Topiknyitó: Portfolio 2015. 03. 10. 11:18

150 milliárdnyi fiktív kötvényt sózott el a Quaestor  

Ugrás a cikkhez
Dúl a brókerbotrány, mellyel kapcsolatban az MNB alelnöke a parlament gazdasági bizottságának keddi ülésén beszélt. Windisch elmondta, hogy mintegy 150 milliárd forintnyi fiktív kötvényt bocsáthatott ki a Quaestor, mely ráadásul a Buda-Cashhez...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=211195
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
InvJonny 2015. 04. 03. 23:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#4680
A Q kötvényesekről beszélek:
A tőke kártalanítás mehet, a felhalmozott extra kamat kártalanítása pedig nonszensz.
Ha valaki pl. 5 éve befektetett 10 milliót, majd a kamatot is befektette újra, akkor összesen van neki kb. 10M*8%^5=14,69M ft-ért kötvénye jelenleg. A mezei user-nek (kevésbé kockáztató, vagy tájékozottabb befektető) állampapírt véve lett 10M*4%^5év=12,17M forintja (és még rendes voltam, mert a bármikor visszaváltható q kötvényt nem éves állampapír hozammal kellene hasonlítani...). A különbség 2,5MFt extra kamat. Ennek a kártalanítása nonszensz.
Az oké, kapja vissza a 10 milliót, oké, kapjon rá állampapír hozamot, de az extra kamat...persze.
14,69M-ból 12,17M visszajár, és akkor rendes voltam, nagyon....

Valamiért a károsultak részéről már mindenkinek a felelőssége firtatva lett kivéve saját magáé, és azé, aki neki javasolta a q kötvényt...
Kezdem úgy érezni, hogy a kötvényeseket erőszakkal kényszerítették a vásárlásra. Egy embernél nem olvastam, hogy igen, részben én is hibáztam, vállalom egy részét a kárnak. Egy embernél nem láttam, hogy megemlítené, hogy számon kérte azt aki javasolta, hogy menjen be a fiókba és fektessen abba a termékbe.
Csak a teljes kártalanítás, a tőkére, a kamatra, az extra kamatra, az elmaradt hozamra, a nem tudom mire.

Én nem azt az álláspontot képviselem, hogy ne kapjanak a kötvényesek semmit (korábban írtam is, hogy 5 millió-ig alapból kártalanítanék szolidaritás alapon is). De attól messze vagyok, hogy teljes legyen, legalábbis azok esetében akik 20-30-40 stb milliókat tettek bele. Ez rengeteg pénz. Nekik ennyi pénzből lett volna lehetőségük független tanácsadót megkérdezni, aki azt mondta volna, hogy ne rakd ide be, vagy azt mondta volna hogy max 20-30%-át rakd be. Ha egyiket se mondta, akkor pedig ő az első, akit lehet kérdezgetni a tanácsairól..
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 23:36
Törölt hozzászólás
#4679
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 23:22
Törölt hozzászólás
#4678
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 22:46
Törölt hozzászólás
#4677
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 21:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#4676
Zsiday:

"BEVA VAGY NEM BEVA AZ ITT A KÉRDÉS?

2015, Április 1 - 11:18
Óriási a káosz a fejekben a BEVA Quaestor kötvényekre vonatkozó kártalanításával kapcsolatban, ezért érdemes leszögezni a leglényegesebbeket.

Az Alap akkor kártalanít, ha az értékpapírcégnél lévő pénzünk vagy értékpapírunk eltűnik:

www.bva.hu

"A Beva kártalanítására azok a befektetők számíthatnak, akik a Beva tagjával a biztosított befektetési szolgáltatási tevékenységek, illetve kiegészítő szolgáltatások valamelyikére érvényes szerződést kötöttek, és e szerződés alapján a befektetési szolgáltató birtokába került, és nevükön nyilvántartott vagyont (értékpapír, pénz) a befektetési szolgáltató nem tudja kiadni számukra."

Tehát ha veszek MOL részvényt 30000-n, és leesik 8000-re vagy akár 0-ra az ára, akkor a BEVA nem kártalanít (szép is lenne). Ugyanígy, ha veszek Quaestor kötvényt és annak értéke a kibocsátó csődje miatt leesik nullára, nem kártalanít. Nem arra van a BEVA, hogy az értékpapírbefektetés kockázatát kivédje, hanem arra, hogy az értékpapír eltűnése-ellopása miatti problémát kezelje. Magyarul, az teljesen egyértelmű, hogy a "valódi" Quaestor kötvényekre nem terjed ki a BEVA hatálya, ez nem is kérdéses.

A jogi dilemma arra vonatkozik, hogy az ún. "fiktív kötvényekre" kiterjed-e?

Itt is lehet érvelni pro és kontra. Mivel nem vagyok értékpapírjogász így csak néhány egyszerű érv. A kártérítés melletti fő érv ez, hogy a befektetők nem kötvényt kaptak, hanem a brókercég csak átvette a pénzüket, tehát nekik pénzzel tartozik a brókercég, ami nincs meg, tehát kiterjed rá a BEVA.

Ugyanakkor a befektető szándékolt jogviszonya nyilván kötvényvásárlás volt, akkor is ha nem kapta meg a kötvényét, ami amellett érv, hogy nem jár a BEVA kártérítés. Ráadásul a Tpt. 217/4. paragrafusa alapján "A kártalanítás mértékének megállapítása során a befektetőnek az Alap tagjánál fennálló, valamennyi biztosított, és a tag által ki nem adott követelését össze kell számítani.". Tehát a Quaestornál lévő BIZTOSÍTOTT követelésekre vonatkozik a BEVA. Ám mivel ezek a befizetések fiktív bizonylatok alapján lettek (???) lekönyvelve (vagy nem, ki tudja), ezért erről az állományról nem is tudott senki, ergo nem is fizetett rá a Quaestort BEVA-díjat, tehát nem is biztosított az állomány. Ezek alapján nem jár BEVA kártérítés.

Jól látszik, hogy mindkét oldal mellett lehet érveket felhozni, ám az kissé fura helyzet lenne, ha a valódi kötvényekre nem járna, a fiktívekre meg járna a kártérítés, lehet érezni, hogy ez elég torz megoldás.

A kérdésről lehet és kell is vitatkozni, de egy biztos: a helyzet nem egyértelmű, komoly jogi érvek ütköztetésére lenne szükség az ex catedra kijelentések helyett. Nyilván a politikailag "legegyszerűbb megoldás", ha fizet a BEVA, mint a katonatiszt... "
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 21:10
Törölt hozzászólás
#4675
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:58
Előzmény: #4673  Törölt felhasználó
#4674
nem jo a link
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:40
Előzmény: #4667  BudFox
#4673
link
Lehet, hogy már itt elveszett a pénz(etek).
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:31
Törölt hozzászólás
#4672
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:30
Előzmény: #4667  BudFox
#4671
En is igy gondolkodok de baszki amilyen balfasz lepeseket tesz a kormany en mart nem lepodok meg semmin. Ezek siman lenyuljak a reszvenyeinket aztan majd mondanak valamit. Latjatok ti is hogy itt semminek sincs kovetkezmenye, felelose. Mar azt varom, mikor kezdi el a kormany is azt,hogy ez a mi felelosegonk mert a "magasabb hozam"
oil120 2015. 04. 03. 20:30
Előzmény: #4665  BudFox
#4670
Na és ha elbuknak mint párt.
Mindegyikük már rommá szedte magát (nem kereste).
Az ük-ük unoka is euro milliomos vagy milliárdos lesz akkor is ha holnap elbuknak.
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:21
Előzmény: #4664  BudFox
#4669
Olyan papirom van nekem is amit az irodaban kinyomtattak, ketten alairtak, lepecseteltek. Maguktol adtak mikor eloszor bementem, stimmel is rajta minden. De ez valamiert nem nyugtat meg...
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 20:03
Előzmény: #4667  BudFox
#4668
baszd meg ezektől a gec.ktől azt is el tudom képzelni, hogy azt mondják, hogy nincs meg és közben megvan és abból kártalanítanak minket.
BudFox
BudFox 2015. 04. 03. 19:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#4667
.....reménykedem hogy a papírjaink megvannak....csak nehogy még pár hét és előálljanak azzal hogy mégis lenyúlták a részvényeket is, nemcsak kötvényeket..

ezért aggódik gondolom a sok questor részvényes.

Bár. mivel megvolt már több soron is a Questor főnök kihallgatása, és az MNB elég részletes beszámolót adott ki egyik nap... és abban részvény ellopásokról nem volt szó szerencsére.

Ha gond lett volna, mivel - beismerő vallomást tett a főnök - akkor már tudnának róla a nyomozók - ergo beszámoltak volna már róla a nyilvánosságnak, miközben addig is tart a részvények összeszámolása...

Szóval ez azért némi bizakodásra adhat okot a webbróker-es részvényeseknek.

(remélem jó a logikai okfejtésem...de aki ehhez hozzá tud tenni valamit az írjon)
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 19:47
Törölt hozzászólás
#4666
BudFox
BudFox 2015. 04. 03. 19:22
Előzmény: #4657  Törölt felhasználó
#4665
"Azt gondolom, ez az ügy a fidesznek is fontos. Ha nem sikerül kártalanítani az embereket 100%ig, akkor oda a hitelesség, hogy az emberekért dolgoznak és erőtlen, hazug kormány még egyszer az életben nem nyer választást. Viszont ha sikerülne a kártalanítás, akkor a köv választást is simán hozzák.."

Én is így gondolom..ha már így belekeveredett a politika, akkor muszáj les 100 % -ig kárpótolni itt mindenkit, vagy elbuknak, mint párt örökre !!
BudFox
BudFox 2015. 04. 03. 19:11
Előzmény: #4638  Törölt felhasználó
#4664
Én sem kaptam semmit..

De felhívtam a brókeremet hogy kérek egy fejléccel, pecséttel ellátott idei tranzakciós listát, aláírással, tranzakciós kódokkal, stb.

Bármikor bemehetek, kinyomtatja, aláírja.
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 18:27
Törölt hozzászólás
#4663
Törölt felhasználó 2015. 04. 03. 18:18
Törölt hozzászólás
#4662
gyula1971
gyula1971 2015. 04. 03. 18:05
Előzmény: #4658  Törölt felhasználó
#4661
150. milliárd hány db 20.-ezres bankjegy? Pénzjegynyomda pár nap alatt megoldja a problémát.Papír legyen hozzá.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek