Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
dginvestor 2016. 01. 01. 20:15
Előzmény: #977  tberki
#980
Szia!

Szerintem azért forog ilyen árazással, mert elég jelentős brazil és argentín kitettsége van, és ha a brazil problémák tovább súlyosbodnak, az nagyon negatívan érintheti.

A honlapjukon fenn lévő Morgan Stanley Conference Presentation anyagban szerepel a 18. oldalon, hogy a két fenti országban 8-9%-os piaci részesedése van.

link

Tazsomaru
Tazsomaru 2016. 01. 01. 19:28
Előzmény: #978  Tazsomaru
#979
BÉK=BUÉK :)
Tazsomaru
Tazsomaru 2016. 01. 01. 19:27
#978
BÉK mindenkinek!

ADM
link
link
link
40 éve fizet folyamatosan növekvő osztalékot link
3.05% induló hozam jó beszállónak tűnik az elmúlt 5 év alapján link

Mi a véleményetek róla?
;)
tberki 2016. 01. 01. 16:50
Előzmény: #976  felcsorgok
#977
Sziasztok, a fenti cegrol mi a velemenyetek? 10 koruli p/e, osztalek jol nez ki, 0.7es p/b... nekem jonak tunik, nem latom mi a turpissag
felcsorgok
felcsorgok 2015. 12. 31. 18:50
Előzmény: #971  Tazsomaru
#976
És milyen jó, hogy ezt a topic-ot nem trollkodták szét (egyelőre).
carcassonne 2015. 12. 31. 17:56
Előzmény: #974  McDee
#975
B.Ú.É.K. mindenkinek a fórumon!Sikereket es jo egészségét!!!
McDee 2015. 12. 31. 06:31
Előzmény: #973  McDee
#974
ROA-t jónak gondolom még olyan cégek vizsgálatánál, ahol nem alkalmazható ROE. Ilyenek azok a cégek, melyek könyv szerinti értéke < 0.
------------------------------------
Ha csak a részvényárfolyamot nézzük, három kiválasztási alapállást látok:
1.) Minden esik. Ekkor nagyon széles a merítési lehetőség (2008-2009)
2.) Legyalázott szektor (XLE,XLB) relatív legerősebb cégei
3.) A cég egyedi p.roblémájából fakadó összezuhanás, armageddon beárazása
McDee 2015. 12. 30. 21:25
Előzmény: #972  Tibi0002
#973
Azt gondolom, hogy a pénzügyi cégeknél ROA nem igazán értelmezhető. A tőkemegfelelési mutató viszont igen, ami szektoron belül összehasonlítható.
Tibi0002 2015. 12. 30. 20:47
Előzmény: #970  McDee
#972
A roa felvetésed érdekes, két dolog jutott eszembe:
(a) nem nézem, mert a mérlegből (amit mindenképp látnom kell) úgyis rögtön látszódik a tőkeáttét, illetve sok más infó is mellette.
(b) hogyan kezelendő a ROA a hagyományosan magas tőkeáttéttel rendelkező bankoknál és biztosítóknál? Ugyanezen okból az ingatlanhasznosítók többsége is elég nagy adóssággal dolgozik.
Tazsomaru
Tazsomaru 2015. 12. 30. 20:35
#971
Nálam elnyertétek az Év Topic-ja címet.
Köszönöm mindenkinek a sok értékes infót!
BUÉK!
;)
McDee 2015. 12. 30. 20:25
Előzmény: #968  InvJonny
#970
- Ha már előjött Buffett. Értékelése szerint pb=1-nél drágábban visszavásárolt részvény csak akkor rombolja a részvényesi értéket, ha a visszavásárlási ár magasabb mint az intrinsic value. Ennek meghatározása persze nem egy egzakt tudomány.
- Szerintem roe mellett érdemes figyelmet fordítani roa-ra is, amely a vállalat tényleges jövedelemtermelő képességét fejezi ki. Amennyiben nagy a tőkeáttétel, roe tud igen szép lenni, miközben a vállalat összeroggyan a hitelek alatt. Egyes vélemények szerint ha roa>7-8% OK.
- Új részvény kibocsátás is tud romboló hatású lenni, ha pl. könyv szerinti érték alatt történik, azaz kevesebb forrást kap a vállalat, mint ami tényleges értéket ad. Másrészről itt is szerepet kaphat az intrinsic value, a fentivel fordítottan, de ezt a részvényesek torkán nehezebben lehetne lenyomni.
Tibi0002 2015. 12. 30. 19:20
Előzmény: #968  InvJonny
#969
A saját részvény visszavásárlás a magas p/b érték miatt okozhat saját tőke csökkenést.
Screenerem és portfóliókezelőm: ft.com.
A screener találatait pedig a morningstaron nézem tovább.
Eps növekedést nem nézek. Az osztalék nálam másodlagos, mert a profitot így is úgy is megkapjuk.
Az utolsó bekezdésedre az a reakcióm, hogy én máshogy közelítem meg: a roe átlag, a roe, és a p/b adatai már tájékoztatnak engem arról, amiről az eps tájékoztatna. Osztalékfizetési rátával sem számolok, a fent írt dolgok miatt. Ahogy a morningstaron átfutom az adatokat, a szemem átmegy az eps-en, az osztalékfizetési rátán, stb-n is, de csak akkor állok meg, ha zűrös, nehezen értelmezhető, problémás számokat látok.
InvJonny 2015. 12. 30. 18:46
Előzmény: #965  McDee
#968
Letölthető adatok kellenének.
Közben viszont megoldottam valamennyire a dolgot (találtam szűrőt EPS múltbeli növekedésre, ami már segít valamennyire).

Úgyhogy most azt kérdezném, hogy tudtok-e javasolni screenereket (mint pl. a finviz). Ti mit használtok?

Illetve lenne egy-két további kérdésem a topic tagjai, fundamentális elemzésben jártas kollégái fel (outsiderként valamennyire, ha nagy marhaságot kérdezek, akkor sorry):

Aki esetleg a stratégiájából adódóan találkozik ilyen helyzettel, vagy simán csak elméleti ismeretek birtokában:
Hogyan lehet azt kezelni, illetve hogyan érdemes azt figyelembe venni, ha egy cég saját részvényt vásárol vissza (és a saját tőkéje évről évre folyamatosan csökken)?

Arra gondolok, hogy ekkor a ROE elég vad számokat képes mutatni és az EPS growth is kérdéses, hogy milyen mértékben köszönhető vállalati teljesítménynek, és milyen mértékben annak, hogy csökkent a részvények száma. Ha jól értem, gondolom...

Befektetési döntés előtt, vállalatértékelésnél milyen EPS-t, EPS növekedést, ROE-t (ki mit használ) érdemes használni, feltételezni a jövőre vonatkozóan, kell-e korrigálni mondjuk a saját részvény vásárlásokkal?

(Buffet stratégiájáról olvastam egy könyvet, ahol nagyon leegyszerűsítve azt mondja, hogy elmúlt 10y ROE átlaga (pl. 30%), meg egy elmúlt 10y osztalék kifizetési átlag (pl. 40%) és akkor a saját tőke 30%*(1-40%)=18%-kal nő évente.., majd megnézi mennyire jön ki 10 év múlva a bv/share és ezt átszámolja EPS-re, és az alapján értékel, ami leegyszerűsítve matematikailag és közgazdaságilag is helytálló. A problémám annyi, hogy milyen ROE-t használhat az ember, ha ezzel szemben a valóságban a saját tőke fokozatosan csökken és ezeket a 30-40% ROE-t a cég csökkenő saját tőke mellett hozza (nemhogy évente 18%-kal növekvő saját tőkére vetítve...). Szóval a saját részvény visszavásárlástól függetlenül ez helytálló vagy korrigálni kellene valahogyan?
Tibi0002 2015. 12. 30. 18:20
Előzmény: #966  Törölt felhasználó
#967
Kedves tőled, de én több okból sem leszek az. Buffettnek a tevékenysége maga a cél. Egész életében ezt csinálta, gőzerővel. Nekem ez csak egy eszköz az anyagi függetlenséghez. Lightosan nyomom, jóval alacsonyabb, nem kiemelkedő hozammal.
Törölt felhasználó 2015. 12. 30. 16:49
#966
Lehet hogy Tibi lesz az?

link

Azért remélem megérem!
McDee 2015. 12. 29. 07:54
Előzmény: #964  InvJonny
#965
Ilyesmire gondolsz? link

Amennyire tudom, az adatok nem letölthetők, viszont vizuálisan ábrázolhatók a versenytársakkal összehasonlítva. (Ingyenes verzióban korlátozott eléréssel)
InvJonny 2015. 12. 28. 19:52
#964
Sziasztok.

Tudtok esetleg olyan oldalról, ahonnan ingyenesen le lehet tölteni múltbeli adatokat (pl. 5-10 évre visszamenőleg eps, ROE). Nem cégenként, hanem valamilyen szűrés után, vagy egy adott tőzsde összes cége.
Szóval ingyenesen én ne cégenként kelljen egyesével menteni:)
carcassonne 2015. 12. 28. 19:21
Előzmény: #962  Tibi0002
#963
Igazad van! Szerintem jók a meglátásaid.

Az alacsony közkézhányad általában nem előny, itt viszont egy elkötelezett szakmai befektető és a család tulajdona kb. a részvények 70-80 %-a. Viszont szép dolog, hogy a kisbefektetők is részesülhetnek a cég sikeréből, ennek van sztem pozitiv üzenete. A termékeik jól fogynak, bejáratott brand stb.
Tibi0002 2015. 12. 28. 18:40
Előzmény: #960  carcassonne
#962
Nem azt mondtam, hogy gáz a Zwack, hanem a cikk hibájára kívántam rámutatni. Utólag kiválaszt egy jól teljesítő részvényt. Én pedig hozzátettem, hogy ezt nem lehet előre látni, szemben a cikk sugallatával. Lehet valószínűsíteni, felmérni a kockázatokat, és úgy beválogatni a portfólióba.
McDee 2015. 12. 28. 18:35
Előzmény: #960  carcassonne
#961
Alacsony közkézhányad (insider>50-55%) inkább kocázat, mint előny.
Szerintem.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók