Topiknyitó: balentum 2017. 07. 02. 16:23

Kisbüfik topikja  

Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
casual 2020. 08. 01. 15:38
Előzmény: #33959  balentum
#33960
Adatbányászoknak ajánlanék egy oldalt, innen származnak a korábban táblázatos formában megjelenített adatok is: 
 
http://www.econ.yale.edu/~shiller/
 
 
 
Erősen gondolkodik az ember, hogy mit csináljon a pénzével, ha 10-20-30 éves távon is eredményesen akarja befektetni. Nyilván, különösen a mai divatnak megfelelően felmerül az ingatlan, mint befektetési lehetőség is. A közbeszéd miatt lassan már mindenkiben, abban is, aki eddig egyáltalán nem foglalkozott ezzel a területtel. Jogosan, hisz láttuk mi történt, ki akarna egy hasonlóból kimaradni? Végtelenül lehetne sorolni az érveket mindkét oldalon. Mint másban is mondtam már, igyekszek a számokra, azaz a tényekre hagyatkozni. Előrejelzések nem különösebben érdekelnek; számszerűen kimutatható, hogy a "nagy" és "profi" befektetők elemzései, várakozásai, vagy az ezekkel kapcsolatos hírlevelek történelmi távlatokban csekély találati aránnyal bírnak. 
 
Robert Shiller (igen megint ő :) ezzel kapcsolatban is írt egy cikket, a The New York Times-nak, igaz már pár éve. Ez a szempont még eddig nem nagyon merült fel a fórumon. Se az armageddont, se a további drasztikus emelkedést várókban. Némi angol szükségeltetik hozzá, de azért belinkelem: 
 
https://www.nytimes.com/2013/04/14/business/why-home-prices-change-or-dont.html
 
Röviden azt állítja, hogy hosszú távon a lakóingatlanok nem tudják felvenni a versenyt a részvénypiacokkal reálértékben. Nagyjából azzal magyarázza ezt, hogy a vállalatok nyereségük egy részét újra befektetik, a vállalat növekszik és idővel ezt a részvény ára is követni fogja. A lakóingatlanok reálértékének viszont csökkenie kell, mivel az otthonok elhasználódnak és kimennek a divatból. Kivéve, ha a tulajdonosaik a jövedelmük egy jelentős részét felújításra, korszerűsítésre fordítják. 
 
Case-Shiller lakásárindex alapján az amerikai lakáspiac 1930 és 2013 között évi 3,8%-os hozamot produkált, ezen időszakban az infláció átlagosan 3,5% volt. És akkor még ott vannak az egyéb járulékos költségek, mint pl. adók, fenntartás, kamat, biztosítás, tranzakciós költségek, felújítás, közvetítő, tranzakciós díjak... 
Így alakult az index 1990-től is, pedig akkor igazán meglódultak az árak, ugyan ezen időszak alatt az ingatlanbefektetési társaságok papírjai évente több, mint 10%-ot emelkedtek. 
 
Persze lesznek, jó környékek, népszerű helyek, jól időzített vételek, de összességében ez kb. ugyanolyan spekuláció csak, mint egy adott iparág mondjuk néhány az elkövetkezendő évtizedekben is legjobban teljesítő cégének a kiválasztása. Szinte lehetetlen. 
 
Részemről mi a konklúzió? Vedd meg a "teljes" piacot, de az ingatlan, mint befektetés számomra nem ilyen.
Tudom,  most 2020 van és ott vannak még a lakhatási szempontok ( "lakni kell valahol" ), de én csupán mint eszközosztály néztem meg a lehetőséget.
  
balentum
balentum 2020. 08. 01. 13:00
Előzmény: #33958  kupec
#33959
Jól látod. Szívesen veszem ha reagálsz a chartokra, mert abból is lehet tanulni hiszen több szem többet lát. Én úgy gondolom, hogy itt általánosan lehet véleményt alkotni egyes papírról, mert a speckó infókat mindenki az adott papír topikjában tudja beszerezni.:)))
kupec 2020. 08. 01. 12:49
Előzmény: #33953  balentum
#33958
Korrekt válasz, köszönöm. Nem emlékeztem, hogy rá, hogy mit írtál korábban, bocsánat, ezért picit értetlenül álltam a beírásod előtt. A chartok, jók, nekem tetszenek, ha szembejönnek velem, szívesen "véleményezem" őket - segítsük egymást, amennyire csak tudjuk, hiszen mi - kisbüfik - egy csónakban evezünk.
balentum
balentum 2020. 08. 01. 10:37
Előzmény: #33955  Vicus2000
#33957
Rendben.:))
balentum
balentum 2020. 08. 01. 10:37
Előzmény: #33954  Kelvin08
#33956
Köszi.:))
Vicus2000 2020. 08. 01. 09:50
Előzmény: #33953  balentum
#33955
Pacsika:D
Kelvin08 2020. 08. 01. 08:26
Előzmény: #33953  balentum
#33954
Szerintem kevés ilyen gondolkodású személy van, mint Te. Így ismeretlenként is tisztelet Neked.
balentum
balentum 2020. 08. 01. 07:32
Előzmény: #33951  kupec
#33953
Már kérdezted ezt egyszer és akkor is írtam, hogy volt egy tőke kivonásom a tőzsdéről a maradékot meg elköltöttem más apróságokra így a Wabira nem maradt értékelhető összeg. Attól még a chart és a leírt várakozás jó volt, remélem valaki megjátszotta és sikerült neki. Nekem nemcsak az a fontos, hogy ÉN nyerjek hanem annak is örülök ha az én segítségemmel másnak is 6összejön. Ezért van ez a topik, ezért írhat bárki, ezért teszem a chartokat (ha kérik, ha nem), ezért jó ha ötletek javaslatok jönnek, mert ez nem rólam szól, hanem rólunk kell hogy szóljon.
casual 2020. 08. 01. 00:58
Előzmény: #33950  Teló
#33952
Köszönöm, éppen ezt teszem, beszerzek minden információt. A komfortérzet az bizony valóban hiányzik kontaktlencse nélkül. De most halasztom a projektet, majd ha a Mol kifizeti az elmaradt (vagy a következő) osztalékot, akkor befizetem az egész családot. :D
kupec 2020. 08. 01. 00:44
Előzmény: #33935  balentum
#33951
De hát a múltkor azt mondtad, hogy kiszálltál mindenből és "cash is king". Akkor ez a helyzet hogyan állhatott elő?
Teló
Teló 2020. 07. 31. 21:43
Előzmény: #33937  casual
#33950
Kedves Casual! Most kaptam választ korábbi kérdésre a lézeres műtéttel kapcsolatban optikus ismerősömtől.
" A szemműtét is műhibával járhat, amely  a villódzást eredményezi. Szoktak utólag is lézeres műtétet ajánlani, de nem minidig segít, Csak indokolt esetben ajánlom, amikor erős dioptria van ( -5,0-6.0 ,esetleg pluszban-mínuszban és feljebb )  és nincs komfortérzete szemüveg nélkül.  " 
Természetesen minden eset egyedi és semmiképp nem szeretnélek sem le -sem rábeszélni. Ez csak egy vélemény, tényleg több szakorvost , beteget érdemes megkérdezni. 
Zsimo
Zsimo 2020. 07. 31. 21:21
Előzmény: #33944  casual
#33949
Tőzsdére is pont megfelelő!
balentum
balentum 2020. 07. 31. 21:07
Előzmény: #33946  casual
#33948
Hát ja. Egyelőre egyszerű a stratégia : tartás és esésben óvatos vétel. Én úgy vagyok ezzel mint te a MOL- al: úgy gondolom, hogy sokal drágábban fogják tőlem megvenni mint amennyiért én szerzem meg. Csak az időt kell kivárni.:))
balentum
balentum 2020. 07. 31. 21:03
Előzmény: #33944  casual
#33947
Én is várom vissza a fehér lovamat és ha netán még vadlovakat is hoz magával az szuper lesz. Akkor majd csak a vadlovak betörésére kell oda figyelnem.:)))
casual 2020. 07. 31. 20:58
Előzmény: #33945  balentum
#33946
Ne szerénykedj. Pont annyira jók ezek a chartok is, mint a többi nagy guru chartja... Főleg, ha stratégiát is épít rá az ember. Amúgy meg mindegy.
balentum
balentum 2020. 07. 31. 20:56
Előzmény: #33942  casual
#33945
Én aztán főleg nem értek hozzá és nem is néz ki jól, de hátha.....
casual 2020. 07. 31. 20:55
Előzmény: #33941  Zsimo
#33944
Ki tudja?? Egyszer már írtam, de nem árt az ismétlés. :) 
  
Egy kis esti mese: 
 
" Élt egy idős szegény ember egy kis faluban. Volt egy szép fehér lova. Olyan szép volt az a ló, hogy még a király is megirigyelte és nagy vagyont ajánlott érte. De az öreg nem adta el.Egy nap a ló megszökött.
Az egész falu összejött és az emberek azt mondták:
Milyen buta vagy te öreg ember, mit mondtunk neked? 
Add el azt a lovat. Mi tudtuk, hogy ez fog történni, jobb lett volna eladni. Micsoda szerencsétlenség! Az öreg azt mondta: lehet,hogy így van, de az is lehet, hogy nem. Miért kell rögtön ítélkezni?
Mondjátok azt ami van. A ló nincs az istállóban. Ez tény. A többi csak vélemény.
Hogy ez szerencse vagy szerencsétlenség nem tudom, mert nem tudom, hogy mi történik majd ezután. 
 
Az emberek kinevették az öreget.Két hét elmúlt és a ló visszatért.Nem lopták el, elkószált és 12 vad lovat hozott magával. Megint összejött a falu és az emberek azt mondták: Milyen igazad volt öreg, mégis nagy szerencse volt, hogy a lovad eltűnt.Az öreg azt mondta: lehet,hogy így van, de az is lehet, hogy nem.
Miért kell rögtön ítélkezni? Mondjátok azt ami van. A ló visszatért. Ez tény. Ha egyetlen egy szót olvastok el egy könyvben , hogyan tudnátok az egész könyvet megítélni? Az emberek értetlenül hallgattak. 
 
Az öregnek volt egy fia. A fiú elkezdte betörni a vad lovakat. Egy hét múlva leesett a lóról és eltörte a lábát. Megint összegyűltek az emberek és véleményt mondtak. Micsoda szerencsétlenség! Kitörte a lábát a fiad és most még neked sem tud segíteni.Az öreg azt mondta: lehet, hogy így van, de az is lehet , hogy nem. Miért kell rögtön ítélkezni? Mondjátok azt ami van. A fiam kitörte a lábát. Senki sem tudhatja, hogy ez egy szerencse vagy szerencsétlenség. Az emberek csodálkoztak az öreg kijelentésén.
 
Nemsokára háború tört ki. A fiúkat besorozták katonának, az öreg fia pedig otthon maradt a törött lába miatt. Az emberek sírtak fiaikért és eljöttek az öreghez és azt mondták: Milyen igazad volt öreg, mégis nagy szerencse, hogy a fiad kitörte a lábát. így legalább megmarad az élete.Lehet, hogy így van, de az is lehet , hogy nem. Nem hagyjátok abba az ítélkezést? 
 
Isten tudja csupán, hogy ez szerencse vagy szerencsétlenség."
balentum
balentum 2020. 07. 31. 20:55
Előzmény: #33941  Zsimo
#33943
Sajnos igen, de talán most összejön valami.:))
casual 2020. 07. 31. 20:50
Előzmény: #33940  balentum
#33942
Azt hittem, hogy van valami elrejtett momentum a charton, amit nem vettem észre. Nem vagyok egy TA guru, szóval simán lehetett volna. :) De akkor ezek szerint nincs, vagy a "céláradnak" nincs köze a chartodhoz. Jó, mondjuk rárajzoltad. :D
Zsimo
Zsimo 2020. 07. 31. 20:49
Előzmény: #33936  balentum
#33941
1250 nél is ugyan így vártad. Rossz lóra tettél

Topik gazda

balentum
balentum
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek