Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
@nessie
@nessie 2019. 08. 04. 19:15
Előzmény: #12178  pomperj
#12180
A szibériai Bazsenov-palamező (Bazhenov-formation), mely nagyobb kiterjedésű mint Texas, továbbá Kína eddig feltárt potenciális palaolaj lelőhelyei szerintem alaposan át fogják rajzolni ezt a várakozásodat. Ha az olaj-túlkínálat miatt nem lesz számottevő infláció, akkor "érdeklődés hiányában" az évek óta várva-várt recesszió is hosszú időkre elnapolódhat.
 
Is it really different this time?
hellforceone 2019. 08. 04. 19:04
Előzmény: #12178  pomperj
#12179
Köszönöm válaszod és magyarázatod! Meglátjuk merre megyünk innen, lehet, hogy eljön még a pont, mikor újra beszállok egy kis tétellel, de egyelőre nekem jobbnak tűnt a kiszállás.
pomperj
pomperj 2019. 08. 04. 18:06
Előzmény: #12170  pomperj
#12178
3.Resz. Konkret jelek a fordulatra
.
1)Milyen az inflacio trendje? 
A 100 eves atlag inflacio 5.1%. Az inflacio 1980 csucsa idejen 13% volt, azota csokkeno trendben volt, es a melypontja 2015 evben volt, 0.7% szinten. 
Es igen, azota emelkedik, es alapos a gyanum, hogy tovabb fog emelkedni.
Az utolso 13 ev  inflacios szamai az USA_ban vilagos trend fordulatot mutatnak. Bemasolom:
20062.5%
20074.1%
20080.1%
20092.7%
20101.5%
20113.0%
20121.7%
20131.5%
20140.8%
20150.7% 
20162.1%
20172.1%


20181.9%


A deflacio nem  fog orokke tartani, mar kifele megyunk belole. Mar elkezdodott az emelkedo arak korszaka, bar egyelore szereny 2% korul stagnal.
A vilag hamarosan rajon, hogy nem a korlatlanul nyomtathato penz, hanem az ertuk kaphato aru, az elelem anyag es energia az ertek. 
.
2)En meg jol emlekszem, hogy 1966-ben meg az emberek nem beszeltek inflaciorol, pedig akkor mar kb. 4% volt, es  4 evvel voltunk tul az 1962-es inflacios melypontnal, (1%) volt, Kennedy elnoksege idejen.
Aztan 1969-tol 10 even at mast se hallottam mint "nagy inflacio van", es "begyuruzott az olajvalsag". Az arabok 3x mertekben megemeltek az olaj arat, es oriasi olajhiany volt. Sorban alltak a benzinkutnal, orakig.  A tozsde esesrol akkoriban nem volt szo, de azert erdemes tudni hogy -50% ot esett.
Nos, ennek megismetlodesere szamitok a kovetkezo evtizedben.
.
3)RIGbol is lesz 90-100e db reszvenyem, mire leer az aljara. Ha az elso recovery hullam fibo 23% lesz ahogy szokott (es ahogy PBR eseteben is van), akkor kb 30-40 USD lesz az ara. Ez a minimalis varakozas, a  mostanihoz kepest 8x aremelkedes. Van idom kivarni. 
Egyebkent orulnek, ha leszurna 3.0 kornyekere. Azt oriasi veteli alkalomnak fogom tekinteni. 
RIG konnyeden kibir a meglevo megrendeleseivel is (ami 11.5Mrd) legalabb 3-4 evet. Szerintem a tobbi olajos es olajszervizes is. 
De addigra az olaj ara, meg ha le is szur egy even belul 26 szint ala, akkor is hamar visszafordul, es legalabb 60-70 szinten lesz 3 ev mulva. De 50% folotti eselyem van, hogy 100 folott lesz 3 even belul.
maxhell 2019. 08. 04. 13:59
Előzmény: #12176  pitcairn2
#12177
Akkor úgy fogalmaznék, hogy amikor beindul a fogyasztási infláció, és minden drága lesz, és az árak emelkednek, akkor fognak kipukkanni az eszközár buborékok (tőzsde, ingatlan).
pitcairn2 2019. 08. 04. 13:37
Előzmény: #12175  maxhell
#12176
a vágtató monetáris infláció jelenleg nem CPI inflációban hanem buborékfújásban manifesztálódik... 
maxhell 2019. 08. 04. 13:23
Előzmény: #12170  pomperj
#12175
Lényegében nagyon fontos meglátást írtál le. Laikusként is egyértelmű több következtetés levonása.
1. Az alacsony energia, nyersanyag, élelem árak időszaka egy "kegyelmi állapot", mely nem kis mértékben járul hozzá ahhoz a világrendhez, melyben élünk most. A politikai rendszerek élvezik ezek előnyeit, sokszor tudatosan kihasználva ezeket. A népnek cirkusz kell és kenyér, mint tudjuk, és a kenyér ezzel biztosított.
2. Mindez megmagyarázza számomra a (fejlett) világban általánosan tapasztalható infláció hiányát is. Amíg nem emelkednek érdemben és tartósan a fent említett dolgok árai, nem is lesz érdemi infláció.
3. Valakik jól kitalálták ezt a furcsa és mondhatjuk valószínűleg irányított rendszert. Lehet, hogy véletlenül alakult ki, kezdetben nem volt tudatos, de amikor kiderült, hogy ez milyen "jó" a többségnek, akkor, és azóta már ezt próbálják a végtelenségig fenntartani az elitek. Szóval valószínűleg ezek nem teljesen természetes folyamatok. Mivel ez jó az 1. pontban említett rendszereknek és a népesség többségének is, következik, hogy ezt mindenáron fenn akarják tartani.
4. Igen ám, de azt is tudjuk, hogy a természetes folyamatokat meg lehet ugyan változtatni, el lehet téríteni, de sajnos, vagy nem sajnos ezt még soha senkinek nem sikerült teljes mértékben és örökre megvalósítania. Sőt sokszor a természet még erősebben vág vissza, amíg a természetes egyensúly helyre nem áll. Azaz ez a "kegyelmi állapot" sem maradhat fenn mindörökre, az alapanyagoknak emelkedniük kell előbb - utóbb. Ekkor borulni fog minden, az árak helyreállnak, de akkor kapkodás lesz, sírás és fogcsikorgatás, mind az emberek, mind a rendszerek részéről. Ha csak pl. a gázár 3x, vagy 4x-re emelkedne, még az sem lenne extém mértékű, vagy az olajár duplázódna tartósan, minden borulna. Egy rugót minél erősebben nyomunk össze, a végén annál erősebben fog kipattanni.
5. Persze, hogy ez mikor fog bekövetkezni, azt senki nem tudja. Az időpont tehát ami kérdés. Addig a boldog többség, mint általában ilyenkor mindig, tagad, és hitetlenkedik, mert egyszerűen nem tudják elképzelni sem, hogy lehet másképp is...
pitcairn2 2019. 08. 04. 12:46
Előzmény: #12173  pitcairn2
#12174
buborékok, és a fene essen az "intelligens" helyesírásjavító programba... 
pitcairn2 2019. 08. 04. 12:45
Előzmény: #12170  pomperj
#12173
persze, hogy olcsók, hiszen az új pénz segghülye csilivili boborkok összegründolására ment
ergo
 a nagybetűs nép - különösen a művelt nyugaton - csak szép lassan szegényedik... 
pitcairn2 2019. 08. 04. 12:43
Előzmény: #12171  @nessie
#12172
az anyag és energia bull felé az USD és a többi fiatpapírfecni összeomlása vezet...
1973 is erről szólt...
@nessie
@nessie 2019. 08. 04. 11:54
Előzmény: #12170  pomperj
#12171
"...szerintem a kovetkezo evtized az anyag es az energia nagy bull idoszaka lesz. "
 
Ez nem lehetetlen, de egyvalamit érdemes hozzá kalkulálni. Ha az anyag és energia bull-ba fut, akkor minden "anyagot és energiát" igénylő termék iránt drasztikusan csökkenni fog a kereslet, tehát kábé minden iránt. 
 
Mit jelentene ez a világgazdaság egészét tekintve? Kinek állna ez érdekében? Hogyan lehet ennek elejét venni? Maradhatnak-e inkább tartósan alacsonyan az anyag- és energia árak?
pomperj
pomperj 2019. 08. 04. 11:08
Előzmény: #12168  pomperj
#12170
2. Resz.
Vannak a hideg tenyek.
.
1)Az elelem, az anyagok es az energia most 40 eve legolcsobbak. 
Nagyon vissza kell menni, hogy olyan vilagot talaljak, amikor az anyag olcsobb volt. 
A CRB index, ami 40% energia, 40% agri termek , es 20%ipari fem, az  2016ban volt rovid  alaszuras idejen olcsobb,  mint most.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190804v00qfu46v.jpeg
.
2)MInden energia, a foldgaz, az uran, az olaj, a szen mind nagyon olcso. Mintha nem is nott volna a kereslet (pedig jo duplaja), nem nottek volna 40 eve berek, a banyaszatukhoz  szukseges eszkozok es anyagok ara.  Nem biztos, hogy esik az aruk meg egyet, de abszolut lehetseges. Most a 2 legfontosabb az Olaj es a Gaz, es igy neznek ki:
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190804v00q1jyxd.jpeg
.
3)Az olaj kereslet az utolso 10 evben  73m d/b szintrol mostanra  100m b/d nott.
Ehhez kepest mit josoltak a termelheto  mennyisegre, marmint a fracking felfutasa elott? 
Azt, hogy 2015-20 kozott elkezd esni, megpedig eleg meredeken, es alighanem hiany lesz. Eddig a fracking potolta a csokkenest, ami egyebkent  6-7m b/d mennyisegre futott fel mostanra, de mar nem nagyon lehet novelni.
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190804v00qf8bsu.jpeg
.
A keresletre viszont ez a chart mutatja a varakozast:
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190804v00qgwfoj.jpeg
.
4)A relative olaj arszintre a DOW/WTIC hanyados jellemzo. 
Most melyik draga, az olaj vagy a tozsde?
.
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190804v00qd7p52.jpeg
.
5)Summary: szerintem a kovetkezo evtized az anyag es az energia nagy bull idoszaka lesz. 
Vegenel jarunk az informatika+telefonia nagy 50 eves kiepitese idoszakanak, es  lassu novekedesbe megy at.
A nagy potencialok mashol vannak.
.
folyt, kov.
lngnl 2019. 08. 04. 09:25
Előzmény: #12164  pomperj
#12169
Nekem van RIG es HAL es nem adom el oket, pedig vastag minuszban vannak. Mindketto mellett van ervem. RIG nel meg kell jegyeznem hogy azert nem hiszem hogy fundasan indokolt volt a mult het. Jelentes utan megy 11% ot, aztan par napra ra esik 20%ot. Persze a chart csunya, de en olyan teruleten dolgozom ahol van egy kis ralatasom az uj olajos projektekre, es azert a kozel keleten van egy nehany terulet ahol fejleszteni fognak a kovetkezo evekben.  
pomperj
pomperj 2019. 08. 04. 09:01
Előzmény: #12166  hellforceone
#12168

A valasz 3 reszbol all, es egyaltalan nem biztos, hogy helyes.
1)Pelda a PBR, amit  2014ben kezdtuk itt tobben nezni. 
Addigra 50-60 USD szintrol 10 korulre esett, nagyon olcso minden szempot szerint, es ott elkezdtem venni. 
De PBR esett tovabb, meg 2 evig hullamozva esett egeszen 2016 elejeig. Ketsegbe ejtoen pocsek lejtmenet volt, kizarolag rossz hirekkel, nemcsak eso profit hanem  oriasi vesztesegek, eso olajarak, lezuhano PBR olaj- kitermeles, balesetek,  perek sorozata, borton-buntetesek, oriasi penz-buntetesek egymas utan, az egesz management haromszor lecserelodott, sot,  2 brazil elnok bukott bele PBR botranyaiba, egyiket epp PBR ugyek miatt bortonbe csuktak, a masik hajszallal kerulte el.
Meg brazil jarvany is kitort, emlekszel a Zika virusra?
.
2)Total vilagvegenek nezett ki. Mindenki gyulolte a PBR-t, a rossz corporate magatartas minta-gyerek volt. Akinek reszvenye volt mindenki eladta, fillerekert lehetett venni...az arfolyam eses merteke  -95% volt.  Ismetlem, 1/20 reszeere esett le az arfolyam.
.
Folyamatosan elemeztuk itt, TA modszerekkel, hogy hol lehet a lejtmenet legvege. Mert fundasan es mashogy lehetetlen. Amikor a melypont kozeleben van, semmi funda nem mukodik, csakis a puszta panik-psziho  hatasa ervenyesul. Kizart tudni, hol a legvege, annyira csakis az erzelmek es indulatok hatarozzak meg az arat. A szelsoseges erzelmu tomeg nehezen kiszamithato.
.
3)Elrontottam az elemzeset, pedig sokat  foglalkoztam vele: mert 5 USDnel gondoltam, hogy megvan a vege. Ott megvettem  jo sokat. Tevedtem, mert bar felpattant 10 USD-ig. De, aztan ujra bezuhant joval 3.0 ala.
.
Ezt lehet hibanak latni,  optimalisan a helyes az lett volna, hogy eladni 5.50-nel, es visszavenni 3.0 alatt. De hiaba van csomo tapasztalatom, az esetek jo reszeben megse kapom el az aljat, es elrontom. 
Ha eladtam volna 5-nel akkor csinalok egy jo nagy veszteseget, es lehet hogy nem veszem vissza 3.0-nal. Vagy mar masra figyelek, vagy elegem van belole es ra se tudok nezni, vagy mas okbol hagyom ki. Emberek vagyunk.
.
4)Es?
Jovore nem kell a 200m brazilnak, es a 40m autojukba benzin? 
Legutoljara 3.2 USD arnal vettem belole.  Akkor mar 90.000db reszvenyem volt. Nem tartottam eleg sokaig, 2.5 evvel kesobb 2018ben adtam el 12-15 savban. Nem kalkulaltam ki mennyi volt a nyeresegem. 
PBR most is 15 korul van, szerintem be fog esni 6-7 szintre. Es alig varom, hogy ujra vehessem.
.
5) A vilagban most minden a szolgaltatas, az emberek 85% resze abbol el.  Mindenkinek van iPhone-ja, a Szaharai beduinnak is, tehat minden a technologiarol szol, az a nepszeru, azt veszik peldaul FAANG reszrenyekkel, azoknak az egekben az ara.
De nyersanyag es az energia rohejesen olcso. 
Pedig mar 12 eve nem nyitnak uj banyakat, nincs uj olajmezo. Es jonnek az uj problemak, peldaul a klima problema.
Amit nem lehet szolgaltatassal meg iPhone-al megoldani. Ahhoz anyag kell, meg energia, megpedig rengeteg.
.
folyt kov.
Boole 2019. 08. 04. 08:43
Előzmény: #12166  hellforceone
#12167
Nem mindegy, hogy milyen árazás mellett adja el az ember a pozícióit. Az olaj esése hatással lehet az árazásra is, azonban a napi díjakra csak közép és hosszútávon van kihatással. A zseton meg ebből jön. Nem hiszem, hogy János a számokat ne rágta volna át. Én is megvizsgáltam a RIG, NE párost. Valamivel nagyobb esélye van, hogy rendbe jönnek, mint, hogy csődbe menjenek. A mostani folyamat mintázza a korábbi felépülési ciklust, igaz időbben az USA termelési felfutása és az alternatív üzemanyagok előtérbe kerülése ezt enyújtja, lassabb.
hellforceone 2019. 08. 04. 07:21
Előzmény: #12164  pomperj
#12166
Azt értem, hogy nagyon olcsónak látod őket és emiatt tartod a pozíciókat. Amit nem értek, ha úgy látod, hogy az olaj akár újra 30 dollár környékére is zuhanhat - ami ezeket a cégeket durván megviselné - nos, akkor miért nem adod el legalább egy részét, hogy a veszteséget is kordában tartsd és veszed vissza olcsóbban? Persze nincs garancia arra, hogy innen ne lehetne fordulat, de arra sem, hogy nem feleződhet még az arfolyam. A viselkedést már csak azért sem értem, mert mindenki mindig "money management"-ről beszél, de vajon az e a jó management, ha már ül valaki egy jó nagy mínuszban, de tartom, mert bizakodó vagyok...?? Ne érts félre, nem támadlak ezzel, csak szeretném megérteni az okokat, mert 9 olajos céged van és ha abból mondjuk csak 2-3 olyan rizikós pozíció, mint a RIG, akkor abban már komolyabb összeg is lehet, aminek az elvesztése vagy a nagyon hosszú időre történő ilyen lekötése fájó is tud lenni...
Boole 2019. 08. 03. 22:46
Előzmény: #12164  pomperj
#12165
Akkor megnyugodtam. Nekem is van elég sok érvem, hogy miért kell tartani ezeket a pozíciókat. Az is jelzés, ha a többiek eladnak vagy már eladtak. Az aranybányászokat is addig fogom tartani, amíg nem látom, hogy az ezekre vágyó spekik már sokkal magasabb áron szeretnék megvenni a pozícióimat. A NATGAS-ban is nagy lehetőséget látok, főleg az ETF-ben. Ott lehet igazán nagyot dobni, ha a piac fordulni fog.
pomperj
pomperj 2019. 08. 03. 22:22
Előzmény: #12155  Boole
#12164

Nekem van 9 olajos cegem.
Eszem agaban sincs eladni oket ilyen olcson.
Es van 5 eros ervem, hogy miert tartom. A Kondratyev ciklusbeli helyzet, a kamatok hosszutavu fordulata, a CRB commodity Index, az osszes energia chart, es a relativ commodity/reszveny ertekek viszonya mind azt mondja: vege vagy kozel vege a energiak bear piacanak.
Az mar csak addicionalis signal, hogy a Solar/Szel/Zold-utility cegek  mar megindultak fel.
.
Ugyanakkor abszolut megertem, hogy sokan lehetnek mas helyzetben, mas portfolioval  es mas celokkal, es nekik okos lehet eladni.
Boole 2019. 08. 03. 22:13
Előzmény: #12162  Boole
#12163
Simán el tudok képzelni egy ilyen formációt is, akkor, ha most nem egy tripla topról van szó. Viszont ebbe a formációba is belefér egy 22-24.000 DOW közötti korrekció, aztán újra emelkedik tovább a piac. 
https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/xstation5screens/015/097/33405a8d27a20558af25af7de3a18b79f0aabcc1.png
Boole 2019. 08. 03. 21:51
Előzmény: #12159  hellforceone
#12162
Ha a RIG egyszer elmegy a 23,6%-os fiboig, akkor 4x zsetont keresek. A bukta meg limitált. Annak pedig nem látom az esélyét sem, hogy egy svájci cég az adósságát ne tudja átütemezni. Nullában pedig elég hamar is kiszállhatok, ha netán másként alakulna. A folyamatok egyértelműek szerintem. Úgy látom, hogy 3 év kell mire a cégek kijavulnak. 
Boole 2019. 08. 03. 21:43
Előzmény: #12157  eurocent
#12161
Elméletben igen. Ez azonban a gyakorlatban ritkán ilyen egyszerű. Sokkal nehezebb a pozíciót elveszíteni. A kereskedő vénám azt mondja, hogy minek ezt tartani. A befektetői oldalam meg azt mondja, hogy nagyon alulértékeltek.  

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek