Topiknyitó: Portfolio 2019. 03. 21. 12:16

Két katasztrófa elég lesz ahhoz, hogy padlóra küldjék a Boeinget?  

Ugrás a cikkhez
Néhány hónap leforgása alatt két tragikus baleset is történt a Boeing legfontosabb repülõgép-modelljével, több száz halálos áldozatot követelve. A vizsgálatok még folyamatban vannak, de nagy esély van rá, hogy ezúttal nem
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
-pny
-pny 2019. 03. 23. 10:37
Előzmény: #31  elemes
#40
Ha ez mind igaz, akkor ez a sztori lassan a Volkswagen botrányhoz hasonlít a tudatos csalások, sumákolások miatt...
elemes
elemes 2019. 03. 23. 10:14
Előzmény: #35  AIDA64
#39
ez azért valószínűtlen, bár van bennem aggodalom, hogy a csődtől vagy akárcsak a durva árfolyamveszteségtől és a részvényesek bosszújától rettegő menedzsment próbálja elsikálni majd az ügyet és kineveznek egy bűnbakot.
elemes
elemes 2019. 03. 23. 10:13
#38
források, főleg:
a gép viselkedése és az MCAS szerepe:
https://theaircurrent.com/aviation-safety/boeing-nearing-737-max-fleet-bulletin-on-aoa-warning-after-lion-air-crash/
a típusvizsgálati eljárásról:
https://www.seattletimes.com/business/boeing-aerospace/failed-certification-faa-missed-safety-issues-in-the-737-max-system-implicated-in-the-lion-air-crash/
de a seattle timesben 737MAX kulcsszóval más releváns (és meglepően alapos) cikkek is vannak, úgy ltűnik a minőségi újságírás ott még fontos.
elemes
elemes 2019. 03. 23. 10:08
Előzmény: #34  Bekre_Pal
#37
de most a minőségbiztosításnak nevezett és mostanra üres frázissá változott fogalom újragondolására.
.
Az adott esetben a Boeing és az FAA egyaránt felelőssé tehető az első (Lion Air) katasztrófáért. A másodikért (Ethiopian) már csak közvetve: ott a légitársaságé a nagyobb felelősség merthogy a Lion Air előzetes jelentésének elkészültekor kiadtak egy rendkívüli légialkalmassági utasítást, ajánlom a dátumot.
https://theaircurrent.com/wp-content/uploads/2018/11/B737-MAX-AD-1107.pdf
és ezt befűzték a légiüzemeltetési utasításba is.
https://theaircurrent.com/wp-content/uploads/2018/11/boeing-737-max-service-bulletin-AOA.jpeg
elemes
elemes 2019. 03. 23. 10:03
Előzmény: #34  Bekre_Pal
#36
konkrétan a b@szásra gondolok :) de mire vonatkozik a kérdés?
AIDA64
AIDA64 2019. 03. 23. 09:37
#35
boing csöd
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2019. 03. 23. 09:00
Előzmény: #33  elemes
#34
mint légiforgalomban tanult ember kérdem, mire gondolsz konkrétan?
elemes
elemes 2019. 03. 23. 08:02
#33
Na amit az előbb összefoglaltam, azok mind publikus információk, mindjárt írom a forrásokat,  de nem ez a lényeg, hanem az, hogy nincs benne konteó. Nem akarok senkit hibáztatni, sem háttérhatalmat, semmit. A nagy rendszerek saját működésükből következően hajlamosak az idő múlásával elkurvulni, pontosan így. Ezért eléggé elszontyolodtam, amikor azt olvastam, hogy az FBI vette a kezébe az FAA - Boeing szál vizsgálatát, mert ha felelőst keresünk és megbüntetjük, akkor azzal csak elfedjük a rendszer elkurvulásának tüneteit és újabb baleseteknek ágyazunk meg.
.
Valamikor a polgári repülés, a balesetek kivizsgálása alapozta meg a "minőségbiztosítás" fogalmát: ha valami baj történik, sose a felelőst keresd (egy repülőbalesetnél többnyire már halott). A bajnak mindig van előzménye. Amikor 1977-ben Tenerifén a kifutópályán két Jumbo frontálisan ütközött és majdnem 600 ember meghalt, a balesethez vezető okok láncolatában tizennégy olyan előzményt találtak, hogy ezek bármelyike másként történik, nincs baleset. És a lehető legtöbb ponton megváltoztatták a szabályokat.
.
Ez lett a minőségbiztosítás alapelve: a rendszert alakítsd át úgy, hogy már az előzményeknél megakadályozd a baj bekövetkezését, megismétlődését. És ez a visszacsatolás, ez a rugalmasság váljék a rendszer részévé.
.
És nyilván sajtóhírek főszereplője, sokak félelme, a repülés az, ahol a papírgyártássá alakult "minőségbiztosítás" , az alapelvek  megértésének hiánya először kibukik.
elemes
elemes 2019. 03. 23. 07:34
Előzmény: #28  euler
#32
Az utasszállító repülőgépbe tehát kvázi titokban bekerült egy szoftver, amelyik semmilyen hibatűrést (redundanciát) nem tartalmaz, de joga van belevezetni a gépet a földbe, és erről a pilóták semmit nem tudnak, még arról sem, hogy a rendszer működésbe lépett -- csak azt látják, hogy zúznak lefelé és mi a f&sz van?

.
nem a hibás döntések miatt verem a nyálam, mert csak az nem hibázik, aki "megússza" a döntést (mert represszív szülők gyermekeként, represszív iskolarendszerben azt tanulta, hogy hibázni tilos). de egy szoftvert, a gépet, egy céget, egy hivatalt, egy országot, egy családot úgy kell felépíteni és működtetni, hogy VANNAK hibák, de vegyük észre és korrigáljuk ezeket. a sziklán is mindig legalább kettő de inkább több biztosítási ponthoz kikötöm magam mielőtt lekiabálok a társamnak, hogy indulhat.
.
Ezek a hibák végiggördültek az egész Boeingen majd az FAA-n úgy, hogy senki nem emelte fel a piros zászlót, hogy állj, nézzük meg mi a helyzet. vagy ha felemelték is, nem hallgattak rájuk.
elemes
elemes 2019. 03. 23. 07:32
Előzmény: #28  euler
#31
Szóval kellett egy takarékos hajtómű, hogy tartsák a lépést a 321NEO-va. A 737-nek alacsonyan van a hasa, az új hajtómű NEM FÉRT EL a régi helyére. A gép szerkezetében azonban nem akartak változtatni (2. pont) ezért innentől hibás döntések hosszú sorát hozták meg.
- kicsit magasabbra és előrébb szerelték a hajtóművet
- később észrevették (vagy már a szimulációkon, vagy a szélcsatornás teszteknél, vagy csak a berepülésnél? nemtom): magasra húzott orral elveszti a stabilitását a repülőgép
- a fejlesztéssel meg voltak csúszva a rivális Airbus 321NEO-hoz képest ezért tovább menekültek előre: szoftverrel kell megoldani (2. pont) és a pilótáknak nem is kell tudnia erről (3. pont)
- az új szoftvert elnevezték MCAS-nak: "ez az amitől a pilóták számára pont olyan marad mint a régi 737" (kormányzási jellemzőket leképező rendszer)
- erősen bíztak benne, hogy az FAA által bevezetett új típusvizsgálati rendnek köszönhetően (a vizsgálatok egy részét maga a gyártó cég végzi el) mindez nem is fog kiderülni
- amikor az FAA szakemberei kezdtek méltatlankodni, hogy a Boeing nyomást gyakorol rájuk, a menedzsment rájuk pirított, hogy ne akadékoskodjanak
- az MCAS szoftver tervezésénél kihagyták a repülésbiztonsági szabályokat: önellenőrzés, dupla vagy tripla érzékelő, pilóták figyelmeztetése, hiba esetén egyszerű kikapcsolhatóság
- elkezdték a típusvizsgálatot, miközben az MCAS még nem volt készen: az MCAS kezdetben egészen kicsi "beleszólást" kapott a kormányzásba, és ez szerepel a műszaki leírásban, de a repülési próbák során kiderült, hogy az még kevés, ezért fokozatosan növelték az MCAS beleszólását.
elemes
elemes 2019. 03. 23. 07:30
Előzmény: #28  euler
#30
Nem is annyira technikai porblémáról van szó.
.
Van technikai része, de ez inkább csak a történet megértéséhez fontos. Van, amikor a repülőgépet szándékosan (a gyors fordulások érdekében) instabil aerodinamikával tervezik, de a számítógép kormányoz, a pilóta csak iránymutatást ad (F16 óta minden vadászgép). Vagy a repülőgép annyira gnóm, hogy ember sose tudná vezetni (F117A). Utasszállító gépeknél ez nem volt szokás. Még az Airbusnál is van olyan üzemmód, amikor a számítógép nem próbál beleokoskodni a pilóta dolgába, a botkormányok mozgatását a kormánylapok mozgatásává alakítja. Aki tud repülőt vezetni az elkormányozza a gépet.
.
A 737MAX-nál a Boeing kb a következő célokat tűzte ki:
1. jelentősen takarékosabb hajtómű (ami nagyobb átmérővel jár)
2. szerkezete maradjon olyan, mint 737  gyorsabb a típusengedély)
3. a használata maradjon olyan, mint a 737 (nem kell betanítani a pilótákat)
-pny
-pny 2019. 03. 22. 23:14
Előzmény: #28  euler
#29
Én sem vagyok hozzáértő a témában, de ez nagyon nem tűnik apróságnak.
euler 2019. 03. 22. 22:46
Előzmény: #27  elemes
#28

A #3-ban egész részletesen leírtad, hogy mi miatt válik a szoftver (ill. a gép) instabillá.
Ha ez ennyire ismert, hogy hogy nem tudják ezt a vezérlő szoftverben javítani?
Mert most úgy látszik, hogy egy ilyen "apróság" miatt kerülnek padlóra.
(laikus vagyok a témában).
elemes
elemes 2019. 03. 22. 22:22
#27
indonéziában üzemel egy 737-8MAX, és rendeltek még 49-et. Ezt a 49-es megrendelés törölték, az egyetlen üzemelő B38M-et eladják vagy visszaszállítják a Boeing-nek.
.
És ez még csak az eleje.
-pny
-pny 2019. 03. 22. 00:10
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#26
Sejtettem, hogy nem lesz válasz... Az ilyen konteó szerű sejtetésekre sose kaptam még egyenes választ, így megszoktam már ezt.
elemes
elemes 2019. 03. 21. 23:52
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#25
egyébként tényleg szokatlan hogy büntetőeljárássá kezd alakulni, leginkább pedig szomorú.
.
de a konzervatív politikusok hajlamosak büntetéssel lezárni az ügyeket mert ez megnyugtatja a közvéleményt.
elemes
elemes 2019. 03. 21. 23:50
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
" A korábbi általam linkelt eset a mai napig megmagyarázhatatlan"
.
az RR hajtóművek kompresszorlapátjaiban korán mutatkozó anyagfáradáson mi a megmagyarázhatatlan?
.
Az amerikai repülősi hatóság költségvetését megnyirbálták, az ellenőrzési feladatok egy részét a gyártókkal végeztetik el. Ebben sincsen semmi rendkívüli, bár átgondoltabban kellett volna végrehajtani. Plusz a 737-8 MAX típusengedélyezését különösen sürgették (ahogy már több lapban is megjelent) ami az átalakulóban levő FAA-ra túl nagy terhet rótt.
elemes
elemes 2019. 03. 21. 23:46
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#23
"szerinted nincs összefüggés szerintem pedig van"
.
hát pedig nincsen, az RR szállít hajtóműveket a Boeingnek is meg az Airbusnak is.
.
és terveznek ők is áttérni a szénszálas kompozit kompresszorlapátok használatára.
-pny
-pny 2019. 03. 21. 23:31
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
"Ezt nem tudom neked sajnos megmondani. Csak feltételezéseim vannak."
.
Rébuszok és sejtetések helyett pontosan ezekre lennék kíváncsi. Szóval mik a feltételezéseid?
Törölt felhasználó 2019. 03. 21. 23:29
Előzmény: #20  -pny
#21

Ezt nem tudom neked sajnos megmondani. Csak feltételezéseim vannak. Ezért írtam, hogy figyeld a fejleményeket, mert ha van összefüggés és igaz az amiről egyébként már egy éve pletykálnak, akkor az ki kell, hogy derüljön.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek