Topiknyitó: Portfolio 2018. 08. 31. 12:41

Óraátállítás: ekkor lesz napfelkelte és napnyugta az új rendszerben  

Ugrás a cikkhez
Ha Magyarország a nyári idõszámítást választja az új rendszerben, akkor december végén és január elején nagyon késõn, 8 óra 30 perc körül kel majd fel a nap, cserébe viszont nem lesz olyan nap az évben, amikor sokkal korábban
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 09. 01. 07:14
Előzmény: #26  Ford Fairlane
#31
Tényleg, ha már skandinávok, valaki írta, hogy a középkorban mindignaofelkeltekor keltek, napnyugtakor aludtak. Na, ennek nyilvánvalóan baromság voltára az világít ra legjobban, ha elgondolkodunk, mit csináltak Skandináviában az emberek nyáron, illetve télen. Egyébként Magyarországon sem volt igaz, ez egy korábbi tévhit volt, amit történészek azóta cáfoltak. Eleve kezdődik azzal, hogy a középkorban 2 ciklusban aludtak, ami között volt egy több órás ébrenlét.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 23:24
Előzmény: #28  euler
#30
vagy alkonykapcsolóznak. ergo tényleg mindegy
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 23:23
Előzmény: #27  Vortex
#29
ismerem azt a szakmát, gyakoroltam, azért hoztam fel példának, mert olyanról igyekeztem említést tenni, amire van valamennyi rálátásom. örülök, hogy az utasforgalmi terminálok szervezését is megemlítetted, mert azt már tényleg érinti a helyi idő ugye.
euler 2018. 08. 31. 22:55
Előzmény: #20  _Bekre_Pal_
#28

Számszerűsítve: napi 2 órát nem kell (elvileg persze) világítanom fél éven, 182 napon keresztül. Vegyünk 100 W-ot (ez valószínűleg egy jó átlag), ebből az jön ki, hogy 36 kWh az éves megtakarítás. 50 Ft-os díjjal ez 1800  Ft egész évre (150 Ft/hó).
Ezért tényleg nem érdemes.
A köz- és díszvilágításokat pedig úgyis központilag vezérlik, vagy féléjjelesen üzemeltetik.
Vortex 2018. 08. 31. 22:45
Előzmény: #22  _Bekre_Pal_
#27
A repüléseket nem érinti az óraátállítás, mivel azokat az UTC (koordinált világidő) szerint szervezik. Épp az időzónákon történő átlépés miatti félreértések elkerülése végett.
Igaz, hogy a reptéren az órák ugranak egyet, de olyankor amúgy sem indítanak és nem fogadnak járatokat. Ott az órák automatikusan váltanak, nem kell tekergetni őket.
Nem vagyok egyik változat mellett sem. Nekem mindegy, hogy állítunk vagy sem.
Ford Fairlane
Ford Fairlane 2018. 08. 31. 22:38
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#26

"egyszerűen télen kevés a napsütéses órák száma. "
Na de mit szóljanak ehhez az északiak a skandinávok? Hozzájuk képest mi még egész jó helyen vagyunk.
Ford Fairlane
Ford Fairlane 2018. 08. 31. 22:34
#25
Óraátállítás ide vagy oda, de azért mégis...
Azt mondja:"A konzultáción 4,6 millióan vettek részt, 80 százalék a kettős időszámítás megszüntetése mellett foglalt állást."
1., Tehát 80 % megszüntetné. Oké. Miért nem volt erről népszavazás EU-s szinten?4,6 millió ember. Gratulálok. Mennyi az EU lakossága? 450-500 millió ? Nem is hallottam, nem is olvastam erről a konzultációról. Milyen demokrácia ez?
2., Az EU-nak biztos, hogy ezzel kellene foglalkoznia? Az elmúlt másfél évtizedben annyi ostobasággal foglalkoztak, hogy azt elképzelni nem lehet. Még akkor is az uborka méretével és görbületével voltak elfoglalva, amikor már nagy baj volt. Most is valami hasonló van.Trump kereskedelmi háborúja, hájtek csájná, migránsok a harmadik világból, globális felmelegedés.Erre jönnek az óraátállítás problémájával ami tényleg a legutolsó lenne a sorban.Arról nem is beszélve, hogy a halogén izzókat betiltják, pedig egy háztartásban pont a világítás az ami fogyasztásban a legutolsó a sorban.Eközben az uniós irányelvek alapján díszkivilágításban részesítik azokat az épületeket is amiknek amúgy jól állna  sötét. Uniós irányelvek alapján a metropoliszok 20 Km-es körzete fényárban úszik,  mert ezt határozták meg. Hihetetlen mértékű a pazarlás és a fényszennyezés a városok körzetében.Éljen az energiatakarékosság!
Törölt felhasználó 2018. 08. 31. 22:33
Előzmény: #16  Vortex
#24
Ezek a cégek ma már kalkulálnak ezzel a költségelemmel. De van neki attól még.
Törölt felhasználó 2018. 08. 31. 22:32
Előzmény: #12  xmann
#23
Mivel ma legtöbben 8-kor vagy 9-kor kezdenek dolgozni, és legkorábban 16:30-kor végeznek a munkával (ebédidőt számítva), de az átlag legalább 17, ráadásul ritka aki a munkahelye mellett lakik, vagy az a hely mellett, ahová kiugrana a szabadba, ezért a felnőtt lakosság nagy részének úgysincs télen hétköznapi programja világosban, mert a nyári időszámítás szerint is 5-kor sötétedne. A gyerekek jó része meg a szüleihez igazodik, de már Orbánék azt nyomják, hogy 4+ig eleve mindenki maradjon az iskolában. Egészségügyi szempontból meg előnyös, ha a lakosság reggel munkába/iskolába kap vaamennyi természetes fényt az arcára.
Egyébként tökéletes soha nem lesz, mindig valakinek rossz lesz, egyszerűen télen kevés a napsütéses órák száma.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 21:59
Előzmény: #16  Vortex
#22

ha Vortex nem hallott róla hogy a Hungarocontrol vagy Eurocontrol számára erősen pluszfeladat az állítgatás, vagy ha ezek az állami tulajdonú cégek nem sirnak hangosan az ilyesmi miatt, attól még az az.
 
de tegyük ezt most félre és használjuk kicsit az eszünket, gyere, próbáld te is. szóóval, mi is történik a nyári időszámításban: egy órával később lesz világos és később lesz sötét is. Tök praktikus, mert a tetőfedőkön és pár ilyen tipikus hajnali foglalkozáson (az egyszerűség kedvéért engedd hogy ne soroljam fel mindet) kívül így is, úgyis rég világos van, mire az átlagember felkel, halleluja, este tovább van világos, az emberek többsége ezt imádja. mi van télen: egy órával előbb lesz világos és egy órával előbb lesz sötét. Azaz reggel mondjuk átlag 7-kor lesz világos és fél ötkor sötétedik (átlag). Nem tudom, reggel ki mikor kezd többnyire élni, szerintem ez változó attól függően hogy irodista vagy melós az ember, de hogy este az átlag fenn van 10-ig az tuti. Vagyis az esti világosság kiterjesztéssel mindenki nyer, reggel van aki bukik, van aki nem a későbbi világossal. Hát elég egyszerű eldönteni, melyik szolgálja több ember érdekét. és még több világításba se kerül, inkább a megtakarítás valószínű.
 
a spanyolok vagy portugálok, igen, ők sírhatnak, nekik már 9-kor lesz világos, de mi ideális helyen fekszünk, hogy nekünk jó legyen ha télen is a nyári marad.
Phylaxa 2018. 08. 31. 21:49
Előzmény: #19  euler
#21
Igen, de én arra gondolok, hogy annál többet láthatjuk a Napot. A másik pedig, hogy reggel világosban mehetünk a dolgunkra és este  a szabadindőnkben is élvezhetjük.  :)
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 21:41
Előzmény: #19  euler
#20
képzeld amikor nem kapcsolod be a már egyre inkább ledes lámpáidat, az minden átszervezést megér
euler 2018. 08. 31. 21:28
Előzmény: #18  Phylaxa
#19
Azaz kevesebbet kell világítást használnunk. Ez lenne a megtakarítás, ami indokolja.
Phylaxa 2018. 08. 31. 21:21
Előzmény: #14  euler
#18
Ha állítgatjuk, akkor többet vagyunk világosban. Ennél egyszerűbb oka szerintem sosem volt. :)
Vortex 2018. 08. 31. 21:14
Előzmény: #16  Vortex
#17
Tényleg, azt soha nem hallom, hogy milyen megterhelő elutazni Londonba a jetlag miatt :)
Vortex 2018. 08. 31. 21:12
Előzmény: #13  _Bekre_Pal_
#16
Még jó, hogy _Bekre_Pal_ kicsit nagyobb összefüggésban képes szemlélni a dolgot. 
Valahogy nem a légitársaságokat és a pontos irányítást igénylő cégeket hallom panaszkodni. Persze igényel szervezési feladatokat az átállás, de ha nagy gond lenne, már rég hallanánk a nagy cégek hangját.
Különben is ahol tényleg fontos a pontos idő, ott úgyis időszinkron van, nem kézzel állítgatják az órát.
A cikkek általában az átlagemberről szólnak, hogy nekik mekkora probléma (pl. napok kellenek, még átáll a szervezetük). Engem speciel nem zavar, de nekik akkor elég kellemetlen lehet, ha elutaznak pl. csak Londonba vagy Erdélybe.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 21:03
Előzmény: #14  euler
#15
azt már szénné cáfolták, nem szolgálja ki ezt a hozzá fűzött reményt, mert amióta bevezették, teljesen megváltozott az energiafogyasztás szerkezete
euler 2018. 08. 31. 20:15
Előzmény: #13  _Bekre_Pal_
#14
energiamegtakarítással (világítás), is szokták indokolni a létjogosultságát.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 20:00
Előzmény: #10  Vortex
#13
az király hogy Vortex olvtárs át tudja állítani a házban mind a húsz órát évente kétszer, de gondolj az összes közlekedési vállalatra, azokból is a kiemelt pontos irányítást igénylő légiközlekedésre stb, mennyi felesleges üzemi bonyodalom, szervezési pluszfeladat, hibakockázat stb rejlik az egészben. kicsit nagyobb összefüggésekben kell ezt szemlélni
xmann 2018. 08. 31. 19:57
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#12

az óraátállítás kitalálása előtt eleve nem sokan használtak órát, hanem a lakosság 99%-a napkeltekor keltek, és napnyugtakor lefeküdtek
most az lenne a cél, hogy azokban az órákban amelyek hasznosan tölthetőek a szabadban, világos legyen
mivel reggel megy mindenki dolgozni/isibe, mindegy hogy sötét van télen, de legalább du. lesz lehetőség még esetleg szánkózni, sétálni, futni, kertészkedni, tökömtudja.
nyáron viszont jó lenne ha későn menne le a Nap, mert akkor lehet kinn üldögélni, beszélgetni, stb.
ezért csakis a nyári időszámítás a reális választás a mi időzónánkban.
stolz
stolz 2018. 08. 31. 18:58
#11
Nem értem mit picsognak az emberek. Nem hiszem el hogy nem bírták ki azt, hogy átállítsák évente 2-szer az órát. Egyébként meg örülök, hogy ez most az EU legnagyobb problémája. A kereskedelmi háború lényegtelen szösszenet ehhez képest...
Vortex 2018. 08. 31. 18:57
#10
Nekem semmi bajom nem volt az átállítással. Évente kétszer azt az egy órát ki lehetett bírni.
Nem is értem ezt a problémát az átállítással. Nem hiszem el, hogy aki panaszkodik, mindig ugyan abban az időben kel és fekszik.
Soha sincs egy óra eltérés.
Törölt felhasználó 2018. 08. 31. 18:52
Előzmény: #6  gyula1971
#9
december jelentős részében is.   
arról nem is beszélve, hogy ha nálunk 8.30 kor kel fel a nap, akkor a velünk azonos időszónában levő, de bőven 1000 km-el nyugatabbra levő pl Amszterdamban meg lesz az majd' 9.30 is.   
földrajzilag túl nagy Európa, hogy Madridtól Varsóig egy időzóna legyen.
Törölt felhasználó 2018. 08. 31. 18:48
Előzmény: #5  xmann
#8
"majd amikor nyáron 4 óra előtt kel a nap és 8 előtt nyugszik az fasza lesz, igaz"
az óraállítgatás kitalálását megelőző jópár 100 évben is igy volt :)
COLOP04 2018. 08. 31. 18:42
Törölt hozzászólás
#7
gyula1971
gyula1971 2018. 08. 31. 18:26
#6
Hát ha nem állítják át az órát,akkor reggel sötétben mennek a gyerekek iskolába januárban.
xmann 2018. 08. 31. 18:09
Előzmény: #4  Rumata
#5

"Elképesztő ostobaság volna egy olyan óraállást választani, aminél a nap délben nem középen áll."
Aha. és majd amikor nyáron 4 óra előtt kel a nap és 8 előtt nyugszik az fasza lesz, igaz?
Teljesen egyértelmű hogy a nyárit kell és fogjuk választani.
Rumata
Rumata 2018. 08. 31. 17:52
#4
Hülye a kérdés, hogy téli vagy nyári óraállást válasszunk.Egyrészt ha eltöröljük az óraállítást, akkor is magunk döntjük el, mikor kezdődik a reggeli munka.Másrészt  nyilvánvalóan a téli óraállást kell választani, mert a csillagászati idő a téli óraállással azonos.Elképesztő ostobaság volna egy olyan óraállást választani, aminél a nap délben nem középen áll.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 08. 31. 12:46
#3
Több pozitivitást. Őfaszkalapsága már meglépte az óraátállítás eltörlését, úgyhogy Tacskó Horthy  is el fogja hamarosan magyarázni a NERnek hogy ez jó dolog. Onnan már csak egy lépés, hogy a captársak méltassák az ötletet.
mro 2018. 08. 31. 12:41
Előzmény: #1  portfolio
#2
Praktikus okok miatt kizártnak látom, hogy majd Magyarország fogja ezt magának eldönteni. Várhatóan a németek eldöntik, és az ő döntésüket veszi át az összes, most is GMT+1 órában levő EU ország, plusz Svájc, ex-jugó nem-tagok és Norvégia.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek