Topikgazda: Törölt felhasználó 2004. 09. 27. 14:49

Árfolyamnyereség adó: példátlan lenne a magyar megoldás!  

Ugrás a cikkhez
A Kormány jövő évi tervezett adójogszabály módosítási tervei közül mára gyakorlatilag egy olyan neuralgikus pont maradt, melyben a nagyobbik és kisebbik kormánypárt nem jutott egyezségre: az árfolyamnyereség adó kulcsának tervezett mértéke. Míg az MSZP - a párt folyamatos balra tolódását követve - saját nyár eleji 12.5%-os adókulcs tervezetét megduplázva mára 25%-os kulccsal szeretné megadóztatni a tőzsdei árfolyamnyereséget, az SZDSZ liberális elveihez ragaszkodva a beterjesztendő adótörvényhez módosítási javaslatot kíván a parlamentben benyújtani kitartva amellett, hogy az adókulcs mértéke a kamatadó aktuális kulcsával megegyező mértékű, 0%-os legyen.

A probléma elméleti oldalról történő megközelítése az MSZP hangadói részéről az, hogy a munka- és tőkejövedelmeket azonos mértékben kell megadóztatni.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=45901
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
copa 2006. 12. 17. 11:49
Előzmény: #69  copa
#70
Úgyhogy szó sincs arról, hogy az ügyfelek azt a bef jegyet adják el, amelyik nekik tetszik. A bank először az adómenteseket likvidálja, ügyfélnek marad az adóköteles.
copa 2006. 12. 14. 17:32
#69
Megkérdeztem a HVB-t, milyen elv szerint likvidálják a visszaváltott bef jegyeket, ezt válaszolták:
"Az értékesítés Fifo elven működik: a számlára régebben került papírok kerülnek előbb értékesítésre, azaz először a 09.01 elötti papírok, majd azok elfogytával a későbbiek.
Fifo rendszer működik, az ügyfélnek nem áll módjában a párosításról rendelkezni.
Van lehetőség más alszámlán tartani az új jegyeket."
copa 2006. 10. 18. 08:52
Előzmény: #67  Törölt felhasználó
#68
Jobban néz ki az biztos.
Lehet, hogy már rosszul emlékszem, milyen régen volt szept 1.
A PETI és az EQ nagyon merev, ezért is figyeltem nagyon mit ixelek.
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 22:09
Előzmény: #66  copa
#67
Equitasnál, a PETI-vel.
És az is igaz, hogy a végeredmény ugyanaz, csak én jobban szeretek inkább elkönyvelni két kisebb nyereséget, mint egy bukót + egy nagyobb nyereséget.
Más az ábrázattttttya :-))
copa 2006. 10. 17. 21:02
Előzmény: #64  Törölt felhasználó
#66
Szerintem ez brókercég függő. Melyiknél csináltál ilyet?
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 19:39
Előzmény: #62  Törölt felhasználó
#65
Kata, nem mindegy? A végeredmény így is, úgy is ugyanaz. :)
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 19:36
Előzmény: #63  copa
#64
Copa, ez nem így van, mindegy hogy milyen státuszu papírral párosítod össze, a lényeg az, hogy napon belül ugyanannyi db-ot vegyél és adjál el egy részvényből.
Én már csináltam ilyet. Javítson ki valaki, ha nem így van.
copa 2006. 10. 17. 19:28
#63
Jó volt a LIFO amikor még day-trade-eztem a szept 1 elõtti régi szép idõkben.
Mert ha nem az aznap vásárolt részvényeket adod el, hanem a régebben vásároltakat, nem a kedvezményes day-trade jutalékot fizeted, hanem a drágább normált.
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 16:03
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
Van mikor jó, pl van synid különféle beker áron, mondjuk most 1000 ft, szükséged van pénzre, de nem akarod eladni a legdrágább 1100 ft-osat veszteséggel - mert előbb-utóbb eléri majd azt az árat is -, ezért eladod a legutóbbi 950-es tételedet 1000-ért. Vili?
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 15:01
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61

Na igen, így a legjobb talán, hogy nyilvántartod magadnak valamilyen szinten. :-))))

Nyilván ilyenkor HIFO-val kezded el eladni, de itt alább a többiek már nagyon jól elmagyarázták, hogy érdemes kezelni az adót (ha negatív az egyenleged, akkor nagyobb nyerővel érdemes eladni, ha pozitív az egyenleged, akkor pedig kisebb nyerőt csinálsz a többi ügyleten).

Nem is tudom, hogy van-e olyan eset, amikor a LIFO igazán jó.
Törölt felhasználó 2006. 10. 17. 01:25
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
Na mégegyszer: vannak részvényeim
aug-ban vásárolt 800ft-ért
aug 31-i záróár 900 ft
szeptemberi vételek beker árai 1100, 950,
most az októberi piaci ár mondjuk 1300 ft , ha most eladnék, vagy a legmagasabb (hifos) áruból, vagy a legutolsóból (lifos)- ból tenném.

Megmaradt a 800-as beker árú részvényem, ami mondjuk pár hónap múlva ér 1500 ft-ot, és ha akkor adom el, akkor csak 100 ft után adóznék,írtam VALÓBAN TÉVESEN, mert a végső elszámolásnál 1500-900 ft után kell adózni.

KÖSZÖNÖM HOGY FIGYELTÉL, NEHOGY VALAKI KEZDŐT FÉLREVIGYEK!!!!
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 22:29
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#59
Kata, te ezt annyira összekeverted, hogy szerintem már te sem érted.

A vége mindenképpen rossz, ugyanis nem a 900-800 után adóznál, hanem éppen ellenkezőleg, az után nem.

Viszont amit az 1300 Ft után írtál, az elég ködös. Szóval eladsz ott valamelyikből, azután lemegy az ár, de hová?

Az 1300 Ft-os árhoz képest, viszont valóban az 1100 Ft-osat érdemes eladni előszőr, ez nem kérdéses.

Szeretnék segíteni, de kicsit pontosabban kellene leírnod, hogy mit szeretnél.
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 18:18
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
.... Ha most el akarom adni 1300-ért, akkor érdemes a hifos-ból vagy a lofos-ból eladni,

Rosszul írtam, hifos-ból vagy lifos-ból... vagyis legmagasabból v legutolsóból
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 18:06
Előzmény: #56  watson
#57
akkor bocs hogy belekotyogtam :-))
watson
watson 2006. 10. 16. 18:03
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
Kata111, a részvény az más tészta.
A részvényeknek van egy aug. 31-i ára és afelett adózól ha előtte vetted és az egész nyereség után ha utána vetted.

Itt a befalapok és DKJ-kről van szó aminél egyáltalán nem adózol ha szept 1 előtt vetted...
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 17:40
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
Ehhez a fifo, hifo-hoz a következőt tenném hozzá:
van részvényem pl 800 ft-os, aug 31- előtt vettem, tegyük fel az aug 31-i ár 900 ft. Van még 1100 ft-os szeptemberi, meg 950-ft-os is. Ha most el akarom adni 1300-ért, akkor érdemes a hifos-ból vagy a lofos-ból eladni, Így a maradék részvények átlagára csökken, ha lemegy az ár, még mindig nyereséggel tudok belőle eladni. Ha legvégül eladom az aug 31 előttit, akkor csak 100 ft haszon után kell adózni, (900-800) holott lehet hogy végül a duplájáért adom el.
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 16:32
Előzmény: #53  copa
#54
Kedves Copa!

Kezdettől fogva értem, amit mondtok, csak ahogy írtam, nekem fixa ideám, hogy mindig az átlagemberből indulok ki, ahol szerintem a fizetés eltolása lehet a fő cél.

Mindenesetre elgondolkodtatott, amit írtatok, filózok egy olyan verzión, amit írtam, hogy esetleg először FIFO, utána valami más.
copa 2006. 10. 16. 14:10
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
kaygee

A kincstárjegy 20%-os adójának én már örülök, az OTC piac 25%-os adójához képest. De csak ahoz képest.

más
ezt írod:
"Ilyen esetekben szerintem kár "bent hagyni" az adómenteseket, így későbbre tolható az adófizetés."

Abban az esetben igen, ha az adófizetés későbbre tolása lenne a cél. De nekünk nem ez a fő célunk, hanem az , hogy kevesebb adót fizessünk. Ebben az esetben viszont a szept 1 előtt vásárolt adómentes bef jegyeket, óvni védeni kell, nem eladni csak akkor ha már semmi másunk nem maradt.
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 12:41
Előzmény: #51  copa
#52
Kedves Watson!

A nyilvánvaló megjegyzést arra érttettem, hogy a bankoknak és a brokicégeknek rendelkeznie kell a megfelelő adatbázissal ahhoz, hogy a különböző készletértékelési elveket a befektetők számára szolgáltatni tudja. Másra nem vonatkozott, ez volt a feltett kérdés lényege is.

A többieknek:

A többi felvetésre reagálva úgy gondolom, hogy a legfontosabb megvizsgálni egy átlagember szemszögét, aki ehhez keveset ért. Átlagember esetén valószínűleg csak kisebbség a részvény vagy a részvényalapú befjegy tulajdonos, ahol is az ármozgások nagyok és rövid távon nagy volatilitást mutatnak.

A döntő többség nyilván a biztonságosabb befektetések adóelkerülésében érdekelt (pénzpiaci, kötvény, ingatlan). Ezeknél rövidebb távon is jelentkezik az árfolyamok növekedése. Mindezt azért írom, mert ha HIFO-val adja, akkor szinte bizonyos, hogy már az első tranzakciónál adózni fog, pedig ez az, amit kerülni akart. Nyilván nem 100%-ig biztos, de igen valószínű, hogy a biztonságosabb alapok esetében a magasabb beker árúak a későbbiek, azaz a szept. 1. utániak, amelyek ára azóta tovább nőtt, tehát elég valószínű, hogy lesz utánuk adófizetési kötelezettség. Ilyen esetben szerintem a HIFO el előrehozza az adófizetést és nem tolja későbbre.

Ilyen esetekben szerintem kár "bent hagyni" az adómenteseket, így későbbre tolható az adófizetés. Ha elfogynak, akkor már nyilván el lehet filózni azon, hogy melyik módszer lenne ildomos, talán pont a HIFO.

Nagy volatilitásnál és kiszámíthatatlanabb árfolyammozgásnál lehet jó a HIFO szerintem, fenntartva azt, hogy egy átlagember sosem olyan, mint egy hozzáértő befektető, aki mindig pontosan tudja, hogy mit mennyiért vett és hogyan áll. Bemegy a bankba és kijön a pénzzel.
copa 2006. 10. 16. 10:43
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#51
yabbagabb

Az attól függ, mi a cél, profitmaximalizálás, vagy adómaximalizálás. :-)
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 09:45
Előzmény: #49  Törölt felhasználó
#50
(Ez alól pl. az a bef.jegy vagy DKJ kivétel, amit még szept. 1 előtt vettél és így adómentes, mert nyilván azt jobb minél később kiszórni.)
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 09:37
Előzmény: #47  watson
#49
Egyetértek watsonnal. Szerintem HIFO-val érdemes adogatni. Mindig a legmagasabb beszerzési árut. A többit hátha jóval később adod el, ki tudja, akkor mi lesz a piaci ár, vagy plána ha évforduló után adod el, akkor csak következő évben adózol utána.
Persze ez attól is függ, hogyan áll az egyenleged. Ha minuszban vagy, akkor LOFO-val eladogathatsz pár legjobban plusszos cuccot. Ha vaskosan pluszban, akkor HIFO.
Törölt felhasználó 2006. 10. 16. 08:42
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#48

egyértelműen LIFO szerint kell eladni, kaygee.
miért adnád el azt, ami adómentesen bent lehet évekig?
watson
watson 2006. 10. 16. 08:18
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
kaygee, ez nem is olyan nyilvánvaló...
Ha nekem lenne befjegyem, lehet hogy LIFO módszerrel adnám el, azaz Last In First Out, mert a megmaradó kamatadó mentesen ketyegne tovább, vagy a legdrágábbat adnám el előszőr, mert azon van a legkevesebb kimutatott eredmény és így adó is.

Szóval ennyire nem nyilvánvaló.
Törölt felhasználó 2006. 10. 15. 23:27
Előzmény: #44  copa
#46
Kedves Copa!

Sajnos a diszkont kincstárjegy is ugyanazzal a 20%-kal adózik, mint a többi papír.

A befektetési jegyek esetében legjobb tudomásom szerint minden bank külön nyilvántartást vezet. Az értékpapír állományt több különböző értékelési módszerrel lehet nyilván tartani. Ennek fontossága elsősorban az eladásnál mutatkozik meg. Ha valakinek van olyan papírja, ami kiesik az adó alól a beszerzés időpontja miatt, akkor a papírokat FIFO (azaz First In First Out) módszerrel érdemes eladnia. Azaz a legelőször vásárolt papírok kerülnek először eladásra, és azok ugyebár adómentesek. Ha elgogynak, akkor pedig úgyis jön az adós rész. Ezek annyira nyilvánvaló dolgok, hogy illik minden banknak vagy forgalmazónak tudni, hogy mi ennek a módja. Egyelőre nem hallottam olyan helyről, ahol ez gond lett volna, de ha bárkinek van infója, akkor szóljon, és már írom is a feketelistára. :-))))
watson
watson 2006. 10. 15. 20:21
Előzmény: #43  tokos.
#45
tokos. és mit szólsz a házipénztár adóhoz?
Csak mert van pénzed a pénztárban adózzál.
Akkor ha van OTP-d szintén adózhatnál :-))
Elég durva ez is nem?

Eddig megtehetted hogy alpítesz egy 3 millás Kft-t kölcsönpénzből, aztán pénztárban tartottad.
Persze ettől ne legyen 10eFt-os Kft!

Én kitaláltam egy megoldást. Magánból eladok papperokat a cégnek és akkor nem a pénztárban lesz a lóvé, és mégse kell pénzt betenni :-))) ha kevés a zseton akkor meg visszaveszek papírt...
copa 2006. 10. 15. 12:47
#44
Van valakinek gyakorlati tapasztalata ezekben?:
1 Diszkont kincstárjegy szept 1 után vásárolt, hány százalékkal adózik?
2 Befektetési jegynél a bankok külön kezelik a szept 1 előtt és után vásárolt bef jegyeket? Met az egyik adómentes, a másik nem.
tokos. 2006. 09. 05. 12:41
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#43
"A TF-en írtam asszem, hogy az ingatlan adó a legrohadékab dolog az összes közül, ha lesz, mert az pusztán a TARTÁST is megadóztatja (nem csak a belőle származó jövedelmet, meg ha árfolyamnyereséged van az értékesítéssel). Na az a durva. Olyan, mintha adóznál azért mert OTP-d van. Csak mert van. Mindegy, hogy van-e belőle jövedelem, vagy eladáskor árfolyamnyereség."

Tök igazad van.
Pedig az ingatlanadóval valamilyen szinten egyet tudok érteni, mivel ott a láthatatlan jövedelmek valamyilen szinten szem elé kerülnek.
Volt egy javaslat (tán a Bokrostól), hogy az ingatlanadót lehessen csökkenteni az szja-val, így, ha valakinél látrszik a jövedelemben a fedezet a magas értékű ingatlanra, akkor tán kevesebbet tüntetett el a jövedelméből, mint az a minimálbéres, aki 100 millás kulipintyóbany nyomorog, és felveszi a gáztámogatást is, mer nem fussa a gázra.
Na, de amekkora gennyek ezek a mostaniak, és amekkora marhák, biztosan nem így fogják bevezetni.
Nyugodtan mernék fogadni, mondjuk egy hatjegyű összegben.
zborde
zborde 2006. 09. 05. 12:38
Előzmény: #41  kollini
#42
kolini,

ha jól értem digó hozzászólását, akkor rossz nyomon jársz. Nem az a fontos, hogy egy (osztalék) papírban mekkora növekedési potenciál van, hanem, hogy osztalékkal -15% tudsz megspórolni az áfonyához képest.

Tehát, osztalékszelvény vágás előtti utolsó napon szólj, akkor buy és másnap amikor a papírból kikerül az osztalék, akkor eladás.

Ha most vesz, akkor lehet, hogy áfonyát is kell fizetni, ami nem jó :-))))
kollini
kollini 2006. 09. 05. 12:10
#41
Ajánlanám a figyelmetekbe a Forrás OE részvényeket 900 Ft körül jó vétel, elmehet 1300 ig., mint idén osztalékfizetés előtt!
Az 40% emelkedés más osztalékos részvényekben szerintem nincs ekkora emelkedési potenciál(ELMÜ,EMASZ)
De bármikor kiveheti az Arago a pénzt, rendkívüli osztalékban is!

Topik gazda

Sentinel
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek