
Előzmény: #21174  upgrayeddAKS
#21185
ja, írtam is a konkrét hitelkihelyezést :) Placi, sorry, my bad, akkor ezek szerint egyértelmű volt, hogy erre IS célozgattam :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:09
Előzmény: #21181  Placi82
#21184
Értem. Tehát - hasonlóan az előbbi témához, (lásd Japán, USA, Kína) konkrétumok nélküli "sejtetés" van csak :) Jól sejtem akkor, hogy a kínaiak kihelyezett hiteleire is gondoltál? :) Mert én azt pedzegettem. Valószínűleg nem voltam elég világos, hogy ezt is értem a beruházások alatt, mert ugye jó kínai szokás szerint kínai hitelből mennek ezek, csak az a kérdés, hogy fizetnek-e majd rendesen, és ha nem, akkor majd mi lesz? :) Pl. mennyit ér meg a jenkiknek, hogy ne fizessék ki a hiteleket egyes afrikai országok? :) Kb. oylan lenne a dilemma, mint anno amikor a zsidóknak a hiteleit ki kellett volna fizetni pl. egy-egy királynak, nemesnek, helyette inkább meghirdettek egy-egy pogromot... (most sarkítottam)
Placi82 2023. 01. 05. 00:04
Előzmény: #21179  upgrayeddAKS
#21183
Japant legyoztek az amerikaiak. A japan kulturabol fakad, hogy a gyoztes amerikaiakat tisztelik. Sogunatus, szamurajok idei mentalitas meg mindig el ott.  Erdemes elolvasni a csaszar kapitulalasi beszede utan  torteneseket japanban. Japan soha nem emelt volna kezet amerikara, meg gazdasagilag erdekeire se!  Ez mas mese.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 05. 00:03
Előzmény: #21175  KrisztinaI
#21182
Most sokféle dolgot hoztál ide. Az olajos téma régi kérdés, és nem befolyásolja azt, hogy Kínában miben takarítanak meg, viszont természetesen érthető ez a törekvés, nekünk is jól jönne. (Ha HUF-ban tudnánk fizetni az import áruért...) Nyilván Kína érdekérvényesítési potenciálja nagyságrendekkel több a magyar lehetőségeknél :) - és lehetséges, hogy létrehoz majd egy olyan gazdasági kört, amiben a jüan szerepe kiemelt. Ez logikus lépés volna, viszont akkor miért csak beszél erről? :) Talán csak nem az van, hogy "easier said than done"? :) Nyilván előbb-utóbb meg fogja tudni csinálni. Addig meg szájkaratézik.. izé, szájkungfuzik :) mert a karate japán ág :) Uez vonatkozik nyilván a jüan tartalékvaluta szerepére, mivel MINDEN tartalékvaluta-státusz kedvező, lásd "kamara haszna". Minden készpénz, ami USD, EUR stb.-ben van, az effektíve kamatmentes hitel a kibocsátónak...
Placi82 2023. 01. 04. 23:57
Előzmény: #21174  upgrayeddAKS
#21181
Na most nem hulyeskedek. Nagyon rossz a kérdésed! Es ebbol latszik, hogy rossz iranyba nezel. Visszakerdezek akkor!  "Az  Egy övezet, egy út” kezdeményezésnek nevezett projekt szerinted csak infrastruktura.epítesbol all?  Mi a celja? Mi vegre hozztak letre az" uj selyemutat"? Tovabba   2012 ota halasztgatott olaj- jüan tervről hallottal mar? Terjunk erre vissza, ha utana neztel. Mert en altalaban jol eljatszom a hulyet, es elvezem is, de ha komolyan kezdunk beszelni akkor a lexikalis  tudast rakjuk hozza.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek