Topiknyitó: Portfolio 2019. 08. 21. 10:08

Történelmi tett: olyat tud Magyarország, amit utoljára az IMF-hitel elõtt  

Ugrás a cikkhez
A GDP 70 százaléka alá csökkent az államháztartás bruttó adóssága, erre utoljára 2008-ban, az IMF-hitel felvétele elõtt volt példa - derül ki az MNB szerdán megjelent második negyedéves statisztikájából. Persze az adósság
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 14:00
Törölt hozzászólás
#258
Shut-up
Shut-up 2019. 08. 25. 14:09
Előzmény: #251  csabav2
#257
Ez nem is kérdés. De a nép egy része tapsol, h a máp+ be lett vezetve. Amikor meg állunk át az euróra 350 fölötti árfolyamnál,akkor vakarhatják a fejüket.
portmolyolo
portmolyolo 2019. 08. 25. 12:47
Előzmény: #254  portmolyolo
#256
És akkor még ott van az is, hogy hová lett az átvett devizatartalék?
https://www.mnb.hu/letoltes/hoffmann-mihaly-kolozsi-pal-peter-mnb-honlapra.pdf
portmolyolo
portmolyolo 2019. 08. 25. 12:32
Előzmény: #253  portmolyolo
#255

"A visszafizetés egy kétmilliárd eurós tétellel kezdődött 2011-ben, amit az Európai Bizottságnak utalt át hazánk. A visszafizetés forrása az a 4 milliárd eurónyi devizakötvény volt, amit az ÁKK értékesített a nemzetközi piacon"
https://www.portfolio.hu/gazdasag/hatalmas-tehertol-szabadulunk-meg-mire-koltottuk-az-imf-hitelt.229691.htm
Lehet tovább olvasni a cikket, aminek a címe rossz, hiszen semmilyen tehertételtől nem szabadultunk meg ezzel. 
portmolyolo
portmolyolo 2019. 08. 25. 12:28
#254
"A GDP 70 százaléka alá csökkent az államháztartás bruttó adóssága, erre utoljára 2008-ban, az IMF-hitel felvétele előtt volt példa - derül ki az MNB szerdán megjelent második negyedéves statisztikájából." - ez úgye csúsztatás,  mivel az adatok nem hasonlíthatók igy össze, közben implicit adósság lett a 3.000 mrd manyup, és nem veszik figyelembe, hogy mennyi likvid eszközzel rendelkezett az előző kormány, vagy a mostani, ami nem nettó adósság. Ráadásul Magyarország, mint olyan nem tudott semmit, az uniós támogatások lökdösték az országot, meg az elvont többlet adók, de inkább háta, mint előre.
portmolyolo
portmolyolo 2019. 08. 25. 12:20
Előzmény: #248  tokos.
#253
"Egyébként meg visszafizették, vagyis a jelenlegi adósságállományban már nincs bent "-  hú, itt alapok hiiányoznak, előtte vettek fel más hiteleket, éppen itt írták meg, tehát a bruttó adósságban jelenleg is benne van az iMF hitel, csak másnak tarozunk vele.
portmolyolo
portmolyolo 2019. 08. 25. 12:18
#252
 "Történelmi tett: olyat tud Magyarország, amit utoljára az IMF-hitel elõtt" - nem, olyat se tud. Ugyanis az adatok így nem hasonlíthatók össze, furcsa hogy a Pfólió egy ilyen csúsztatásról közöl cikket, szakmainak szánva.
csabav2 2019. 08. 25. 12:13
#251
miutan viktorunk forintositota az allam adossagot, a forint elinflalasaval fogja - a kozeposztallyal es a szegenyekkel, azokkal akik fix fizetesbol elnek - kifizetteti az adossagot. tobb ezer eves trukk
Törölt felhasználó 2019. 08. 23. 08:16
Előzmény: #248  tokos.
#250
'"Kimaradt belőle, hogy elkefélték még az imf-pénz 7 milliárdját is, pl. az állami vagyon növekményéhez számolt mol pakett is ebből lett."
Nem maradt ki, mert bruttó adósságról beszélünk"
Most már tényleg nem értelek. A szocik adósságához hozzáadod a 7 milliárdot mint adósságnövelő tételt, az ebből a fidesz által vett tulajdont meg leveszed a fidesz adósságából.Szerintem indulj ki minden tételnél abból, hogy ki költötte el és így világosabb lesz a dolog. (Hasznos szempont még az is, hogy a felvett hitelekből mennyit nem költöttek még el a kormányváltáskor, illetve mennyi volt félretéve.)
"További jó fideszezést és orbánozást!" Részemről nem erről szól a dolog (nem vagyok hívő), egyszerűen reálisan értékelek minden kormányt gazdasági szempontból. Akár tetszik, akár nem, a fidesz is szar (és temészetesen a szocik is azok voltak). Ha osztályozni kellene, akkor az első Horn kormánynak adnék egy négyes alát, az első fidesz kormánynak egy hármast, az összes többi meg max kettes.
badsector1
badsector1 2019. 08. 23. 07:52
Előzmény: #248  tokos.
#249
Neked mint mezei állampolgárnak miért fáj az orbánozás? :))
tokos. 2019. 08. 23. 07:37
Előzmény: #243  Törölt felhasználó
#248
"Kimaradt belőle, hogy elkefélték még az imf-pénz 7 milliárdját is, pl. az állami vagyon növekményéhez számolt mol pakett is ebből lett."
Nem maradt ki, mert bruttó adósságról beszélünk. Egyébként meg visszafizették, vagyis a jelenlegi adósságállományban már nincs bent - ha hasonlóan gagyi érvet akarsz, mint a tiéd...
"A ppp pályákra kifizetett 6 mrd nem tudom honnan van, én ilyenről nem tudok, mondjuk ha nem lenne m5-ös, akkor pályadíjat sem lehetne szedni rá, de hagyjuk.Viszont, ha a szociknál beszámoltad már a 38-ba, akkor ne számítsd a fidesznél is be.)"
Ezt elnéztem, 2,5 mrd volt csak. Hozzá kell adni a szocikhoz, és el kell venni a fideszétől, mert ennek a költségei 2010 után jelentkeztek, de aszocik sara.
"Kihagytad az eus pénzeket (szocik 10 fidesz 30), ami pld. azért is lényeges, mert ha már a szocik is ennyit kaptak volna, akkor a ppp-s autópályák is eus pénzből épülhettek volna (M5-ös tuti, mert eus főközlekedési folyosó része. Mercedes vajon jött volna az m5-ös nélkül?)"
Nem hagytam ki, csak nem lehet ebbe a teljes összeget beleszámítani, akárhogy is kaparod magad. Egyszerűen azért, mert nem állami forrás volt. Volt persze az is, és voltak befizetéseink is. És a Fidesz kormányzat a jelentős részét hitelből előfinanszírozta.
"akkor a ppp-s autópályák is eus pénzből épülhettek volna (M5-ös tuti, mert eus főközlekedési folyosó része."
2004 után intézték a szocik. EU tagok voltunk. A szocik mindent jobban csinálnak az EU-ban, esetleg kalapolhattak volna. De alapvetően nem ezzel van a baj, hanem a ppp konstrukcióval... Ha hitelből csinálják, sokkal olcsóbb, de az nyilván náluk jelentkezett volna, nem később.
"Mercedes vajon jött volna az m5-ös nélkül?"
Már 1998-ban is Kiskunfélegyházáig ért az M5-ös...
További jó fideszezést és orbánozást!
Törölt felhasználó 2019. 08. 22. 20:59
Előzmény: #245  impudent
#247
Hát a mostani nyugdíjasok nagy része azért nagyon kevés nyugdíjat kap és a "parasztok" főleg ide tartoznak, mert a tsz-nyugdíj kevés.
Shut-up
Shut-up 2019. 08. 22. 20:28
Előzmény: #245  impudent
#246
Gondolom a szüleid is abba a rétegbe tartoznak, amit olyan "szépen" emlegetsz.
impudent 2019. 08. 22. 19:49
Előzmény: #243  Törölt felhasználó
#245
3000 milliard mnyp ellopasa plusz 8 ev alatt a tovabbi befolyt nyugdijkassza penzbol toltak ki a ratkos parasztok nyogdijat.
Ennyit lopni !!!!????
Unokaitoknak nem lesz penz futyihosszabbitora es belszukitore.
Phylaxa 2019. 08. 22. 19:47
Előzmény: #240  Peterbond
#244
Hááát, akkor ez a probléma. Jó régóta cipeljük. Fekete úrral kezdődött, ha jól emlékszem. :)
Törölt felhasználó 2019. 08. 22. 19:25
Előzmény: #223  tokos.
#243
Sok kedvem már nincs a vitához, csak egy kis pontosítás:
"A fidesz atvette 77-tel jelenleg mondjuk 85, kozben elkefelt 11 mrd manyupot, az allami vagyon meg nott kb 6-tal. Kozben kifizettek a szocik alatt epitett ppp palyakra 6 mrd-t. A novekmeny 7 mrd." Kimaradt belőle, hogy elkefélték még az imf-pénz 7 milliárdját is, pl. az állami vagyon növekményéhez számolt mol pakett is ebből lett. Tehát nőtt 8-cal, 11 manyup, 7 imf és ezzel szemben 6 vagyonnövekmény (mondjuk ez a 6 csak becslés), az összesen 20.
A ppp pályákra kifizetett 6 mrd nem tudom honnan van, én ilyenről nem tudok, mondjuk ha nem lenne m5-ös, akkor pályadíjat sem lehetne szedni rá, de hagyjuk.Viszont, ha a szociknál beszámoltad már a 38-ba, akkor ne számítsd a fidesznél is be.)
Kihagytad az eus pénzeket (szocik 10 fidesz 30), ami pld. azért is lényeges, mert ha már a szocik is ennyit kaptak volna, akkor a ppp-s autópályák is eus pénzből épülhettek volna (M5-ös tuti, mert eus főközlekedési folyosó része. Mercedes vajon jött volna az m5-ös nélkül?) 
Peterbond 2019. 08. 22. 19:17
Előzmény: #225  tokos.
#242
Ez siman az en meglatasom. Ettol meg el tudnam fogadni es tudnek is szavazni a Fideszre hogy csak ez lenne a gond hogy meg mindig minuszos koltsegvetest csinalnak. En szerintem is gond a magas hitelallomany es ennek csokkentese. Pont hogy meg jobban is mint az allam es en mar evek ota pozitiv koltsegvetest csinaltam volna ami a tenyleges allomany csokkentesrol szolna (  lasd az emlegetett nemetek ). De el tudom fogadni ha ezt maskepp latja es csinalja csak akkor ne allitsuk mar be hogy mekkora siker az allamhaztartas csokkentese. A nemetek ok mondhatnak es megse ezzel verik a melluket.
Peterbond 2019. 08. 22. 18:18
Előzmény: #224  tokos.
#241
"Igazabol az elso idoszakban a fidesz eleg nagy ellenszelben volt, mindhatjuk persze hogy maguknak kerestek a bajt a bankadoval, meg egyeb dolgokkal. "
.
Mondjuk inkabb ugyhogy ha otletszeruen piacellenesen viselkedsz akkor a piac bearazza a "kockazatot". Ezt kar ugy bealitani hogy "sertodes"bol vagy csupan a bankado miatti ellenerdekbol direkt ki akartak szurni velunk.
.
A masik pedig hogy pl a gorog valsag emlegetesevel konkretan rajatszottunk erre kormanyzati szinten is. Ezert ezt nem tudom piaci hatasra fogni.
Peterbond 2019. 08. 22. 18:14
Előzmény: #215  Phylaxa
#240
"Hogyan is néz ki a magyar gyakorlat? Valamikor hosszú ideig csak a kamatokat fizettük? Előfordult, hogy a kamatokból tőketartozás lett? Mióta törlesztünk? Egyáltalán letörlesztettünk már valamit vagy csak forintosítottunk? Hogy is van ez? "
.
Eleddig csak refinanszirozas volt. Mivel nominalisan SOHA nem csokkent a hitelallomany ezert a kamatokkal novelt osszeg kerult refinanszirozasra hitellel. Ez igaz kb minden eddigi kormanyra mivel egy evben volt csak pozitiv merlegunk. Amikor bevontuk a manyupot es az allampapir allomany egybol bevonasra kerult. Soha maskor. Ezert mondtam hogy minden uj kormany megorokli az osszes ezelotti hitelet is. Es igen kicsit nehezebb 8% kamat mellett koltsegvetest tartani mibt 3% mellett. Par szaz milliard minisz kamatkoltseg amit nem kell fizetni pontosabban uj hitelekkel refinanszirozni.
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:52
Előzmény: #238  tokos.
#239
2011-ben az MNYP-vagyon átvételekor biztosan ez volt a helyzet, illetve idén Q2-ben is többletes lett az államháztartás.
tokos. 2019. 08. 22. 17:49
Előzmény: #236  signal2
#238
Kerestem, de nem talaltam egyertelmut, talan 2017-ben pozitiv volt az elsodleges egyenleg, illetve az jdei evre is azt terveztek. De lehet, hogy csak  regebben, aztan akadtak fontosabb celok...
tokos. 2019. 08. 22. 17:47
Előzmény: #234  signal2
#237
Sok penz. Mindegyik szeret sok penzt kolteni... Jut is, marad is...
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:47
Előzmény: #235  tokos.
#236
Akár, utána kell nézni.
tokos. 2019. 08. 22. 17:44
Előzmény: #232  signal2
#235
Szerintem volt mar olyan, hogy torlesztettunk is. Nem sokszor es nem sokat. Bokros idejeben viszont erre ment a privatizacios bevetel reszben. Talan azota is fordult elo neha. 
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:42
Előzmény: #233  tokos.
#234
Ja, hát a fidesz és a szocik PaksII kérdésében is megjárták már mindkét oldalt. Dafke az ellenkezője mindig a "véleményük".
tokos. 2019. 08. 22. 17:38
Előzmény: #231  signal2
#233
de valszeg igaz.
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:32
Előzmény: #230  Phylaxa
#232
Ez most is így van. Az éves költségvetési hiányban ott van a kamatkiadás.
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:31
Előzmény: #229  signal2
#231
Ez persze csak ironikus képzelgés.
Phylaxa 2019. 08. 22. 17:23
Előzmény: #218  Törölt felhasználó
#230
Mostanában. Régebben pedig az történt, amit tokos ír feljebb. Még a kamatokra is hitelt vettünk fel, tehát tőkésítettük. Elég nagy szarban voltunk nem? :)
signal2
signal2 2019. 08. 22. 17:19
Előzmény: #214  Törölt felhasználó
#229
Ha a szocik szüntették volna meg az MNYP-t, akkor a fidesz azzal kampányolt volna, hogy a szocik elvették az emberek megtakarítását :).
Ha olyan módszerekkel szüntette volna meg, mint a fidesz, akkor ismétlődtek volna a 2006-os zavargások.
tokos. 2019. 08. 22. 17:12
Előzmény: #227  algore
#228
Kicsit gyakorold az olvavast, aztan ess neki annak, ami irtam meg egyszer, mert elsore nem sikerult fognod.
A hitelt Paksra felvettek mar? Ha nem, minek szamoljak vele?
algore 2019. 08. 22. 17:09
Előzmény: #223  tokos.
#227
Ágálsz hogy elverni könnyebb, de a manyupról ne essen szó. Imf-rol devizabetétrol ne essen szó. Ágálsz hogy egyedi teteleket ne, de azért ppp az viszont igen. Söt, kaparjunk ide még elöfinanszírozást is .
Hehe :)
Szerintem lvedd bele paks hitelt, és akkor felesleges tovább erölködnöd a fideszért ahogy eddig is az volt. Nevetséges ez a szemezgetés.
tokos. 2019. 08. 22. 17:06
Előzmény: #223  tokos.
#226
Hopp, basszus  tényleg, valami olyan van, hogy az unios tamogatasokat az allam elofinanszirozza hitelbol, es csak utolag kapja meg a zset az EU-tol.
Nem nezem mar, hogy ez mennyi, tobb mrd eur garantaltan. 
tokos. 2019. 08. 22. 16:51
Előzmény: #222  Peterbond
#225
Még annyi az előzőhöz, hogy nyilván úgy politizálnak, hogy jusson a népnek is, mert szeretnenek a zsirosbodon mellett ucsorogni meg jonideig. Ettol persze egy csomo felesleges kiadas van, mondjuk a stadionok araval siman lehetett volna csokkenteni az adossagot...
tokos. 2019. 08. 22. 16:33
Előzmény: #222  Peterbond
#224
Igazabol az elso idoszakban a fidesz eleg nagy ellenszelben volt, mindhatjuk persze hogy maguknak kerestek a bajt a bankadoval, meg egyeb dolgokkal. Ez ketsegtelenul sokba kerult az orszagnak
tokos. 2019. 08. 22. 16:30
Előzmény: #221  Törölt felhasználó
#223
Az IMF hitel 12 med EUR volt a kb. 77 mrd teljes allomanyból. Erre írtam, higy nem túl jelentős. Ami kétségtelenül szubjektív fogalom. A kb 16% nekem nem tűnik annak.
A manyup pénzt sosem vitattam. Viszont teljesen egyetértek a bedarálásával, a baj, higy nem ment a hitelallomany csokkentesere az egesz.
A szamokra visszaterve, ha EUR-ban nezzuk, a szocik az adossagot atvettek 41 mrd-vel, atadtak 77-tel. Kozben nott az mnyp vagyon, ez legyen mondjuk 8, mert elotte is volt mar benne penz, es elkefeltek kb 4 mrd allami vagyont. Osszessegeben 32 mrd tobblet. Tegyuk hozza a hatrahagyott ppp autopalyakat, 6 mrd-vel, ez 38.
A fidesz atvette 77-tel jelenleg mondjuk 85, kozben elkefelt 11 mrd manyupot, az allami vagyon meg nott kb 6-tal. Kozben kifizettek a szocik alatt epitett ppp palyakra 6 mrd-t. A novekmeny 7 mrd. 
Kalkulalhatjuk az EU-s tamogatasokat is, evente max. 1 mrd-vel, mert a tobbi garantaltan nem az allamhoz folyt be, illetve voltak befizetesek is. az a szocik alatt 3, a fidesz alatt legyen 9.
Peterbond 2019. 08. 22. 15:54
Előzmény: #209  tokos.
#222
Meg lenyegesen nagyobb kamatterheik is voltak. Nem a szocik nem csinaltak jol. De a fidesz elso 4 eve se volt kulonb ettol. Ez nagyon jol latszik a netto allamadossag mutatokon. Az utobbi par ev az amire azt lehetne mondani hogy kb rendben volt. Csak epp ebben az idoszakban egy nemetorszag mar 4 eve pluszos koltsegvetest csinal es ugyanarrol az adossagszintrol 60% ala ment NETTO BEFIZETOKENT. Mi persue hogy tartsuk a GDP novekedest azota is inkabb 2% ra lojjuk be a hianyt pedig lenne keret tenyleg adossag csokkentesre most es ha majd jon a lassulas akkor engedni a nadragszijon. De ugy latszik ezzel elkestunk mert kb jovore ott is lesz.
Törölt felhasználó 2019. 08. 22. 15:42
Előzmény: #217  tokos.
#221
Mind a kettő lényeges. Van két ember, egyformán havi 100 ezret keresnek és egyformán 10 milliós hitelük van. Az egyiknek van viszont öt millió megtakarítása, míg a másiknak nincs semmi. Melyik van jobb helyzetben? 
A korábbi linkben ott volt, hogy a teljes IMF hitel 3500 milliárd forint volt (kb. 12 milliárd euro), tehát kurva nagy részét képezte a hitelállománynak, ebből minimum 2000 milliárd forint megmaradt, ami még szintén kurva nagy rész (akkori gdp kb. 5-6 %-a). A manyup is 3000 milliárd forint volt 2010-ben, a teljes gdp 9-10 %-a. Óriási pénzekről van szó, éppen ezért nem lehet elbagatellizálni és bizony, ha a fideszt dicséred, akkor el kell mondani, hogy ezeket ők költötték el.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek