Topiknyitó: Portfolio 2016. 12. 28. 06:00

Ezután jön csak a durva munkaerőhiány  

Ugrás a cikkhez
2016 a munkaerőhiány felszínre törésének éve volt, vagy legalábbis ez volt az az év, amikor a gazdaság összes szereplője, mind a kormány, mind a vállalkozások, mind a munkavállalók elkezdhették saját bőrükön érezni a munkaerőpiac feszesedését. Ez...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=241694
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Phylaxa 2016. 12. 28. 15:18
Előzmény: #29  Dodo34
#33
Igen ez attól függ, hogy mi a munkanélküliség definíciója az adott országban. Tehát, ha egyszerűen csak az, hogy regisztrálva legyél az állami munkaügyi központban, akkor állhat a legközelebb. A svédeknél a szociális segítséget ehhez kötik. Tehát ahhoz, hogy szociális segítséget kapjál regisztrálnod kell. Teljesen mindegy, hogy meddig tart a munkanélküli segélyed, nem ettől függ. De még így is vannak sokan, akik nincsenek benne, pedig munkanélküliek.

Én a foglalkoztatottság híve vagyok, azt is kettészedve. Versenyszféra és minden más. Ez mutatja meg szerintem a legjobban, hogy hogyan is állunk. A versenyszféra tart el ugyanis mindenkit. Amíg ez nem javul, addig a költségvetés bizony hitelekből tart fenn minden mást.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 15:02
Előzmény: #31  Dodo34
#32
amikor nyilatkoznom kellett 2013 novemberében, egy pénteki napon, már 3 hete ment a téli közmunka program. Mondja a nő, hogy véget ért a 90 napos álláskeresési támogatásos időszakom, és nyilatkoznom kell, hogy közmunkát vállalom-e. Mondom neki miről lenne szó? Azt mondja nem tudja, nyilatkozni most kell, és hétfőn felhívnak, és amit mondnak oda kell mennem. Mondom neki, hogy 3 hete megy a téli közmuka program, és nem tudják mi is a munka? Azt mondta nem, nyilatkozok vagy sem, mert neki sok a dolga. ekkor nemet mondtam, így estem ki teljesen a nyilvántartásból is.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 14:32
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#31
Nekem azt mndták, hogy újból csak akkor regisztrálnak, ha nyilatkozok, hogy hajlandó vagyok elfogadni a közmunkát. Ez nem jelenti azt, hogy adnak is. Akkor regisztrálva lennék, de pénzt akkor se kapnék, csak ha tényleg közmunkára alkalmaznának. Ez csak arra lenne "jó", hogy regisztrált munkanélküli lennék.
Törölt felhasználó 2016. 12. 28. 14:28
Előzmény: #27  Dodo34
#30
Mi az, hogy rögtön elfogadod a közmunkát? A volt kollegám 8 hónapja munkanélküli, föl sem ajánlottak neki semmilyen közmunkát. Szociális segélyt kap. Kérni kell a közmunkát? Nekem sem ajánlottak még föl soha, igaz én szociális segélyre sem vagyok jogosult, mert van egy garázsom.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 14:07
Előzmény: #26  Phylaxa
#29
Mondjuk a külföldi statisztikák közelebb állnak az igazsághoz. A német rendszer is nagyon durva lett a Hartz IV. bevezetése óta. De a magyar durva is, és netto csaláson alapul.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 13:50
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#28
Így van , már a statisztikában sem vagyok benne. Persze azt nyilván tudják, hogy nincs munkám, hisz a havi 7050 Ft TB befizetésén kívül, meg ha van tőkepiaci nyereségem, annak az adója, más befizetésem nincs évek óta az állam felé évek óta. De ez rajtam és a szüleimen kívül senkit nem érdekel. szellemi közmunkát elvállaltam volna (mondjuk levéltár), de azt nem ajánlottak.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 13:44
Előzmény: #26  Phylaxa
#27
nem tudok regisztrálni, mert csak akkor regisztrálnak, ha rögtön elfogadod a közmunkát. Ausztriában egészen másképp van. Ott jár 699 Eur/hó minden regisztrál munkanélkülinek, ezért cserébe rendszeres időközönként meg kell jelenni az AMS-nél (Osztrák Munkaügyi Központ)...ott vagy valamilyen tanfolyamra iratnak be, vagy a végzettségednek közel megfelelő állást kínálnak (én a tv-ben pincér illetve szakács állásnál láttam ilyen helyzetet). Akkor el kell menned a potenciális munkaadóhoz, és vagy felvesz, vagy nem. Ha nem, akkor kapsz tőle egy igazolást, hogy nem, és folytatdik a munkanélküli segély folyósítás. A gond az, hogy az osztrákok egy jelentős része el sem megy a munkakadóhoz. Ilyenkor büntetésből 2, azaz kettő hónapig nem kapod az ellátást, majd újból regisztrálva minden folytatódik tovább. tehát az ő kimutatott 10-11 %-os munkanélküliségi adatuk reális lehet, mert ott mindenkinek megéri regisztrálni, és elvileg senki nem esik ki a rendszerből (lumpenek, kábszeresek nyilván igen, aki már az AMS-ig sem hajlandó elmenni.)
Phylaxa 2016. 12. 28. 13:27
Előzmény: #24  Dodo34
#26
"De én már onnan is kiestem, 2013 novembere óta sehol nem vagyok nyilvántartva."

Na ennyit ér a munkanélküli statisztika. Mindenki arra hivatkozik, tőzsdék mozognak rá.

Egy percig sem hittem el soha, hogy annyi a munkanélküli, mint amit e statisztikák mutatnak. De mondják rendszeresen. Nagyon fontos érték. :)
Törölt felhasználó 2016. 12. 28. 13:26
Előzmény: #24  Dodo34
#25
Hát akkor nem is vagy munkanélküli, ha nem vagy regisztrálva....Nem rontod a statisztikát. Egyébként idegen városban elfogadnék fizikai közmunkát is, de a saját lakóhelyemen....Hogy a volt kollegáim, akik nem beszélnek egyetlen idegen nyelvet sem és olyan munkaköröket töltenek be, amelyre nyelvtudás nélkül már pályázni sem lehet, sajnálkozzanak, meg kiröhögjenek....Na nem!
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 13:00
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
azért, mert meg sem nézik a papírjaidat. Én az összes végzettségemet bevittem eredetiben, helyben lemásoltak, adtam be magyar és német nyelvű önéletrajzot. Kb. 3x be kellett mennem 30-30 perces eligazításra, majd a 90 nap eltelte után közölték, hogy fizikai közmunkát tudnak ajánlani (parkgondozás, kutyaszar szedés). Mondom azt nem kérném. Erre ők: mit gondolt az ügyvéd úr, majd jogi munkát adnak? mondom azt nem gondoltam, mivel közgazdasági egyetemi doktorátusom van, jogból még diplomám sincs, nemhogy ügyvédi szakvizsgám. Hát így nézték meg a papírjaimat. Semmit nem csinálnak, csak regisztrálnak. De én már onnan is kiestem, 2013 novembere óta sehol nem vagyok nyilvántartva.
Törölt felhasználó 2016. 12. 28. 12:50
Előzmény: #22  Dodo34
#23
De miért is nem? Nem kéne, hogy ez is a dolguk legyen? Nekem még közmunkát sem ajánlottak egyszer sem, igaz, hogy nem voltam sose tartósan munkanélküli, mindig találtam valami sz....-t, mert élni kell.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 12:37
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#22
nem is fog a munkaügyi központ semmit ajánlani. Nekem is csak fizikai közmunkát ajánlottak.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 12:35
Előzmény: #19  Dodo34
#21
Mo.-n se kellek, külföldön se. Lehet megpróbálkozom külföldön utcaseprőként. Kukásként nem, mert műtött és kiújult sérvem van, nem nagyon tudok komoly súlyt emelni.
Törölt felhasználó 2016. 12. 28. 12:33
Előzmény: #17  Dodo34
#20
58 éves nő vagyok. Az elmúlt négy évben 13 munkahelyem volt, ebből 4 Ausztriában. Mo-n sajnos, csak helyettesítő munkahelyeket találtam, illetve olyanokat, amelyeket pár nap, hónap után otthagytam a kibírhatatlan körülmények miatt. Főiskolai végzettségem van és három idegen nyelven beszélek. Én vagyok az élő példa, hogy lehet munkát találni,de milyet?? Vagy be sem akarnak jelenteni, vagy 4 órás minimálbérre, vagy ügynöki, vagy nehéz fizikai munka. Az elmúlt 4 évben több mint 300 helyre pályáztam, de csk olyan helyre vettek föl amit kényszerből fogadtam el, mert valamiből élni kell. Sírnak, hogy munkaerőhiány van a kereskedelemben, de még válaszra sem méltattak. A Tesco-ba pl. csak diákmunkásokat vesznek föl, mert rájuk kapják a támogatást. Egy gyárban azzal kezdték az interjút, hogy megváltozott munkaképességű vagyok-e. Mikor azt válaszoltam, hogy nem, akkor azt felelték, hogy akkor tárgytalan, mert ők csak azt keresnek, de nem hirdethetik úgy. Ennyit a munkaerőhiányról... egyébként ismét munkanélküli lettem. A munkaügyi központ semmit nem ajánlott még eddig.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 12:32
Előzmény: #18  Phylaxa
#19
én ameddig a szüleim még élnek, mindenképpen élek és próbálkozom...utána nyilván még rosszabb kedvem lesz a haláluk miatt is. akkor hirtelen nagyon sok időm lesz, lehet elmegyek közmunkásnak, ha még akkor lesz ilyen. de lehet oda se kellek majd.
Phylaxa 2016. 12. 28. 12:08
Előzmény: #16  Dodo34
#18
Azt szoktam erre mondani, hogy amit neked ajánlottak, az nem munkalehetőség. Nyilván a szükség felszínre hozza ezeket a káosz pozíciókat is és nehéz nemet mondani, hiszen fenn kell magát és a családját tartani mindenkinek. Ők ebből élnek.

A probléma az, hogy a meghirdetett állások nagy százaléka nem szükséges. Tehát a munkaadók nincsenek kényszerhelyzetben. Ha jön valaki, aki valóban megfelel nekik, akkor felveszik, de egyébként évekig is hirdetgetnek. Én a fiataloknak azt ajánlanám, hogy olyan szakmát szerezzenek, amivel kitudják iktatni a közbülső felesleget és direktben a piacon tudnak érvényesülni. Ennél jobb nincs.

Nekünk idősebbeknek is ezt kell megoldanunk. Mi már tapasztaltabbak vagyunk és jártasak dolgokban. Nincs más út.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 12:00
Előzmény: #16  Dodo34
#17
amúgy jelentkeztem aldiba, penny,be, lidlbe, tescoba is munkaerőnek, mindenhol regisztráltam munkaerő adatbankba , de válaszra se méltattak....az összes ismertebb fejvadász cégnél fenn van az önéletrajzom, de az elmúlt 4 évben szülinapi és karácsonyi jókívánságon kívül semmit nem kaptam tőlük.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 11:55
Előzmény: #15  Dodo34
#16
jah és még közölte, hogy csalódott....jah meg hogy váltsak ev. igazolványt, mert majd küld fordítani valót....jó kis átbaxás lett volna, a kirúgás óta nulla, azaz nulla fordítanivalót küldött, és még az is kérdés, hogy fizetett volna-e érte....nekem meg a nyakamon lenne a vállalkozás, a kötelező fizetnivalókkal, bevétel meg semmi...
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 11:52
Előzmény: #13  Phylaxa
#15
nekem az elmúlt 4 évben volt 1 db 3 hetes alkalmazásom magyar kkv.-nál irodavezetőként...aláírt szerződés, napi 8 óra, br. 180 eFt, nulla cafeteria, nulla mellékes....nem voltam tőle vidám, mert a város szélén volt, ahová mindennap kocsival kellett menni, ami ugye elég drága...mindennap legalább 8 óra 45 percet töltöttem bent, korábban mentem 15 perccel, és maradtam 30 percet a végén...a cégvezető hétvégenként (összesen 2-re futotta) még küldött extra fordítanivalókat e-mailben, amivel vért izzadtam, mert nehéz műszaki angol szöveg volt, de megcsináltam...köszönöm nulla, mondta azért küldte, ne unatkozzak...(anyád)...a felvételi elbeszélgetésen mondtam, hogy idős, beteg szüleimet egyedül gondozom, biztos sokat unatkozok....3 hét után elém állt, hogy megszünteti a munkaviszonyomat, mert úgy gondolta, hogy reggel 06.30-ra jövök, és este 18.30-ig maradok....mondom a szerződésben 8 óra van, és nem is jelezte az elmúlt 14 napban, hogy maradnom kellene...mondta ez van
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 11:44
Előzmény: #10  Dodo34
#14
a lojalitást én nem értékként említettem a saját esetemben, csak tényként közöltem. apám és anyám is egyetlen munkahelyen dolgozott, mindketten 40 évnél is többet...amúgy 60 éve házasok....ez nagyszüleimnél is így volt, persze ők már régen nem élnek....én ezt láttam, ez volt a minta....perzse láttam magam körül a " mai világot" is, de belém az ő életvitelük ivódott
Phylaxa 2016. 12. 28. 11:33
Előzmény: #12  oliza
#13
Megtörtént velem, hogy valaki munkát ajánlott. Amikor a fizetésre került a sor a megbeszélésen, akkor közölte, hogy amikor a vevő fizet, akkor tud ő is fizetni. Ránéztem és megkérdeztem tőle:

"Te figyelj nem jönnél el nekem dolgozni? Pont ilyen emberekre lenne szükségem!" :)
oliza 2016. 12. 28. 11:21
Előzmény: #10  Dodo34
#12
... engem 28 év után vágtak ki, mert "megszűnik a munkaköröm". Még le sem járt a felmondási időm, már ott volt helyettem egy másik user, papíron más munkarörrel
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 12. 28. 11:17
Előzmény: #10  Dodo34
#11
a lojalitásról én azt tanultam öt éve, hogy lojálisan kitörölhettem vele a seggemet amikor lojálisan lapátra tettek 12 év után. ha nem lenne a saját vállalkozásunk, amihez kurva nagy szerencse, akadt kezdő tőke, akkor most én pont a te helyzetedben lennék.
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 11:12
Előzmény: #9  oliza
#10
én annyira lojális vagyok, hogy nekem összesen 1 munkahelyem volt, 20 évig...ha nincs tömeges leépítés, ma is ott lennék.
oliza 2016. 12. 28. 11:08
Előzmény: #3  because
#9
Csak megerősíteni tudom ! A kisebb cégeknél a legtöbb helyen ... a: be sem jelentenének és zsebbe adják a fizut, b: legfeljebb 4 órásra jelentenek be és zsebbe .... c: bejelentenek minimálra és zsebbe ... De alapból 50 körül vagy felette vissza sem jeleznek, mert nem vagy potenciális jelölt, hiába van tapasztalatod, hiába vagy lojális (össz. volt 3-4 munkahelyed) feltételezhező, hogy nem pattansz le fél év múlva ... stb.
because 2016. 12. 28. 11:03
Előzmény: #5  Dodo34
#8
Pont erre gondoltam. Milyen sok képzett és tehetséges ember élhet még ebben az országban, akik valamilyen okból még itt maradtak ... Akkor minek papolnak hetente, hogy munkaerőhiány van? Miért nem alkalmazzák az ittlévőket?
Valamilyen mondvacsinált okokat kell felhozniuk az újságíróknak is?
Phylaxa 2016. 12. 28. 10:57
Előzmény: #3  because
#7
Korrekt.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 12. 28. 10:54
Előzmény: #5  Dodo34
#6
sajnos nem egyedülálló a történeted
Dodo34
Dodo34 2016. 12. 28. 10:41
Előzmény: #3  because
#5
én műszaki és közgazdasági egyetemi diplomával, nagyon jó színtű, naponta karbantartott német nyelvtudással, átlagos Windows/Office ismerettel, 34 éve balesetmentes "B" jogosítvánnyal 4 éve nem tudok elhelyezkedni. 51 múltam 1 hónapja, tavaly augusztusban hívtak be utoljára interjúra. legutóbb, kb. 2 hete egy osztrák-magyar céghez jelentkeztem logisztikai koordinátornak, választ sem kaptam. A tavasszal volt 1-1 érdeklődő, upc házaló értékesítőnek ev.-ként, illetve plazaba játszóházi kisegítőnek...
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 12. 28. 10:33
Előzmény: #3  because
#4
Pontosan.
because 2016. 12. 28. 10:27
Előzmény: #1  portfolio
#3
Csak akkor hiszem el, hogy munkaerőhiány van, ha már a 45-50-60 év felettieket is felvették dolgozni valahova, és nem minimálbérért vagy az alatt akarnak mindenkit alkalmazni.
Törölt felhasználó 2016. 12. 28. 10:21
Előzmény: #1  portfolio
#2
A mindössze 1%-is Tao csökkentés 10%-kal csökkenti a társasági adót minden cégnek ami eddig is kedvező volt már...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek